UIT DE INGEZONDEN STUKKEN Het zwaar verkeersongeval op de baan leper-Loker LANGEMARK BRIELEN ZUIDSCHOTE VLAMERTINGE ZONNEBEKE STADEN MESEN RENINGELST KOLONIALE LOTERIj HET YPERSCH NIEUWS Blz 2 21-4-1951 óe siaat niet door beslag in België worden getroffen. De Grieken protesteer den rechtstreeks te Washington Amerika aanvaardde de verdediging van bet Griek se standpunt De Amerikanen konden het optreden van de Belgische onderneming en de Belgische Staat niet aanvaarden Zij redeneren immers, dat het geld dat door de Grieken in België werd gedeponeerd voortkomt van de Marshall-huip Het is dus feitelijk Amerikaans geld. alhoewel in juridisch opzicht de Belgische recht bank gelijk heeft De Verenigde Staten kunnen niet dulden, dal de Marshall-hulp zou aangewend worden om oude schulden te vereffenen En... in Amerika werd als sanctie tegen België besloten de Marshallhulp voor ons land stop te zetten. Socialisten en Liberalen zien in deze zaak een mogelijkheid om de C.V.P.-re- gering een harde klap toe te brengen. Te meer daar ook katholieke dagbladen er hun misprijzen voor uiten, in soms zeer scherpe bewoording Volgende week Dinsdag zal de heer Spaak er de regering over interpelleren. DE ONDERWIJSKWESTIE De schoolstrijd werd hervat en dreigt in heftige politieke tegenstellingen op te laaien De heer J. Hoste schrijft in Het Laat ste Nieuwsdaarover o m.Dat het openbaar onderwijs in ons land merkelijk dient uitgebreid vooral wat de technische scholen betreft, kan door niemand ge loochend worden Ook van socialistische zijde zijn echter stemmen opgegaan, zoals die van de hh Huysmans. Spaak. Spinoy en Vermeylen om te betogen dat het een politieke krank zinnigheid ware de toelagen aan de vrije scholen te willen afschaffen Wij delen in die mening Hoe men de zaken ook draaie en kere. er bestaan in België twee soorten onder wijs. het openbaar en het vrij onderwijs. De openbare scholen moet men beschou wen als toegankelijk voor alle kinderen, vermits er godsdienstonderwijs in gegeven wordt en er ook katholieke leraars in be noemd worden. De vrije scholen zijn in ons land op eni ge uitzonderingen na katholieke scholen, waaraan de ouders hun kinderen toever trouwen opdat zij er een onderricht ge nieten. dat van de katholieke geloofsbe lijdenis volkomen doordrongen is. De wetgeving op schoolgebied moet in België met de feitelijke toestand rekening houden. Het gaat natuurlijk niet op dat toe lagen worden verleend aan vrije scholen, die niet op elk gebied de nodige waar borgen bieden, en dat die toelagen zelf voor politieke doeleinden worden mis bruikt. Het is ook niet aan te nemen, dat van wege het vrij onderwijs een propaganda wordt gevoerd, die het openbaar onder wijs in opspraak brengt. Wil men het onderwijs dienen, dan moet er een vergelijk tot stand komen, waarbij rekening wordt gehouden met de behoef ten van de leerplicht, die op zijn minst tot 15 jaar moet uitgebreid worden. Waarom trouwens zou dat onmogelijk zijn. vermits dat vergelijk bestaat op ho- geschoolgebied in EXTRA-HEFFING OP DB BU1TENGEWON1 WIN STUN Op de jongste bijeenkomst van de mi nisters heeft de Raad zijn instemming betuigd met de bepalingen van een wets ontwerp tot instelling van een extraheffing op het buitengewone deel van de indus triële. commerciële en landbouwinkom sten van het dienstjaar 1952. De extra heffing zal 25 t. h. bedragen van het deel der winsten, dat hoger is dan de winst van een der jaren 1947 tot 1950 of 8 t. h. van het werkelijk vrij gemaakte maat schappelijk kapitaal, vermeerderd met de waardeerd moeten zijn. of een forfaitair reserves, welke elementen tevoren geher- referentiebedra g - De middenstand is daarover niet te spre ken. en meent dat de Staat moet ophou den met alles in het werk te stellen om het particuliere initiatief te ontmoedigen, de investeringen te belemmeren en de kleine spaarders en arbeiders te schaden DE HEER SPAAK KLAAGT AAN In zijn jongste wekelijks artikel doet ook de heer Spaak een aanval op de hui dige regering. Hij schrijft o m Het wordt boog tijd dat de bekwame en eer lijke lieden van de p-oeg en er zijn er zich krachtig te weer stellen. Indien zij bet niet doen- voorspel ik hun dat hun tal in ieder geval zonder glorie, maar ook schandelijk zal zijn. Vandaag kunnen zij nog- maar net wordt tijd. zonder lawaai vertrekken, maar mor gen zal de eventuele herrie bij hun ver trek hun veel kwaad doen Waarom Omdat de regering bezig is op twee belangrijke gebieden een onduld baar moreel klimaat te scheppen, te we ten in haar betrekkingen met de weer stand en de oudstrijders van de ene kant en in haar betrekkingen met de finan- cie. van de andere kant. Het land kan aanvaarden dat zijn regeerders fouten be gaan op economisch gebied. Maar op de duur zal het land niet verdragen, en het zal het met kracht zeggen, dat men zijn gevoelens geweld aandoet, dat men zijn herinneringen niet eerbiedigt dat men hen. die zich tijdens de oorlog goed gedra gen hebben, op gelijke voet stelt met hen die zich vergist hebben, of erger nog. die verraden hebben. Het land zal vooral in verzet komen als het zal ondervinden dat men een misda dige verwarring duldt tussen de private belangen en die van de gemeenschap EN DE KATHOLIEKE PERS?... De Standaard als het meest extre mistische Vlaamsstrijdend kath. dagblad vaart o- m als volgt tegen de Socialisten uitAldus beschouwd is de kloof tussen de C V P. en de B S P. niet zo grootBei de partijen zijn het eens over een belang rijk puntgeen nieuwe coalitie Wij moe ten de socialisten wellicht dankbaar zijn. omdat zij de voorstanders van de homo gene regering in hun overtuiging hebben gesterkt. Voor de rest stellen wij vast. dat de politici van de B.S P niet erg logisch zijn Zij beweren, dat zij de C VP aan het be wind willen laten. Zij zullen geduldig het ogenblik afwachten, dat zij zelf haar on macht moet bekennen en er het bijltje bij neerlegt- Dan moeten zij de C.V.P. ook haar politiek laten voerenZij kun nen later over de resultaten oordelen maar nu is het nog te vroeg. In het bijzonder gaat het niet op een definitief vonnis te vellen over de economische politiek van de regering De socialisten tasten evenals wij in het duister wat de evolutie van de prijzen en de productie betreft. Het is dan ook raadzaam hun kritiek niet al te ernstig op te vatten want zij wemelt van tegenstrijdigheden. Mannen als Anseele en Buset praten er maar op los en schrikken voor geen demagogie te rug. Geen enkel argument, dat past in hun kraam, laten zij onbenut. Bij nader onderzoek spatten veel van hun bewerin gen als zeepbellen uiteen In de politiek mag men wel een beetje overdrijven maar een te grote voortva rendheid schaadt toch aan het prestige van hem. die er zich aan plichtig maakt TIJL. Kamerlid Hilaire Lahaye stelde deze week langs het Bulletijn der Parlemen taire vragen, volgende vraag aan de heer Minister van Landsverdediging Naar het schijnt zou het in de bedoeling van de Militaire overheid liggen, in de hoek tussen de spoorweg Ieper-Komen en de vernielde vaart Ieper-Komen. vanaf de steenweg op Dikkebus naar deze op Kemmel. een deel van een luchtmacht eenheid te vestigen. Mag ik Ued verwijzen naar het hier- bijgaand artikel dat verscheen in Het Ypersch Nieuwsvan de hand van de heer Hector Vermeulen uit leper, die hier bij is gesteund door al degenen die het met lepers welvaart goed menen, er de nadruk op legt dat het bedoelde terrein het enige is waar nijverheid zich kan ves tigen. zo eens de vaartverbinding Ieper- Komen hersteld wordt, en dat anderzijds voor een eventueel terrein der luchtmacht een ander terrein, even goed. zelfs beter geschikt Is. Ik treed volledig de zienswijze en de suggestie van de heer Vermeulen bij en durf Ued. bidden mij te laten weten of de in mijn eerste paragraaf aangehaalde voor uitzichten der militaire overheid ernst zijn. Verleden week maakten we melding van het zwaar verkeersongeval dat Donder dagavond op de baan leper-Loker plaats had en dat aan twee personen het leven kostte. De begrafenis van de h. Charles Ver- plancke had Dinsdag 1.1. te leper onder grote volkstoeloop plaats, terwijl het stof felijk overschot van de h. De Piece naar zijn woonplaats Erquelines overgebracht werd Wat de toestand van de 16-jarige René Dierickx betreft, kunnen we mededelen in tegenstelling met allerhande doodsbe richten in de stad in omloop dat hij op goede weg van genezing is De jongen werd met het hoofd door de voorruit van de vrachtwagen geslagen, waardoor het voor hoofdbeen gebroken werd en hij zwa re verwondingen in het aangezicht opliep. Zijn toestand is echter in zover verbeterd, dat alle gevaar geweken is. Kapitein Dewardt uit Brussel, die ver wondingen opliep aan het aangezicht, kon nog dezelfde avond van het ongeval huiswaarts keren. CINE ROYAL speelt op Zaterdag 21 April te 8 uur. en Zondag 22 April te 2 u 5 u en 8 uur de eerste prijs van het filmfestival te Locarno, de prachtige tech nicolor met Stewart Granger en Valerie Hobson: BLANCHE FtRY. Een drama tische geschiedenis vol hartstocht en lief de. Niet geschikt voor kinderen H1ELERNIEUWS Zondag laatst reed Maurits Minne te Moorslede in de piste hij werd 2e in de puntenkoers. 4e in de afvallingskoers en 6de in de ploegkoers WERKONGEVALLEN Zaterdag na middag omstreeks 4 uur was Camiel Log- ghe werkzaam in de Lompex te Boezin- ge. bezig met een machine te reinigen, toen hij door een verkeerde beweging met de hand in het tandwiel gekneld werd Zijn ringvinger werd erg gekwetst, zodat hij naar het hospitaal van leper moest worden overgebracht. Verleden week was Stefaan Lecluyse aan het werk in de drukkerij toen de kleine gast plots gevat werd aan de hand door een machinetwee vingers werden lichtjes verpletterd DUIVENSPORT Dui ven maatschappij u De Frontduif gevestigd bij M Blomme Uitslag prijsvlucht uit Arras van 15 April 1951: >47 duiven): 1. Segier Sylvêre2. Dumortier M.3 D Herck J. 4 Vanacker J 5. Verleye H 6. D'Herck J.7. De- tremmerie J 8 Verleye H.9 D Herck J Uitslag prijsvlucht uit Breteuil van 15 April 1951 1 Segier Sylvère; 2. Debacker A 3. Debruyne C.4 Demey R 5 Mil- leville L.6 Debruyne C.7 Milleville C 8 Vanacker J.9. Goethals. ALBERT DEHOLLANDER KOMT! Woensdag om 20 uur in het lokaal De Tap komt Albert Dehollander uit leper met zijn accordeon-orkest, dat bestaat uit een 12-tal man. Iedereen op post om onze Radio-vedette te horen VOETBAL Zondag a.s. na twee weken rust. onderneemt onze ploeg de verplaat sing naar de leider der reeks Olympic Le- degem Of er iets te oogsten zal zijn. valt sterk te betwijfelen, te meer daar de lei ders momenteel aardig op dreef zijn. Toch verwachten we een flinke repliek van onze jongens. Vertrek aan het lokaal om 1.30 uur. SPORTIEF HUWELIJK Zaterdag 14 April trad onze flinke rechtsbuiten A. De- weerdt in het huwelijk met Mej. Siaens Annie-Rose. Het bestuur, spelers, suppor ters en supporteressen van Brielen Sport bieden het jonge paar hun beste geluk wensen aan. ONGEVAL Toen Loyson Celesta Zon dagavond per flets uit leper huiswaarts keerde, ontmoette zij tegen het dorp fa milieleden die per auto in de tegenover gestelde richting reden. De vrouw remde plots, met het gevolg dat zij het evenwicht verloor en zwaar 'te gronde plofte. Zij had zich erg aan de rechter enkel bezeerd en diende per auto huiswaarts gebracht te worden. De zwaar gehavende personenwagen na de aanrijding met de vrachtwagen van de heer Cael uit Komen GKKN ADIKRS-OUDSTRIJDERS Zon dag 1.1. was het een echt Lenteweertje om onze wapenbroeders te ontvangen. Vanaf 9 30 uur komen de delegaties toe en wor den in het gemeentehuis verwelkomd door heer Burgemeester R. Pecceu. omringd van gemeenteraad, veldwachter en secre taris We bemerken een flinke delegatie grenadiers met vlag. van West- en Oost- Vlaanderen. geleid door hun voorzitter Heer Maurice Boone uit Gent. Niet min der talrijk is de groep grenadiers met vlag van Antwerpen, geleid door hun Voor zitter. Heer Verhulst Leon. Verder be merken we nog de Franse delegatie met vlag. geleid door Voorzitter Heer Paul Decocq. van de Poilus de Franceuit leper en de Engelse delegatie met vlag jit leper, geleid door Heer Prince- Als in richters begroeten we ook de hh. Leon Bertheloot uit Roesela re en Fredericq uit Brussel. Onder klaroengeschal stapt de stoet naar de kerk. waarin ook nog de vlaggen der Boerengllde. Werk v. d. Ak ker en Jongensschool opstappen. De kerk loopt vol voor de Plechtige mis met een diepgevoelde kanselrede door Z. E. H. A. /an Antwerpen. Pastoor der gemeente. Bij de Consecratie wordt het c Te velde door 4 klaroenen geblazen het is waar- ijk indrukwekkend. Een daverende Bra- bangonne op het orgel besluit deze H. Mis. Onder trommelgeroffel wordt dan naar ons gedenkmaal opgestapt, waar na het t Te Veldede Brabangonne uitgevoerd ■vordt Grenadiers leggen bloemen neer. Op het Engels kerkhof wordt de Last >ostgeblazen en het t God save the vingdoor een 10 tal leerlingen gezon- en. Hier heeft eveneens een bloemen hulde plaats. De optocht zet zich opnieuw in bewe ging. 6 van onze jonge soldaten in militaire .iedij. stappen flink vooraan met mooie bloemengarven, waarna vlaggen, de gre- ladiers-oudstrijders en overheden voor bij de bevlagde huizen trekken naar het I .ionument der Grenadiers. Terwijl de I tinderen de 3 volksliederen zingen wor- ien bloemen neergelegd door grenadiers i a mens de verbroedering, door Mr Prince lamens de Engelsen, door Heer Burge meester en Mr Durnez A-. plaatselijk oorzitter van N O S.S., namens de bevol- :ing en door Mej. Collette. een infirmière an Brussel. Tenslotte gaat het nog naar ie plaats waar voorheen het prachtig "rans monument stond. Hier wordt Au hamp» geblazen en bloemen neergelegd. Je Marseillaise en de andere volkslie- leren weerklinken uit frisse kir derm onden. ")e soldaten brengen een laatste eregroet- vn terwijl de Lentezon haar warme stra- ?n over het vroeger slagveld van Steen tra te uitspreidt, waar zoveel Belgische "ranse en Engelse helden vielen, horen ve c Tot weerziens Au revoir c Good bye VERVOER VAN DIEREN Alle vee handelaars slagers en transportonderne mers. die voertuigen gebruiken voor het vervoer van dieren zijn ertoe gehouden zo spoedig mogelijk hiervan aangifte te doen bij de burgemeester. POSTNIEUWS De titularissen van spaarboekjes worden verzocht deze zo spoedig mogelijk in te dienen in de post ten einde er de interesten van het ver lopen jaar te laten op aanbrengen. DUI VENMAATSCHAPPIJ DE ZWA LUW Uitslag der prijsvlucht uit Bre teuil le Bondsvlucht) van 15-4-51 met 108 prijsduiven 1 Lietaert Paul. Vlam- 2 Valcke André. Vlam.3. Rommens Ge rard, Vlam.4. Deschepper Achiel. Vlam 5. Barroo Henri. Vlam.6. Pottillius Teles. Vlam.7. Devos Jozef. Vlam. Uitslag der prijsvlucht uit Arras, zelfde datum 38 prijsduiven. 1- Heyte Robert Vlam.2. Vankemmel André. Vlam.3. Pottillius Teles. Vlam.4 Huyghebaert Georges. Vlam.5 Vandelanotte Louis, Dikkebus Zondag a. s. prijsvlucht uit Clermont le Kampioenvlucht van Vlamertinge in schrijving aan 10 fr en prijsvlucht uit Arras. Op Zondag 6 Mei le grote Chartres vlucht tellende voor het klassement Char tres Club en le syndikaatvlucht. Liefheb bers laat U van nu reeds inschrijven. Voor Chartres 25 fr. Voor syndikaat50 fr BIJ SPORTKRING Zondag a.s. neemt rood-wit het aan huis op tegen F C. Dot- tignies. Onze jongens kenden de laatste tijd aan huis de nederlaag niet meer en daarom verhopen we van hen dat ze Zon dag hun supporters op een nieuwe zege zullen vergasten. Aftrap om 3 uur. AANRIJDING Op de Broodseinde kwam het tot een botsing tussen de vracht auto van aannemer Depla uit Zonnebeke en de vrachtauto van de Gebroeders Cnockaert. betoneerders uit Wervik. Ge lukkig zijn er geen persoonlijke ongeluk ken. maar de stoffelijke schade aan bei de voertuigen is aanzienlijk. ONZE RENNER Onze locale renner Devoghel Gerard heeft dit seizoen zijn eerste koers gewonnen te Oplinter. Hij verdient zijn naam. want hij heeft waar lijk gevlogen. 25 km. voor het einde van de koers wist hij te ontsnappen en be haalde schitterend de overwinning met 2 min. en 10 sek voorsprong. Hij deed de 105 km. in 3 u. en 3 min. Dus met een gemiddelde snelheid van 34,426 km. per uur. GROTE SPORTMANIFESTATIE op 6 Mei op onze gemeente. Sportliefhebbers, houdt deze dag vrij HERBERGKERMIS op Zondag 22 April hij A. Schoonaert in Sporting BURGERSTAND Overlijden: Henri Vandenameele. wdr Eudoxie Castelein. St Elooi's parochie. Huwelijksbannen Roger Adam, bakker, met Leona Vanmackelberghe. z. beroep, beiden van StadenAlbert Vancoillie, werkman, met Irene Provoost, beiden van Staden Roger Deseure. bediende, met Marie-Louise Grosemans. beiden van Sta den. DUIVENUITSLAG van Arras 15 April. 144 duiven bij C. Saelens, St Jansstraat. Maatschappij «De Eendracht». 1. Capelle J.. Kortemark2. Ameel E., Kortemark 3. Debeuf Oscar. Staden 4. Debaere Os car, Staden5. Capelle Roger. Staden 6 Ampe Gebr.. Staden 7. Rietmacker A Kortemark8. Capelle Roger. Staden 9. Capelle Roger. Staden10. Bouttel- gier Urbain. Staden. VOETBALNIEUWS Zondag laatst had op het Olympisch Stadion te Amster dam de traditionele «Derby der Lage Landenplaats. Door dit gebeurde kre gen de Belgische voetbalploegen een rust dag. die zeker wel de laatste zal zijn van het seizoen. Ook onze jongens van S K. Staden waren op rust en we maken van deze gelegenheid gebruik om de presta ties van ons jeugdig elftal eens van dicht bij te belichten Eerst en vooral onze doel wachter Deputter Francky, die sedert zijn kwetsuur in de match tegen Ol. Ledegem. heel wat mindere prestaties leverde dan vroeger, wat dan ook begrijpelijkerwijze te verklaren is. Men kan moeilijk Deputter een verwijt maken en hij is wel enigszins beïnvloed door het eerste vijandelijk doel punt. toch heeft Francky hoogten en laag ten. Hij is somtijds heel goed op verplaat sing. maar globaal bekeken zijn de ver richtingen mat. Het backpaar Everaert André en Vanhoe Frans leveren behoor lijke partijen spijtig dat de ballen door gaans zo slordig verwerkt worden. Alle bei zijn ze bij uitstek individuele goede spelers, maar ook gebrek aan snelheid, waaronder de ganse verdediging te lijden heeft. David Marcel blijft nog altijd onze stopper nummer een en ook hij is indivi dueel zeer goed. Mag op fraaie, wellicht schitterende verrichtingen terugblikken en kan zoals altijd de bal trapvast ver werken. Jammer van zijn gemis aan snel heid. maar toch is de hulp van hem vol strekt nodig om groter onheil te voorko men. Capelle Oscar is de verdienstelijke aanvoerder, en ongetwijfeld ook het meest dankbaar element van de ploeg. Hij is de beste half speler en geeft zijn maats u-"t de voorhoede soms gouden passen D'Hoore Roger speelt gematigde wedstrijden en zijn verre inworp is opvallend. Roger schijnt nooit zijn juiste positie te hebben gevon den en is soms de geweldigste speler door als een stormram te werk te gaan De- smedt Roger is in de aanva'slijn zeer voortreffelijk door zijn inspiratie en goed doorzicht. Hij bedient zijn maats dikwijls -euzenkansen en de verstandhouding met ■'e rechtervleugel mag ideaal genoemd worden. Hij heeft een zuiver schot en is oms de dirigent van het aanvalsquintet. Deruytter Roger is veel verbeterd in tech niek maar mist ook nog tempo. Hij ver knoeit nu en dan wel eens een mooie voor zet maar toch speelt hij als binnenspeler middelmatige partijen. Trybou Emiel, ae benjamin van de ploeg verzet altijd zwaar werk en de verstandhouding met zijn part ners Beeuwsaert en Desmedt is uiterst goed. Hij weet altijd oordeelkundig zijn nevenmaats aan het werk te stellen. In dien we hierbij aanstippen dat de «klei ne het bewijs levert uit het allerbeste hout gesneden te zijn. dan voegen we er onmiddellijk aan toe. dat in hem veel toe komst verscholen ligt. Heeft recht op alle lof! Deruytter Achiel is bij tussenpozen als linksbuiten aalvlug. maar durft geen enkel risico op zich nemen. Hij speelt wat te persoonlijk en is daarbij ook niet schotvaardig. Toch speelt hij verdienste lijke wedstrijden Tenslotte hebben we on ze Beeuwsaert Marcel, die ongetwijfeld vele kwaliteiten bezithij is buitenge- gewoon snel met de bal en zeer schot vaardig. Hij beschikt nu over de optima conditie en is een van de beste buitenspe lers. Zondag aanstaande moeten de Sport kringjongens op bezoek bij S. K Zilver berg. die ons in de heenronde een schan delijke 2-1 nederlaag toebracht. Aan U jongens die smaad uit te wissen met een klinkende zegepraal. F. DELEU-HULDE Op 29 April ek zal de bevolking van Mesen. een grootse hulde brengen aan de nagedachtenis van een harer grootste medeburgers Meester Frangois Deleu. Geboren in 1826. stond hij reeds op 19 jarige leeftijd als hoofdonderwijzer in de gemeenteschool zijner geboorteplaats, al dus de plaats van zijn overleden vader in nemende. Door zijn noeste arbeid en het toepas sen van nieuwe onderwijsmethoden, wist hij. in enkele jaren, een grote uitbreiding te geven aan de instelling, over dewelke hij de leiding had. en mocht aan de herfst zijn 's levens neerzien op een glansrijke welgevulde loopbaan en kon hij het ge noegen smaken, onder zijn Oud-leerlingen, rechtsgeleerden, hoge ambtenaren, leger officieren en zomeer te kunnen tellen, waarvan sommigen geen ander onderwijs genoten hadden, dan de lessen, hun door de Meester gegeven. Zijn bijzondere verdiensten echter, wa ren zijn opzoekingen en lessen in natuur- land- en tuinbouwvvetenschappen, waar hij baanbrekend werk verrichtte en in zijn tijd als een bevoegdheid ter zake werd aanzien. Zijn overlijden in 1901, verwekte in de ganse streek een diepe verslagenheid Dank zij de bemoeiingen, van een uit oud leerlingen gevormd comité, werd het ini tiatief aangevat, de nagedachtenis van de meester te vereeuwigen, door een gedenk teken ter zijner ere op te richten, dat reeds in 1904 te midden van grootse fees telijkheden. kon worden onthuld. Na de Wereldoorlog bleef nog slechts een hoop puin over tot uiteindelijk be sloten werd bij middel van openbare in schrijvingen. tot de heroprichting van een nieuw Monument over te gaan. Dat dit een goed gehoor vond. bewijst het doel dat in een recordtijd bereikt werdOp 29 April zal opnieuw een ware mensen zee. rondom het herrezen Monument ge schaard staan, tijdens de onthulling van dit zelfde. Een koortsachtige bedrijvigheid heerst onder de bevolking, om met waardigheid de honderden vreemdelingen te onthalen die zullen gehoor gegeven hebben aan de oproep van het feestcomité. BURGEMEESTER BENOEMD Bij Koninklijk Besluit van 11 April 1951 werd de h. E. Vandelanotte, benoemd tot bur gemeester van de gemeente, in vervan ging van de h. M. Bossaert, die als zodanig aftreedt. We wensen de nieuwe burgervader har telijk proficiat. De winners der grote loten van de Voor de 5e schijf 1951 getrokken te Oudenaarde, op 4 April 1.1., hebben niet verdeelde biljetten gewonnen, het super groot lot van twee en een half millioen tot op heden nog niet geïnd vijf loten van 100.000 fr., vijf loten van 50.000 fr. en tien loten van 25.000 fr. In tienden verdeelde biljetten hebben ge wonnen, het groot lot van een millioen, dit van 250.000 fr., tien loten van 100.000 fr- zeven loten van 50.000 fr en veertien loten van 25.000 fr. Localiteiten waar loten van minstens 25.000 fr. geïnd werden gewonnen Aalst. Antwerpen (2 loten). Athus, Berchem, Brus sel (6 loten), Doornik. Evergem, Ham s/Sambre, Herstal. Kortrljk, Luik, Luttre. Namen. Oostende, Vervlers, Waver. Bijzonderheden over zekere winners ar beiders, dienstboden, handelsingenieur, klei ne burgers, kunstenaars, potjes, tramont vanger. vertegenwoordiger, wisselagent^ 10-jarig knaapje gedood te PoDeringe Vrijdagnamiddag had te Poperinge een vreselijk ongeval plaats, waarbij de l°~ja' rige Florent Couttenier, door ontploffen oorlogstuig gedood werd. De knaap %vas samen met een makkertje. Joseph D'Hondt. op zoek naar oorlogsbuit, toen ze een vreemdsoortig voorwerp vonden dat later een landmijn bleek te zijn. De jongens vonden niet beter dan hei tuig op de weg te leggen en er dan op te kloppen. Een zware ontploffing deea zich voor, die zo hevig was, dat zelfs e®" persoon die zich op 150 meter van de plaats van het ongeval bevond, door een scherf licht gekwetst werd. De kleine Couttenier werd letterlijk^e buik opengereten en was op s'ag Joseph D'Hondt werd zwaar aan de he nen gewond en diende onmidde'lijk naa de kliniek te worden overgebracht. Het kleine slachtoffertje werd ^°enjc dag 1.1. ter aarde besteld. D'Hondt - thans aan de beterhand, doch zal verscheidene weken in het ziekenh moeten blijven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2