r DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Jos. ACKE-CAILLIAU Kon. Ieperse Schaakkring Bij DE VUURKRUISEN tm Dikkebussfeenweg 130 1EPER Tel. 142 B.N.B. - NIEUWS Tijdelijke betrekking van opvoeder te begeven door JACK HOLT HET VPEKSCH NIEUWS Biz. 4 3-3-1951 CLUBKAMPIOENSCHAP 1954-51 De 15f Ronde brengt ons geen ljebtpunt in de eerste klasse 1 Twee pijpen dampten De walmende rook cirkelde boven het slagveld. Hel witte geschut van de leider stond schietensgereed opgesteld tegenover de numeriek in meerderheid zijnde stelling van de «Prezen» De minuten verlopen De aandacht gaat naar de dreigende storm Nog eens beet de leider op zijn kromme pijp die nu met volle kracht zijn vuur laat zien. Kordaat stelt hij zijn zwaar geschut in werkingde eindaanvnl is begonnen Aan de overzijde viel de zwak brandende boerepijp ten gronde Nerveus raapte de Prezenbij de lan ge steel, klopte de inhoud eens uit en beantwoordt de aanval. Het writ paard sprong met verrassende karpelsprongen naar de schaakstelling. Zwart's actieveld verkleint... De Kromme pijp dreigt geweldig en spuwt de took uit in alle hevigheidEen lelie trek en de leider geeft de aanval np spijt drie aanvalstukken tegen 1. He' geestelijk denkvat is leeggepompt... Wit heeft de kracht niet meer om in de vergaarbak zijn reserves uit te halen. De partij geeft nul Stelling Wit De vachtDd3 Kg3 Pe5 Tb6 a5 c5 d4 e3 f4 g4 Zwart DerooDc7 Kg7 Tf7 Ta8 Lg8 afl b7 cti d5 e5 Wit aan zet met Dd3 g6 De hoofdpartij Dubrulle-Laconte was zeer levendig Reeds vroeg geraakt heer Dubrulle in moeilijkheden daar de aan val van Laconle reeds naar een mat stel ling dreigt over te gaan Maar met een fantastische remonte weet de heer Dokter zelf de dreigende La conté K O te slaan Puike partij met felle dash, van beide zijden. Meteen verbetert de heer Dokter zijn klassement en heeft de leider ondanks 2ijr. nul partij zijn positie weten te ver beteren. Met dit al brengt het titeldebat van de eerste klasse nog geen klaarheid... inte gendeel de groep wordt nog compacter dan ooit In de tweede klasse lukte de jeugdige heer Dcwilde in de beslissende hoofdkamp de leider Jude voor de tweede maal te verslaan en deze laatste voprbij te ste venen Maar voor de titel heerst er hier nog geen zekerheid, al staat de heer De- wilde reeds met zijn een voet in de eer ste klasse In de derde klasse heeft de heer Devos het eens te meer de heer Duhameeuw bij zonder lastig gemaakt. Een embé tantespeler nietwaar he ren Pyck en Duhameeuw Tegen hem ivordt ge eens duchtig geporreld I Klassement 3e Klasse Vooruitzichten 16e Ronde Nu we in de taaiste speelmaand van het clubkampioenschap zijn getreden blij ven er nog drie officiële speeldagen over We treden bijgevolg in het beslissende stadium. In de eerste klasse zullen de uitslagen 1 van de 4 titelcandidatenLaconte-Van- I oroemme en Benoo:-Dubrulle van buiten gewoon belang zijn In de eerstgenoemde partij kan de heer Vandroemme revanche nemen voor zijn smadelijke nederlaag van de heenronde Terwijl Dokter Dubrulle nog zijn rekening diende te vereffenen met de heer Benooi. Zeker is dat de ver liezers een kruisje mogen maken voor de ütelaspiraties. tenware de nuluitslag de partijen moest bevredigen. De vijfde titeicandidaatde leider, mag voor twee weken gaan doppen In de tweede klasse wordt de zifting verder doorgevoerd onder het leidende driemanschap Dewilde Jude en Grimon- prez Terwijl de heer Pyck. leider van de derde klasse, voor een laatste moeilijkheid staat in de persoon van de snuggere spe ler de heer Devos. Allez Robertke geef fceni eens een uitbrander BELANGRIJK BERICHT VAN HET SECRETARIAAT Om alle betwistingen nopens de uitsla gen van de officiële partijen te vermijden, heeft het bestuur besloten wedstrijdkaar ten te doen drukken De betrokkenen moeten (per bord) voor ieder partij de kaart invullen en afgeven in het lokaal of aan de tornooileider Deze regeling treedt in voege vanaf heden Matchen van 6 Maart 1951 om 20-30 uur Ronde 16. Ie AFDELING: 1) Laconte - Vandroemme 2) Dubakoff - Baert 3) Benoot - Dubrulle 4) Deroo - Gits byeDevacht. 2e AFDELING: 5) Cornardt - Grimonprez 6) Vandenhoven - Jude 7) Dewilde - Lemenu 8) Verhamme - Delahaye «ronde 15) 3e AFDELING: 9) Pecceu - Jaspers 10) Duhameeuw - Vandaele 11) Devos - Pyck 12) Depoorter - Baete bye Decorte. 1Pyck 13 11 I 1 11 Duhameeuw 13 U 1 1 Hè 3) Decorte 14 10 1 3 10 i 4) Depoorter 13 6 2 5 7 5) Pecceu 13 4 1 8 41 Devos 13 4 1 8 4 7) Jaspers 12 3 1 8 3 i 8) Vandaele 13 3 0 10 3 9) Baete 12 2 0 10 2 EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit komt ons Vuurkrui- senlid Ennaert Emiel. Frezenbergstr. 7, benoemd te worden tot Ridder in de Kroonorde met zwaarden. Twee lede.i van de Nationale Federatie Strijder.. 40-45 gevormd onder de be scherming eer Vuurkruisen. namelijk D'Ooghe Abel, Rijselsteenweg 12. en Ram- bour André, Steenstraat 21 te Elverdinge. werden eveneens vereremerkt met de Her inneringsmedaille 1940-45. met twee ge kruist.: bronzen sabels. Wij bieden aan deze kameraden onze hartelijkste geluk wensen. DE GROTE VUl RKRl'ISENDAG Na de godsdienstplechtigheden ter gelegen heid van de grote Vuurkruisendag gehou den te Brussel op 8 April eerstkomende heen eea optocht plaats, waar alleen de Vuurkru: en gevolgd door de weduwen zullen aar. otel nemen de andere dames worden vet tocht niet bij de stoet der Vuur.truisen san te sluiten. 1WegwijzerTreurenberg Koninklij ke straa" Kruidtuinlaan Em. Jacqmain- laan 2) Hulcie aan de Onbekende Soldaat Warneer de spits van de stoet ter hoog te gekomen is van de Onbekende Soldaat zal ze stil houden. Muziekkapel en vaan dels zulle-, zich afscheiden en rond de geiieiligde «-teen plaats nemen. Een kroon zal oor de federale Raad neergelegd wor den.. terwijl het muziek, op gedempte toon de Rrabanponnezal uitvoeren Alle afdelingen zullen vervolgens voor hel Graf opstappen wanneer allen voor bij gestapt zijn. zullen muziek en vaan dels-hun plaats opnieuw innemen op kop van de stiisicande stoet. Deze laatste zal dan vet der opstappen naar de federale zetel Vaande(buide. Toespraak tot de ver- gadeide leden. - Ontbinding Aan de lederale zetel zullen de vaan dels zich afscheider en op de stoep plaats nemen Alle Vuurkruisen zullen vervol gens de Vaandels groeten, terwijl liet muziek het Vacerlands lied zal spelen. Na de groet aan de vaandels, ontbinding van de stoet. Kledij. A«ie Vuurkruisen zullen de alpenmuts dragen met het kenteken Doodskop boven twee gekruiste scheen- beenderenZe zullen alleen het Vuur- kruis opspelden Na de ontbinding zal het muziek de vaandels begeleiden, alsook degenen die aan het banket deelnemen, naar Les grands magasins c"a la Bourse waar het demokratisch Lr.nket te 13 uur plaats heeft. Toekomende week geven we de verdere richtliuieu oor banket en bal. OVERI.ÏJDENSKAS De federale Raad zeeft besiuter de voorwaarden van toekenning van de vrijgevigheid bij over lijden als volgt te wijzigen. Vanaf 1 Maart zal ae vrijgevigheid bij overlijden nog slechts worden uitbetaald aan de wer kende leden d-e drie opeenvolgende bij dragen drze van het lopend jaar en deze van de twee voorgaande jaren hebben betaald aan de federale schatkist. De laatste moet betaald zijn vóór 31 Maart. Binnen kort zullen wij opnieuw, in extenso. het reglement van de overlij- denskas uiteenzetten. Naamloze vennootschap Ieperse Weverij, Weverijstraat 10, leper. Algemene Jaar lijkse vergadering van aandeelhouders op Dinsdag 13 Maart 1951 om 15 u. in de kantoren van de vennootschappelijke ze tel. Dagorde: 1) Verslag van Beheerders en commissarissen 2) Goedkeuring van balans en winst en verliesrekening en winstverdeling. 3) Ontlasting van Beheer ders en Commissarissen 4) Benoeming van een beheerder. 5) Statutaire benoe mingen. 6) Allerlei. Zich schikken naar art. 18 der statuten. (4435) I- mmN| Dames, dat zijn de Wasmachinen die ter Uwer beschikking staan in de NIEUWE WAS EN ZELFWASSERIJ Het zijn de modernste die er bestaan!!! Raadpleeg Uw vrienden die reeds van dit comfort genieten, en doe een proef en U zult verbluft "zijn- «4443) Dinsdag 11. werd onze sectie vereerd met het onverwacht bezoek van onze Na tionale Voorzitter Colonel Amiel Hij hield eraan 's avonds de Last Postbij te wonen, waarna hij de beide klaroenen gelukwenste en verklaarde dat deze piëteitsvolle eerbetuiging een ware les van burgertrouw is. Nadien had een kleine ontvangst plaats in het Hotel Ypriana waaraan de H.H. Tytgat en Gantois. voorzitter en onder voorzitter der B. N. B deelnamen. Het bestuur heeft de eer al haar er kende leden uit te nodigen tot de algeme ne vergadering die doorgaat op Zondag 4 Maart 1951 om 10 uur, Haiglaan nr 9. te leper. DagordeJaarverslag. Strijderskaart. Eisenkohier N.W O.S. Standregels van het Verstandhoudingscomité. Verscheidene. De leden die ervan verwittigd zijn dat hun diploma zal overhandigd worden, die nen tegenwoordig te zijn, zoniet worden ze teruggestuurd naar het Ministerie van Landsverdediging. Hebt U iets te koop, te huur Zoekt U dienstpersoneel? Zoekt U een betrekking Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS Commissie Openbare Onderstand, leper ONS TEHUIS IEPER Voorwaarden 1) Belg zijn en van goed gedrag en zeden zijn. 2) Volle 19 jaar oud zijn en de ouderdom van 35 jaar niet overschreden hebben op 1 Januari 1951. 3) In bezit zijn van diploma van onder wijzer afgeleverd door een officiële of erkende normaalschool. 4) Voldaan hebben aan militaire dienst of ervan vrijgesteld zijn. 5) Zich onderwerpen aan geneeskundig onderzoek van geneesheer aangesteld door de C. O. O. 6) Ongehuwd zijn. 7) Gestalte minimum 1.65 m Alle inlichtingen over rechten en plich ten aan ambt verbonden zijn te bekomen op het Secretariaat der C. O. O Rijsel- straat 38, leper. De kandidaturen moeten, vergezeld van de nodige bewijsstukken, per aangeteken de brief ingediend worden bij de Heet Voorzitter der C. O O., Rijselstraat 38 leper, ten laatste op 15 Maart. De kandidaten worden insgelijks ver zocht bij hun aanvraag melding te doen van eventuele bijzondere bekwaamheden op gebied van muziek, handwerk, enz. met bijvoeging van de nodige getuigschrif ten. De Secretaris. De Voorzitter A. HELLEBUYCK Cyr. SCHMIDT (4441 39 Lieve hemel zei hij aarzelend, dat steekt een lelijke spaak in het wiel van mijn analyse. Maar», voeg de hij er hoopvol aan toe, misschien stonden ze met elkaar in verbinding. Sir Simon probeerde de gestolen waar aan de man te brengen en laat het vergif achter onder de hoede van zijn medeplichtigen Ik snap jullie niet,zei Don, die met verbazing het twistgesprek aan hoord had. Laten we Sir Simon er buiten, die is waarschijnlijk ook het slachtoffer geworden en op de een of andere sluwe manier omgebracht. Zijn lijk zullen we vandaag of mor gen wel vinden Dus drie moorden, die Stevens op zijn geweten zou hebben... schud de Lord Delmore somber het hoofd. Jullie vergeten de fietsherin nerde Mike hen, «daarmee moet hij toch naar het station gegaan zijn Waarom wilde Don weten. Dat kan best iemand anders ge daan hebben om de inspecteur op een dwaalspoor te brengen. Hoe kon Sir Simon, die hier voor de eerste keer was, ook weten, dat die oude fiets achter in de garage stond. Dat lijkt me meer het werk van iemand, die hier beter op de hoogte was van de toestand. We kunnen wel als vast staand aannemen, dat de moordenaar, hetzij 'n lid van de familie of niet, in ieder geval bekend is met de klein ste bijzonderheden van het huishou den. Hij wist bijvoorbeeld waar de slaapkamer van Alan was. Hij ken de de omgeving goed genoeg om te weten waar hij de jongen veilig kon onderbrengen. Hij wist precies dat de hertogin de thee op haar kamer zou drinken en hoe laat Ik sta gewoon verstomd over je vernuft en woordenrijkdom,zei Jimmy bewonderend, maar het is een logische gedachtengang, dat moet ik toegeven. Nu vader, wat hebt u daar tegen in te brengen?» «Ik weet het niet» kreunde Lord Delmore. «ik weet het werkelijk niet. Het wordt met de minuut ge compliceerder. Het eerste motief wa ren dus de juwelen, daarom werd Prof. Elkins vermoord. Daarover zijn we het toch eens, nietwaar Mijnheer Allister knikte. Uitstekend, maar voor de moord op de hertogin zou het motief zijn dat zij het plan had opgevat, haar testament te veranderen. Hoe brengt u nu verband tussen die twee fei ten De advocaat schraapte zijn keel. «Wel, ze wilde haar testament ver anderen omdat ze er achter kwam dat nurse... of...» hier aarzelde hij eventjes. Henry, in het complot betrokken waren Lord Delmore keek hem een ogen blik verbaasd aan. Ik sta gewoon verstomd over de manier waarop u met de feiten weet te goochelen. Gisterenavond waren jullie het allemaal er over eens, dat Lady Winchester maar één reden kon hebben om haar testament te veranderen en dat was de liefdes affaire tussen Henry en de nurse. Nu is dat plotseling weer van de baan en u beschuldigt haar neef doodkalm van diefstal. Het is fraai hoor Allister bleef enkele seconden zwij gen. Inmiddels was Jimmy naar het likeurkastje gegaan en diepte een fles Napoleon cognac op. Zijn vader knikte hem goedkeurend toe, een stevige borrel zou de opgewonden gemoederen wel kalmeren. De advo caat nipte aan zijn glas en begon weer te spreken. Ik heb de hele dag voortdurend over dit probleem nagedacht en het resultaat van mijn overpeinzingen tja, laten we nu maar openhartig zijn is vrij ontstellend». Wat bedoelt u vroeg Don. Sommige punten zijn heel duide- 'ijk, maar andere zijn zeer twijfel- ichtig. Henry of Sir John Simon moet ^r op de een of andere manier bij vetrokken zijn, anders is de handel- .vijze van Lady Winchester niet te verklaren. Wanneer nurse met of zon der hulp van de butler, de juwelen gestolen had, was er voor haar geen enkele reden om de politie er buiten te houden. Ze zou het gewoon als een Godsgeschenk begroet hebben om het meisje te kunnen ontmaskeren, als een dievegge. Henry zou met een slag genezen zijn. als het voorwerp van zijn aanbidding zich ontpopte als een misdadigster. Heb ik gelijk of niet Lord Delmore knikte toestemmend. Goed, laten we nu eens even heel openhartig spreken, ik weet, dat Hen ry zich niet kan verdedigen en het niet fair is om de jongen achter zijn rug om te beschuldigen, maar laten we het opvatten als een veronderstel ling, een poging om de atmosfeer te verhelderen Ga uw gang zei Jimmy. Doris is er toch niet en vader zal wel een gaatje prikken in uw theorie, als hij daar kans toe ziet. Uitstekend. Ik hoop van ganser harte dat hij mijn hele theorie om ver kan werpen. De hertogin zou nooit geduld hebben, dat haar fami lie in opspraak werd gebracht. Dat was zelfs een soort ziekelijke trots bij haar geworden. Gesteld nu, dat Henry betrokken was bij de diefstal en zij ontdekt dat op de een of an dere manier. Dan zou zij de leiding behouden, de teugels in handen ne men en er zou geen sprake van zijn, dat Henry aan de gerechtelijke macht zou worden uitgeleverd. Haar sterk ontwikkeld gevoel voor de eer der familie duldt geen schandaal. Zelf zou zij de schuldige straffen en dat kon ze doen door haar testament te veranderen. Als we dat voor ogen houden kunnen we haar optreden als volkomen logisch beschouwen Ik ben het geheel met u eens zei Jimmy, als Henry medeplichtig was. zou zij zeker niet zo gehandeld hebben. Maar datzelfde geldt niet voor Sir John Simon. Hij behoort niet tot de familieaan hem heeft zij geen enkele verplichting en toch heeft ze hem ook in bescherming ge nomen. Het was zelfs opvallend, hoe ze de poolreiziger tegenover de in specteur verdedigde. Ja. dat is voor mij ook een raad sel zei de advokaat weifelend. Hij moet een zekere macht over haar gehad hebben. Misschien wist hij iets over haar verleden dit met een verontschuldigende blik op Don. Chantage lachte Don met een afwerend handgebaar, neen, daar behoefde hij bij moeder niet mee aan te komen en daar leek Sir Simon ook helemaal geen type voor. Mike had met gespannen aandacht zitten luisteren. Plotseling richtte hij zich rechtop in zijn stoel. Ik heb hetzei hij opgewonden. Een ogenblik keken de anderen el kaar verbijsterd aan. «Wat bedoel je?» vroeg Jimmy beteuterd. Jullie hebben het allebei mis. Henry heeft van het begin af het grootste gevaar gelopen. Het is nooit de bedoeling geweest van de giftmen ger prof. Elkins om te brengen. Dat was een noodlottige samenloop van omstandigheden. Als Don niet zo intens lui was geweest, was Henry als eerste slachtoffer gevallen. Denk maar eens goed na. We hebben nooit een goed motief kunnen vinden voor de moord op de professor. Ja, we hebben aangenomen dat hij wist. wie de juwelen gestolen had. Maar waar om Hoe zou hij daar achter geko men zijn Dus. als je het goed beschouwt, heeft mijn natuurlijke traagheid Henry het leven gered zei Don ge amuseerd. Jullie actieve mensen zou zoiets nooit overkomen zijn. Ik stijg in mijn eigen achting. Jimmy ging verschrikt rechtop zit ten. Grote Goden, dat klinkt allemaal volkomen juist en logisch, hoe be roerd ik het ook vind te moeten be kennen, maar het brengt mij in een heel onaangename positie «Je bent gek zei Mike onbarm hartig, eerstens schuimde Stevens om de tafel rond, toen jij ook cock tails aan het inschenken was en twee- dens kon hij onopgemerkt bij de schoorsteenmantel komen, toen het glas daar stond. Hij kon ook niet ver moeden. dat Don je opdracht niet uit zou voeren Dus dan komen we weer bij Ste vens terecht zuchtte Lord Delmore. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik geen cent wijzer ben geworden van al die zwaarwichtige redenaties. Ik weet alleen dat ik een uitstekende butler ben kwijt geraakt, een man aan wie ik mijn hele fortuin had durven toevertrouwen Zo ziet u eens weer, wat uw be roemde mensenkennis om het lijf heeftberispte Jimmy hem. Ja, ik ben niet onfeilbaar glim lachte zijn vader, zoals sommige andere mensen die de wijsheid in pacht menen te hebben. Maar ik ga me kleden.En in het gezelschap van de advocaat trok hij naar boven. «In ieder geval zijn we de politie kwijtzei Don, en dat is ook wat waard.Hij stond op en rekte zich uit. Een heerlijke opluchting. Nu zullen we tenminste wat rust krij gen In de hal ging de telefoon. «Wacht, ik zal wel even luisteren, misschien is het de inspecteur. We zullen ons moeten haasten als we vanavond nog wat te eten willen krijgen. Ik ben benieuwd of Grace het niet op haar zenuwen heeft. Die lunch vanmiddag leek op niets. O. jee, daar heb je de dames al, nou zal je eens wat horen «Zijn jullie nog niet gekleed?» zei Eve een beetje verontwaardigd De gong is al voor de tweede keer gegaan Hoe zou je er over denken als we ons eens niet in gala staken zei Jimmy overredend. Stevens is er toch niet om ons een minderwaardig heidscomplex te bezorgen. Ik voel er wel wat voor om uit de band te sprin gen. Mike zag een trek van teleurstel ling op haar gezicht. Ze zag er zo snoezig uit in haar donker fluwelen avond japonnetje met de zilveren san daaltjes. Kom meezei hij, en trok Jim my bij de arm. «Wedden dat ik in een kwartier klaar ben «Van die kant heb ik ook al geen hulp meer te verwachtenzuchtte Jimmy somber. «Wat is de mens toch een kuddedier... Vooruit dan maar (Vervolgt 1

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4