Walter Tavenier-Beddeleem Drukkerij Dumortier 34 Boterstraat IEPER DE VERGIFTIG COCKTAIL TONEELRUBRIEK BIJ DE VUURKRUISEN Tempelstraat 4 - YPER >tu Rol du C»oulcUouci - Tel. 324 Kon. ieperse Schaakkring N. S. B. -NIEUWS Stedelijke Muziekacademie Wilt U een goede VULPEN. VULPOTLOOD of KOCELSTYLO wendt U in vertrouwen ter De Ieperse Firma Weefautomaten Picanol N. V. bekroond door JACK HOLT Htx YPERSCH NIEUWS - BIi 4 - 3-2-1951- GLAS IN LOOD VITRAÜX D ART GLAS EN SPIEGELS REPARATIES 1 CLl BK4MPIOENSCHAP 1958-51 Matchen van 6 Februari oen MM u- 113e Sonde' le AFDELING 1> Baert - Devacht 21 Benooi - GiU 31 Dubrulle Vandroemme 4' Dubakoff - Deroo bye Laconic 2e AFDELING 5i Jude - Verhamme 6» DewiWe - Cys 71 Lemenu - Grimonprez 8' Vandenhoven - Delahaye byeCornardt 3e AFDELING bi Duhameeuw Baete 101 Devos Robert - Pecceu 111 De poorter - Decorte Vandaeli - Pyck bye Jaspers 12 Een vrij sensationele 12e Ronde De pronostiekers hebben het ditmaal uiterst lastig gehad Slechts 2 hebben vooi 80 H der punten juist geraden De andere hebben niet eens de helft bereikt De té te d'afTiche van de 12e Ronde Pyck-Duhameeuw van de 3e klasse ein digt met een eerste klopping van de leider na 10 partijen te hebben gespeeld ronder een nederlaag Een partij die zeer spannend beloofde te xijn, verloor alle ziel door een Dame en prisete laten De jonge heer Duhameeuw heeft zich met een op gelijke hoogte opgewerkt van zijn confrater en het verder verloop van het tornooi waarborgt een zeer boeiend slot met een zwaarder programma voor de jongste overwinnaar Nu en dan laten zwakke broertjes zich opmerken, zo geraakt de heer Vandaele aan zijn tweede puntje ten nadele van een niet onaardig spelende heer Jaspers. In de hoogste klasse is het kampioen schap zeer bewogen Verrassende wendin gen zijn niet uit de lucht. Ditmaal moe ten we alle eer geven aan de zeer sterk spelende heer Vandroemme. die met zijn gepaste tegenspel de fijne strateeg heer Dr Deroo uitschakelde voor de titel. De ex-Xampioen 1948 heeft zijn stelling ver stevigd maar voelt met ongenoegen de geweldige opmars van de jonge heer La- conte die als een zeer gevaarlijk klant is komen opdagen en vrij belust is om de oppergaai voor zijn neus weg te halen Vooruitzichten 13e Ronde Geen grote topwedstrijden, maar be langrijke test is de confrontatie Dubrulle- Tandroemme voor de eerstgenoemde be tekent de nederlaag zijn definitieve uit schakeling voor de titel STAD VPER M 1'ZIEK.AKADE.MI E Zondag 4 Februari 1951 te 14-38 uur in de Stadaschouw burg LEERLINGEN' - AUDITIE PROGRAMMA li Rondo voor klavier op 51. no 1 L- van Beethoven Mej Grillet i'rincoisr. 2i Adagio espres&ivo uit de 6e solo voor viool H Leonard Mej. Deraedt Josiane 3i al Ik wil den liefste minnen L. Blomme b> Het jonge jaar L Mortelmans Mej Gryson Liana 41 L'aube voor klarinet H Klost- Heer Ossieur Andre. 5l al Sonnet Huberti bi Berceuse Gretchaninow Mej Baitheu Etiane 6i Sonatine in ré Groot voor klavier J Reylandt Mej Boudry Bernadetle 7i a) Cosi fan tutte <i quinze ansl W. A. Mozart b) La truite Fr. Schubert Mej Gryson Liana 8l Sonate nr 3 voor klavier J Haydn Presto Andante Menuet Mej. Peel Brigitte 9) Allegro Maestoso Ch de Beriot lste deel uit de 9e concerto v. viool Heer Neyrinck Jean. 10) a) Solveigslied Edw. Grieg b) Het wilde Roosje Fr. Schubert Mej. Battheu E liane 11) Fantaisie Impromptu in Do Kr. KI op 66 voor klavier F Chopin Mej Gryson Liana. Begeleiding aan het klavier voor snaar instrumenten en zangMevrouw A Ros- seel Voor Blaasinstrumenten Mevrouw Ver- saevel. Toegang kosteloos. DE BEHEERRAAD BLJ DE OPTIMISTEN Nog amper een kleine week scheidt ons van de opvoeringen van Fiete wint l miLioen Inderdaad Zondag en Maan dag over een week wordt het stuk van dhr Georges Faes door de Optimisten voor het voetlicht gebracht Sinds enkele we ken reeds werd de vertoning aangekon digd door kleurige aanplakbrieven waar op niemand minder dan Fiete afgebcc.d staat goochelend met millioenen. Deze l-noleum-tekening is het werk van mees ter A. Vandroeme Ook als naar gewoon te trouwens, heeft onze décorateur, dhr J Leclercq gezorgd voor een overgroot, geschilderd uithangbord. Het bevindt zich eventjes voor de locatie Boerenholen geeft op pittige wijze weer hoe Lerten er. Fiete naar Brussel moeten om hun t millioenaf te halen Beiden prijken ot< het schilderwerk onder het waakzaam oog van Brussels' oudste burgerMan- neke-Pis. Tenslotte in deze propagan da-activiteit. nog een pluimpje voor dhr O Busschaert uitbater van Paloma welke op z'n eigen manier Fiete en haar n-illioen voorstelt. Nog niet gezien? Dan maar vlug eventjes aanlopen, maar men ;nag dit alles niet gaan bewonderen, zo danig dat men vergeet z'n plaatsje te gaan bespreken naar de Boerenhol Nog amper ccn kleine week... en wat kan er niet gebeuren in zo 'n week. Zie. vandaag nog zijn Fiete en Lerten gewone werkmensen (Lerten dopper) en toekomende week reeds worden zij miliionnairs. c Fiete wint 't millioenwordt op lui mige wijze weergegeven door de voltal lige revuegroep. met Mr en Mevr. Roger Pinte er Ivan Werrebrouck in de hoofd rollen Zang. dans. muziek Daarvoor zorgen Mr Elio. Louis Mariano. Het Optimisten Balletkorps, onder leiding van Mej. L Haghebaert en... het gekende, graag ge hoorde Opti-Sympho-orkest. Niet alleen een millioen vloeit uit de Horen des Overvloeds. maar eveneens lach. leute, liefde, spanning en Stan Laurel en Oliver Hardy. Vooraleer ge komt te laat Doe als altijd beste maat. Wip binnen in de t Boerenhol Of anders is de schouwburg vol En dan sta je daar op straat M OPTIM. EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit werden volgende Vuurkruisenleden benoemd tot Ridder in de Kroonorde met zwaarden Anseeuw Alidoor. Cartonstraat 33 De- poorter Maurice, Zonnebekestw. 39; Van- deputte Jules-Achiel, Bruggestw. 66 Tan- krev Maurice, Rijselstw 8en Delie Hy- polite, Pannenhuisstr- 26. Tot Ridder in de Leopold II orde met zwaardenDebreuck Michel. Haiglaan 58. Aan al deze verdienstelijke frontkame raden die gans de oorlog 1914-18 in de Vuurlinie stonden, bieden wij onze har telijkste gelukwensen Hl'LDE AAN EEN WERKER Naar wij vernemen, wordt makker Theo De- keersmacker, bestuurlid en lokaalhouder der Vuurkruisen, tevens eerste afgevaar digde voor ons gewest van het Nationaal Werk van de Oudstrijder (N W.O S op Zaterdag 10 Februari a. s. te Brugge, tijdens de zitting van het Provinciaal Co mité. ter zetel van het N.W O S. Halle straat 14 een openlijke hulde gebracht, als blijk van erkentelijkheid voor de on telbare diensten die hij sinds vele jaren, aan het Werk heeft bewezen. De noodlijdende beneficianten verheu gen zich ten zeerste, bij deze meer dan verdiende hulde en zien dankbaar op. naar deze noeste werker van het eerste uur. die. in zoveel ongelukkige oudstrij- dersgezinnen. het zijne er toe heeft bij gedragen om de noden te helpen lenigen en een straaltje zonneschijn te geven. Ook alle Vuurkruisen. bestuur en le den. sluiten zich eenparig bij deze hulde aan. en wensen hem nog vele jaren bij dit edel werk OPGEPAST Het Bestuur maakt hier bij onze leden attent, dat het ten zeerste noodzakelijk is. de lidkaarten van onze bond der twee laatste jaren, te bewaren, ten einde alle onaangenaamheden te ver mijden en gebeurlijk van de vrijgevigheid der Federatie te kunnen genieten. Wie deze beide lidkaarten niet behoudt, stelt zich bloot aan allerhande moeilijkheden, daar deze bij de aanvraag dienen gevoegd om aan de Federatie te worden overge maakt Vuurkruisen. neemt dit goed in acht en verwaarloost uw eigen belangen en die van uw gezinnen niet. CECILIA-VIERING Zondag aanstaande viert onze Harmo. nie het Ceciliafeest Te dier gelegenheid wordt een uitstap in de stad ingericht. Vertrek aan het lokaal om 10 uur. Een serenade wordt gegeven voor de oudjes van het Nazareth. Om 13 uur banket in het Hotel Regina EERVOLLE ONDERSCHEIDING Wij vernemen dat onze Voorzitter. Ma joor Moesman tot officier in de Kroonorde met zwaarden (2e promotie) wordt be. noemd. Wij bieden aan onze achtbare voorzit, ter in naam van het bestuur in 't bijzon, der en der leden in 't algemeen, onze innigste gelukwensen aan. HET BESTUUR. De bloedtransfusiediensten redde» jaarlijks 10.000 personen van een on middellijke dood. Duizenden bloed gevers zijn er nodig. STAD YPER Te begeven een plaats van professor in cello. 3 uren les per week (41 weken). VoorwaardenBelg zijn. van goed ge drag en zeden zijn. diploma van muziek conservatorium bezitten. Wedde volgens stadsbarema. De kandidaten dienen hun aanvraag met de nodige stukken in te dienen bij het gemeentebestuur vóór 24 Februari 1951 Yper. de 23 Januari 1951 De Secretaris De Burgemeester. A. Versailles. J. Vnnderghote (4327) Ziet U naar de kwaliteit Dan hebben wij voor U het allerbeste een volledige keus vulpennen van de beste merken. Ziet U naar de prijs Dan kunnen wij U het goedkoopste geven vulpennen met gouden pen vanaf 60 fr. Keus naar ieders beursKomt zien zonder verbintenis Door het Provinciaal Comité voor Vei ligheid, Gezondheid en Verfraaiing van de Werkplaatsen werd. onder voorzitter schap van Gouverneur Van Outryve d'Y- dewalle. een prijskamp ingericht waarbli twaalf Westvlaamse firma's werden be kroond. De uitreiking van de Diploma's heeft Vrijdag 1.1. plaats gehad in het Hotel van de Gouverneur te Brugge, in aan wezigheid van een afgevaardigde van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg en van de leden van het Provinciaal Comité. De Ieperse Metaalfabriek Picanol die er vertegenwoordigd was door dhr Bernard Steverlynck, lid van de Direc tie. alsmede door dhr Maurits Degroote veiligheidschef, werd vierde gerangschikt en eerste geklasseerd in de kategorie Met Lofen mocht als dusdanig het Diploma in ontvangst nemen. Wijzen wij op het feit dat de Ieperse Firma de enige Metaalfabriek is die be kroond werd. In zijn toespraak spoorde dhr Gouver neur aan tot het verder veraangenamen en vervolmaken van het arbeidersmilieu Het toegekende Diploma werd voor de Weefautomaten Picanol speciaal vervaar digd met in de rechterhoek het wapen van de stad leper. Het is een waarde vol kunststuk en het werk van André Vlaanderen, één van onze beste heden daagse Westvlaamse kunstenaars. Het is tevens het bewijs van de inspan ning die de Directie van de Firma tot op heden heeft aan de dag gelegd tot algemene verbetering en verfraaiing van de werkhuizen, wat het werk voor bedien den en arbeiders aangenamer maakt R. Q 35 Nurse haaide de schouders op. Voor zover ik weet niet. Ik heb hem nooit in vertrouwen genomen. Onze verhouding was niet bepaald vriendschappelijk. U hebt zich na tuurlijk afgevraagd waarom ik een andere naam aangenomen heb. Dat heeft met deze zaak niets te maken. Het huwelijk van mijn ouders was zeer ongelukkig. Ze zijn nooit voor de wet gescheiden maar enige jaren voor haar dood heeft mijn moeder haar man verlaten. Ze leefde onder haar meisjesnaam en daar ik bij haar introk heb ik onwillekeurig de naam Dickson ook aangenomen. Na haar dood zag ik geen enkele reden om de naam Stevens te dragen. U moet mij niet verkeerd begrijpen, mijn vader is nooit slecht tegenover mijn moeder geweest, ze konden alleen niet met elkaar overweg. Het ligt niet aan mij te beoordelen, aan wie de schuld lag, maar als kind trok ik natuurlijk de partij van mijn moeder, ik heb daar om nooit vertrouwelijk met hem om kunnen gaan. Toen ik bij de hertogin van Winchester in betrekking kwam. leek het ons verstandiger de familie relatie die er tussen ons bestond, niet bekend te maken. Er was geen enkele reden voor en we vermeden daardoor nodeloze ophelderingen. We behan delden elkaar als vreemden en zo er iets besproken moest worden over familiezaken deden we dat in Lon den op 'n dag dat we beiden vrijaf hadden. Dus over de overeenkomst tussen u en de hertogin is uw vader niets bekend Ik kan u onder eed verklaren dat mijn vader er geen notie van heeft, dat Henry met mij wilde trouwen, hij zou dat trouwens ook nooit goed gekeurd hebbenglimlachte zij zwak. In zijn opinie zou het een soort van heiligschennis geweest zijn. wanneer ik me vermeten had met de neef van de hertogin te gaan trou wen. Hij zou er zich zeker met meer kracht tegen verzet hebben dan de hertogin zelf». Lord Delmore knikte de nurse vriendelijk toe. Ja, jazuchtte hij. Stevens houdt er strenge principes op na over wat hij beschouwt als de hoogste krin gen. Hij kan zeer lastig zijn op dat punt. Daar kan ik van meepraten. Weet je nog Jimmy, toen jij met alle geweld met die choriste wou trou wen Jimmy wierp zijn vader een woe dende blik toe. Wat gebeurde er kwam Don nieuwsgierig. Nou, Jimmy was zeventien of achttien jaar. Ik weet het zo precies niet meer. In ieder geval op een leef tijd, dat we allemaal wel eens domme dingen uithalen. Hij was met zijn vrienden naar een revue geweest en had daar een vrouw ontmoet. Enthou siaste brieven naar huis, je weet hoe 't gaat. Hij wilde hals over kop trou wen en ik zat er eigenlijk wel een beetje mee in. Het was een verdui veld leuk kind, dat moet ik toegeven, zie je, ik was zo eens vaderlijk met haar gaan praten Jimmy snoof verachtelijk. Morgen brengen... beken nou maar eerlijk vader, dat je er zelf ook weg van was. Dat duurde net zo lang tot Stevens er lucht van kreeg en hij bood zich aan dat zaakje op te gaan knappen. In minder dan geen tijd was het afgelopen, de jon ge dame was acht en dertig en moe der van twee kinderen. Mijn liefde bekoelde snel toen ik deze feiten ver nam en de pipa keek ook lelijk op zijn neus Nou overdrijf jelachte Lord Delmore en gaf Don een knipoogje. «We raken zo van ons onderwerp afzei Mason, die zich weinig in teresseerde voor de amoureuse esca pades van de familie Delmore... «We zullen maar aannemen nurse, dat Ste vens er geen vermoeden van had wat zich tussen u en mijnheer Gray af gespeeld heeft. Ik ben blij, dat u ten minste dit gedeelte van het raadsel opgelost hebt en zal u niet langer meer ophouden Nurse richtte zich met een vrien delijk goede nacht tot het gezelschap en trok zwijgend af. Fay ademde zwaar en diep toen de deur achter nurse gesloten was. Heb je ooit zoiets absurds ge hoord barstte ze uit. «Wat een be spottelijke situatie. Mijn kindermeis je, dat er een liefdesaffaire op na houdt met Henry. Het is een fraaie geschiedenis Kom, kom, kindjekalmeerde Don haar, met zijn gewone serene rust. «Ja natuurlijk. Jullie mannen vin den dat wel erg aardig, maar voor mij is het zeer onaangenaam. Nu zal ik weer naar een nieuwe nurse moe ten omzien Waarom vroeg Don verbaasd. Mijn God, heb je ooit zo 'n man gezien Ze zag er in haar lavendel- kleurige chiffon-ochtendjapon uit als een vertoornde godin. «Je kunt toch zeker van mij niet verwachten, dat ik Alan nog langer aan haar zal kunnen toevertrouwen. Ze zou een verkeerde invloed op hem kunnen hebben Kom nou zei Don schaapachtig, die jongen is nog geen zeven jaar. Hij koestert nog een heilige minach ting voor het vrouwelijk geslacht, geen kans dat hij aangestoken wordt door de liefdesbacil. Zelfs moeder, die van het gehele geval op de hoogte was, is niet tot zulke drastische maat regelen overgegaan. Je moet zulke dingen altijd tactvol aanpakken». Gedraag je nu maar niet als een ridderlijke idioot» zuchtte Fay met vernietigende oprechtheid. Trou wens ik wil hier geen dag langer blijven met Alan. Ik vertrouw die nurse voor geen cent en met die moordenaar, die hier nog maar steeds vrij rondzwerft...» De blik die ze de inspecteur toewierp getuigde ook niet bepaald van hoge bewondering voor zijn capaciteiten. Don zuchtte, hij had een gruwe lijke hekel aan schermutselingen met zijn vrouw maar kon haar toch niet helemaal ongelijk geven. Hij keek vragend naar Mason. Hoe denkt u er over, inspecteur? Acht u het ver antwoord om de jongen hier te la ten De inspecteur keek peinzend naar zijn nagels. Dat is een erg lastig probleem. U zult beiden hier moeten blijven met het oog op het vooronderzoek en nurse kan ik in geen geval ver lof geven om te vertrekken. Maar wat de jongen betreft. Ik zou het zelf ook een veilig idee vinden, wan neer u hem ergens anders naar toe stuurde. Een dergelijke omgeving is voor een kind nooit goed. Don liet een somber gekreun ho ren. Dan zullen we hem naar tante Harriet moeten brengen. Maar ik sta niet in voor de gevolgen, als we hem zonder nurse laten gaan. De laatste keer kreeg ze bijna 'n rolberoerte, toen hij haar lievelingskat aan zijn staart door de kamer zwaaide. Bovendien zal ze er op staan op de begrafenis te komen Ik heb een beter plan zei Mike vastberaden. «Vertrouwt u hem aan mijn zuster toe. Die is wel opgewas sen tegen jongens als Alan. Ze heeft zelf een tweeling en kan alles ver dragen van kinderen. Ze woont hier maar tien mijlen vandaan en heeft een uitstekende kinderjuffrouw. Zo 'n echt oud familiestuk. Hij zou onder strenge bewaking staan en is abso luut veilig. Fay keek wat weifelend. Het lijkt me nog al vrijpostig om uw zuster zo 'n last te bezorgen «Wel nee», zei Mike luchtig. «Ik weet zeker dat zij het heerlijk zou vinden. Ik kan haar trouwens eerst nog opbellen». Wat vind jij ervan wendde Fay zich tot haar man. Nu, als Mike er zeker van is dat Alan er welkom is, dan zou ik zeg gen. laten we 't aanbod met beide handen aannemenzei Don geeu wend. Goed. dan zal ik hem morgen brengen, wanneer dat tenminste de goedkeuring van de inspecteur weg draagt De inspecteur had er niets op te gen wanneer hij maar weer linea recta terug kwam. Misschien zou Eve er iets voor voelen om mee te gaanhakkelde Mike, dan kan ze er zich van over tuigen of de jongen zich thuis ge voelt Eve bloosde een beetje en beweer de verlegen dat ze het wel prettig zou vinden. Lord Delmore verklaar de meesmuilend, dat de dames dan beter deden nu maar naar bed te gaan. Doris zou bij Eve op de kamer slapen en Fay porde haar man aan om ook niet lang meer op te blijven, hij kon zijn ogen toch bijna al niet meer open houden. Nee, nee, ik kom ook direct. Kruip jij er maar vast in» en hij nam zijn slapende zoon op om hem bij zijn moeder in bed te leggen. Zo, dat lucht een beetje op zei Jimmy toen de dames zich terug ge trokken hadden, nu kunnen wij nog een whisky nemen voordat we naar boven trekken. Inspecteur, u doet toch ook mee Mason, die zijn agenten de op dracht had gegeven de bovenverdie ping streng te bewaken, begreep wel dat er van nachtrust niet veel meer zou komen en liet zich diep wegzin ken in een gemakkelijke stoel bij de haard. «Wat een nacht, wat een beestach tige nachtzuchtte Don. die weer van boven kwam en zich lui op de sofa nestelde, terwijl hij ongegeneerd zijn voeten op de geelzijden kussens uitstrekte. Nou moet u mij eens vertellen inspecteur, gelooft u het verhaal, dat die nurse hier opgedist heeft vroeg hij belangstellend- Mason nam de sigaret aan, die Mike hem presenteerde en bleef enkele ogenblikken in gedachten zitten, ter wijl hij de sigaret op de leuning van zijn stoel heen en weer rolde. Het is een eigenaardig geval merkte hij op, terwijl hij Don door dringend aankeek. Alles zal ze wel niet uit haar duim zuigen, maar of het nu voor honderd procent waar heid is, daar twijfel ik sterk aan.» (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4