DE VERGIFTIG COCKTAIL door |ACK HOLT HET TPERSCH NIEUWS Biz I 7-1-1951 Kon. ieperse Schaakkring BEKER WEDSTRIJD Uitslagen van de 6e Ronde van 24 Maart Bord wit zwart uitslag I» Dubameeuw - Benoot 0-1 2) Vandroemme - Decorte 1-0 3) La con te - Knockaert 1-0 4) Dewilde - Baert 0-1 5) Gits - Devacht 0-1 6) Vandenhoven - Pyck 1-0 7 Devos J - Grimonprez M 1-0 8 Dubrulle - Lemenu 1-0 9> Pecceu - Baes 1 ti Deroo - Cornardt 1-0 ll) Verhamme - Delahaye 0-1 12) Jude - Cys ff. 1-0 13) Jaspers - Herman 1-0 14) Baudewijn - Vandaele 1-0 15) Vanderstichelen - Depoorter 0-1 16» Grimonprez O - Blondeel ff 1-0 17) Baete - Meersdom ff. 0-1 Samenstelling der matchen van 3 April 1951 om 20-30 u- (7e Ronde) Bord II Benoot ia J) - Laconte (4 J) 2» Vandroemme (51 - Baert (4 J) 3) Devacht (4) - Vandenhoven «4» 4) Duhameeuw <4> - Decorte <4> 5) Devos J 44- Dubrulle <3 1» 6> Pecceu <4) - Knockaert (41 7) Dewilde (3 J) - Deroo (3) 8) Gits (31 - Jude (3) 9) Jaspers (3> - Delahaye (3) 10) Pyck <3) - Baudewijn (3) 11) Herman <3) - Grimonprez M. <3) 12) Baes (3) - Lemenu (21) 13) Depoorter (2J) - Cornardt <2 1) 14) Vandaele <2) - Verhamme 21) 16) Cys (2) - Grimonprez (1) 16) Meersdom <2) - Vanderstichelen <1) 17) Baete <1) - Blondeel (11) Beschouwingen In de 6e Ronde werkten de eerste klas- sers zich stilaan naar voren, zodat we met de volgende en laatste ronde de partij Benoot-Laconte op het le bord krijgen. Een zeer open match waarin de heer Be- noot kans loopt nog ter elfder ure van zijn voetstuk neergehaald te worden. Bij beslissing van de lornooileider zul len na de 7e ronde de 2 eerstgerangschik- ten rechtstreeks geklasseerd worden voor de finaalwedstrijd op Zondag 22 April a s. In geval er geen duidelijke afscheiding i.- tussen de 2e en 3e zal een blitzwedstrijd de finalist aanduiden De uitslagen van de 7e ronde dienen op Dinsdag 10 April om 24 uur gekend te zijn. PRONOSTIEK WEDSTRIJD 1950-51 Voor de terugronde won de heer Gits de prijs met 106 punten vóór de heer Gri monprez O met 100 punten. Grimonprez M 97. Baert 95. Dewilde 93. Vandenho ven 87. FILMAVOND In de annalen van K. I. S. K. zal Zater dag 31 Maart als een dag van grote be drijvigheid aangetekend staan. In de namiddag waren de cadetten van de K I. S K. aan het duelleren en des avonds voor de filmséance kwam het grote schaakpubliek met hun families bijeen De Patron van het lokaal zal zeker nog nooit zulk een volle bak hebben gekend, want hij liep er wat verloren rond. Het was een gezellige en leerrijke avond Naast de documentaire films over de laatste oorlog kregen we bovendien en kele reisindrukken van onze confrater te zien Een tekenfilm zorgde voor de nodige at mosfeer en als hoogtepunt de actualiteit van de recente jubileum feestelijkheden waarin we eens onze eigen spiegel op het witte doek te voorschijn zagen komen. We wensen het bestuur geluk met het initiatief en hopen weldra nog zo een avond op het programma te krijgen JEE'GDSCHAAK Mej. Ghislaine Devacht en Mr Gerard Dewilde respectievelijk de laureaten van het Jeugdtornooi Sectie A en B. Met het recente week-end ging onder de auspiciën van de K. I. S. K het tor nooi voorbehouden aan de studerende jeugd door. 14 jongeren hebben onze oproep beant woord Een onder hen fietste een 30 tal km onder helse Aprilbuien naar hier en zijn lichamelijke inspanning bleef niet on beloond. vermits hij geestelijk flink on derlegd bleek en zich in de finaal wist op te werken, waarvoor we hem graag complimenteren Merkwaardig dat de twee jongste ca- detti's zich eveneens aanboden in de wedstrijd der kleine GodenDe gebroe ders Pyck. respectievelijk 8 en 10 jaar waarvan het jongste mascotje zich prach tig en energiek in de finaal der verliezers sectie A wist te klasseren. Een veelbelo vende toekomst staat hem te wachten De eerste dag bracht ons de zifting van de twee secties En er werd waarlijk he vig om het meesterschap gestreden... Pi kant zijn de wedstrijden van de Devacht's en Pyck's om huiselijke eerstgeboren rech tenHet doet denken aan een soort ha- negevechten met heel wat ups and downs. De 1/2 finalen van de sectie B. brach ten ons een knalpartij Assez-Dewilde winnaar 1950 tegen onfze kersverse kampioen 2e klasse, waar de eerstge noemde vroegtijdig een knappe aanval opbouwde maar zijn zenuwen niet kon bedwingen en voor de routine moest zwichten Ons is eveneens niet ontgaan dat de partij gespeeld door de jonge heer Spil liaert niet gespeend bleef van klasse en positiespel zodat we ons aan een schit terende finaal wedstrijd van de 2e dag Dewilde-Spilliaert mochten verwachten. Deze partij kon heel goed de toets van de meeste doorsnee le klasse wedstrijden doorstaan Het peil stond heel hoog. De heer Spilliaert muntte eens te meer uit door zijn uitstekend positiespel en zijn soberheid. Maar onze kampioen had de routine en dat bleek ten slotte van door slaggevende aard. Proficiat Gerard en aan zijn sportieve verliezers. Beiden hebben nu een plaatsje weten te bemachtigen voor de komende internationale ontmoe ting te Antwerpen. In de sectie A bracht de finaal Keig- naert-Devacht ons niet de gewenste ver voerende aftakelingsstrijd Daarvoor heb ben zij aan heel wat technische tekort koming bezondigd Wat verwonderlijk is. te meer dat de partijen van daags te voren veel degelijker waren gebleken. Ver moeidheid zal er zeker voor iets tussen zijn. Maar de overwinning van Mej. Ghis laine Devacht vermindert absoluut niets van haar waarde en zij dient om haar behaald resultaat van harte gecomplimen teerd te worden Bij de sportieve verliezers verdienen de heien J. Singier en R. Bollaert een eer volle vermelding om hun flinke repliek De laatstgenoemde trok zich merkwaardig uit de slag daar hij slechts 14 dagen ge doopt» is- Dat de heren J. Defoordt en J Depuydt uit de partijen nuttige lessen mogen trekken om volgend jaar naar de kroon te dingen Worden aangeduid bij beslissing van het bestuur van K. I. S- K. om België te vertegenwoordigen in het Internationale Jeugdtornooi België-Holland te Antwer pen op 100 borden Mr Gerard Dewilde. kampioen 2e klasse 1951 K I. S. K. laureaat Jeugdtornooi 1951 K I S K Sectie B Mej. Ghislaine Devacht. laureate Jeugd tornooi 1951 K I. S- K. Sectie A Mr Spilliaert Hugo 2e Jeugdtornooi 1951 K. I S K. Sectie B. Mr Vanderstichelen Edgard. 2e Jeugd tornooi 1950 K I S K winner wedstrijd 1951 Technische uitslagen Sectie A (Zaterdag 31 Maart) 1/4 FINAAL: Devacht Eric - Depuydt Jacques 1-0 Vanderstichelen E - Devacht Ghisl. 0-1 Defoordt Jozef - Pyck Jan 1-0 Pyck Frans - Keignaert Pierre 0-1 1/2 FINAAL WINNERS: Devacht Ghislaine - Devacht Eric 1-0 Defoordt Jozef - Keignaert Pierre 0-1 1/2 FINAAL VERLIEZERS Vanderstichelen E. - Depuydt J. 1-0 Pyck Frans - Pyck Jan 1-0 Zondag 1 April FINAAL WINNERS Keignaert Pierre - Devacht Ghisl. 0-1 FINAAL VERLIEZERS: Pyck Frans - Vanderstichelen Edg 0-1 Sectie B (Zaterdag 31 Maart) 1/4 FINAAL: Singier Jozef - Spilliaert Hugo 0-1 Grimonprez Morris - Bollaert 1-0 Assez Jacques Dewilde Gerard 1/2 FINAAL: Spilliaert Hugo - Grimonprez Morris 1-0 Dewilde Gerard - Assez Jacques 1-0 Zondag 1 April FINAAL Dewilde Gerard - Spilliaert Hugo 1-0 Bi) DE VUURKRUISEN ONZE ERE VOORZITTER IN ROUW Wij vernemen het treurig verscheiden te Sl Amandsberg. in de gezegende ouder dom van 86 jaar. van Mijnheer Celestia- Jean-Baptiste-Jcseph CAMBIER vader van onze achtbare Ere-Voorzitter Lucien CAMBIER uit Ronse. voorheen Bestuur der der bank Société Générale de Belgi- que te leper In de strikste intimiteit werd de afge storvene aldaar ter aarde besteld. Voorzitter met bestuur en leden zijn ten zeerste getroffen door de diepe droef heid die onze gewaardeerde Ere-Voor zitter en achtbare Familie komt te treffen en langs deze weg bieden zij hun dan ook. hun oprechte en diep-kristelijke deelne ming bij dit smartelijk en onherstelbaar verlies. Moge God zijn Ziel genadig zijn. 8 APRIL, VUURKRUISENDAG, DUB BELE HULDEDAG Morgen Zondag 8 April, te 636 uur. trekken we naar Btussel op... in massa. Algemene verza meling der Vuurkruisen aan de statie te 6 15 uur. Terugkeer uit Brussel te 17 28 u om hier ter stede te belanden rond 20 30 u. vanwaar we ons gezamenlijk naar het lokaal zullen begeven, waar een bijzon dere verrassing ons te wachten staat. De Ieperse afdeling der Vuurkruisen zal dan. in een «onder onsje», de grote Vuurkrui- sendag verder voortzetten en vieren. Wat er dan nog op de dagorde of liever op de... avondorde staat, heeft onze Voor zitter niet willen verklappen. Niettegen staande wij hem. ten zijnen huize zijn gaan vinden om. na zijn algemene op roep voor een verrassend besluit van onze Vuurkruisendag. iets meer te vernemen werden wij. na het presenteren van een ferme pot en een tot morgen uit geleide gedaan, met de enkele woorden dat hij in opdracht en in naam van het federaal bestuur, één der verdienstelijk ste strijders uit de oorlog 14-18. thans één der ijverigste bestuursleden onzer afde ling. de hulde zal brengen, die hij meer dan verdient Wie het is. zullen onze jon gens uit de bloedgrachten van de Ijzer, weten te waarderen, omdat eenieder weet wat hij voor zijn kameraden presteert Tijd noch moeite wordt door hem ge spaard Alles stelt hij ten dienste voor zijn frontmakkers... tot daar 's Voorzit ters woorden, en... verlangend uitziende wie dit kleine kereltje, groot door ver dienste is, zullen we in massa te 2030 u. naar ons lokaal optrekken om. vooreerst de algemene oproep van onze Voorzitter te beantwoorden, maar tevens ook om deelgenoot te zijn aan het plechtig hul debetoon, die hij in naam van het hoofd bestuur der Vuurkruisen te Brussel, zal voorzitten onder het motto Ere aan wie ere toekomt. Vuurkruisen. na de deelname aan de grootse Koning Albert Hulde te Brussel na het feest van blijvende trouwe kame raadschap. steeds met de geest van de IJzer bezield, besluiten we deze mooie dag. met een treffende blijk van solida riteit. een wroeter uit ons bestuur ter ere TONEELRUBRIEK BIJ DE OPTIMISTEN Fiete staat weerom eens op het pum op de planken te tredenFiete en de 4o RoversDat zal me nog eens een rumoe rige bende worden! (om niet uit de ge woonte te vallen). Wat Fiete daar bij die rovers aliemaal zal tegen komen Onmogelijk dat alle le beschrijvenZo U komt zien, zult U van de ene verrassing in de andere val len Fiete en de 40 Rovers, of Fiete in Wonderlandis één en al fantasie, ver rassing. humor, spanning. FantasieAlle bekende sprookjes hel pen mede aan deze revue, die een sprook je is op zich zelf Humor Hoe Fiete zich aan al deze om standigheden aanpast. SpanningHoe Fiete Ali-Baba zal vin den In woord, wilt U de oplossing van dit raadsel weten, haast U dan naar de Boerenhol. waar de plaatsen voor de op voeringen van Zondag 15 en Maandag 16 April weggaan als sneeuw voor de zon DUIMPJE Onpartijdige Bond der Gebrekkigen en Verminkten van Arbeid en Vrede AFDELING IEPER Uitslagen van de Tombola waarvan de trekking op 1 April 1951 heeft plaats gehad. Prijswinnende nummers 24193 22298 22899 21299 21738 22522 21511 25528 22413 21661 25691 21762 25671 24303 23885 25746 24018 21525 22074 23782 22165 21362 21643 21340 21090 25285 21682 24230 23698 23789 21171 22138 23780 24052 24179 24807 22781 25465 24004 21718 23597 25069 22850 22214 22254 22045 22421 22258 23462 23251 22989 23379 24779 Omslagen 336 798. De prijzen op 1 Mei 1951 niet afgehaald blijven eigendom van de bond HET BESTUUR. Gemeentekrediet van België TWEE LOTEN VAN 100.000 FR. Trekking van 4 April De uitslag van de 149e trekking van het Gemeentekrediet van België 1938 luidt 100 000 fr.Reeksen 267.900 en 269 332 20 loten van 10 000 fr.Reeksen 112.680 123 938 141.939 149334 162225 176 054 179933 188 876 190288 191.790 193.384 242.279 249 900 268 644 290.767 309.713 312 669 318 131 329 106 332.242 44 Toen de dames beneden kwamen had hij gezorgd voor een kan pittige kof fie en een aanlokkelijke verzameling sandwiches. Hij was blijkbaar van mening, dat niets beters was voor de geschokte zenuwen dan een stevig glas en iets eetbaars. De inspecteur die ook eindelijk klaar was, kwam binnen en liet zich met een zucht in een stoel neervallen. Mike haastte zich om hem te bedienen, de lijnen om zijn ogen en mond verraadden hoe moe hij was. Zijn donkere ogen dwaalden door de kamer, het was als of hij werktuigelijk de hele omgeving in zich opnam. Hij zag er doodmoe uit en er lag een moedeloze trek op zijn gezicht. Dit is geen prettige bijeenkomst zei hij verontschuldigend tegen Lord Delmore. en ik begrijp dat U er liever niet meer over spreekt, maar het lijkt me toch wel nuttig de zaak eens even met U door te nemen met het oog op het rapport, dat ik naar Scotland Yard moet sturen en de maatregelen die we zullen nemen. Verder zal Sir John Simon nog een verklaring af moeten leggen. Zijn houding in deze zaak is me niet zeer duidelijk. Lord Delmore zat in elkaar gedo ken en keek met nietszeggende blik in het vuur. Hij zag er ziek uit. Zijn ogen vol smart en pijn. We zullen dit nooit overleven kreunde hij. «Als ik aan Fay denk en de kleine Alan.Noch Mike noch Jimmy zeiden iets, ze staarden hem beiden medelijdend aan. Sir Simon zuchtte. Treur niet over dingen, die toch niet te veranderen zijn, Lord Del more. Per slot van rekening kunt U niemand de schuld geven. Deze mis daden konden niet voorkomen wor den. Geen aardse rechter had Don kunnen veroordelen voor de misda den die hij begaan had. Hij was slechts een oorlogsslachtoffer. «Ik zie niet in...» begon Mason langzaam, terwijl hij zijn ogen in die van de poolreiziger boorde, «hoe u dat bewijzen wilt «Wanneer U me toestaat het aan- deel dat ik in deze zaak heb te ver klaren, zult U tot dezelfde overtui ging komen. Mason knikte mat. Ga Uw gang. Sir Simon verhief zijn lange ge stalte en plaatste zich voor de schoor steenmantel, zijn handen in zijn zak ken en zijn geliefkoosde pijp tussen zijn lippen. Hij stond daar als een professor, die college geeft aan een stel onwetende studenten. «Wat ik weet», begon hij, «heb ik uit de mond van de hertogin ver nomen, maar ik twijfel er niet aan, of U zult mijn verhaal op alle pun ten kunnen controleren. De inspecteur knikte onbewogen. Zoals U weet heeft de achtste hertog van Winchester deelgenomen aan de expeditie in Noord Afrika en is daar gewond aan het hoofd. Hij heeft maanden lang in een hospitaal gelegen en men vreesde zelfs voor zijn leven. Men heeft zijn schedel gelicht en enige beensplinters uit de hersenen verwijderd. Wekenlang was hij bewusteloos en de chirurg die de operatie verrichtte was bang dat hij krankzinnig zou worden. Gelukkig is het niet zo ver gekomen en Don her stelde. Een half jaar geleden meende zijn moeder dat hij symptomen ver toonde, die wezen op een abnormale geestestoestand. Zij wendde zich tot de chirurg die hem geopereerd had en deze verklaarde haar dat de mo gelijkheid bestond dat er een splin ter was achtergebleven, die een ze kere druk op de hersenen uitoefende, waardoor de ziekteverschijnselen ver klaard konden worden. Zij wendde al haar overredingskracht aan om Don over te halen zich te laten be handelen. Haar zoon weigerde per tinent. Hij was erg achterdochtig ge worden en vertrouwde zijn moeder niet langer. Zij wist geen raad en was te trots om iemand anders van de familie op de hoogte te brengen. Daarom nam ze nurse in vertrouwen. Ze wist dat het meisje een gediplo meerde verpleegster was en haalde haar over om voortdurend te letten op haar zoon. Ze liet haar zelfs onder eed beloven dat ze nooit aan 'n ster felijk wezen zou vertellen dat haar zoon niet helemaal normaal was. Drommels, was dat de reden waarom ze zo halsstarrig gezwegen heeft», zei Jimmy verbaasd. Ik vermoed van welde hertogin had haar een grote geldelijke belo ning gegeven, ik geloof duizend pond. met het vooruitzicht van een legaat voor dezelfde som in haar tes tament. Mike floot door zijn tanden. Wat kon dat meisje goed liegen zei hij bewonderend, dus die zoge naamde verloving met Henry was maar apekool. Sir John Simon haalde zijn schou ders op. Dat heeft ze natuurlijk uit haar duim gezogen, maar niet zonder een goede reden. De zaak zat zo. Don was in financiële moeilijkheden. Hij wed de zwaar en probeerde bij zijn moe der een lening te sluiten. Maar de hertogin weigerde standvastig wan neer hij niet aan haar wensen vol deed. Toen heeft hij het plan gemaakt zich zelf te bestelen, door de juwelen van zijn vrouw weg te nemen en daardoor het verzekeringsgeld te in nen. Dat komt niet met de feiten over een protesteerde Mason, de her tog weigerde immers de diefstal aan te geven. Daaruit blijkt hoe geraffineerd hij was. Hij kon dat veilig doen, omdat hij toen reeds de bedoeling had pro fessor Elkins te vermoorden. Hij be greep, dat bij de ontdekking van de ze misdaad vanzelf het verlies van de juwelen ter sprake zou komen en de verzekeringsmaatschappij voor het verlies zou moeten opdraaien. Donders merkte de inspecteur op, daaraan had ik niet gedacht. Niet Welnu, zijn moeder die da delijk dat zaakje met die ontvoering van Alan niet vertrouwde, doorzocht zijn kamer en ontdekte de schuil plaats waar hij zijn buit had opge borgen. Daarna had ze dezelfde mid dag nog een bespreking met profes sor Elkins. 'n bekend neuroloog die op haar verzoek hier was uitgeno digd om Don onopgemerkt te kun nen gadeslaan. Hij maakte haar dui delijk dat ze Don niet meer vrij in de maatschappij kon laten rondlopen. Hij moest desnoods met geweld ge dwongen worden om zich door spe cialisten te laten onderzoeken. Mis schien kon er nog operatief inge grepen worden, hoewel hij de toe stand zeer donker inzag. Dergelijke patiënten zijn zeer sluw, ze zijn op veel punten volkomen normaal en niemand zou hem voor gek verslij ten. Hij wilde zich in verbinding stel len met de chirurg die destijds de operatie had verricht. Ondertussen zou Lady Winchester dwang kunnen uitoefenen op haar zoon, daar ze hem nu zou kunnen dreigen alles aan de politie mede te delen. Hun plannen mislukten echter door de plotselinge dood van de professor. U begrijpt dat de hertogin in een paniekstemming verkeerde. Ze begreep dat het onmo gelijk zou zijn nog langer de schuld van Don geheim te houden. Toch pro beerde ze nog zoveel mogelijk de familie-eer te redden. Onder motief dat ze mij wilde spreken over de on kosten van de expeditie, verzocht ze mij op haar kamer te komen en bracht me op de hoogte van de fei ten. Sir Simon zweeg plotseling en keek naar het gelaat van de inspecteur, waarop zich verbijstering en afschuw weerspiegelden. «Waarom hebt U zich toen niet in verbinding gesteld met de politie viel hij woedend uit. U kon bij voorbaat weten dat een dergelijke geheimhouding moest uitlopen op een catastrophe. Sir Simon duwde bedaard met zijn duim de tabak steviger in zijn pijp en stak een lucifer aan. Kijk eens, inspecteur, eerstens ben ik geen helderziende, ik kon niet vermoeden, dat deze eerste moord gevolgd zou worden door de geweld dadige dood van de hertogin. Don was erg op zijn familie gesteld. Ieder een wist hoe dol hij was op zijn zoon tje, zelfs toen hij zo dom was om Alan te betrekken in die juwelen- diefstal, was hij vol zorg voor de jon gen. Zijn vrouw aanbad hij gewoon en ik geloof dat zijn moeder ook nooit gevaar had gelopen wanneer ze niet zo dom was geweest om hem mede te delen dat zij haar testament wilde veranderen. Nu weten we met zekerheid dat hij deze misdaden op zijn geweten had, hij heeft het zelf toegegeven. Maar denkt U zich eens in mijn positie in. Ik had zelfs geen schijn van bewijs dat de verdenking van Lady Winchester op waarheid berustte. U weet hoe vrouwen zijn en ik was niet van plan mijn vingers te branden. Daarbij had de hertogin mijn hulp ingeroepen en ik zou het zeer unfair hebben gevonden om de feiten die zij mij onder de diepste geheimhouding mededeelde, dadelijk aan U over te brengen. Ik ben er ook zeker van dat niemand van de aan wezige heren in mijn plaats anders gehandeld zou hebben. Mijnheer Allister keek zeer beden kelijk. «Wettelijk gesproken was u niet in uw recht, maar aan de andere kant, u bevond zich in een zeer moei lijke positie. De hertogin zal U wel op uw hart gedrukt hebben de po litie er buiten te laten. Het belang van haar familie ging haar boven alles. Wat was haar bedoeling «Wel, ze overhandigde mij de fa miliejuwelen en verzocht me die in veiligheid te brengen. Verder moest ik contact zoeken met de dokter die Don vroeger behandeld had. Ze wilde van hem 'n verklaring dat Don gees telijk niet nornlaal was, dup niet toerekenbaar voor hetgeen hij gedaan had. Ik voldeed aan haar verzoek. De dokter verbleef volgens haar in Lon den en ze gaf me zijn adres. Het bleek echter dat hij de kerstdagen in een dorpje in Kent doorbracht. Ik had nogal moeite om achter zijn verblijf plaats te komen en toen ik hem ein delijk opgespoord had, deelde hij me mede. dat hij door de radio gehoord had dat er een bevel was uitgevaar digd tot mijn aanhouding. Op zijn aanraden heb ik me toen hedenmor gen dadelijk in verbinding gesteld met Scotland Yard, we hebben samen een bespreking gehad met de autori teiten. Toen hoorden we voor het eerst dat ook de hertogin vermoord was. U begrijpt, dat het voor mij een erge schok was en ik heb me werke lijk verweten dat ik niet eerder ben teruggekomen om dit drama te ver hinderen. Op Scotland Yard beloof den ze me dadelijk de inspecteur hier op te bellen en ik kreeg de raad. of liever het bevel, onmiddellijk terug te keren naar Bradley Court.» (Vervolgt'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4