SPROKKELINGEN PARMENTIER Robert UW BOEKHOUDING UW BELASTINGSZAKEN UW SOCIALE WETTEN naamdagen. bijzondere dagen. maanstanden. in de natuur. volkse weerkunde. gedenkdagen. wijsheidsdruppels. wat? welk? Drukkerij DUMORTIER Vertrouwt aan de best gekende Firma der streek 43, Maloulaan YPER Tel. 781 DE ASTROLOGISCHE WEEK Drukkerij DUMORTIER JAARLIJKS PAARDENFEEST WEEK VAN 4 TOT 10 FEBRUARI Zondag 4 Febr Joanna. Maandag 5 Febr. Agatha. Berthoiphus. Dinsdag 6 Febr.Amandus. Dorothea. Woensdag 7 Febr Romualdus. Donderdag 8 Febr.Joannes. Vrijdag 9 Febr Apollonia. Zaterdag 10 Febr.Silvanus. 6 Febr.Ste Dorothea, mestdag van de bloemisten en de bloemenverkopers 9 Febr. Ste Apollonia. mestdag van de tandmeesters. 6 Febr. Nieuwe Maan te 8 u. 54 min. 5 Febr. De Leeuwerik klimt en begint te zingen. 8 Febr Begin van harde windstoten, daling van de temperatuur. 10 Febr. Van deze datum af kan de thermometer tot 15° klimmen. In vele streken van ons land geloven de mensen dat in dit gedeelte van het jaar enige fraaie dagen zullen zijn die de zomer van St Jan genoemd worden. 4 Februari 1869 Overlijden te Brussel van de Vlaam se dichter Jan Michiel Dautzenberg. 5 Februari 1626 Geboorte te Parijs van Madame de Sévigné. bekend om haar brieven. 6 Februari 1860 Geboorte van Eliza Johannes de Mees ter te Hardewijk in Nederland. Zijn romans hebben enige ophef ge maakt. Hij was vooral bekend als leider van de Nieuwe Rotterdamse Courant. 7 Februari 1829Geboorte te Gent van Napoleon Destanberg. journalist en letterkun dige. 8 Februari 1828Geboorte te Nantes in Frankrijk van Jules Verne. de romanschrijver die veel spannende verhalen schreef voor de jeugd. 9 Februari 1690Overlijden te Parijs van de Franse kunstschilder Le Brun. een van de meesters der Franse school. 10 Februari 1944Overlijden van Jan Denucé, ere- conservator van het Plantijnmuseum te Antwerpen. Een goede les voor oud en jong Pas op uw beurs en op uw tong Het volgen van de raad der ouwen Zal zelden aan het jong berouwen Wilt gij bemind zijn werkelijk Wilt gij werkelijk bemind zijn Wel nu bemin dan CICERO. WIE? Wie was Froebel P W. A. Froebel was een Duits pae- dagoog. geboren te Oberweissbach in 1?82. Hij was een leerling van Pestalozzi, richt te in 1816 te Griesheim in Thuringen een onderwijsinstelling op en werd in 1817 naar Keilnau verplaatst. In 1835 werd bij belast met de leiding van het wezen huis in Burgdorf in Zwitserland, waar hij zich met de hervorming van de eer ste opvoeding der jonge kinderen en het bedenken van de leermiddelen daartoe bezig hield Deze paste hij toe in de door hem in 1839 te Blankenburg gestichte school voor kleine kinderen, thans nog in de naar hem genoemde Froebelscholen gebruikt Hij stierf te Marienthal in 1852 Wat is het Taylorstelsel Het Taylorstelsel is het door de Ame rikaanse ingenieur Taylor uitgedachte en 't 1903 gepubliceerde systeem van we tenschappelijke bedrijfsleiding dat tot doel eeft de grootst mogelijke nuttige op- rengst te krijgen. Niet alleen de doel- a.igheid van de machines werd onder- erzocht, doch er wordt ook in bepaald dat °P ieder punt in het arbeidsproces de »h?°n moet staan die het meest ge iktheid heeft voor dat onderdeel van hf.^beid. Het loon moet niet bestaan aling per week, maar per stuk per h z°r-dernjke prestatie met de mogelijk- ste'l |t0t ^et behalen van premies. Dit e sei werd door Anseele vader genoemd. iorK!ïeetSysteem' Het aantal zuivere Tay- drijven is zelfs in Amerika zeer klein bac'nie'S verschil tussen microben en kl^'.C"0Den is de algemene naam voor de e dier!ijke en plantaardige wezens teri n®ere z'n zoveel als bacterieën. Bac- cen ook genoemd bacillen, vormen een "gewoon belangrijke klasse van een Oiiee 8» gebouwde. eencellige of draadvor- orc-ni het P'antenrijk behorende kleine micr ^"cr* Deze laatste noemt men gem.e-ga"ismen. Het zijn over het al- kan - organismen die men niet anders °"-1croscarnernen ^an met behulp van een Werklozen in ons land. Voor de week van 14 tot 20 Januari be droeg het daggemiddelde van de gecon troleerde volledige werklozen 192 344 on der wie er ongeveer 39.000 zijn die wegens een afneming van hun lichamelijke ge schiktheid of wegens hun leeftijd als moeilijk te plaatsen kunnen beschouwd worden. Van de andere kant bedroeg het daggemiddelde van de gedeeltelijke en toe vallige werklozen 52 578. In totaal bedraagt het daggemiddelde van de gecontroleerde werklozen 244.922 Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 5638 vol ledig werklozen en van 18-951 gedeeltelijk en toevallig werklozen Kortingskaarten tegen vaste prijs op het spoor. Het Belgische Spoor herinnert er aan dat het. benevens de algemene abonne menten die voor 5 en voor 15 achtereen volgende dagen geldig zijn. in al de sta tions van het land kortingskaarten af levert. die voor 28 achtereenvolgende da gen (4 weken) geldig zijn en waarmede op al de lijnen van het net biljetten te gen verminderde prijs van 50 kunnen bekomen worden. De prijzen van die kortingskaarten be lopen 150 fr. voor 3de klasse. 250 fr. voor 2e klasse. 350 fr. voor le klasse. Die kaarten zijn voordetig voor al wie gedurende de 28 dagen, tijdens welke zij geldig zijn. in totaal tenminste ongeveer 500 km. aflegt. Werving van militaire radio-specialisten. Het leger gaat over tot de aanwerving van Franstalige candidaten werktuigkun digen (herstellers) voor radio, waarvan een zeker aantal later lijn- en radarwerk tuigkundige zullen kunnen worden. Eveneens worden voor de Franse taal rol, telegraaf werktuigkundigen aange worven. Voor aanvullende inlichtingen en voor het indienen van de aanvragen dient men zich te richten tot de Commandant van de Transmissieschool te Vilvoorde, vóór 10 Februari 1951. Nieuwe postzegel van 20 centiem. Een nieuwe postzegel van 20 centiem wordt uitgegeven met de afbeelding van een heraldieke leeuw, overdrukt met de aanduiding van de waarde. Deze zegel zal in grijs-blauw door het diepdrukprocédé vervaardigd worden, per vellen van 50 exemplaren. Hij zal van 15 Februari af in al de postkantoren van het Rijk wor den verkocht De huidige postzegel van 20 centiem van het type kleine staatszegel blijft voor frankering geldig. Tentoonstelling van zeeschilders te Brus sel. De Belgische Vereniging van Zeeschil ders zal van 10 tot 25 Februari in het Pa leis voor Schone Kunsten. Koninklijke straat 10, te Brussel, het werk van haar leden ten toon stellen. Tevens zal een overzicht van het werk van Isidoor Op- somer gegeven worden. Een prijs voor jonge schilderkunst zal te dezer gelegen heid ingesteld worden. Zekere vijf- en tweefrankstukken vanaf 1 April niet meer gangbaar. In het Staatsblad is een Koninklijk be sluit verschenen betreffende de ontmun ting van zekere zuiver-nikkelen vijffrank stukken van de zinken stukken van 5 fr. en van de stalen tweefrankstukken. Met ingang van 1 April worden buiten koers gesteldde zuiver-nikkelen stuk ken van vijf fr. van het model 1930. de zuiver-nikkelen muntstukken van vijf fr. van het model 1938 en de zinken vijffrank stukken van het model 1941 evenals de tijdens de oorlog in Londen in omloop gebrachte stalen muntstukken van 2 fr. Tot en met 30 Juni 1951 kunnen deze muntstukken worden ingeruild aan de loketten van de Nationale Bank van Bel gië te Brussel en in de Provincie. In de steden en gemeenten waar geen agent schap van de Nationale Bank is geves tigd, worden zij tot dezelfde datum aan genomen door de ontvanger der poste rijen. der belastingen, der douanen en ac cijnzen, der registratie en domeinen Van 1 Juli 1951 af verliezen zij defi nitief alle waarde. De gezinsvergoedingen. In de Kamercommissie van Arbeid en Sociale Voorzorg werd een amendement goedgekeurd bij de wet op de gezinsver' goedingen. waarbij de vergoeding voor taan ook zal worden uitgekeerd ten voor dele van de onwettige kinderen. Het uit stel voor het indienen van klachten zal van 6 maanden op drie jaar worden ge bracht. Voor de dochters van grote ge zinnen die hun moeder in de huishouding bijstaan, zal na de leerplicht ook nog ge zinsvergoeding worden uitgekeerd tot op 18 jarige leeftijd. Ook voor de dochters die hun overleden moeder in de huishou ding vervangen, zou gezinsvergoeding wor den toegestaan tot op 18 jarige leeftijd Al deze hervormingen werden opge schreven in de wet. die echter nog door de Kamer zelf in openbare vergadering moet worden goedgekeurd Een letterkundige prijs in Westvlaanderen De provincie Westvlaanderen zal dit jaar een prijs van 25 000 fr. benevens 15.000 fr. premies toekennen voor Neder landstalig letterkundig werk (romans of jeugdboeken) Inlichtingen kunnen bekomen worden in het Provinciaal Huis Burg te Brugge Prof- Pirenne in de adelstand verheven Door de oppermaarschalk van het Hof werd medegedeeld dat gezien de politieke functies van het secretariaat des Konings (O- - P Alle Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat E P E R een einde hebben genomen, de Koning de Heer Pirenne heeft toegestaan de titel van eresecretaris des Konings te voeren De Koninklijke Prins heeft de Heer Jacques Pirenne bij deze gelegenheid de titel van graaf verleend. De accijnzen op de tabak. Bij het thans bij het Parlement aan hangige wetsontwerp zullen de accijnzen op sigaretten verhoogd worden terwijl die op sigarillos en sigaren en rooktabak worden verminderd. Deze wijziging zal o m. voor gevolg hebben dat de gewone sigaretten van 8 70 fr- per pakje op 10 fr. zullen komen. De bedoeling is tot gelijkschakeling te komen van de rechten in de drie Bene- luxlanden. Het ontwerp moet echter nog in beide Kamers goedgekeurd worden. Men verwacht niet dat het voor April van dit jaar zal van kracht worden. Carnaval te Spa. Bij gelegenfteid van Carnaval zullen de straten te Spa tijdens de week van 4 tot 11 Februari verlicht en versierd zijn. Stoeten zullen de stad doorkruisen en maatregelen zijn voorzien opdat ieder een aan de feesten zou deelnemen en de vreugde algemeen zou zijn. Verder zijn talrijke wandelconcerten er. cansfeestcn voorzien. De feestweek wordt ingezet met een stoet, waarin talrijke groepen en wagens optrekken, en besloten met de dag van de «Belle Equipe» Voor de wedstrijd van verklede groepen en personen zijn belangrijke prijzen uitgeloofd. Zwarte deviezenmarkt te Brussel- Goudpond 690.00 686.25 Fr. goudst. 20 fr. 505.00 Zw. goudst. 20 fr. 495.00 500,00 Gouddollar 134.50 135,50 Dollar 52.25 51.75 Gulden 12.20 12.30 Zwitserse fr. 12,15 12,20 100 Franse fr. 13.45 13.55 Pond 129.00 128,00 Westd. Mark 9,00 Prijs- en loonstop in Amerika goedge keurd. De Amerikaanse dienst van de produc tiemobilisatie heeft Donderdag eenparig de voorstellen tot prijs- en loonstop goedge keurd. Vermoedelijk zal de beslissing bin nen de 24 uur worden bekendgemaakt. Naar men verneemt zal de stop worden uitgevaardigd op basis van de op 2 Ja nuari 1.1. geldende prijzen. De prijsstop is toepasselijk op zowat 8 millioen pro ducten. De ontdekking van kolen in de Kempen. Op 2 Augustus zal het vijftig jaar ge leden zijn. dat André Dumont. professor in de mijnbouw aan de hogeschool te Leuven, bij een proefboring te As kolen vond. Aldus werd de aanwezigheid van een kolenbekken in het Noorden van België bewezen. Dit belangrijk feit zal dit jaar herdacht worden. Handelsbeurs te Aarlen. Dc vereniging voor handel en nijver heid te Aarlen zal de- jaarlijkse handels beurs inrichten op 7 en 15 April, in de zaal Halls Louis Inlichtingen kunnen bekomen worden op het secretariaat, 134, rue de Diekirch, Tel. 142 te Aarlen, en bij de h. L. Egon, 102, rue de Coppin. Jambes, Tel. 253.08 (Namen). Een dotatie voor Prins Karei. De Kamer liet de tekst ronddelen van ten wetsontwerp tot toekenning van een dotatie aan Prins Karei. Het ontwerp voorziet een jaarlijkse do tatie van 4 millioen fr. te rekenen van 22 Juli 1950 af. Het gedeelte van het domein van Ar- genteuil. dat door de Staat werd aange kocht. zal door de Staat ter beschikking van Prins Karei worden gesteld, met de verplichting voor de Prins in het onder houd er van te voorzien. Het accijnsrecht op bier. alcohol en li monade. De commissie van Financiën behandel de het ontwerp van Benelux-conventie waarbij de accijnsrechten op bier. alco hol en limonade in de drie landen worden gelijk geschakeld. Krachtens deze conventie zouden ac cijnsrechten op limonade worden verlaagd met 0.85 fr. per liter, terwijl de accijn zen op bier zouden stijgen met ongeveer 50 millioen 's jaars ten laste van de grote brouwerijen. Daarentegen zouden de rech ten op alcohol worden verlaagd. De Bel gische brouwerijen vragen uitstel, omdat zij nog slechts op 75 van hun vooroor logse voortbrenging werken Zij voeren aan dat door het verlagen van de prijzen van limonaden en alcoholhoudende dran ken de mededinging nog groter zou wor den dan nu het geval is terwijl de prijs van het bier nog zou verhogen. In Nederland zou daarentegen de prijs van de alcohol stijgen en dit lokt verzet uit vanwege de distilleerderijen aldaar die moeilijkheden vrezen. De h. Seheyven stelde voor. dat de toe passing van de conventie zou worden ver traagd en dat eerst overleg zou worden gepleegd met de ministers van de drie Benelux-landen Minister Van Houtte antwoordde, dat dit overleg reeds plaats had Naar verluidt zou men de conventie goedkeuren, maar de toepassing nog een tijdlang uitstellen. Dc voor jaars beurs te Keulen. De voorjaarsbeurs te Keulen heeft plaats van 25 tot 27 Februari voor ijzer waren en huishoudartikelen. van 4 tot 6 Maart voor textielwaren en confectie van 25 Februari tot 6 Maart voor buiten landse collectieve tentoonstellingen. De Handelskamer voor Bevordering van de Betrekkingen met Duitsland 2. Louiza- Marialei. Antwerpen, verschaft alle in lichtingen in dit verband Men kan er ook de legitimatiekaart bekomen, die recht geeft op toegang tot de jaarbeurs, op een gratis catalogus, op een bestelbon voor logies en op een verlaging op de Duitse spoorwegen expert-boekhouder Talrijke referenties in de streek. Vraagt een bezoek zonder verbintenis. (3802) mi i VAN 4 TOT 10 FEBRUARI 1951 Algemene kenmerken der week. Deze week is vooral gekenmerkt door een grote bedrijvigheid op alie gebied, vooral goed voor kunstenaars en zaken lui. Geschikt voor verplaatsingen en ver maak. KAM 21 Maart tot 19 April. Goede verstandhouding tussen verwan ten en echtgenoten. Steun en gunsten van tegenovergestelde sexe. Gunstig voor rei zen. vooral op handelsgebied. Gelukkige sfeer, goede tijding te verwachten. STIER: 20 April tot 20 Mei. Medewerkers of kollega's bezorgen U tevredenheid. Nuttige propaganda voor de zaak welke men verdedigt. Vrees uw hals starrigheid. risico voor vergissingen. TWEELINGEN: 21 Mei tot 21 Juni. Mogelijke moeilijkheden maar op het krifische ogenblik kómt een opfleuring. Gunstige invloed voor alles wat intellec tueel of sentimenteel gebied aangaat. KREEFT: 22 Juni tot 21 Juli. De verwezenlijkingen worden verge makkelijkt. De vennootschappen aange gaan deze week zijn winstgevend. Ge voelige geldelijke uitbreiding. Er wordt een heleboel aangename dingen voor U voorzien. LEEUW 22 Juli tot 21 Augustus. Stabiliteit van uw algemene toestand. De organisatie van uw budget wordt ver gemakkelijkt. Steun vanwege uw echt genote of verwanten. Voldoening wordt U bezorgd door kinderen. MAAGD: 22 Augustus tot 21 September. Opbrengend werk. Uitbreiding van uw materiële bezittingen kan worden beko men door volharding en krachtinspanning Gij kunt uw kans wagen in het spel of bij de loterij. WEEGSCHAAL 22 Sept. tot 22 Oktober. Orde en methode in het beheren van zake: in het algemeen. Gunstig voor be jaarde personen. Goede gezondheid. Voor zichtigheid en zuinigheid in het beheren van uw finantiële goederen zijn geboden. SCHORPIOEN23 Okt. tot 22 November. Natuurlijke vooruitgang. Gij koestert vrees voor wat nieuw en onbekend is Tracht koelbloedigheid te betonen. Ge schikt ogenblik om initiatief te betonen in uw beroep Uw betrekking of situatie kan zich voordelig uitbreiden. BOOGSCHUTTER 23 Nov. tot 21 Dec. Gunstig voor ontvangsten en nieuwe re laties Goede gezondheid, huiselijke tevre denheid. Gunstig voor uw opwerking door intellectuele inspanning. STEENBOK 22 Dec. tot 20 Januari. Voorzichtigheid, geduld, neiging tot aar zeling. Weinig belangrijke verwezenlij kingen. Kleine geldzorgen wanneer men gebrek had aan voorzienigheid. Goede ver standhouding in de huiskring. WATERMAN21 Jan. tot 19 Februari. Mijd baatzuchtige vleierij en vriend schap. Wees achterdochtig vooraleer uw vriendschap weg te schenken. Vertrouw geen beloften en verbind U niet al te licht VISSEN 20 Februari tot 20 Maart. Moeilijkheden om zich aan de omstan digheden aan te passen Het ontbreekt U aan tastzin. Vrees uw impulsieve han deling en uw grilligheid. Gebrek aan stabiliteit. BIN NAJOEWA (Nadruk verboden) CONTROLEBOEKEN voor BEEN- HOUWERS REGISTERS voor de verkoop van ALCOHOL (nieuw mo del) zijn steeds te verkrijgen ter Boterstraat 34 - LEPER Landbouwcomice Yper-Kemmel STAD YPER EN PRIJSKAMPEN onder de bescherming der Stad op Assewoensdag 7 Februari 1951 te 9.30 n. PROGRAMMA Eerste Prijskamp Hengste Veulens van één jaar le PrijsVerguld Eremetaal en 250 fr. 2e PrijsZilveren Eremetaal en 200 fr. 3e PrijsBronzen Eremetaal en 150 fr. 4e. 5e en 6e Prijs: elk 100 fr. Tweede Prijskamp Hengsten van twee jaar le Prijs Verguld Eremetaal en 300 fr. 2e Prijs: Zilveren Eremetaal en 250 fr. 3e PrijsBronzen Eremetaal en 200 fr. 4e. 5e en 6e Prijs: elk 100 fr. Derde Prijskamp Merriën van één jaar le Prijs: Verguld Eremetaal en 250 fr. 2e Prijs Zilveren Eremetaal en 200 fr- 3e PrijsBronzen Eremetaal en 150 fr. 4e. 5e en 6e Prijselk 100 fr Vierde Prijskamp: Merriën van twee jaar le PrijsVerguld Eremetaal en 300 fr. 2e Prijs: Zilveren Eremetaal en 250 fr. 3e PrijsBronzen Eremetaal en 200 fr. 4e. 5e en 6e Prijs: elk 100 fr. Vijfde Prijskamp Merriën van drie jaar le PrijsVerguld Eremetaal en 400 fr. 2e Prijs Zilveren Eremetaal en 300 fr. 3e Prijs Bronzen Eremetaal en 200 fr. 4e. 5e en 6e Prijs elk 100 fr. Zesde Prijskamp: Merriën van 4 jaar en daarboven die niet geprimeerd werden in nationale of provinciale prijskampen le Prijs: Verguld Eremetaal en 500 fr. 2e Prijs Zilveren Eremetaal en 400 fr. 3e Prijs: Bronzen Eremetaal en 300 fr. 4e. 5e en 6e Prijs: elk 100 fr. Algemene schikkingen 1) Alle inschrijvingen op het Stadhuis van 8.30 tot 9-30 uur (niet later). De prijskampen hebben alle zes plaats op de Grote Markt, in de volgorde van de plakbrief, vanaf 9.30 uur. Onmiddellijk na de prijskamp, prijsde- ling in de bovenzaal van het Stadhuis. 2) Het inschrijvingsrecht bedraagt 10 fr. per dier. 3) De prijskamp is aangeboden aan alle liefhebbers wonende in de omschrijving van een der beide Cornices, t.t.z. in een der volgende gemeenten: Beselare. Bik- schote. Boezinge. Brielen. Dikkebus. Dra- nouter. Elverdinge. Geluveld, Geluwe, Hol- lebeke. Houthem. Kemmel. Komen. Krom- beke Langemark. Loker. Mesen. Neer- waasten, Noordschote. Oostvleteren, Pas- sendale. Ploegsteert. Poelkapelle. Poperin- ge. Proven. Reninge, Reningelst, St Jan, Vlamertinge. Voormezele, Waasten, Wa- tou. Wervik. Westnieuwkerke. Westouter, Westvleteren. Woesten. Wulvergem Wyt- schate, Yper. Zandvoorde. Zillebeke Zon- nebeke. Zuidschote. 4) De mededingers zijn verantwoorde lijk voor de ongevallen door hun dieren veroorzaakt. 5) Alle onvoorzien geval of geschil zal onwederroepelijk door de Jury beslist worden. 6) De prijzen zullen niet toegekend wor den zo de dieren niet genoegzaam ver dienstelijk zijn. 7) De ingeschreven paarden moeten minstens 3 maand eigendom van de deel nemer zijn en mogen slechts aan één eigenaar toebehoren. 8) Gegronde klachten moeten aan de Jury of aan "t Bureel van 't Comice. vóór de klassering worden ingediend. 9) De gezamenlijke maaltijd heeft plaats in het hotel Britannique Grote Markt, om 13.30 uur. Inschrijvingen 75 fr. vóór Zaterdag 3 Februari bij de Secretaris Dr Caenepeel. Yper. postchecknummer 40-67.61 of in het Hotel Britannique zelf. De Secretaris. De Voorzitter, A. Caenepeel. J. Bruneel de la Warande.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 13