UIT DE QnVdin ®aoulcliouC' DE POLITIEKE TOESTAND Niets overfreff onze gabardines zu/Vere wol en onze popelines alle hleuren. VLAMERTINCE ZILLEBEKE BRiELEN STADEN ZONNEBEKE DIKKEBUS BOEZINGE ELVERDINGE LANGEMARK Lactano's Pa as prijskamp YFESSCu NittWS m i>u- - Men kan overal in het land een regendichte jas vinden en zolang nj nieuw is sriiijnt zij. om het even welk de prijs is, steeds een andere waard. Slechts in hel gebruik zult gij ondervinden of gij een goede koop gedaan itebt of wel dat gij er spijt van moet hebben hetzij dat de jas bij de eerste regen lekt of haar vorm verliest, hetzij ze gekrompen en uitgerafeld uit de was terugkomt. Aangezien de aankoop van een imper vóór alles een kwestie van ver trouwen is. moet ge geldverspillingen en spijt over Uw aankoop voorkomen door U te wenden tot AU ROl DU CAOUTCHOUC die in zijn 60 filialen over heel het land klederen van de hoogste kwaliteit te Uwer beschikking stelt die een volstrekt vertrouwen verdienen. Maar de wol- en katoenprijzen stijgen voortdurend Profiteer vlug van de laatste mogelijkheid om U voor U en de Uwen voortreffelijk regenkleding aan te schaffen tegen prijzen die men nooit meer ral zien TE I E P E R Tempelstraat 4. (4500) TE WAPEN We hebben er in onze vorige bijdrage op gewezen, dat een nieuwe socialistische actie in aantocht is. De heer Max Buset. voorzitter der B. S P. schreef over deze actie, onder titel Onze wapensdie in het Nederlands echter door «Te Wapen» werd vertaald, o. m. De campagne, die wij zullen onderne men. wordt alleen reeds door het optre den van de C V P. gewettigd. Zij maakt gebruik en misbruik van haar kleine, on eerlijk verworven meerderheid om een partijdige politiek te voeren, die dieper en dieper de rechtmatigste belangen en de eerbiedwaardigste gevoelens van het land kwetst. Zij bekommert er zich niet in het minst om, dat deze politiek uitslui tend in de katholieke kringen genade vindt Zij mechaniseert deze meerderheid om in eigen boezem de discussies te smo ren. waarvan men nochtans naar buiten het gekletter hoort, en zij laat aan haar eigen troepen en haar eigen kiezers zelfs de mogelijkheid niet meer op het parle mentaire plan hun bezwaren, hun critiek of hun verzet te laten horen. Wat ons betreft, zij versmaadt ons ad vies. wijst onze amendementen af, torpe deert onze voorstellen, stemt als één man. zonder rekening te houden met onze op merkingen. en maakt onze controle zoda nig bespottelijk, dat het parlementair stel sel bezig is er zijn reden van bestaan mede te verliezen. In de organismen waar de economische en sociale regelingen wor den getroffen, behandelt zij op dezelfde wijze de afgevaardigden van onze organi saties en bejegent hun tussenkomsten met de grootste inertie, schuift alles op de lange baan en blijft halstarrig vooringe nomen. In deze omstandigheden staat er ons maar één weg meer open het land wak ker roepen en het in verzet brengen te gen deze noodlottige politiek, opdat het er zo spoedig mogelijk een einde zou aan stellen. Dat is het wat wij zullen doen. Noch min noch meer En dat is ons volstrektste recht KATHOLIEKE PERSSTEMMEN OVER DE SOCIALISTISCHE ACTIE. De socialistische actie, tijdens de jongste Julidagen om de Koningskwestie, bewijst dat de nieuw aangekondigde socialistische actie als ernstigdient beschouwd te worden. De katholieke bladen wijden er dan OQk belangrijke beschouwingen aan. De Nieuwe Gids schrijft o m.Zo- dus hebben de socialisten met veel publi citeit aangekondigd dat hun gemeenschap pelijke actiecomité's weer van wal steken. Die comité's. met het centraal actiecomi té te Brussel aan het hoofd, hebben bij een deel van de bevolking een hachelijke indruk nagelaten. Zij houden er een spe ciale theorie op na inzake de omstandig heden en voorwaarden waarin zij tot re volutie mogen overgaan. Tot die omstan digheden en voorwaarden behoren vol gens de leermeesters van de B. S. P., het aanwezig zijn van uitzonderlijke toestan den en het op spel staan van aanzienlijke belangen. Maar zij alleen oordelen over het al of niet op het spel staan van die aanzienlijke belangen. Zij alleen dus. de enkele grote kopstukken van de B S. P.. bepalen ten slotte het moment waarop zij zich gerechtigd achten de revolutionnaire agitatie, voorbode van revolutionnaire da den. los te ketenen 1 Vrije Volksbladroept de C.V-P. op. om met gesloten gelederen nu reeds alle maatregelen te treffen om woord met woord en stoot met stoot te beantwoor den Het blad schrijft o. m.«Wij zijn er van overtuigd dat dhr. Lefèvre met het strijdlustige temperament, dat hem ken merkt niets beter vraagt dan de hand schoen op te rapen en zi:n partij met ge stoten gelederen tegen de socialisten in de arena te werpen. HOERENGILDE Zondag 1 April om 11 15 u in de bovenzaal van St Joris al gemene vergadering. Spreekbeurt door hr. adv Laga over De Belastingsaangifte Binnen kort zal een zitdag gehouden wor den om de belastingsformulieren in te tllen VOETBAL S. K. Vlamertinge - S. V. Kort rijk 3-D Zondag 11. bevestigden m- ze iood-witjes hun heropstanding door het nochtans knappe elftal van S V Kort- rijk afgetekend te verslaan. Voor de rust waren de ploegen eerder aan elkander ge waagd en beide verdedigingen waarin bij de thuisploeg keeper Verkindere uitblonk dienden zich terdege in te spannen om tot aan de rust hun netten te vrijwaren Ver kindere liet zich eenmaal warm toejui chen wanneer hij een zeker doelpunt knap duikelend kon verhinderen. Na de rust echter is het Sportkring die het hoge woord voert en reeds aan de 46e minuut geeft G Cauliez ver door aan J Vandroir.me. die doorgaat, hard op doel kanjer» "en de Kortrijkse portier kan slechts de bal afweren, zodat de toelopen de G. Parrein geen moeite heeft hem te verslaan (1-0). J. Vandromme verkijkt aan de 50e min. nog een prachtkans wanneer hi op pas van G Parrein recht in de aanden van de doelwachter besluit. Kort- rijk wordt op zijn speelhelft teruggedron gen er. rood-wit voert verder de forcing door. J Vandromme. nogmaals bediend door G Cauliez zal opnieuw een kanjer op het doel wagen doch de Kortrijkse portier, die in extremis kan afweren, laat de bal ontglippen en de goed gevolgde G- Parrein weet nogmaals van dichtbij de stand op te drijven tot 2-0. Na combina tie D Vandromme - M Hof zal laatstge noemde speler de bal fraai voor de doel- mond zenden doch de aanstormende J Vandromme knalt van op amper 3 meter recht op de doelwachter. Uitgesteld is ech ter niet verloren en wanneer G. Parrein zijn bal aan de Kortrijkse back kwijt speelt. is J. Vandromme ter plaats om hem op zijn beurt de bal te ontfutselen, naar doel te stormen en onhoudbaar bin nen te knallen (3-0). Twee spelers van S. V. Kortrijk zijn het niet eens met de beslissing van de referee en worden zonder meer van het veld ver wezen Kortrijk dat alsdan tot 9 man her leid is. stelt de buitenspelval open en weet zodoende dezelfde stand tot het einde te AANRIJDING Op de Menensteen weg. ter hoogte van het Kanon, werd vorige week Vrijdag omstreeks 2015 UUr de suisiaande autobus var. Lenoir aange reden door een personenwagen, bestuurd door Fr. Vanderhaeghe uit Roeselare. Vanderhaeghe werd licht gekwetst, ter wijl beide voertuigen schade opliepen VOETBAL Zondag a. s gaat het tegen Izegem Sport, die evenals onze ploeg de laatste weken met veel onkans af te re kenen had Daar de gastheren niet meer over hun terrein beschikken zal deze match doorgaan Zondagmorgen c.~ het ter rein van Lendelede Aftrap om 10 uur j BURGERLIJKE STAND Geboorten Supporters die wensen de verplaatsing Bernard Huyghe. z. v. Marcel en Godelie- mede te maken gelieven zich te laten in- j ve Deleu. Grote VeldstraatGeert Degrae- schrijven in het lokaal uiterlijk tegen Vrijdagavond. Vertrek om 8-30 uur. BURGERLIJKE STAND Geboorten - Jean Pierre Vanderplancke z. v. Maurice en Julia SalomezAnnemieke Degryse. d. Albeü en Margriet Vanlerberghe Mare eg lifék Keirsbifêk. z. v. Georges en Dina Bonte Dany Mahieu. z v Paul en Jeanne Pluym Johan Pype. z v Daniel en Simonne La- ridon Sterfgeval: Marie - Thérèse Ameele dochtertje van Gerard en Madeleine Sa lomez. VANDA LENSTREEK In de laatste tijd is het een paar malen gebeurd dat bloemen die door familieleden op de gra ven werden geplaatst vernield werden. Een streng oog wordt in 't zeil gehouden en wie betrapt wordt zal met het gerecht af te rekenen hebben ROOD KRUIS VAN BELGIE Afdeling Zonnebeke is thans gesticht Gezien het groot aantal ingeschreven leden is er een leergang ingericht omvattende 18 lessen die de Woensdagavond van iedere week gegeven worden in een schoollokaal der aatselijke gemeentelijke jongensschool. Wij durven echter hetzelfde niet bewe ren van de kleurloze en goedzakkige fi guur. welke de eerste-minister is en wij vrezen dat dhr. Pholien wel eens zou kun nen geneigd zijn om tegenover het land de taktiek toe te passen welke hij tot ver velens toe tegenover het Parlement be proefd heeftin het publiek te zwijgen en in de coulissen te sussen. Nu of nooit slaat echter het uur waar regering en partij eendrachtig en gesloten I bewaren. Door deze twee opeenvolgende moeten opstappen I zegepralen heeft S. K. zijn plaats in de »De Standaard» voorspelt een misluk- rangschikking aanzienlijk verbeterd en R king der Socialisten en schrijft: «Nu drei- C Bissegem voorbijgestoken, gen de socialisten heel het land tegen de Zondag a. s. tegen F. C. Luingne aan regering op te ruien wegens de 24 maan- I huis een wedstrijd zoals deze van de laat- den De steun van de communisten zal I ste twee zondagen en Sportkring kan zich dankbaar aanvaard worden, want de hand-1 gered achten. Supporters, nu uw ploeg langers van Moskou zitten in hel A.B.V.V., flink marcheert, allen naar de Pothem om dat de spil van de directe actie moet zijn. I ze verder aan te moedigen. Aftrap om 3 Wat zal men daar in Amerika over den- uur ken Spaak zal nu de rest van zijn repu tatie verliezen. De Angelsaksers zullen spoedig tot de overtuiging komen, dat de j^^emier „I;;, Pelpoo.rtfrh,ad Gent - Europese socialisten totaal onbetrouw- HET GEHUCHT PILKEM IN FEEST Maandag 1.1. w'erd Eerwaarde Zuster Thé rèse op het gehucht Pilkem gevierd voor haar zilveren jubileum als onderwijzeres in de bewaarschool. Na een dankmis in de kerk van Boe- zinge. gingen te 11.30 uur de feestelijk heden door in de school op Pilkem. Heer Burgemeester en Mevrouw Thibault de Boesinghe. waren er aanwezig, benevens de ouders en familieleden van de Zuster Na het voordragen van enkele gedicht jes door de leerlingen, dankte de h. bur gemeester de gevierde, waarna Z. E. H. Pastoor zich bij deze hulde aansloot. Vervolgens werd een feestmaal opge diend. BIJ HET VLIEGEND WIEL Onze be- baar zijn. dat een man als Spaak hun zand in de ogen komt strooien, dat hij zijn naam zet op verdragen, die hij beschouwt als vodjes papierdie hij voornemens is niet uit te voeren De B.S.P. zou bij het geen zij nu aanvangt geheel haar prestige kunnen inschieten WAT WEL ZEKER IS. Ons komt het voor. dat België in elk geval een nieuwe, zeer bewogen periode in de strijd van de Socialistische Partij tegen de Christelijke Partij zal doorma ken Terecht merkt De Nieuwe Gids op«De twee grote partijen van België gaan een handgemeen aan. een gevecht van man tegen man. waarvan de uitslag I Gebr 3 Dehaese Jozef4. Gillioen Gebr. de politieke koers van ons land in de eerst-1 5 Huyghe Valère komende maanden zal bepalen. Wevelgem nogmaals met onkans af te re kenen en kon zodoende zijn kans niet naar behoren verdedigen. Maurits Minne schoot nogmaals een half wiel te kort te Klerken en werd nogmaals tweede A. Noyelle werd Zondag vierde te Wevel gem en daags daarop 5e in Brussel-Oost ende. A. Cleenewerck veroverde Zondag te Po- peringe na een solovlucht van 50 km. de nalm en werd daags daarop 6e in Brussel- Oostende. DVIVENMAATSCHAPPIJ DE ZWA- ,UWUitslag van Pasen Le Tou- quet: 1. Debrabandere A. 2. Gillioen DE LEVENSDUURTE IN ONS LAND IS NIET ERGER DAN IN DE BUURT- STATEN. In De Gazet van Antwerpen wordt er gewezen op het feit. dat ook elders het leven duurder wordtDat er geklaagd wordt over de stijging van de levensduurte I is normaal en begrijpelijk. Om een juist Uitslag van 2e Paasdag Le Touquet 1 Santy Ger.. Elverdinge 2. en 3. Gil lioen Gebr.4 Debrabandere A. 5- Gil lioen Gebr. De beker te verspelen over deze beide vluchten werd gewonnen door de Gebr Gillioen. Zondag a. s. prijsvlucht uit Le Touquet Inkorven van 9 tot 11 uur Ieder liefheb beeld te hebben van wat er op dit ogen- ber die een nieuwe afstand begeert wordt blik in de wereld omgaat, dient men ech- verzocht zijn volledig en juist adres op te ter te beseffen, dat ook elders het leven I geven aan de maatschappij. Vooral No en duurder wordt, en over 't algemeen niet Fo duidelijk opgeven. Prijs 50 fr. in mindere mate dan in ons land. Psycho logisch hebben de nabuurlanden dit voor deel dat hun statistieken meestal later klaar komen dan de onze- Het gevolg daarvan is. dat men wel eens al te licht vaardig onze index van Februari vergelijkt met cijfers van December elders In Frankrijk is de toestand onbetwist baar veel moeilijker dan In België, wat o. m. bewezen wordt door de golf van sociale onrust, die van uit Parijs het ganse land overstroomt. Trouwens, einde December 1950, was de levensduurte in Frankrijk reeds met 13 gestegen tegenover Juni 1950. tegen toen 4 in ons land In Nederland heeft de nieuwe regering, gedwongen door de harde realiteiten, de MUZIEKFESTIVAL Op 6 Mei e viert de koninklijke Fanfare De Vijver zonenhaar 25-jarig bestaan Met de medewerking van het gemeente bestuur wordt door de jubilerende maat schappij een prachtig muziekfeest op touw gezet, tot hetwelk 15 muziekmaatschappij en hun toetreding inzonden. 't Wordt een enig mooi feest voor onze stille gemeente. Op 't programma komen voorte 10 uurvlaggewijding en jubi .leummis; te 11 uur: huldiging door het poutiek van goedkoop leven moeten op- gemeentebestuurte 14 uuroptocht van geven. De prijzen van brood, margarine. de deelnemende muziekmaatschappijen vet. zeep. enz. zijn onmiddellijk en be duidend gestegen. De Nederlandse huis moeder staat er werkelijk slechter voor dan de Belgische De Nederlandse rege ring heeft om statistische, maar wellicht ook om psychologische redenen, sinds Ja nuari de Index van de levensduurte bere kend op een nieuwe basis, nl. 1949 100. Het cijfer van Januari ligt op 113dat van Februari is nog niet gekend. Moest men voor België hetzelfde doen, dan kwam men voor Januari slechts aan 103. Wat Engeland betreft, houdt men de levensduurte kunstmatig laag door het rantsoen te verkleinen... De ernstige Eco nomist van 17 Maart kondigt nochtans aan dat van de 19e af. dus sinds vorige Maandag, de prijzen van de katoenen kle dingsstukken (van het Utility-type) met 15 procent stijgen en die van de wollen kleding met 25 procent- TIJL. ve. z. v. Albert en Jacobs Irma. Vijfwegen OverlijdenJules Brackez. Vrijbosstr! HuwelijkAdhemar Vervaele. bakker Staden en Maria Platteeuw. Staden DROEVIGE DAAD Verleden week liep J. B. uit Staden steeds met droevige gedachten rond Maandag 11 viel het zijn vrouw op haar man. na het opstaan, niet meer te horen en eerst later vond men bedoelde in een hok waar hij zich door middel van verhanging met zijn sjaal, van het leven benomen had Een onder zoek werd door de politie ingesteld. VOETBALNIEUWS Dosko Beveren - S. K. Staden 0-5 De doelenS K. Sta den Deruyter A. 37e min.. 65e min De- ruyter R 45e min.. Desmedt 50e min. en 72e min. Staden startte met licht windvoordeel en nam dadelijk het initiatief. De felle bries verijdelt degelijk combinatiespel en het is dar ook meestal met individuele pogingen da» de aanvallen voltrokken worden. Door schoten van Beeuwsaert en Trybou werd de lokale doelman al dadelijk op de proef gesteld. Het eerste halfuur was het gelijk- opgaand spel en alle gevaarlijke aanval len werden door Deputter onschadelijk gemaakt. Het meer geïnspireerd spel van de bezoekers laat haar toe de toestand meer en meer te beheersen en op de 37e min. kon Deruytter A. met een wijd schot het openingsdoelpunt netten De rust is in het zicht als Desmedt gepast de ongedekte Deruytter R. bedient, wiens kogel onhoud baar is, zodat met 0-2 gedraaid wordt. De herneming brengt de Sportkringers weer in de aanval en al spoedig weet De smedt er 0-3 van te maken. De thuisploeg is er zozeer door ontredderd dat de score langs Deruytter A. en Desmedt binnen tien minuten tot 0-5 werd opgevoerd. Staden laat enigszins het tempo zakken, maar de Dosko-mannen vinden Staden's achterhoe de op haar plaats en het einde wordt ge floten met forfait-score. Gans het bezoe kend elftal liet een goede indruk met De ruytter A., Desmedt en Deputter als uit blinkers. Goede leiding van dhr Bostyn AANRIJDING Op de gemeente kwam het met Pasen tot een aanrijding tussen twee personenwagens, respectievelijk be stuurd door Demuys Firmin en Bauwin Paul. Gelukkig werd niemand gekwetst terwijl de auto's slechts licht beschadigd werden. WIELERNIEUWS Zondag laatst reed Maurits Minne 2de te Klerken, hij werd op een half wiel geklopt door Boudewijn Devos. 't Was Maurits die de strijd ontstak en met een viertal renners de vlucht nam alleen Devos wipte de laatste meters over onze crack. Zondag aanstaande rijdt Mau rits Minne op zijn eigen dorpwanneer hij hier kan winnen gaat hij over naar de beroepsrenners. Maurits Quartier is gestart in de ronde van West Vlaanderen. In de eerste en tweede rit was hij mee in de hoofdgroep en we wensen hem verder een goede einduit slag VELOKOERS Zondag 1 April Grote Velokoers voor Onafhankelijken B.W.B 10 000 fr. prijzen en premiën. Afstand 150 km. (11 x 14 km.) betonbaan. Start om 14 uur bij Callens Frans. De koers wordt ingericht door de veloclub Verenigde Sportvrienden van Langemark. PRIJSKAARTTNG Zondag aanstaan de grote prijskaarting bij Hector Ouvrein. Herberg De BasculeMarkt, 1.000 fr. prijzen, begin om 5 uur. CINE ROYAL stelt voor op Zaterdag 31 Maart te 7.30 u.. Zondag 1 April te 6 u Naklank van een dodelijke vechtpartij te Ploegsteert Aanrander tot 30 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Om een nietige reden ontstond te Ploeg steert in de nacht van 9 op 10 Juli 1.1. een hoogoplopende twist tussen twee schoon broeders. Theophiel Rombaut en Robert Moerman. Deze laatste had zonder enige verwittiging een herberg verlaten, in ge zelschap van zijn echtgenote, omdat hij zich onwel gevoelde. Woedend ging Rom baut het echtpaar achterna, dat reeds een uur te bed lag, en daar zij in het zelfde huis woonden, ging hij op de slaapkamer kabaal maken. Moerman stond dan op en de twist werd beneden voortgezet, zonder dat het ech ter tot een handgemeen kwam. Toen eerst genoemde zich weer op zijn slaapkamer bevond, kwam het zoontje van Rombaut hem zeggen, dat zijn vader zijn rijwiel door het venster geworpen had. Moerman ging onmiddellijk uitleg vragen, maar dit maal kwam het, in weerwil van de tussen komst van de vrouwen, tot een gevecht tussen beide mannen. Rombaut greep een keukenmes, en bracht Moerman hiermee een steek in de onderbuik toe. Moerman overleed 's anderendaags aan de opgelo pen verwondingen. Rombaut is thans voor de tweede ka mer van de boetstraffelijke rechtbank te leper verschenen, waar hij veroordeeld werd tot dertig maanden gevangenisstraf terwijl de weduwe van het slachtoffer ten voorlopigen titel een schadeloosstelling van 16032 fr. ontving, daar het s'acht- offer voor de helft verantwoordelijk werd verklaard. De vergoeding voor loonverlies en te 8 u.. Maandag 2 April te 7.30 u. '>l'omame'" Hans Albers en Ilse zal binnen de maand bepaald worden. De Werner. Een prachtige Duitse productie lijfdwang wat betreft de proceskosten in Agfa-color. OpgeletDe zondagvertoningen zijn ver anderd tengevolge de koers welke op 1 April plaats heeft te Langemark. Toekomende weekHet nooit volpre zen meesterwerkje Nous irons a Paris met het orkest van Ray Ventura. werd bepaald op 2 maand. iwinwm Interesseert U niets in onze Kleine Aankondigingen door het dorp en défilé voor de ere-tri bunevereremerking van de veteranen muzikanten en bestuursleden te 16 30 u. muziekuitvoeringen op de onderscheiden kiosken. Voor nadere inlichtingzie de plak brieven. BURGERLIJKE STAND Februari en Maart GeboortenHoflack Denise. d. v. Charles en Coumans Marie-LouiseVer- meersch Raphael, z v Camiel en Ployaert Martha Capoen Simonne. d. v. Remi en Mathilde JaspersStamper Anny. d. v. Michel en Knockaert Denise HuwelijkBailleul Jules, handelaar van Dikkebus met Braem Rachel, landbouw- helpster van Voormezele OverlijdensHoflack Denise. d. v. Char les en Coumans Marie-Louise, oud 2 m Castelein Marie-Louise, wed van Opsomer Leon, oud 87 jaar. De trekking van onze Paasprijskamp, waaraan 10 waardevolle prijzen verbonden zijn, zal plaats hebben op Zondag 1 April 1951, te 18 u. in het Hotel des Brasseurs René Colaertplaats, te leper. Vaststelling der punten 1 liter gepasteuriseerde Lactanomelk 1 punt 1 liter gepasteuriseerde Lactano-babeurre 2 punten i liter Lactano-Yoghurt 3 punten 1 doos Lactano-Camembert 3 punten i liter Sterilac 4 punten kgr. Lactano-melkerijboter Kontrolemerk 5 punter? oor de melkproducten tellen de capsules als waardebepaling der pun ten. voor de Camembert en de boter, de vignet van de doos of de vignet van het inpakpapier der boter. Alwie 300 punten of veelvouden indient, heeft recht op 1 of meer kansen in de uitloting. De deelnemers worden verzocht hun punten uiterlijk op Vrijdag 30 Maart, bij hun respectievelijke melkverkoper in te dienen. De punten moeten per 300 ingepakt worden en duidelijk naam. voornaam en adres vermelden. Koopt steeds LACTANO'S Melkproducten. Spaart de capsules en vignetten. (4582)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2