Fl. Vandevoorde MARMERWERKEN JULIEN BONTE PELZEN PELSMANTELS YPER Le Prince Albert is HEROPEND ONDERNEMING VAN ALLE MEKANIEKE BEWERKING Veemarkt 19 IEPER Werkhuis Veurnesteenweg 200 leper g SINT MAARTEN TE LANCEMARK-MADONNA DE OUDSTE FIRMA STEEDS DE jONGSTE MODELLEN Voor kwaliteit, goede smaak, onberispelijke afwerking, sedert 1922 aan de spits SINT MAARTEN TE BOEZINGE EN 31, BOTERSTRAAT 1 I November Plechtigheden 11 November Plechtigheid te St Charles Opening van een Coiffeur-Salon - Heren De HET SINT MAART NSFEEST TE IEPER nieuwe Ch. MARTIN - BOUDIN 13, R. Colaertplaats IEPER (Statie) WELKOM AAN IEDER ui tbater HET YPEKSCH NTFC7WS Btz. 4 17-11-1SS1 Sint Maarten ontving de kinderen te Boezinge. Van links naar rechts herkent »e« Sint Maarten, Mevrouw R. de Thibault de Boesinghe, E. H. Pastoor en de heer Burgemeester R. de Thibault de Boesinghe. Vreemde en inlandse marmers voor schouwen, bouwwerken, meubels, plinten, tabletten, vloeren, enz. Spoedige bediening. -J Sint Maarten werd Vrijdag namiddag ontvangen in de school van Langemark- Madonna. waar hij bijzonder uitgenodigd was vanwege de hh. Valère Verkinderen en Marcel Noyelle. die er ook steeds als de kippen bij zijn om met milde hand te steunen, waar te steunen valt. Het werd een echt gezellig familiefeestje ook de ouders waren uitgenodigd dat op touw gezet was door de E. H. Pas toor van de parochie Madonna, de Zus tertjes en de Leraars van de school, en tenslotte de hh. Verkinderen en Noyelle, voornoemd, welke het door hun financiële steun mogelijk gemaakt hadden, de Sint op deze eenvoudige parochie te ontvan gen. We hebben echter kunnen bestatigen dat de kinders van dit gehucht niet steeds als de braafsten mogen doorgaanZwarte Piet had verscheidene malen zijn tanden te tonen, en heel wat bengels bleken niet te zeer op hun gemak, toen ze door de Sint en zijn zwarte helper op hun schelm streken gewezen werden. Ze beloofden echter allen in het ver volg zeer. zeer braaf te wezen, zodat de Sint dan op zijn beurt zijn belofte zou kunen houden, t t.z., volgend jaar dan op nieuw naar de Madonna terug te keren (5370) AUX Zoals ieder jaar richtte het Verstand- houdingscomiteit der oudstrijders en ge- lijkgestelden de wapenstilstand-feesten In. en dit jaar waren wij nogmaals begun stigd met een zonnig weder. Om 10 uur werd door Z. E. Heer Deken een plechtige mis opgedragen in de Kathe draal. welke volledig bezet was. Vooraan hadden plaats genomen de HH Matton, voorzitter van de Recht bank. Vanderghote. burgemeester. Ala- brune. Consul van Frankrijk, de gemeente raadsleden. Luitenant Bellangé, ondercom missarissen Goemaere en Huyghebaert talrijke burgerlijke overheden. Aan de linkerzijde het uitvoerend comité onder leiding van voorzitter Gruwez Isaï. secre taris Van Winsen. ere-ondervoorzitster Mevr Vierstraete. ondervoorzitters Moes man. Quaghebeur en Tytgat en de voorzit ters der verschillende vaderlandse ver enigingen der stad. Veel oudstrijders een goede vertegen woordiging der scholen, en honderden ge lovigen volgden de dienst. Het gemengd zangkoor Richten en de leerlingen van het Bisschoppelijk college zongen de mis. De kerkelijke plechtigheid ten einde, werd een bloemenhulde gebracht aan het gedenkteken der Ieperse gesneuvelden der beide oorlogen Heer Alabrune. Consul, legde een prachtige krans nederdit ge baar werd gevolgd door de HH Gruwez Isa? en Bossue Roland namens de oud- strijders. Heer Wall namens de War Gra ves Commission, en bijna alle scholen der stad De harmonie Ypriana speelde het Vaderlands Lied. Stoetsgewijze, onder grote belangstel ling. werd er naar de Menenpoort gegaan alwaar eveneens een bloemenhulde werd gebracht door de HH. Gruwez Isa? en Prince namens de oudstrijders. Het blazen van de Last Post en de uitvoering van The God save the King onder dit groot gewelf zijn altijd zeer indrukwekkend. Een veertigtal autobussen en auto's, kosteloos ter onzer beschikking gesteld brachten een duizendtal deelnemers naar het Kerkhof St Charles waarover relaas, op een andere plaats in het blad. De défilé op de Grote Markt Koning Albert I was perfect. Fier. in een kranig hoofd links trokken oud en jong voor bij de overheden. De gebruikelijke groet aan de vlag besloot de officiële plechtig heden. Na een ontvangst op het stadhuis door de Heer Burgemeester, werd overgegaan tot het oudstrijdersbanket opgediend in het Hotel Regina. De Heer Gruwez Isaï opende de reeks tafelreden. Hij verwelkomde Hr Schepen Robyn en secretaris Versailles, officiële vertegenwoordigers van de stad. HH. Wall. Norris en Prince, vertegenwoordigers van onze Britse makkers. HH- Cossart en De- cocq namens de Pollus de France. HH. Gruwez A. en Vandermeersch namens het Nationaal werk der oorlogsinvaliden. Bo- ries Michel namens het Nationaal werk der Oudstrijders en de Voorzitters der aangesloten banden. Voorzitter Gruwez Isaï. herinnerde aan die grote eendracht die er heerste in 14-18. en nu nog. spijt alles, moet voortduren. Hij wenste het zelfde voor dezen van 40-45 met de hoop dat zij later de tradities van hun vaderen zullen voortzetten Hij dankte de secretaris Van Winsen. de onvermoeibare werker, op wie gans de administratie der entente rust en die steeds klaar is om zijn makkers te helpen. Hij bedankte ook de H. Tytgat Fran cois. ondervoorzitter, die jaar uit. jaar in. de vaderlandse plechtigheden organiseert, die tot in de puntjes in orde zijn. en de afgunst van vele steden in het ronde verwekken. Een langdurig applaus onderbrak een tiental malen de gloeiende rede van de Voorzitter, die Insgelijks de Harmonie Ypriana en de feestcommissarissen be dankte. De volgende rede werd gehouden door ondervoorzitter Tytgat Fr., die de voor zitter bedankte voor de goede woorden welke hij gehad heeft voor zijn makkers van 40-45. die meer laster dan lof gewoon zijn. Na op de plichten gewezen te heb ben der jongeren, vervolgde de spreker ...van die plicht zijn wij bewust en wij staan paraat...» Hij bedankte heel spe ciaal de vaandeldragers die in alle weers omstandigheden. de parel van onze op tochten zijn. Hij eindigde met de plech tige belofte, waardig de stappen der i an ciens te volgen. Na een daverend applaus, nam Heer Wall het woord in het Engels. de een dracht geboren in het lijden is onbreek baar zegde spreker- Na hem. werd het slotwoord uitgespro ken door H. Cossart. ere-Voorzitter der Poilus de France, die ons een boodschap bracht van de Heer Consul Alabrune en ons wees op de donkere wolken uit het Oosten, die ons meer dan ooit tot een dracht moeten aansporen, om de principes van getrouwheid en vrijheid te verdedi gen. Hij dankte ook nog de stad en oud- strijdersbesturen voor de ontvangst der 200 Franse officieren der Luchtmacht en kele maanden geleden. Dit was dan ook het einde van de maaltijd en blijgezind trokken allen naar de Lapiere's zaal om het dansfeest der N.S.B. bij te wonen. Een opgewekte Franse militaire mars spelend, opende Ypriana de stoet die te 1130 u. het Kerkhof St Charles betrad. Eerw. Heer Deken las aan de voet van het gedenkteken het gebed der doden, waarna Heer Consul Alabrune een prach tige krans neerlegde. Onder het spelen der Marseillaise brachten de HH. Gruwez Isaï en Cossart een bloemenhulde namens de oudstrijders en Gruwez Aimé in naam van Ypriana. De vlaggen en de scouts vormden een erehaag rondom het ge denkteken. Heer Gruwez Isaï dankte de Heer Con sul voor de grote eer welke hij ons aan deed vandaag hier tegenwoordig te zijn ...dezen die hier liggen zijn onze broe ders en wij zullen ze nooit vergeten ein digde spreker. Heer Alabrune nam daarop het woord. Hij zegde zich nooit te hebben ingebeeld dat te leper de herinneringsplechtigheden, zo piëteitsvol verliepen. Hij dankte in naam der Franse Republiek, voor wat hier ieder jaar voor de Poilus gedaan wordt, en een waarborg is voor de vriend schap van West-Europa, énige waarborg der Vrede. HH. Burgemeester, schepenen, gemeen teraadsleden. volksvertegenwoordigers, burgerlijke en militaire overheden had den er in groot getal aan gehouden te genwoordig te zijn. Het Verstandhoudingscomité bedankt langs deze weg alle auto- en autobus eigenaars die ons van zulke grote hulp zijn geweest, alsook de H. Jan Wijckaert die kosteloos amplificatie en luidsprekers ter onzer beschikking stelde. Een Vuurkruls-ereteken werd gevonden, de eigenaar ervan gelieve het af te halen bij H. Tytgat Fr.. Statiestraat 11. te leper. Langs deze weg laat ik het geacht pu bliek van leper weten alsdat ik mij als haarkapper gevestigd heb. Adres: Chez Hilaire Vandenpeereboomplaats. OpeningZondag 25 November In de Stadsschouwburg. Ja L«rten laat de dop staan en gaat o.a. coiffeur spelen in de pittigste, kluch- tfgste en actueelste revue welke ooit over leper en de Ieperse mentaliteit opgevoerd werd. Dat er daar in 't haar zal gezeten worden is geen geheim meer. want 1 is van de hand der Optimisten Welk verschil tussen een majoorvisser en een vaartvisser Hoe het vraagstuk de vaart Ieper- Komen opgelost Wist U dat een waterconteur ook een kluchtige zijde heeft Hoe Robrecht de Fries zich liet scheren bij Hilaire. Ziedaar een greep uit de talrijke tafe relen in de revue-operettet Ke zyn, ke nie zyn en 't kut olglvk zynwelke zal opgevoerd worden op Zondag 25 en Maandag 26 Nor. tot genoegen van ieder een. Locatie van de nog overblijvende plaat sen: «Boerenhol». Vandenpeereboom plaats. Tel. 246 DE DRAAK. AMIS DE LA LANGUE FRAN£AISE Le Comité des Amis de la Langue Fran- gaise a le plaisir de vous inviter 4 la Con férence, illustrée de vues en couleurs na turelles Brétagne. terre de Dieu et des Hommes...donnée par l'écrivain beige Georges Dopagne, secrétaire de l'associa- tion des écrivains beiges d'expression fran- gaise, Administrateur de la Presse Pério- dique Beige et secrétaire du Prix litté raire des Amitiés Frangaises, le mardi 20 novembre 1951 4 20 heures précises dans la grande salie de l'Hötel Splendid et Britannique 4 Ypres. Entrée gratuite sur présentation de la carte de membre. On accèdera 4 la salie par l'entrée particulière de l'Hötel. Ook te Boezinge werd Sint Maarten, die dit jaar wel wat extra-werk op de hals gelegd werd. plechtig ontvangen door alle kinderen, groten en kleinen, van het dorp. De Sint had beloofd per trein te komen uit leper, maar daar het zo onbarmhartig regende, had Hij noodgedwongen zijn plannen moeten wijzigen, zodat Hij daar plots, helemaal onverwacht op het Kas teel verscheen, bij de Weledele Heer en Mevrouw Roger de Thibault de Boesinghe. Sint Maarten werd dan per auto naar de feestzaal gevoerd, waar hij op echt fees telijke wijze ontvangen werd door een overgrote menigte kinderen, ouders en be langstellenden. Het muziekkorps had er eveneens aan gehouden zijn medewerking aan dit prettig volksfeest te verlenen. De Sint nam plaats op het toneel in ge zelschap van zijn Zwarte Piet. van Wel edele Heer en Mevr. de Thibault de Boe singhe en van E. H. Pastoor. Ook hier werd hij vergast op enkele knap uitge voerde muziekstukken, liedjes en spelle tjes. waarbij de kleuters van de gemeente aldus hun dankbare gevoelens wisten te uiten tegenover hun Beschermer, die he* zo rijkelijk met versnaperingen had be dacht. R. Hr Burgemeester Vanderghote liet zich met St Maarten in de hall van het stadhuis op de gevoelige plaat brengen. Zij zijn omringd door Zwarte Piet en de twee bazuinblazers. Sint Maarten en Zwarte Piet vereerden de wijk Madonna te Langemark met hun bezoek, alwaar zij uitgenodigd werden door de hh. Valère Verkinderen en Marcel Noyelle. E. H. Pastoor had te dezer gelegenheid een gezellig familiefeest op touw gezet- Door toedoen van het Sint Maartens- ommegangscomité is de grote Kinder vriend dit jaar weer naar leper gekomen in gezelschap van zijn zwarte knecht, om de Ieperse kinders persoonlijk te begroe ten en van een reusachtige hoeveelheid speelgoed en sneukelwaar te voorzien. De traditie getrouw, trok de Sint Zater dag namiddag eerst en vooral naar zijn grootste beschermelingen, de weesjes, wel ke ondergebracht zijn in het St Antonius- gesticht te Loker en het Jongensweeshuis van de Poperingesteenweg te leper. Sint Maarten werd aan de ingang van het St Antoniusgesticht te Loker begroet door de leden van het St Maartensomme- gangscomité. bestaande uit de Dames Mevr. Delobel. Mevr. Edg. Lelong. Mevr. Edw. Lelong, Mej. Snoeck. Verbeke en Vandenbroucke. en uit de H.H. Advokaat Delobel. A. Slosse. R. Mailliard, G. Cnoc- kaert. Edg. en Edw. Lelong. Notaris De- cock, Jackson en Camerlynck, die verge zeld waren door 2 trompetters, die de hoge Bezoekers op een machtig geschal ont haalden. Toen de Sint met zijn groot ge volg de zaal binnenstapte waar de wees jes verzameld zaten onder de hoede van een drietal Zusters, werd hij verwelkomd met een mooi gelegenheidsliedje, dat op perfecte wijze gezongen werd door de kleuters. Na een korte toespraak, deelde de Sint aan ieder kind een grote hoeveelheid snoepgoed uit. terwijl Hij ook zorgde voor een flinke hoeveelheid speelgoed. Deze roerende en eenvoudige plechtig heid werd opgevolgd door een hartelijke ontvangst vanwege Z. E. Moeder-Overste, die werkelijk haar beste beentje voorzet te. om haar gasten te vertroetelen. De weesjongens van het Tehuis van de Poperingesteenweg kwamen vervolgens aan de beurt. De Sint en Zijn gevolg kwa men aldaar per auto aan uit Loker. De begroeting die Hem hier te beurt viel was even hartelijk als te Loker. Noteren we terloops de aanwezigheid van dhr Arthur Brabandts, lid van de Commissie van Openbare Onderstand, die ook steeds op de bres is. als er iets voor de Weesjes dient gedaan te worden. Evenals te Loker werden de knechtjes vergast op snoepgoed en enkele mooie gezelschapsspelen, die door toedoen van dhr Marcel Baekeroot ter plaatse gevoerd waren. Onnodig te zeggen, meen ik. dat die milde giften op dankbaar geroep ont haald werden 's Avonds had dan de blijde intrede van St Maarten te leper plaats. Honderden kinderen verdrongen zich aan de Kalf- vaart. dit niettegenstaande onophoudende regenvlagen, om hun grote Vriend te be groten. Voorafgegaan door de Harmonie Ypriana. trok de stoet langs de Brugge- steenweg. Kalfvaart, Lange Torhoutstraat. Carton- en Diksmuidestraten. naar de Grote Markt, waar Sint Maarten met zijn gevolg door een duizendkoppige menigte begroet werd. De Sint richtte zich langs de luidspre kers tot zijn Ieperse vriendjes, waarna hij plaats nam in de hall van het stad huis. om vervolgens één voor één de kin deren te ontvangen en een stuk snoep goed te schenken. Door toedoen van het Sint Maartens- ommegangscomité, hebben de kinderen van leper weer enkele heerlijke uren be leefd. Zaakwaarnemer Tel. 831

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1951 | | pagina 4