TWEELINGZUSTERS STOCK A L'AMERICAINE HET YPERSCH VffiüWS Bli 4 22-S-I952 PAMELA WYNNE Feuilleton Het Ypersch Nieuws 36 Koopt geen ALAAM noch BACHEN aan eender wie, aan dure prijzen. Komt onze prijzen zien in de te IEPER - Zaal Lapiere, D'Hondtstraat (Ie verdiep) Vroeerr adresKeldertje- Toegang vrij. Compressoren Darmen Sf'ROEIDARME.N voor hoge druk en andere- Waterpompen P la cage pressen em era Bachen alle maten (nieuw) aan de laagste prijzen. Werkschoenen in leder vanaf 225 fr. Botten in leder aan 356 fr. Botten in rubber vanaf 190 fr. De grootste keus van waterdichte klederen, werkersklederen, enz. aan prijzen buiten alle concurrentie. OPEN OOK DE ZONDAG VAN 9 TOT 12 UUR. (6107) ..SI Bij DE VUURKRUISEN EERVOLLE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit van 15 November 11 werden nogmaals drie Vuurkruisen- leden. namelijk Hevtens Altoos, wonende Groenestraat 10 te Zillebeke. Del va Fir- min-Joseph, wonende Scharenstraat 40 te Oostvleteren en Kesteloot OdieL wonen de Bruggesteenweg 108 te leper, benoemd tot Ridder in de Kroonorde met Zwaar den Aan deze oud-front kitme raden, bie den wij onze hartelijkste gelukwensen ONZE VUURKRL'LSENDAG Hier volgt thans het programma van 6 April, de grootse dag. Een regelingshoofd bijge staan door commissarissen, voorafgaande lijk aangeduid door de provinciale Voor zitter van Brabant is met de leiding be last van de bijeenkomst en van de op tocht Vóór de plechtigheid zullen af vaardigingen van het federaal bestuur bloemen gaan neerleggen in de Konink lijke Krypt te Laeken en op de graven van onze betreurde federale Voorzitters Ed. L Cox en J. Vuylsteke Te 9-45 uur moet de samenkomst be ëindigd zijn. Wilde Woudstraat tegenover de Nationale Bank. nabij St Goedele De vaandels zonder geleide op kop. St Goe- deleplein De ingang van de kerk zal plaats grijpen volgens door de commis sarissen gegeven richtlijnen Te 10 uur plechtige H. Mis in de Col legiale van S.S ^Michiel en Goedele, ter nagedachtenis van Koning Albert en al onze overleden leden Na deze dienst, bijeenkomst in de Wilde Woudstraat, de spits ter hoogte van TTeurenberg. De vaandels op kop. voorafgegaan door de Koninklijke Harmonie der Verminkten en Oorlogsin valieden. In ieder rij drie vaandels en vier be geleiders. De afdelingen zullen per orde van aankomst gelieven plaats te nemen in rijen van zes man en zich verder te schikken naar de richtlijnen van de com missarissen. Belangrijke opmerkingenIn de collegiale kerk zullen plaatsen voor behouden worden aan de Weduwen van de Vuurkruisen. Onmiddellijk na de goddelijke dienst worden ze verzocht, zich onder geleide ▼an een commissaris en begeleid door de vaandels, naar de Onbekende Soldaat te begeven op de plaats die hun zal worden aangeduid. Na de optocht, steeds verge zeld door de vaandels zullen ze de stoet van de Vuurkruisen mogen volgen. In de optocht zullen alleen de Vuur kruisen gevolgd door de groep Weduwen mogen deelnemen, de andere dames wor den verzocht niet bij de stoet der Vuur kruisen aan te sluiten. Toekomende week geven we het vervolg van het programma, en. onze frontkame raden worden vriendelijk verzocht de ge geven richtlijnen stipt te volgen. DEZE VAN 1940-1945 VEREREMERKT Malfait Henri, wo nende Zonnebekestraat 99 te Beselare. Hd van de Nationale Federatie c Strijders 40-45gevormd onder de bescherming der Vuurkruisen. komt vereerd te worden met de Herinneringsmedaille van de oor log 40-45, met twee gekruiste bronzen sabels. Hartelijk proficiat Wilt U volledig op de hoogte zijn van het nieuws in uw stad, leest dan elke week Het Ypersch Nieuws c Ga voort,zei Motlibai denkend, dat haar meesteres ditmaal een mis rekening had gemaakt. Zij zal 's avonds laat gevoerd wor den naar de appartementen van mijn zoon. En haar ayah zal met haar mee komen, zodat er bij haar terugkeer geen vragen zullen worden gesteld. Zij zullen zo dankbaar zijn, dat zij haar terughebben, dat zij blij zullen zijn alles stil te houden...grinnikte de Maharanee verachtelijk. Maar de Engelsen... De Engelsen zijn bang voor da den, zei de Maharanee. Zij zijn bang voor de oproerkraaiers in En geland en Moskou, dat zegt ieder een. Daarenboven is het Indisch grondgebied. Tegen de tijd, dat zij met de autoriteiten zullen hebben overlegd, is het te laat. Er zal geen bewijs zijn. Ten minste geen bewijs, dat de mensen, wie het aangaat, open baar zullen maken,spotte de Ma haranee. «En dan...» vervolgde Motlibai, sirih kauwend en zich afvragend hoe dit alles zou worden klaargespeeld. Als er aan zijn wens is voldaan, zal hij niet langer begeren om haar tot vrouw te hebben,zei de Maha ranee scherp en zij stond op van de vloer en liep naar haar rustbank. Huh zei ayah en zij bleef enige tijd zitten nadenken. Toen hief zij haar oude hoofd op en de ingezonken aapachtige ogen vestigden zich op haar koninklijke meesteres. Dat zal alles heel kostbaar zijn,zei zij c en moeilijk om uit te voeren. Men zal vragen om vooraf betaald te worden. Heel. heel veel geld nodig.en ayah gesticuleerde sterk met haar benige handen. Haal de tinnen doos,zei de Ma haranee plechtig. HOOFDSTUK XXXV In de woning van de Ontvanger scheen iedere dag weer sneller voor bij te gaan dan de vorige. Ronald kwam en April en hij zouden over drie dagen trouwen. De durzie draai de aan zijn machine en had zoveel te doen, dat er nog een hulp werd bijgehaald en de twee mannen met hun grote puggarees scheef op het hoofd, zaten gehurkt op hun benen en draaiden de wielen van hun ma chines met razende vaart om en om. Ronald, die naar hen stond te kijken, hief zijn hoofd op en lachte tegen April. Lieveling, ik zal je niet kunnen terugvinden in al die kleren,zei hij en toen hij zag hoe April bloosde tot onder haar haar, joegen zijn pol sen. «Kom mee, je mag het ook eigen lijk niet zien,zei zij verlegen. Zij voerde hem mee door de veranda. «Zou je het naar vinden, als ik van middag met Flavia naar de bazar ging?» vroeg zij. «We hebben nog wat crêpe de Chine nodig en het is daar alleen maar te krijgen. Muitan heeft het, we kochten het overige ook bij hem Ik heb een hekel aan de bazar, zei Ronald ontevreden. «Ja, maar we gaan met de auto,» pleitte April. Flavia wil zo dol graag.zei zij onhandig. Ik eigen lijk niet, maar ik beloofde het haar half en half. «Kun je tegen theetijd terug zijn «O ja,zei April. Zij aarzelde. «Zie je, ik zal nu niet zo veel meer met Flavia samen zijn,zei zij. Spijt het je vroeg Ronald. Er was niemand in de buurt, een won der zowaar, dacht hij cynisch. Hij legde zijn hand op haar arm en nam haar mee naar de salon. «Zeg het me.hield hij aan. Je weet heel goed van niet,zei April hartstochtelijk, en zij verborg haar gezicht tegen zijn jas. Schat,zei Ronald en hij legde zijn hand op haar hoofd en drukte het tegen zijn hart. Liefste Hij bukte en kuste haar zachte mond. Ik heb je lief,zei Ronald en hield haar stijf tegen zich aan. Toen liet hij haar los. Pas op, zei hij, er is iemand. Ik hoorde hem, ik denk dat het een boxwallah is. Ik zal hem wel weg sturen. Maar een boxwallah was het niet. Het was een slecht geklede Inlander, die een vuile envelop in zijn hand hield, dat aan een en ander was ge adresseerd. April stond achter haar verloofde en keek naar de man. Toen hij weg was. zei zij peinzend: «Waarom zijn er toch zoveel, die zo vuil zijn In Indië is het toch zo gemakkelijk om schoon te zijn. het wassen van je kleren kost bijna niets. Zij vinden het prettig,zei Ro nald kortaf. En nu wat betreft, die nare bazar. Beloof je mij niet lang uit te blijven Ik beloof het.zei April vrolijk. En aan de lunch, die gauw hierop volgde, herhaalde Flavia de belofte. Wij zijn met de thee thuis.zei zij «en we zullen ayah meenemen en alles doen, wat jij maar enigszins kunt begeren. Flavia. zei mevrouw Metcalfe. «Nu ja. maar wat is dat nu cm naar de bazar te eaanzei Flavia ongeduldig. Iedereen gaat er te genwoordig heen. Viering van verdienstelijke Foorreizigers Vijf foorreizigers, die sedert 25 jaar en meer naar de Ieperse foren komen, wer den Vrijdag j.l. ten Stadhuize ontvangen en door hun collega's gevierd De gevierden zijn geen onbekenden meer voor het lepers publiek, daar ze in die lange jaren, niets dan vrienden wisten te verwerven op de streek. Mevr. Arthur Vandevelde-Deceuninck. was reeds vóór 1914 een trouwe kliënte van de Ieperse foren. Ze Vergezelde haar ouders, die een fotozaak uitbaatten. Later kwam ze met haar tante een confiserie en speclgoedkraam uitbaten Dit geschiedde nog in de tijd dat de stad zelf de houten kramen opsloeg en verhuurde, omdat er dan nog geen woonwagens en nog min der rijdende winkels bestonden. Na de oorlog van 1914-18. kwam Mevr. Vande- velde met haar echtgenoot naar iedere Ieperse foor met een gebakkraam dat stilaan een zeer flinke faam verwierf. Mevr, Wed. Henri Verhulst-Consael ging voor de le Wereldoorlog met haar ouders naar de grootste foren van het land. met hun overbekende friture. Later baatte ze een shimmy-palace uit. waarmede ze geen enkele Ieperse foor oversloeg. Mr Oscar Dageraedt kwam reeds als kleine jongen naar onze stad met de ba- lancoire van zijn ouders. Hij begon zijn loopbaan eveneens met een schommel, maar hij deed dit van de hand. om nu een Rattenspel te vertonen. Oscar Dage raedt was de zoon van een kroostrijk ge zin en zelf vader van een groot kroost. Op de huidige foor. zijn zelfs vier families Dageraedt vertegenwoordigd. Dhr Joseph Devos hielp vroeger zijn ouders in de uitbating van de befaamde Caroussel - salon Devos. Hij zette dit be drijf voort voor eigen rekening, tot voor een viertal jaren, toen hij zich een Tover- barak aanschafte. Mevr. Wed. Hector Parreyn. die van onze streek is. heeft sedert de oorlog 1914-18 met haar echtgenoot geen enkele van onze foren overgeslagen. Haar sui kerwagen genoot een flinke bekendheid, en mocht zich in een groot kliënteel ver heugen. Ontvangst ten stadhuize. De jubilarissen en hun familie, verge zeld door hun collega's en talri'ke sym pathisanten. werden ten stadhuize ont vangen door Burgemeester Vanderghote. en de Schepenen Dehem en Muiier. Ook de h. Albert-Werrebrouck. sedert zovele jaren plaatsmeester. was van de partij. De burgemeester hield een gemoedelijke toespraak, waarin hij de verdiensten on derlijnde van de jubilarissen. Hij over handigde aan ieder van hen het ere diploma van de stad leper. Dhr Schollaert. Voorzitter van de West- Vlaamse afdeling van het Syndikaat der Foorreizigers, sloot zich aan bij deze hul de. Hij had echter een bijzonder woord van dank voor het Stadsbestuur dat uiting gaf aan zijn waardering voor de foor- reizigers. door die ontvangst te wille* laten doorgaan. Dhr Schollaert bracht eveneens hulde aan dhr Albert Werre brouck. die als plaatsmeester steeds zijm beste krachten ten dienste stelde van zij* vrienden, en overhandigde hem het bij zonder ereteken van het Syndikaat der Foorreizigers. Nadat Pater Gervatius, aalmoezenier van de Westvlaamse foorlieden nog ge wezen had op de evolutie inzake morele en materiële welstand van de mense* van de woonwagenwerden de damez der gevierden, alsmede dhr Werrebrouck door Voorzitter Schollaert met een prach tige bloemtuil bedacht. Na een heildronk op het welzijn der jubilarissen, trokken de feestvierders met muziek aan het hoofd naar het gedenk teken der gesneuvelden, waar ze een in drukwekkende bloemenhulde brachten. R. N. C. Middenstandsverbond Betreffende onze bijdrage De Middel stand en de strijd tegen de werkloosheid ontvingen we deze week verscheidene ant woorden. Daar hetzelfde artikel verscheen in het weekblad De Middenstandhet orgaan van het N.C.M.V., ontvingen we zelfs een schrijven uit Hoboken en één uit Pittem. Het is ons onmogelijk al deze antwoorden mede te delen. Het is best mogelijk dat we binnen een drietal weken de verschillende suggesties eens samen vatten. ten behoeve van de lezers. On dertussen verwachten we nog meer ge dachten nopens het vraagstuk der «Werk verschaffing Geen zitdag op het Gewestelijk Secre tariaat. Grote Markt 2, te leper, op Za terdag 29 Maart aanstaande. Kon. Ieperse Schaakkrin* LNTERCLCB He PROVLNCLAAL leper - Heist 34-1 1. Dubrulle - Vandekerkhove 1-0 2. Devacht J - D'Hooghe 1-0 3. Dewilde - Cange 1-0 4. Vandroemme - Dikevelaen J-J Overtuigende overwinning van onze ploeg tegen de zich hardnekkig verdedi gende kustzonen. Dr Dubrulle speelde een prachtige partij en overwon de zeer ster ke Vandekerkhove. De Hr Devacht speel de kalm en beraden, tegen een even kal me tegenstrever, die verslagen werd door tijdnood Op het 3e bord trad de Hr De- wilde zelfzeker op en won verdiend. Ge rard blijft werkelijk verbluffend. We stel len ons de vraagzal hij evenals het vo rige seizoen, de nederlaag niet kennen in in te rclubwed strijden De Heer Van droemme stelde zich tevreden met een remise, nadat hij de zekerheid had dat leper de overwinning behaalde. Zaterdag 22 Maart gaat de 4e ronde door te Veurne. VRIENDENKAMP VECRNE-IEPER Samen met het interciubkampioenschap gaat Zaterdag 22 Maart de returnmatch Veurne-Ieper door op 15 borden. Tijdens de recente kamp te leper verloor Veur ne met 11-4. maar waarheidshave dient gezegd dat de strijd veel heviger was dan de uitslag doet vermoeden. Een betere kennis van het eindspel deed de balans in ons voordeel overhellen. Zaterdag a.s. zullen we het niet gemakkelijk hebben te Veurne. Vertrek aan het lokaal te 18.15 u. stipt UITSTAP NAAR RUSEL Donderdag 27 Maart a.s. uitstap naar Rijsel met bijwoning van de opvoering van de opera Faustin het Theater te Rijsel. Het aantal plaatsen is beperkt Uiter ste datum voor de inschrijving23 Maart. Prijs: 120 fr. (reis le rangplaats). Ver trek aan het lokaal te 18 uur. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN PHAZE B Matchen van 25 Maart. 1<E en laatste ronde Groep ADuhameeuw - Jude Dewilde - Lemenu byeDevacht Gh. Groep B Decorte - Bollaert Pyck - Devacht J. byeKnockaert Groep CDubrulle - Depoorter Deroo- Devos byeGits Groep D Beernaert - Grimonprez O. byeVandaele en Mennens De achterstallige partijen moeten uiter lijk Zaterdag 29 Maart afgehandeld zijn. JEUGDSCHAKEN 1. Zaterdag 29 Maart te 14 u. Atheneum leper - Atheneum Oostende op 20 borden. 2. Donderdag 17 en Vrijdag 18 April te 14 uurFinale Jeugdtornooi K.I.SJL 3. Donderdag 24 AprilAtheneum Oost ende - Jeugdschaak leper (nadere bij zonderheden worden later verstrekt). 4. Zondag 27 AprilGrote Internationa le Jeugdmassakamp op 250 borden te Ant werpen België-Holland. Ongeveer 50 Westvlaamse spelers, waar onder 25 Ieperse jeugdschakers, zullen aan deze massakamp deelnemen. De reis wordt georganiseerd van uit leper aan de prijs van 100 fr. voor de supporters en 50 fr. voor de deelnemers. Inschrij ving Hotel de Maan. Grote Markt, of door storting op P.C. 4123.47 van Jude Lu- cien. Maloulaan 12. leper. Uiterste datum 27 Maart- N. S. B. - NIEUWS Uitstap der Harmonie De Harmonie doet Zondag a s. 23 Maart haar maandelijkse uitstap. Vertrek om 10 uur aan het lokaaL Om 12 uur zal een bloemenhulde wor den gebracht aan de eigenaarster van de Auto-Skooter als erkentelijkheid, omdat ze de welwillendheid heeft gehad haar in stelling gratis ter onzer beschikking te stellen voor het inrichten van een gala avond ten voordele onzer sektiekassen. Wij nodigen de leden uit talrijk aan dit huldebetoon deel te nemen Tombola Auto-Skooler De lijst der winnende nummers zal kun nen geraadpleegd worden in het lokaal vanaf Vrijdag 21 Maart. De nummers der niet afgehaalde prij zen zullen toekomende week in dit blad verschijnen. AÜX VVHS DK LA LANGITK FKANCAMV Le Comité a le plaisir de vous inviter a la Conférence suivie de films touristi- ques Tourisme en Miniaturele Grand Duché de .Luxembourg que donnera pour vous Monsieur Ginsbach. Directeur de l'Office luxembourgeois du Tourisme. le mardi 25 mars 1952 20 heures au ThéS- tre Communal. Entrée gratuite sur pre sentation de la carte de membre beroepsvereniging van Herbergiers, Hotel- en Restauratiehouders van leper en Omliggende Op aandringen van onze Beroepsvereni ging werden twee konkrete vragen gesteld aan de Heer Minister van Financies 1. Blijft de openingstaks op de drankge legenheden geschorst 2. Welke zijn de bedoelingen van de Regering betreffende de hervorming van de openingstaks op de drankgelegenheden De Heer Minister antwoordde hierop dat de administratie zich voor het ogen- blijt met deze kwesties dringend bezig houdt Onmiddellijk heeft onze Beroeps vereniging dan een brief gestuurd naar de Minister om hem op de hoogdringend heid van dit probleem te wijzen. Tevens vernemen wij dat binnenkort een verga dering zal plaats grijpen, waaraan afge vaardigden van het Ministerie, de Parle mentaire ondertekenaars van het nieuwe wetsvoorstel, en afgevaardigden van onze Beroepsvereniging zullen aan deelnemen. Vermelden wij ook dat het wetsvoorstel houdende wijziging van het alcoholregime tijdens de zitting van 26 Februari 1952 door de Kamers van Volksvertegenwoor digers in overweging werd genomen. De Heer Pholien deelde onmiddellijk aan onze Beroepsvereniging mede dat hij dan ook onverwijld deze kwestie bij de Rege ring zou aanhangig maken zodat het on derzoek van het wetsvoorstel zonder uit stel zou worden kunnen aangevat- Aange sloten leden. Uw beroepsvereniging blijft niet bij de pakken zitten. Alles wat maar enigszins kan gedaan worden voor onze bcroepsbelangen wordt onmiddellijk aan gepakt. Maakt Uw Confederatie steeds machtiger en doeltreffender door zoveel mogelijk nieuwe leden voor haar aan te werven. HET BESTUUR Nee, dat is nu juist wat zij niet doen,zei de Ontvanger vrij onver wacht. Onverwacht was het, omdat hij gewoonlijk de partij van zijn oud ste nichtje koos. Ik geef toe, dat het in dit geval noodzakelijk schijnt, ging hij voort, «om dat kostbare mousseline of wat het dan ook is en dat alleen maar daar gekocht kan worden en er is niet veel tijd meer. Maar jullie gaan in de auto en ayah moet mee. Opperbestzei Flavia vrolijk. Mousseline, April April giegelde. «Crêpe de Chine, oom Arthur», zei zij verwijtend. In mijn tijd was het mousseline, zei oom Arthur. En toen hij de la chende ogen van zijn zuster ontmoet te, begon hij ook onderdrukt te la chen. Nee, dat was het toch niet, zei hij haastig voortgaand met eten. Maar April mijmerde over dat on derdrukte lachen en toen de twee zus ters in de auto gezeten, keken naar de met stof bedekte heggen, die de weg afsloten, bracht April haar ge dachten onder woorden. «Waarom lachte oom Arthur aan tafel om dat mousseline vroeg zij. Omdat hij dacht aan de degelijke nachtjaponnen, die zij toen droegen, zei Flavia dadelijk. «Herinner je je niet die dame, die naast ons woonde in Devonshire Als zij haar was thuis deed, hing zij ze altijd over een drooglijn. Zwaar en dik katoen met een geborduurde boord en lange mou wen tot aan je pols. Moeder zei, dat zij altijd zo waren. Zij had ze zelf ook zo gehad. Hoe vreselijk «Ja. maar ik ben er niet zo zeker van. dat die van jou ook niet aan de degelijke kant zijn.vervolgde Fla via. Als ik trouw, laat ik de mijne van raas maken zodat ik er doorheen schemer als een bekoorlijke scha duw. eindigde zij luchtig. Zij leun de voorovr. We zijn er,zei zij. «Ja. maar oom zei immers, dat we de hele weg met de auto moesten afleggen,zei April, die haar best deed om het voor Flavia te verber gen, dat zij bloosde. Dat weet ik, maar het kan niet zei Fiavia kortaf. Het is hier zo vreselijk smal en het is lastig als we de winkels in moeten. We nemen ayah meezei zij ongeduldig, toen zij zag, dat April zich wilde verzet ten. En dus klauterde ayah van haar zitplaats af en stak haar voeten in haar Inlandse schoenen met de op gekrulde tenen. Ayah genoot van die tochten naar de bazar, vooral als April fnoe was. Hassan werd met de auto achtergelaten onder de oude boom, die met zijn lange takken reik te tot in de gapende mond van de put, die er zich juist onder bevond. Fla via en April liepen met ayah ach ter haar aan door de smalle bazar- straat. Het was er vol van Inlanders, die tegen elkaar aanbotsten. Toen zij vlak tegenover een van hen stond, riep AprilWel, dat is die vieze man, die van morgen naar de bun galow kwam met een brief Is het waar Ik geloof het niet, ze lijken allemaal op elkaar», zei Flavia onverschillig. Flavia ging ook graag naar de bazar. Al die grappige kleine winkeltjes, die van voren open waren en de dikke eigenaars, die op vuile matrassen lagen. Het scheen niemand te kunnen schelen of je iets kocht. Winkels vol met glazen arm banden bij duizenden. Mannen, die in de smalle straten kralensnoeren verkochten. Lange gespierde mannen uit Bagdad met wuivende kleren en puntige rode mutsen. Tonga's, die midden door de straten reden en bijna geen plaats overlieten, zodat je in de goot moest lopen om niet overre den te worden. Ayah begon kwaad te worden. Ari baba.zij greep April bij de arm en trok haar dich ter naar zich toe. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4