SPROKKELINGEN Gemeentekrediet van België L EC N GRILLET naamdagen. bijzondere dagen. maanstanden. volkse weerkunde. gedenkdagen. w ij she1dsdruppels. wie wat? waar? en Maagriemen kosteloos aan de ziekenbonders in de Kinderkorf. PLAATS UW GELD OP KORT TERMIJN 19, Menenstraat - IEPER - Tel. 144 ALLE FINANTIELE- EN BEURSVERRICHTINGEN DE ASTROLOGISCHE WEEK OPENSTAANDE WER KAAN BIEDINGEN Bijvoegsel aan HET NIEÜWS 20-1-51 WEEK VAN 21 TOT 27 JANUARI Zondag 21 JanuariAgnes. Maandag 22 Jan.Anastasius. Vincentius Dinsdag 23 Jan Ildefonse. Raymond. Woensdag 24 Jan. Thimotheus. Babilas. Donderdag 25 Jan Paulus. Vrijdag 26 Jan Polycarpus. Paula. Zaterdag 27 Jan. Joannes. Chrysotomus 22 Jan. H Vincentius. mestdag van de wijngaardiers. wijnboeren. 25 Jan H. Paulus. mestdag van de touwdraaiers '23 Jan Volle Maan te 5 u. 47 min in de natuur. 22 Jan Normale datum der laatste grote koude (minstens 10°) 23 Jan. Dag waarop de ergste wind stoot plaats vond in Jan. (108 kg. per m2). 24 Jan.Men hoort soms donderen tus sen 24 en 28 Januari. 26 tot 31 Jan. Sterke windperiode. St Vincentius is een belangrijke lotdag Vincent's zonneschijn Brengt veel koren en wijn. 25 Jan.Bekering van St Paulus. St Pauwelsbekeringe Met de zonneschijn Is goed voor de vruchten Koren en wijn. 21 Januari 1883Overlijden van de Engelse genees heer Edward Jenner die voor het eerst de vaccinatie tegen de pokken toepaste. 22 Januari 1869 Overlijden van Prins Leopold van België, zoon van Koning Leopold II. 23 Januari 1848Geboorte van vader Julius Hoste, stichter van het dagblad Het Laat ste Nieuws en het weekblad De 'ZweepHij schreef De Brussel se straatzanger». 24 Januari 1889Geboorte van de Vlaamse Jezuiet J. Verschueren, samensteller van Het Modern Woordenboek 25 Januari 1851 Geboorte te Antwerpen van de Vlaamse toondichter en musicus Jan Blockx, hij was een leerling van Peter Benoit. 26 Januari 1756 Geboorte te Salzburg van de grote musicus Wolfgang Amadeus Mozart, die door zijn vader in de muziek werd opgeleid en een onsterfelijke roem verwierf. 27 Januari 1887 Geboorte van de Vlaamse theoloog Prof. Alois Janssens, Scheutist, die zich verdienstelijk maakte met zijn theologische handboeken in het Ne derlands. Hij die het leed onwillig draagt Hij wordt maar des le meer geplaagd Maar die zich voegen naar het pak Gevoelen minder ongemak J. CATS. We vinden geen vrede in de wereld bui ten, deze ligt in ons eigen ziel. R. W. TRINE Wie was Julius Hoste (Vader) Julius Hoste werd geboren 23 Januari 1848 te Tielt in W. VI. Hij genoot een Franse opvoeding doch werd hevig Vlaams gezind door c^e lektuur van Conscience Met Julius Sabbe en Jul. De Geyter werd hij een der liberale voorvechters van de Vlaamse Beweging, stichtte het weekblad De Zweep en het dagblad Het Laat ste NieuwsHij schreef De Brusselse straatzanger en de Kleine Patriot his torische drama's en was uitgever van de bekende volksromans. Hij overleed te Brussel op 28 Maart 1933 Wat is een Egyptische oogontsteking De Egyptische oog-ontsteking is een chronische aandoening van het bindvlies dat de binnenvlakte van de oogleden be dekt. De ziekte is zeer besmettelijk en geeft daardoor aanleiding tot epidemisch optreden De ziekte werd door soldaten van Napoleon na zijn tocht in Egypte in Europa sterk verspreid. De oosterlingen worden er des te spoediger door besmet daar zij blijkbaar te lui zijn om de vlie gen weg te jagen die rondom hun eigen ogen zitten en die vermoedelijk de ziekte van de ene inboorling op de andere over brengen. Waar ligt Stavelot Stad aan de Amblève in de provincie Luik. 5685 Ha. groot. De inwoners ten ge- jalle van 4810 (1936) leven van de land bouw. de leer- en de schoenindustrie (in 1926271 arbeiders). In de kerk wordt bet bovenlijf van St Poppo bewaard. Van oude abdij door St Remaclus gesticht omstreeks 650 zijn nog sporen zichtbaar. (O.-P.t Aderspatkousen, Breukbanden (2510) Z.lvercn geldstukken. ^n een tijdspanne van drie dagen heeft het postcneckambt voor 20 millioen zil verstukken van 100 fr uitgegeven. Iede re bediende kreeg dagelijks 50 000 fr. in biljetten en 50.000 fr in geldstukken met de opdracht de zilverstukken zo vlug mo gelijk uit te geven. Hiertegen werd van verschillende zij den geprotesteerd, daar talrijke werkge vers die de gelden voor uitbetaling der lonen kwamen afhalen, alleen zilverstuk ken van 100 fr. ontvingen. In het postcheckambt werd echter opge merkt dat het de zilverstukken ontving van de Emissiebank. Op haar beurt onder vraagd laat de Emissiebank weten, dat de zilverstukken haar geleverd werden door de Schatkist van de Staat. Deze heeft besloten meer zilverstukken te laten slaan dan bankbiljetten, daar zulks goedkoper is. De Schatkist zou zelfs het plan koeste ren de bankbiljetten volledig terug te trek ken uit de omloop. Carnaval van Binche. Op 4, 5 en 6 Februari zal het heerlijke en wereldberoemde carnaval te Binche plaats hebben. Degenen die zich naar het aardige stad je in Henegouwen verplaatsen zullen in de gelegenheid zijn de Gilles van Binctie te kunnen bewonderen die zich nooit ver plaatsen en aan geen betoging buiten Bin che deelnemen Ze treden uitsluitend met Vastenavond op en dan nog binnen de grenzen van hun stad. Toelating tot pensioen. De Raad van State heeft een Regentsbe- sluit van 15 Juni 1948 nietig verklaard, waarbij een rijkswachtofficier tot de op- pensioenstelling toegelaten werd. In zijn verzoekschrift aan de Raad van State had de betrokken officier aange stipt, dat er geen enkele onbekwaamheid bestond, waardoor hij zou ongeschikt zijn verder de functies, verbonden aan zijn graad, uit te oefenen. Het ministerie van Landsverdediging betoogde hiertegen, dat het hier eerder een gunstmaatregel betrof, waarbij de ambtshalve oppensioenstelling vervangen werd door toelating tot pensioen In zijn arrest heeft de Raad van State vastgesteld, dat dergelijke maatregel moet voorafgegaan zijn van een omstandig ver slag. opgesteld door de meerdere van de betrokkene, en waaruit blijken moet waarom hij ongeschikt wordt geacht om verder zijn functies waar te nemen. Verder dient aan betrokkene de ge legenheid gelaten hieromtrent zijn opmer kingen voor te brengen. Daar deze voor waarden niet vervuld werden werd het besluit nietig verklaard. In de Bouwnijverheid. De arbeiders in de Bouwnijverheid kun nen niet genieten van de premie van 600 fr. die onlangs aan de arbeiders werd toe gekend als compensatie voor het duur leven. In bevoegde kringen doet men echter opmerken, dat in de bouwnijverheid een loonsverhoging van 4 t. h. werd toegestaan van 1 Januari 1951 af. Deze loonsverho ging zou dus de compensatiepremie ver vangen. Visa voor Duitsland zullen voortaan door Duitse consulaten worden uitgereikt. De bevoegdheid om visa voor West- Duitsland uit te reiken werd teruggegeven aan de Westduitse regering- Duitse consulaten in de Westelijke lan den zullen voortaan de uitreiking van visa in hun bevoegdheid hebben. Het Duitse 'consulaat te New-York is daarmee reeds begonnen op 1 Januari en de Duitse con sulaten te Parijs en te Londen zullen aan staande Maandag beginnen. De Bonn-regering zal consulaten in de overige westelijke landen kunnen oprich ten. Het gecombineerde reisbureau zal nog enkel optreden als inspectiedienst De stand van de werkloosheid. Tijdens de week van 31 December 1950 tot 6 Januari 1951 bedroeg het dagge middelde der gecontroleerde volledig werklozen 194475 onder wie er ongeveer 39 000 zijn, die wegens een afneming van hun lichamelijke krachten of wegens hun leeftijd als moeilijk te plaatsen kunnen worden beschouwd. Van de andere kant bedroeg het dagge middelde der gedeeltelijke en toevallige werklozen 168 976. In totaal bedraagt het daggemiddelde der gecontroleerde werklozen 363 451. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen van 4 913 volledige werklozen en van 1 317 gedeel telijke en toevallige werklozen. De belasting-hervorming. Het verslag op het ontwerp op de her vorming der belastingen van de h Van Houtte. minister van Financiën, werd in de Kamercommissie goedgekeurd en bij de Kamer ingediend. De minister verklaarde dat hij zich in het bijzonder zou bezighouden met het in nen van de 33 milliard fr. achterstallige belastingen In dit verband wordt medegedeeld, dat hij in de komende dagen de provinciale directeurs en inspecteurs van de belastin gen zal ontbieden evenals de boekhou dingsinspecteurs. teneinde hen richtlijnen te verschaffen in dit verband. Niet officiële goud- en deviezenmarkt te Brussel. Goudpond 712.50 692.50 Zw goudst. 20 fr 520.00 512,50 Gouddollar 140.00 138.50 Dollar 52.00 51.75 Gulden 12.55 12,70 Zwitserse fr- 12,10 12,15 100 Franse frank 13.30 Pond 120.00 125.00 Westduitse Mark 9.30 9.25 Zoals de held van een tekenverhaal. De zesjarige Dick Bonham, die in een kinderblad een tekenverhaal had gelezen waarin de held met een handdoek als val scherm van een berg springt, heeft dit kunststukje willen nadoen. Hij sprong van een 7 meter hoog rotsblok, terwijl hij een handdoek boven zich hield. Het Jongentje viel te pletter en was vrij wel op slag dood. Dick kon nog slechts aan zijn moeder zeggen ik verzeker u, dat ik gevlogen heb tot ik plotseling onzacht op de grond werd gesmakt en me pijn deed. Handelsovereenkomst met West-Duitsland. Het handelsaccoord tussen de Belgisch- Luxemburgse economische Unie en de Westduitse Bondsrepubliek werd tot 31 Maart verlengd. Tijdens het eerste kwartaal van dit jaar. zal het bedrag van de uitvoer van de Eco nomische Unie naar West-Duitsland 20 millioen dollar (1 milliard frank) bedra gen. zoals dit ook voor het voorafgaand Kwartaal het geval was. Vergoeding voor Nederlandse bankbiljet ten- In antwoord op een schriftelijke vraag van enkele volksvertegenwoordigers met betrekking tot de in België ingeleverde oude Nederlandse bankbiljetten, deelt dhr. Lieftinck. minister van Financiën in een nota aan de tweede Kamer mede dat, vol gens een met de Belgische regering geslo ten overeenkomst, deze laatste binnen de grenzen van het ter beschikking gestelde bedrag zal vaststellen welke vergoeding aan de in België woonachtige inleveraars individueel zal worden toegekend. Hierbij is bepaald dat geen discrimina tie zal plaats vinden tussen Belgische en Nederlandse inleveraars. De desbetreffende dossiers zijn door de Nederlandse Bank ter beschikking gesteld van de Belgische autoriteiten, die voor de verdere afhandeling zullen zorg dragen. 199.100 inwoners in Leopoldstad 8.100 blanken. Volgens de jongste volkstelling bedraagt de Congolese bevolking te Leopoldstad thans 191.000 inwoners. Einde 1949 waren er nagenoeg 8.100 blanken De belastingen en de Spaarkas. Tussen de Algemene Spaar- en Lijfren- tekas en het ministerie van Financiën is een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor het de ontvangers van belastin gen verboden wordt, zich te verzetten te gen de afhaling van geld, dat bij deze kas is neergelegd, tenzij naar overleg met het ministerie van Financiën. Een gelijkaardige maatregel was reeds getroffen voor de inbeslagneming op vrije rekeningen bij de dienst der postchecks. De vereiste toelating wordt door het ministerie slechts gegeven indien alle an dere dwangmiddelen voor de inning van verschuldigde belastingen vruchteloos ge bleken is. De stijging van de boterprijs. Het kabinet van de eerste minister en het kabinet van de minister van Econo mische zaken en van de Middenstand de len mede De verminderde invoer van Nederlandse boter heeft op de binnenlandse markt een prijsstijging boven de huidige richtprijs van 82 fr. teweeggebracht. Als gevolg van de door de Belgische re gering ondernomen stappen wordt de in voer thans vermeerderd om de markt weer normaal te maken. Indien die maatregel ontoereikend zou blijken, zou overwogen worden uit andere landen in te voeren. Dhr Pholien. eerste minister heeft za terdagochtend een onderhoud gehad met de ministers van Landbouw en Buiten landse Handel. Bij deze conferentie welke tot doel had de boterkwestie te bespreken waren ook hoge ambtenaren tegenwoordig. Het pensioen van de oorlogsweduwen. De h. Pholien, eerste minister, heeft een afvaardiging ontvangen van de Nationale Bond van Politieke Gevangenen en Recht hebbenden van het Verzet, vergezeld van een groep weduwen De afvaardiging on der leiding van de bondsvoorzitter, de h Leblieck, vroeg de erkenning van de bond als vertegenwoordigend orgaan van de politieke gevangenen op dezelfde voet als het Nationaal verbond van Politieke Gevangenen en Rechthebbenden. Vervolgens maakte de afvaardiging haar standpunt kenbaar in zake het pensioen van de oorlogsweduwen. Provinciegouverneurs- Dezer dagen zijn de provinciegouver neurs bijeengekomen in het cabinet van de h. Demets, gouverneur van Brabant in bijzijn van de h. Brasseur. minister van Binnenlandse Zaken. Voortaan zullen zij elke maand een ge lijkaardige vergadering houden in de pro vincie-hoofdsteden. De vorige maand wa ren de gouverneurs bijeengekomen te Hasselt- De tijdelijke Staatsagenten. Een afvaardiging van de Nationale Ver bonden van Oud-krijgsgevangenen en po litieke gevangenen heeft met een verte genwoordiger van de eerste-minister het vraagstuk van de tijdelijke staatsagenten besproken. Het aantal vreemdelingen. De senaatscommissie van Justitie zette de besprekingen voort van het nieuwe wetsontwerp op de vreemdelingenpolitie waaraan reeds verscheidene vergaderin gen werden gewijd. Men wil thans komen tot een bepaalde vaststelling van het statuut van de vreem delingen. wier aantal in België enkele honderdduizenden bedraagt. Voor de grensarbeiders- De Franse verbonden van werkgevers uit Rijsel en Armentières hebben gewei gerd de Frans-Belgische grensarbeiders- overeenkomst. die vóór enkele dagen tot stand kwam te ondertekenen. Bedoelde werkgevers zullen echter de overeenkomst toepassen voor de arbei ders die bij hen werkzaam zijn, ondanks het feit, dat zij hebben geweigerd de over eenkomst te ondertekenen. ZEKERHEID WAARBORG EN VOLSTREKTE GEHEIMHOUDING De KASBONS AAN TOONDER van het bieden U de MEEST WINSTGEVENDE en ZEKERSTE geldbelegging aan op kort termijn Kasbons terugbetaalbaar na 1 jaar3.50 netto Kasbons terugbetaalbaar na 3 jaar 4,25 netto Spaarkas op zicht3 netto Voor alle verdere inlichtingen wendt U tot de plaatselijke Agent Wisselagent-correspondent bij de Beurs van Brussel Aankoop, Verkoop, Uitwisseling van titels Inschrijving op alle staatsleningen Uitbetaling van alle vreemde en Belgische koepons Uitwisseling van vreemde munten VAN 21 TOT 27 JANUARI 1951 Algemene kenmerken der week. Wezen we op onze hoede in het begin dezer week, er zouden slechte verwikke lingen kunnen plaats grijpen. Deze die zich niet al te goed gevoelen doen best een dokter te raadplegen. Op het einde van de week verandert veel en wordt al les veel rooskleuriger. RAM 21 Maart tot 19 April. Normale week. op voorwaarde geen te snelle beslissingen te treffen. Vertrouw niet te veel op uw geluk, onderzoek of het niet nodig is zekere uitgaven in te krimpen. Goede verstandhouding met de uwen. j STIER: 20 April tot 20 Mei. Gunstige week voor alles wat op het werk en het beroep betrekking heeft. Wei nig gelukkige invloed voor de vrouwe lijke leden van uw familie. Voorzichtig heid en nadenken zijn nodig bij alle ini tiatief. I TWEELINGEN: 21 Mei tot 21 Juni. Uw originele ideeën worden door uw oversten opgemerkt. Gij kunt U nuttige relaties verwerven door toedoen van vrouwen. Het is toegelaten op een goede I dosis geluk te hopen. KREEFT: 22 Juni tot 21 Juli. Beheers uw zenuwen en tracht de no- dige kalmte te bewaren om uw toestand I klaar te onderzoeken. Geschikte tijd voor het aanknopen van nieuwe betrekkingen LEEUW22 Juli tot 21 Augustus. Ongunstige week voor de betrekkingen met vrouwen. Gunsten bij uw oversten, zekere vrienden vergemakkelijken uw za ken. Slechte invloed voor private zaken en het echtelijk leven. MAAGD22 Augustus tot 21 September. j Tegenwerkende week voor geestelijke bedrijvigheid. Vertrouw uw plannen niet aan anderen toe. Verder gunstig in het aanknopen van sentimentele betrekkingen. WEEGSCHAAL 22 Sept. tot 22 Oktober. Verbetering der gezondheid in geval van ongesteldheid. Bevrediging komende van moeder of echtgenote. Gunstige in vloed op geestelijke dingen Goede dag voor grote reizen. SCHORPIOEN 23 Okt. tot 22 November. Uw optimisme wordt gerechtvaardigd, gunstige invloed voor de gezondheid. Mooie vooruitzichten op financieel gebied. Intimiteit in uw huiselijk leven. BOOGSCHUTTER 23 Nov. tot 21 Dee. Deze week is vooral gunstig tot het on dertekenen van contracten. Gij kunt met succes steun zoeken. Geschikt ogenblik om nog enkele geschillen te regelen. STEENBOK 22 Dec. tot 26 Januari. Vermijd nutteloze uitgaven, kostelijk vermaak dat uw budget uit zijn even wicht dreigt te gooien. Ongeluk in spel en speculatie. Verder geluk op sentimenteel gebied, vooral voor dezen geboren in 1923. WATERMAN 21 Jan. tot 19 Februari. Weinig opgewekte atmosfeer, pessimis tische gedachten. Ongesteldheid of onge rustheid voor U zelve of voor de uwen. VISSEN 20 Februari tot 20 Maart- Weinig sympathieke omgeving, gij zoudt klaarziendheid kunnen missen bij het kiezen van uw vrienden. Lichte ongerust heid. Onvriendelijke gezegden zouden U kunnen kwetsen. (Nadruk verboden) BIN NAJOEWA I. - VOOR HET GEWEST: MANNEN Voor Roeselare oppinner met machine, zoolleerkapper, halve gast schachtensnij der. Voor Izegemsnijders (schachten voor schoenen), voeringsnijders. VROUWEN Voor Roeselarepreparatiewerksters (jute), verkoopster (zeep). Voor Izegemschachtenstiksters voor thuis of atelier, schalmsters inplooister (machinaal), troueersters, hakkenwrijf- sters. BEROEPSVOOGDIJ Voor Izegemleermeisje voor schoen fabriek 15 a 18 jaar, beginners-voering- snijders. Voor Tielt3 leermeisjes 20 jaar (Zwe- vezele). WERKAANVRAGERS Leerjongens en halve gasten mekanie- kers, electriekers, bedienden. Leermeisjes: dactylo's, winkeljuffers II. - BUITEN HET GEWEST: Voor Leuven boekhouder (diploma en 25 jaar oud). Voor Moeskroenstukadoor voor orna menten in plaaster. Voor Walloniëgrondwerkers (loge ment), kalksteenverbrijzelaar. Voor Brussel1 zager-freser voor hout (borstels). Voor Kortrijk meestergast katoenspin nerij, monteur voor automatische getou wen, kasseiers, steenhouwer, kamrijger. scheerder. VROUWEN Voor Kortrijk: stopster (katoen), strijk ster met de hand, bobijnster (katoen van strengen), stopster van tapijten. Voor Bissegem technieker-toezichter (metaal). Voor Waterscheimijnwerkers (auto bus heen en terug per week). Voor het legerradiowerktuigkundigen en radio-operators in 't bezit van diploma, alsook verscheidene techniekers. Voor Brugge: plaatslager (garage). Voor Molwerving van Nederlandsta lige tijdelijke opvoeders ten behoeve van het Rijksopvoedingsgesticht te Mol (Mi nisterie van Justitie). Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Plaatsingskantoor leper, Vandenpee- reboomplaats. 47. MINISTERIE van LANDSVERDEDIGING Werving van loontrekkende werklieden. Het Ministerie van Landsverdediging gaat over tot de werving van Geschoolde werklieden radiotechnicus, technicus voor telefoontoestellen, koets werkmaker, electricien. electricien voor voertuigen, electricien (accu's), electricien werktuigkundige, verlakker-zander, smid (le categorie), werktuigkundige voor voer tuigen. radiatorhersteller, lasser (acety leen), lasser (electrisch), harder. le klas werkliedenelectricien. radio technicus. technicus voor telefoontoestel len. Speciale betrekkingen magazijnier (ver koop en reserve) kaartfotografie. druk- ker-overbrenger, fotograveerder. Voorwaarden Belg zijn zijn militaire dienst volbracht hebben, of officieel als gewapend weerstander. als agent van de Inlichtings- en actie- dienst of als weerstander door de sluik- pers erkend zijn ten hoogste 38 jaar en 8 maanden oud zijn de ouderdomsgrens is gebracht op 43 jaar 8 maanden voor de bevoorrech ten die zich kunnen beroepen op de samengeordende wetten van 3-8-1919 en van 27-5-1947 voor de betrekkingen 103.B, 103.C, 103.D en 104.A. het diploma bezitten der la gere middelbare studiën of gelijkgestel de vakstudiën (A3 of B2) voor de betrekkingen 106 A het diploma bezitten der hogere middelbare studiën of gelijkgestelde vakstudiën (A2 of BI). De uitgebreide voorwaarden alsook de gestelde criteria voor de in diensttreding der candidaten, zijn ter hunner beschik king bij het Ministerie van Landsverdedi ging. Directie van het Technisch Perso neel 2e Sectie Kazerne Prins Bou- dewijn Daillyplaats Brussel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 13