Hulde aan de scheppende kracht WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND - ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 4e JAARGANG Nr 21 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 28 APRIL 1951 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Oudheidkundige ontdekking Een dag vroeger a.u.b. HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOT1I8T&AAT, YPER Tel 540 PostcAeckrei. 441.71 (L. DUMOKTUBt) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 125 fir. fit U. 3 MAAND 15 tr. Hoeveel maal hebt gij niet staan Welke dag we nu ook als de onze zien naar het werk van de smid, zijn kracht bewonderend en de regelmaat waarmee zijn slagen door de smidse zongen Is het bij U dan nooit op gekomen het bekende liedje van de smid te neuriën op de maat van zijn slagen Ja nietwaar Zo zijn we ten slotte allen, we worden door het krachtige, door het scheppende van de kracht vervuld, we worden door het rythme meegevoerd en op die ogenblikken ontwaakt diep in ons de wens ook te scheppen, te smeden, iets te maken dat mensen zullen kunnen gebruiken, waar ze behoefte aan heb ben. Bekijk dan de metser die de niets zeggende bakstenen één voor één op stapelt en er tenslotte de mooiste ge bouwen en woningen uit optrekt, of de steenhouwer die de vormloze steenmassa met hamer en beitel be werkt en er de sierstukken uit te voorschijn tovert, die onze woningen tot een streling, voor het oog zullen maken. Ga de wever na, terwijl hij aan de zware getouwen zijn arbeid verricht, en de mooiste stoffen met de grilligste patronen uit de vele dra den doet ontstaan. Hulde aan de ar beid, hulde aan de scheppende kracht, die dag in, dag uit, trouw op de bres staat, om ons, om alle men sen gelukkiger te maken en het le ven aangenamer. Deze kracht ware nochtans niet zo gelukkig tot uiting gekomen en de voortbrengselen van het werk zou den niet zo sierlijk en oogstrelend geweest zijn, ware het brein, de geest van andere, wellicht meer ontwikkel de mensen, niet tussenbeide geko men. Zij hebben de gedachten geleverd, de plannen om die werken te begin nen de kracht verscholen in zoveel bonkige armen heeft ze tot uitvoe ring gebracht. Uit die eendrachtige en harmonische samenwerking zijn de voorwerpen ontsproten, die we met onze beschaving vereenzelvigen, of die er dan toch de stevige basis van vormen. Zo is het eeuw na eeuw gegaan mensen werkten, mensen brachten kunstgewrochten voort, mensen stier ven, doch hun werk trotseerde de tand des tijds en als zoveel symbolen van hun arbeid prijken daar nog die vele sierlijke kathedralen, die stoere belforten en de kunstige patriciërs- woonsten of gildehuizen. Sinds de eerste jaren van ons begrijpen heb ben we die machtige complexen daar gezien, zij vormen de steunpijlers van het wezen van onze stad, van onze streek. Wanneer we in het uitgestrek te veld staan en in de verte die to rens zien oprijzen, voelen we ons thuis, dan weten we dat daar de on zen wonen, zij die we liefhebben, en die ons hele leven uitmaken. Zo vertrouwd is voor elk van ons dat beeld, dat we het als een deel van ons éigen ik zijn gaan beschou wen, we hebben het als een erfdeel van onze vaderen en voorvaderen aanvaard, we hebben het als iets van zelfsprekend beschouwd, als iets doodgewoons, als iets dat zo moest. En hebben wij wel ooit één ogen blik van onze gedachten gegund aan ben, die er de eerste steen van leg den, die deze enorme gewrochten met moeizame arbeid, met hun zweet en bloed, steen na steen hebben opge trokken Vermoedelijk niet, want daar zijn we tenslotte allen te grote egoïsten voorDaarom past het, dat We tenminste eens in het jaar daar aan zouden denken, dat we hulde zouden brengen aan de nagedachtenis van die werkers, aan het scheppende genie, dat we de arbeid zouden eren en onze dank betuigen voor al het geen we nog dagelijks mogen in ont- vangst nemen en gebruiken. De eerstkomende week is daarom een week van bijzonder belang im kers we treffen er 1 Mei aan, het ^eest van de arbeid, en 3 Mei, O. H Remelvaartdag, Rerum Novarum beschouwen, beiden hebben hetzelfde doelde scheppende kracht eren en onze dank betuigen voor het goede dat er dagelijks door voortgebracht wordt. We zouden U daarom ook luid wil len toeroepen viert deze dagen, ver heft ze tot de hoogte van de mooi ste feestdagen van het jaar, schenkt ze de eer, die ze meer dan verdienen Eigenaardig is het ook dat we juist in die week een bijzondere gebeurte nis herdenken, een gebeurtenis die het begin was van een volledige om mekeer in het gewone leven van elke dag. Immers, op 5 Mei 1835 liep de eerste trein tussen Brussel en Meche- len, wat tevens ook de eerste trein was op het vasteland en op 3 Mei 1836 werd het baanvak Mechelen- Antwerpen officieel geopend. Sinds dien zijn we er met reuzenschreden op vooruitgegaan en we zouden ons thans nog moeilijk het leven zonder spoorwegen kunnen indenken. Is hun denderend geweld niet een lied op zichzelfzelfs de toondichters wer den er door beïnvloed en fantaseer den er op los in grillige akkoorden. Juist omdat die treinen thans zo nauw in verband staan met wat de scheppende kracht verwezenlijkt, om dat ze er zelf een verpersoonlijking van zijn, is het zo betekenisvol dat de herdenking van die grote gebeur tenis ook juist in die week moet vallen, die aldus volledig in het teken zal staan van de hulde aan de arbeid. Het is dan ook een reden te meer opdat die week ons niet onverschil lig zou laten en dat we het feest van de arbeid in alle luister zouden vie ren. Een bevestiging. Wanneer verleden weeK, de werklieden, die langs de steenweg naar Diksmuide de buizen der waterleiding naar Poperinge legden, met hun groef rechtover het huis bewoond door Achiel Deven en de er aan palende hoek van de hof van Madame Stas kwamen, vonden zij een brede en diepe slijkachtige gracht Zoiets als een grote obusput van de oorlog 1914-1918. Dit was het echter niet. want de dikte van het slijk en de oevers langs weerskanten toonden aan dat men te doen had met de gedempte Zijlinevaart, langs waar in het begin der jaren 1300 tot omtrent 1640. wanneer de kom der vaart (de tegen woordige kaai) gemaakt werd. de sche pen naar Yper kwamen om op de toen bestaande kaai op de Leet (Vandenpeere- boomplaats), die wij in 1919 na de ver nieling van Yper duidelijk konden zien. gelost te worden. Ten tijde van de grote bloei van Yper. kwamen langs daar jaar lijks zowat 3000 schuiten en marktsche pen. Deze Zijlinevaart bestond uit vijf pan den. het ene pand ongeveer drie meters hoger liggende dan het andere, langs waar de schepen gebracht werden op het wa terpeil dat bestond in de Yperse haven op de Leet. Deze panden waren aan el kander verbonden door vier overdrachten in plaats van sassen. Dit waren hellingen in hout. met klei bestreken en aldus glib berig gemaakt, waarlangs men de sche pen naar omhoog trok. bij middel van sterke repen verbonden aan windassen met grote raderen, die op de zijkant ston den Deze wielen werden in beweging ge bracht door mensen of door paarden. In onze brochure Het vraagstuk Yper schreven wij: «Het dichtst van Yper was de Brielen overdracht, die zich moest bevinden daèr waar thans de kaai is ofwel in de lusthof bewoond door Ma ft dame Stas en waarvan de vijver ons als een overblijfsel van de Zi;linevaart voor- komt De ontdekking van verleden week bevestigt dit laatstede overdracht moet zich bevonden hebben in de hof van Madame Stas. hetgeen bewezen werd door het peil van het blootgelegde pand en zo veel te meer daar de werklieden in het slijk een hoeveelheid hout vonden, dat waarschijnlijk van de opgebroken over dracht voortkwam. Het was ons aange naam deze geschiedkundige bestatiging te doen en wij achten het als een p'icht dit aan onze medeburgers bekend te ma ken. Wij vestigen tevens de aandacht van onze lezers op het pas verschenen pracht boek Yper door de eeuwen heen opge maakt met de nota's verzameld door wij len Heer J. C. Comillie en uitgegeven door de Heren Dr J. Deroninck en Oc-> taaf Mus. Onder de merkwaardigheden, die men er in vindt, bevinden zich ook mededelingen betreffende deze ove^-och ten. H. VERMEULEN-MEYNNE. -■ -v- MAC ARTHUR TOEGEJUICHT. Het bureau van de stedelijke reinigingsdienst te New York, heeft een statistiek bekendgemaakt, waardoor men zich een gedacht kan vormen van de ontvangst, welke Generaal Mac Arthur vanwege de bevolking van New York en omlig gende is te beurt gevallen. In de straten waar de generaal met zijn wagen is doorgetrokken, werd 3.249 ton papier en confetties verzameld. Voor de reini ging van de grote lanen, werden 3.998 man, 175 vrachtwagens en 106 wagens van de reinigingsdienst gebruikt. Hierboven een zicht op de massale papierregen. DE STRIJD IN KOREA. De kommunistische Chinezen nebben een nieuwe massa-aanval op het Ko reaanse front ingezet en rukken zuid waarts De Zuidkoreanen sloegen op de vlucht voor de aanstormende kommunis- ten Vernomen wordt dat het Belgisch ba- ta jon ten Westen van Jontsjou. van het g:os van het leger werd afgesneden. Het bataljon slaagde er echter in de omsinge ling te dooi brek.n en de geallieerde li nies te bereiken Volgens de eerste in lichtingen die op het Ministerie van Landsverdediging zijn ontvangen aan gaande de verliezen van het Belgisch ba taljon in Korea, als gevolg van het com munistisch offensief, bedragen deze 20 doden en 60 gewonden. Luitenant generaal Matthew Ridgway kwam per vliegtuig naar het front om te beraadslagen met zijn veldofficieren- Hij zegde dat het communistisch offen sief de grootste krachtinspanning is die tot nog toe werd gedaan, doch dat de ope ratie nog niet op haar hoogtepunt is ge komen. Mogelijk is dit de beslissende slag van de oorlog in Korea. Ridgway verklaarde aan de journalis ten op het front, dat hij en luitenant-ge neraal James Fleet, bevelhebber van het 8e leger er volledig op vertrouwen dat de UNO-strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht hun man kunnen staan Verder wordt vernomen, dat de kommu- nisten phaenomenaleverliezen lij der.doch verder doordringen, zodat de hoofdstad Seoel opnieuw bedreigd wordt 75 der bevolking zou deze stad reeds ontvlucht zijn. Dit wordt de 5e slag om Seoel. Aldus is de toestand in Korea en wel licht voor de ganse beschaafde wereld zeer kritiek. DE PLAATSVERVANGERS TE PARUS. Te Parijs schieten de besprekingen van de plaatsvervangers der Grote Vier geens zins op. Rusland verwacht toegevingen van de Westerse mogendheden. Gromyko. de Russische adjunct-minister van Buiten landse Zaken, liet zelfs voor de eerste maal verstaan, dat de besprekingen ge vaar liepen te mislukken konden afge broken worden. Maar de Westerse afgezanten blijven eveneens op hun vroeger ingenomen standpunt staan. Westerse waarnemers menen dan ook. dat de beraadslagingen spoedig een einde zouden kunnen nemen, zonder dat men het over een agenda eens zal zijn gewor den DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN. De beroering in Iran is ernstig gewor den. Over het belang van de toestand al daar schrijft Het Laatste Nieuwso- m.Iran moet in elk geval de aandacht van West-Europa blijven gaande houden. Het land is immers uiterst kwetsbaar. De kostbare raffinaderijen en pijpleidin gen kunnen gemakkelijk het voorwerp van sabotagedaden of machtsgrepen wor den. De uitvoerhavens van de petroleum die in Israëlische. Libanese of Syrische handen zijn, worden beheerst door rege ringen die desgevallend de verscheping van petroleum kunnen verhinderen. De grootste angst, die in Westerse krin gen in verband met het Midden-Oosten gekoesterd wordt, is echter te wijten aan de nabijheid van Rusland. De petroleum- voortbrenging van dit land daalt immers op angstwekkende wijze. De bronnen van Bakou raken uitgeput en deze van het Oeralgebergte geven niet wat er van ver wacht werd. Men kan in deze omstandigheden licht begrijpen, dat Rusland begerige blikken Mi- Daar er op DONDERDAG 3 MEI e.k. (O. H. Hemelvaart) in de drukkerij niet gewerkt wordt, vragen we onze corres pondenten vriendelijk doch uitdrukkelijk hun kopij één dag vroeger in te sturen. De heren Notarissen vragen we eveneens, zo mogelijk, ons hun aankondigingen één dag vroeger te laten geworden. Aan allen, hartelijk dank bij voorbaat REDACTIE. werpt op de in zijn onmiddellijke nabij heid gelegen petroleumvelden van het Midden-Oosten. Dit is des te meer t geval, daar Rusland het Westen van zijn natuur lijke voortbrengingsbronnen zou beroven, indien het de hand op het Midden-Oosten moest leggen. Dit betekent niet noodzakelijk, dat Rus land dit gebied gewapenderhand moet binnenvallen. Moskou heeft immers zijn agenten ter plaatse, die, door bet zaaien van onlusten, deze rijke gebieden rijp kunnen maken voor staatsgrepen, waar door het Midden-Oosten dan de zoveelste satelliet van de onverzadigbare Sovjets zou worden POLITIEKE VERWARRING IN FRANKRIJK. In Frankrijk blijft de kwestie van de herziening van het kiesrecht nog steeds onopgelost, zodat de verwarring daardoor nog voortduurt. Het is best mogelijk dai daardoor een regeringscrisis losbreekt, waarvan de gevolgen niet te overzien zou den zijn. Immers dan zou generaal de Gaulle zijn partij en politieke macht ver sterkt uit de strijd kunnen zien komen. En... de generaal eist in de collectieve Westeuropese verdediging een Franse lei ding. die de Amerikanen en de Britten, om van de andere deelgenoten te zwijgen, wel enigszins overdreven moet tijken. Met andere woorden, de hele kwestie van de grondslag waarop de Westerse defen sieve gemeenschap thans wordt opge bouwd. zou in het gedrang komen. Voegx men daarbij, dat in Engeland ook de positie van de aan het bewind zijn de regering vanwege verschil van mening over de herbewapening, onzeker gewor den is en verkiezingen eerlang niet zullen te ontwijken zijn. dan moet men daaruit wal besluiten, dat de hele opbouw van de Westerse Unie wankel geworden is. KORTOM. De Internationale toestand staat thans andermaal voor een kritiek ogenblik. SPECTATOR. DE SOCIALISTEN KLAGEN AAN. De heer Buset. voorzitter van de B S P., heeft in zijn wekelijks artikel, dat ver leden Zaterdag in de Socialistische pers verscheen, een requisitoir tegen de rege ring van de heer Pholien opgemaakt. Hij bracht, meer gedetailleerd, de vol gende zes aanklachten uit J. De regering Pholien is de regering van r.e hogere huishuren, van de dure kolen, van een kostelijk landbouw protec tionisme, van verhoogde vervoerprijzen en van zwaardere sociale lasten 2. De regering Pholien gehoorzaamt slaafs aan de geldmachtenzij bedriegt de middenstand en zij legt het zwaarste deel van de opofferingen op de rug van de arbeiders 3 De regering Pholien vermindert de koopkracht van de arbeiders, de gepen- sionneerden. de ouden van dagen en de weduwenzij past de lonen niet aan de levensduurte aan 4- De regering Pholien laat de werk loosheid voortbestaan en voorziet niets voor de toekomst 5. De regering Pholien is de regering van de nutteloze 24 maanden militaire dienst 6. De regering Pholien is de van de verbloemde amnestie schandalige wijze. regering op een FORMOSA WORDT NIET PRIJSGEGEVEN. In elk geval staat het thans vast. dat Amerika in geen enkel geval Formosa wenst prijs te geven. Een nieuwe groep van Amerikaanse militaire raadgevers zal eerlang onder de leiding van generaal-majoor William Cha- j Zondagochtend werd te Turnhout een voorlichtingsvergadering door de arron DE C.V-P.-VOORZITTER i AAN HET WOORD se naar Formosa afreizen. Deze zending, aldus officiële militaire kringen, zal tot taak hebben advies te verstrekken aan beheerders van de bij stand die door de Amerikanen aan de Chinese nationalisten wordt geboden met het oog op de versterking van de ver dediging van Formosa tegen een gebeur lijke aanval van op het Chinese vasteland De Verenigde Staten leveren aan de strijdkrachten van maarschalk Tsjang Kai-Sjek wapens en munitie. De zending zal over een tiental dagen op Fo-mosa aankomen en uit een honderdtal perso nen bestaan. dissementele C. V P.-leiding gehouden, waarop ook de CV.P.-Voorzitter. de heer Lefèvre, het woord nam. Hij verwierp de aanvallen van de socia listen en besloot zijn rede met 4 nood zakelijke punten op te sommen, die het voortbestaan van een homogene C VP.- regering moeten mogelijk maken: 1. Dat tegen September a.s. de koppen worden bijeengestoken om opnieuw het programma der partij te bevestigen en tc zeggen dat wij verder alleen zullen regeren 2 Dat er eendracht heerse in onze ran gen en vertrouwen in de leiders 3. Dat de parlementsleden in de Kamers werken 4. Dat de pers wat meer positief zou zijn en wat minder wapens in handen spilon van de vijand. Wij in ons land en in onze pers doen het meest aan afbreken de kritiek Er moet samenwerking komen tussen pers. partij en parlementsleden. Dan zullen de moeilijkheden van Sep tember ek overwonnen worden en be houden wij de homogene C V.P.-regering voor het behoud van ons land, als chris telijk, nationaal en vrij. HET FINANCIEEL GESCHIL MET GRIEKENLAND. In de Kamer werd door de heren Van Glabbeke en Spaak een interpellatie ge houden over het financieel geschil met Griekenland. De h. Van Glabbeke treedt het Ameri kaans standpunt niet bij. De Amerikaan se beslissing vindt hij onrechtvaardig. Hij vindt het een onaanneembare druk. Dit belet evenwel niet, dat de regering een onvergeeflijke politieke fout heeft begaan. De heer Spaak verklaarde, dat hij de Socobelge niets verwijt, maar wel de re gering. die door haar houding onmogelijk geworden is én tegenover de Verenigde Staten én tegenover al diegenen, die bij de zaak betrokken zijn. De ministers Meurice, van Zeeland en Pholien zetten daarna het standpunt der regering uiteen. Zij verzekerden dat men de zaken een verkeerde draai gaf en over dreef dat de regering de Belgische be langen dient te verdedigen, dat de inbe- slaggenomen gelden geen Marshall-gelden zijn. maar Griekse en... dat er onderhan delingen op handen zijn. wat een compro mis-oplossing laat verwachten. Tenslotte werd een motie van vertrou wen in de regering goedgekeurd. Aldus is de regering over de Socobelge- zaak niet gevallen. (zie vervalg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 1