Het nieuwe schooljaar in 5000 fr. prijzen WERELDGEBEUREN DE POLITIEKE TOESTAND ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. Neemt deel aan onze Kosteloze Pronostiekwedstrijd te JAARGANG Nr 39 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 HET YPERSCH NIEUWS VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS gggTULR EN KEBACTIE M, td. SM Pwteheetaek.MLH (L. DUMOETTEB) Het verlof loopt deze week ten ein de. Veel zal het wel niet gegeven hebben, want de regen vormde er het hoofdthema van en daardoor werden veel ouders voor het zware probleem gesteld hun kinderen een aangename ontspanning te bezorgen, wat soms een hele heksentoer was. Het valt dan ook te begrijpen dat ze soms gezucht hebbenMocht het weer vlug school zijn Nu zijn we weer zover. Op 1 Sep tember, voor anderen 3 September of nog wel 5 September, gaan de deuren open van alle schoolgebou wen. De school heeft er totnogtoe kalm en verlaten gestaan, onwennig door de stilte die er heerste. Wel werd het geluid van schrobbende AJBONNEMXXTRPIUJS 1 JJLAB U» t*. 9 MAAND «5 b. J MAAND U li er borstels en van emmers gehoord, doch dat was het nu eenmaal niet. Het hart ontbrak er, het kloppende hart van zoveel rumoerige en bezige kinderen. Morgen zal die school op nieuw de nijverige bijenkorf zijn, waar vlijtig gewerkt wordt, ge vijld en geschaafd om er de ruwe kanten af te krijgen, die een school verlof er meestal achterlaat. Nog wat onwennig in hun verse klederen zullen die honderden kin deren door de grote poort verdwij nen, benieuwd er hun talrijke vrien den en vriendinnetjes terug te vin den, en aan hen hun vacantiebele- venissen in- geuren en kleuren te vertellen, nog wat weemoedig door al hetgeen voorbij is, doch toch ver heugd het zo vertrouwde kader te ruggevonden te hebben. De eerste dagen zullen dan op nieuw verlopen met het zelfde jachtig gedoe van de aanvang van alle an dere schooljaren het in orde bren gen van schoolgerief, van boeken, het verdelen der plaatsen en wan neer al die drukte zal voorbij zijn, zullen de meesten reeds de gewenste plooi teruggevonden hebben, zullen ze de schooltucht niet meer zo dwin gend aanvoelen, maar opgaan in het leven van iedere dag. Van dan voort, zal er weer eens goed werk kunnen geleverd worden. Wat verstaan we nu onder goed werk Welke verwachtingen wor den er in de school gesteld, wat ho pen de ouders van haar werking Onafgezien van het feit dat er een schoolwet bestaat die aan de ouders de verplichting oplegt hun kinderen vanaf hun zesde jaar naar de school te sturen, hebben ze toch de vrije keus voor hetgeen de instelling be treft waaraan ze hun kinderen toe vertrouwen. Als ze hun kinderen naar deze of gene school sturen, dan is het toch omdat ze overtuigd zijn dat ze daar zullen leren, wat ze nodig hebben om in het verdere leven te slagen. In het lager onderwijs wordt daarvan de basis gelegd, het meer gevorderd en gespecialiseerd onder wijs zal hen al dichter bij het ge wenste doel brengen. Iedereen is er mee akkoord dat aan het kind eerst en vooral een alge mene vorming dient gegeven, voor aleer het zich meer bepaald kan toe leggen op de grondige studie van een speciaal vak of branche. Onder algemene ontwikkeling ver staan wede grondige studie van zijn moedertaal, rekenkunde, natuur kunde, geschiedenis en aardrijkskun de. alsmede de eerste beginselen van een tweede taal. Deze elementaire opvoeding moet echter in de eerste plaats blijk ge- ^en van practische zin, omdat aldus et vlugst en het best het beoogde doel bereikt wordt. Nemen we bijvoorbeeld geschiede nis. Liever dan die kleine hoofdjes v°' 'e Proppen met jaartallen en be palingen, kan het zó aan boord ge- cgd worden dat de kinderen naar lesuur hunkeren omdat ze er iets fuilen vernemen beurte: over vroegere ge- snissen. Geen week gaat voor- U of er kan aan een of ander slaand d herinnerd worden, zonder daar om de algemene leiddraad uit het oog te verliezen. Ook onze huidige dagen zullen eens in de geschiedenis vermeld wor den. Meent ge dat men daarvan een trouw beeld zal ophangen door een droge opsomming van verdragen en conferenties van de laatste wereld oorlog Nee, helemaal nietSpreek de kinderen echter over de moed van zoveel landgenoten, die in moei lijke omstandigheden trouw bleven aan een ideaal, aan het gegeven woord, die hun leven offerden voor het land spreek over de geest van eensgezindheid die ten koste van de bezetter het moraal onaangetast hield, en ge zult hun een trouw beeld schetsen van wat die oorlog wer kelijk was. Het zal hun niet alleen als een herinnering bijblijven, doch in gelijkaardige omstandigheden eveneens als voorbeeld kunnen die nen. En dit schijnt ons wel de rol te zijn die de geschiedenis zou moeten vervullen, t.t.z. voorbeelden te bren gen van vroegere gebeurtenissen om ze op de tegenwoordige in toepas sing te brengen. Voor natuurkunde gaan wij de vrije natuur in, de planten bezien en bestuderen waar ze groeien, de dieren in de omgeving waarin ze le ven. Want hoe degelijk de les ook moge gegeven worden, niets gaat bo ven een visueel geheugen, dat de bijzonderheden dadelijk in herinne ring weet te brengen. Laat de kinderen zaken leren waarmee ze werkelijk eens in aan raking zullen komen, zaken die ze op hun weg zullen ontmoeten wan neer ze eens op eigen benen in het leven zullen staan. Al goed en wel van de verstandelijke vermogens te ontwikkelen door gecompliceerde vakken, door de zogenaamde hersen gymnastiek ons inziens zijn er dan evenveel vakken met meer practisch nut, die daarvoor in aanmerking kunnen komen en die dan ten minste iets zullen blijven bijdragen voor het verder leven. Want wat baat het dat men het een of ander vak gron dig heeft moeten instuderen, wan neer men het in het leven van elke dcig nooit nodig heeft Eenmaal de school verlaten is het na enkele tijd toch helemaal vervaagd en we zou den gr bijna bijvoegengelukkig ook Het gaat ook niet op dat zij, die eens de burgers moeten worden van een vrij land niet onderwezen wor den over de plichten die ze te ver vullen hebben, over de rechten die ze kunnen laten gelden. Staatsbur gerlijke opvoeding voorziet welis waar daarin, maar o. i. wordt er niet genoeg tot de ziel zelf van de zaak doorgedrongen. Hoofdzaak is, er be wuste burgers van te maken, die we ten wat ze doen en die het doen om dat ze overtuigd zijn dat het goed is voor henzelf en voor hun mede mensen. Nu het wegverkeer immer inten ser wordt, zou het ook niet misstaan aan de kinderen de eerste beginselen van de wegcode in te prenten. Want wat baat het hun dat ze in een ge ordende rang tot aan de hoek van de straat geleid worden, als ze daar als een opgeschrikte bijenzwerm uiteenvliegen en soms hun dood te gemoet lopen Wat baat hun dan alle tucht en opgehoopte wijsheid. al»; ze. eens aan hun lot overgelaten, alle notie van richting en tijd ver liezen, wat soms al te noodlottig blijkt Wanneer een vakman met zijn tijd wil meegaan, dan mag hij zich niet blijven blind staren op een nieu we uitvinding, maar dan moet hij ook alles doen wat in zijn vermogen ligt om het nieuwe onder de knie te krijgen en zo vlug mogelijk in toe passing te brengen. En iedereen zal dit slechts normaal vinden. Ook op schoolgebied moet men niet bij het EEN WERELDREIS IN AMPHIBIE-JEEP. \ooraleer hun reis om de wereld voort te zetten lieten de Australiërs Mr en Mevr. Frederick Carlin zich nog even fotographeren. Een derde reisgenoot, de h. Theo De- frenne uit Brussel heelt zich bij het koppel gevoegd, dat thans Calais komt te verlaten. waarvan het le bulletijn en het reglement op blx. 6 verschijnt elke week 100 fr. 2000 fr. voor de eindrangschikking IPIHH» I Het veiligheidspact met Japan is noch min noch meer dan een nieuwe grove j schending van de internationale verdra- 1 gen. en in de eerste plaats van de ver- i klaring van Potsdam waarbij het terug- irekken van de buitenlandse troepen uit Japan was voorzien. Een brief van dhr Sjigeroe Josjida, de Japanse eerste-minister. waarin generaal Ridgway. naar aanleiding van de bekend making van het Japanse vredesverdrag wordt gevraagd, in de toekomst evenals in het verleden zijn vrijwillige en milde steun te verlenen en zijn richtlijnen te geven, alsmede het antwoord van gene raal Ridgway zijn gelijktijdig te Washing ton en te Tokio bekendgemaakt- In zijn antwoord onderstreept generaal Ridgway dat de publicatie van het Ja panse vredesverdrag het volledig herstel van de autonomie van Japan en de her neming van zijn rechten en verantwoor delijkheden onder de andere vrije naties aanmerkelijk dichter bij de verwezenlij king heeft gebracht. De generaal voegt er aan toe dat de grote bekwaamheid van het Japanse volk en zijn rijk cultuur erfgoed in de komende jaren een belang rijke bijdrage zullen zijn voor de inspan ning van de vrije wereld om de gestelde doeleinden te bereiken. SCHERPE VRAGEN ZULLEN AAN DE RUSSISCHE AFVAARDIGING GESTELD WORDEN. De h. Armstrong, republikeins lid van het Amerikaans Huis voor Afgevaardig den. heeft aangekondigd dat hij de con ferentie van San Francisco als gewoon burger zal bijwonen. Hij wil de Russische afvaardiging op de bijeenkomst voor de ondertekening van het vredesverdrag met Japan een reeks vragen stellen. Hij wil o. m. vragen 1. Of het waar is, dat Rusland in 1941 wist, dat een aanval op Pearl Harbour op handen was en Washington niet waar schuwde 2. Waarom Rusland aanspraak maakt op het recht andere landen te zeggen hoe zij het vredesverdrag met Japan, waar mede Rusland zes dagen in oorlog was. moesten opstellen. 3. Wat gebeurde met de Duitse en Ja panse krijgsgevangenen omtrent wier lot niets bekend is. INTERVIEW MET FRANCO. DE OORLOG IN KOREA. Generaal Ridgway, de bevelhebber over de UNO-troepen in Korea, heeft met toelating van Washington thans een strakkere houding tegenover de Noord- Roreanen en Chinese strijdkrachten in Korea aangenomen. Beticht, dat op 22 Augustus een UNO-bom op het grondge bied van Kaesong werd geworpen, heeft generaal Ridgway deze kommunistische beschuldiging met misprijzen als vals van de hand gewezen. Daardoor kwam er andermaal een kink in de onderhan delingen, om een vredesbestand voor Ko rea te vinden. Toch wordt verwacht, dat de bespre kingen weldra zullen hernomen worden. Er zouden thans zelfs aanwijzingen be staan. dat de kommunisten bereid zouden zijn de huidige frontlinie als linie voor de staking van de vijandelijkheden te aanvaarden. EEN NIEUWE KOERS TE WASHINGTON. Het feit dat Amerikaanse bommenwer pers Zaterdag de stad Rasjin. gelegen op 25 km. van de Russisch-Siberische grens in Noord-Oost-Korea, bombardeerden, heeft groot opzien gebaard in politieke kringen te Washington. Men zal zich inderdaad herinneren dat generaal Mc Arthur voor de Senaatscommissie getuig de dat hij vergeefs om de toelating had verzocht dit spoorwegknooppunt te bom barderen. Tijdens het verhoor kwam de staatssecretaris voor Defensie, generaal Marshall, verklaren dat deze toelating ge weigerd werd terwille van het risico ver bonden aan een operatie zo dicht bij de Russische grens. De correspondent van de Monde te Washington schrijft in verband hiermee Op strategisch en op politiek gebied grij pen de Verenigde Staten geleidelijk naar de doctrine van generaal Mc Arthur te rug Deze correspondent laat voorzien dat er binnenkort nog gewaagder opera ties zouden kunnen ondernomen worden. Een Zwitsers journalist schrijftTot dus ver hebben de Verenigde Staten er reke ning mee gehouden dat een algemene oor log eerder onwaarschijnlijk is- Thans zijn zij er van overtuigd dat het onwaar schijnlijk is dat deze oorlog niet zon uit breken. HET VREDESVERDRAG MET JAPAN. De Russische pers ruimt een belangrijke plaats in aan de berichten over de aan komst van Gromyko te New York en in het algemeen over het Japanse vredes verdrag. De pers geeft o.m. de verklaring van Gromyko weer, dat de Russische afvaar diging een voorstel op zak heeft, dat slechts op de conferentie te San Francisco zal worden bekendgemaakt. De Pravda schrijft over het toekomstig Japans-Amerikaans veiligheidsverdrag Het is duidelijk dat de voorgenomen Amerikaans-Japanse militaire maatrege len slechts een onderdeel uitmaken van de Amerikaanse politiek ten opzichte van Japan. De toepassing van deze overeen komst beoogt niet minder dan Japan te herschapen in een wingewest van de Amerikaanse imperialisten. Alle punten van de overeenkomst zijn zo gesteld, dat zij het de Amerikaanse imperialisten mo gelijk maken Japan onbeperkt te leiden Het blad verzekert dat Japan 30 infan teriedivisies op de been moet brengen. (Zie onderaam vmlg kolom) oude blijvennieuwere tijden ver gen nieuwere zeden en aanpassing is hier vooral noodzakelijk. Het onderwijs mag niet ieder jaar een herhaling worden van wat 25 jaar geleden werd geleerd. De evolutie die samengaat met die 25 jaar. moet ook in het onderwijs tot uiting ko men. wil men er verder de vruch ten van blijven plukken. Daarom moet alle initiatief in die zin met beide handen aangemoedigd worden. In een vraaggesprek met een redac teur van het weekblad News Week verklaarde generaal Franco dat de deel neming van de Spaanse troepen aan de Westelijke verdediging tegen een Sovjet- aanval wel degelijk het beslissende ele ment kan zijn. hetwelk de schaal ten gunste van de anti-communistische strijd krachten zou doen overhellen. Generaal Franco gaf blijk van een ze ker scepticisme toen hem om zijn mening over het Europese leger gevraagd werd en hij verklaarde dat een werkelijke in ternationale geestesgesteldheid jaren, zo niet eeuwen nodig heeft, om een factor van waarde te worden. Daartegenover heeft hij een vast geloof in het duizend jarig patriotisme van de Europese landen. Volgens hem moeten het nationaal be wustzijn aangewakkerd worden, de na tionale economieën weder opgericht, de nationale en de gemeenschappelijke ver dediging versterkt en moet men Moskou aan het verstand brengen, dat geen enkel Europees land ook maar het minste oog merk heeft op een morzel Russische grond. SPECTATOR. DE NIEUWE BELGISCHE SPRINGPLANK IN OORLOGSTIJD. In De Landwachtlazen we de vol gende passus, die ons vertelt hoe het komt dat Belgisch Kongo thans zozeer in de belangstelling van de regeringsleden en van de handelslui staat Het is inderdaad geen geheim meer dat de regering zich sedert ettelijke maanden beijvert om de verdedigings werken van de basis van Kamina in de kolonie te voltooien, terwijl anderzijds thans te Nairobi in British Kenya een conferentie plaats heeft waar zich afge vaardigden van Engeland. Frankrijk. Zuid-Afrika en België bezig houden met de maatregelen die dienen getroffen om de verbindingen in Afrika, dank zij het aanleggen van nieuwe vliegpleinen. beter in te richten, en aldus de militaire sa menwerking van de verschillende be trokken landen te bevorderen Een nauwe samenwerking over de welke dhr Pholien zich wellicht met lei dende Zuid-Afrikaanse personaliteiten tijdens zijn oponthoud aldaar zal kunnen onderhouden, en die niet enkel van al gemeen strategisch belang is. maar spe ciaal door de noodzakelijkheid om de ko per- en uraniumcentra tegen elke ver rassende aanval te beschutten. Indien wat God verhoede de oorlog moest uitbreken, dan zou het een totale oorlog zijn. die zich als een lopend vuur tot alle aardstreken uitstrekken zou. De vitale grondstoffencentra van Mid- den-Afrika zouden dienvolgens gevaar lo pen door vijandelijke bommenwerpers en valschermspringers aangevallen te wor den Wij dienen ginder zoals hier. paraat te zijn om een dergelijke aanval te ver ijdelen. beter nog door de defensiemaat regelen die getroffen worden, de lust op dat verschrikkelijk avontuur aan de even tuele aanvaller te benemen. Zo staat Belgisch Congo in het brand punt van de belangstelling. DE POLITIEKE VOORUITZICHTEN. Het Laatste Nieuwspubliceerde in een echo o m. de volgende politieke voor uitzichten f Naar verluidt moet een hervorming van de regering in een nabije toekomst niet verwacht worden en ligt het in de bedoeling het parlement niet vroeger te rug te roepen dan de normale dag voor de nieuwe zittijd. Dit is. volgens de grond wet. de tweede Dinsdag van November, dus op 13 November. Er zou dan een rieu- we regeringsverklaring afgelegd worden. an socialistische zijde wordt er aan gedacht de oppositie vooral te voeren in het teken van allerhande eisen, die tot economische ontreddering kunnen leiden. Aan dergelijk demagogisch vertoon zul len de liberalen niet willen meedoen Het is trouwens ongerijmd vanwege een lei der als de h. Spaak, de grote man van de Raad van Europa en de onderteke naar van het Atlantisch Pact thans op te hitsen tegen de maatregelen inzake landsverdediging, die voortvloeien uit het Atlantisch Pact. Daarenboven zou de Raad van Europa niet eens te Straats burg kunnen zetelen indien er geen At lantisch Pact bestond om de veiligheid in West-Europa te verzekeren DE KRACHT VAN DE C.V.P. In De Standaardverscheen een hoofdartikel over de verantwoordelijkheid van de C V P., en dit naar aanleiding van de Vlaamse Sociale Week die te Leuven werd gehouden. Uit dit artikel citeren we volgende passus (zie rervolg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 1