DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Veilige en Winstgevende Belegging 3,50 °/o vervallend na 1 jaar 4,50 O vervallend na 5 jaar Kon. leperse Schaakkring BI) DE VUURKRUISEN OBLIGATIES EN KASBONS NATIONALE MAATSCHAPPIJ VOOR KREDIET AAN DE NIJVERHEID TONEELRUBRIEK Biz 4 CLUBKAMPIOEJiSCHAP 1950-51 Een dramatische partij Vandroemxne-Benoot l>e Heer Be noot voor de derde maal lepers Schaakkampioen Dinsdag 20 Maart ging de belangrijkste partij van het seizoen voor de titel van de eerste klasse Vandroemme-Benoot door de partij diende wegens tijdnood stopge zet te worden Alsdan was de stand remise De klok wees voor de heer Vandroemme 1 u 46 min na 29 zetten tegen 1 u. 42 min voor de heer Benoot (volgens de regle menten moet men 40 zetten in 2 uren be reiken». Deze laatste had dus een niet te versmaden voordeel van 4 minuten meer denktijd dan zijn tegenstander. De week ging voorbij, achter de scher men werd deze partij door alle bevoegd heden onder de loupe genomen. De alge mene indruk was dat de partij remise zou blijven zodat de heer Vandroemme zijn twee achter blijvende partijen in winst diende om te zetten om op gelijke hoogte van zijn rivaal te komen en door het Sonne-Berger systeem zou hij kam pioen worden... Een mooie droom... Maar., alhoewel haast voor beiden geen kans op winst bestond, wilde de ambitieuse heer Benoot van geen opgeven weten. Hij zcj eens beproeven zijn tegenstander door een list bij middel van een niet alledaags wapen in zijn val te lokken. Hij vond een bondgenoot in de klok die hem gunstig was Terwijl allen met spanning naar de ont wikkeling van de ogenschijnlijke remise partij naar het bord stonden te kijken, lukte de spitsvondige list van de heer Benoot ten voile... en voor de derde ach tereenvolgende maal kroonde hij zich tot een lokaal schaakprimusHartelijk pro ficiat. later zullen we over dit zeer boeiend kampioenschap in een speciale bijdrage terugkomen Voor de heer Vandroemme kan zijn dramatische en onfortuinlijke nederlaag, een zware morele slag betekenen maar een zeer mooie tweede plaats ligt nog in zijn bereik... Hij zal deze plaats zeker niet gestolen hebben In de 2e klasse slaagt de heer Jude erin zijn promotie naar de eerste klasse te bewerken, terwijl de heren Grimonprez en Dewilde broederlijk afscheid na men en een gemoedelijk formaliteit- partijtje speelden. In de derde klasse werd de heer Pyck na van de eerste dag aan de leiding te hebben gestaan op de meet door de jonge heer Jacques Duhameeuw van een niet geklopt. Deze laatste verovert zijn kam pioenstitel weliswaar met gelijk aantal punten als zijn rivaal maar door het Sonne-Berger systeem krijgt hij voor rang. Gelukgewenst Mr Jacques I>e laureaten van hel speelseizoen 1950-51 KoningMr Benoot Felix. 2e KlasseMr Dewilde Gerard 3e KlasseMr Duhameeuw Jacques Blijven nog te spelen voor dat het gor dijn over het Clubkampioenschap neer valt (hel zijn formaliteitmatchen» le Klasse La con te - Vandroemme Gits - Vandroemme 3e Klasse Baete - Vandaele Pecceu - Jaspers JECGDSCHAAK 1951 Het belooft een schitterende organisatie te worden Wij ontvingen tot op heden 14 inschrij vingen Voor de telaatkomers is er slechts nog 1 plaats voorbehouden. Schrijft da delijk in... Deze wedstrijd gaat bijgevolg door op Zaterdag 31 Maart 1951 om 14 uur stipt. Dagorde Zaterdag 31 Maart 14 u.Een inleidend woord door de tor- nooileider M. Baert. secretaris, bijgestaan door Mr F. Benoot als technisch raadgever. Indelingtwee secties Sectie A tot 17 jaarSectie B boven 17 jaar. 14.15 u.le Ronde: 1/4 finaal. 16.30 u. 2e Ronde1/2 finaal winners en 1/2 finaal verliezers Zondag 1 April 15 u.Finaal winners van sectie A en B. Finaal verliezers van Sectie A en B. De K. I. S. K. zal. benevens de 2 finalis ten nog 2 best spelende jongeren laten af vaardigen om België te vertegenwoordi gen in een Internationaal Jeugdtornooi België-Holland op 100 borden te Antwer pen op Zondag 15 April 1951. De reis zal ingericht worden onder de auspiciën van de K. I. S. K Dus jongeren oefent u maar hard. want hier zal het kruim van de jeugdspirit verzameld worden Verleden jaar hadden we voor de finaal- wedstrijd de heren Jacques Assez tegen Edg. Vanderstichelen. Deze partij stond op een buitengewoon hoog peil en kon even goed de vergelijking doorstaan aan de goede tweede klasse wedstrijd- De eerstgenoemde won de partij op limiet op zijn veel jeugdiger maar even knappe te genstrever. Aan degenen die nog wensen deel te nemen aan dit tornooi, kunnen we aan raden Zaterdag vóór 13 45 uur in het lo kaal het hotel «De Maan». Grote Markt, leper, aanwezig te zijn. FILMAVOND Een familieavond .wordt georganiseerd voor alle vrienden en kennissen van de K. I. S. K. op Zaterdag 31 Maart om 20.30 uur in het lokaal. De filmen over de re cente reis naar Parijs en Jubileumviering zullen afgerold worden. CUPFINAAL 1950-51 Door onvoorziene omstandigheden dient de Cupfinaal De Zilveren Torenver vroegd te worden en gaat door op Zondag 22 April 1951 om 14.30 uur. Vooraf wordt in de St Maartenskathe- draal om 11.30 uur een gezongen zielmis opgedragen voor wijlen Dr Frans Daele- mans vanwege de K. I. S. K. BEKERWEDSTRIJD (7e Ronde) Gaat door op Dinsdag 3 April om 20.30 u. of Zaterdag 7 April om 17 u. De uitslagen moeten gekend zijn uiterlijk tegen 8 April om 24 uur. ZEELAND - WESTVLAANDEREN te Middelburg op 100 borden Spelers en familieleden die wensen deel te nemen aan de uitstap op Donderdag 3 Mei (O L. H. Hemelvaart» dienen in te schrijven in het lokaal. Prijs 100 fr. per persoon (overtocht inbegrepen». Er zijn 15 borden, voorbehouden aan de spelers van de K I S. K aangevraagd GELl'KWENSEN - Deze week werd in de St Maartenskathedraal het huwelijk ingezegend van Mejuffer Cecile Gillioen. dochter van de zeer gewaardeerde Schat bewaarder onzer Ieperse Vuurkruisenbond met de Heer Robert Lowagie uit Elverdin- ge Voorzitter met bestuur en leden, bieden aan het jeugdige paar. alsmede aan mak ker Honoré en Mevr. Gillioen, hun diep gemeende gelukwensen. ONZE OVERLUDENSKAS Voor waaiden tot toekenning der vrijgevigheid bij overlijden 1) Werkend lid zijn 2» Drie opeenvolgende bijdragen hebben betaald volgens het door de Federatie vastgesteld bedrag, de laatste, vóór 31 Maart van het lopend jaar. 3) Op straf van vervallenverklaring, moet de aanvraag binnen de 60 dagen na het overlijden, worden voorgelegd 4) De vrijgevigheid bij overlijden van de weduwe van een lid wordt slechts aan betaald voor zover deze laatste tot de federatie is blijven behoren als sympathi serend lid. 5» De vrijgevigheid zal enkel aan de weduwe van een lid. bij het verscheiden van een Vuurkruiser worden betaald, voor zover de weduwe aan de Federatie de aanvraag voorlegt van de overschrijving van de frontstreeprente. Bedrag De vrijgevigheid bij overlijden is heden betaalbaar met 500 fr. bij het afsterven van de echtgenote van een wer kend lid. aan deze laatste, of zo de Vuur kruiser reeds gestorven is. aan de perso nen die zich met de begrafeniskosten heb ben gelast. 750 fr. bij het overlijden van het wer kend lid. aan de echtgenote of aan de personen die de begrafeniskosten van het werkend lid ten hunnen laste namen. Door de federale Raad worden de be twiste zaken onderzocht en wordt er. on herroepelijk een einde aan gemaakt. GROTTEN VAN HAN-AAN-LESSE EN ROCHEFORT Het bestuur van de grot ten van Han-aan-Lesse en Rochefort laat ons weten dat het een vermindering van 50 toestaat op de toegangskaarten, aan de leden van onze Nationale Vuurkruisen bond. op voorlegging van de lidkaart van het lopend jaar. Om deze sympathiebetuiging tegenover de mannen uit de Vuurlinie, hebben wij aan de heer Directeur onze hartelijke dank overgemaakt. DOOR DE STAAT GEWAARBORGD tegen de prijs van 995 voor duizend nominaal 4,50 vervallend na 10 jaar tegen de prijs van 960 voor duizend nominaal, uitgegeven door de (Wet van 16 Maart 1919) Maatschappelijke zetelBrussel. Waterloolaan 16 Zich wenden tot NATIONALE BANK VAN BELGIE en al de Banken en Wisselagenten (4541) Fiete verlaat de hedendaagse wereld- Velen onder onze stadsgenoten herinne ren zich nog hun kindertijd, die tijd van onbezorgde vreugde om een of ander sprookjesverhaal. welke ze uit de mond van hun moeder of misschien zelf ergens gelezen hadden, zittend rond de kachel, bij lange winteravonden, terwijl buiten de muziek van wind en regen hun illusies met akkoorden begeleidde Daarom heb ben onze Ieperse Optimisten het aange durfd. ditmaal als slot van hun toneel seizoen. nog even terug te denken aan die onbezorgde sprookjeswereld waar men noch kommer noch verdriet kende. Daar viel een ster uit het hemelruim, de goede Fee verscheen en de revue Fiete en de 40 rovers zag het levenslicht, naar de hand van onze nog jonge Ieperse To neelschrijver de Heer Ivan Werrebrouck laten we hier terloops aanmerken... wie de Heer Oscar Werrebrouck heeft gekend, zal met ons besluiten dat de zoon een haartje van zijn vaartje heeft, immers toneelspelen Is iets wat men niet leert, doch iets waarmee men geboren wordt De affiches in ons stadscentrum en ook op de buitengemeenten hebben reeds Fiete aangekondigd en waar Fiete verschijnt daar is er echte Ieperse vreugde Doch de gedachten van ons volk zijn niet gelijk, en ik hoor reeds hier en daar het gefluis ter c Oh, de 40 rovers, dat is niets voor ons. maar wel voor kleine kinderen, wat gaan de Optimisten nu voor de dag bren gen. Nee. beste mensen. Ieperlingen. ik zal U hier de proef op de som geven Fiete. en de 40 rovers is een revue, een grandiose revue-operette, waarin al de sprookjes werden verzameld omgeven door de welbekende graaggeziene Ieperse figu ren zoals een Fiete. Misten. Lerten en Pamphiel vergezeld door het ganse Op timistengezelschap. omringd door prach tige nieuwe décors en opgeluisterd met feërieke balletten, verzorgde kostumes en een piekfijne muziekaanpassing onder de leiding van de Heer Daniel Viaene. Kort om een illusiewereldje uit Duizend en één Nacht. Onze Fiete is de wereld van vandaag met zijn oorlogen, opslag van prijzen en stakingen moe geworden, en ze trekt eruit naar de sprookjeswereld waar alles zo gewoon en heerlijk wordt voor gesteld waar ze geen ruzie meer heeft met haar Lerten waar het eten haar zogezegd in de mond komt vliegen Daarom. Ieperlingen, verwachten U de Optimisten op 15 en 16 April aanstaande in de Stadsschouwburg, we geven U geen dramatiek, geen moeilijk verstaanbaar to neel. neen. enkel Ieperse gezonde leute waardoor de mensen eens enkele uren be vrijd worden van het monotone gezeur van onze hedendaagse wereld. Daarom neemt Uw plaatsen op tijd in het Café Boerenholanders komt U misschien te laat. want onze Fiete laat niet op zich wachten, ze vertrekt naar het sprookjes land. LERTEN. BILJARTCLUB «WIT EN ROOD» Lokaal café 't Pauwtje bij Henri Desmit Zonnebekesteenweg 50. Hieronder volgt de uitslag van de maan delijkse wedstrijd, waaraan niet minder dan 30 leden deelnamen. 1. Delaire André2. Ollevier Julien 3. Delaire Leon4. Kerrinckx René5 Melsens Pierre6. Claeys Marcel7 Claeys Georges 8. Riquière Jean9. Ma- hieu Fernand 10. Hermans Robert. Aan allen hartelijk proficiat HET BESTUUR 43 Dank je voor je goede raad. Don's gezicht werd een ondoordring baar masker. Je speelt me werkelijk in de kaart. Er valt me een uitstekend idee in. Niet ik ben degene die jou zal betrappen, maar deze twee onder nemende jonge kerels. Ongelukkig waren ze niet opgewassen tegen een koelbloedige schurk van jou capaci teiten. Beide vallen ze als slachtoffer, getroffen door de kogels uit deze re volver. Terwijl hij reeds op de vloer ligt te kronkelen, weet mijn waarde schoonbroer echter nog een laatste schot te lossen. Het wapen ligt hier onder mijn bereik en ook de sluwe schurk sterft een roemloos einde. Hoe lijkt u deze oplossing Ik zie dat je het geval goed over dacht hebtzei Sir Simon ontmoe digd. «Je beheerst de situatie volko men. Nietwaarzei Don trots. Ver stand en geluk werken hier samen. Vanwaar dat geluk informeer de Mike, die verbaasd stond dat zijn stem nog zo gewoon klonk. Don wend de zich hoffelijk tot hem. Het geluk zit hem in het feit dat de inspecteur met de gehele politie macht is afgetrokken. Deze spionnen kan ik hier nu heel goed missen, ze hebben hun bezigheden elders. Be waken met een bewonderenswaardige ijver Henry en zijn geliefde. De knapste koppen van Scotland Yard hebben ze aan dit zaakje gezet, maar mijn geest verslaat ze allen. Zijn brallende zelfoverschatting maakte Jimmy razend. Hij balde zijn vuisten en een ogenblik scheen het alsof hij zich op Don wilde werpen, om hem met zijn blote handen te wurgen. Mike hield hem met een krachtige ruk tegen. «Houd je bedaard», fluisterde hij, je zou alleen het ogenblik maar ver haasten. laat hem liever door praten. «Je hoopt zeker op hulp», sarde Don, die zijn revolver dreigend op hief. «We zullen nu maar met de afrekening beginnen, is er nog iemand door JACK HOLT die een vraag wenst te stellen Mike's geest werkte koortsachtig. Hij hoorde een zacht vreemd geluid ach ter Don's rug. Zijn ogen vlogen in stinctief naar het openslaande raam, dat voorzichtig opengeduwd werd. Ik zou graag willen weten, waar om je dat flesje op de tafel in de kamer van de hertogin hebt laten staanvroeg hij snel om de aan dacht af te wenden. Don's trekken versomberden. «Ja, dat was een lelijke streep door mijn rekeningbekende hij openhartig. Ik had willen laten voorkomen alsof mijn moeder zelfmoord gepleegd had. Maar Alan kwam me storen en ik vluchtte in de kast. Ik had geen tijd meer om het flesje te pakken en die drommelse kwajongen ging er mee vandoor. «Maar waarom heb je de lamp losgedraaid 1vroeg Mike snel, ter wijl hij zijn ogen wanhopig op Don richtte om toch vooral niets te laten merken. Als de anderen zich nu maar niet verraadden. Hij voelde hoe Jim my's spieren zich verstarden. Don lachte sluw, zijn ijdelheid werd klaar blijkelijk geprikkeld door deze be langstelling voor zijn prestaties. Hoe gecompliceerder het zaakje werd, hoe lastiger voor de inspecteur. Hij wist er zich geen hemelse raad mee. Ik verheug me nu al op het ge zicht dat hij zal trekken, wanneer ik hem drie lijken op een presenteer blaadje aanbied. Ik zou die pocherij maar achter wege laten», klonk de kalme stem van de inspecteur, die ongemerkt binnen was getreden en nu een zwa re browning recht op de heup van Don hield gericht. Don's adem stokte, zijn ogen kregen de starre glans van ongelooflijke afschuw. Met een onge articuleerd geluid draaide hij zich pijlsnel om. Zijn ogen waren half dicht geknepen en grimmig. Zijn lip pen krulden zich om en ontblootten het tandvlees. Twee schoten knalden en vervulden het vertrek met een oorverdovend lawaai. Tot Mike's ver bijstering had de inspecteur zich niet bewogen. Hij stond bewegingloos en knipte even met zijn ogen tegen de kruitdamp. Twee seconden bleef Don stijf staan, zijn ogen waren kil van angst en ontzetting. Toen schenen zijn spieren zich te ontspannen, zijn hoofd zakte voorover en hij smakte tegen de grond. Niemand bewoog zich. De schrik scheen ieder te hebben verlamd. Mike staarde als versuft naar de inspecteur. Hij zou gezworen hebben dat deze geen schot had gelost. Toen wendde hij zijn ogen naar Sir John Simon die kalm een rokende revolver op de schoorsteen deponeerde. De strak gespannen stilte werd gebroken door de ijzige stem van Mason, die de pool reiziger koel fixeerde. Dat was tegen de afspraak, Sir Simon, en volkomen overbodig. U wist dat de revolver van Lord Win chester slechts losse patronen bevat te. Werkelijkteemde Sir Simon, die koelbloedig een nieuwe sigaret opstak. Ja, nu herinner ik me wel, dat U zo iets gezegd hebt, maar in de opwinding is het door mijn hoofd geschoten. De angst dat u een ontijdige dood zou sterven, deed me naar mijn wapen grijpen. Ik geloof dat dit de beste oplossing is voeg de hij er met nadruk aan toe. Mason kneep zijn ogen dicht. Er vonkte iets van woede in, wat de poolreiziger echter totaal onberoerd lietmet ijzige kalmte blies hij een rookwolkje uit. Jimmy was op zijn knieën bij Don neergevallen en voel de naar zijn hartklop. Hij is mors dood zei hij hees. recht door zijn hoofd geschoten.Hij kwam weer overeind, wezenloos en verbouwe reerd keek hij op het lijk van zijn schoonbroer neer. «Ik kan het nog maar niet gelo ven» stamelde hij schor. Tranen ver blindden zijn ogen. Dan wierp hij met een ruk zijn schouders naar ach teren, trad op Sir Simon toe en bood hem zijn hand aan. «Ik heb u voor de moordenaar gehoudenzei hij verward. «Ik kan niets anders doen als u mijn verontschuldiging aanbie den en u bedanken. Dat is in ordezei Sir Simon ernstig, terwijl hij Jimmy medelij dend aankeek. Ik heb gedaan wat ik als mijn plicht achtte, wanneer de inspecteur het niet met mij eens is, kan hij zijn maatregelen nemen. Ik sta ter beschikking van de jus titie. Mason mompelde iets onverstaan baars en begaf zich naar 't venster om zijn agenten binnen te roepen. Een heftig bonzen op de deur der bibliotheek schokte hen allen op uit hun verstarring. Grote Goden, Fay fluisterde Jim my krijtwit. «Ze mag hier niet bin nenkomen. Met een sprong was Mike bij de deur, draaide de sleutel om en opende de deur heel voorzichtig. Tot zijn grote opluchting zag hij het ver schrikte gezicht van Lord Delmore, die hevig ontdaan informeerde wat die schoten te betekenen hadden. Mike wenkte zijn vriend en samen drongen ze de ontstelde oude heer de hall in, waar zijn zoon hem voor zichtig op de hoogte bracht van het drama dat zich zo juist had afge speeld. Mike's ogen vlogen naar de trap en ontdekten het angstig gezicht van Eve, die geagiteerd naar bene den wilde snellen. Hij holde haar te gemoet en dwong haar met zacht ge weld weer naar boven. Achter de slaapkamerdeur van Fay hoorde hij de opgewonden stemmen van Doris en de echtgenote van de ongelukkige man, die beneden in de bibliotheek lag. Eve's ademhaling ging snel en stotend. «Wat is er gebeurd vroeg ze ont zet. Mike streek met een trillende hand over het voorhoofd en sloeg dan zijn arm om het bevende meisje., «Je moet dapper zijn, lieveling», fluisterde hij. «Don is doodgescho ten. Eve staarde hem aan. Schrik, ver bazing en angst wisselden zich af op haar doodsbleek gelaat. «Hoe is dat mogelijk stamelde zij. Dat zal ik je later wel vertellen, luister goed je moet Fay op de hoog te brengen, maar ze mag in geen ge val naar beneden komen. Is de moordenaar gepakt vroeg het meisje angstig en klemde zich aan Mike vast. Mike streek met zijn tong over zijn droge lippen. Er is iets verschrikkelijks ge beurd zei hij gejaagd, terwijl hij zijn stem liet dalen. Don is degene die de moorden gepleegd heeft. Maar in Godsnaam, zeg niets tegen Fay. We zullen er wel iets op verzinnen, hij was niet verantwoordelijk voor zijn daden.» «Neen, dat kan niet», stokte Eve en keek hem hulpzoekend aan. Dat- dat zou te vreselijk zijn. Toch is het de waarheid, wees nou flink, meisje, denk eens aan je zuster. Een half uur later was de rust weer enigszins hersteld. Het lijk van Don was vervoerd en de agenten waren afgetrokken. De bewaking werd nu voorgoed opgeheven. De dok ter had de volkomen'ontzenuwde Fay een injectie gegeven en nurse, die op onverklaarbare wijze weer opgedo ken was, zat bij haar bed en waakte. Doris en Eve die ook beiden een ze nuwuitbarsting nabij waren na het vreselijk half uur dat ze met Fay doorgemaakt hadden, waren niet te bewegen geweest weer naar bed te gaan. Ze hadden zich gekleed en voegden zich nu bij de heren bene den in de salon. Daar was de trouwe Stevens weer op zijn post. Zonder een verklaring van zijn geheimzin nige verdwijning te geven, vatte hij met een onverstoorbaar gezicht zijn plichten weer op. en niemand dacht er ook zelfs maar aan, om hem om uitleg te vragen. Zijn eerste werk was geweest om een vlammend vuur tje op te bouwen, waar Lord Delmore die in zijn kamerjas liep te rillen, met ferme hand naar toe werd ge voerd. Toen haalde hij een blad met vijf glazen en een fles whisky. Lord Delmore maakte een afwerend ge* baar, maar Stevens was onvermurw baar en werd geholpen door Jimmy die meteen het goede voorbeeld ga' (Vervolgd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4