TWEELINGZUSTERS LEONARD SOENEN IS NIET MEER LUISTERRIJKE FANCY-FAIR Versta ndhoudingscomiteit der Oudstrijders PAMELA WYNNE HET YPERSCH NIEUWS» Blz. 4 38-6-1951 Zaterdag 11. werd Leonard Soenen on der grote volkstoeloop ten grave gedra gen Nardje was een volksgeliefde figuur, en daaraan rullen zijn immer opgeruim de verschijning en zijn kwinkslagen wel niet vreemd geweest zijn. Daarbij had hij een goede inborst en was hij altijd be reid om iemand dienst te bewijzen. Zijn plotse en droevige dood heeft dan ook zijn vrienden en hij had er veel diep geslagen Vorige week Dinsdag was hij op 'ijn tuintje in de onmiddellijke nabijheid van zijn woning, gelegen Basculestraat, aan het werk Daar hij echter tamelijk lang wegbleef, ging men naar hem uit zien en men vond hem liggen op de grond, het gezicht in de jonge veldvruch ten. Wijlen Leonard SOENEN Geneeskundige hulp mocht niet meer baten en aldus werd Leonard aan de liefde van de zijnen ontrukt in zijn 62e jaar. Onder een plassende regen had Zater dag de plechtige lijkdienst plaats in de Sint Jacobskerk. Niettegenstaande het uiterst slechte weer hadden zijn talrijke vrienden er aan gehouden hem een laat ste hulde te brengen en de kerk was dan ook bomvol. Op het stedelijk kerkhof hield de h. A. Tachel. voorzitter van de bond der oud gedienden van Leopold II. volgende toe spraak Mevrouw. Mijnheren, geachte Toehoorders. In naam der Veteranen van Leopold II Sectie leper sta ik hier op de boord van het stille graf van ons dierbaar bestuurs lid, waar de ontzielde overblijfsels de jong ste dag a/wachten. Wat kan een gans bijzondere hulde nog te voegen hebben bij de eerbewijzen der goede mensen dezer stad leper en omliggen de bij de dankbare rouwhulde van een vrome massa schreienden en biddenden, rondom dit grageschaard En toch zouden wij ondankbaar zijn in dien wij hier niet openlijk en in alle op rechtheid in naam der Veteranen van Leo pold II Sectie leper, onze beste vriend Leonard een diep bewogen en welverdiende hulde brachten Het is wellicht overbodig de lange zo verdienstelijke historiek te maken van de militaire loopbaan en burgerlijk leven van onze vriend Leonard. Het we ze voldoende te zeggen dat hij rol plichtsbesef met een grenzeloze offer vaardigheid ran af zijn achttien tangen ouderdom ten dienste heeft gestaan voor zijn land en volk. Van hem mag in volle waarheid worden getuigd dat hij alle gaven van zijn edele ziel zoveel hij kon aan zijn evenmens heeft medegedeeld Hij was bezield met een spontaan dienst betoon. een edele en oprechte inborst en was wars voor alle onrecht. Vriendelijk was hij van omgang. En altijd met een tikje vrolijkheid tan een wel opgevoed christelijk beschaafd man. Toen in 1914 onze heilige geboortegrond door de vijand werd aangevallen, stond hij op de eerste rang ten offer tot op het laat ste ogenblik der bevrijding. Tot bewijs hiervan zien wij de talrijke eretekens welke onze Leonard verworven heeft. Hij is waarlijk een held en voorbeeld onzer samenleving. Dierbare echtgenote. Moeder, zeer lieve kinderen, beste vrienden. Het is de wil van God mijn afsterven is een vlucht naar de hoogte. De zaaitijd is voorbij. De Vader van de Oogst ontvangt met welbeladenheid en behagen zijn rijk beladen schoven. Aan de rouuhebbende familieleden gaat onze christelijke deelneming vergezeld van een vroom gebed ter zielelafenis van onze dierbare overledene. Beste vriend Leonard tot wederziens Vaarwel... Namens de bond der Kroostrijke Ge zinnen van leper, waarvan de afgestor vene voorzitter was. hield de h. Jos. Pype secretaris van de bond. daarop volgende rouwrede Geachte Familie. Op dit ogenblik zijn we hier vergaderd, om een laatste hulde en groet te brengen aan onze geachte en diepbetreurde Voor zitter die zo onverwachts aan zijn familie en onze bond ontrukt werd. Ja. Vriend Leonard U waart voor ons een schat en U te verliezen, nog zo oud maar. valt ons zwaar. De verslagenheid onder al de leden van onze bond. waaraan U zo verkleefd waart, is groot want we ver liezen in U 'n raadgever en steun. Ja. dat waart U. van af het bestaan der plaat selijke afdeling Een der eerste waart U om U aan te sluiten in 't jaar 1922. Korte tijd nadien waart U een der ijverigste be stuursleden en sedert vijftien jaar waart U Voorzitter. Hoevelen hebt U met raad en daad gesteund en geholpen, U stond steeds in de bres om de belangen der Kroostrijke families te verdedigen. Overal zag men Uw sympathieke figuur op congressen, stoeten en vergaderingen, ja zelfs tot over de grens waart V 'n bekende propagandist, voor de bond der kroostrijke gezinnen. Hier bij Uw open graf. Vriend Leonard sturen wij onze oprechte dank voor alles wat U gedaan hebt. Uw nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. Aan U, zijn diepbeproefde echtgenote, aan zijn wenende kinderen, bieden wij on ze gevoelens van Christelijke deelneming in 't onherstelbaar verlies doch weent niet als de hopelozen, want Hij die hier te ruste wordt gedragen, geniet reeds van de vol komen rust hierboven. Vaarwel Voorzitter en Vriend, rust zacht in de schaduw van het kruis wij vergeten U niet in onze gebeden. Het Ypersch Nieuwsbiedt aan de diepbeproefde echtgenote en kinderen van de dierbare afgestorvene, zijn innige blij ken van deelneming aan. in de localen van het Kon. Atheneum De Montstraat II, leper ingericht door de Kindertuin, de Rijksmiddelbare Meisjesschool cn het Koninklijk Atheneum Al wie tegenwoordig was op de eerste twee dagen van de fancy-fair zal het met mij eens zijn als ik hier schrijf dat niet tegenstaande het slechte weder de fancy- fair een overrompelend succes kende. Het cabaretgezelschap vergastte ons Za terdagavond met een wel gevarieerd pro gramma De groep c Jeugd en Vreugd» van Wytschate. onder leiding van de Heer Yandroemme wist het publiek van Zon dag aangenaam te verrassen. Hun succes was zo groot dat ze reeds dezelfde avond voor een feest in de stad aangeworven werden thierover verneemt U later meer». De Heer Jacques Duhameeuw. begeleid door Mevr Roose. vertolkte op meester lijke wijze een paar vioolnummers. De Heer Studieprefect bracht hulde aan onze jonge virtuoos en Mevr. Duhameeuw als ook Mevr Roose werden in de bloemen gezet. Eén belofte konden we echter niet hou den Een zitplaats te geven aan allen bij de modeshow. Hiervoor was in de eerste plaats het koude en regenachtige weder de oorzaak, dat ons niet toeliet de speel plaats te gebruiken, en in de tweede plaats het publiek zelf dat nog talrijker was opgekomen dan we konden verwach ten. De uiterst verzorgde tentoonstelling, in gericht door de Kindertuin, de R.M M S en de avondschool was pikfijn. We moe ten Mevr. de Directrice en de Dames le raressen van harte gelukwensen voor het gepresteerde werk. De stand van de exotische vissen had bijzonder veel aantrek. Hier ook al onze felicitaties voor de inrichters. Ieperlingen laat niet na deze enige tentoonstelling te bezoeken op Zaterdag 30 Juni of Zondag 1 Juli. Van de ballons die Zondag opgelaten werden kwam ons een eerste kaart toe uit Geel. Ouders koopt Zaterdag of Zon dag een ballon voor uw kinderen opdat ze zouden kunnen deelnemen aan deze zeer interessante prijskamp. Op een andere plaats in het blad vindt U het gedetailleerd programma van Za terdag en Zondag. Wij vestigen er nogmaals uw aandacht op dat ons cabaret doorgaat met een nieuw programma. Ook vermelden we U speciaal het heroptreden van de Hr Jac ques Duhameeuw (le prijs voor viool) samen met Mej. Tryssesoone (le prijs voor viool) en Mevr. Roose (le prijs voor piano)- Vergeet niet dat de trekking van de tombola doorgaat op Zondag 1 Juli rond 19 uur. Er zijn niet veel loten meer be schikbaar We vragen aan de ouders dat ze Zon dag. onmiddellijk na de prijsuitdeling van het Koninklijk Atheneum, welke doorgaat in de Stadsschouwburg (14.30 u) hun kinderen zouden vergezellen naar de Fancy-Fair op het Atheneum. MJ WE VUURJCRUiSEN EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij besluit van Z. K. H. de Koninklijke Prins, werden volgende Vuurkruisenleden benoemd tot Ridder in de Kroonorde met ZwaardenDeraedt Achiel, Beselarestw 47. te Zonnebeke en Desnyder Cyriel, Bik- schotestraat 37. te Langemark. Tot Ridder in de Leopold II orde met zwaarden Callemein Valeer, Grote Molen straat 20. Zonnebeke. en Vermeulen Cy riel, Lotegatstraat 5. Zonnebeke. Aan de ze verdienstelijke oud-frontkameraden die de ganse oorlog 1914-18 in de Vuurlinie hebben doorgemaakt, bieden wij onze hartelijkste gelukwensen ERETEKENS 1914-18 Vandaag 30 Juni. is de laatste dag voor het opmaken der aanvragen voor de Leopold II orde met zwaarden. Vuurkaart en Vuurkruis. Oorlogskruis 14-18, enz. Alwie deze avond niet in regel is. mag er een kruis over maken. Wij hebben alles gedaan, opdat niemand zou moeten bedrogen uitkomen. Binnenkort maken wij de juiste gege vens bekend nopens de talrijke aanvra gen der laatste weken, met aantal en andere bijzonderheden. Een reuzenwerk, door het bestuur gezamenlijk, in een mi nimum van tijd in orde gebracht. NAAR NIELrWPOORT Op Zondag 5 Oogst, heeft het 16e jaarlijks Nationaal Huldebetoon plaats aan Z. M. Koning Albert en aan de Helden van de IJzer. De traditie getrouw, zullen ook dit jaar, onze Vuurkruisen met bestuur en Vlag deel nemen aan deze plechtigheid waar van het beknopt programma hier volgt Te 10 45 u.Vergadering op de Markt plaats. Ontvangst van de Overheden op het stadhuis. Te 11 u. Plechtige H. Mis in de O. L. Vrouwkerk. Te 1145 u.Vorming van de stoet Te 12 u Défilé voor het standbeeld der Nieuwpoortnaren gestorven voor het Vaderland en ook voor de Overheden op de Marktplaats. Te 12.15 u. Plechtigheid aan het ge denkteken van Koning Albert aan de boorden van de Ijzer. Uitvoering door de Muziekkapel der Zeemacht. Toe spraken door Luitenant-Generaal Ridder van Strijdonck de Burkel en door de Bur gemeester van Nieuwpoort. Bloemen hulde. Te 13 u.Bloemenhulde aan het ge denkteken der Engelsen en aan dit van de 81e Franse D.I.T. Te 1315 u.Aan het IJzermonument: Toespraken en bloemenhulde Te Nieuwpoort-Bad. te 15.30 u. Con cert door de Muziekkapel der Zeemacht. Nadere bijzonderheden alsmede de spe ciale treinregeling. vermindering der ta rieven van 25. 35 en 50 voor alle me dereizigers. enz. zullen in onze wekelijkse kroniek, langs dit weekblad kenbaar ge maakt worden. BORNEM Verleden Zondag, trok on ze Voorzitter met een afvaardiging van bestuur en leden naar Bornem bij Ant werpen. de geboortestreek van onze Mak ker Theo. om deel te nemen aan het Vlag- gefeest der pas gestichte afdeling der Vuurkruisen. Voor het bijzonder onthaal, verwijzen wij U naar de deelnemende Vuurkruisen, die er een blijvende her innering zullen aan bewaren. De tegen woordigheid van de machtigste afdeling van het land. leper uit het verre West- land werd ten zeerste gewaardeerd. Aan te stippen valt. het mooie gebaar van ons bestuur, dat bij het bezoek aan het vermaarde beeld van O. L. Vrouw van de Krocht, in de kapel onder de kerk. een H. Mis heeft doen opdragen voor onze afgestorven Vuurkruisenleden als mede voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn der overlevenden en hun families. Het Comité nodigt alle groeperingen Oud-Strijders uit om met vlag en afvaar diging deel te nemen aan de heldenhulde op St. Pieterswijk op Zondag 1 Juli 1951. Vergadering om 10.45 u aan de Sint Pieterskerk Kon. leperse Schaakkring DE MATCH DER KONINKLIJKE KRINGEN OOSTENDE 11 YPER 7 In een stemmig en intiem lokaal aan de Kemmelbergstraat te Oostende wacht ons een gul onthaal, waar onze vertegen woordigers het op te nemen hebben tegen de lokale schaakkrachten Voorzitter Tee- taert heeft bovendien beroep gedaan op 5 spelers van nationaal formaat. Allen hebben ronkende namen in de Belgische schaakwereld. Twee ploegen werden opgesteldéén van 10 en één van 8 spelers en bij de eind afrekening zijn het juist de 5 vaandeldra gers van de K.O S.K. die de balans in hun voordeel deden overhellen. Onze eerste ploeg was niet zonder bijtende strijd op voorhand gesneuveld. Maar de heer De- wilde in een daverende forme redde samen met de heren Vandroemme en Jude onze eer. Gelukkig zorgde de tweede ploeg voor een vreugdenoot en secretaris Baert. terecht fier. mocht 5 winstpunten boeken, waarvoor eens te meer de heer Bollaert en Mej. Ghislaine Devacht zich hebben doen gelden. Bij het afscheidswoord kende de sym pathieke en vriendelijke heer Boddaert een der voormannen van de B.S.B. spijt de nederlaag ons een zeer verdiende morele overwinning toe, waarop we te recht zeer prat kunnen gaan. Proficiat K.Y.SK.-vertegenwoordigers. En onze gelukwensen aan het Bestuur van de K.O.S.K. voor de zeer puike organi satie. Tot weldra bij de return INTERCLUB KAMPIOENSCHAP IVe klas (WestVlaanderen Zuid) Voor de 4e ronde heeft ons B-team op nieuw de C. E. Herseaux met dezelfde cijfers als in de heenronde 3-1 verslagen. Zaterdag 30 Juni 1951 om 18 uur in het lokaal 5e ronde tegen Woesten. waar we onze rekening voor de nederlaag van de heenronde nog dienen te vereffenen. De teugels strak gespannen houden, heren Feuilleton Het Ypersch Nieuws 6 ko- En hij was voorzichtig. John Max well was een man van de wereld en hij wist over veel dingen te praten. Mevrouw Metcalfe luisterde naar hem en deed haar best om er belang in te stellen, maar dat lukte niet. Zij had gehoopt, dat hij haar raad zou geven en over de meisjes met haar praten. Maar hij wilde over niets praten dan over toneelstukken, die zij nooit gezien had. En over het verval der moderne kunsthet pa ganisme bijvoorbeeld en over dat onaangename Epstein-denkbeeld over de Nacht. Gelukkig maar, dat nie mand anders er ook zo over dacht, ten minste hij had nog nooit zo ie mand ontmoet, zei John spottend. Maar een volkomen succes was de lunch toch niet. Toen mevrouw Met calfe zich weer in haar slaapkamer bevond, was zij teleurgesteld. En zij had hoofdpijn gekregen door haar hoed. Hij was zo nauw. Zij zette hem af en gooide hem boos op haar bed. Zij was oud, dacht zij, terwijl zij zover voorover bukte, totdat zij zich- zelve kon zien in de spiegel boven haar toilettafel, en met schrik zag zij dat haar haar, dat over haar oren viel, al grijs begon te worden. HOOFDSTUK VI En al heel gauw hadden zij nog maar een week, voordat zij naar In- dië zouden gaan. De grote bagage stond gepakt en van labels voorzien, klaar om verzonden te worden. Op een morgen zag John alles gereed staan in de hall. Negen collies telde hij. En terwijl hij er naar keek, kwam April de trap af en ging naast hem staan. Meer en meer was zij van deze lange, gedistingeerde man gaan hou den, die zo dikwijls en zo lang naar haar jnoeder keek. Waarom sprak Madeline er toch niet met haar over, dacht April spijtig. Zij zou het vol komen kunnen begrijpen. Deze aar dige man zag heel goed, wat een schat Madeline eigenlijk was. Net als een broer, die haar begreep. En toch noemde Madeline hem nooit tegenover haar. Het was wonderlijk. Heel wonderlijk, vond April die het echter voor zichzelf hield en er nooit met Flavia over sprak. Dit ziet er zakelijk uit.John Maxwell keek neer in het mooie ge zichtje van April. Vreemd, maar het had hem nooit moeite gekost om de zusters uit elkaar te kennen. Zij wa ren heel verschillend. En hun karak ter was anders en daar kwam het toch het meest op aan, dacht John, die begreep, dat het tijd voor hem werd om naar het South Kensington Museum te gaan, maar hij had er weinig lust in. Het leven was je ge geven om gelukkig te zijn en het echt te doorleven. Al dat getob over het verleden... Nutteloos! Ja, we zullen nu gauw gaan,zei April hem vertrouwelijk aankijkend. Ben je blij Krankzinnig blij, voor het ene, voor iets anders weer niet,zei April peinzend. Bijvoorbeeld, glimlachte John. Ik geloof niet, dat moeder lust heeft om te gaan. s Waarom denk je dat Ik kan het niet goed onder woor den brengen,zei April. Probeer het eens. Ga mee, er is hier niemand.John keek door de glazen deur, die de hall afsloot. Hij legde zijn hand op April's schouder en duwde haar voor zich uit. Het South Kensington Musevim was ver geten als er nu iemand binnen was komen vallen om hem te vertellen, dat het in brand stond, zou hij er blij om geweest zijn. Vast en zeker zou hij bij dat meisje zijn gebleven in plaats van te gaan helpen blussen. En vertel me nu eens, waarom je denkt, dat je moeder geen lust heeft om naar Indië te gaan, zei John. Zij zaten in lage stoelen voor het vuur. Het was bijna einde Sep tember en het begon al kil te wor den. Daarom was het in het pension van Ferndale altijd zo vol, want Me vrouw Rixon, de eigenares, was niet karig met een vuurtje. April zei vertrouwelijk Zij ziet er lang zo vrolijk niet meer uit. Ik ken moeder door en door, weet u. Toen we hier pas kwamen, was zij gewoon vrolijk, maar na een week was zij buitengewoon, net alsof zij straalde. Ik weet niet of u begrijpt, hoe ik het bedoel. En in de laatste tien dagen is het net of er in haar iets is geblust. Alsof een lamp, die haar in het leven hield, is uitgegaan, zei April, die haar best deed om zich begrijpelijk te maken voor deze vriendelijke man, die ingespannen naar haar luisterde. Zo.John leunde achterover en ging toen weer recht zitten. Ik heb je moeder in de laatste tien dagen zo goed als niet gezien,zei hij het schijnt, dat zij het erg druk heeft. Dan zal het daar van komen, zei April vrolijk. Ik veronderstel, dat zij u mist. Natuurlijk dat is het. Ik heb gemerkt, dat u dikwijls naar haar keek, net alsof u iets tegen haar wilde zeggen, maar er geen gelegen heid voor kreeg. Zo Hij hield zijn gezicht nau welijks in bedwang en de hoeken van zijn welbesneden mond trilden verraderlijk. Dit kind was verrukke lijk, geen wonder, dat haar moeder zo dol op haar was. U moet de gelegenheid zoeken cm het haar te zeggen,zei April kalm. Wil jij me daarbij helpen zei John plotseling. Wat bijvoorbeeld vindt je moeder prettig? Houdt zij van schilderijen Ik kan haar mee nemen naar Burlington House om de Italiaanse kunst te zien. Of houdt zij meer van het toneel Zij geven MijlpalenMisschien zou zij dat mooi vinden. «Zij is gewoonweg verzot op het toneel,zei April geestdriftig. Ja. neem haar mee naar Mijlpalen Ik weet, dat zij dat heerlijk zal vin den. Doe het dan Vrijdagavond, want dan gaan Flavia en ik uit en blijven 's nachts weg. We logeren bij een vriendin van Flavia, die een bal geeft. Inviteer haar dan voor die avond,zei April en haar zacht ge zicht bloosde. Me dunkt, dat ik dat maar moest doen,zei John peinzend. Is zij op dit ogenblik in het hotel, want dan kon ik het haar dadelijk vragen Als we goede plaatsen verlangen, moet ik ze nu al nemen. Zal ik eens gaan kijken, waar zij is zei April opgewonden. Ja, wil je zei John en toen April wegsnelde, stond hij op en liep naar het venster. Zijn behoedzaam in elkaar gezet plan had dus succes gehad. Zij mocht hem lijden en had zijn gezelschap gemist. En nu had hij zijn besluit genomen. Vrijdag avond zou hij haar ten huwelijk vra gen, want dan zouden zij de tijd aan zich hebben, daar de meisjes uit lo geren waren. Zij zou hem wel aan nemen. Daarvoor zou hij zorgen, dacht John, de handen in zijn zakken tot vuisten ballend en toen keerde hij zich om, want hij hoorde de deur open en dicht gaan. April zei, dat u mij nodig had, zei mevrouw Metcalfe en haar lip pen trilden. Het licht, dat door de twee brede ramen naar binnen stroomde, vreesde zij, maar zij tracht te hem vast aan te zien, wat haar niet gelukte, omdat zijn blik zo scherp was. «Ja. dat is zo.» Wat een gelegen heid was dit, dacht John, terwijl hij naar de deur keek, maar de maker ervan verwenste, omdat ze bijna ge heel van glas was. Ik zou zo graag met u naar het theater gaan. de een of andere avond.zei hij. Ik praat te een beetje met April en toen ver telde zij mij, dat zij en haar zuster Vrijdagavond uit zijn. Zou Vrijdag u schikken O, maar ik heb al mijn mooie kle ren al ingepaktOndanks zichzelf ontsnapten haar deze woorden. Dat doet er niet toe. Ik veron derstel, dat u nog wel iets heeft om aan te doen,zei John glimlachend. Ik zou het heerlijk vinden om te gaan,stamelde mevrouw Metcalfe. Uitstekend. Is er een stuk, dat u graag zou zien Ja, Mijlpalen,zei zij dadelijk. Ik wil het ook graag nog eens zien. Ik zag het jaren geleden, maar ik denk. dat het me nu nog beter zal bevallen. De mode van 1912 lijkt ons even belachelijk als die van 1860. Dan zorg ik voor de plaatsen en als u er lust in heeft, kunnen we eerst sa men ergens dineren. Hoe hemelsriep mevrouw Metcalfe uit, die dadelijk al haar somberheid van de laatste dagen ver geten was. Zij meende, dat zij hem verveelde en dit bleek nu van niet. Zij was die morgen heel vroeg wak ker geweest en over alles had zij toen nagedacht en hoe schandelijk egoïstisch zij was en dat het geluk van haar kinderen genoeg voor haar moest zijn, net zoals vroeger. En in tegenspraak daarmee had zich zo 'n beklemmend gevoel van haar mees ter gemaakt, dat zij naar eigen geluk verlangde. En hier was nu dat geluk. Zij stond op en keek naar het harte lijke gezicht voor haar, dat zij zo door en door kende. Zijn ene zwarte wenk brauw was iets hoger dan de andere en zijn mond had een grappige, spot tende trek, zelfs al lachte hij niet. Nu, dan houden we dat voor af gesproken, zei John. En hij ver wenste weer die doorzichtige deur, want als die er niet was geweest, zou hij mevrouw Metcalfe in zijn armen hebben genomen en haar gekust. Haar gekust om haar te horen sta melen, dat zij van hem hield en dan zou hij zijn weggehold om een spe ciale huwelijks-licentie te kopen en dan zou hij ogenblikkelijk met haar zijn getrouwd, zonder er iets van tegen de meisjes te zeggen. Daarop zou hij zijn onderzoek in het museum staken om een heerlijk koel seizoen in Indië, dat hij vrij goed kende, mee te maken. Toen stond hij weer met zijn twee voeten op de aarde. Hij was een man van vijf en veertig jaar. Op je vijf en veertigste denk je niet meer na, peinsde hij, de hand van mevrouw Metcalfe in de zijne nemend om de eenvoudige reden, dat zij zacht was en hij het prettig vond cm haar vast te houden. (vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4