KATTEHOOGDAG TE IEPER WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 5e JAARGANG Nr 15 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 15 MAART 1952 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS HET YPERSCH NIEUWS UÜTU K KN REDACTIE 34. BOTSKSTRAAT. ÏPER T«i 5** Postcheckrek. 4«L7J (L. DCMORTIKK) ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR135 fr. 6 MAAND 14 fr. Duizenden mensen waren Zondag te leper getuige van de Kattestoet en het katten werpen van uit htt Belfort. Een waar succes dus voor de stad. dat zeker uog meer tot zijn recht komt als we maar even wijzen op de drui lerige regen, die poogde als spelbreker op te treden. Dat niettegenstaande de minder gunstige atmosfeer de men sen van heinde en ver waren toegestroomd, bewijst wel hoe ons Kattefeest immer meer burgerrecht geniet en steeds verder in het land aan bekendheid wint. Ja, wie zou niet al was het dan maar eenmaal wilien ge nieten van dit schouwspel van tientallen grijpende han den, die naar het vallend katje opgeheven worden om dan zeker niet de grabbelpartij te vergeten die er op volgt en waarin ieder omstaander willens nillens betrok ken wordt Dit kattenwerpen is ongetwijfeld het hoogtepunt van dit feest, het fes tijn van lach en leute. Iedereen wordt door die vreugde aangestoken en zelfs al zou men het niet willen, dan toch is het sterker dan onszelf. Zagen we op een zeker ogenblik niet een katje terecht komen op het verhoog, waar zopas de rechtspraak had plaats ge had en waar nu alleen de leden van het comiteit, muzikanten van Ypriana en persmensen stonden lachend had den die mensen totnogtoe de verbe ten strijdtonelen gade geslagen, die elke val van een premiekat verge zelden en die altijd in hun onmiddel lijke nabijheid plaats grepen welnu, wat ze er tot dan toe van mochten gedacht hebben, ook daar was er strijd en... tenslotte was het dan nog het lieve mascotje van Ypriana dat er wel bij vaarde. DE KATTESTOET Dit jaar werd de stoet gevormd op de Dikkebussteenweg. zodat men ook daar eens kon genieten van het druk ke kattengedoe. vooraleer tot de vor ming van de stoet over te gaan. Bijna op het juiste uur (O die Ieper- se stiptheid zette de bonte optocht zich in beweging, op de vrolijke to nen van de Ypriana, die zich voor elk feest nooit laat pramen en zeker altijd een groot deel van het succes mag opeisen. Voorafgegaan door landsknechten met trommels en The- baanse trompetten, hellebaardiers en pikzwarte katjes, reden statig te paard de baljuw van leper, Graaf Arnulfus de Grote en zijn lieflijke gade. Hun hofhouding volgde te voet, evenals de beul met zijn weerspan nige kat, wie het nakende verdict zeker afschrikte, zonder deman van de dag, onze Ieperse nar te ver geten, die straks aan het Belfort al ler aandacht zou opeisen. Langs de Statie-, Tempel- en Bo- terstraat; kwam deze stoet even na vier uur op de Grote Markt, waar het ganse gezelschap plaats nam op het verhoog bezijden de Donkerpoort, om tot de veroordeling van de kat over te gaan. HET VERDICT Ernstig, zoals het een waardige bal juw past, formuleerde de aanklager zijn beschuldigingen «Weledele Heer Graaf, ik stel ver- volg in tegen de katDe kat moet doodDe kat, zinnebeeld van de afgodin Freya. oorzaak van al onze rampen en ongelukken, moet dood. Zij is de verpersoonlijking van de •wulpsheid, die het huiselijk geluk van eenieder in de grond boortzij 's het zinnebeeld der valsheid, van bedrog, van ontrouw, van zedeloos- heid. van ontucht!... Zij steelt het •eten van onze tafels, zij is in ons •gewest het voorwerp van afgoderij en superstitie, de schuld van al onze rampen en onze nood. Zij is het die 's nachts op straat haar kattedriften bot viertzij is het die onze nachtrust verstoort, die de spoken bij onze bedsponde aan- trekt, die ons verderfelijke dromen •zendt... Daarom ik eis het: de kat "loet dood Tijdens deze zware aanklacht, lie- ten de kleine katjes telkens een jam- miauwen horen, terwijl de hoschuldigde zelf niet bijster op zijn gemak leek te zijn. graaf scheen er van overtuigd dat hier een voorbeeldige straf dien de uitgesproken en zonder aarzeling klonk dan ook het vonnis Freya, de kat, za! sterven De grote kat deed de knieval voor de graaf, smeekte om erbarmen, doch niets mocht baten. De kat zou en moest sterven aandacht te eisen. En dan hoefde men niet lang meer te wachten en slingerde hij in re gelmatig tempo de premiekatten naar omlaag, grote en kleine en allen geno ten ze hetzelfde onthaal en werd er duchtig getrokken en gestoten en ge sprongen om toch maar iets van de buit te veroveren. Een katje werd met een rede ker misballon de ruimte ingestuurd, doch het ballonnetje stierf een vroegtijdige dood op het nieuwe dak van de Oos tervleugel der Hallen en het katje kon op de werken eens een kijkje gaan nemen. Niet lang echter, want een slimmerd had al spoedig de weg daarheen gevonden, zodat het weer barstige diertje toch zijn meester vond. Zo duurde de vreugde geruime tijd tot de nar te kennen gaf dat de pret it was en de opeengepakte menigte de weg ging naar de foorinrichtingen, die er zeker wel bij vaarden... De heraut maakt het vonnis bekend aan u de goede borghers van Ypre». De ver oordeelde kat heeft zijn jong er bij gesleurd en samen smeken ze om erbarmen. Het zal echter niet baten de kat zal stervenTe oordelen naar de glimlach op het gelaat van de lieflijke gravin en van de hofhouding, schijnt men die smeekbede niet al te ernstig op te nemen. Nadat bazuingeschal over de me nigte had weerklonken, gaf de he raut met luider stemme lezing van het vonnis «Aan al de goede burgers van Ie- per en van elders, saluut. Wij, Ar- nulfus de Grote, Graaf van Vlaan- deren, doen konde dat in de zaak vervolgd tegen de kat Freya, vol- gend vonnis verleend werdGe- hoord hebbende de vervolgende Ma li gistraat, Baljuw van leper, in de verhaling der zaken, en zijn beslui- ten strekkende tot de toepassing der doodstraf Aangezien de feiten bewezen zijn Om deze redenen en alle andere, veroordelen de kat om van boven De Halletoren met geweld naar be- neden te worden gesmeten en door de bevolking in stukken en brok- ken te worden gerukt. Wij bevelen dat onmiddellijk tot v het uitvoeren van het vonnis zal overgegaan worden. Elk zegge het voort. EN DE KATJES VIELEN Terwijl de kleine katten nu een rondedans deden rond het grafelijk gevolg, op de tonen van de Ypriana. was de Nar op het plankier aan de voorzijde van de toren verschenen, om er met zijn zotte capriolen de De premiën werden gewonnen door Braem Gaston. Zillebeke 15 fr. Braem Gaston, Zillebeke 25 fr. Desseyn Roger, Oostnieuwkerke 15 fr. Desseyn Roger, Oostnieuwkerke 25 fr. Desmedt Richard, Yper 15 fr. Baelae Roger, Ploegsteert 25 fr. Huyghebaert Louis, Dranouter 15 fr. Vandekendelaere Suzanne, Yper 25 fr. Vandeputte Oscar. Zonnebeke 10 fr. Kino Albert. Yper 25 fr. Kino Gilbert, Yper 10 fr. Coene Roland, Elverdinge 10 fr. Maddelein Raoul, Boezinge 15 fr. Vanlaere Leon, Yper 10 fr. Vanlaere Leon, Yper 25 fr. Carreyn Urbain. Yper 15 fr. Sedeyn Gilbert. Yper 10 fr. Wilt U volledig op de hoogte zijn van het nieuws in uw stad, leest dan elke week Het Yperscb Nieuws Een zich» op de opeengepakte menigte. Honderden hoofden neigen naar omhoog: de katten zijn aan 't vallen en wie weet: RUSLAND WENST BIJEENROEPING VAN VIER LAN'DENCONFERENTIE- Andrei Gromyko. Russisch adjunct-mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandag aan de diplomatieke vertegen woordigers van de Ver. Staten. Groot- Brittannië en Frankrijk, een nota en een memorandum overhandigd. In de nota stelt de Russische regering, volgens het agentschap Tass. voor onverwijld de kwes tie van een vredesverdrag met Duitsland te bespreken teneinde zo spoedig mogelijk, in gemeenschappelijk overleg een ont werp van vredesverdrag uit te werken, dat zou worden voorgelegd aan een internatio nale conferentie waarop naast de vier ook Polen. Tsjechoslovakije. België. Ne derland en alle landen waarvan de strijd krachten aan de oorlog tegen Duitsland hebben deelgenomen, zouden vertegen woordigd zijn. De Russische regering ver klaart zich bereid alle andere voorstellen betreffende een vredesverdrag met Duits land in overweging te nemen en uit de wens zo spoedig mogelijk een antwoord op haar voorstel te mogen ontvangen. De nota is op een kalme toon gesteld en be vat de gebruikelijke beschuldigingen niet met betrekking tot de Westduitse bewa pening Moskou bepaalt er zich toe te verklaren dat een vredesverdrag moet ondertekend worden om te beletten dat het Duits militarisme zou herleven. Bij de nota is de tekst van een me- morandum gevoegd waarin het eigenlijke aanbod tot het sluiten van het verdrag is vervat en waarvan de inhoud hier volgt Vrijwel zeven jaar na het einde van de vijandelijkheden is nog steeds geen vredesverdrag met Duitsland gesloten. Duitsland leeft in verdeeldheid en verkeert wat zijn betrekkingen met andere staten betreft in een toestand van minderwaar digheid. Hieraan moet een einde worden gemaakt. Het is vanzelfsprekend dat dit vredesverdrag moet worden opgesteld met de rechtstreekse samenwerking van Duits land. dat door een regering voor het ge hele land, moet zijn vertegenwoordigd. Hieruit volgt dat de U.S.S R.. Frankrijk. Engeland en de Ver Staten, die de eon- iröle over Duitslaud uitoefenen, eveneens moeten nagaan hoe zo spoedig mogelijk een Duitse regering, die de wil van het hele Duitse volk zou vertolken kan tot stand komen. Om het opstellen van een vredesver drag te bespoedigen legt de Sovjetrege ring een ontwerp ter studie voor, waarin de principes voor een vredesverdrag met Duitsland zijn uiteengezet. Zonder de spoedige totstandkoming van een vredesverdrag met Duitsland, kan men de billijke nationale eisen van het Duitse volk geen recht laten wederva ren Dit verdrag is dus van groot belang voor de versteviging van de vrede in Eu ropa De Europese landen, die onder de Duitse bezetting hebben geleden, inzon derheid de buurstaten van Duitsland, heb ben het allergrootste belang bij de op lossing van de talrijke problemen, die uit deze tweede wereldoorlog zijn voortge sproten. De noodzakelijkheid van dit verdrag spruit verder voort uit het gevaar voor een nieuw Duits militarisme, dat thans dreigt de kop op te steken, omdat men de voorbehoedende beslissingen van Pots dam niet steeds heeft nageleefd. Een vredesverdrag met Duitsland zal dit land bovendien duurzame vredesvoor waarden bezorgen en de ontwikkeling van Duitsland als onafhankelijke en één- geworden vredelievende staat, overeen komstig de beslissingen van Potsdam, mo gelijk maken. HET GEVAARLIJK DILEMMA De politieke medewerker voor buiten land van De Standaardschrijft daar over in zijn t Op de Uitkijk o. m. Men staat voor een duidelijk dilem ma als men weigert te onderhandelen, dan zal men steeds meer voortgestuwd worden op de weg der bewapening, wat het oorlogsgevaar zal doen toenemen. Kiest men de weg der onderhandelin gen. dan kan men zeer zeker op een be paald moment gedwongen worden zeer onaangename beslissingen te nemen maar in ieder geval houdt men dan de weg naar de vrede open. Het plan. zoals het thans door de Russen wordt voorgesteld I maakt trouwens een zeer goede indruk I Natuurlijk zullen er zijn die zeggen juist I daarom is het zo gevaarlijk, want wij we- I ten toch dat de Rus een agTessieve ban- i diet is (sedert 1945 althans met retro- actieve invloed op het oordeel over Ka- tyn. enz.) Ja. zo kan men redeneren, maar men moet dan wel bedenken dat dit soort van redenering op de duur tot oorlog leidt. Sommige Duitsers zullen dat mtsschièn wel wensen in de hoop dat zii dan de rol zouden kunnen spelen, welke Rusland in de tweede oorlog heeft ge speeld en op hun beurt de troetelkinde ren zouden worden van de Geallieerden met Opper-Silezië en West-Pruisen a's eerste cadeaux. Maar zij zouden toch al moeten weten, dat zulk een getroetel niet altijd lang duurt Daarenboven zou de oorlog voor de Duitse mensen en voor heel Europa een zeer ruwe onderr.emine zijn. Wie meent dat een derde aderlating een wat grof middel zou,zijn om de ge zondheid ie herstellen mag de mogelijk heid tot onderhandelen niet zo maar af wijzen. Maar waar en door wie wordt daar over beslist Hoe kan de veel verheer lijkte maar slecht gediende democratie zich laten gelden HET FRANSE VRAAGSTUK. De grote aandacht blijft nog op Frank rijk gevestigd, waar weer al een po litieke crisis opgelost werd. Buiten alle verwachting bekwam Pinay een man waarvan we tot op heden, nog maar bitter weinig hoorden spreken, de investituur, d- w. z. dat de Nationale Ver gadering hem haar vertrouwen schonk als vormer ener regeringiets waarmede hij inmiddels reeds geslaagd is. In ieder geval rust de huidige politie ke crisis in Frankrijk als een zware hy potheek op het Europese huis. dat toch al zo wankel bleek te zijn in het verleden. In een Nationale Vergadering verklaar de Minister-president Pinay o m. De regering is aan het werk getogen. Eer acht dagen verlopen zijn, zullen maat regelen tot prijsbeheersing zijn getroffen. Aan de prijzen en tarieven, die van de Staat afhangen, zal streng de hand wor den gehouden. Al de verzoeken om prijs verhoging. zowel in de particuliere als in de overheidssector, zuilen van de hand worden gewezen. Gij zult naar onze da den kunnen beoordelen. In betrekking tot de begroting verklaar de hij. heden geen zesde aanvullingsnota bij het financiële ontwerp te zullen indie nen. De aangenomen artikelen zullen aan de raad van de republiek worden over gemaakt. doch er zijn nog 159 artikelen en 666 amendementen te behandelen. Over acht dagen zal een volledig program wor den voorgelegd. De glijdende weddeschaat zal dringend in de raad van de republiek worden behandeld. Er zal een enkele commissie worden in gesteld. zo verklaarde Pinay, die van de belastingshervorming. Haar conclusiën zullen zeer binnenkort worden bekendge maakt. Pinay deelde hierna de oprichting van een comité mede. onder voorzitter schap van Queuille. plaatsvervangend premier, dat belast zal worden met de grondwetsherziening. Vervolgens verklaarde de minister-pre sident tot besluitIk heb u de ernst van de financiële toestand getoond. Gij kent de onrust van onze bondgenoten. STAATSGREEP OP CUBA. Generaal Fulgenio Batista, gewezen pre sident die enkele jaren geleden de sterke man van Cuba was. heeft een opstand op touw gezet met de steun van het leger, drie maanden voor de vastgestelde al gemene verkiezingen. Carlos Prio. de huidige president, heeft een beroep gedaan op alle Cubanen, om zich te verzetten tegen Batista en, zijn aanhangers. Als reden voor de staatsgreep werd dooi de opstandelingen opgegeven, dat zij een einde willen maken aan de omkoperij en de misdadige praktijken, die. sinds president Prio aan de macht kwam, in 1948. naar verluidt dertig mensen het leven kostten. Van militaire zijde zou aan generaal Batista gevraagd zijn. het bewind in han den te nemen. De staatsgreep van generaal Batista ging met merkwaardig weinig bloedver gieten gepaard en kwam volkomen on verwacht. Generaal Batista, die het bewind in handen heeft genomen, heeft besloten de grondwettelijke vrijheden gedurende 45 dagen te schorsen Teneinde de oppositie schaakmat te zetten heeft hij de alge mene secretaris van het Cubaanse vak verbond. die dadelijk na de staatsgreep een bevel tot algemene staking had ge geven. doen aanhouden In een manifest, dat door de minister van Voorlichting is voorgelezen en dat door alle Cubaanse radiozenders is uit gezonden, heeft generaal Batista beloofd de rust in het land te zullen herstellen en heeft hij het volk de verzekering ge geven. dat het na de vestiging van deze rustperiode vrij zijn regering zal kunnen aanstellen. WIL KONING FAROEK ZICH VAN ALLE MACHT IN EGYPTE MEESTER MAKEN De diplomatieke belangstelling voor de Egyptische kwestie richt zich niet meer in de eerste plaats op de eventuele her vatting van de Brits-Egyptische onderhan delingen, maar op de ontwikkeling van het thans in een verscherpte phase getre den conflict tussen Koning Faroek en de Wafdistische partij- Oordeelkundige diplomaten te Londen zou het niet verbazen als de koning, die zich tot dusverre in weinig meer heeft onderscheiden dan in het najagen van al lerlei luxe en buitensporige vermaken aan de speeltafel en in Europa's mondaine badplaatsen, werkelijke hoedanigheden als staatsman moest gaan ontwikkelen, d'" tot gevolg zouden kunnen hebben dat hij Egypte geheel ging beheersen. Het feit dat Faroek thans een zoon en troonopvolger heeft en dat hij dus thar.s te zorgen heeft voor de toekomst der dy nastie is vermoedelijk niet vreemd aan zijn energiek ingrijpen in de politieke zaken van zijn land. SPECTATOR J s

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 1