CINEMA COLISEUM RIO ESCONDIDO TWEELINGZUSTERS Bi} DE VUURKRUISEN N. S. B. - NIEUWS B.N.B. - NIEUWS 5f Jozefs Vrije Beroepsschool Avondleergangen (HET HELSE DORP) met MARIA FELIX de nieuwe Dolores del Rio. N. C. Middenstandsverbond PAMELA WYNNE HET YPERSCH NIEUWSBlz. 4 22-9-1951 EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bi; "Koninklijk besluit werd ons ijverig bestuurlid Verfaillie Oscar. Slachthuis straat 23. benoemd tot Ridder in de Leo pold II orde met zwaarden Ons medelid Wuylens Gustaaf. Polen laan 15. bekomt eveneens deze hoge on derscheiding. bij tweede bevordering. Hij is namelijk reeds benoemd geworden tot Ridder in de Kroonorde met zwaarden- Beide vereremerkten stonden gans de oorlog 1914-18 in de Vuurlinie, waar zij door hun moed en heldhaftigheid in de strijd meermalen op de legerdagorder werden vermeld en er talrijke eretekens verwierven Aan deze beide oud-frontkameraden bieden wij. onze hartelijkste gelukwensen PROVINCIAAL CONGRES Zondag 7 Oktober a-s., trekt onze Voorzitter met een afvaardiging naar hel Provinciaal Congres te Roesela re. ten einde de eisen der leperse Vuurkruisenafdeling voorop te brengen en te verdedigen, in voorbe reiding van het Federaal Congres dat op 25 November e k te Brussel gehouden wordt- Wij zijn overtuigd dat ze daar goed werk zullen verrichten, want niet minder dan zes punten zijn van hunnentwege op de dagorde geplaatst Kordaat zoals ze steeds gewoon zijn. zullen ze hun stem laten horen, om zodoende, evenals cnze verdubbeling der frontstreeprente, nieu we successen voor onze frontkameraden en in het bijzonder voor onze genegeerde weduwen te kunnen oogsten. NOG DANKBETUIGINGEN In naam van onze zieke en ongelukkige leden, alsmede in deze van de Weduwen onzer afgestorven makkers-beneficianten van het Nationaal Werk voor Oudstrijders, heb ben wij reeds onze dank overgemaakt aan de drie afgevaardigden, die gezamen lijk de Collecte van het Bloempje van het NWO S. op 21 en 22 Juli hebben gedaan. Ter aanvulling delen wij mede dat afgevaardigde Worme Marcel belast is geweest met de inrichting. Dat hij dit prachtig heeft weten te verwezenlijken, in nauwe samenwerking met de afgevaar digden Théo en Quaghebeur. bewijst het mooie resultaat dat werd bekomen, waar voor onze oprechte dank. Hierbij aanzien wij het tevens als een plicht, tot de he ren die zich bereidwillig ten dienste heb ben gesteld van afgevaardigde Worme en ook de Vuurkruisenleden Meul Damien. V'érdegem Adolf. Lewyllie Georges als- méde de Gezusters Deroo. Haiglaanen de Gezusters Lewyllie. Dikkebussteenweg. dochters van Vuurkruisenleden. die hun medehulp bij de collecte, vrijwillig, de afgevaardigden Théo en Quaghebeur, heb ben aangeboden, eveneens een bijzonder woord van dank te richten. De Vuurkruisen zullen ook dit indach tig blijven. Wij lezen in het Strijdersbladeen artikel overgedrukt van het weekblad De Strijder getiteld Zo ver gaan wij en getekend Pastor Bonus- Dat er een zielmis opgedragen wordt voor een gesneuvelde Oostfronter. geen enkel rechtschapen mens zal daar gra- ten in vinden Doden, wie en wat ze nu ook waren in dit aards tranendal, heb- ben recht op gebeden voor hun iele- lafenis. In de laatste dagen van Juli 1951 werd er. in de Sint-Michielskerk te Gent, een zielmis gecelebreerd ter nagedachtenis van een gesneuvelde SS-man Ver van ons de gedachte daartegen verzet te willen aantekenen. Maar dat er. tijdens de offerande ge- denkbeeldjes werden uitgereikt waarop diezelfde SS-man in volle Hitler-uniform prijkt, zulks is een vieze gemeenheid en een tergend schandaal 1 »Wij willen wel aannemen dat de be- trokken pastoor daarvan geen voorken- nis kreeg... i Maar. eens dat de mensen ten offer gingen, had men toch seffens kunnen zien wat er aan de beeldekens haperde en had men dan ook de moed moeten hebben ze gewoon in te houden. Vooral als men bedenkt hoeveel on- heil en ellende dit rampzalig nazi-uni- form over ons land en over de wereld gebracht heeft. Wellicht waren het ook slipdragers van de Nieuwe Orde welke in die on- zalige oorlogstijd, de klokken uit onze kerken kwamen stelen... ook uit de Sint- Michielskerk te Gent Maar dat stond nu allemaal niet te lezen op de doodprentjes van de gesneu- velde SS-man. Nu. 't is al zo lang geleden en de we- reld draait weer lustig voort. Ja, de wereld draait weer lustig voort- En welke is de oorzaak van dergelijke toestanden Hewel. de onverschilligheid van de bevolking in 't algemeen en de oudstrijders in 't bijzonder. En om deze onverschilligheid te bewij zen. nemen we slechts twee voorbeelden voor wat onze stad betreft. Jaarlijks wordt hulde gebracht ter na gedachtenis van onze aller beminde Ko ningin Astrid, waarvan nog dagelijks, in alle middens, lof wordt uitgesproken. En wie bekommert zich om dit Huldebetoon Wie neemt er aan deel Alleen de bij het Verstandhoudingskomiteit aangesloten bonden van oudstrijders en gelijkgestel- den met enkele bestuursleden Wie viert de verjaardag van de bevrij ding der stad. deze heuglijke dag die ons van alle vreemde dwang verloste en onze vrijheid terugschonk Nogmaals dezelfde groeperingen. Wij legden reeds nadruk op de overwegingen door zekere toeschouwers geuit bij het voorbijtrekken van de stoet te dier ge legenheid ingericht. En wat stellen wij vast in onze oud strijders verenigingen .Onvoldoende be langstelling. gemis aan begrip der be langloze offers door de bestuursleden aan de dag gelegdverkeerde redeneringen, zoals: Het zal wel gaan zonder mij. en wanneer iets van de kar valt zal ik er ook van genieten Bovendien zijn het de eersten om cri- tiek uit te brengen en de daden van de leiders te beknibbelen. Maar, ze hebben de tijd en de moed niet om in het open baar hun gedachten te komen voorleggen. Is het aan te nemen dat er nu nog tal rijke oudstrijders 1940-45 zijn die niet in het bezit zijn van het brevet der herin neringsmedaille. wat volstrekt nodig is voor het bekomen der Strijderskaart. Niettegenstaande alles en dank zij de macht van NB B. met zijn 180 000 leden, is een punt van ons eisenprogramma ver wezenlijkt Om de andere te veroveren zal nog hevig dienen gestreden Daarom sluit allen aan. opdat ons leden tal nog groter worde ten einde nog meer gewicht in de balans te brengen en zo het verwezenlijken van ons volledig eisen programma te bespoedigen. Eendracht baart macht HET BESTUUR. B_N.B.-er aan de eer. De Heer Antoine Gantois. ondervoor zitter der Yperse sectie, werd deze week vereerd, door het toekennen van het oor- logskruis 40-45 met palm en het militair ereteken van 2e klas met palm. voor de door hem bewezen diensten aan het Va derland. tijdens de bezetting. Bestuur en leden wensen hartelijk pro ficiat aan de sympathieke Tony. De aanvragen voor de strijderskaarten 40-45 zijn volop aan de gang. Voor administratieve inlichtingen en aanvragen mag men zich wenden, alle da gen na 18 uur, bij Voorzitter Tytgat Fr.. Statiestraat 11, Yper. TYROLIANA LN' DE IEPERSE STADSSCHOUWBURG Dat het moderne bedrijfsleven ook het samenhorigheidsgevoel, onder de mensen van een groep, op gunstige wijze kan be ïnvloeden hebben alle aanwezigen kunnen bemerken, die samen met ons te gast wa ren op het feest van de Vriendenkring GAZELEC B M.G E. sector leper Men voelde het zo goed aan dat al die mensen samen één familie vormen al waren er sommigen van heel ver geko men En «Kobuske» zal het waarschijn lijk nog best ondervonden hebben, want het publiek behandelde hem. in zijn spon tane jovialiteit, als een van de zijnen- Wij moeten het bestuur van de Vrien denkring geluk wensen met zijn keuze, want het kunstgezelschap Xavier Geerolf en z'n Troubadours is nu precies niet het eerste het beste Naast de vele mooie muzikale nummers, door orkest, zange res. zangers en fluiters, kregen wij een paar sketches, en vooral het optreden van «Kobus Kuch (voel j'hem de man met het effen gelaat, oogstte ongetwijfeld het grootste succes. Bij het slot hield de Heer Ingenieur Pycke, Groepshoofd. er aan het bestuur van de vriendenkring geluk te wensen. alsmede allen die aan de uitbouw van de Vriendenkring hun beste krachten wijden. Vermelden wij nog dat naast de Heer Pycke, ook zijn geachte gade Mevrouw Pycke, Heer en Mevrouw Marechal, Heer Ingenieur en Mevrouw Orts, Heer Afde lingsoverste en Mevrouw Robyns, bene vens de voorzitters, secretarissen en vele leden van de Vriendenkringen uit Menen, Nieuwpoort. De Panne. Roeselare en Ron- se, er aan gehouden hadden dit feest bij te wonen Zo verbroederde dan iedereen, vanaf het Groepshoofd tot de gewone arbeider, in dit gezellig feest van de Vriendenkring GAZELEC/B.M.G.E- J- Sint Jacobstraat 5 1EPER SNIT en CONFECTIE (Elke Maandag van 8.30 tot 12 u. en van 13 tot 14.30 u). Aanvang van de cursusMaandag 1 Oc tober 1951. DRAAIEN en LASSEN (Elke Maandag, Dinsdag Donderdag en Vrijdag van 17.15 tot 19 uur). Aanvang van de cursusMaandag 1 Oc tober 1951. AUTOTECHNIEK en RIJLESSEN (Elke Zaterdag praktijk van 13.30 tot 15.30 uur of van 17 tot 19 uur. Elke Zon dag theorie van 9 tot 11 uur). Aanvang van de cursusZaterdag 6 Oc tober 195] RADIOTECHNIEK (De dagen waarop de leergangen zullen doorgaan worden be paald in overeenkomst met de ingeschre venen). Aanvang van de cursusMaandag 1 Oc tober 1951 te 18.15 uur. Inschrijving voor al deze leergangen op het Sekretariaat van de school. (5371) ZATERDAG 22, ZONDAG 23 en MAANDAG 24 SEPTEMBER op de gewone uren De machtige nieuwe Mexikaanse film Een stralend mooie en koninklijke verschijning. Mooier en dramatischer dan haar voorgangster. De geweldige kultuurstrijd van een president der republiek en een onder wijzeres. Strijd, liefde en passie tot de dood toe. Deze film bezit de grootsheid en al de karakteristieken van de goede Mexikaanse film. Niettegenstaande de uitzonderlijke waarde van deze film worden de prij zen der plaatsen behouden op 10 en 12 frank. (5374) MEDEDELINGEN VAN HET GEWEST. SECRETARIAAT N.CM.V. Aan alle Kleermakers en Naaisters. De tweede les van Mr Dupan, die zou doorgaan op Maandag 24 dezer, wordt een tweetal weken uitgesteld, daar Mr Dupan op die dag en ook op de volgende dagen weerhouden is. Naar een ander lesgever werd er niet uitgezien, aangezien Mr Du pan de wens uitdrukte in een volgende les, practische toepassingen te geven in aansluiting op het onderwerp dat hij be handelde op Maandag 27 Augustus 1.1. De leden van het N. C. Middenstandsver- bond en ook de niet-leden zullen speciaal verwittigd worden wanneer deze tweede les zal voorgedragen worden. Aan de kaderleden van het gewest leper (N.C.M.V.) De kaderdag voor de bestuursleden der plaatselijke afdelingen en der geweste lijke beroepsverenigingen in de schoot van het N C M V., die geschikt was op Zondag 30 September, wordt één week verzet, uit reden dat het Nationaal Congres van het Nationaal Verbond der Textieldetail- lanten (NAVETEX) op die Zondag te St Niklaas-Waas plaats grijpt en dat er een zestal bestuursleden uit leper, aldaar het Gewest leper zullen vertegenwoordi gen De uitnodiging tot en de dagorde van de Kaderdag zal voorkomen in «Gewes telijke TijdingenOctobernummer, het welk aan alle bestuursleden zal toegezon den worden in de eerste dagen van de maand October. Er zal dus geen speciale uitnodigingskaart gestuurd worden. De bestuursleden zullen dus goed doen het eerstkomend nummer van Gewestelijke Tijdingen aandachtig te lezen. Feuilleton Het Ypersch Nieuws 16 «Ja ik weet het,» zei mevrouw Metcalfe kalm. Ga nu mee, schat, want we zijn vreselijk laat. De bel heeft al geluid. Alles was dus vol schone belofte. Maar de belofte werd niet vervuld. En slechts juffrouw Baker wist, hoe treurig alles ging. Majoor Carew was afgetrokken, vreselijk afgetrok ken en des te meer omdat Flavia hem niet al haar dansen had willen ge ven, die zij hem eerst had beloofd. Flavia werd ingenomen door de ge dachte aan die oudere man, die in de Politiek was. Heel velen hadden haar verteld, dat hij zo geleerd was en dat hij op het punt stond om Gou verneur over een der Noordelijke provincies te worden. Zij sprak op on verschillige wijze tegen majoor Ca rew, die woedend antwoordde. Juf frouw Baker, die wat achteraf zat in haar dekstoel, omdat de stoelen om ruimte te maken, achteruitge- schoven waren, keek naar hen. Een korte poos geleden had zij April ook gezien, die met strakke mond langs haar was gegaan in de richting van het bovendek. Op dit uur was het daar donker en juffrouw Baker voel de een steek in haar hart, omdat zij er zo goed als zeker van was, dat April zich daar ging verbergen en misschien in haar eenzaamheid zou huilen. Haar moeder danste en ver maakte zichzelf juffrouw Baker had haar voorbij zien dansen in de armen van een oudere Kolonel. En nu had den Flavia en majoor Carew ruzie daarvan was juffrouw Baker over tuigd. Zijn ogen waren donker van drift en Flavia antwoordde op scher pe toon. Maar na een paar minuten bond Flavia in. Zij was veel te berekenend, dacht juffrouw Baker, om de ene man te laten lopen, voordat zij zeker was van de andere. Vlug legde zij haar hand op de arm van majoor Carew en keek toen op haar balboekje. Toen gaf zij het hem en hij krabbelde er iets op en gaf het haar glimlachend terug. Toen verdween hij in de rook kamer. En Flavia keek om zich heen en glimlachte stralend, toen de ou dere man in de Politiek plotseling opdook en bezit van haar nam. Juffrouw Baker las verder. Maar haar hart was met het lieve kind, dat stond te huilen, zo dood alleen op het opperdek. Maar, het ging haar niet aan. Het leven was hard, en hoe jonger men was om dit in te zien, hoe beter het was. dacht juffrouw Baker, machinaal voortlezend en ver langend, dat het tijd was om naar bed te gaan. Zij bleef lezen, totdat zij een kal me stap achter zich hoorde. Het was majoor Carew, die lachend op haar neerkeek. Heeft U juffrouw Met calfe gezien vroeg hij. Ja zei juffrouw Baker, terwijl er een vreselijke gedachte bij haar opkwam. Zij was plotseling vergeten, dat zij zendelinge was en dat van al les ter wereld de waarheid het voor naamste was. Ik heb haar zo juist naar het opperdek zien gaan, zei zij. Alleen vroeg majoor Carew en er was iets in zijn stem, dat juffrouw Baker waarschuwde, dat het mis schien toch maar beter zou zijn, als Flavia met hem trouwde, opdat zij krijgen zou wat zij verdiende, als de eerste glans er af was. «Ja», zei juffrouw Baker zacht. En toen majoor Carew bijna zonder dank U te zeggen doorliep, sloeg zij haar ogen neer op de bladzijde van haar boek. Maar de letters dansten voor haar ogen. Zij nam haar bril af, veeg de hem schoon en zette hem weer op. Zonder haar bril kon zij de din gen in de verte goed zien. Bijvoor beeld de zwarte rug van majoor Ca rew, die de dektrap opliep. Maar... juffrouw Baker deed haar uiterste best om bij haar boek te blijven. Zij zou stellig voor deze zonde gestraft worden, maar niet zo dadelijk. Daa renboven had Flavia wel eens wat beleefder tegen haar kunnen zijn. Het was op het opperdek donker der dan majoor Carew wel had ge dacht. Twee maal stootte hij op een verliefd paarhij maakte een ver ontschuldiging en liep verder. Ten laatste zag hij de lichte gedaante, die hij zocht. Het vluchtige geflon ker van een zwak licht scheen over het gele haar, dat hij kende en aan bad. Alleen en in tranen en Majoor Carew viel op zijn knieën en de tra nen kwamen hem in de ogen. Liefste, doe dat niet,zei hij hartstochtelijk. Ik weet, dat ik een bruut ben, maar jij maakt me gek. Ik word heus gek als je zo huilt. Kus mij. «Ik...» April's stem was zacht en stokte. «Ik weet het... zeg het maar niet, het was mijn schuld. Ik houd zo vre selijk veel van je, laten we al deze misère nu toch vergeten En er is immers geen reden waarom wij niet zouden trouwen, is het wel Zeg dat je wiltals je het liever niet zegt, dan is het ook niet erg. Kus me al leen maar. Als je wist hoe ik ver langd heb... Lieveling... «Ik... Maar toen kon April niets meer zeggen, omdat zijn lippen de hare zochten. Haar zaligheid was zo groot, dat zij geen woorden vond. Hij stond nu en trok haar tegen zich aan. Mijn kleine meisje,zei hij en met een hartstocht, die alle woor den uitsloot, drukte hij haar aan zijn hart. Efl ik dacht dat het Flavia was April liet haar hoofd zakken. En toen majoor Carew deze woorden hoorde, was het of zijn hart ophield met kloppen. Hij had Flavia's zuster ten huwelijk gevraagdDe afschuwelijk heid daarvan sloeg hem met stom heid. Natuurlijk moest hij... Maar de korte aarzeling maakte een einde aan zijn voornemen. April's zachte stem was zo onschuldig en teer. «Als je eens wist hoe ik van je hield, van het eerste ogenblik af, dat ik je zag,zei zij. En Flavia deed zo zegevierend tegenover mij, omdat zij meende, dat zij jou bezat. Ik bedoel hier niets onvriendelijks mee, maar Flavia zou je nooit ge lukkig hebben gemaakt. Zo is zij nu eenmaal, ofschoon ik toegeef, dat zij er vreselijk lief uitziet. Maar zij heeft je niet echt lief, zoals ik,zei April eenvoudig. Nee En daar er toen slechts één ding te doen was, deed majoor Carew het. Maar hij had hetzelfde gevoel als lang geleden, toen zijn vader tegen hem had gezegd, dat hij soldaat moest worden, en dat al die nonsens over de marine voor goed uit moest zijn. Hij zag het strenge ontoegeeflijke gezicht van zijn vader weer voor zich en was doodsbang, dat hij in kinderach tige tranen zou losbarsten. Hij sloot April weer in zijn armen. Mijn lieve kleine meisje zei hij en hij bukte zich en kuste haar on schuldige mond. HOOFDSTUK XVII Juffrouw Baker had een uur later haar boek uit en meende, dat het tijd was om naar bed te gaan. Ze waren nog druk aan het dansen. Met niet te verhelen vreugde had zij Flavia gezienhet meisje stond klaarblij kelijk op iemand te wachten en ging weer heen. En toen kwam mevrouw Metcalfe aansnellen. Zij ging naast juffrouw Baker zitten en begon te wenen. Mijn lieve, wat is er gebeurd vroeg juffrouw Baker, haar boek neerleggend en zenuwachtig haar bril van haar neus nemend. «April is verloofd met majoor Ca rew, snikte mevrouw Metcalfe. Toch niet waar Het was meer dan juffrouw Baker kon verdragen. Groter succes dan zij had durven dromen. Zij wist niet, dat zij het deed, maar zij zei een dankgebed tot een Wezen, dat volgens alle regels, er zeer door geërgerd zou moeten zijn. Ja zeker, zei mevrouw Metcalfe, die haar ogen afwiste. Ik lijk wel gek.zei zij, maar ik weet, dat U mij begrijpt. Ik verlangde er zo naar. dat April gelukkig zou zijn. Wat zegt Flavia ervan vroeg juffrouw Baker, die daar erg nieuws gierig naar was. Zij weet het nog niet. Majoor Carew kwam het me zo juist mee delen. Ik vloog naar beneden naar April, want hij had me gezegd, dat zij naar haar hut was gegaan. «Wat zei April zelf?» Niets. Maar dat hoefde ook niet. Alleen maar, dat zij al dadelijk van hem had gehouden. We hadden er nooit samen zo openlijk over gespro ken, we durfden niet. Het leek alles zo hopeloos,zei mevrouw Metcalfe en haar ogen schitterden als van een heel jong meisje. Ik geloof niet, dat ik mij ooit over iets zo verheugd heb als over dit, zei juffrouw Baker. Eerlijk ge zegd... zij pakte boek en sjaal sa men en maakte zich gereed om op te staan, heb ik een gevoel of ik er eens net als U over moet uithuilen. Zij stond langzaam op. Ja, U is altijd zo vriendelijk over deze kwestie geweest,zei mevrouw Metcalfe. Denk eens wat een vreug de het morgen zal geven. Het zal me verwonderen... Zou er een mail van hier gaan Ja, als U uw brief voor twaalf uur post, het staat op het aanplak bord, zei juffrouw Baker. Een he vig gevoel van eenzaamheid beving haar. Zelfs deze vrouw, die nog ouder was dan zij, had een man, die haar beminde, dacht zij, mevrouw Met calfe goede nacht wensend en kalm over het dek weglopend. Zij ging naar beneden en sloot zich op in een der dames badkamers en huilde er. totdat zij niet meer kon. De dingen waren zo onrechtvaardig verdeeld, dacht zij hartstochtelijk, terwijl zij haar ogen afdroogde en trachtte te denken aan de dingen, die zij had boven anderen en dat die genoeg moesten zijn voor haar. En toen, na die tranenstroom, voelde zij zich op gelucht. Er waren werkelijk dingen waarvoor zij dankbaar diende te zijn. dacht zij, toen zij haar hut binnen ging en een harer gezellinnen zag, die schuw en haastig een boudoir mutsje over haar hoofd trok om te verbergen, dat zij om zo te zeggen geen haar had. Zoiets moet akelig zijn, vond juffrouw Baker, die zich zacht terugtrok en deed alsof zij niets had gezien. Zij en de derde vrouw, die ook in deze hut sliep, deden dat altijd, ofschoon ze heel goed wisten wat de kwestie was. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4