Walter Tavenier-Beddeleem i De ZON DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Kon. leperse Schaakkring BIJ DE VUURKRUISEN KORT EN COED KOLONIALE LOTERIJ 85.248 loten Kleine Aankondigingen KOLONIALE LOTERIJ Oproep tot de leperse bevolking i- Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS»! Wasserij en Zelfwasserij Tempeistraat 35 - Tel. 440 IEPER door JACK HOLT CLUBKAMPIOEN SCHAP 1958-51 Matchen ran 33 Januari um 34 aar Ronde 13 le AFDELING: Dubakoff - Benoo; Deroo - Yandroemmc 31 Gils - La con te 4« Devacht - Dubrulie byeBaert 2e AFDELING: l Vandenhoven - Dewilae 61 Delahaye - Grimonprez 7» Cys - Cornardt 8> Verhamme - Lemenu byeJude 3e AFDELING 9» Pecceu - De poor Ier 10» Pyck - Duhameeu» 111 Jaspers - Vandaele 12» Decorte - Baete byeDevos Robert Vooruilaiihten 13e Ronde ln de eerste klassede ex-Club-kam pioen 1948 is bezig met het woord «ex* van zich af te schudden en het over te maken aan de huidige titelhouder die door zijn laatste nederlaag meteen zijn ere klasse-droom zal moeten laten varen Voor de volgende speelronde heeft de ex-kampioen 1948en huidige leider het op te nemen tegen een zeer gevaar lijke heer Dokter Dubrulie die zeker alles in het werk zal stellen om hem een twee de nederlaag van het seizoen toe te die nen en meteen de spanning in het titel- debat te doen verlevendigen en zich even eens als kandidaat aan te stellen Onze Voorzitter is er niet in geslaagd de fel opdringerige heer La con te in zijn runners-up te stuiten. In dc tweede klasse nestelt de heer Jude zich stevig op kop. mede door de tweede achtereenvolgende nederlaag van de heer Grimonprez De heren Vandenhoven en Dewilde zijn hun inzinking te boven ge komen en door hun laatste overwinning hebben zij hun klassement flink verbeterd- In de derde klasse heeft de heer Decorte de prestigieuse leider, de heer Pyck. in bedwang kunnen houden. De leider heeft nochtans aan de rand van de nederlaag gestaan De volgende speelronde de hoofdmatch van het seizoen de derby der fotoprofs Pyck-Duhameeuw zal de beslissing moe ten brengen. Indien de jonge heer Du- hameeuw er niet in slaagt de ongeslagen leider te kloppen dan zien we niet in wie bekwaam is hem tenslotte een neder laag toe te dienen BEKERWEDSTRIJD De uitslagen van borden nr 11 Laconte - Vandroemme 16) Baete Jaspers moeten uiterlijk Maandag 22 Jan om 24 u gekend zijn. zoniet worden de spelers met 0 punten bestraft De bijeenkomst voor de 4e Ronde gaat door Zaterdag 27 Januari 1951 om 17 uur in het lokaal EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bi. Koninklijk besluit werden volgende leden benoemd tot Ridder in de Kroon orde met zwaarden Feys Gaston. Deken Delaerestr. 4. <de jongste Ridder met zwaarden van gans ons gewest)Claeys Marcel. Poperinge- stw 119 en Ennaert Emiel. Frezenberg- straat 7- Tot Ridder in de Leopold U orde met zwaarden Verhaeghe Cyriel. Capucienenstr 44 en Dequeker Jerome. Zonnebekestw 64 Aan deze verdienstelijke oud-frontka-1 me raden die gans de oorlog 1914-1918 in de Vuurlinie stonden waar zij meermalen op de Legerdagorde werden vermeld en hierbij talrijke eretekens verwierven on ze hartelijke gelukwensen Braem Marcel, lid van de Nationale Fe deratie Strijders 1940-45gevormd on der de bescherming der Vuurkruisen komt eveneens vereerd te worden met de medaille van de vrijwilliger 40-45. Pro ficiat. DANK HEER VOORZITTER 1 Het is hartverkwikkend in deze tijd. waarin laksheid en zelfzucht hoogtij vieren, een man te ontmoeten die de moed heeft om zijn rust. na zoveel jaren bewezen dien sten aan het land zijn zuur verkregen rust nog voor een ideaal op te offeren Kolonel Van Espen, onze nieuwe fede rale Voorzitter is een van die zeldzame uilzonderingen Juist op het ogenblik dat hij van zijn welverdiende rust zou kunnen genieten, werd hij verzocht als Voorzitter op te treden Hij wist waaraan hij zich ver bond hij kende de talrijke en vermoei ende karweien die hem te wachten ston den En toch aarzelde hij niet en nam spontaan de grote verantwoordelijkheid op zich. om de Vuurkruisen eervol te leiden. Zekerlijk, het verleden van zulk een mar. staat borg voor de toekomst Naar ons bescheiden oordeel verdient zijn toe stemmen. om onze chef te zijn. ten volle onze waardering Naar deze edele daad van zelfverloochening gaat onze welge meende erkentelijkheid. Dank. Heer Voorzitter, dank. in naam van al de mannen uit de Vuurlinie, in naam vooral ook. van onze machtige le pere Vuurkruisenbond. De hemel geve dat ze U gedurende vele jaren nog met hun eerbiedvolle genegen heid mochten omringen. DE: KLAS 1916 Alle leden geboren tussen 1 April en 30 Juni 1896 worden aringer.d verzocht zich in ons lokaal aan tc bicden. voorzien van Vuurkaart en lid- kaart 1951. dit tegen 1 Februari a. ui terlijke datum Wie dit verwaarloost, werkt in zijn eigen nadeel Hebt U iets te koop, te huur Zoekt U dienstpersoneel Zoekt U een betrekking Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS Zo kan voor U de maand Februari zijn tijdens dewelke twee trekkingen van de zullen plaatsgrijpen en in het totaal zullen verdeeld worden tezamen voor een waarde van 36 Millioen integraal uitbetaald en in speciën Eerste trekking op 3 Februari. Koop snel Uw biljetten. (4269) Interesseert U niets in onze Trekking der le schijf 1951 van 15 Januari De biljetten waarvan Eenheden het nr eindigt op winnen 0 38320 25 000 fr. 69820 100.000 fr 1 91 250 fr 75771 50 000 fr 2 84862 50.000 fr 18482 100 000 fr 3 9433 10 000 fr. 53 250 fr 8953 10.000 fr. 88953 50 000 fr. 32563 25 000 fr 85773 100.000 fr. 4873 5.000 fr. 17093 25 000 fr 92493 100 000 fr 4 04124 25 000 fr 24524 50 000 ïr 394234 2.500.000 fr. 2174 5 000 fr. 34594 25 000 fr. 5 935 2.500 fr. 4945 5.000 fr. 78875 25 000 fr. 6 97406 25 000 fr 16 250 fr 240616 250 000 fr. 7626 5 000 fr. 0676 5.000 fr 7 7 200 fr. 8507 10 000 fr. 4857 5.000 fr. 6 08418 25 000 fr 9 187619 1 000 000 fr. 62479 100.000 fr. 89 250 fr. GLAS IN LOOD VITRAUX D ART Tempelstraat 4 - YPER .au roi du caoutchouc» - Tel. 324 GLAS EN SPIEGELS REPARATIES Verbroedering van het 3e en 23e Linie Regiment. De oude Ieperlingen herinneren zich vast en zeker het infanterieregiment dat vóór 1914 in onze stad gekazerneerd was. Wie zou er gedacht hebben dat vele van die piotjesdie soms luidruchtig en plezant door de straten zwierden, of plech tig defileerden op de Nationale feestda gen. nooit meer van de oorlog zouden terugkomen. Het 3e en 23e linieregiment heeft aan het front heldhaftige prestaties verwezenlijkt waarover onze grote Ko ning Albert I terecht fier was. Maar over winning en vrijheid, plichtbesef en helden moed. worden betaald met bloed 63 of ficieren en 1503 o/officieren. korporaals en soldaten, vielen de wapens in de han den en stierven voor het welzijn van hun medeburgers. Twee jaren lang stond het regiment de wacht aan Steenstrate, en beleefde de gasaanval van 1915. Ieder oud soldaat weet dat deze sector een der slechtste van het front was. Op de glo rierijke driekleur van het regiment staan in gouden letters de verschillende verdien de citaties Grimde, Antwerpen, Klerken, Houthulst, Ijzer. Steenstrate- Zulk een n verleden en zoveel gevallen strijdmakk, kon niemand vergeten. Het is daarom da de verbroedering van het 3e en 23e 0f de brug van Steenstrate een monumei oprichtte Wie herinnert zich die indr wekkende geweren in bundelsen dit prachtige bronzen platen niet?... Maar de vijand kwam terug en de oorlogsroem vaagde het monument weg Nu willen de overblijvenden van he- Regiment dit monument heroprichten maar de tijden zijn hard voor iedereen Nochtans mag het offer van die helden waaronder veel Ieperlingen. niet vergeter, worden en daarom doen wij langs dt pers deze oproep Onnodig te zeggen dat het Verstandhoudingscomité der oudstrij. aers haar volledige medewerking geeft Iedereen kan ons steunen en dit op twe* wijzen Op Zondag 21 Januari a s. om 18 uur in de Lapiere zaal. groot bal waarvan de totale opbrengst aan het steuncomité over- gemaakt wordt. Een melkzwijntje zal kos teloos verloot worden. Een geldelijke steun, hoe klein ook ft storten op postchecknummer 3829 van G Van Winsen. Statiestraat, leper, sektie overste der verbroedering 3e en 23e. Ieperlingen. gedenkt die offers en doet een geste i»IEI»IHP» VOOR MEEK VRIJE TIJD 1 WAST UW WAS IN DE Van de was en strijk Heeft de wasserij mij bevrijd Nu zijn wij dubbel rijk Want we hebben n'en gezellige tijd. Men haalt en bestelt ten huize (4297) WHI4HMHI Ik weet het heus niet, kindlief. We zullen nog wat geduld moeten hebben Don, die onder de invloed van de koesterende hitte bijna weer was in gedommeld sprong plotseling op en wierp een blik op zijn vrouw, die in een stoel was neergevallen en het hoofd in haar handen steunde. Als het nog langer duurt, wor den we allemaal stapel gek i viel hij uit. Ik heb het gevoel alsof een kop sterke koffie me een onmenselijke hoop goed zou doen Stevens kwam aangegleden. Zijn gezicht onaandoenlijk als altijd. «Zal ik de agent eens vragen of het mogelijk zou zijn om in de keu ken koffie te zetten stelde hij voor. De omvangrijke gestalte van de kokkin verhief zich vol verontwaar diging. «Als er koffie gezet moet worden, doe ik hetverklaarde ze met klem, en de blik. die ze de butler toewierp, verklaarde duidelijk dat zij geen in breuk duldde op haar rechten. Dat zou een uitstekend idee zijn, zei Lord Delmore met een flauw glim lachje. Stevens, als jij eens met Grace op informatie uitging. Mike kreunde inwendig. Grace, wat een naam voor zo 'n keukenmeid, dat mankeerde er nog net aan. Ste vens verdween door de deur en had een levendige uiteenzetting met de agent die in de hall op wacht stond. Blijkbaar waren de resultaten gun stig. want hij wenkte de kokkin en samen trokken ze af. Ondanks haar corpulentie was Grace een flinke keukenmeid want ze zette volgens Mike de verrukke lijkste koffie. Binnen het kwartier was ze alweer terug en geassisteerd door Stevens die met onnavolgbare gratie het blad hanteerde zette ze voor ieder een kop geurende koffie neer. Voordat hij de kop met ver- knikkende drank aan de mond kon brengen trad de inspecteur echter binnen, op de voet gevolgd door Johnson. Mason maakte onmiddellijk een einde aan de quarantaine. Hij gaf het personeel, uitgezonderd nurse en Stevens verlof om zich in de keuken terug te trekken en opgelucht ver trokken de bedienden om in de ver trouwde omgeving van hun eigen domein vrije loop te laten aan hun opinies. De kamer met het koffieser- vies op tafel leek nu bijzonder vre dig. Iemand, die hier toevallig bin nenkwam, zou nooit vermoed heb ben dat zoiets ontzettends dit gezel schap bijeen had gebracht. De in specteur haalde een notitieboekje uit zijn zak en zei met een stem, die bijna vriendelijk klonkIk zou graag willen dat iedereen me eens precies alles vertelde wat hij of zij van de gebeurtenissen van heden nacht afweet. Hij begon met Mike aan te kijken en deze zette haastig zijn kopje neer en vertelde haperend hoe hij wakker was geschrokken door iets waarvan hij geen verklaring kon geven. Hij vond het een ontzettende beproeving om het verhaal van die donkere ge stalte die in de gang rondsloop te moeten doen aan die acht mensen, die hem elk op hun manier vol in tense spanning aankeken. Herkende u de gestalte Dit was de eerste onderbreking van de inspecteur. Neenzei hij, «ik neem nu aan dat het Henry was. maar ik zou het niet met zekerheid kunnen zeggen. Hij had de vreemde sensatie, dat ie mand met angstige spanning op dit antwoord had zitten wachten, maar hij kon niet uitmaken wie het was. Inspecteur Mason keek van zijn notities op. zijn gezicht verried niet of hij deze spanning had gevoeld. Hebt u ook iets kunnen opvangen van een gesprek dat de twee per sonen in die kamer gevoerd heb ben Mike gaf met enige terughoudend heid verslag van de weinige woor den, die hij opgevangen had, toen hij, met zijn oor aan het sleutelgat had geluisterd. «Was het een vrouwen- of een man nenstem vroeg de inspecteur met geveinsde onverschilligheid. Weer dat gevoel van gespannen verwachting, het scheen of iedereen zijn adem in hield, en alsof Mike op het punt stond een handgranaat te werpen met alle rampzalige gevolgen daarvan. Ik veronderstel een mannenstem, maar ik heb absoluut geen idee wie het was. De persoon was zeer opge wonden en sprak enigszins sissend. Mike wachtte ademloos hoe de in specteur deze mededeling wel zou opnemen. Maar hij vertoonde hoege naamd geen emotie. Stevens wendde hij zich tot de butler, ik hoor dat jij je gisteren avond bekommerd hebt om het licha melijk welzijn van de agent, die bij Alan op wacht zat. Zeker, inspecteurwas het be leefde antwoord. Daar de agent onder invloed bleek te zijn van een verdovende drank, zou ik gaarne willen horen wat hij geëten heeft». Stevens toonde zich een en al be reidwilligheid. Nadat de familie gedineerd had heb ik hem een blad gebracht dat door de keukenmeid gereed was ge zet. Een koud souper, zoals z'n ver langen was. Hij beweerde dat hij 's middags reeds gedineerd had. Uit de toon van de butler was dui delijk op te maken hoe hij dacht over mensen, die hun hoofdmaaltijd 's middags gebruikten. Mike moest onwillekeurig glimlachen en gaf Jim my een knipoogje. Laat eens kijken vervolgde de butler ernstig, als ik me niet vergis, een halve koude kip. enige plakken ham, wat brood en koffie «Juist, was dat alles?» Neen, inspecteur. Vlak voor dat ik mij te ruste begaf heb ik nog ge ïnformeerd of hij iets te drinken wil de hebben. Een whisky of zo. Maar hij beweerde dat hij meer voelde voor een glas koud, schuimend bier. Mason knikte, c Dat bier zal het hem gedaan hebben, want volgens de agent werd hij daarna erg slaperig en had hij grote moeite zijn ogen open te houden Er kroop een angstige uitdrukking over het gezicht van de butler. Ik kan me niet voorstellen dat er aan dat bier geknoeid waszei hij aarzelend. Ik heb een flesje ge nomen uit de koelkast. De dop zat er stevig op. Ik heb het in de keuken geopend, een glas er uit geschonken en heb toen het glas plus het flesje op een blad boven gebracht. Dus niemand heeft de kans gehad er een verdovend middel in te men gen behalve jij vroeg Mason koel en met nadruk. Stevens maakte een afwerende be weging met zijn hand. Hij scheen verbijsterd door de achterdocht, die de opmerking van de inspecteur door straalde. «Pardon mijnheer, het bier heeft enige ogenblikken onbewaakt ge staan Waar klonk het scherp. Op het tafeltje in de gang, dicht bij de kamer van de jonge heer Alan En wat was de aanleiding daar toe «Lord Delmore riep me, hij was juist naar boven gegaan- en er haper de iets aan het licht. Daarom zette ik het blad op het tafeltje». Mason keek Lord Delmore vragend aan en deze haastte zich de verkla ring van de butler te bevestigen. Stevens heeft gelijk, inspecteur. Het lampje boven mijn wastafel wil de niet aan, het bleek, dat de draad doorgebrand was en hij moest er een nieuwe lamp indraaien. Merkwaardig, hoe dikwijls hier in huis het licht defect ismerkte de inspecteur sarcastisch op en al die tijd heeft het blad onbeheerd op de gang gestaan De butler knikte verlicht. «Is er ook iemand gepasseerd, zo ver je weet Ik meen dat ik iemand door de gang heb horen lopen naar de bad kamer, maar ik heb er verder geen acht op geslagen Heeft iemand van de aanwezigen dat blad daar opgemerkt vroeg Mason, terwijl hij de gezichten scherp gadesloeg. Niemand gaf zich echter bloot. Ma son keek geërgerd en bezorgd. Deze zaak is een hopeloze war boel, zuchtte hij. De inspecteur was meer verstoord dan hij wilde laten blijken. Hij had als vanzelfsprekend aangenomen dat de butler degene was die de agent in een half bewusteloze toestand had gebracht, om te verhinderen, dat hi iets zou merken van de nachtelijke bedrijvigheid, maar uit z'n verhaal bleek dat er ook nog andere moge lijkheden bestonden. Hoewel, wat be wees het eigenlijk dat hij dat blad daar had neergepoot. Was het geen afleidingsmanoeuvre om de aandacht op iemand te vestigen. Hij had van te voren de lamp bij Lord Delmore onklaar kunnen maken en het juiste ogenblik afwachten, waarop zijn meester naar boven ging. Het zou wel heel toevallig zijn wanneer de moordenaar juist door de gang liep en toen dat blad daar eventjes on bewaakt stond. Hij liet echter niet blijken hoe hij over het verhaal van de butler dacht, gen bewijs voor zijn vermoeden had hij niet. Laat hem maar denken dat ik hem geloof. Het is goed Stevens zuchtte hij. je kunt gaan. De bediende aarzelde, wierp 'n kor te blik op de nurse en verwijderde zich blijkbaar met tegenzin. Bent u gewaar kunnen worden wat de moordenaar zocht in de kamer van de hertogin vroeg Lord Del more. Volgens mij zocht hij naar de be wijzen die de hertogin omtrent zijn schuld gevonden had Lord Delmore keek ongelovig. Maar wat zou zij hebben kunnen ontdekken (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4