FILMWERELD CINEMA OUD IEPER Sneeuwwitje en de zeven Dwergen UIT DE PROGRAMMA'S Toekomende week Het1 onsterfelijk meesterwerk van WALT DISNEY in Technicolor CINEMA OUD IEPER PANDORA EN DE VLIEGENDE HOLLANDER met Ava Gardner en James Mason. Deze film werd geïnspireerd door de le gende van de Vliegende Hollander waar van wij hier een bondige samenvatting laten volgen In de XVIe eeuw komt een jong Hol lands kapitein terug van een verre zee reis en verdenkt zijn gade van ontrouw. Hij doodt haar zonder haar de gelegen heid te geven zich te verdedigen. Aan gehouden en ter dood veroordeeld, wei gert hij de bijstand van een priester en vervloekt God. Op een nacht vindt hij zijn celdeur op een onverklaarbare ma nier geopend, terwijl de wachten in een vreemde slaap gedompeld zijn. De stad is totaal verlaten en hij komt op zijn schip, waar hij door de bemanning ver welkomd wordt en het bevel geeft zee te kiezen. Even voor dageraad, terwijl hij in zijn kajuit rust, hoort hij een stem welke hem zijn straf aankondigtom zijn onschul dige vrouw gedood en God gelasterd te hebben, zal hij alleen en verlaten moe ten leven, varend op de zee Alle zeven jaren zal hij mogen aanleggen en leven als een gewoon sterveling. Indien hij dan een vrouw moest ontmoeten die hem ge noeg zou beminnen om haar leven voor hem op te offeren, zou zijn straf uitge boet zijn en zou hij mogen sterven. Bij zijn ontwaken bevindt de Hollan der zich alleen op het schip. De beman ning is verdwenen, maar alle werk aan boord wordt door geheimzinnige handen verricht. Alles is kalm... het is de vol strekte eenzaamheid... Het schip klieft door de golven... De straf is begonnen DE FILM. Een klein gezelschap van vreemdelin gen verblijft tijdelijk te Parventa. een kleine Spaanse havenstad. Er zijn daar Geoffrey, een gekend oudheidkundige die in gezelschap van zijn nicht Janet in een prachtige villa verblijft, van waaruit hij belangrijke opzoekingen leidt. Stephen, die slechts droomt van snelheidsrecords per auto. Reggie, een gefortuneerde jonge man. Jenny en haar dochter Peggy een verrukkelijk jong meisje dat op Stephen verliefd is En verder is er ook Pandora... Pandora is mooi. betoverend en onge lukkig. omdat zij wel vele bewonderaars heeft, maar nog nooit de ware liefde ont moet te- Op een nacht nodigt Stephen haar uit op een autotocht. Gekomen aan het uit einde van een steile rots welke over de zee hangt vraagt hij Pandora ten huwe lijk. Met een dwaze gril wil zij zijn ge voelens op de proef stellen en zegt dat zij slechts haar jawoord zal geven als hij bereid is het dierbaarste op te offeren wat hij bezitzijn auto. Hij moet het rijtuig in zee storten en doet zulks on middellijk. Zij zijn dus verloofd. Op de terugweg bemerken zij een sier lijke yacht dat in de baai voor anker ligt. Pandora wil weten wat er aan boord omgaat, laat Stephen in de steek, ont kleedt zich en zwemt naar het vaartuig. Zij klimt aan dek en roept, maar nie mand antwoordt. Zij trekt een kledings stuk aan dat zij vindt en treedt de ka juit binnen. Daar treft zij een man aan. Hendrik Van der Zee. Tot haar verba zing stelt zij vast dat de man een por tret van haar aan 't schilderen is. De houding van de onbekende komt haar vreemd voor. Zou hij degene zijn die zij al zo lang verwacht Stephen en Geoffrey komen deze overwegingen storen en na de gebruikelijke beleefdheidsformules wordt Van der Zee te Parventa uitge nodigd Hij neemt aan en stapt af in het hotel waar Pandora verblijf houdt Geof frey is helemaal ingenomen voor de ge heimzinnige onbekende die zo goed op de hoogte lijkt van de dingen uit het ver leden Op zekere dag stelt Van der Zee, Pan dora voor in zee te duiken om Geoffrey te helpen bij zijn opzoekingen Als zij na hem duikt, bemerkt zij met ontzetting dat Van der Zee door een zeemonster wordt aangevallen Zij kan aan de op pervlakte om hulp roepen en Van der Zee wordt bevrijd. Hij schijnt echter dood te zijn want de toepassing van de kunst matige ademhaling levert niets op. Dan gebeurt het mirakel: Pandora, bij het De gekwetste matador bekent aan Ava Gardner dat hij de man, die zij bemint en die niemand anders is dan De Vliegende Hollander tevergeefs trachtte te doden, door hem zijn dolk in het hart te steken O CINEMA OUD IEPER: DIE GEVAARLIJKE LEEFTIJD met Mirna Loy. Sir Brian Brooke is een der meest ver maarde advokaten van Londen. Hij is werkzaam, ikzuchtig en eerzuch tig. Lady Brooke, is ogensch jnlijk een volmaakte vrouw, wie hij het beheer van zijn huis en de opvoeding zijner dochter toevertrouwt. Tijdens een uiterst heftig debat waarin hij een moordenares verdedigt, wordt Brian plotseling door een erge kwaal aangetast die hem tijdelijk met blindheid slaat. Zijn vrouw Cathy, ontbiedt dade lijk hun oude vriend, dokter Thowald. beroemd ogenspecialist. dewelke onmiddel lijk de ziekte diagnosticeert en Brian een absolute rust voorschrijft gedurende zes maand, om te trachten het gezicht terug te krijgen. Teneinde het hen gemakkelijker te ma ken. leent Thowald aan Cathy zijn villa te Capri. Alvorens Londen te verlaten maken wij kennis met Michael Barclaigh. jong ad vocaat en assistent van BriaD. Monica Brooke nu. is altijd op Michaël verliefd geweest maar hij behandelt haar hog steeds als een klein meisje. Te Capri geeft Brian zich veel moeite pm de liefde van Cathy te herwinnen. De- besteedt al haar tijd om voor de on- ptachtige meester een gezellin, een mede werkster. een echtgenote en een verpleeg ster te zijn. Brian echter kan onmogelijk hier te papri zijn gedachten van het werk af P°uden en ontbiedt Michaël. I Cathy heeft de gewoonte aangenomen K briefwisseling voor te lezen. Op zekere *hg vindt zij een naamloos schrijven en het hem voor zonder te beseffen Tijdens een dramatische twist gelukt het Cathy te bewijzen dat dit alles vals is en steunt haar beweringen op de liefde van Monica voor Michaël Bij de aankomst van deze laatste, ver nemen we de waarheid. Hij is de minnaar van Cathy en is gekomen om haar te vragen met hem de wijk te nemen. Cathy kan nu onmogelijk Brian verla ten. Zijn leven hangt van haar af en de ontroering zou hem doden Zij beduidt Michaël dat alles tussen hen uit is en dat zij haar liefde offeren moet voor het red den van een mensenleven Het onverwachte breekt aan. Monica en Michaël zijn nu steeds bijeen op dit won derlijk mooi eiland en Michaël begint van haar te houden In den beginne lijdt Cathy eronder en wordt er wanhopig door. nu zij beseft én haar man én haar minnaar verloren te hebben. Dokter Thowald komt aan te Capri om zijn patient te bezoeken. Hij vindt er een eigenaardige situatieBrian, onder de lichaam geknield, roept hem terug tot leven en geleidelijk herneemt zijn adem haling. Geoffrey, die de gevoelens van Pandora voor de vreemdeling raadt, vraagt deze voor hem een oud Hollands handschrift te vertalen. Het is de legende van de Vlie gende Hollander. Aan de manier waarop hi; de tekst vertaalt en bij het zien van de ontroering op zijn aangezicht begrijpt Geoffrey dat Van der Zee de Vliegende Hollander zelf is Deze geeft zulks toe. Van dan af geeft Geoffrey zich reken schap van het gevaar dat Pandora loopt- Want indien zij deze man werkelijk be mint. zal zij bereid moeten zijn haar le ven voor hem op te offeren. Het is feest te Parventa. De matador Juanito Montaldo is de vedette van net stierengevecht dat te dezer gelegenheid wordt ingericht- De matador is een van de bewonderaars van Pandora en is ra zend jaloers wanneer zij hem Stephen als haar verloofde voorstelt Montaldo no digt Pandora. Geoffrey en de Hollander uit om een bezoek te brengen aan zijn moeder die in de kaarten leest Maar de oude vrouw weigert van te zeggen wat zij ziet... want zij heeft de dood gezien Het duurt niet lang of de matador ont dekt dat Pandora niet van Stephen houdt, en hij vat weer hoop op. Maar tijdens een feest bekent Pandora haar liefde aan Hendrik. Zij wisselen een lange zoen die het jonge meigje eindelijk leert wat lief de is. Zeer ernstig vraagt Van der Zee haar of zij bereid zou zijn haar leven voor hem op te offeren. Zonder aarzelen antwoordt zij ja Maar Hendrik, die haar werkelijk lief heeft, kan dit offer niet aannemen. Hij wijst het dus wreed van de hand met Pandora er aan te herin neren wat zij aan Stephen beloofd heeft. Montaldo. die vanwege Pandora een nieuwe weigering heeft opgelopen en die overtuigd is dat Hendrik zijn eigenlijke mededinger is. gaat deze opzoeken en steekt hem zijn dolk in het hart. Maar na zijn vertrek, en niettegenstaande hij smeekt om dood te blijven, komt Van der Zee nogmaals terug bij leven. 's Anderendaags is het stierengevecht Pandora zit in een loge met al haar vrien den. behalve Van der Zee waarvan de plaats onbezet blijft. De matador is prach tig op dreef maar op het ogenblik dat hij de stier de dodelijke steek gaat toe brengen. ziet hij de Hollander zijn in trede doen. Hij verliest alle controle over het gevaarlijke dier dat op hem toestormt en hem zwaar verwondt. Aan Pandora, die komt toegesneld, bekent Juanito zijn misdaad Pandora begint zich dan af te vragen wie Hendrik eigenlijk is. Zij on dervraagt Geoffrey die. ziende dat het yacht van de Hollander zich verwijdert. Pandora de waarheid zegt. Bij het einde van zijn verhaal stelt zij vast dat het yacht zijn oorspronkelijke plaats weer ingenomen heeft- En zoals de eerste maal. zwemt Pan dora weer naar het vaartuig. Zij heeft Hendrik lief en de prijs van haar leven lijkt haar niet te zwaar voor de vervoe ring welke de liefde haar verschaft. Hen drik toont haar een miniatuur dat zijn vrouw voorstelt. Zijn gade. die hij dood de. had de gelaatstrekken van Pandora Eindelijk verenigd, kennen zij het vol maakte geluk. Maar het zal van korte duur zijn want een geweldige storm steekt op en het yacht zinkt langzaam in de woedende golven. eiland, en door de tijd die hij had om over alles na te denken, is tot de bevinding gekomen dat hij zwaar ongelijk had Cathy tc verwaarlozen gedurende al die jaren. Haar toewijding die hij iedere dag rond zich ondervindt, heeft hem terug zijn vrouw doen liefhebben. Hij weet ook. dat ook zij niet helemaal gelukkig is en spreekt er Dokter Thowald over. Cathy vertrouwt zich insgelijks aan hem toe Hij geeft beiden de raad te trachten alles opnieuw te herbeginnen. Cathy geeft er zich rekenschap van dat haar plaats steeds was aap de zijde van Brian, wiens ogen nu eindelijk genezen zijn. Zij houdt opnieuw van haar man en beiden keren naar Londen terug. Zij voelen zich ge lukkig lijk ze nog nooit waren. De avond van hun terugkeer, verne men Brian en Cathy dat het zijn jaloerse zuster was die het naamloos schrijven stuurde en dat het wel de waarheid be vatte Na een hevige woordenwisseling tussen Brian. Cathy. Michaël en Monica, wordt alles weer goed Brian vergeeft z'n vrouw indruk van het leven op het prachtige alles en Michaël huwt Monica. «est |®t de inhoud ervan haar betreft- Zij pderbreekt plotseling haar lektuur en *'e:gert verder te gaan. Brian, voelende f®t er iets op handen is. beveelt haar «neer de bedreiging zich de blinddoek ff te rukken om zelf te lezen, hem de pr.se inhoud van de brief mede te delen 1 schrijven informeert Brian dat er jMzekkicgen bestaan tussen zijn vrouw MichaëL (BLANCHE NEiCE) CINEMA CAPITOLE: SAMSON EN DALILA met Hedy Lamarr en Victor Mature. Het vreedzame Danieten dorpje Zorah biedt de vreemdeling de rustige aanblik aan van het dagelijks leven van over der tig eeuwenkinderen stoeien op straat te midden der duiven en ander gevogelte, vrouwen zijn aan 't werk, en daar. op de kleine dorpplaats, zit een oude gerimpelde patriarch aan kinderen te vertellen over de heerlijke tijd wanneer de Danieten nog vrij waren. Want. al toont Zorah een kalme blik, haar hart is zwaar en haar wil geketend. De Danieten leven als slaven onder het juk der Philistijnse overweldigers, gere geerd door de Saran. Er blijft hun slechts een hoopSamson, een forse bergjongen begaafd met een bovennatuurlijke kracht. Het ongelukkig lot van zijn volk verdriet Samson, maar... er is een vrouw in de weg. Tot grote wan hoop der zijnen, werd Samson verliefd op Semadar, een jonge Philistijnse. Hij gaat ongewapend een verschrikkelijk ge vecht aan met een leeuw, waarna de Sa ran zijn toestemming geeft tot het hu welijk met de vrouw die hij lief heeft. Voor het huwelijk worden grote fees telijkheden ingericht Samson is de enige Daniet die geduld wordt in dit schitte rende Philistijns gezelschap dat hem ten andere haar misprijzen niet verbergt. Dalila leidt Samson naar de zuilen van de tempel, waar hij de ondergang der Philistijnen zal bewerken. Hedy Lamarr en Vietor Mature als Dalila en Samson. Mirna Loy, verzorgt liefdevol haar echtgenoot, die tijdelijk met blindheid geslagen werd in de film «Die gevaarlijke leeftijd» Arthur, een Philistijns hoofdman die Semadar als zijn verloofde beschouwde. stelt gedurende het feestmaal aan Sam son een raadsel voor waarvan de prijs een nieuwe tuniek is voor elk der dertig genodigden Dank zij de sluwheid van Dalila. de jongere zuster van Semadar die op Samson verliefd is. zal deze laatste zijn weddenschap verliezen en hij -.-er- laat de zaal onder luid hoongelach -der aanwezigen. Wanneer Samson terug komt om zijn prijs te betalen, wacht hem een verschrik kelijke verrassinggedurende zijn afwe zigheid werden Semadar en Arthur in de echt verbonden. Er wordt hem Dalila aangeboden maar hij verstoot haar en dringt het appartement van Semadar bin nen waar de twee rivalen de strijd aan gaan In het algemeen gevecht daf hierop volgt, worden Semadar en h*ar vader gedood en de prachtige woning worjit door het vutir vernield Door smart overmand, zweert Dalila het grote verlies, haar door Samson toe gebracht. te wreken. De Saran volgt de raadgevingen van Dalila op en stuurt zijn beste soldaten uit om Samson gevangen te nemen. Makr de woede -van de reus is verschrikkelijk, en alleen gewapend met het kaaksbeen van een ezel verslaat hij het hele leger dat er in gelukt was hem gevangen te nemen. Strijdensmoe. geeft de Saran aan Dalila de toelating zelf haar vijand op te zoeken. Zij richt haar tent op in de vallei waar Samson zich verschuilt. Eerst aangetrok ken door de weelde van het kamp. be zwijkt hij weldra voor de schoonheid van Dalila. Deze wint weldra de liefde en het ver trouwen van Samson die haar bekent dat zijn haar de bron van zijn kracht is. Wanneer hij de zijnen wil vervoegen om hun verdrukkers te bestrijden, mengt zij een slaapmiddel in zijn wijn. waarna zij zijn haar afsnijdt De Philistijnen hebben men en Dalila kan nu haar overwinning vieren. geen moeite meer hem. gevangen te ne- Haar triomf duurt echter niet lang want zekere dag nodigt de Saran haar uit de molen te bezoeken waar Samson te werk gesteld werd. Met afgrijzen, be merkt zij dat zijn ogen uitgestoken wer den. *- 1 v De ongelukkige, geketend aan ttiol^n- steen en bespot door de bevolking, is verplicht slavenarbeid uit te voeren. Pa llia vlucht achtervolgd door bet beeld van de blinde Samson. -vs.. Dag en nacht, wordt zij door wroeatag verteerd, en zekere nacht gaat zij *ri?m in het gevang vervoegen om hem vergif fenis af te smeken Samson ontdekt bp Jit pgenbük dat met het groeien van zijn (zie vervolg volgende blz

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 7