WflSflIT i ifck V. VAUXHALL BEDFORD PONTIAC M. VAN DER BAUWHEDE wee fsel Prima kwaliteit Krimpvrij Wasecht lof V li MKT YPE8-SCH NIEUWS Bil 4 12-5-1951 t r lei 1 0 5 T. 1 :{i y X lij ie n .ei ("9- yj PRODUCTEN VAN CENERAL MOTORS Officiële verdeler GARAGE NATIONAL D'Hondtstraat 29 IEPER Tel. 430 51 DIKKEBUS IN FEESTSTEMMING De Koninklijke Fanfare De Vijverxonen aan de eer Zondag 11 hadden te Dikkebus grote feestelijkheden plaats ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Fanfare De Vijverzonen t'AUenkante werd gevlagd want iedereen wilde het zijne bijdragen tot het welslagen van dit feest De nieuwe vlag van de fanfare werd gewijd tijdens de jubelmis, die te 10 uur opgedragen werd. Daarna volgde een ont vangst op het gemeentehuis. Burgemees ter Desmyter bracht zijn hulde en dank voor de 25-jarige werking van de fanfa re. waarna een erewijn geschonken werd In de namiddag had de optocht plaats der deelnemende muziekverenigingen, na melijk Elverdinge. Boezinge. Bovekerke. Stavele. Westouter. Proven. Wijtschate. Dranouter. Kemmel. Vlamertinge. Esen. Houtem. Staden. Rousbrugge Oostvlete- ren en Mesen. dien kwam de Heer Al/ons Goudeseune aan de leiding die de grote taak goed vervulde na de bevrijding alle» weer op zijn pootjes te plaatsen. Oruler de wijze leiding van die drie duurbare voorgangers groeide onze maatschappij stilaan utt tot het jlinke keurige korps dat we thans vieren kunnen aan die drie verdienstelijke pioniers onze hulde en dank Maar een dankwoord gaat op vandaag ook eens aan V. beste muzikanten schou der aan schouder schraagt gij onze maat schappij opdat ze steeds op eensgezinde steunpilaren moge groeien en bloeien. Mijn hartelijke gelukwensen aan onze veteranen die hier op vandaag terecht en welverdiend hun eremerk zullen ontvangen als bewijs voor hun zovele jaren trouwe dienst en die zijnHeren Arthur Lapere Jozcj Deconinck, Jeroom Leleu. Georges Vanderhaeghe. Roger Batteu. Al/ons Pitel- lioen. Andri Vandamme. Gerard Vandam- me. Gerard Vanderhaeghe. Albert PiteH lloen en Cgriel Vanhaelewgn die reeds de hulde gebracht werd. het eremerk te ont vangen te leper als bewijs ran 45 j. trouw muzikant. Ik mag ze U zeker voorstellen De vereremerkte muzikanten van de Kon. Fanfare De Vijverzonenvan Dikkebus. gekiekt met leden van het bestuur en met de heer Aimé Gruwez van leper, die de eretekens uitreikte. De maatschappijen werden op de ere tribune in ogenschouw genomen, waarna de h. Verdonck. voorzitter der fanfare, volgende feestrede uitsprak Heer BurgemeesterSchepenen en Gemeen teraadsleden. Beste Muzikanten. Waarde Omstaanders. Onze muziekmaatschappij kent vandaag een heugenisvolle dag! 25 jaar voorbij werd ze in het leven geroepen om eenmaal na 25 jaar bestaan te worden wat ze thans is Op dit plechtig jubel/eest is het me niet alleen een aangename plicht, maar tevens is het voor mi) een grote eer aan de tal rijke muziekkorpsen onze hartelijke welge meende welkomgroet te mogen aanbieden. Een twintigtal nodigden we uit. daarvan hebben de 16 hier aanwezig spontaan hun medewerking toegezegd, enkele lieten zich verontschuldigen daar ze weerhouden zijn door plaatselijke aangelegenheden. We stellen, beste muzikanten, uw geëerde aanwezigheid zeer op prijs, en wensen U dan ook zeer hartelijk welkom in het klei ne welisicaar. maar in 't feestvierende Dik kebus. We zijn zeer bUj hier ook te mogen be groeten. de Heer Gruwez. ere-voorzitter van de Harmonie Ypriana uit leper, een goed gekende en geziene figuur in de muziek- middens. dte ons met zijn tegenwoordig heid komt vereren, en het op zich genomen heeft onze Veteranen te vereremerken. Op vandaag mag het dan ook gezegd... en past er een woord van dank Een woord van dank. en dit in de eer ste plaats aan ons Gemeentebestuur. 23 j. lang heeft het door haar jaarlijkse gelde lijke bijdrage het bestaan, de groei en de bloei van onze maatschappij gesteund, en ons dit jaar speciaal, in ons jubeljaar met een verhoudelijke en zeer milde steun be giftigd. en ons zo in zeker mate in de mogelijkheid gesteld cms 25-jarig bestaan op waardige wijze te vieren zodat het een hoooUdag blijven mag in onze muziekge schiedenis. Aan U dus Heer Burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden onze beste dank f Een woord van dank... en dat evenzeer aan al de Dikkebusnaren verheugend mo gen we zeggen dat bijna de algemeenheid van de bevolking in Dikkebus het muziek steunt met een jaarlijkse bijdrage Het ta voor ons zeer aanmoedigend te weten en te ondervinden dat we in ons streven om steeds hoger te komen, gesteund worden door bijna de ganse bevolking. Ik zeg door bijna de ganse bevolking, mocht ik in 't vervolg zeggen door de ganse bevolking Mocht dit feest een spoorslag wezen voor de enkele achterblijvers om ook tot onze familie toe te treden met een jaarlijkse bijdrage hoe gering ook. dan zal ieder Dik- kebusnaar fier mogen getuigen dat is ons muziek en we zijn er lid van. En hier zou ik zeker te kort komen aan mijn plicht van dank zo ik er geen hulde blijk liet geworden aan mijn drie voor gangers. Het muziek werd gesticht in 1925 onder de stuwkracht ran onze eerste voor zitter Heer Hector Godderis in 1937 werd hij opgevolgd door de Heer Jozef Callens onder wiens voorzitterschap ons muziek zijr. vooroorlogse bloeiperiode kende. Na- als de elite, immer en altijd paraat voor de daad. aan de jonge muzikanten stel ik ze gaarne als voorbeeld opdat ze even nauwgezet en volhardend mogen doorwer ken om dan ook eenmaal hun 25 jarig ju bileum als muzikant te kunnen vieren. Een paar van die jubilarissen verdienen dan ook nog een speciaal lo/woord en daar zijn de anderen, daar ben ik ten volle van verzekerd, overtuigend met me eens na melijk onze chef Heer Cgriel Vanhaelewgn en onze schrijver Heer Jozef Deconinck. Onze chef met hart en ziel vergroeid aan onze maatschappij die dag in dag uit be kommerd is om de Maatschappij, die dan ook geen groter voldoening kent dan te zien dat de muzikanten werkelijk hun best doen en vooruitgang maken. Cj/riel in naam van alle muzikanten, mijn dankbare hulde. Aan V meester Deconinck... Proficiat 1 25 jaar reeds zijt U de spil waarrond alles waait en draait en nimmer nog is die spil een ogenblik uit haar evenwicht geweest U zijt werkelijk de middelaar, de verbin dingsofficier tussen muzikanten en be stuur en omgekeerd, naar V zien allen met vertrouwen op. omdat ze in U steeds de persoon kunnen ontwaren die alles met wijs beleid ordenen kan. en dat V geen rust vinden kunt vooraleer U het beste hebt bereikt, is zeker waar aan U meester onze hulde en beste dank. Moge deze jubeldag bij allen een aan gename herinnering blijven bewaren, voor al bij ieder Dikkebusnaar en speciaal in 't hart van ieder muzikant. Hartelijk welkom aan iedereen... Dank baar en gegroet. Door de h. Aimé Gruwez van leper, af gevaardigde van het Belgisch Muziekver- bond werden vervolgens volgende leden onderscheidende hh Lapere Arthur. 35 Jaar muzikant, ereteken van 2e klasPi- tellioen Alfons. 25 j. bestuurslid. Deco ninck Joseph. 25 jaar bestuurslid. Leleu Jeroom. Vanderhaeghe Georges. Batteu Roger. Vandamme Gerard. Vanderhaeghe Gerard. Vandamme André en Pitellioen Albert, allen 25 jaar spelend lid. het ere teken van 3e klas Het mascotje van de fanfare bood daar na bloemen aan de h Verdonck aan. wel ke deze vervolgens ging neerleggen aan het Gedenkteken der Gesneuvelden, ter wijl de Brabanconne uitgevoerd werd. In het lokaal ging men daarop over tot de premietrekking voor de deelnemende maatschappijen, waarna opnieuw een ere wijn geschonken werd- Van 17 tot 20 uur gingen dan op de onderscheiden kiosken de concerten door. die een ruime belangstelling kenden. Interesseert U niets m onze Kleine Aankondigingen Viering van het 450-jarig bestaan van de Koninklijke Rederijkerskamer Langhoirs Victormen te Poperinge zen De reeks is te lang om ze allen op te sommen van duivengilde tot gaaiboi- dersgildevan vinkeniers tot hand- en kruisboogschutters. Wie- die met Poperinge te doen heeft, zou Meester Ghybe op zijn ezel niet willen zien Heeft de hoppestad. zoals zovele haar reus. Cyrus of Grote Persiaen ge noemd. dan heeft zij iets bijzonders Meester Ghybe. Met Meester Ghybe zijn de Langhoirs Victorinen die met zi n opsmuk waren gelast, niet altijd weigevaren, want het personnage maakte van zijn voorrecht om de inwoners van de stad de les te lezen, soms al te bar gebruik, wat al eens tot wanordelijkheden leidde. Dit blijkt o.a uit de vergiffenisakte, die koning Filip IV in 1653 aan de rederij kerskamer schonk voor dergelijke wan ordelijkheden De naam Ghybe leeft ook nog voort in het accordeon-gezelschap Meester Ghybe's Keikoppengildedat Zondag op de markt een concert ten beste gaf. na dat de groep van Wesl-Nieuwkerke bal letten had uitgevoerd. De Gecroonde Leersse Op de markt te Poperinge stond Zondag de markt van Brussel opgetimmerd en wel voor de openluchtvertoning van De Gecroonde Leerssevan de 17e eeuwse rederijker Michiel De Swaen uit Duin kerken. Regen dreigde met de avond, druppels vielen, maar de markt bleef volstaan met kijkers. En terecht, want de vertolking van het stuk. door de h. G Vandeperre Poperinge was Zondag in feest ter ge- genheid van de viering van het 450-jarig bestaan van de Rederijkerskamer De Langhoirs VictorinenDeze viering moest reeds 10 jaar geleden doorgaan daar de Gilde reeds bestaat sedert 1491. maar de oorlogsomstandigheden hadden «Jaar natuurlijk een stokje voor gestoken De rederijkers waren al vroeg op de been. vermits ze even vóór 9 uur reeds aan hun lokaal afgehaald werden door dc Harmonie Ste Cecilia die hen stoets gewijze naar de St Bertinuskerk leidde. al waar een Mis opgedragen werd ter na gedachtenis van de overleden Gildebroe- ders En dat moeten er heel wat zijn. in die 450 jaren dat de Langhoirs Victorinen te Poperinge huis houden Na de Mis trokken de Victorinen steeds voorafgegaan door de Harmonie Ste Ce cilia. en gevolgd door nog een paar an dere huldebrengende maatschappijen als Nut en Vermaak van Oostende en de Dageraad van Bredene bij Antwerpen, naar het Stadhuis, waar te 10 u een plechtige feestzitting gehouden werd. Bur gemeester Dr Van Walleghem wees op de grote verdiensten van de Rederijkers kamer. inzake het publieke leven te Po peringe en wenste hen geluk met het jubileum van hun Gilde Dhr Ernest Van- denberghe. voorzitter van de feestvieren de vereniging, dankte het gemeentebe stuur voor zijn medewerking aan deze prachtige viering, en drukte zijn leedwe zen uit over het feit dat tal van vreemde toneelgilden, door verschillende omstan digheden. verhinderd werden het feest bij te wonen. De h. E. Vandenberghc. voorzitter van de Langhoirs Victorinen, tijdens zijn toespraak ten stadhuize van Poperinge. Zittende bemerkt men van links naar rechts, de heren Denys, schepen van Poperinge, Dr J. Van Walleghem, burgemeester, U. Muyldermans, algemeen voorzitter van het Belgisch toneelverbond en schepen Roffiaen. Dhr Muyldermans. algemeen voorzitter van het Belgisch Toneelverbond, hield vervolgens een sappige rede. waarin hij de nadruk legde op de grote verdiensten van de Langhoirs Victorinen. in hun strijd voor Taal. Kunst en Land. Een Academische Zitting. In de ruime zaal van de cinema Palace. had vervolgens een academische zitting plaats. Dhr Muyldermans legde de na druk op het feit dat de Poperingse Re derijkers over hun verleden niet be schaamd hoeven te zijnJan-Frans Wil- lems zegde destijds inderdaad dat in de 18e eeuw vooral. Frankrijk het voorrecht had ons van acteurs, coiffeurs en cui siniers te voorzien. Ook wees Prudens van Duyse er in zijn werk De Rederijk- kamers in Nederland op. dat Poperinge met Roeselare. Menen. St Winoksbergen in de 18e eeuw. en wel van 1782 tot 1789 een der eersten was om tegen de woe kerende verfransing in te gaan door het uitschrijven van toneelwedstrijden, waar oa. tal van rederijkerskamers uit Frans Vlaanderen aan deelnamen. De H. Muyldermans beperkte zijn be toog tot het aanwijzen van mogelijke sa menwerking in zake de toneelopvoerin gen. terwijl de h. De Frenne in zijn spreekbeurt de invloed belichtte van in ternationale samenhorigheid op toneelge bied het spel spreekt rechtstreeks tot de toeschouwer, en indien dit op brede schaal, zonder inachtneming van de lands grenzen kan gebeuren, kan het interna tionaal samenhorigheidsgevoel er slechts door gebaat worden. Op Muziek van de Philharmonie. Van 's middags tot 's avonds was heel Poperinge Zondag op de been. Hoe zou het niet. Er was een grootse optocht aan gekondigd. en hij was werkelijk groots zoals hij door de straten trok. Al de toneelgroepen en al de maat schappijen van de stad er zijn er even- tjes.52 namen er aan deel. Ruiters van de Poperingse Gilden en maatschappijen openden de stoet. De mu ziek van de bloeiende Poperingse Konink lijke Philharmonie klonk tussen de hui- bewerkt. verdiende alle lof. Zij mogen van harte worden gelukge wenst. die broeders en zusters van de Langhoirs Victorinen, die de opvoering van het stuk hebben aangedurfd onder de leiding van de h. E. Bruynooghe Noemen wij ze bij naam De h R. Logie, die Toon de schoenlap per uitbeeldde Mej. S. Coenen, die Moey. zijn wijf was Mej. L. Boeve, hun doch ter Jacquelijnede hh. E. Lauwers en A. Oreel. de «vrijers» van Jacquelijne: de hh E Bruynooghe en G Deschodt. Kei zer Karei en Ambroos. zijn lijfwacht. Ten slotte deed een onbekende hoveling Poperinge alle eer aan. Wij kunnen niet nalaten Mej. L. Boeve te loven, die op het laatste ogenblik een zieke gildezuster. Mevr. Oreel-Battheu moest vervangen. In haar geheel en in haar bijzonderhe den mag de jubelviering van de Langhoirs Victorinen bijzonder geslaagd geheten worden En daartoe heeft in de mate de h. M. Caenen toe bijgedragen. Moge de oude rederijkerskamer haar tweede ondervoorzitter daarvoor dank baar zijn R Kon. leperse Schaakkring Zeeland verslaat Westvlaanderen (63-37) te Middelburg. Met een gekende strijdkreet «Hop Hop Holland besloten de Zeelanders hun confrontatiepartijen tegen de Westvlamin gen met een klankrijke overwinning. De nederlaag opgelopen te Oostende is ge wroken en met 26 punten verschil tegen over 15 bij de eerste ontmoeting. De Zeelanders hebben hun beste schaakkrachten opgeroepen om de strijd aan te binden tegenover een verzwakte ploeg der Westvlamingen. Het bewijs ligt dat op de eerste 40 borden onze land genoten flink repliek boden en met def tige cijfers stand hielden maar de overige borden brengen ons een ware verplette ring zodat de weerstand van onze voor mannen letterlijk te niet gaat. Met het 50e Zeelandse winstpunt boekten we am per 25 punten De voorsprong groeide later tot 30 punten om uiteindelijk tot 26 te vallen. Onze leperse vertegenwoordigers brach ten 3 eerste klassers. 5 tweede en 7 derde klassers in lijn en boeken 8 winst punten Kampioen Benoot speelde op het 10e bord een voortreffelijke partij en bracht door zijn overwinning het zijne bij om een gelijkspel af te dwingen voor de eerste 10 borden Merkwaardig is de uitslag van de heer Bollaert die voor zijn maidenmatch een overwinning behaalde spijt hij slechts i maand het geestrijk spel beoefende. Een bemoedigend voorbeeld voor de beginnen- denOok verdient de tandem uit Woes ter. de heren Bamelis en Meersdom ge crediteerd te worden om een flinke buit van 1 1/2 punten. De heren Dewilde (33e bord). Meers- dom (40e) en Delahaye (52e) moesten vrede nemen met een remise partij. Van de verliezende stadsgenoten heeft Mej- Gh. Devacht een opvallende ver richting voor het voetlicht gebracht en verloor enkel op de limiet. Die Zeelander zal zeker gebromd hebben Dat verdui veld sterke jonk Technisch verslag Bord Z - W. VI. 1 10 5 5 10e bord Benoot wint 11 20 6 4 15e en 19e bord 2 eerste klassers heb ben verloren. 21 30 5 5 31 40 54 4J 33e bord Dewilde Remise37e bord Jude wint40e bord Meersdom Remise. 41 50 7.-3 43e en 49e bord 2 tweede klassers heb ben verloren. 51 60 7 3 52e bord Delahaye Remise57e bord 1 tweede klasser verloor. 61 70 8J 14 71 80 64 34 80e bord 1 tweede klasser verloor. 81 90 6 —4 86e bord Bamelis wint 91 100 64 34 92e en 95e bord 2 derde klassers ver loren 98e bord Bollaert wint. CLUBBERICHTEN De algemene vergadering gaat door op Dinsdag 22 Mei 1951 om 20.30 uur. De dagorde werd reeds in de club uitgehan gen. Binnenkort zullen we een vriendenkamp te spelen hebben tegen 1. Op bezoek bij de Kon. Oostendse Schaakkring op 10 borden le ploeg en 10 reserven 2. Thuis tegen de Westvlaamse spoor wegmannen. Zomerwedstrijden VierkampenDiegenen die wensen deel te nemen aan een vierkamp zoeken zelf de speelmaten op. Groep van 4 personen. 6 partijen. De winnaars komen in aan merking voor prijs. Studie der openingen Van heden af zullen we aanvangen met de studie der openingen. We beginnen met de Koningsopening. Op het bord zal de soort en het kenmerk van de openingen aangetoond worden. Gedurende de speel avond wordt er niet anders gespeeld dan met de aangewezen openingen. Alzo ho pen we bij te dragen tot spelverdieping Het belang van de opening is trouwens door iedereen gekend Wie een goede opening heeft mag de partij als gewon nen beschouwen le les cyclus: Koningsopening (e4> a) aanvallende partij Koningsgambiet Evansgambiet aangenomen Koningsgambiet geweigerde Koningsgambiet Italiaanse partij Spaanse partij Schotse partij Siciliaanse partij Scandinaafse partij Weense partij Russische partij b) verdedigende partij Caro-kann verdediging Franse verdediging Philidor verdediging Aljechin verdediging BILJARTCLUB «WIT EN ROOD» Lokaal café 't Pauwtje bij Henri Desmit Zonnebekesteenweg 50. 25 spelers namen deel aan de maande lijkse biljartspeling. Hieronder volgt de uitslag 1. Robert Hermans, 5 p 2. André De- laire. 4 p.3. Emiel Lamaire. 4 p.4. Jac ques Demoor, 3 p.5. Robert Delaire. 3 p.6. Robert Bruyer. 2 p.7. Camiel Riquière. 2 p. 8. Julien Ollevier. 2 p- 9 Leon Delaire. 2 p.10. Robert Vande- weghe. 2 p. Aan allen hartelijk proficiat! EEN ENIGE KEUS VAN BEDRUKTE TEKENINGEN 0,90 m. breed Ft*. 09,^ Vastgestelde prijs per meter (4825)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4