SOETE DE VERGIFTIGDE COCKTAIL Wwc Marcel door JACK HOLT HET YPEBSCH XKlUFSi. Bti 4 21-4-1951 Kon. leperse Schaakkring DE BELGISCHE JONGEREN MELDEN ZICH AAN. Internationale Jeugdschaak Belpe-HolUnd te Antwerpen op 125 borden "1-54 voor België- Caissa de schaakgodin uit de mythe, was ons gunstig gezind Zondag laatst voor het Internationaal Jeugdschaaktornooi te Antwerpen We troffen het buitengewoon me: net weder met het schitterend ont haal met de match zelf waar onze jongens zich prachtig gedroegen tegen een zeer sterk Nederland met zijn 15 000 aange sloten leden Maar vooral omdat we daar een man hebben ontmoet die. tijdens ons kort ver blijf. een stuk van zijn geestdriftige ziel medegaf tot heil en bloei van onze Jeugd schaak De dynamische en steeds eeuwig jong blijvende heer Hendrik Baelen. onze nationale leider van de jeugdschaak heeft werkelijk de harten van zijn jongens ver overd Toen we in de schitterende ontvangst zaal van het Antwerps stadhuis werden ontvangen dachten we ongedwongen aan het roemrijke Vlaams verleden, waar onze voorvaderen ons zoveel rijkdom gaven, waarop we thans teren. Maar in het he den en in de toekomst zullen we. dank zij de persoonlijkheid van de heer Baelen. de uitbouw van het Belgisch schaakleven medeleven We staan tegenover onze Noor derburen maar in de kinderschoenen en binnen afzienbare tijd zullen we kunnen beschikken over een elitekorps van de schakende jeugd. Het eerste bewijs van de leefbaarheid van het nieuwe zorgenkind van de B.S.B. was de overwinning van onze Belgische jongeren71 punten tegen 54 voor Ne derland. Voorwaar een mijlpaal in de ge schiedenis van de B.S3. Meester H. Bae len zal zich overgelukkig gevoelen met de prestaties van zijn jongens... Onze leperse vertegenwoordigers ge droegen zich schitterend en wonnen 3 van de 4 partijen namelijk de heren Dewllde en Spilliaert en Mej Gh. Devacht. onze beste spelers uit het recente jeugdtor nooi. Proficiat... Maar het moet uit de pen we staan ervan verwonderd dat we Zondag 11. als enigste vertegenwoordiger van onze Liga ten strijde moesten. Waar blijven onze grote Clubs uit Oostende. Brugge. TCort- rljk Er hapert iets met de carburator van onze Ligamotor. Dat zal moeten wat op- gekuist worden Er wordt uitgezien naar een goede me- kanieker i... BEKERWEDSTRIJD 1950-51 De rupfinaal Benoot-Vandroemme het hoogtepunt van het seizoen 1950-51. Zondag 22 a. s. zetten we een orgelpunt achter het zeven maanden lange officiële speelseizoen met de grootse cupflnaal tus sen de twee clubvedetten van het Jaar Benoot-Vandroemme. Een topnummer en van emotie zullen we niet gespeend blij- Zoals gekend heeft de heer Benoot zo pas opnieuw zijn titel na een uiterst zwa re geestesinspanning veroverd en hij zal niets onverlet laten om voor het eerst zijn naam te doen ingriffen op de Zilveren beker. De heer Vandroemme heeft een uitzon derlijke seizoen prestatie geleverd- Zopas gepromoveerd tot eerste klasser weet hij zich dadelijk aan te passen en hij heeft het menige schaaktenor met zijn bijzon der spelsysteem uitermate lastig gemaakt. In de bekercompetitie was de factor kans langs zijn kant. daar hij de le ronde door forfait van zijn tegenstrever won en in de 3e ronde op schitterende wijze de toen in prachtconditie verkerende heer Laconte uitsloeg Sindsdien houdt hij zich steeds in de eerste rangen en weet zich verdiend in de finaal op te werken Wat de match zelf betreft zijn de kan sen zeer open... In het recente Ciubkam- pioenschap wonnen beiden elk hun par tij. In de heenronde verloor de heer Be- noot. die 3/4 van de partij Krachtig in aanval was. maar zich misrekende en ver loor... hij nam echter weerwraak Toen was deze match beslissend voor de titel van Clubkampioen... Nu gaat het echter om de beker De Tropee de Zilveren Toren een geschenk van Mevrouw M Baert Het gekende positiespel van de heer Benoot is dikwijls een buitengewoon grote troef. Zoals U weet bestaat het schaak bord uit 64 witte en zwarte vakjes. Onze kampioen is er voortdurend op uit zoveel mogelijk van de 64 vakjes voor zich op te eisen. Dit vergt een zeer zware inspan ning en veel tijd. Niets laat hij onverlet en elke kleinigheid zal hij weten te be handelen in zijn voordeel... Maar het speeltempo is door het reglement van 20 op 30 zetten per uur gebracht, wat wil zeggen een gemiddelde van één zet per 2 minuten... Zijn tegenstrever, de heer Vandroemme. beschikt over een oersterke verdediging, een betonnen muur waarop elke aanval te pletter moet lopen. Zulk een aanval van zijn tegenstander moet terdege ingestudeerd worden en dat brengt tijdverlies met zich. Slaagt de heer Van droemme erin gelijke tred te houden tot aan de laatste minuut, dan zal hij zijn kans krijgen in de blitz van 5 seconden per zet. Eerst zien en dan gelovenzegt de blinde. Programma Om 11.30 uur in de St Maartenkathe draal plechtige zielmis voor wijlen Dr Franz Daelemans Clublid, vanwege de K.I.SJC. De heer Maurits Baert zal op het orgel de geliefkoosde stukken van de overledene uitvoeren 1) Ille Choral 2) Ille Sonata 3) Mors et Vlta 4) Alleluia C Franck A. Guilmant Ch. Gounod Haendel Om 14.30 uur (gelijktijdig) 1> Cupflnaal 1950-51 Benoot-Vandroem me. 2) Finaal Jeugdschaak G. Dewilde - Gh Devacht. 3) Simultaanseance van Dr W. Dubrulle. Wij nodigen alle schaakvrienden en Clubleden van het omliggende uit w het rendez-vous der schakers om 14.30 uur stipt in het lokaal De Maan Zij die wensen deel te nemen aan de simultaanseance van onze briljante speler Dr W. Dubrulle. verzoeken we zich in te schrijven in het lokaal vóór 22 dezer ZEELAND-WKSTVLA ANDEREN TE MIDDELBURG Laatste oproep: Inschrijving uiterlijk tegen 29 April in het lokaal hotel De Maan Grote Markt- Prijs 100 fr. Over tocht inbegrepen. Vertrek om 6 uur. BIJ DE VUURKRUISEN VERDUBBELING ERONTSTEEEPREN- TE Ten einde de aanvragen voor ver dubbeling der frontstreeprente gezamen lijk te kunnen indienen, worden de Vuur- Krt'isen. geboren in Juli. Augustus en Sep tember 1896. vriendelijk doch dringend verzocht, zich zo spoedig mogelijk, naar ons lokaal. Menenstraat 6. 'te begeven, voorzien van hun Vuurkaart samen met de lidkaart 1951. waar onmiddellijk het nodige zal gedaan worden, om voor het komende kwartaal reeds van de verdub beling te kunnen genieten. Het bestuur moei vóór 1 Mei in bezit zijn der gewenste beseheiden van belanghebbenden. Alhoe wel ieder aanspraakmaker persoonlijk zal verwittigd worden, is het wenselijk aan deze uitnodiging reeds gevolg te geven, om zodoende een overrompeling te ver mijden en op tijd bediend te worden Wie deze oproep verwaarloost zal on vermijdelijk drie maanden moeten wach ten op zijn verdubbeling. Vuurkruisen. in uw eigen belang dus. deze richtlijnen te volgen. ZEER BELANGRIJK Wij maken onze leden attent, dat in het Staatsblad van 2 en 3 April 1951, een Koninklijk Besluit verschenen is tot vaststelling van termij nen voor het indienen van aanvragen om toekenning van bepaalde eretekens. Art 1. Voor toekenning van de hier navolgende eretekens, komen niet meer in aanmerking, de aanvragen die meer dan drie maanden na de bekendmaking van dit besluit in het Belgisch Staatsblad worden ingediend, dus na 2 Juli aanstaan de 1) Kwetsuurstreep voor de oorlog 1914- 1918 2) Zegemedaille. 3)Herinneringsmedaille van de oorlog 1914-1918 4) Medaille van de Strijder-Vrijwilliger 1914-1918. 5) Vuurkaart en Vuurkruis. 6) Nationale orden met zwaarden, eer ste promotie. Wij doen hierbij opmerken, dat alle mannen uit de Vuurlinie, die tot op heden verwaarloosd hebben de Vuurkaart aan te vragen, dit zonder uitstel moeten doen. want eens die drie maanden voorbij, is Het oudst gekend lepers Meubelhuis Statiestraat 39 Tel. 182 IEPER biedt U aan SLAAPKAMERS In alle klassieke en moderne stijlen. Van gewone tot luxe-meubelen met de gewenste toebehoorten. BEKA-matrassen. EPEDA-matrassen. (4532) het te laat. Het bestendig secretariaat der Vuurkruisen. Menenstraat nr 6. zal dage lijks zetelen, ten einde aan alle recht hebbenden en aanspraakmakers de ge wenste inlichtingen te verschaffen en deze behulpzaam te zijn bij het opmaken der aanvragen, waarna onze Voorzitter zich persoonlijk zal gelasten, deze, aan de be voegde diensten over te maken, om ver volgens in een minimum van tijd, voldoe ning te bekomen. Mannen uit de Vuurlinie, er mag niet meer getalmd worden. Art. 2. Voor toekenning van de hier navolgende eretekens, komen niet meer in aanmerking, de aanvragen, die meer dan zes maanden, (dit is na 2 Oktober 1951), na de bekendmaking van dit be sluit in het Belgisch Staatsblad worden ingediend. 1) Kwetsuurstreep voor de oorlog 1940- 1945 2) Medaille van de vrijwilliger 1940- 1945 Dit voor de strijders 1940-45. Ook deze. kunnen alle inlichtingen hierover bekomen in ons lokaal voornoemd, afdeling 1940-45. waar we eveneens voor de jongeren, pa raat staan d&èr waar het moet om hun rechten te doen gelden. Niet meer uitstellen is thans de bood schap. STAD IEPER Statie- en Tempelstraat Braderie Comiteit ZONDAG 22 APRIL 1951 Prijskaarting in het Manillen met de medewerking der Brouwerij VERMEULEN 3.000 fr. prijzen gewaarborgd verdeeld als volgt, per ploeg 800. 650. 400. 350. 300, 250. 200 en 150 fr. Aan beide overwinnaars een beker ge schonken door de Yperse Centrale Brou werij en een zelfde beker door de Cam- brinus Manille Club Inschrijving: «Hotel Casino». Statie straat 65. leper, vanaf 930 tot 19 uur Kaarting Ville de Courtrai Statie straat 58. en Hotel Casino Vrije keus van ploegmaat. Troef op kop Herinschrijven toegelaten. Eerste ronde om 10 uur. Bekorting om 20 uur. Men kaart aan 4x4 tafels. Bij onpare ploegen bekorters gaat de ploeg, die zich het meest heringeschreven en zich niet geklasseerd heeft, mee als bekorters. Inleg 20 fr. Wilt U volledig op de hoogte zijn van het nieuws in uw stad, leest dan elke week «Het Ypersch Nieuws» en U zult tevreden zijn. 45 De inspecteur was zichtbaar teleur gesteld dat men de poolreiziger niet gearresteerd had. Maar wanneer de hoge autoriteiten geen termen aan wezig vonden om Sir Simon achter slot en grendel te zetten, was er ver der niets aan te doen. Ik heb dat telefoontje van Scot land Yard ontvangen gaf hij schok schouderend toe, terwijl hij zich tot Lord Delmore wendde. «Ik moet be kennen dat ik geen ogenblik geloofde aan de schuld van de hertog van Win chester, het leek me te fantastisch. Bovendien kon ik hem onmogelijk arresteren zonder enig bewijs. Plot seling dacht ik aan het plan van uw zoon om te doen alsof in Henry's toestand een gunstige wending was gekomen. Het typische van het geval is echter, dat mijnheer Gray, kort nadat zijn zuster het ziekenhuis be zocht, werkelijk bij bewustzijn kwam. Doris slaakte een kreet en keek de inspecteur met glinsterende ogen aan. Hij glimlachte haar vriendelijk toe. «Ja, uw broer is geheel buiten ge vaar ik heb reeds met hem gespro ken en zijn mededelingen bevestigen het verhaal van Sir Simon. De her togin had ook hem in vertrouwen ge nomen, vandaar die heimelijke bij eenkomst tussen hem en de nurse. Toen zijn tante echter zelf het slacht offer was geworden van haar zucht om alles in de doofpot te stoppen, yoelde hij er alles voor om de politie op de hoogte te brengen. Hij begreep, dat wanneer Don maar enig vermoe den had dat hij hem aan kon bren gen, zijn eigen leven ook gevaar liep. Jammer genoeg wist nurse hem over te halen geen gevolg te geven aan die opwelling. «Geen wonder dat hij zo zenuw achtig was», mompelde Jimmy, die ie glazen nog eens vol schonk. Miss Dickson schijnt er vreemde •pvattingen op na te houden merk- e de inspecteur droog op. «Ze had ïu een keer de hertogin beloofd haar nond te houden en aarzelde niet iets e doen wat de wet ten strengste ver- biedt, enkel uit loyaliteit tegenover de overleden hertogin. Zie je nu wel dat ik gelijk had zei Lord Delmore met een triomfan telijke blik op zijn zoon. Ik heb al tijd gezegd dat dit meisje niet be trokken was bij die misdaden. Het is een echte dochter van haar vader. De inspecteur lachte zuurzoet. Een echte feeks zou ik liever zeggen. Ze heeft ons allemaal te grazen gehad met dat verhaaltje over die verloving van haar met Henry. Maar waarom zou ze dat verzon nen hebben vroeg Mike verbijs terd. Toen Henry zo stom was om 's nachts uit te gaan en hij Don be trapte bij het zoeken naar de juwe len, werd hij het laatste slachtoffer van deze maniak. Ze begreep toen dat zij zowel als Henry het grootste ge vaar liepen en kwam toen met dat verhaal op de proppen om de aan dacht af te leiden. Zelfs Don liep er in en slikte die liefdeshistorie. Ik moet toegeven dat het knap bedacht was. «Nou ik neem er mijn pet voor afzei Jimmy bewonderend, het ontbrak haar in ieder geval niet aan moed. Er zullen maar weinig vrou wen zijn die zo goed hun mond kun nen houden. Gelukkig zuchtte de inspecteur, geef mij maar liever een vrouw die het op haar zenuwen krijgt, dan hoor je tenminste nog eens iets. De rest is spoedig verteld. Ik had alle voor zorgsmaatregelen genomen en van middag stilletjes Don's revolver ont laden en de kogels verwisseld voor losse patronen. Stevens was op mijn verzoek heimelijk verdwenen. In hoe verre hij op de hocgte was van de toestand weet ik niet, maar ik ver moed dat hij er ook meer van afwist dan hij liet blijken. Hij was echter dadelijk bereid om mede te werken. Sir Simon die mij vanaf het station had opgebeld, wist welke maatregelen we hier genomen hadden Tegen acht uur belde hij Bradley Court op en kreeg Don aan de telefoon. Hij maak te een afspraak met hem voor een nachtelijke bijeenkomst. Jimmy hapte naar adem. Toen vonden wij hem op de trap, weet je nog Mike, hij beweerde dat hij zo 'n verdraaide journalist aan de telefoon had.» Mike knikte rustig. Er bleef voor hem maar een ding over vervolgde de inspecteur. Hen ry was buiten gevecht gesteld, hij wist niet beter of zijn neef zou er niet meer boven op komen. Van die kant dreigde er geen gevaar meer, wanneer hij nu nog Sir Simon uit de weg kon ruimen, was hij veilig. Men zou Sir Simon voor de moorde naar aanzien en niemand zou hem verdenken. De omstandigheden wa ren zo gunstig mogelijk. Geen politie bewaking meer en hij dacht dat ik in het ziekenhuis op Henry paste. Het enigste wat hij niet kon voor zien, was dat zijn schoonbroer en diens vriend op zo 'n ongelegen urn- zouden binnen komen. Had ik maar geweten, dat zijn re volver niet geladen waszuchtte Jimmy, ik zweette gewoon water en bloed. Ook Mike kon een rilling niet on derdrukken, toen hij weer aan die angstige ogenblikken terug dacht. Eve drukte hem stilletjes de hand en stoutmoedig sloeg hij de arm om haar schouders. Jullie hebt je anders dapper ge noeg gedragen gaf Mason grootmoe dig toe, maar Sir Simon was wel op de hoogte van deze omstandig heid en toch schoot hij zonder noodzaak Don in koele bloede neer. Zijn stem was scherp en onverzoen lijk. Sir John Simon liet zich echter niet intimideren. Hij blies rustig een rookwolk uit die hij peinzend na staarde. Ik heb U immers al gezegd, in specteur, dat ik het in de opwin ding vergeten had. U bent nogal een man, die zich opwindtzei Mason bitter, net zo veel zenuwen als deze pook hier en hij schopte nijdig tegen het onschul dige voorwerp. «Inspecteur Mason, als U nog een greintje menselijk gevoel hebt, zult u moeten toegeven dat de dood van |de hertog van Winchester de beste oplossing is. Tot een rechtzaak was het toch niet gekomen, men had hem moeten opsluiten in een krankzinni gengesticht. Denkt u eens aan al de ellende en het verdriet dat daaruit voor zijn vrouw en zijn zoontje zou voortvloeien. Nu zal men de zaak waarschijnlijk sussen en er zo wei nig mogelijk publiciteit aan geven. Geloof me, op Scotland Yard zal men u heus geen verwijt maken van deze afloop. Wanneer u echter niet tevre den bent en aanleiding vindt om mij te arresteren, zal ik me daar niet te gen verzetten. Ik zal zelfs geen po ging doen om me met mijn advocaat in verbinding te stellen. Ik zal de con sequenties van mijn daad aanvaar den. Sir Simon zweeg en wachtte zonder enige ontroering op de beslis sing van de inspecteur. Een angstige uitdrukking kwam in de ogen van Lord Delmore. De andere leden van het gezelschap hielden hun adem in en staarden vol spanning naar Mason. Een doods, beklemmend zwijgen heerste in de kamer. De inspecteur dronk langzaam zijn glas leeg en stond op. Dan zullen we het er maar bij houden dat U in uw ijver om het leven van een politieinspecteur te redden mijn aanwijzingen totaal ver geten hebt. En indien een misdadiger gedood wordt in een gevecht, waarbij men hem van zijn misdaad tracht te weerhouden, dan is degene, die de dood veroorzaakt voor de wet gerecht vaardigd. Laat ik niet vergeten U te bedanken voor de bewonderenswaar dige medewerking die u de politie in deze zaak verleend hebt.Hij boog sarcastisch maar weigerde toch niet de hand te schudden, die de pool reiziger spontaan uitstak. Nu zal ik u niet langer lastig val len. er zullen nog enige formalitei ten vervuld moeten worden, maar dat kan morgen of liever gezegd later op de dag afgehandeld worden. Wat mij betreft, is deze zaak gesloten en ik vermoed dat Scotland Yard het daarmee wel eens is. Dat vermoeden zal wel een zeker heid blijken te zijn», glimlachte Sir Simon. Jimmy liet de inspecteur uit en Lord Delmore veegde met een zucht van verlichting zijn zakdoek over zijn voorhoofd. Goddank steunde hij, met een blik op de poolreiziger, dat hebben we achter de rug. Ik was werkelijk bang dat hij U zou inrekenen. Daar heb ik geen seconde voor gevreesd. Hij zal zijn instructies wel krijgen uit Londen. Aan de zaak zal zo weinig mogelijk ruchtbaarheid worden geschonken. Don had in de oorlog een uitstekende staat van dienst en de storing van zijn gees- tesvermogens is een gevolg van de verwondingen, die hij in het gevecht tegen de vijand heeft opgelopen. Zijn nagedachtenis zal men hoog houden, wat niet meer dan billijk is. De her togin heeft haar doel bereikt, al ging het ten koste van haar eigen leven. Maar zover ik haar ken, zou ze dat met liefde gedaan hebben wanneer ze het geweten had. Dat is zeker beaamde Lord Del more, achteraf beschouwd is het de beste oplossing. Maar nu gaan we naar bed. Doris valt bijna om van slaap.i Nog een glas, vader zei Jimmy, die opgeruimd binnen kwam. Hallo Stevens maar de volmaakte butler was reeds in de weer. Ik geloof dat je dag en nacht kunt drinkenmopperde Lord Delmore met een jaloerse blik op de lenige gestalte van zijn zoon die geen blijk van vermoeidheid gaf. Kom, pipa, ik geloof dat U me voor deze éne keer toch wel gezel schap wilt houdenspotte Jimmy. Het is U misschien niet opgevallen. maaT die twee parkieten daar op de sofa zijn het eens geworden. Eve wierp een verontwaardigde blik op haar broer, maar haar hoog rode kleur verraadde alles. Mike zet te een zeer ongelukkig gezicht, het vriendelijke knikje dat Lord Delmo re hem gaf, stelde hem echter onmid dellijk gerust. Mijn zoon mag dan denken dat ik aan seniele aftakeling lijd merk te hij droog op, maar dat jullie twee nu niet bepaald een hekel aan elkaar hebt, daar was ik zelfs nog wel achter gekomen. Veel geluk, kinde ren. En hij ledigde het glas dat Stevens hem aanreikte. EINDE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4