Wwc Marcel SOETE TWEELINGZUSTERS Kon. leperse Schaakkring N. S. B. - NIEUWS BI) DE VUURKRUISEN N.U.O.B. - YPER Het oudst gekend lepers Meubelhuis Statiestraat 39 Tel. 182 IEPER DE KAAIVINK BILJART PAMELA WYNNE INTERCLCBKAMPIOENSCHAP IVe Klas West Vlaanderen Zuid Zondag 1.1. won de tweede ploeg van ee K 1 S K de le ronde te Herseaux met 1-3. Proficiat Heren. Zaterdag 9 Juni2e ronde tegen Wors ten in het lokaalIn de Nieuwe Campagne Steenstraat 38 te Woesten. Eerste zet om 18 uur DE MATCH DER KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJEN OOS TE N DE - IEPER De aangekondigde vriendenkamp tussen de koninklijke kringen van Oostende en leper gaat door te Oostende Zaterdag 23 Juni e.k. om 18 u in het lokaal aan de Kemmelbergstraat De reis geschiedt per auto Gezamenlijk vertrek om 16 30 u aan het lokaal Bezoek van 200 Franse officieren van het vliegweren. Op Zaterdag 9 Juni ontvangt onze stad het bezoek van een 200 tal Franse officie ren van het vliegwezen Vergadering met vlag om 9 uur recht over de schouwburg. Vandenpeereboom- plaats. Jaarlijkse bedevaart van het 13e Field Artillery. Op Zondag 10 Juni heelt de jaarlijkse bedevaart plaats van het 13e Field ar tillery. Verzameling met vlag en afvaardiging om 9.30 uur aan het lokaal. Beide plechtigheden worden ingericht met de medewerking van het Verstand- houdingscomiteit der oudstrijders en ge- lijkgestelden. Bovendien wordt deze van Zondag opgeluisterd door de Harmonie N S. B Wij nodigen de leden uit talrijk aan deze plechtigheden deel te nemen Nationale Landdagen N. 8. B. te Heist aan Zee. Op 23. 24 en 25 Juni hebben de Natio nale Landdagen N. S. B. te Heist aan Zee plaats. N. S. B. leper heeft besloten aan de grootse betoging te dier gelegenheid ingericht op Zondag 24 Juni. deel te ne men. Vervoerprijs 75 fr. voor 25 deelnemers 50 fr. voor 40 deelnemers. Een waar buitenkansje om een uitstap naar de zee te doen aan goedkope prijs. Inschrijving in het lokaal 's Zondags tussen 11 en 12 uur. de weekdagen tussen 6 en 7 uur bij de schrijver. Haiglaan 7. Uur van vertrek zal later worden be paald. Met genoegen melden wij aan de vol gende leden dat hun. bij besluit van de Prins Regent de herinneringsmedaille met twee gekruiste sabels wordt toegekend Cherchye Edouard. Leroy Valère. Loua- gie Pieter en Thorré, Vlamertinge. Aan deze verdienstelijke makkers bie den wij onze innigste gelukwensen aan. De brevetten mogen afgehaald worden in het lokaal, iedere Zondag tussen 11 ai 12 uur. HET BESTUUR, EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit werden De beul Jules. Haiglaan 49. en Rassauw Charles, Capucienenstraat 18. benoemd tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden Aan deze beide frontkameraden die gans de oorlog 1914-18 in de Vuurlinie stonden, er talrijke eretekens verwierven en meermalen op de Legerdagorde wer den vermeld, bieden wij onze hartelijkste gelukwensen. RIDDERORDEN MET ZWAARDEN Zeer talrijk is de opkomst van rechtheb benden op de Ridderorde met zwaarden, doch velen hebben verwaarloosd of ver geten het bewijs van burgertrouw bij de aanvraag te voegen. Aan deze leden, doen wij een dringende oproep, dit bewijs on verwijld in het lokaal af te geven, want verlies niet uit het oog. dat geen enkel aanvraag aan de bevoegde diensten wordt overgemaakt, zonder dit bewijs, en daar er ons nog slechts drie weken overblijven, is alle uitstel ten zeerste af tg raden, wilt U niet bedrogen uitkomen, dit ook wat betreft de aanvragen voor het oorlogs- kruis en andere eretekens 1914-1918 Aan de latekomers wordt hierbij tevens de aandacht gevestigd, dat de uiterlijke da tum van inschrijving der aanvragen vast gesteld is op 17 Juni a.s. en ter herinne ring. aangaande de Ridderorden, vergeet vooral de Vuurkaart en het stamnummer (matricule) niet. beide zijn voor het be stuur onontbeerlijk, bij het opmaken der aanvragen. In ons lokaal. Menenstraat 6. wordt er bestendig gezeteld. Op morgen Zondag 10 Juni en ook op Zondag 17 Juni zullen verscheidene bestuursleden in het lokaal zetelen van 10 tot 13 uur. Vuur- kruisen stelt U onmiddellijk in regel. OPROEP Onze leden worden hierbij attent gemaakt, dat wij vandaag Zater dag 9 Juni. met afvaardiging en vlag deel nemen aan de plechtigheid van de As sociation nationale des Officiers de réser ve de l'Air. section du NordVergade ring te 9 uur, rechtover de Stadsschouw burg op de Vandenpeereboomplaats. Morgen Zondag 10 Juni. heeft de jaar lijkse bedevaart plaats van het 13th Bel gian Field Artillery, waaraan we even eens met afvaardiging en vlag zullen deel nemen. Verzameling te 10 uur op de Sta tieplaats. Een talrijke opkomst wordt ver wacht. VEREREMKRKT Setters Francois. Haiglaan 186. lid van de Nationale Fede ratie Strijders 40-45gevormd onder de bescherming der Vuurkruisen. komt vereerd te worden met de Herinnerings medaille 1940-1945, met 2 gekruiste bron zen sabels. Proficiat. Jaarlijkse reis. De jaarlijkse reis voor de leden van de X.U-O B. afdeling Yper gaat door op Zon dag 24 Juni. Vertrek om 6 uur aan het lokaalvol gende weg wordt gevolgd Yper. Poperin- ge. Roesbrugge Bergen. Duinkerke (ge legenheid H. Mis» Calais. Cap Gris Nez. Boulogne. St Omdr, Arche. Cassel. Pope- inge. Yper. Deelname in de onkostenleden en fa milie 70 fr. Niet-leden 85 fr. Inschrijvingen in het lokaal of bij Se cretaris I. Robyn. Paterstraat 8. Yper. Het Bestuur De Secretaris De Voorzitter. I. Robyn. R- Platevoet- Wilt U volledig op de hoogte zijn van het nieuws in uw stad, leest dan elke week «Het Ypersch Nieuws» en U zult tevreden zijn. BIJ DE OPTIMISTEN Door het Bestuur der Optimisten werd het initiatief genomen over te gaan tot het inrichten van een zangwedstrijd ten einde langs deze weg in contact te komen met elementen die zich tot het lyrische toneel aangetrokken voelen Het Bestuur der Optimisten heeft immers, reeds voor het seizoen 1951-1952 plannen uitgewerkt die. indien ze kunnen verwezenlijkt wor den. 't succes der vorige toneeljaren ruim schoots zullen overtreffen. Evenwel past het niet in het kader van dit artikel hier over breedvoerig uit te weiden Wel dient vermeld dat door het Bestuur gestreefd wordt naar een verruiming van zijn le denkring. omdat het er zich van bewust is dat een kring slechts leefbaar is indien hij kan bogen op een regelmatige aan vulling van zijn rangen. Deze zangwedstrijd staat open voor alle vrouwelijke en mannelijke liefhebbers Deze wedstrijd mag evenwel niet be schouwd worden als een zangcrochet waaraan prijzen in geld en natura zijn verbonden, maar is. zoals hierboven aan gehaald. enkel bedoeld als een middel, tot het ontdekken van waardevolle ele menten die zich voor het toneel kunnen interesseren. Evenwel, teneinde de verdienstelijke zangers en zangeressen te belonen, zijn er enkele aanmoedigingspremies voorzien. De inschrijvingen, vermeldende naam. voornaam, ouderdom, volledig adres, als mede de aard en de titels van het geko zen lied of liederen, kunnen vanaf heden tot en met 30 Juni 1951 gestuurd worden naar het secretariaat. Eigenheerdstraat 27, leper, of kunnen persoonlijk gedaan wor den bij een der bestuursleden. Een bevoegde jury zal zich over de zangers uitspreken. De zangers zullen van zodra de inschrij ving gesloten is persoonlijk uitgenodigd worden zich aan te bieden op een be paalde datum en plaats om aan de wed strijd deel te nemen. Langs deze weg houdt het Bestuur er insgelijks aan een oproep te richten tot eenieder die iets voor het toneel voelt om toe te treden tot de Optimisten. Hiervoor richten zij zich ook tot het secretariaat of tot een der bestuursleden. Mocht deze oproep voor velen een spoorslag zijn om het ook eens te wagen HET BESTUUR. Voor enkele maanden werd hier in de stad een vinkenmaatschappij gesticht om deze liefhebberij aan te moedigen en we derom burgerrecht te doen verkrijgen, want welke Ieperling herinnert zich niet die grote vinkenzetting vóór 1914 die plaats had op Thuyndag en dat willen wij terug in leven brengen hier te leper. De maatschappij telt nu 30 ledennieu we leden, zowel spelende als steunende, worden nog aanvaard. Lidgeld minimum 25 fr- per jaar. Men kan zich laten in schrijven in 't lokaal café De nieuwe smissebij Bouchaert Daniel, Diksmui- desteenweg 27. of bij een der bestuurs leden. Het bestuur is samengesteld als volgt Voorzitter Deconinck F.Ondervoorzit ter Coudron L.Secretaris Defoord A. HulpsecretarisLouwyck N.Schatbe waarder Bekaert R.AfgevaardigdeDe- jonghe J.Commissarissen Pattyn G.. Masure R. en Flepts A. Op Zondag 10 Juni wordt er een grote zetting gegeven, met Beker aan de maat schappij van 't gewest met de 4 best ge rangschikte vogels. De zetting gaat door van 9.30 tot 10.30 u. en heeft plaats langs de vaart Ieper-Komen gaande van de Veurnesteenweg naar de Diksmuidesteen- weg Wij voorzien een 90 tal vogels. HET BESTUUR. Uitslagen van de wedstrijden welke in gericht werden door de Biljartclub Amical. in het lokaal De Karper, Vismarkt. 1/4 Beslissingen Croes Albert 68 73 20 3.65 18 Santy Emiel 40 38 20 1.90 11 Demey Roger 64 67 23 2.91 15 Rassauw Charles 46 35 23 1.52 12 Vandenbussche Albert 26 26 17 1,53 8 Eggermont Sylvère 64 29 17 1,70 8 Dethoor Lucien 28 28 22 1,27 6 Gellynck Joseph 30 23 22 1.04 4 1/2 Beslissingen Croes Albert 68 68 24 2,83 14 Dethoor Lucien 28 24 24 1,00 5 Demey Roger 64 64 19 3.36 16 Vandenbussche Albert 26 24 19 1.26 7 Beslissing Demey Roger 74 74 16 4.62 19 Croes Albert 68 52 16 3.25 20 Rangschikking 1. Demey Roger. 2. Croes Albert 3. Dethoor Lucien en Vandenbussche Albert. 5. Eggermont. Gellynck, Rassauw en Santy Feuilleton Het Ypersch Nieuws 3 aam Vandaag, zei mevrouw Metcalfe. Haar hart zong op de meest belache lijke wijze, omdat April het eerst aan haar had gedacht. Dit zou voor hen alle drie een allerheerlijkst avontuur zijn. Zij lachte hardop. Hoor eens April, aan boord mag je mij niet bij mijn voornaam noe men zei zijde mensen zullen er schande van spreken als je dat doet. «Nee, dat zullen ze niet... Ze zul len het best begrijpen, omdat je zo 'n schat bent,zei April. Zij ging van het voeteinde van het bed af en stond nu voor haar moeder. «Wij dragen altijd allebei blauw en voor jezelf moet je iets taupe nemen,zei zij. Kleine hoedjes, laag op je ogen met een ornament van glinsterende steen tjes en een dansjapon, die wijd uit valt. Ik zie niet in, dat je niet net zoveel pret zou maken als wij,zei April eensklaps met een peinzend ge zicht, daar het haar trof, dat haar moeder er nog zo jong uitzag. Hele maal niet als een stijve moeder. Maar Flavia was uit haar humeur. Dikwijls was zij dat als zij haar moe der en April zo innig samen zag. Zij leken wel zusters. April had immers een zuster, en dat was zij, meende Flavia beslist, terwijl zij opstond en beweerde, dat het tijd werd om weg te gaan- April volgde haar gedwee. En toen mevrouw Metcalfe alleen achterbleef, trachtte zij de minder vriendelijke gedachte te onderdrukken, hoe heer lijk het eigenlijk zijn zou, als FlaVüa in Indië dadelijk trouwde, zodat April en zij vrij waren om te gaan reizen en te doen wat zij beiden pret tig vonden. Zij kon er niets aan doen, dat die gedachte bij haar opkwam. En om er een einde aan te maken, stond zij op. Louisa mocht dan schim pen over het kleine onaanzienlijke hotel in Ferndale Road, maar in alle geval kon je er voor niets heerlijk hete baden nemen, dacht mevrouw Metcalfe, terwijl zij al haar badbe- nodigheden in een gebloemd rubber zakje stopte en zich klaar maakte om naar de grootste en best inge richte badkamer van het hotel te gaan. met die nieuwe badmat, door haar altijd gebruikt gedurende haar verblijf in dat smalle hotel, tussen al die smalle huizen op die lange laan. HOOFDSTUK IV Mevrouw Metcalfe was een sterk meelevende vrouw en dus wist zij precies, wat haar dochters zich het liefst voor hun uitzet zouden aan schaffen. Flavia had een uitstekende vrouw Metcalfe kon haar het geld smaak en kon uitstekend kopen. Me- best toevertrouwen. Dus ging zij uit naar haar zaakwaarnemer in de City, vroeg zijn raad en verkocht op zijn advies. Nadat zij de passage betaald had, hield zij nog driehonderd pond over. Elk der meisjes kreeg zestig pond en zij deelde hun mee, welke kleren zij nodig zouden hebben. Zij zei, dat zij het wenselijk vond, dat zij voortgingen met eender gekleed te gaan en dan liet zij het aan haar dochters over om het geld uit te ge ven. zoals zij het zelf wensten. Beide meisjes bezaten al een bontmantel van mollevel, haar door een goed geefse peetmoeder geschonken. Die zouden zij in Wandara stellig nodig hebben, zei mevrouw Metcalfe en zij zouden hem eveneens nodig hebben voor het eerste deel der reis, want zij gingen in Tilbury aan boord en in de Middellandse Zee kon het koud zijn tot laat in September en in het begin van October. Zij hadden vier nette avondjurken nodig, zei hun moeder, die alles had gehoord van een oude vriendin, die getrouwd naar In dië was gegaan, maar nu weer terug was en in Eastbourne woonde. Maar een hele boel van de kleren, die zij al hadden, waren bruikbaar. De men sen, die naar het Oosten gingen, na men altijd veel te veel mee, zei die vriendin in Eastbourne. En koop in 's hemels naam geen topies vóór je daar ginds bent,schreef zij nadruk kelijk. Als je in Port Said aan wal gaat, zet dan een gewone hoed op en neem een parasol mee. Als je in Wan dara komt om bij de ontvanger te logeren met verkeerde, afschuwelijke topies, dan ben je voor de hele tijd daar geblameerd. Zo schreef diezelf de vriendin dramatisch. En gelukkig waren de drie vrou wen in het prettige hotel in Ferndale Road verstandig genoeg om naar haar te luisteren en hun voordeel te doen met haar goede raad. Beide meisjes waren opgewonden over het vele geld, dat zij mochten uitgeven. Iedere nieuwe dag was weer gevuld met winkelen. Zij slenterden langs Shaft- bury Avenue en keken naar de uit stallingen. Flavia was dapper genoeg om de winkels binnen te gaan en er weer uit te lopen, als de dingen haar niet bevielen. April werd er zenuw achtig en verlegen onder, maar zij moest erin berusten. En zij wist, dat Flavia gelijk had. Hun uitzet werd prachtig. Hun avondjurken, die be lachelijk goedkoop waren, waren luchtig en elegant. Eens op een avond riepen zij hun moeder om in hun slaapkamer te komen en daar hiel den zij een toilet-repetitie. Maar toen sloeg mevrouw Metcalfe de schrik om het hart. Zij ging met deze twee mooie kinderen naar het Oosten en zij had niemand om haar te raden en te helpen. Stel je voor, dat er eens iets gebeurde Als een schavuit zonder principes zich eens van haar tedere, onschuldige April meester maakte Flavia zou beter op zichzelf kunnen passen. Maar April Haar lief sneeuwklokje van een kind, ge boren op het ogenblik, toen de sneeuwklokjes op hun mooist waren na een lange, koude winter in het kleine dorp in Devonshire. De ge trouwde mannen waren in Indië het gevaarlijkst, meende mevrouw Met calfe zij had dat dikwijls gehoord. Getrouwde mannen, wier vrouwen en kinderen veilig opgeborgen zaten in Engeland. Je wist niet, dat zij ge trouwd waren, voordat het te laat was. Het kostbare hart van haar doch tertje, onschuldig weggegeven, om dan na een vreselijk wreed tussen spel, haar voor de voeten gegooid te worden. Terwijl de meisjes de kamer op en neer liepen onder het helle licht, kwamen die angstige gedach ten bij mevrouw Metcalfe op. En zij ging dit nu doen Stel je voor, dat er eens ellende uit voortkwam Maar toen bedacht zij, dat er ieder jaar troepen meisjes naar Indië gin gen. En dat Arthur, een weduwnaar, een heel verstandig man was. Hij zou zeker weten, welke mannen getrouwd waren en hij zou het haar zeggen, zodat zij de meisjes kon waarschu wen, als het nodig mocht zijn. En tiet zou zeker alles goed uitvallen dat gebeurde altijd als je er maar niet over ging tobben. En met twee zulke bekoorlijke dochters moest zij eigenlijk nooit een ongelukkig ogen blik hebben. Mevrouw Metcalfe bleef rustig zitten met gesloten ogen zoals de meisjes het haar geboden hadden, terwijl zij iets anders aantrokken. En toen zij daar zo zat, kwam er een zeer onlogische gedachte bij haar op, namelijk, dat zij ook graag een harer sierlijke avondtoiletten zou willen aantrekken en paraderen voor ie mand, die er belang in zou stellen en het aardig zou vinden. Maar wig was er die dat zou doen Maar toen kreeg zij plotseling, schuldbewust, een kleur, want zij begreep, dat er toch wel iemand was. Die lange man van middelbare leeftijd, die in de hall zat en zijn krant las, maar met niemand sprak. Eens of tweemaal had zij op gemerkt, dat hij naar haar keek, om dan snel voor zich te kijken. Er was iets in zijn blik, dat zei, dat hij haar aardig vond. Geen malligheid natuur lijk, daarvoor was zij te oud. Alleen maar aardig. En toen moest zij haar ogen weer openen. Ja, waarlijk, haar kinderen hadden een mooi uitzet ge kocht. Mevrouw Metcalfe glimlachte met eerlijke waardering. Flavia was een handig meisje. Alles was in orde en dat stralende blauw kleurde de meisjes uitstekend. Ik ben zo blij, dat het u bevalt. En uw eigen kleren April had het luchtige dansjurkje uitgetrokken en stond nu in haar zijden onderjurk. Flavia was doende tusseD allerlei dozen van karton en vloeipapier. «Willen jullie graag een van mijn dinertoiletten zien Heus Me vrouw Metcalfe was opgewonden, net als haar dochters. Natuurlijk Zelfs Flavia wilde het graag. Ga u gauw verkleden. Er is nog tijd genoeg voor het eten. Maar u moet het niet aanhouden, want dan zou het kunnen kreukelen. Die fluwelen stoelen in de hall kun nen het licht bederven. Heel goed, en mevrouw Metcalfe verdween. Zij liep vlug naar bene den, want zij had het zelf ook mooi gevonden, toen zij zichzelve gezien had in de lange spiegel in de pas kamer van die grote winkel. En duur was het niet geweest. Zij kleedde zich in de behaaglijk zacht fluwelen plooien. Wat een geluk, dat zij haar slanke figuur had behouden, dacht zij, terwijl zij een duw tegen de spie gel gaf boven haar toilettafel, zodat zij haar eigen beeld kon weerkaatst zien in de lange spiegel van de kle renkast. En het driedubbele snoer Ciro parels was heel mooi. De glin sterende gesp als sluiting maakte dat het er uitzag of het echt was. Me vrouw Metcalfe's nog gave tanden kwamen te zien, terwijl zij glim lachend het electrische licht uitknipte en het portaal opliep. Zij voelde zich weer net als een meisje in haar nieu we japon. Misschien gelukkiger dan een meisje, want in haar eigen her innering was de jeugd niet zo gewel dig gelukkig. De jeugd miste het zelfvertrouwen, men peinsde te veel over de onbekende toekomst, om vol komen gelukkig te kunnen zijn. Zo mijmerend keek mevrouw Metcalfe niet uit, want zij dacht nu slechts aan die twee jonge kinderen daar boven, die zij in de wereld had gebracht en die zij eigenlijk niet wist op te voe den. Dit was de gelegenheid, waarop John Maxwell als het ware had g wacht en hij wist, dat het gebeuren zou, als hij maar lang genoeg wacht te. Hij barstte in lachen uit. Het betekent niets,zei hij, toen me vrouw Metcalfe haastig een veront schuldiging stamelde. O, maar ik heb u stellig PÜn daan (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4