[C=fl] PRESTCOLD J Huishoudkoelkast H E L I K O N PVBA. UIT DE STREEK De GOEDKOOPSTE De GERIEFLIJKSTE met DUBBELE deur De STERKST GEWAARBORGDE en namelijk door de Officieel PRESTCOLD Verdeler Tel. leper 854 66, Diksmuidse straat IEPER 3 VLAMERTINGE BRIELEN ZONNEBEKE GELUVELD LANGEMARK STADEN KOLONIALE LOTERIJ Inhuldiging van het Gedenkteken Francois Deleu te Mesen HET YPERSCH NIEVMS Bit. 2 5-5-1951 0 Nu moge hiertegen ook al aangevoerd kunnen worden dat deze wetten de bur gemeesters net recht geven om een film- of welke andere publieke voorstelling te verbieden indien deze tot onlusten aan leiding geeft- maar dan word; het voor zulke burgemeester de vraag WAT wel onlusten zijn Zijn het nog «onlusten* wanneer een handvol herrieschoppers een zaal binnen dringen en op de bekende weinig welrie kende manier een voorstelling verstoren met de bedoeling de mensen op de vlucht te jagen, die er zonder enig gevaar voor hun goede naam mochten komen, als van overheidswege toch geen enkel bezwaar tegen bet vertoonde werd gemaakt Dan zou 't gemakkelijk zijn voor wélke partij ook om haar wil aan de gemeen schap op te leggen 1 Naar een cinema- of toneelvoorstelling een stuk of wat heet hoofden gestuurd, wat geschreeuw een bombardement je met stinkbommen, waar voor nog niet ééns persoonlijke moed no dig is, en. daar zouden dan al de «on lusten zijn die de burgemeester het recht zouden geven om de voorstellingen of bij eenkomsten te verbieden a NOG UIT DE RADIOREDE VAN DE VOORZITTER DER CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ Verleden week was ons artikel reeds persklaar, toen de heer Theo Lefèvre. nationaal voorzitter van de C VP. zijn rede voor de vrije politieke tribune van het N I R uitsprak We ontlenen thans aan die rede het volgende Op grond van hun wel zeer eigen aardige vrijheidsopvattingen, verklaren de Socialisten, die op de kosten van de Staat het onderwijs genieten naar hun zin. dat de Christenen daarentegen niet eens recht hebben op schaarse toelagen voor het onderwijs dat zij verkiezen De toelagen zullen dan ook afgeschaft worden als zij de macht hebben Als zij ooit de macht hebben zou het er lelijk toegaan in België want een grote zin voor verantwoordelijkheid schij nen de socialisten niet te hebben Ver kondigde hun gewiehtigdoende ondervoor zitter niet op het partijcongres: «Wij zijn reeds volop in de inflatie, en een nieuwe devaluatie dreigtaldus uit partij politieke berekening het vertrouwen in de stevigheid van de munt schokkend Of zou het een bekentenis inhouden dat de socialisten voornemens zijn hun toevlucht te nemen tot de devaluatie als zij de macht hebben 7 Het is dezelfde ondervoorzitter die met een stalen gezicht de volgende adembe nemende mop heeft verteld, dat de acht- urendag zal afgeschaft worden Hij meende zeker dat hij op het eiland was waar inderdaad een homogene regering evenwel een Socialistische homogene re gering de achturendag heeft afgeschaft in de industrieën die hoofdzakelijk voor de uitvoer werken en aldus deviezen in het land brengen. Ja. dat zijn dingen die gebeuren als zij de macht hebben! Maar weest gerust, geachte toehoorders, het zijn niet de socialisten, maar wij. de Christelijke Volkspartij die doorheen al de moeilijkheden, onverstoord doorwerkt. Zij weigert, haar politiek op een reeks goedkope phrases, op een volksmisleiden- de demagogie te richten. Zij heeft één grote bezorgdheid en die is nuchter en onverstoorbaar het land doorheen de hui dige moeilijkheden te loodsen, onbekom merd om het geschreeuw der stuurlui die aan wal staan Zij wil het algemeen wel zijn van geheel de natie hooghouden, op rechtvaardige wijze Dat is het. wat de Christelijke Volkspartij doet. nu zij aan het bewind is. dat is het. wat zij zal blij ven doen. daar zij. met het vertrouwen van ons volk. aan het bewind zal blijven TIJL. 100 liter: 11.150 fr. 135 liter: 14.895 fr. 200 liter: 17.150 fr. BU DE MUZIEKMAATSCHAPPIJ Zondag a. s. 6 Mei neemt de plaatselijke muziekmaatschappij De Vlaamse Vrien den deel aan het muziekfestival inge richt door de fanfare der Vijverzonen uit Dikkebus. GEMEENTERAADSZITTING Vol gende belangrijke punten kwamen tijdens de laatste gemeenteraadszitting op de dagorde. Vooreerst hield Burgemeester U Bonte een belangrijke bespreking over de aan sluiting bij de electriciteits-intercommu- nale. gezien het Provinciebestuur de ge meente gewaarschuwd heeft teneinde be tere voorwaarden te bekomen bij het af sluiten van contracten. Vervolgens werd eveneens een uiteen zetting gegeven over de gemeenterekening van het verlopen jaar. Hieruit blijkt dat een boni van meer dan 2 000 000 fr. beko men werd. VOETBAL B.C. Bissegem - S.K. Vla- mertinge 2-2 Rood-wit is seffens ten aanval en reeds aan de 4e min. kennen ze succes wanneer G. Parrein met het hoofd besluit, nadat de doelwachter der Racin- gers een hard schot van G. Cauljez onvol doende kon stoppen (0-1). Tot aan de rust is Sportkring veruit de beste ploeg op het veld doch het geluk is niet aan hun zijde Na de rust zijn de rollen echter omge keerd en reeds aan de 48e min. stelt Ra cing na mooie combinatie midvoor - in side gelijk (1-1) Sportkring laat begaan en op geharrewar voor doel belandt het leder via het been van Miel in de hoek (2-1). Alsdan neemt onze kapitein het wijselijk besluit de ploeg te veranderen en M. Hof. die voorspeler werd. lost van op 30 m. een kanonbal 5 la Mermans die hoog in de touwen belandt (2-2). Sportkring oefent naar het einde toe een hevige for cing uit doch moet zich met een puntje te vreden stellen. Zondag a s. gaan we met een volledige ploeg naar S. V. Moorsele. gezien R. Cau- liez en D. Vandromme wederom van de partij zullen zijn. Vertrek aan het lokaal om 1 uur. DUTVENMAAT8CHAPFU «De Zwaluw» Uitslag 2e Bondsvluoht uit Breteuil van Zondag 29 April 1. Maerten Jules, E!- verdinge2. Heyte Rob-, Vlamertinge3. Pottillius Teles.. Vlamertinge4. Barroo Henri. Vlamertinge5. Hennebel Juli en Vlamertinge6. Huyghe Val.. Vlamertin ge; 7. Van Engelandt M Elverdinge8 Woussen Rob.. Dikkebus9. Hennebel Cam. Vlamertinge10. Devos Jos Vlamer tinge. Zondag 6 Mei le Syndikaatvlucht uit Chartres (vliegveld) en prijsvlucht uit Breteuil. Voor beide vluchten inkorving Zaterdagnamiddag, voor Chartres tot 19 u-, voor Breteuil tot 16 uur VOETBAL Brielen Sport - De Ruiter 1-1 Hier werd een lustig partijtje ge voetbald. alleen omdat het competitierad nog niet ten einde is gedraaid, en zo werd er maar futloos op het leder getrapt. Het spelpeil bleef gedurende de ganse wed strijd onder de gewone middelmaat, mis schien is de lengte van de grasmat daar wel de grootste oorzaak van geweest. Brielen zet op en schept van af de eer ste ogenblikken gevaar voor de kooi der tegenstrevers en dit op kanjers van Pois- sonnier. De Ruiter dringt op zijn beurt aan en lukt er in onze portier te vloeren van op 25 m.. wanneer een schijnbaar ver loren bal door de gladheid van het ter rein langs de zijpaal in het net verdween Enigszins ontnuchterd wilde Sport gelijk stellen, waarin ze dan ook zullen slagen, wanneer na permutatie Vanbecelaere-Le- pla. deze laatste roos trof Nog enige kan sen werden verkeken bij de localen. Rust 1-1. Na de rust kregen we 4e afdelingsspel voorgeschoteld, waarin Brielen voortdu rend ten aanval trok. nochtans zonder be sluiten. Zeer flauwe partij, waarbij alleen de eerste helft enigszins kon bekoren. VERKEERSONGEVAL Ter hoogte van de hofstede Verbiese. waar de baan Brielen - leper een grote bocht maakt, reed de vrachtauto van Sweertvaegher, uit Poperinge Daar het geregend had lag de baan uiterst glibberig. De auto gleed uit en kwam tegen een telefoonpaal terecht. De bestuurder werd uit de wagen geslin gerd en bleef bewusteloos met een gapen de hoofdwonde langs de baan liggen Door het afbreken van de paal werd de tele foonleiding ontredderd, terwijl het tram verkeer eveneens onderbroken werd. BURGERSTAND: Geboorte: Anna-Ma- ria Dejonckheere Huwelijken A. Menu - lm pens M. Lig- neel - Debaene L Deberdt - Overdeput BURGERSTAND MAAND APRIL Geboorten Jozef Pype. z. v. Romain en Aimée Masschelein Nicole Lenoir, d. v. Oscar en Margriet HoornaertArnold Vangheluwe. z. v. Victor en Madeleine HelslanderRoland Ferrest. z. v. Gaston en Fernande Vandenbussche Annita Ver- haeghe. d. v. Baudewijn en Irène Vanghe luwe Nicole Pattyn. d. v. Achiel en Clara VanlerbergheChantal Sesier. d. v. Leo pold en Madeleine Lapere Huwelijken Daniël Bouckaert met Pau la Bonte Jozef Camerlynck met Lucienne CnockaertRobert Cardoen met Andrea LenoorRobert Vandevivere met Laura Lor som. Orerlijdens: Julia Laleman. d. v. Cyriel en Eugenie Devos Achiel Bulckaen. jong man alhier; Irma Vanstee landt echtg. v. Gerard Claus VOETBAL S.V Rumbeke - S-C. Zon- nebeke »-ü De Zonnebekenaars treden op met 6 reserven Van het begin tot het einde bemerken we de onevenwichtigheid der partijen. Men is dan ook niet ver wonderd dat de bezoekers diep hebben moeten onderdoen met een 0 tegen 6- Nochtans blijft de 4e plaats in de alge mene rangschikking ongewijzigd. ONZE RENNERS Onze plaatselijke renner Devoghel heeft wegens fietsbreuk de koers voor de liefhebbers te Geluveld niet kunnen voleindigen Bij de beroepsrenners had Georges Ver- meersch het geluk zich 7e te kunnen klas seren in de algemene rangschikking van de koers Dwars door BelgiëTijdens de tweede rit wist hij de bergpremie van 1 500 fr. te bemachtigen ONGEVAL Tijdens de doortocht van de renners van de koers van Geluveld botste een renner tegen een auto op het gehucht De BroodseindeDe slag was z zwaar dat de renner op de auto terecht kwam om vervolgens weer naar beneden te tuimelen. De plaatselijke dokter dien de de nodige zorgen toe in een herberg waar oe jongen was binnengebracht. Bui ten vlet vonden vreest men nog voor een hmribreuk Het rijwiel is deerlijk geha vend VERDWAALDE MANSPERSOON Deze week werd in de parochiale kerk te Geluveld. een manspersoon aangetroffen, die schijnt aan geheugenverlies te lijden: hij weet niet wie hij is. of waar hij woon achtig is en heeft geen enkel bewijs van eenzelvigheid bij zich De persoon in kwestie werd overge bracht naar het Ouderlingengesticht te Zonnebeke. tot wanneer hij zal vereen zelvigd zijn en zijn woonplaats gekend Hij meet 1.68 m.. draagt zwarte broek en vest. grijze klak. met kemelharige sloe- fon aan de voeten met zolen in crêpe. Op zak had hij een geldbeugel in bruin rood leder, met een metalen buisje waar in een beeldeke van Onze Lieve Vrouw. Hij woont waarschijnlijk bij zijn zuster, en te oordelen naar de tongval in de om streken van Tiell CINE ROYAL Meikermis 1951 en daarom ons traditioneel populair BAL op Zondag en Maandag telkens te 15 30 uur. Volledig orkest Melodia uit Langemark. Leiding L. Hebben Micro-versterking. Buffet, zitplaatsen voor de luisteraars. OpgeletEr is toch cinema deze week, en wel op Zaterdag 5 Mei te 8 u.. Dins dag 8 Mei te 8 u. en Woensdag 9 Mei te 8 u Laurel en Hardy in «GEVAARLIJK SPELLETJE Daarbij Het praal van het Heilig Jaar enig historisch document over Rome. het vacitaan en de ceremo niën van het Heilig Jaar. Gemaakt met speciale toestemming van Z. H Paus Pius XII. SPORTNIEUWS Maurits Minne ging Zondag laatst naar Munte. maar kwam een 5-tal minuten te laat om te starten, zodat hij deze koers niet kon betwisten. Maandag reed hij te Melsele en Dinsdag te Esen hij werd twee maal vijfde. DUIVENSPORT Duivenmaatschappij De Frontduif bij Maurits Blomme. Uit slag Prijsvlucht uit Arras. 183 duiven, van 22 April. 1 Debruyne C 2. Monbail- lieu E.3. Milleville Gerard 4. Flyps M 5 Decuypere R 6. Debruyne C.7. Van- acker Henri8. Lefever Jos.9. Cloet Jos 10 D'Herck Jos. Uitslag prijsvlucht uit Clermont van 22 April 1951. le Bondsvlucht. 123 duiven 1 Debergh Oscar2. Lyphout Cyriel 3. Vinckier G. 4. Lyphout Cyriel5 Vin- ckier G.6. Segier Sylv.7. Jacques 8. Minne M STATIEKERMIS Op Zondag 6 Mei te 15 uur Grote Meikermisprijs voor Nieu welingen B W. B. 3 250 fr. prijzen en pre- miën en beker brouwerij Van Eecke. Af stand 70 km. (Langemark. Boezinge. Li- zerne. Bikschote. Langemark). Inschrij' ving in de Ciné Royal Vertrek bij Odiel Verstraete Aankomst bij Hector Van Acker. Op Maandag 7 Mei te 15 uur Grote Ve- lokoers voor Nieuwelingen B. W. B. 3 250 fr. prijzen en premiën en beker brouwerij Ghekiere Zelfde afstand en omloop als de Zondag Inschrijving bij André Van denbussche Vertrek bij Willy Devreker. Aankomst bij Cyriel Huyghe. BURGERSTANDGeboorteSmis Christine, d. v. Jozef en Pauwelyn An- dréa. O Nieuwkerkestraat. HuwelijkenDegroote Eugène. timmer man. Koolkerke met Beeekaert Marcella. huishoudster. StadenVan Oplynus Ro bert. landbouwer, met Despeghel Louisa, huishoudster, beiden van Staden ;'Vanden- bulcke Georges, houtbewerker, met Saelen Georgette, z. b.. beiden van StadenHim- pe Jean, boekhouder van Roeselare met Flamand Mariette. z. b-, StadenBossu Albert, schilder met Blomme Emma. bei den van Staden. Overlijden: Vermeulen Marie, wed. Ty- vaert Camiel. 73 j.. Kleine Veldstraat. DL I VF.Nl.TTSL AG Maatschappij Recht en Vrijheidgevestigd bij Mar cel Snaet- Breteuil, 175 duiven 1. Adam Roger 2.t Crombez Maurice 3. Deneire Maurice4. Vandamme André5. Desmet Maurits6. Schollaeri Gerard 7. Deneire Albert8. Deneire Maurice9. Deneire Albert; 10. Vanlerberghe Petrus; 11. Van lerberghe Maurits12. Vanlerberghe Pe trus. allen uit Staden. ERGE BOTSING Woensdag 11. had er op het gehucht Kruiskalsijdeeen erge aanrijding plaats. De genaamde Sabbe Ro ger. autogeleider bij de Firma Sabbe en Herreman kwam met een vrachtwagen, geladen met zand. uit de richting van de kust gereden. Aan bovenvermeld gehucht botste hij in volle snelheid tegen een woonwagen die de richting Houthulst op reed De schok was zo herig dat de wagen !»ns versplinterd in de gracht terecht kwam. Alles bleef bij stoffelijke schade VOETBAL S. K. Staden - B. S. Po peringe 4-1 De Sportkringers gaven ge durende 90 minuten voetbal ter. beste van zeer bekwaam allooi, zodat de bezoekers niettegenstaande al hun goede wil. er ma<=r weinig bij te pas kwamen, naar gelang de tijd vorderde. Het mag daarbij onder streept dat het volledig elftal zich van zijn allerbeste zijde liet kennen, door een op gedreven activiteit en een opvallende schotlust die alzo de beste prestatie van het seizoen leverde Poperinge won de toss en liep met een geïnspireerd spel van stanel hetgeen ons het beste deed ver wachten De bezoekers stelden onmiddel lijk hun wetten, doch hun daverend begin strandde op een rotsvaste vesting De aan vallen van Staden worden stilaan talrij ker en Poperinge dient twee hoekschoppen toe te staan die echter niets opleveren. De bezoekers leggen een onbegrijpelijke laksheid aan de dag. die dan ook tot slot van rekening, hun overgang naar tweede gewestelijk zal kosten Op de 35e min. krijgen de localen een derde hoekschop die zal gegeven worden door David M. D'Hoore R. vangt die bal op. en deze kan. nochtans van uit moeilijke stand, via de paal de doelman verrassen (1-0). Tot met de 45e min- mochten de bezochten met een weergaloos verzet hun muit verdedigen om verder met schaarse reacties een licht evenwicht te bereiken, maar hun onbesuisd optreden voor doel miste nauwkeurigheid. Alleen Lamaire kon zich ietwat doen op merken zonder echter vóór de rust aan de stand te tornen Na de kampverwisseling dacht iedereen er anders over. maar het was alweer Sta den die eerst domineerde De Sportkring voorhoede sloeg aanhoudend bressen in de Blue-Star verdediging, maar hun doelwach ter had enorm veel geluk. Het doelhout stond hem in niet geringe mate bij en 't was waarlijk ongelooflijk hoe snelle, verrassende doorbraken van de gebroeders Deruytter. puike kanjers van Deruytter M. en haarfijne voorzetten van Trybou E. en Beeuwsaert M. onrenderend bleven. De Blue Star supporters keken aanvankelijk vol verbazing op het oogstrelend schouw spel door de Stadenaars vóór het voetlicht getoverd Op de 55e min. wordt Poperinge een corner toegestaan. Lamaire geeft de ze piekfijn en Descheemaeker kan dit geschenk dankbaar benutten (1-1). Sta den is daardoor niet ontredderd en met veel geestdrift zetten zij alle zeilen bij. Als echter op de 70e min. plots Deruyt ter M^ een ontzetten van Trybou E. te pakken kreeg en Desmadryl ditmaal aar zelde om tussen te komen, dreef de mid. voor even met de bal en loste dan eer scnerpe schuiver, waarop de keeper te laat reageerde, zodat de bordman voo.- de derde maal op het laddertje mocht klauteren (2-1). Steeds met een techni- sche vaardigheid uiterst snel uitpakkend baatte Beeuwsaert een nieuwe blunde.- van Capelle O. niet uit. Die kans bleek echter maar even uitgesteld, want als bi een gevaarlijke combinatie Deruytter R effectvol incenterde. raakte Deruytter U eventjes de bal en nummer drie rees op achter de naam van Staden (3-1). Op de 85e min. kreeg Deruytter A. het leder ui! ee:i combinatie Beeuwsaert M.-Trybou E wiens flits met de linkervoet, in de winkel, haak terecht kwam (4-1). Nog enkele we- derzijdse aanvallen en het einde komt met een oververdiende overwinning voor de thuisploeg. Het ging er soms nogal hard nekkig en onzuiver toe, maar scheids- rechter Vande Voorde was echter de man niet om zich daardoor van de wijs te la ten brengen en hield de teugels, ook in de scherpste omstandigheden, op vaardige wijze Doelman Deputter Fr. vertolkte een schitterende partij en weerde met brio alle schoten af. Hij werd daarin trou wens op zeer treffelijke wijze bijgestaan door het backpaar Vanhoe en Everaert A. Het bezoekend aanvalékwintet stuitte op het middenkoor Capelle O David M en D'Hoore R terwijl de locale voorhoe de op wieltjes draaide Jongens, hartelijk proficiat De winners der grote loten van de Voor de 6e schijf 1951 getrokken te Bas tenaken. heeft het toeval aan ln tienden verdeelde biljetten toegekend het super groot lot van twee en een half mlllloen dit van een mlllloen en dit van 250.000 fr Bovendien tien loten van 100.000 fr.. zeven loten van 50.000 fr. en vijftien loten van 25.000 fr. Gehele, niet verdeelde biljetten wonnen vijf loten van 100.000 fr., vijf loten van 50.000 fr. en negen loten van 25.000 fr. Plaatsen waar biljetten of tienden, win nend minstens 25.000 fr., werden verkocht of gewonnen. Aarlen. Beez, Bergen, Blaton Boom, Brussel (4 loten). Den Haan. Elou- ges. Gent (2 loten). Hoboken, Hoei, Hup- paye. La Louvlère, Leernes, Fontaine l'Evè- que. Ledeberg, Lembeke, Luik, Mol, Mont s/Marchienne, Namen (2 loten). Neder-over- Heembeek, Oostende, Strljpen, Vilvoorde. Waver. Wondelgem. Zottegem. Bijzonderheden betreffende enkele win ners arbeiders van verschillende beroepen waaronder brouwerij-arbeiders uit Luxem burg. brievenbesteller, bakker, bediende bij de administratie, paswerker, schippers, vlees houwer, Koloniaal in verlof, handelaars, tekenaar, drukker. Industrieel, llnnenwerk- ster. meerdere mijnwerkers, gepenslonneer- den, kleine burgers getelsterden, potjes en inningen door banken. (4799) Onder een zeer grote belangstelling had Zondag te Mesen de inhuldiging plaats van het gedenkteken Francois Deleu. opgericht ter nagedachtenis van het schoolhoofd te Mesen. echt baanbreker inzake officieel onderwijs en het landbouwonderricht. Dhr Francois Deleu was geboren te Me sen op 29 Oogst 1826. als zoon van een onderwijzer, schoolhoofd van de gemeen teschool. Op 19-jarige ouderdom zou de jongeling zijn intussen overleden vader opvolgen als onderwijzer. De jonge man bleek een bijzondere aanleg te hebben voor de natuurwetenschappen en betoonde veel belangstelling voor de landbouw. Hij bracht de physika in toepassing voor het landbouwonderwijs, en wist spoedig de algemene aandacht op zich te doen ves tigen. dot r zijn vooruitstrevende onder wijsmethodes Zijn werken werden be kroond en de Regering gaf hem bijzon dere opdrachten. Toen hij in 1884 ontslag nam als schoolhoofd, drong de 'Regering aan. opdat hij in gans de streek van leper zou voortgaan met het geven van onder richt aan de landbouwers. Hij was aldus een der eersten die in België de voor del !ji van de kunstmatige meststoffen durfde aanprijzen. Door zijn onverwoest bare werkkracht, bewees hij ontzagwek kende diensten aan de Belgische land bouwers. Dhr Francois Deleu overleed op 23-8- 1901 te Brugge. Op 26-6-1904 werd een standbeeld opgeriaht ter nagedachtenis van de man. aan wie de streek zo veel verschuldigd was. Dit standbeeld werd tijdens de oorlog 1914-18 vernield Voor een paar jaar werd te Mesen een comité gevormd, met hét doel het verdwenen standbeeld herop te richten, en aldus de herinnering aan die verdienstelijke leraar, bij zijn streekgenoten levend te houden. Een academische zitting. In de bovenzaal van het Stadhuis had een academische zitting plaats. Benevens de familie Deleu. kinderen en kleinkinde ren van het schoolhoofd, waren aanwe zig senators Holvoet en Missiaen, volks vertegenwoordiger Hilaire Lahaye. Pro vincieraadsleden Casier en Van Raes, in specteur-generaal Vercammen afgevaar digde van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Dhr Schepens provinciaal voorzitter van het Willemsfonds, de hh. Raes. Remi Debusscher. Van Alleynnes. Allemeersch van de provinciale afdeling van het Willemsfonds, de hh. Gombert en Boulet. burgemeesters van Menen en Nieuwkerke. de schoolhoofden van het K. Atheneum van leper. Komen en Menen, de bestuurders van de Staatsnormaal school te Blankenberge en van de Mid delbare scholen van Poperinge. Avelgem, Torhout en Knokke. talrijke leraars van het officieel onderwijs en verder nog vele personaliteiten van de politieke en ad ministratieve wereld. De openingstoespraak werd gehouden door dhr Cam. Ghesquière. voorzitter van ■et Inrichtend Comité, die alle aanwe nen welkom heette. De secretaris van hel inrichtend comité, hield op zijn beurt een redevoering, waarin hij alle medewer kenden dankte. Hij bracht hulde aan twee afgestorven leden van het comi Fran cois Deleu. de hh. Richard Maertens-Lis- mijder. gewezen provinciaal voorzitter an het Willemsfonds, en advokaat Ar thur Butaye uit leper, gewezen voorzit ter van het Verbond van oorlogsgeteister- den Spreker besloot met één minuut in getogenheid te vragen, ter nagedachtenis Burgemeester Liefhooghe tijdens zijn toe spraak vóór het monument van Francois Deleu, dat zopas onthuld werd. Als inzet de h. Gesquière, voorzitter van het in richtend comiteit, spreekt zijn rede uit van deze beide afgestorvenen. Schoolhoofd Tahon van de gemeente scholen van Mesen schetste vervolgens de levensweg van dhr Deleu. Ook de h. Lau- wers wees op de grote verdiensten van dhr Deleu en op zijn baanbrekend werk inzake landbouwonderwijs. Door de leerlingen van de beide stads scholen. had vervolgens, onder de lei" ding van dhr Tahon. een prachtige uit voering plaats van de cantateDe We reld in, van Degeyter-Peter Benoit Na deze academische zitting, werd op de Grote Markt een optocht gevormd, mei de Fanfare van Mesen. de Koninklijke Philharmonie van Poperinge. de harm mie van de Rijksnormaalschool van Blanken- berge en het korps van de Middelbare School van Avelgem. De afvaardiging®11 van tal van officiële onderwijsinrichtin gen van Westvlaanderen, stapten in deze stoet op. Na de bijzonderste straten van de ge meente doorlopen te hebben, schaarden de deelnemende maatschappijen zich rood het nieuwe gedenkteken dat op de Grote Markt opgericht werd. M Toespraken werden gehouden door düf Camille Ghesquière, voorzitter van Comité, Liefhooghe- burgemeester v®" Mesen. Gombert, namens de oud-leerim gen van Francois Deleu en Vercamme®- namens de Minister van Openbaar CW der wijs Tenslotte onthulde dhr Ve'cam men het mooie borstbeeld waarra -■ -• de schoolkinderen een bloemenhulde t£" bracht werd. rogis.v

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 2