34 Boterstraat IEPER Drukkerij Dumortisr 4 HET ÏPEtSCH SIEl*> Biz 6 6-1-1951 Staar- ze hebben nu alternate met bet nieuw jaar aan elkander de kampioens titel gewenst alhier en aldaar niettegen staande er maar enen is in hun reeks- Ze gaan van dit seizoen geen enen mats meer verliezen en al de tegenstrevers met nul doelen tegen naar huis zenden kwestie van Tuurke Lesage plezier te doen om zijn weddinge dan toch te winnen. Ze hebben het met handen en voeten aan hun Prezen beloofd, dat er geen een haartje van zijn derde knie niet meer mag uitvallen, toch niet door de schuld van zijn spelers, en ze gaan onze mensen van leper eens tonen, dat er met den Wiet- Staar niet meer te lachen valt- Het is nu maar één dinge 't hopen en dat is, dat ze geen pinten te veel gedron ken hadden, als ze dat hun Prezen be loofd hebben. Want als ze dat werkelijk menen, he wel zie. dan komt gans leper ■aar het Plaine d'Amour kijken om de Wiet-Staar aan het werk te zien LOWIETJE VAN REP 17. WEDSTRIJDEN VOOK ZONDAG 6 JAN.: Thais op het Plaine d'Amoor Hie Spec W S leper - S V Moor slede om 10 uur He Gew W S leper - E. Be sela re om 3 45 uur Op beaoek Jun.F C. Poperinge - W S. leper om uur. Grote Cyclo-Cross te Zillebeke-Hooghe Zoals voorgaande jaren richt de velo- club St Pietersvrienden nogmaals een cyclo-cross in op Zondag 21 Januari om 2.45 uur. begiftigd met 7 500 fr prijzen en talrijke premiën. De wedstrijd wordt verreden in het park en bos van Mr Baron Yves de Vinck. waar de toeschouwers goed de wedstrijd kunnen volgen, gevrijwaard van wind en koude Sport en spektakel zal er te zien zijn. want er wordt een bijzondere premie ge schonken aan de renner die het meest als eerste door de vermaarde hel trekt (verleden jaar konden er slechts 4 van de 17 deelnemers op hun fiets blijven). De deelname is verzekerd van de beste Belgische azen en de Franse specialist Rigaut. Maar Alb. Vandevoorde en G Inder- vuyst kunnen voor de verrassing zorgen DE ST PIETERSVRIENDEN. DRIE KONINGEN Op 6 Januari wordt in sommige streken van België Nederland. Frankrijk en Duits land nog steeds Drie Koningen gevierd ter nagedachtenis van de Wijzen of Ma giërs uit het Oosten die volgens een bij belverhaal bij het aanschouwen ener bij zondere ster. naar Bethlehem reisden om Jezus te begroeten als de pasgeboren Ko ning der Joden. Wie waren die Wijzen en waar kwa men zij vandaan Dom Al bert us van Roy. uit de Abdij van Affiigem. beantwoordt deze vraag als volgt in zijn boek i Heiligt het Jaar Nogmaals moet onze menselijke nieuws gierigheid onvoldaan blijven en dat zal wel voor altijd zijn Sommigen noemen hen Chaldeeën, doch uit de gaven die zij hadden meegebracht, zou men eerder be sluiten dat zij uit Arabië kwamen Tertul- lianus de bekende schrijver uit de Ile-IIIe eeuw. is de eerste die zegt. maar zonder geschiedkundig bewps. dat die Wijzen ook koningen waren. Hij wettigt zijn ziens wijze door hetgeen in psalm 71 over de beloofde Messias wordt aangehaaldnl Volgens Prof. Dr J- Coppens wordt het verhaal der e Drie Koningen» door de meeste onafhankelijke critici als eer. le gendarische of mythische perikoop uit het evangelie van Mattheus geschakeld. Prof Dr J Coppens verzekertEen positieve verklaring aangaande de oorsprong van dit verhaal vermochten zij tot nu toe niet eensgezind te geven Enigen doen be roep op bet Oude Testament, anderen op een Syrische legende weer anderen op algemeen verspreid volksgeloof. Het giootste succes behaalde de hypothese die Mattheus' verhaal vergeleek met de ge gevens nopens de reis van koning Tiridates naar Rome onder keizer Nero Van gelo vige zijde werd gewezen op de oorspron kelijkheid van het evangelisch verhaal. Bovendien werd er naar gestreefd de his torische waarschijnlijkheid van het ge beurde in het licht te stellen Zeker is. dat in de astrologische middens waar toe de Wijzen of Magiërs behoorden eschatologisch-messiaanse verwachtingen I in omloop waren. Er werd onder meer I historisch vastgesteld, dat Balaam's pro- TURNEN 1950 is voorbijHet glansjaar dat met gulden letters in de annalen van onze leperse turnkring mag aangetekend wor den Jaar van successenhoe vlug is het voorbij gevlogen 1 Toch rest ons geen tijd tot mijmeren. 1951 wacht ons met ber gen werk Het is ons een aangename plicht, de beste wensen aan te bieden aan al onze leden, ere-leden. ouders en sym pathisanten. eveneens aan het werkzame bestuur met de immer jonge voorzitter H. V. Seys en de energieke leiderR Mailliard aan het hoofd Moge het nieu we jaar een tijdperk betekenen van vruchtbare samenwerking zoals in het verleden, de leperse turnzaak ten bate. Het jaarlijks winterfeest in de schouw burg werd vastgesteld op 11 Maart; twee weken vóór Pasen. Nog 2 maanden hard oefenen en onze stadsgenoten zullen terug een puik verzorgde turngala te aanschou wen krijgen Ouders, zendt van nu af uw kinderen regelmatig naar de oefenstonden. Onze turnmakker Charles Dehaene. sol daat in het bezettingsleger, werd door zijn oversten aangeduid om te Brussel de grote legercross te betwisten waar hij tegenover tal van gekende vedetten uit de athletiekwereld zal komen te staan Een harde brok voor Karei, we rekenen echter op zi.n legendarische moed om hem niet ere uit het strijdperk te zien komen Benevens 2 overwinningen, plaatste De haene zich nog 8 maal in de 15 eersten, telkens in koersen van 4 11 km. waar steeds plus minus, een 100-tal lopers aan deelnamen Turnen is de basis van alle sporttak- ken. onze vriend is nogmaals het treffend bewijs van deze bewering. Onze clubgenoot J. Claeys vond het jaar einde een passende gelegenheid om in het huwelijksbootje te treden. We bieden hem en zijn jonge gade. Langs deze weg de har telijkste gelukwensen aan vanwege zijn turnmakkers De Finse keurploeg. samen met een ploeg reserven. maakt deze zomer een tournee door Denemarken. Duitsland. Ita lië. Frankrijk Nederland en België Het werk der Finnen grenst aan de volmaakt heid, ze zijn wereldbefaamd voor hun technische samenstelling, hun lichte en elegante afwerking De Finse ploeg be haalde trouwens de zege in de Olym piade te Londen en werd 2e in de wereld kampioenschappen te Bazel Hun 2 vedet ten Hithanen en Altönen. worden samen met de Zwitsers W. Lehmann en Stahlder. aanzien als de beste turners der wereld. Deze keurturners zullen in ons land optreden te Brussel op 8 of 9 Juni. te Gent op 10 Juni en te Antwerpen op 11 Juni. Er is nog een dag vrij voor een demonstratie in België. Zou... leper daar niets voor voelen om turners met we reldfaam binnen de muren van onze stad te zien optreden Naar onze bescheiden mening zou het financieel risico zeer ge ring zijn voortgaande op de grote publie ke belangstelling van de laatste turnfees- ten in onze stad Onkosten Reisvergoe- ding vanaf de Belgische grens, verblijfs kosten van 1 dag voor gans de ploeg plus een kleine som te storten aan de Finse Turnbond Wie brengt de wagen aan het rollen A G DE YPERSE SOLIDARITEIT Het Comité der «Yperse Solidariteit» vergaderde op 15 December 1950 onder Voorzitterschap van. de Heer J- Vander- ghote Burgemeester. Waren aanwezig de HH J. Van der Merscb, H Delobel G Berghman, G. Versailles. A. HeUebuyck H. Gillioen. Schatbewaarder. Zijn veront schuldigdZ E. H Deken C Verhaeghe en Heer E. Gruwez De Heer Voorzitter bedankt de opgeko men leden en zegt dat hij deze vergade ring bijeengeroepen heeft om een over zicht te geven der werking der Yperse Solidariteit en om een beslissing te tref fen over het al of niet voortbestaan ervan De werking der Yperse Solidariteit werd in een verslag samengevat, dat aan de vergadering voorgelezen wordt Uit dit verslag blijkt dat de «Yperse Solidariteit» gesticht werd de 2 October 1939 op initiatief van het Schepencollege met het doel te voorzien in de noodtoe standen der vele huisgezinnen der ge mobiliseerde Yperlingen. Een oproep werd gedaan tot bereidwillige Dames. Juffrou wen en Heren om ten huize gelden in te zamelenook de Maatschappijen der Stad werden aangesproken om het hunne bij te dragen voor het bijbrengen van geldelijke steun. De Yperse Solidariteit werd dadelijk ondersteund zodat vanaf de maand No vember 1939 de noodlijdende families reeds hulp en bijstand konden genieten De werking der Yperse Solidariteit kan onderverdeeld worden in drie perioden 1) De periode vanaf haar stichting tot 24 Mei 1940. 2) De periode der bezetting. 3) De periode na de bevrijding. 1) Overzicht der werking gedurende de eerste periode A. Opbrengst der geldinza melingen op 55 lijsten25.179.25 fr Opbrengst van Feesten en Cinemas 11-422,20 fr. Duivententoonstelling 4.963,50 fr Opvoering van «'t Mil- lioen 4.195,45 fr. De Wijzen door een mysterieuse ster geleid dat men Hem goud van Arabië zal aan bieden en dat de Koningen van Arabië en Saba geschenken zullen aanbrengen Ja dat staat daar wel en die teksten die nen ook als feestrefrein op de dag en in de octaaf van Epiphanie. maar niets be wijst dat ze letterlijk moeten opgevat worden, zomin als die woorden van Isaïas. waarmede het Epistel sluitEen zwerm kamelen zal U bedekken, dromedarissen van Madian en Wijzen zullen allen ko men. goud en wierook aanbrengend en de lof des Heren verkondigend. Hier bij de Profeet worden alleszins twee gaven genoemd, die de Wijzen wer kelijk voor de Koning der Joden hebben meegebracht. Waarom de derde gave. de mirre niet Nogmaals zij men gewaar schuwd dat er in al deze gevallen veeleer iprake is van liturgische aanpassing dan van wat anders. Vermits drie gaven worden geofferd meent men tegenwoordig wel algemeen dat er slechts drie personen waren die of ferden. Men vond voor hen veel namen uit en ten slotte bleven er drie overeen van de Wijzen zou zwart van kleur ge weest zijn. maar niet altijd wordt daar bij dezelfde naam vermeld- Volgens een middeleeuwse traditie offerde Balthazar mirre. Gaspar wierook. Melchior goud.. De wierook zeggen de Kerkva ders betekent, dat Christus een godde lijke eer verdienthet goud wijst naar zijn koninklijke waardigheidde bittere mirre, die in het Oosten bij de lijkbal- seming gebruikt wordt, geeft te kennen dat Christus gekomen was om te sterven als een ware mens... En wat deden zij na Jezus hun schat ten te hebben geofferd In een droom gewaarschuwd zegt Mattheus om niet terug te keren naar Herodes. gingen zij langs een andere weg weder naar hun land Welke weg Welk land Dat we ten wij niet en zullen we wel nooit we ten Een vrome traditie wil hebben dat z;j later de marteldood zouden gestorven zi n en dat hun gebeenten via Konstantin- opel naar Keulen werden overgebracht De domkerk aan de Rijn werd in ieder geval hun ter ere opgericht Wilt U een lëtie (Num. 2417) in het Oosten be kend was. Misschien heeft een astrono mische gebeurtenis een conjunctie van Jupiter en Saturnus de voltrekking der profetie aan de Magiërs bekend gemaakt Maar dit is niet met zekerheid uit de tekst van Mattheus af te leiden. De exegeten, die de hypothese van een conjunctie van de hand wijzen, denken of aan een ihe- tetxir of aan een komeet. Laatste onder stelling wordt op grond van het verschij nen der Halley-komeet in Palestina, ge durende het jaar 1910. door de bekende exegeet P Lagrange voorgesteld In elk geval, met voorliefde hebben Vlaamse en Italiaanse schilders met we reldnaam de Aanbidding der Drie Wij zen trachten uit te beelden. En... het blijft eveneens een feit. dat het vieren van de Drie Koningeneen volksoverleve ring is. waaraan in sommige streken nog steeds trouw gehouden wordt, en een zeer verspreid kinder- en volksvermaak blijft De volksfantasie dost de kinderen dik wijls wonder-fraai uit als de Wijzen uit het Oosten Zo kan men in sommige stre ken er Balthazar zingend zien rondlopen met een brandende goedkoop-lampion in plaats van met walmende wierook. De lange Kaspar, die het Kindeke mirre bracht, draagt nu soms wel een sigaren kistje met grillige transparanten, die dui- velstrekken suggereerden, terwijl in hun midden de roetzwarte Melchior meetrok die zijn naam. welke immers Koning des Lichts moet betekenen, alle eer aandeed daar hij hoog op een stok geheven, de draaiende ster meevoerde en met een j schorre jongensstem telkens weer een lie- deke inzette. Doch niet alleen de jeugd, ook ouderen J van dagen groeperen zich nog tot Drie Koningen die van deur tot deur, of van boer tot boer trekken en aankloppen om een geschenkje in geld of in natura te ontvangen. Op 6 Januari worden in verscheidene dorpen zelfs grote lampion-stoeten gehou den met voorop in volle praal Drie Ko ningen J. V. W B Verleende steun Vereffening van 15 ko len bons Vereffening van 27 bons voor eetwaren of linnen 54000 Voor aankoop van klede ren 1 700,00 Steunen in geld 28.610,00 600 00 fr fr :r 31.450 00 Vereffening van al de re keningen: Register. Lijs ten. Affiches. Bloempjes 1014.00 goede VULPEN. VULPOTLOOD of KOGELSTYLO wendt U in vertrouwen ter Ziet U naar de kwaliteit Dan hebben wij voor U het allerbeste een volledige keus vulpennen van de beste merken. Ziet U naar de prijs Dan kunnen wij U het goedkoopste geven vulpennen met gouden pen vanaf 60 fr. Kens naar ieders beursKomt zien zonder verbintenis 45.760.40 fr. B. Verleende steun 615 kolenbons van 100 kg. 40 fr. 24 600.00 fr. Rookgerief 227 bons van 5 fr 1 135,00 fr. Levensmiddelen en linnen 135 bons van 20 fr. 10 bons van 10 fr. 2 800.00 fr. Steun in geld aan mili tairen met verlof 530.00 fr. Kleine uitgaven 183.50 fr. 29248.50 fr Er bleef in kas: 16.511.90 fr. 2) Periode der bezetting A Ontvangen bijdragen Saldo inschrijvingslijsten en bijzondere bijdragen 1 306.00 fr. Verkoop van bloempjes Klaver Vier op 9-10-40 1 045,00 fr. Steun van het Provin ciaal Comité 4.950.00 fr. Giften der Hoteliers 14 474.70 fr. Storting der bijdrage voor repatriëring der Yperse Militairen 15 534.25 fr. 37 309.95 fr Batig saldo der le periode 16 511.90 fr. 53.821,85 fr 32.464,00 fr Tijdens deze periode werd het verlener, van hulp uitgebreid. De steun werd uit. bedeeld aan families van krijgsgevange nen aan Engelse Families en Engels achtergebleven kinderen, aan vrouwen vaj Franse militairen in krijgsgevangenschap aan zieke militairen verpleegd in Sana. toria. aan politieke gevangenen en weg. gevoerden. voor begrafeniskosten, vooj hulp aan weduwen... Vanaf de maand October 1940 kwam rie Yperse Solidariteit in nauwe samen wei. king met het Provinciaal Comité der Nationale Instelling voor Sociaal Dienst, betoon aan de gezinnen van militairen Tal van huisbezoeken werden gedaan eg onderzoekingsrapporten opgezonden. Aldus werden nog door tussenkomst der Yperse Solidariteit tientallen paketten me' klederen, stoffen, eetwaren, vitaminen, ge- neesmiddelen en verkloekingsmiddelen benevens steun in geld. bekomen van he- Provinciaal Comité en afgegeven aar noodlijdende gezinnen. Na de tweede periode bleef er in kas 53.821,85 fr. 32 464.00 fr. 21.357.85 fr 3) Periode na de bevrijding: A. Ontvangsten Van 't Provinciaal Comité 4 350.00 fr B Uitgaven De steun wordt nog bedeeld aan f; milies van politieke gevangenen, wegge voerden, gezin van gesneuvelde ontmi ner, zieke gewezen militairen 12.150.00 f Slot der rekening. Saldo der tweede periode 21.357.85 f Ontvangsten der derde pe riode 4.350,00 fr in 25.707.85 fr Uitgaven der derde periode 12.150.00 fr Vereffening saldo der Post- checkrekening 13.557.85 fr 5.70 fr In kas: 13.563,55 fr Het verslag wordt door de vergaderini goedgekeurd De vergadering is van oordeel dat df «Yperse Solidariteit» haar zending goec vervuld heeft en. gezien dezelfde nood toestanden thans niet meer voor hander zijn zoals in 1939. beslist tot haar ver effening Wat het batig saldo betreft, de ver gadering beslist dit te bestemmen oir hulp te bieden aan noodlijdende familie, der Stad die in buitengewone nood ver keren tengevolge van uitzonderlijke om standigheden. Aderspatkousen, Breukbanden en Maagriemen kosteloos aan de ziekenbonder in de Kinderkorf. (2510) WEER NIETS Een chauffeur ligt met zijn zaklamp ender zijn auto te zoeken. Twee late wandelaars Wel chauffeur, zijt gt muggen aan 't vangen Chauffeur Nee. jongens, ik ben een vlo verloren. TE RAP GESPROKEN Waarom weent ge zo vraagt een bezorgde vader aan zijn zoontje. Mama heeft me geslagen en gezegd, dat ik voor niets deug... Mama heeft volkomen gelijk En dat ik precies zo 'n ezel word als mijn vader!... HET BOERKE EN DE ADVOKAAT Niettegenstaande een boerke zijn proces verloren had meest hij toch zijn advokaat betalen Dit zat hem natuurlijk zeer dwars. Hij trok naar de stad en belde aan bij zijn meester In de ontvangst kamer hing een groot schilderij van de advokaat Toen deze binnen trad stond het boerke nog altijd op de schilderij te turen. Een schoon werk hé zei de advo kaat. Hei kan zijn dat gij dat zijt. ant woordde het boerke. maar dan is dat ding toch niet goed geschilderd. Tatataopperde de meester Allé. zei het boerke. een advokaat zit nooit met zijn handen in zijn zakken, maar altijd in de zakken van een ander. VERANDERD Ik ben blij dat ge nog precies de zelfde zijt. zei de oude vriend, uw rijk dom heeft U helemaal niet veranderd. Och. in zeker opzicht wel, antwoord de de millionnair. Vroeger zegden ze dat ik onbeschoft was, nu heet dat ordinair of excentriek ONDER FILOSOFEN A Wat 'n vooruitgang in dc wereld. Nu hebben we de sprekende film En wal brengt ons de toekomst nog B Wellicht het stomme toneel j KINDERPRAAT Kleine Leo Moeder, is onze Frani een heidei- Moeder Hoezo, manneke Leo Heidenen hebben toch afgoden, hé moeder Moeder Ja. manneke. Leo Wel onze Frans zegde daar straki tegen LiezekeLiezeke gij zij' mijn afgod DE KOPER Tijdens een Londense' veiling stak d^ afroeper eensklaps een portefeuille in d« hoogte en riep Er werd zoëven een portefeuille ge vonden met 10 in. Mc Priae (Ier) steekt de hand op Ik bied vijf pond DAT PAKTE NIET Juul was ordonnansgeworden. Ze kere dag kreeg hij een telegram van de luitenantKom onmiddellijk naar mij® woning Juul ging dadelijk naar zijn chef. toon de hem het telegram en vroeg verlof Ha. nee heemanneke, zegde d' w- bij mij pakt dat nietdat is geschrift niet van de luitenant. IN DE DIERENTUIN Een eenvoudig boerke bezocht de die rentuin. Met verbazing stond hij te kij ken naar het voederen van de zeeleeuwen Zulke beestjes hebt ge nog niet zier voederen, hé, zegde een heertje. Neen. antwoordde het boerke. maa? k vraag me af wanneer ze drinken krij gen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 6