TICONE LA MEPRISE TWEELINGZUSTERS l!« I CEORCES VAN ECROO IS NIET MEER Pour la première fois depuis 1945.. THEATRE NATIONAL DE BELCIQUE f présente 3.. Théatre Communal d'YPRES BIJ DE VUURKRUISEN j ieder geval, Federatie en alle afdelingen zijn het eens. dat een geweldige stap voor uit dient gedaan, de Vuurkruisen en hun Weduwen, ten bate- Kon. lepcrse Schaakkring de Jean Anouilh de Marivaux SAMEDI, le 29 SEPTEMBRE 1951 a 20 heures N. S. B. - NIEUWS DE RECENVLAAC BASKET - BALL JEUGDCLUB ST PIETERS HET YPERSCH NIEUWSBlz 4 29-9-1951 Ih - if Zondag 11. overleed alhier op 68-jarige leenïjd de heer Georges Van Egroo ge wezen bestuurder der begralenisdlenst van stad, medestichter en onderbestuurder van de Harmonie Ypriana. Aan de Ieperlingen vertellen wie Geor ges- Van Egroo geweest is. zal waarschijn lijk niet nodig zijn. want hij was door iedereen gekend Wegens het werk dat hij verrichtte kwam hij immers met veel mensen in contact, en de meesten zullen van hem zijn jovialiteit en rondborstig heid onthouden hebben Dan was hij ook nog leraar geweest aa i de stedelijke muziekacademie en hoe- velen zijn er niet in stad die hij met de eerste beginselen van de muziek ver trouwd maakte, die door hem de vreugde leerden smaken die alleen de muziek en het beoefenen ervan ons kan schenken. Daarom zal de gedachtenis van de over- lede ie altijd onder ons blijven leven, on der de vele muzikanten van Ypriana, on der allen die eens met hem in aanraking kwamen Zijn ziel ruste in vrede Wijlen Heer Georges VAN EGROO, Medestichter en Onderbestuurder van de Harmonie Ypriana. DE BEGRAFENIS Donderdag 11 had onder grote volkstoe loop de begrafenis plaats. Te 9.30 u. werd in df. St. Pieterskerk een plechtige lijk dienst opgedragen waarna de rouwstoet zich naar het stedelijk kerkhof begaf. De lijkkoets waarin de lijkkist bedekt was met de driekleur, alsmede de jas en de képi van Ypriana van de overledene werd voorafgegaan door de Harmonie Ypiiana met vlag. en de vlaggen van de maatschappijen aangesloten bij het ver standhoudingscomité der oudstrijders. De Harmonie voerde daarbij een uiterst tref fende treurmars uit. Achter de familie, die de lijkkoets volg de bemerkten we nog o. m. burgemees ter Vanderghote, schepenen Dehem en Robyn. stadssecretaris A Versailles, ere voorzitter Aimé Gruwez. voorzitter Dr. Grimmelprez en de bestuursleden var. Ypriana. een afvaardiging van het stede- lijks pompierskorps, van 't stadspersoneel. het lerarenkorps van de stedelijke mu- I ziekakademie. geleid door Directeur Blom- I me Jean Decadt oud-leerling van de overledene en directeur van de muziek school te Harelbeke en tal van vrienden er. bekenden Op het kerkhof bij het geopende graf nieid Dr. Grimmelprez. voorzitter van de Harmonie Ypriana volgende toespraak Diepbedroefde Familie, Beste Vrienden ton wijlen Georges Van Egroo en leden der Harmonie Als voorzitter der Ypriana valt mij de pijnlijke taak te beurt, hier een laatste hulde-groet te brengen, aan hem die als stichter en onderbestuurder der maatschap pij. steeds als trouw lid, tot voorbeeld voor al de leden der Harmonie mocht strekken. Uit een kunstminnend milieu gesproten, beoefende Georges Van Egroo de muziek vanaf zijn prilste jeugd Nog st hooi lopend was hij reeds spelend lid ran het muziek der stadsknechtenschool. In 1892 ging hij over tot de Harmonie Com munale waar hij zich tot 'n uitmun tend muzikant wist op te werken. Na de oorlog 1914-18 stichtte hij, met en kele andere, helaas al te vroeg afgestorven medewerkers, de thans zo bloeiende Har monie Ypriana. waarvan hij de eerste be stuurder werd, taak. waarin hij later werd opgevolgd door zijn broer Albert. t Was onder het impuls en onder de waakzame en kundige leiding der gebroe ders Van Egroo, dat de Harmonie haar eer ste vorming kreeg naar hun geest heeft ze zich ontwikkeld, en is uitgegroeid tot een der schoonste maatschappijen van de streek... dit was het, wat Georges zo fier maakte 1 Als leraar der stedelijke muziekacademie vortiidc hij tal van jonge mannen, tot knap pe muzikanten, onze maatschappij ten ba te Nooit werd er op zijn kunde, bekwaam heid en medewerking vergeefs beroep ge daan steeds waar men hem vroeg stond hij met raad en daad zijn collega's en mu zikanten ten dienste I Als stadsbediende was hij een voorbeeld van tucht, orde en dienstvaardigheid t In die zin beschouwd is zijn heengaan én voor de stad, én voor de Ypriana een ver lies dat we, door 't verloop der tijden, hoe langer, hoe meer. zullen aanvoelen I Zijn gedachtenis zal steeds bij alle kunst vrienden, en inzonderheid bij ons, leden der Ypriana, in ere worden gehouden. Moge deze hulde en innige deelneming in rouw een troost wezen voor z"n geliefde Echtgenote, z'n duurbare zoon, kleinkinde ren en familieleden Vriend Georges, we blijven U steeds er kentelijk onze muzikanten danken U om uw leerrijke lessen Dat de Heer U belone t Vaanoel Na het blazen van het Te Velde door de klaroenen, werd door allen nog een laatste groet gebracht aan de overledene. «Het Ypersch Nieuws» biedt aan Me vrouw Van Egroo. kinderen en familie die 70 diep beproefd werden, zijn innigste blijken van deelneming aan. ai». DUBBELE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk besluit werd ons trouw mede lid, Gantois Camiel, Maarschalk Foch- laan 5. benoemd tot Ridder in de Leo pold II orde met zwaarden, dit op datum van 21 Juli 1940 Bij een volgend Konink lijk besluit bekwam hij eveneens de ho ge onderscheiding van Ridder in de Kroon orde met zwaarden. Ononderbroken stond makker Camiel. als gegradeerde, gans de oorlog 1914-1918. in de Vuurlinie, waar hij door zijn hel denmoed. bijzonder werd opgemerkt. Meermalen werd hij op de legerdagorder vermeld en is drager van talrijke ere tekens. Aan deze oud-frontkameraad, bieden wij onze hartelijkste gelukwensen. 28 SEPTEMBER Drie en dertig jaren is het geleden, dat wij. op een grijze kil- lige morgen, onder het oorverdovend ge weld van duizenden vuurmonden te ge lijk. op de vijand toestormden, het ganse front inbeukten en de zegevierende op mars begon naar de bevrijding van ons land. dat meer dan vier jaar lang onder de bezetting van de vijand gebukt ging. Na het ellendig en afmattend loopgraven- leven waar wij jaren lang. lief en leed hadden gedeeld, vatten wij samen de uiteindelijke zegetocht aan. die met een roemrijk succes bekroond werd, gevolgd door de triomfantelijke intrede in dorp en stad. waar wij als Helden, in de volle zin van het woord, werden begroet en gevierd. Een der mooiste stonden uit onze soldatentijd. Maar... ten koste van welke offers?.. Met duizenden, hadden wij, van aan het Wieltje (St Jan) tot aan het Noordzeestrand, onze stellingen verlaten, waarin wij. als broeders te zamen, alles hadden getrotseerd, en. hoeveel van die In laatste instantie vernemen we nog dat daarover een dringend onderhoud van drie onzer federale leiders, met de Eer ste Minister werd aangevraagd. ALGEMENE VERGADERING De algemene vergadering van Dinsdag 18 September 1.1. kende een buitengewoon grote opkomst. Niet te verwonderen daar de nieuwe statuten dienden goedgekeurd te worden- Enkel artikel 5 betreffende de aan vaarding van de nieuwe leden stuitte op felle oppositie, al het overige werd na uitleg algemeen aanvaard en goedge keurd. Het tweede punt van de agenda was de herkiezing van het bestuurcomiteit. Het bleek niet eens nodig stembriefjes voor de dag te halen, want met overgrote meer derheid werd aan het voltallig bestuur door de algemene vergadering onvoor waardelijk vertrouwen geschonken Vervolgens werd de nieuwe formule voor het clubkampioenschap 1951-1952 voorgelezen en besproken- Die formule omvat 3 phazen le phaze6 ronden te spelen volgens het Zwitsers systeem 2e phaze: Vijfkampen met 5 spelers die groepen ABC enz. in volgorde vormen in 8 ronden 3e phazefinalen direct uitschake lingssysteem. Dit tornooi zal op 9 October e.k. aan vangen De formule voor de tweede uitgave van het bekertornooi kon niet goedgekeurd trouwe wapenbroeders hebben wij in die I worden daar slechts een beperkt aantal opmars moeten achterlaten gewond, ver-1 mededingers hieraan kunnen deelnemen minkt. de ledematen vaneengerukt. gé-1 Een nieuw voorstel zal voorgelegd wor sneuveld. Met vrome ingetogenheid, herdenken wij. Mannen uit de Vuurlinie, deze ston de gaan onze gedachten vooral naar die gekende wezens, die we nimmer meer terugzagendie onder het heldenkruisje thans de eeuwige rust genieten, wellicht vergeten door velen. maar... wier duur bare nagedachtenis door hun oud-front kameraden steeds in ere blijft gehouden. Wij. de overlevenden uit de Vuurlinie, vergeten ze niet. ALGEMENE VERGADERING Naar wij vernemen, is het bestuur druk in de weer tot voorbereiding der algemene ver gadering. welke in de maand Oktober doorgaat in de zaal Lapiere. DHondt- straat. De juiste datum zal later bepaald worden, daar het Provinciaal Congres van 7 Oktober te Roeselare gehouden, hierbij de doorslag zal geven. Zeer belangrijke punten, die alle Vuur- kaarthouders moeten ten goede komen, zijn op de dagorde geplaatst. In ons be stuur werd een studiecommissie samen gesteld. die zeer grondig die punten on derzoekt en desnoods de gewenste opmer kingen of wijzigingen zal aanbrengen. In den Dinsdag 2 October. OPENING SEIZOEN 1951-1952 Als inleiding voor het nieuw speel seizoen zal op Dinsdag 2 Oktober e.k. om 20 u. door Mr Lucien Jude een voordracht gegeven worden overHet ontstaan en de ontwikkeling van het schaakspelEen uiterst interessant onderwerp waarop som migen verrast zullen opkijken, hoe het schaakspel wordt gespeeld in de oeroude tijden- Wij verwachten een opkomst der grote dagen... Ook schaakliefhebbers van de omgeving der stad worden warm uit genodigd... Allen zijn welkom. ZATERDAGTORNOOI Schaakliefhebbers die wensen deel te nemen aan een competitie gespeeld de Zaterdagavond vanaf 17 u.. worden vrien delijk doch dringend aangemaand zich te laten inschrijven uiterlijk tegen 13 Oc tober e.k. aan het secretariaat, 79. Diks muidestraat, met opgave van naam. voor naam en volledig adres. BENOEMING Aansluitend met de nieuwe statuten werd aan heer dokter Valère Billiau. tweede clubvoorzitter de titel van ere clublid verleend. Une des transpositions les plus saisissantes de la célèbre tragédie de Sophocle par un des meiileurs dramaturges contemporains. Un lever de rideau charmant. Prix des places60, 50 et 30 frs. (Réduction de 50 aux Amis de la Langue Frangaise) LOCATION BOERENHOL Tél. 246 (5392) Algemene vergadering van Zondag 23 Sep- De vergadering wordt om 1025 uur ge opend De voorzitter vraagt een minuut stilte ter nagedachtenis der overleden leden. Het verslag der voorgaande vergadering en het moreel verslag worden zonder be merkingen goedgekeurd. De voorzitter stelt makker Wallecan voor, die als spreker optreedt en die we reeds het genoegen hadden in ons midden te zien. Meer dan één uur houdt makker Wal lecan. in een taal die hem eigen is. de aanwezigen aan de gang. Als inleiding handelt hij over het N.W.O.S. dit edel werk dat hulp en steun verleent aan alle noodlijdende oudstrijders. En, zegt hij, men moet zich niet weerhouden om erop beroep te doen. want er is geld genoeg. Hij wijst op de grote oorzaak der on verschilligheid der oudstrijders van beide oorlogen Enerzijds zijn de ouderen ont moedigd. omdat ze niet bekomen hebben hetgeen waarop ze recht hadden ander zijds bezitten de jongeren nog het nodige vuur niet om te strijden. Bovendien ge ven ze zich nog geen voldoende reken schap van de voordelen die later zouden kunnen verbonden zijn aan de eisen door N.S.B. gesteld en voor het veroveren der- welke dagelijks wordt gekampt. De moeilijkheden die we ondervinden zijn te wijten aan de verdeeldheid der oudstrijders, verdeeldheid onderduims in de hand gewerkt door de regering, want is de leuze van de regeerders nietVer delen om te regeren. Op het front werd geen onderscheid ge maakt tussen burger en werkman, boer en mijnwerker, of Vlaming en Waal. De genen die de schietbehoeften en het voed sel naar de loopgrachten aanbrachten en duizendmaal in levensgevaar verkeerden hebben geen recht op het vuurkruis. Ze hadden nochtans zoveel verdiensten als hun wapenbroeders deel uitmakend van een strijdende eenheid en ruimschoots zo veel als de officieren die op 25 kilome ter van het front fungeerden en drager zijn van dit ereteken. Bij ons zijn allen welkom en behandeld op dezelfde voet. En laat ons nu eens onder elkaar het bilan maken. Voor wat de stoffelijke eisen betreftja. veel decoraties werden ver leend omdat dit aan de staatskas niets kost. Maar wij hebben toch de invoering van de strijderskaart bekomen en de ver hoging der pensioenen voor zekere kate- gorieën van invalieden. Op moreel gebied stippen wij de groot se manifestaties met de invalieden aan de Landdagen te Heist, alwaar een pries ter uit Kortrijk een uitstekende rede uit sprak in dewelke hij bijzonder wees op de eensgezindheid welke bestaat onder de gelovigen en de ongelovigen voor wat het bewerkstelligen en het handhaven van de vrede betreft, alwaar een strijder van 40- 45 uit Izegem op meesterlijke wijze de klok van Vlaanderen sloeg. Voegen wij daarbij het wel geslaagd erebetoon aan onze beminde voorzitter Lohest gebracht, dat te Luik doorging en als een triomf mag beschouwd worden De strijders van 40-45 moeten zich niet schamen, ze hebben hun plicht volbracht niettegenstaande de veldtocht maar 18 dagen duurde. Velen onderschatten, ten onrechte hun verdiensten en zo komt het dat ze onverschillig bleven. Spreker weidt verder uit over onze kon- gressen. de bedevaart naar Diksmuide. het Levend Verwijt en verklaartIk heb reeds twee maal de wacht opgetrokken en ken al de parlementairen, wanneer de oppo sitie verandert verandert de groet ook En om te sluiten haalt hij verscheidene voorbeelden aan van soldaten die gestraft werden voor een kleinigheid en later in eer hersteld. Een warm applaus valt de redenaar te beurt en de voorzitter bedankt hem har telijk voor zijn klare uiteenzetting Op vragen gesteld door makkers Van deweghe en Bories nopens de handelwijze van het provinciaal comité van het N W. O S. belooft makker Wallecan de zaak in de eerstkomende vergadering op te wer pen. Het voorstel om de bijdrage voor het dienstjaar 1952 op 45 fr. te behouden wordt eenparig bijgetreden en de vergadering om 12.15 uur geheven. HET BESTUUR De regen valt reeds een hele tijd. zon der wind. kalmpjes in fijne stralen recht uit de hemel, mensen en dieren en din gen doornat makend. Hij valt tegen de ruiten in kleine druppeltjes, vergadert tot één grote druppel die te zwaar wordt om te blijven rusten en stil neerdruipt. andere druppels in zijn loop mede sleu rend- Door een van die beregende ruiten zit ten twee kinderen met hun neus tegen het glas gedrukt en kijken. Hun ogen volgen de weinige voorbijgangers die snel voortlopen en de voortrazende auto's ont wijken die het water hoog doen opspatten. Achter hen in de woonkamer ligt al hun speelgoed zorgeloos rondgestrooid, te veel om nog naar iets te verlangen, zij zijn verveeld, zij zouden willen buiten zijn in open lucht, in de wijde wereld, aan dat speelgoed hebben zij niets meer, zij zijn het beu. zij hebben het reeds te lang. Plots wordt hun aandacht getrokken door een groep kinderen die voorbij gaan onder de leiding van een leraar, allen weggedoken in hun waterdichte mantels, het zijn de grote weesjongens. Mama, de kleintjes zijn niet mee Neen kinderen, bij zulk weer blij ven de kleintjes in school. En wat doen zij daar Mama Spelen zeker, zoals gij. Spelen ja, maar met wat Hebben zij ook zoveel speelgoed als wij Die vraag heeft moeder zich zelf nog nooit gesteld ja. met wat verdrijven die kleintjes hun tijd Slechts kinderen kun nen zulke vragen stellen, want zij leven nog in het spel. Met wat spelen de wees kinderen Is er genoeg speelgoed om al die kleintjes bezig te houden bij slecht weder Wie heeft ooit tijd gehad om daaraan te denken. Schaamte welt op bij moeder als zij al dat speelgoed ziet liggen, waarvoor haar kinderen zich de moeite niet meer getroos ten het te bezien. Hoeveel weesjes zouden daar niet gelukkig mee zijn Waarom zou zij daarvan geen gedeelte geven aan die kinderen die het niet kunnen krijgen van hun moeder Haar kinderen hebben haar op haar plicht gewezen, haar plicht is het te geven daar waar de moeder ont breekt. maar ook haar kinderen wil ze deelachtig maken in deze gedachte. Kinderen, denkt eens aan die klei nen die niet weten hoe spelen bij slecht weder, zoudt ge niet wat speelgoed aan hen geven Hé ja Moeder, laten wij dat doen... maar... er is zo veel aan gebroken, het zal niet erg aangenaam zijn voor die kinderen zulk gebroken tuig te krijgen. Trekt U dat maar niet aan kinders de leden van het Sint Maartens Omme gang Comiteit zullen dat alles weer in het nieuw zetten, herstellen, herschilde ren en tegen de kinderfeestdag is alles weer als nieuw en het zal die kleinen gelukkig maken, zoekt maar alles sa men en morgen geven wij het af De regen was geen spelbreker meer zij hadden een nieuw werkje en met de lach op het gezicht werd geheel het huis afgezocht naar alles wat maar de naam van oud speelgoed verdiende om het over te maken aan hen die het zouden ver nieuwen en geven aan de weeskinderen Moeders, doet mede aan deze taak. ver zamelt het oud speelgoed van Uw kin ders en maakt er de weesjes mede' ge lukkig. AUes wordt hersteld. Verwittigt een der leden van het Sint Maartens Om megang Comiteit of het bureel van dit blad. Alles wordt afgehaald en met dank aanvaard. U zult op 10 November aan staande het genoegen smaken te weten dat ook weeskinderen gelukkig zijn zo als uw kinderen. leper B.B.C. - Wiking St. Kruis 19-20 Dynamo - Olbak 25-28 Moeskroen - Sparta 3&ï18 V. B. Brugge - Izegem 32-37 Herseeuw - Hermes 35-26 Fel verzwakte Ieperse ploeg geeft twee kostbare puntjes prijs. Met beklemd gemoed zagen we de wed strijd van Zondag 11. tegemoet, en onze vrees werd dan ook tenvolle bewaarheid. Waar zo maar eventjes vijf spelers uit onze A-ploeg, om min of meer ernstige redenen belet moesten geven, kwamen we natuur lijk met een onkennelijke en fel verzwakte ploeg tussen de lijnen. Zo wist Wiking, die we normaal met haar en huid zouden opge peuzeld hebben, onze roodjes een moeilijk te verteren nederlaag toe te dienen. Tij dens de eerste speelhelft zagen we de man nen uit St. Kruis een tikje sneller op de bal. er zat meer snedigheid op him actie, terwijl de Ieperlingen zonder overtuiging schenen te spelen en de afwezigheid van doelfabrlkanten zich fel deed gevoelen. De rust werd bereikt met 10-11 stand. Na de citroentjes scheen dan eindelijk de loomheid bij de onzen verdwenen. Er werd vinniger gespeeld, elke bal werd be twist, een paar mooie combinaties kwamen tot stand, vooral W. Fiers en R. Cornells gaven dan enkele sprankeitjes van hun kunde en de resultaten bleven niet uit ln een omzien wees het scoorbord 16-11. Elk een zag reeds een gemakkelijke Ieperse zege ln het verschiet. Dan kwamen, zoals herhaaldelijk reeds in het verleden, die fatale laatste minu ten er werd getrutseld, geprutst, gepin geld, alle besluitvaardigheid was eruit, de passen werden onjuist, de doelworpen el lendig. En ln weinig tijd werd die mooie voorsprong ongedaan gemaakt (19-19). Nog enkele seconden vallen er te spelen, een strafschop voor Wlklng, nogal lichtzinnig toegekend volgens onze bescheiden mening en... 19-20. De gongslag kwam dan ons vonnis vol trekken en een gemakkelijk te winnen wed strijd, werd op spijtige wijze verloren. Nu gedane zaken nemen geen keer. Een slechte wedstrijd ls geen slecht seizoen en laat ons hopen dat binnen veertien dagen een volledige en geestdriftige ploeg de ont goochelde Ieperse supporters een duchtige riem onder het hart steekt. Zondag zijn onze beide ploegen bye. BRILAND. Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS PATRONAAT Nu de Missie gedaan is, kunnen we neer- om doordraaien van 5 tot 9 uur 's avonds. Zondag 30 Sept. verwachten we dan ook alle leden De zomer is vergangen, en als t buiten koud en guur weder is, waar kunnen we beter zijn dan in 't patronaat van St Pieters Vijf ping-pongtafels, drie biljarts, Basket-Ball, kaartspel, alle sportuitslagen te 6 uur, voetbalbak voor groot en klein, muziek, crème, leute, enz... Wat wilt ge nog méér BASKET-BALL St Pieters heeft nu ook zijn eigen Basket- Ball Club die speelt in de officiële Belgische Basket-Ball Kampioenschappen. Daar de club gegroeid is in en uit de Jeugdclub St. Pieters, heet hij dan ook J.S.P. leper. Kleuren groen en wit. Een eerste ploeg speelt in 3e Afd. Zuid en een tweede be staat uit scholieren. Zondag 23 Sept. werd alleenlijk de eer ste ploeg opgeroepen naar Olb. Roeselare, ook een nieuweling in de competitie, maar met reeds geroutineerd spelers-materiaal. Werd het een ramp Neen. Of een ongeluk Neen Het werd een normale, zij het ook spijtige nederlaag, van 16-29. Tot aan de rust wist JSP gelijke tred te houden '7-9). Nadien kregen ze de volle lading, wellicht door te veel aflossingen en onverzorgde verdedigings-zone. Dat wil daarom niet zeg gen dat de jongens van kapitein R. Heu- ghebaert niet goed speelden, integendeel. Ze zijn zelfs bekwaam menige flinke pres tatie te leveren en dat zullen ze, mits de gelijke en regelmatige oefening iedere Dins dag- en Donderdagavond van 7.30 tot 9 u. (voorlopig nog in 't patronaat). Zondag 30 Sept. eerste thuismatch voor beide ploegen, spijtig echter nog niet op eigen terrein (dat voor volgende keer zal klaar zijn De matchen gaan door op het terrein van onze gastvrije vrienden van B.B.C. leper. Esplanadeplein. Te 15 uur JSP leper - RLB Herseaux, en te 16.15 u. JSP leper - BBC Dottignles. Twee harde wedstrijden en we hopen op een nipte zege Vv egens plaatsgebrek zien wij ons genoodzaakt het vervolg van ons mengelwerk tot ons volgend nummer te verschuiven. Onze lezers gelie ven ons te verontschuldigen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4