CINE COLISEUM IEPER DOUBLE CROSSBONES DONALD O'CONNOR HELENA l[£L CARTER Het spoor van Chisholm Bromfiets KREIDLER K 50 CHRISTIAEN IN DE PLOEG overgebracht HET VPERSCH NIEUWS Blz. 4 23-S-195! Deze week VRIJDAG, ZATERDAG. ZONDAG en MAANDAG de superproductie i Kinderen toegelaten) 10 Als bijfilm LUCIITPIRATEN met Kent Taylor. WOENSDAG en DONDERDAG met Tex RITTER en Johnny Mc BROWN. Als bijfilm LA MASCOTTE met Lucien Baroux. BIJ DE VUURKRUISEN EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Nogmaals werden twee Vuurkruisenleden. namelijk Angiitis Maurice, wonende Klei ne Pennestraat nr 31 en Breyne Julien, wonende te Wervik, Rapetstraat nr 7, bij Koninklijk besluit van 15 November IJ. benoemd tot Ridder in de Orde van Leo pold II met zwaarden. Aan beide mannen uit de Vuurlinie bieden wij onze harte lijkste gelukwensen. ONZE KONING ALBERT - HULDE Zoals ieder jaar werd op 17 Februari, ver jaardag van het afsterven van onze be treurde aanvoerder Koning Albert, door onze Vuurkruisen die aan de Ijzer onder zijn bevel streden, over gans het land eer. vrome hulde gebracht ter zijner duur bare nagedachtenis, dit in onze stad in samenwerking met de andere oudstrijders- groeperingen Op de Grote Markt, aan de voet van het standbeeld van Koning Albert aan het Belfort, werd een bloemenhulde ge bracht door vernoemde Oudstrijders, waarbij het stadsbestuur in de persoon van de H.H. Schepenen Dehem en Robyn. vertegenwoordigd was. Verder blijft de onverschilligheid op deze treurige ver jaardag steeds aanhouden en. ware het niet van de mannen uit de oorlog 14-18. deze dag zou hier in onze stad. voorbij gaan zoals zoveel andere. Terwijl in an dere steden en dorpen allerhande plech tigheden plaats hebben en de vlaggen overal halfstok hangen, waren ze hier op de vingers te tellen. Hoe is zulks toch mogelijk Wordt alles zo rap vergeten? Wij verwijzen hierbij onze medeburgers ■aar die oude en versleten mannen van 14-18, die 's avonds niet hebben geaar zeld. ondanks de geweldige sneeuwbuien en koude, beurtelings een uur lang. de wacht aan het standbeeld op te trekken, dit tot voorbeeld voor eenieder. Te 20 uur precies schalden de klaroe nen Te Velde terwijl onze Voorzitter Maurice Quaghebeur. een laatste groet bracht, in naam van onze machtige ver eniging. Vrome en eenvoudige hulde door onze IJzerbonken gebracht, ter nagedachtenis van hun geliefde en betreurde Vorst, de onsterfelijke bevelhebber van het roem rijk LJzergeslacht. NAAR VERDUN Ons bestuur heeft besloten de bedevaart naar de slagvelden van Verdun te ondernemen in samenwer king met de Vuurkruisenafdeling uit Po- peringe De reis zal vast en zeker door gaan per autocars. Verschillende uitba ters stuurden reeds hun prijsopgave in en we kunnen van nu af de zekerheid geven dat de prijzen merkelijk lager zullen zijn dan per spoor, en dat daarbij ieder deel nemer van dezelfde billijke prijs zal ge nieten. Op die manier krijgen de vrouwen en familieleden onzer leden volledige vol doening. want zij zullen mede van de partij kunnen zijn. Een voorlopige reis wijzer werd reeds opgemaakt, doch al- voor deze kenbaar te maken, wordt al het mogelijke gedaan, om bezienswaar digheden op te sporen, ten einde de deel nemers dan telkens te kunnen laten ge nieten van een kortstondig bezoek, want onze terugreis, die vroeg aanvangt, zal ons toelaten streken te kunnen bewonde ren. die wij opzettelijk zullen doorreizen. Zodra dit alles uitgewerkt is. steken wij van wal met ons programma. Houdt in tussen 19-20 Juli vrij en maakt maar al vast uw voorbereidingen. Interesseert U niets in onze Kleine Aankondigingen Kon. leperse Schaakkring IEPER - HANDZAME 10 1/2 - 4 1/2 De klok sloeg reeds één uur in de mor gen toen de twee naamgenoten Dewilde G. - Dcwilde (Handzame) als laatste strijders op het derde bord acteerden. Een voor bel de comparanten uitputtend eindspel was reeda lang In gang met voordeel voor de zwartspeler 2 plons en toren tegen een pion en loper. Onze Jeugdkampioen had zich uitermate Ingespannen om de neder laag te ontlopen en lukte in zijn opzet Zijn tegenstrever ten einde krachten gaf er de brul aan. Van voorbeeldige clubllef- dc gesproken I Ongetwijfeld hebben de bezoekers zich op hun sterkst getoond op de eerste vijf borden, maar de rest Js maar strovuur. Het dient gezegd dat de K.I/3.K.-ploeg. op aanvraag van de gasten niet au grand complet was en bovendien verschillende spelers reeds nerveus bleken door het lang uitblijven van de tegenstrevers... wat de min goede conditie van de groten ver klaart... Te vermelden ls de overwinning van de Jcugdschaker Pierre Kelgnaert die voor het eerst op het 15e bord onder de groten optrad. Proficiat 1 Hieronder de technische uitslagen Ploeg IEPER HANDZAME 1. De Roo - Dewilde Junior 0-1 2. Dubrulle - Reynaert 3. Dewilde Ger. - Dewilde senior £-1 4. Devacht J. - Vermeersch 0-1 5. Jude - Hamar 1-0 6. Duhameeuw - Dewulf J-} 7. Devacht Gh. - Vereecke 1-0 8. Bollaert - Nouwynck 0-1 9. Pyck - Dewilde E. 1-0 10. Decorte - Slembrouck 1-0 5J-4J Ploeg II 11. Vandenhoven - Vandenberghe 1-0 12. Depoorter - Decoster C. 1-0 13. Beernaert - Vanhooren 1-0 14. Mennens - Decoster G. 1-0 15. Kelgnaert P. - Honderkyn 1-0 5-0 N. B. - De thuisploeg speelt met wit op onpare nummers. BEKERWEDSTRIJD Dinsdag laatst speelden de heren Lemenu- laes hun achterstallige partij van de 5e ronde. De leider Baes heeft moeten onder- ioen en verloor 42 punten. Nochtans be houdt hij zijn kans ondanks het veriies van zijn leidersplaats ten voordele van le heer Cornardt. De partijen van de zesde ronde dienen vóór 2 Maart e.k. gespeeld. VEURNE OP BEZOEK op Zaterdag 23 Februari Zaterdag e. k. wordt alhier ln ons lokaal de 6e vriendenmatch gespeeld tegen Veur- ne... die over zeer flinke Individualiteiten beschikt. Een Interessante confrontatie wordt verwacht van de partij Dr Dubrulle- ^ollllaert. Laatstgenoemde verloor onlangs onder verzachtende omstandigheden. Thans 'crijgen we twee volwaardige krijgers aan de slag. Technische organisatie Aanvang 19.30 uur. Matchduur 4 uur. Aantal borden 15 leen ploeg van 10 en een ploeg van 5 re- serven). CLI7BKAMPIOENSCHAPPEN Keerpunt van de Phaze B! Reeds een finalist gekend. Aan de halfweg van de vijfkampen ken nen we slechts één zeker finalist de Hr Beernaert van groep D. Hieronder geven we de standen Ln de verschillende groepen Groep A 1. Dewilde 3 2 1 0 2} (3,5) 2. Duhameeuw 4 2 1 1 2} (3) 3. Jude 4 12 12 (3) 4. Devacht Gh. 4 0 3 1 IJ (2) 5. Lemenu 3 0 12 J (3) De partij Lemenu - Dewilde dient nog gespeeld. Over het algemeen zeer even wichtige kampen met de Heer Dewilde als animator. Groep B 1. Devacht Jos. 4 3 1 0 3J (6) 2. Decorte 4 2 1 1 2J (2) 3. Knockaert 4 2 0 2 2 (2.5) <61 (6/5) (3) (6) (3) (6) (3) (3/5) forfait 4. Bollaert 4 1 1 2 IJ (3) 5. Pyck 4 0 13 J (3) Natuurlijk leidt de eerste klasser Dhr De vacht de dans voor de zich snel opwerken de Hr Decorte. Hr Bollaert kan merkelijk beter. Groep C 1- Deroo 4 2. Dubrulle 4 3. Depoorter 4 4. Glts 4 5. Devos R. 4 Dr Deroo teert op zijn hoog conjunc- kiur... Maar Dr Dubrulle ls nog niet uit geschakeld... De Hr Glts kan zich niet meer klasseren voor de finale. Groep D 1. Grimonprez 0.4 2. Beernaert 4 3. Vandaele 4 4. Mennens 4 5. Verhamme Dhr Beernaert ls finalist. De mogelijkheid blijft dat de eerste 4 zich zullen klasseren. Groep E 1. Vandenhoven 4 4 0 0 4 (6,5) 2. Baete 4 3 0 1 3 (3,5) 3. Gantols N. 4 2 0 2 2 (3) 4. Benoot forfait 5. Jaspers forfait De leider Vandenhoven heeft het niet bijster moeilijk en zal zich ongetwijfeld weten te rangschikken voor de finale. Groep E 1. T'Jonck 4 4 0 0 4 2. Grimonprez A. 4 3 0 1 3 3. Gantols J. 4 2 0 2 2 4. Pecceu forfait 5. Hofman forfait Phaze B Ronde 6 Groep A Lemenu - Duhameeuw Jude - Devacht Gh. bye Dewilde Groep B Devacht Joz. - Decorte Bollaert - Knockaert byePyck Groep C Devos - Dubrulle Depoorter - Glts bye Deroo Groep D Verhamme - Beernaert Grimonprez - Mennens bye Vandaele Groep E en F (versmolten (3 bijgevoegde matchen) Gantols J. - Gantols N. Grimonprez A. - Vandenhoven T'Jonck - Baete. N. B. - BIJ de beslissing van de tornool- lelder worden de E en F reeksen samenge voegd en spelen de deelnemers onder el kaar ln enkele ronde verder uit. De punten vau de forfaits worden afgetrokken. \%<m. Zo eenvoudig als een fiets met alle voordelen van een motorfiets. Op het fietspad 2 versnellingen met vrijwiel Telescopisch verende voorvork Krachtige motor (50 cc) Alle hellingen zonder meetrappen. Kost slechts 8.800 fr. Een prestatie van de vermaarde Kreidler fabrieken te Stuttgart. Alleen verkrijgbaar in hel Kreidler en Mobylette Service Station CERE MONIEKOSTU MES te huur 't Spinnewiel Zaidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jarqnet - Smnklnr Alle maten - Toebehonrtr» (52S1) Schaken op het Koninklijk Atheneum A. BEKERWEDSTRIJD Finale Lambelln - Loonls 0-1 Loonls - Lambelln 1-0 Lambelln - Havegheer 0-1 Havegheer - Lambelln 1-0 Lambelln - Devos 1-0 Leclerq - Loonls J-J Devos - Havegheer 0-1 Havegheer - Leclerq 0-1 Devos - Lambelln J-J Havegheer - Loonls 1-0 Loonls - Havegheer 0-1 Leclerq - Havegheer 1-0 Rangschikking (te spelen 8 partijen) 1. HAVEGHEER 7 6 10 6 2. Loonls 5 2 2 1 2} 3. Leclerq 3 1 1 1 IJ 4. Lambelln 6 14 11} 5. Devos 3 0 2 1 J Havegheer kan niet meer onttroond wor den en wint de beker geschonken door Het Laatste NieuwsDeze Jonge kracht, een belofte voor de toekomst, leerde het schaak spel op het Kon. Atheneum en speelt nog geen Jaar De clubkampioen Loonls heeft er. tegen alle verwachtingen ln, moeten aan geloven. B. CLUBKAMPIOENSCHAP Loonls behaalde hier, ongeslagen, de over winning. De bekerwinnaar Havegheer volgt hem op 2 punten. Loonls wint de prijs, geschonken door de Heer Jude, schaak- Jeugdleider van het Atheneum, nl. de Vol ledige Handleiding voor het Schaakspel door M. Euwe. Nog enkele matchen dienen gespeeld, doch de huidige rangschikking zal niet veel wijzigingen meer ondergaan tenzij ten voordele van MeJ. Roeglers Odette. We hou den eraan de mooie prestatie van Verfall- 11e aan te stippen. Ook de Jonge Leclerq onderscheidde zich. Rangschikking (te spelen 24 partijen) 1. LOONIS 24 24 0 0 24 2. Havegheer 24 22 2 0 22 3. Lambelln 23 21 2 0 21 4. Devos 21 18 3 0 18 5. Verfalllie 23 18 5 0 1 8 6. Nelrynck 24 17 6 1 17J 7. Goemaere 24 14 7 3 15} 8. Leclerq 23 15 7 1 15} 9. Roeglers R. 24 15 9 0 15 10. Dewilde 23 14 9 0 14 11. Declerq 23 12 9 2 13 12. MeJ. Demey 23 13 10 0 13 13. Vandromme 23 10 11 2 11 14. Bossue J. 23 9 11 3 10} 15. Covemaeker 23 10 12 1 10} 16. Denys 24 7 15 2 8 17. MeJ. Roeglers O. 14 8 6 0 8 18. Bossaert 23 6 17 0 6 19. Decrock 24 3 19 2 4 20. Demeyere 24 3 19 2 4 21. Vandamme 22 3 18 1 3} 22. Bossue J. M. 23 3 19 1 3} 23. Pattvn ff 24 3 21 0 3 24. Misslne ff 24 3 21 0 3 25. Delangre 23 1 19 3 2} We zullen nu geen nieuwe rangschikking meer geven voor het kampioenschap gans uitgespeeld ls. C. BEGINNELINGEN Huidige rangschikking (te spelen 12 partijen) 1. MATT AN Jacques 8 7 10 7 2. Carre 5 3 113} 3. Buytaert 3 3 0 0 3' 4. Vannleuwenhove 4 3 10 3 5. Pottel 3 2 10 2 6. Lacante 4 2 2 0 2 7. Mattan Jean 2 1 0 1 1J 8. Leleu 4 1 2 1 1J 9. Vallaeys 5 14 0 1 10. Ghesqulère 3 0 2 1 i 11. Vanthorre 10 10 0 12. Verhaeghe 2 0 2 0 0 13. Denys 6 0 6 0 0 De nieuweling Durleu Willy, deed zich oo dergellike wijze opmerken dat we hem on middellijk bij de meer gevorderden hebben gerangschlkt. Boterstraat 28 Croie Tentoonstelling van Vogels Voor de eerste maal in onze stad. In de bovenzalen van het Christen Volkshuis. St Jacobstraat 28. ter gelegenheid van de Kattefeesten. Zaterdag 8, Zondag 9 en Maandag 10 MaartGrote Tentoonstelling van Vogels van alle soort, ras en kleur (faisanten. duiven en hoenders uitgezon derd). Ingericht door de Ornithologische ver eniging Zang en kleur >i uit Roeselare in samenwerking met de Harzerkanariever- eniging De Onvermoeibare Kwekers uit leper. De vogels die worden ingezet worden in 6 categorieën gekeurd door gediplo meerde keurmeester van de A.O.B. Zangkanaries. Kleurkanaries. Parkieten. Inlandse zaadeters. Exotische zaadeters. Insecteneters. In ieder categorie diploma en kunst stuk. De vogelliefhebbers die willen ten toonstellen moeten inschrijven bij Robert Saelen. Christen Volkshuis, bij Edward Willemyns, Paterstraat of bij Jeroom De Lombaerde, Dikkebussteenweg 218. vóór Dinsdag 4 Maart. Alles is gratis. Vogels binnenbrengen in eigen exposi- tiekooiVrijdag 7 Maart vanaf 4 uur. De tentoonstelling is gedurende de drie dagen open voor het publiek mits 5 fr. in komgeld ■tr«'i«»«i"*(i"iri t (firr r IEPER Dc Firma F. DEKOKER-SAVAETE Algemene Metaalwaren verwittigt hiermede haar geacht kliënteel, dat de winkel is van Capronstraat 22 naar Vandenpeereboompl. 17 (LEET) (nevens de Verfwinkel In de Ster (6018) Beroepsvereniging van Herbergiers, Hotel- en Restauratiehouders van leper en Omliggende Het Parlement behandelt thans de laat ste begrotingen zodat wij redelijker wijze mogen verwachten dat over enkele we ken de bespreking van het Wetsvoorstel Piers zal kunnen aangevangen worden. Intussen blijven wij bij de Regering en bij de meest bevoegde leden van het Par lement. voornamelijk bij de Commissie van Financiën aandringen, opdat weldra deze eerste overwinning voor ons bedrijf een werkelijkheid zou worden. Wij ver heugen er ons tevens over dat de huidige titularis van het Ministerie van Justitie de heer Jozef Pholien is. Toen hij nog eerste Minister was verleende hij ver schillende audiënties aan de vertegen woordigers van onze Beroepsorganisatie. Telkens verklaarde hij uitdrukkelijk dat hij niet beter vraagt dan het huidige alcoholregime grondig te wijzigen. Thans beschikt hij over de macht om deze kwes tie opnieuw kordaat aan te vangen, en bij de Regering en het Parlement aan te dringen opdat uiteindelijk een oplossing zou gevonden worden. Indien het bedoe'd wetsvoorstel, dat op 11 December 1951 op het bureau van de Kamer der Volks vertegenwoordigers werd neergelegd, ge stemd wordt dan hebben wij. een mis schien niet volmaakte, maar toch zeker een voldoende oplossing, waardoor een einde zou gemaakt worden aan het huidig onrechtvaardig en schijnheilig alcohol- regime. In de loop van de volgende maan den verwachten wij dan ook van de Re gering flink werk. Onze Beroepsvereni ging is soms hard geweest, zij heeft meer malen haar ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken. Mogen de ko mende daden van de Regering bewijzen dat wij ongelijk hadden. Moge zij be grijpen dat de problemen van de onrecht vaardige openingstaks en van het ver ouderde alcoholregime dringend een op lossing vergen. HET BESTUUR. DAVIDSFONDS Sensationele kleurenfilm. Wij hebben het genoegen onze leden en alle belangstellenden uit te nodigen tot een ongeëvenaarde kleurenfilm over de Vuurspuwende Bergen Tijdens vorig seizoen werd deze film, telkens voor uitverkochte zalen, voorge steld in 50 verschillende Franse steden. 5 maal in de Salie Pleyel te Parijs, te Geneve, te Basel. Tunis enz., en 6 maal in de grote zaal (2.200 plaatsen) van het Paleis van Schone Kunsten te Brussel. De film handelt over het ontstaan van de Kitoero (1948) en de uitbarstingen van de Stromboli (1949) en de Etna (1951). Op 29 Februari 1948 (schrikkeljaar) barstte een verschrikkelijke ontploffing los nabij het Kivoe-meer in Congo. De aarde trilde seconden lang. Nabij de Shoveberg was de aardkorst opengescheurd over een afstand van ruim 6 km. Dit fantastisch natuurverschijnsel ging gepaard met de geboorte van een nieuwe vulkaan. Een jonge landgenoot, de geoloog H. Tazieff. kreeg opdracht dit wonder van nabij te gaan onderzoeken. Hij gaf de nieuw ge borene een naam Kitoero en vijf maan den beleefde hij daar. te midden van de ontploffingen, de lavastromen en de gas- uitwasemingen. één der meest hachelijke avonturen. Slechts op het nippertje ont snapte hij aan de dood. Bij zijn terugkeer in Europa onder scheidde hij zich andermaal door zijn nachtelijke expedities op de kokende Stromboli in 1949. Hier ontmoette hij het filmpaar Rosselini - Ingrid Bergman, dat (verre van alle gevaar, natuurlijk) de op namen draaiden van een gekende film. Hier was het dat de adjunct van Rosse lini. generaal Muratori. verrast door gas- uitwasemingen. in de armen van H. Tazieff stierf. En begin 1951. toen de Etna één na één de bergdorpjes aan zijn voet teisterde, was H. Tazieff er weeral bij om. tijdens een stoutmoedige beklimming van de Si- ciliaanse reus, de strijd tegen het ver schrikkelijkste aller natuurelementen aan te gaan. Dank zij de boeiende formule van Ont dek de wereldzult U de gelegenheid krijgen om in een pracht van kleuren dag na dag deze expedities mede te leven. De vertoning gaat door in het St Vin- centius College op Vrijdag 29 Februari te 8 uur stipt. Ingangsprijs voor leden5 fr. Voor niet-leden10 fr. HET BESTUUR. Landelijke Bedienden Centrale Na een bediendenvergadering. Zoals aangekondigd hield de Landelijke Bedienden Centrale van de Gewestelijke Afdeling leper op Zondag 17 Februari 11 haar Jaarlijkse Algemene Vergadering. De opkomst was bevredigend al was deze in verhouding tot de vorige jaren niet zo schitterend. De aanwezige colle ga's zullen met ons beamen dat de af wezigen ongelijk hadden deze belangrijke bediendenbijeenkomst te veronachtzamen Na een kort welkomwoord vanwege dhr. L. Riem. Voorzitter, werd door de secre taris dhr M. Truwant een kort doch za kelijk jaarverslag der werking in 1951 voorgedragen. De Gewestelijke L.BC. propagandist dhr G. Ramaut gaf alsdan, aan de hand van een overzichtelijk schema hetwelk aan alle aanwezige collega's werd overhan digd. een degelijke en praktische uiteen zetting van het huidige bediendencontract. Dit zal bij velen ongetwijfeld in de smaak gevallen zi n. De «clou» van de dag was evenwel de spreekbeurt van dhr Lode Deweerdt. Se cretaris-Generaal der L.BC. Spreker handelde na een woord van lof aan het adres van de plaatselijke Afd. leper ach tereenvolgens over de internationa'e eco nomische toestand, de binnenlandse be- zoldigingspolitiek en de aanstaande pen sioenverbetering voor de bedienden. V oor al het laatste punt werd praktisch u'tze- diept en degelijk gedocumenteerd ten ge hore gegeven. Na een oproep voor actieve dee name aan het Nationaal L.B C. Congres in JunJ a.s. besloot deze leerrijke vergadering Het Bestuur der L-B.C- Afdeling Ieoer dankt langs deze weg alle aanwezige co- lega's voor de blijken van medewerking in de verwezenlijking van ons Recht en hoopt eveneens in de toekomst op bun daadwerkelijke steun te mogen rekenen. Zo zullen wij bij een volgende ge egen- heid nog meer en beter vermogen Een die er bij was-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4