Onze kosteloze Pronostiekwedstrijd Wielerpraatje DE LAATSTE UITSLAGEN I t Ir De uitslag van V 33 De laatste wedstrijd V 34 Aantal punten in het eindklassement Het eindklassement De prijzen ATHLETIEK YPRES SWIMMING CLUB KOERS UITSLAGEN Doortochten van Koersen Drukkerij DUMORTIER LES FASTES DE L1LLE Schitterende dagen voor Rijsel i u HET YPERSCH NIEUWS Bli. S 12-5-1951 r (je 1 .o •I e Verleden week lieten we onze hoop ken nen dat de twee laatste wedstrijden wat aftekening zouden mogen geven. Onze wens ging niet in vervulling, want waar op dat ogenblik de eerste plaats nog door één deelnemer alleen gehouden werd. zijn er thans drie die op de titel van eind overwinnaar kunnen aanspraak maken. Doch vooraleer we verder gaan met onze beschouwingen over het eindklasse ment laten we eerst de uitslagen geven van de laatste wedstrijden V 33 en V 34 Voor V 33, dus voor de wedstrijden be twist op O. H. Hemelvaartdag kregen we volgende resultaten 11X12112 Twee deelnemers verwezenlijkten dit resultaat een deelnemer en een deel neemster Deze laatste pronostikeerde 5 voor de bijvraag en haar mannelijke concurrent 8- Zij bekomt dan ook de we kelijkse prijs van 100 fr. waarvoor we haar gelukwensen. Het is UARREIN Yvonne. Rijselstr. 49. leper. Haar minder fortuinlijke tegenstan der is Dekaesemakcr Jean. Kanonweg 6. leper. 42 deelnemers behaalden 7 p.Ameel Norbert. Bal Pol. Barbizon. Bartier Ri chard. Ba stil Pierre. Beddeleem Jacques Bonduwe Arthur. Bonduwe Denise. Cher- chye Cyriel. Decorte Julien. Deraeve Gui- do. Mevr. Deroo Yvonne. Devos Mar guerite. Dewilde Octaaf. Duthieuw Jac ques. Gabriel Alfons, Hollebeke J Knal, Lanssens Edouard. Louwagie Suzanne Mado. Maton Daniel. Mauret Robert. Mo- niez Mariette. Notebaert André Pamphiel. Petrus. R. C- S. Y.-supporter. Rugby II. Salvador. Santy Albert. Tankrey Willy. Tresy Willy, Vandenberghe Roger. Van- denkerckhove Ivan, Vanhee Georges. Ver- leure Jozef, Vermeersch Walther, Ver- saevel Bernadette. Versaevel Valère Ver- savel Simonne. Victoor Roger. Dan volgen 117 man met 6 punten 118 met 5 punten, enz... V 34 bracht ons uitslagen die niet van de poes waren en die dan ook grote schommelingen voor gevolg hadden in ons eindklassement- Slechts twee thuisploegen veroverden de volledige inzet, naast twee puntendelingen en vier successen voor de bezoekers Ziehier ten andere de resul taten van V 34 2 X X 2 2 1 2 1 Het mag dan ook een hele prestatie heten, dat één deelnemer 7 punten be haalde en aldus winnaar wordt van de laatste pronostiekwedstrijd van de reeks 1950-51. Het is. DELAIRE Emicl. Capucienenstr. 1. leper. Hartelijk proficiat met dit tweede suc ces. want voor V 14 mocht hij ook reeds van de koek delen. 14 deelnemers behaalden 6 p.Burg- graeve Jeannine. Claeys Philomen. Crom- bé Albert. Dael Guido. Debrauwere Etien- ne, Defever Hubert. Demey Willy. De- wyse Roger. Lefever Nestor. Noppe Mau rice. Notebaert Leon. Vandamme Roger. Vanhulle Elza. Verhaeghe Leopold. Dan volgen 47 deelnemers met 5 punten 119 met 4 punten, enz Boulez Robert124 punten. Muylle Emile105 punten. Silver Star: 118 punten. We zijn dus thans aan bet einde van onze reeks 1950-1951 gekomen Voor de eerste plaats in ons klassement werd een langdurige strijd uitgevochten, die ten slotte drie kandidaten samen heeft ge bracht. namelijk Bal Pol. Fifi en Petrus, allen met 136 punten. Toevallig zijn het drie deelnemers die onder een deknaam mededingen We hopen dat ze uit hun anonimiteit zullen treden opdat al onze pronostiekliefhebbers voor zover ze hen nog niet kendenmet hen kennis zouden kunnen maken Aangezien door de sprong van V 32 naar het eindresultaat, de laatste klasse mentverschuivingen moeilijk om volgen zijn. zullen we voor de eerstgeklasseerde deelnemers, na vermelding van hun naam het aantal punten laten volgen, dat ze respectievelijk met V 33 en V 34 be haalden. Let wel dat deze klassering nog niet definitief afgesloten wordtgebeurlijke klachten moeten echter tegen Dinsdag e. k. op de redactie toekomen, want dan zal de eindklassering met de verdeling der daaraan verbonden prijzen definitief vastgesteld worden. Hier gaan we dan 1. 136 punten Bal Pol (7 2) Fifi (6 5) Petrus (7 3) 4. 134 punten Beddeleem Martha <6 4) 5. 133 punten Demarez Maurice (6 2) De Naeghel Camiel (6 3) Devos Marguerite (7 2) Hollebeke J (7 4) Huyghe Maurice (6 2) Salvador <7 5) Versaevel Valère (7 4) 12. 132 punten Bonduwe Denise (7 4) Kerrinckx André (6 3) 14. 131 punten Bruwier Liliane (6 4> Denecker Alida (6 5) Gadeyne Adrienne (6 4) Tankrey Willy (7 3) 18. 130 punten Beddeleem Joseph (6 3) Carrein Yvonne (8 3) Couwet Robert (6 3) 21. 129 punten: Gryffon Henri (6 2) Indervuyst Georges (6 4) Vanhulle Elza (4 6) 24. 128 punten Jegers Daniel (6 2) Meuleman Hubert (6 4) Vermeersch Walther (7 2) 27. 6 deelnemers met 127 p.Bruneel Walter. Pamphiel, Santy Albert. SoufTlet Marcel. Stals Willy, Victoor Roger. 33. 6 deelnemers met 125 p.Bedde leem Jacques. Boechka. Bultinck Char les. Levayer Jeanne. Morel Julien. Ne vens Jules. 39. 7 deelnemers met 124 p. Boulez Robert. Catteeuw Jeannine. Logier An dré. Logier Oscar. Notebaert Leon. Ther- ry Gustave. Vanlerberghe André. Dan volgen 2 deelnemers met 123 p. Zoals vroeger gemeld bedragen de prij zen 500. 300. 200. 150. 125. 100. 90. 85. 80. 75. 70. 65. 60. 50 en 50 fr. Vanzelfsprekend zullen de prijzen die nen samengevoegd te worden, indien meerdere deelnemers dezelfde plaats be kleden. Deze definitieve verdeling publi ceren we dan volgende week samen met ons volledig en onherroepelijk eindklas sement REDACTIE De Belgische Interclubkampioensch.ippen Nu Koning Voetbal haast volledig van het groene veld verdwenen is. komt de athletiek opnieuw de aandacht vragen Zoals gewoonlijk zal het seizoen officieel ingeluid worden door de interclubkam- pioenschappen. die dit jaar uitgestippeld werden op 20 Mei en 3 Juni. Men zal zich nog herinneren hoe onze club door tal van moeilijkheden, waar van financiële niet de minste, haar plaats in IVe afdeling diende prijs te geven De Ieperse athlotiekclub zal dan ook dit jaar haar kans dienen te gaan in Ve af deling. ngast clubs als Hermes Oostende- Waregem Houtiand. Hasselt. Malmunda- ria. enz... Na de vele vermoeiende en zware ver plaatsingen van de vorige jaren, zijn we er dit jaar in geslaagd de eerste schifting van een reeks te leper te laten betwisten Deze schifting gaat door od het Augus- tinusstadion Zondag 20 Mei e.k. te 15 uur. leper zal er de strijd aanbinden tegen Waregem A. C. en Houtiand. Een span nende strijd in het verschiet, wanneer men weet dat Waregem onder impuls van juniors-kampioen Deweer. tal van bekwa me elementen telt. terwijl Houtiand in het gebied Kortemark-Lichtervelde-Tor- hout een massa athleten kon recruteren. waarvan Deoock en andere Vandecas- teele's hier te leper geen onbekenden meer zijn- Zoals men weet dient elke club 2 athle ten in lijn te stellen, zodat aan elke proef 6 man deelnemen. Het baat dus geenszins sterke individualiteiten te be zitten. wanneer men niet als ploeg kan optreden- En juist daarom zijn deze interclubkampioenschappen van zulk over. wegend belang omdat ze de ploeggeest onderhouden en verstevigen. Want het komt er hier niet altijd op aan een schit terende individuele prestatie te verwezen lijken, neen. hoofdzaak is de club zoveel mogelijk punten te bezorgen. Daarom ook kan men zich voor elk afzonderlijk num mer aan een spannende strijd verwach ten. waarbij de clubvooral op de voorgrond treedt. Voor de Ve afdeling zijn volgende proe ven voorzien: 100 m.. 400 m.. 1.000 m. 3.000 m., hoog- en verspringen, kogel stoten (7.250 kgr speerwerpen, aflossing 4 x 200 m. Voor ejke proef worden vol gende punten toegekend: 7. 5. 4. 3. 2. 1. Slechts voor hoogspringen is een mini mum bepaald 1.45 m Ieder athleet mag ten hoogste aan twee proeven deelnemen (waarvan slechts één loopkoers). bene vens aan de aflossing. Vermelden we nog dat al deze proeven voorbehouden zijn aan juniors en seniors, met uitsluiting der jongere categorieën Toekomende week geven we de volg orde der proeven, zoals ze op de meeting van 20 Mei zullen doorgaan We verwachten van onze sportliefheb bers dat ze in groot getal onze Ieperse athletiekbeoefenaars zullen komen aan moedigen. om die interclubwedstrijd in hun voordeel te beslechten. De algemene inkom werd bepaald op 10 fr Een micro- installatie zal de sportliefhebbers toelaten de strijd in al zijn bijzonderheden te vol gen. alsmede de stand der onderscheiden ploegen na elke proef. Dus rendez-vous op het Augustinussta- dion op Zondag 20 Mei e.k. te 15 uur. De zwemkom is toegankelijk voor de leden op Dinsdag en Donderdag a s. van 18 30 u. tot 20 30 uur OpgepastZonder lidkaart 1951 wordt alle toegang verboden. Een strenge controle zal uitgevoerd worden. De schatbewaarder zal zich ter plaats bevinden met lidkaarten 1951 De club heeft zwemleraars aangeduid zodat tijdens de cluburen. niemand an ders dan zij mogen onderrichten. Tucht maatregelen zullen genomen worden tegen de weerspannigen. De tucht ligt aan de basis der goede samenwerking tussen bestuur en leden. Zwemmen is een edele sport DE BEROEPSRENNERS Onze Profs hadden in de laatste dagen drukke bezigheden Na de grote klassie kers van het voorseizoen, die met de Waalse Pijl en de oudste wegwedstrijd van ons landLuik-Bastenaken-Luik af gesloten werden, kregen ze nog heel wat mooie wedstrijden van stad tot stad onder de neus gewreven Donderdag 3 Mei had den ze aldus de keus tussen 2 bijzonder interessante koersenDe Ronde van de Vlaamse Ardennen te Ichtegem en de Ronde van Haspengouw. De eerste van deze wedstrijden wekte bij ons natuurlijk de grootste belangstelling daar ze in eigen gewesten verreden werd. en zelfs door leper trok. Na een saaie wedstrijd, vormde zich een kopgroep van 11 man. die de spurt zouden betwisten. En dan was er nog een toegedraaide spoorwegbarreel nodig om de grote groep aldus te scheiden. Bij het inzetten van de sprint kusten Thoma en Ritje Tytgat de stenen met zulk geweld dat het vuur tot in het omliggende spet terde. Bij de 9 anderen werd de uiterst rappe Jan Bogaerts op een 100-tal meters van de eindmeet verrast door Ollivier. Jos. Van Staeyen en Lucien Matthys. die in deze orde voor de stoere Vilvoorde naar hun prijs wonnen Julien Plovie. Re- né Oreel. Maurits Blomme (die weer he mel en aarde bewoog om alleen weg te geraken). Roger Desmet en Julien Van Dycke. waren de overige Westvlamingen die in de eerste 10 wisten te eindigen Lucien Depoorter en Florent Rondelez kregen weer, om de loffelijke gewoonte niet te verliezen, ruim hun deel in de te genslagen. zodat laatstgenoemde moest opgeven en Lucien met de 29ste prijs diende tevreden te zijn De Ronde van West-Vlaanderen. met vertrek en aankomst te Kortrijk. had een heel wat boeiender verloop Een eerste aanval van Decin en Callens, ingezet na amper een km. koers, werd slechts na 110 km. geannihileerd. Na een strovuurtje dat ontstoken werd door Mahieu en Julien Maes, ging de Noord-Afrikaanse vriend van Couvreur. Abd-el-Kader Zaaf er met het grof geschut op los. Maurits Blomme. die reeds in de omgeving van Oostende bandbreuk geleden had en een flinke in spanning moest leveren om weer te ver voegen sprong uit de groep weg, toen de kleurling reeds 1.50 min. voorsprong had In een wip en een gauw zat de stoere Roe- selarenaar bij de Noord-Afrikaan, en dit tweetal reed voor wat het waard was. Bij het ingaan van de kleine ronde die te Kortrijk nog te betwisten viel, werden de beide vluchters vervoegd door De Mulder en Tytgat. waarna ze een 5-tal kilometers voor het einde ook nog de rest van de groep op hun nek kregen. De spurt had dank zij de flinke techniek in zake truitjestrek van de Fransman Diot, een zeer incidentrijk verloop. Lepe Roger Decock profiteerde handig van de situa tie en wist tot veler verrassing kampioen Ramon af te kuisen. Benevens de beide eerste plaatsen, wisten onze West-Vlaam- se leeuwen nog beslag te leggen op de 4e (Dré Declerck). 8ste (Pieters). 9de (Cou vreur) en 10de plaatsen (Renier). Van onze streekgenoten dienen we het zeer flink presteren van Suske Siegers van Mesen te onderlijnen. Lucien Depoorter en Floren Rondelez hadden weer hun deel van de tegenslagen en dienden op te ge ven. In het Criterium de la Polymultipliée te Chanteloup. waren onze kleuren verde digd door de kleine Armand Baeyens. die het zeer flink er af bracht, vermits hij op de 10de plaats eindigde. Marcel Buyze. zeune van de groten Buyze. won de Circuit de Corrèze op een heel lot flinke Franse renners, waarvan Lauk en Forlini wel de bekendste jvaren. Jaakske Geus en Dubuisson werden resp 9de en 10de. zodat we alle redenen hebben om tevreden te zijn over die kleppers. De naam van Marcel Buyze zal stellig niet misstaan op de erelijst van die regionale klassieker, welke vóór de oorlog nog ge wonnen werd door onze stadsgenoot Fon- ten Ghisquière. In de kermisprijs van Hooglede, kreeg Maurits Blomme eindelijk eens loon naar werken Hij stond gans de dag in de aan val (hij zou anders geen Blomme heten maar wist het gepaste ogenblik te kiezen om er alleen van onder te muizen en een oververdiende zegepraal te behalen. Flo ren Rondelez stond weinig onder hem. maar moest zich door zijn gebrek aan spurt met de 6e plaats tevreden stellen Ja. ja. Floren komt er. dat is zeker! Hij was ontegensprekelijk de sterkste anta gonist van de overwinnaar, die in de laat ste ronden een paar hevige aanvallen van onze Rondelez diende af te slaan. DE ONAFHANKELIJKEN hadden op Hemelvaartdag hun klassieke Ronde van Vlaanderen, met aankomst te Kortrijk. Het werd. net zoals verleden jaar. een eerder saaie boel. zodat een ben de van 18 man zich ter spurt aanbood. Maurits Minne, die verleden jaar in de zelfde koers de overwinning behaalde na een massaspurt, herhaalde zijn kracht- toertje. en kon met de bloemen naar Lan- gemark trekken, nadat hij zich de luxe permitteerde van mannen als Jefke Schils. Gentiel Vermeersch, De Hertog. Wouters. Marien en andere Geers en Bronckaert de baard af te doen. Gilbert Desmedt die op het laatste hemel en aarde bewoog om al leen weg te geraken, sprintte... de 18de op 18 Zondag te Koersel. waar ze met 6 in de sprint kwamen, poogde Maurits Minne zijn trucje nog eens te tonen, maar hij was er aan voor zijn moeiteDré Sche- pens. Witte Labaere en Schils bleken thans een lengte rapper, zodat Minne moest merci zeggen, als ze hem de vierde prijs in zijn pollen stopten. Maurits was te Booischot niet in zijn schik. Dinsdag jL. toen hij na breuk tot opgave gedwongen werd. Als ik mij niet te veel vergis, is het de eerste maal, dit seizoen, dat Maurits Minne diende op te geven in een koers. BU DE LIEFHEBBERS Onze purs hadden met die dagen ook al veel werk op de plank. Te Tielt Don derdag gingen de bloemen met Palmer Depypere naar Izegem. Dré Noyelle reed al wat beter- maar moest zich met de 6e plaats tevreden houden, nadat hij zich tot tegen het einde bij de besten getoond had. Zondag te Nieuwkerke waar onze Vrienden Deknudt en Cie. een mooi lot van 29 renners aan de start kregen gin gen de bloemen naar Jozef Philips, nadat André Gryson. gans de duur van de koer? door van de duivel gedroomd had. Dré ging er van in het begin vandoor met Jacob. Nadien beproefde hij het met Van- devyvere. maar steeds bleef hij alleen om zijn inspanning voort te zetten. Hij werd slechts bijgehaald in de loop van de laat ste ronde Bertje Vandevoorde werd 2e. op de voet. of liever op 't wiel gevolgd door Dré Noyelle. die van langs om beter schijnt te marcheren, en binnenkort wel opnieuw zijn koers zal winnen. Tuur Clee- newerek werd 5e. Pieren Ryckewaert 6e Roger Winne 9e. Gust Van Mol 11e Dré Gryson 12e. Willy Jacob 13de. en Gérard Vandevyvere 14e. zodat we reden hebben van tevredenheid over de prestaties van onze streekgenoten. DE NIEUWELINGEN hadden te leper twee mooie koersen te betwisten, aan de Kruisstraat - Handels- kwartier. Gérard Indervuyst uit Zillebe- ke. die thans bijzonder flink rijdt, kon de bloemen veroveren, na zijn spurt met ons lepers Waaltje Gérard Pype Raftje Ghis quière werd 5e, vóór Flip Louwyck. De koers van Maandag verliep redelijk normaal, maar kende een spijtig incident op het einde. Raftje Ghisquière werd gans de wedstrijd door, duchtig in de schaar gezet door Indervuyst, Louwyck en andere Pype's maar dit mag nog geen reden zijn. om in de spurt een ander te hinderen, hé Raftje We zullen hopen dat dit de allerlaatste maal is dat dergelijke feiten zich voordoen, en zijn ervan over tuigd dat Fonten wel zal inzien, dat het dergelijk optreden niet is. dat zal beter nis brengen in een spijtige toestand. Laat ons hopen dat de naamloze vennootschap Indervuyst - Louwyck - Pype - Deneut en cs. ook wat water in de wijn laat doen. en aan iedereen zal toelaten van ook wat van de zonne - te profiteren ROGISA. Hebt U iets tc koop, te huur» Zoekt U dienstpersoneel Zoekt U een betrekking? Plaats dan een kleine aankondiging in HET YPERSCH NIEUWS NIEUWELINGEN leper (Kruisstraat l Zondag 6 Mei. 29 vertrekkers. 1. Indevuyst Gerard (Zil- lebeke) 75 km. in 2 u. 4 min. 2. Pype Gerard3. Verbeke Roger4. Isenbaen Guido5. Ghisquière Rafaël6 Louwyck Philippe 7. Carreyn8. Deneut 9. Huv. ghe10. Hoflack11. Timperman; 12. Beun; 13. Polley 14. Gryson; 15. Bruneel leper (Kruisstraat) Maandag 7 Mei. 20 vertrekkers. 1- Louwyck Philippe (Brielen) 75 km. in 2 u. 14 min.; 2. Ver beke Roger 3. Indevuyst Gerard 4. Pype Gerard 5. Duthoo6. Ghisquière Ra: (gedeclasseerd van de 5e plaats) 7. De- cherf8 Ysebaert9 Timperman10. Barbary11 Deloz12. Beun: 13. Huy ghe 14. Vantornhout15. Bruneel. Bijzondere premiën van dhr Vanden- bussehe beenhouwer Eerste vreemdeling100 fr. aan Inde vuyst. Eerste Ieperling100 fr. aan Pype DONDERDAG 17 MEI Tweede Rit van de Ronde van België voor Beroepsrenners. De renners komen omstreeks 13.04 uur in onze stad voorbij na 75 km. koers zij komen van Veurne langs Haiglaan Maloulaan. G de Stuersstraat. Boterstraa:. Grote Markt. Menenstraat. Menensteen- 1 weg. in de richting van Menen. CONTROLEBOEKEN voor BEEN HOUWERS REGISTERS voor de verkoop van ALCOHOL (nieuw mo del) zijn steeds te verkrijgen ter Botergtraat 34 - IEPER Les Fastesdie ter gelegenheid van de Internationale Textiel Tentoonstelling in de hoofdstad van Frans-Vlaanderen ingericht werden, hebben voor een viertal dagen, aller aandacht op de prestigieuse hoofdstad van de Textielindustrie getrok ken Niettegenstaande de eerder slechte weersomstandigheden, die bijzonder er op gericht schenen de Tovernacht en het Ruiterijfeest in de war te sturen, heeft Rijsel grootse dagen gekend. Voor het nachtfeest mag het aantal toeschouwers op 100.000 geraamd worden voor het Ruiterijfeest op 50 a 60000, terwijl de bevoegde waarnemers de menigte, die zich Zondag in Rijsel's straten verdrong, op méér dan 400.000 personen schatten Het nachtfeest ging door met de mede werking van de 180-man sterke Harmonie Municipale onder ons gezegd een mu ziekkorps zoals er wellicht in gans Vlaan deren geen bestaanhet Balletkorps van de Opera en de Sebastopol-schouw- burg. de turnkampioenen van de Rijselse brandweer, de Moto Club Lillois en de verscheidene roei- en kanokringen van de stad In een toverachtig kader, met de Deule als middenpunt, werd aan het pu bliek een schitterend schouwspel bezorgd, dat eindigde op een prachtig orgelpunt het vuurwerk, dat echter door de weers omstandigheden wat haastiger diende af geschoten dan wel oorspronkelijk gewenst was 1 Een der hoogtepunten van Les Fastes de Lille was ontegensprekelijk het Rui terijfeest. dat zich Zaterdag namiddag afspeelde op het uitgestrekte Champ de Mars. in tegenwoordigheid van een uiterst select publiek M Marcel Lanquetin. Pre fect van het Noorden. Generaal Poydenot, bevelhebber van de 2e Legeromschrijving. de Ijh. Willoughby en Jottard. ondersch. consul-generaal van Groot-Brittannië en België, de hh. Gaifie. maire van Rijsel. Goudaert. Voorzitter van de Handelska mer. enz omringden de hh. Franchomme. Masurel en Delesalle. aan wie de inrichting van deze prachtige feesten toevertrouwd was. Na de défilée door de Fanfare van de Garde Républicaine. in groot uniform, van het Muziekkorps van het 43e IR., van de Harmonie Municipale en van de Fanfare van het 7e Reg. Algeriaanse Spa- his. gaven de Gewestelijke Ruitersvereni- gingen van Béthune en La Bassée een puike voorstelling. Bijzonder het optreden van de tandems van La Bassée. onder lei ding van Dr Dadot. werd door het pu bliek hartelijk toegejuicht. De voorstelling van het Zwarte Kader van Saumur, vormde ontegensprekeü'k het hoogtepunt van de namiddagDe Reprise des Ecuyers 1 en de 1 Reprise des Sauteurs» steeds onder bevel van Commandant Margot. Chef d'Eseadrons. Ecuyer en Chefboden ons een echt on vergetelijk schouwspel, in de grote tra ditie van de Franse Rijkunst De officie ren van het Zwarte Kader, dat na de oorlog uit zijn puinen werd opgericht door commandant Margot. benaderen in hun meesterschap de volmaaktheid Onder hen leeft het paard, het gehoorzaamt aan hun minste wenken een lichte kniedruk of een nauwelijks merkbare ruk aan de teugels, in één woordhet is voor hen ontegensprekelijkla plus noble con- quête de lliomme Na de wedstrijd met hindernissen door de officieren van het Nationaal Centrum voor Paardensport van Fontainebleau, en I de voorstelling van de meute van Villers- Cotterets, een meute die, zoals ons door de luidsprekers aangekondigd wordt, in de afgelopen winter niet minder dan 54 1 herten opjaagde kregen we dan de grote fantasia van de Algeriaanse Spahis. Wat deze bruine krijgers, geboren rui- I ters, met hun kleine, vinnige Arabische paardjes uithalen, grenst eveneens aan het ongelooflijke, maar bij hen is het niet zo zeer het sierlijke dat primeert, eerder wel de krijgskunst, en het gebruik van hun montuur in de strijd. Terloops weze gezegd dat Frankrijk met het 7e Reg Algeriaanse Spahis, zijn laatste zuiver ruiterijregiment bezit. De stoet van het Gulden Vlies. De stoet van het Gulden Vlies, die Zon dag door de bijzonderste straten van Rij sel trok, was bedoeld als herdenking van het Eerste Kapitel van de Orde van het Gulden Vlies, dat onder Filips de Goede, hertog van Burgondië, in 1431, te Rijsel plaats greep. De Orde van het Gulden Vlies, die de beroemdste was, die ooit door koningen of keizers ingericht werd was bedoeld als tegenhanger van de Orde van de Kousenband en de Orde van het Stekelvarken, die door de Hertog van Orléans uitgeloofd werd aan zijn ridders voor hun moed in de strijd. Filips de Goede kwam naar Rijsel voor dit Eerste Kapitel, in gezelschap van zijn gemalin Isabelle van Portugal Godin van de Vrede een titel die ze verdiende voor haar schrandere politieke geest. Het is zijn blijde» intrede in de Hoofdstad van Frans Vlaanderen, welke dan ook het thema vormde voor de stoet van Zondag. Na de plaatselijke Gilden, de Ambach ten. de Kooplieden, de Magistratuur, de Geestelijkheid, de Poorters, en de Edel lieden van Rijsel en zijn Kasselrij. kwa men de Britse Edelen, de Heren van Casselrij van Ypre (in de stoet voorge steld door Weled. Roger Thibault de Boe- singhe. Mevr. Thibault de Boesinghe Gra vin Antoine de Laubespin. Barones Ber nard de Montblanc. Weled. Heer E. Iweins d'Eeckhoutte, Baron Bernard de Mont blanc, dhr Jacques van der Mersch en Mej. Fr. van der Planche) de heren en ridders van het Brugse Vrije, de Herto gelijke Raad. het Hof van Burgondië de Ridders van het Gulden Vlies en tenslotte de Hertog en Hertogin van Burgondië met hun gevolg. De Ridders van het Gulden Vlies we den in de optocht voorgesteld door de authentieke afstammelingen van de eer=te dragers van deze grootse Ridderorde Prins Frans-Ferdinand der Hohenberg Graaf Emmanuel de Brouchoven de Ber- geyek. Graaf Francois du Chastel de 1* Howarderie. Graaf Francois de Lichte- relde, graaf Albert-L de Limburg-Stiruty- Baron Charles-Everard de 't Serclaes oe Wommersom en Baron Jean de Wycker- Bur- H slooth de Rooyesteyn. De Hertog van gondië werd uitgebeeld door dhr Fraachomme. voorzitter van de Jockey Club van Noord-Frankrijk terwijl Hervé de Lancquesaing een lieve Isaoe. van Portugal bleek te zijn. Niet minder dan 3 600 figuranten stap ten gedurende méér dan 2 uren voorop de geduldige menigte, die reeds lang het voorbijtrekken van de stoet r,a plaatsen ingenomen had. maar zich s"^ lig het urenlange wachten niet Z3l klaagd hebben, wel integendeel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 6