verniet»^ d£! ™i8Mu,s YÉÜÜ TWEELINGZUSTERS HET YPERSCH NIEUWS Bli 5 31-5-1952 gij DE VUURKRUISEN 0\ZE GROTE TOMBOLA De grote iml>ola der Nationale Eendracht, inge- - cht door onze Nationale Vuurkruisen- C,-d in samenwerking met de Verbroe- ■p'ingen van het Veldleger 1914-1918 en ^et H C van het NWO.S.. alsmede de Co'mité's van het Memoriaal en van Monument aan Z. M Koning Albert, -«-.der toezicht van het N.W.O S.. en toe gelaten door Koninklijk besluit van 7-4-52. Lnl in ons gewest een overweldigend .UCCes. zodanig zelfs, dat onze grote voor- ad in enkele dagen tijd, tweemaal ach tereenvolgens werd uitgeput. Doch wees -erust. de derde grote bestelling is reeds roorradig. Slechts één enkele dag waren v jj Pr zonder en de talrijke ontmoedig de-, van die éne dag. kunnen zich op nieuw wenden in ons lokaal of bij onze ia! rijke sympathiserende medeburgers- •erkopers, waar loten in massa te ver in ien z'in- °°k bij Voorzitter, bestuur po aangestelde leden. Hierbij doen wij nogmaals een drin gende oproep tot onze machtige schaar 'eden Eenieder moet zich, ten minste één oofKje aanschaffen, want verlies niet uit het oog. dat dit ten goede komt, aan de oprichting van een Monument ter nage dachtenis van Z. M. Albert I. de Koning- Ridder. onze glorierijke aanvoerder aan de IJzer. Hij. die vóór zijn dood, voor ons. de Vuurkaart heeft ingesteld, op die ma nie- het bewijs van verdienste leverend, aan zijn strijders uit de vuurlinie die hem ao nauw aan 't herte lagen. Hij heeft toen eer. daad gesteld die door andere zou opgevolgd geworden zijn. HelaasOp een treurige manier is hij heengegaan en met hem. om zeggens al onze hoop. want hadden wij hem nog gehad, wij zouden verder staan dan dèèr, waar we nu zijn. Hij kende zijn strijders uit de vuurlinie en hun verdiensten en zou nooit toege laten hebben dat we in de vergeethoek werden gestompt. Dèèr zou hij voor ge zorgd en dèt belet hebben. Om alles, wat hij voor ons geweest is. blijven wij hem erkentelijk en zullen me de opbouwen, opdat zi;'n duurbare nage dachtenis zou vereeuwigd worden, op een manier hem waardig. Vergeet hierbij ook niet. dat deze tom bola eveneens ten goede komt aan de sociale werken van zijn oud-IJzersoldaten. die van voornoemde groeperingen deel uitmaken en op de eerste plaats, voor de ongelukkigsten. Leden en medeburgers, weest voor éénmaal mild en zeer mild. schaft U loten aan, het is een edele daad tegenover onze onvergetelijke bevelhebber Koning Albert en ook tegenover dezen, die onder zijn beleid, vier jaren lang. steeds het beste van zichzelf hebben ge geven voor het land en ook... voor U. REIS NAAR VERDUN De bestelde autocars zijn volzet, doch op algemene aanvraag werd door ons bestuur, naar bijkomende vervoermiddelen uitgezien en ook gevonden. Daardoor werd besloten de inschrijvingstermijn te verlengen tot 15 Juni a.s. De talrijke aanvragers die wen sen aan deze reis deel te nemen, kunnen zicc nog verder laten inschrijven, aan de prijs van 225 fr. per persoon (rondrit te Verdun inbegrepen) in ons lokaal. Menenstraat 6. met opgave van het num mer hunner eenzelvigheidskaart. Leden en medeburgers een laatste kans wordt U geboden. Komt maar af. hoe meer volk, hoe meer genoegen Binnen kort geven we breedvoeriger inlichtingen. DEZE VAN 1M0-1M5 NAKLANK LEIEDAG Verleden Zon dag onder enorme belangstelling, ging de 12e herdenking van de Leieslag er. de 6e Nationale bedevaart naar 't Leiemonu ment, te Kortrijk door. Ook onze leperse afdeling van de Nationale Federatie De ze van 40-45 samen met de Vuurkruisen, namen eraan deel. Vooraan onze groep stapten de Vuurkruisen' 14-18. geleid door hun V oorzitter Maurice Quaghebeur met een afvaardiging van bestuur en leden, gevolgd door de jongere strijders 40-45 met aan het hoofd onze sympathieke "voorzitter Jef Soete. eveneens met be stuur en leden Door een talrijke tegen woordigheid. in aanwezigheid van onze Federale Voorzitter A. Dasseleer. hebben we hiermede een piëteitsvolle hulde wil len brengen aan de zo talrijk gesneuvelde Belgische soldaten, onze wapenbroeders uit de 18 daagse veldtocht en eveneens als een eerherstellende hulde aan gans het Belgisch Leger en zijn roemrijke aan voerder Koning Leopold III, <Jie aan de Leieboorden. alles hebben gegeven en ten volle hun plicht hebben gedaan. Langs deze weg danken wij zeer hartelijk, onze sympathiserende medeburgers die. door toedoen van de beide Voorzitters, én van de Vuurkruisen. én van t Deze van 40-45 zo bereidwillig geweest zijn, hun auto's ten onze dienste te stellen en het daar door de leden hebben mogelijk gemaakt, de verplaatsing naar Kortrijk. kosteloos te doen. Ook dat vergeten wij niet. TAFELVOETBAL DR1EHOEKSTORNOOI DE MANDE - PATRIA - CONCORDIA Uitslag van 19 Mei Concordia Degand - Dewilde 2 Patria Mus - Lefere 1 Concordia Beun - Wuylens 3 Patria Mouton - Dejaeger 0 ConcordiaVan Puyvelde Dierckx 3 Patria Blootacker - Phlypo 0 Concordia Maillard - Sonneville 3 Patria Mus R. - Rootsaert 0 Uitslag van 26 Mei De Mande Tankrey - Tankrey A. 1 Patria Lefere - Phlypo 2 De Mande Larnou - Neyrinck 3 Patria Mouton - Dejaeger 0 De MandeAeck - Clabeau 1 PatriaMus R. - Rootsaert 2 De Mande Santy - Hermans 1 Patria Lefere - Mus J. 2 De einduitslag CONCORDIA 4 48 19 29 De Mande 4 48 22 26 Patria 4 48 31 17 Leest en verspreidt HET YPERSCH NIEUWS Kon. ieperse Schaakkring JEUGDSCHAKEN Atheneum Oostende - Jeugdschaak leper Op Zaterdag 31 Mei. gaat "te Oostende in de localen van de Koninklijke Oostend- se Schaakclub. 26 Kemmelbergstraat. de terugwedstrjid Oostende - leper door. Ge zien het grote krachtsverschil hetwelk bestaat tussen de jeugdploegen van de beide Athenea zal leper optreden met een gemengde ploegAtheneum - Sint Vin cent ius College Nog zal leper het onder spit moeten delven, doch ditmaal met een merkelijk betere score dan vóór een paar maand. De wedstrijd gaat door op 20 borden (12 worden ingenomen door de Atheneum leerlingen. 8 door de Collegejongens). Ook zullen enkele reserven hun krachten kunnen beproeven in een bijtornooi Vertrek uit leper Atheneum 13.35 u.. Station 13 45 u.. Hotel De Maan 13-50 u. Vertrek uit OostendeLocaal Schaak kring 19.30 u- Aanvang van de wedstrijd 15 uur. ST VINCENTIUS COLLEGE Finale Bekerwedstrijd en Simultaanvoorstelling op Zondag 8 Juni te 16 uur De jonge Heren Feys (3e Lat.) en Pe- tillion (Poësis) hebben zich tot de finale opgewerkt. Zij zullen elkaar bekampen in de localen van het St Vincentiuscollege op Zondag 8 Juni te 16 uur. Tegelijkertijd zullen de Heren Dr Du- brulle. de simultaanspecialist van K I.S.K. en Dewilde. kampioen van leper en Jeugdkampioen Westvlaanderen een si multaanvoorstelling geven. Inschrijvingen vóór 6 Juni bij P Keig- naert voor de Hogere Sectie en P De Roo \cor de Midden Sectie. ALGEMENE VERGADERING K.I.S.K. Op Dinsdag 10 Juni te 20 u. Iedereen op postDe dagorde verscheen in het blad van verleden week en zal nogmaals verschijnen volgende week BILJARTCLUB «WIT EN ROOD» Lokaal café 't Pauwtje bij Henri Desmit, Zonnebekestw. 50. De maandelijkse biljartprijskamp welke betwist werd door 24 deelnemers, gaf vol gende uitslag 1. Hermans Robert; 2. Odent Michel; 3 Delaire André4. Ollivier Julien5. Morel Julien6. Demoor Roger7. Rl- quière Jean 8. Delaire Leon 9. Riquière Emiel10. Bruyer Robert. De grootste kanshebber op de eindzege en de man die aast op de gele trui. na melijk onze sympathieke deken Delaire Leon werd door zijn rivalen op een vrij wel onsportieve manier uitgeschakeld zo dat zijn kansen op de leidersplaats voor het ogenblik fel gedaald zijn. Met de forme welke hij echter voor het ogen blik bezit moet volgende maand zijn re monte een overwinning betekenen, aan hem nu het te bewijzen.HET BESTUUR. ku PAMELA WYNNE Feuilleton Het Ypersch Nieuws 43 «Wie zal er met een heks trou wen Niemand, zei Wali Mohammed, met opluchting denkend aan het feit, dat zijn vrouw kort geleden aan cho lera was gestorven. Ik ga niet in de kleedkamer van de juffrouw sahib slapen,verklaar de ayah, kijkend naar het bundeltje beddegoed, dat in een hoek van de keuken lag. Nee zei WaH Mo hammed vreedzaam en hij dacht, dat het hem niets aanging. «Ik doe als of ik slaap, maar ik ga naar de ba zar, zei ayah kortaf. Het zij zo,antwoordde Wali Mohammed, die moe was en naar zijn bed verlangde. Met hulp van de kok van de Generaal sahib had Wali Mo hammed een bruiloftsmaal toebereid, dat uitstekend was geweest. De .twee ®annen hadden gebogen gezeten over een houtskool kachel met alu- odnium pannen zonder handvatten en zij waren bezig geweest als vol leerde koks. Zij waren beiden rijke lijk beloond geworden en zij wisten, dat ze een drukke dag achter de rug hadden. Een babbeltong in zijn keu- ken wilde hij liever niet. Wali Mo hammed trok het mondstuk van zijn hookah uit zijn mond en geeuwde. Hij trok zijn puggaree wat dieper 0Ver zijne ene oog en hoopte, dat ayah de wenk zou begrijpen en heen gaan. Na een ogenblik van aarzeling deed zij het en haar wilde rokken i borden om haar heen. Salaam, bhai.zei zij met haar rol beddegoed onder haar ene arm. 'Salaam, ayahma,zei Wali Mo- I nammed, wachtend tot zij goed en I *el vertrokken was. Toen sloot hij de I eur, stopte een paar bordedoeken I 111 een opening waar het hout was ^krompen en de nachtlucht mis- I kr '6n k°n binnendringen. Toen °°P hij onder een grote rode deken e° «log slapen. Slechts het gekrijs zo nu en dan van een kip, die gevangen zat onder een omgekeerde mand, stoorde zijn sluimering. De kip moest dienen voor het diner van de volgen de daghij zou er een lekkere vol au ventvan maken, dacht Wali Mo hammed bij het klaaglijk geluid en hij vroeg zich af of hij er veilig twee annas voor kon rekenen, zonder ach terdocht te wekken. Inmiddels slofte ayah naar de kleedkamer, die aan Flavia's slaap kamer grensde, luisterde een paar minuten, bracht haar oog bij de kier van de deur. Ja, de juffrouw sahib sliep al en het muskieten gaas was stevig om haar dichtgestopt. Ayah legde haar beddegoed op de met mat ten belegde vloer en liep op haar te nen weg. Zij ging door de kleine bad kamer en zij zou de van gaas voor ziene deur laten aanstaan, zodat zij weer gemakkelijk binnen zou kun nen komen na haar bezoek aan de bazar. De bazar, waar zij die morgen die aardige man had gezien, die haar dat snoer kralen had gegeven. En mevrouw Metcalfe, die niet in slaap kon komen, staarde naar de zoldering door het dichte muskieten gaas heen en dacht aan April. Zij vond het wonderlijk, maar een moe der vindt het altijd wonderlijk, als een dochter heengaat om een nieuw leven te beginnen. Toen keerden haar gedachten naar haarzelf terug en naar het nieuwe leven, dat voor haar lag. Maar eerst moest Flavia ge trouwd zijn, dacht mevrouw Metcal fe, heen en weer draaiend in haar bed, want als zij aan Flavia dacht, werd zij steeds van onrust vervuld. HOOFDSTUK XLIII De Indische dag begint vroeg. Die morgen om half zeven hoorde de Hoofdcommissaris van politie de elec- trische bel rinkelen in zijn kantoor- |tje, dat naast zijn slaapkamer was en lui liet hij zich van zijn smalle veldbed glijden, dat op de veranda stond en liep naar de telefoon. Wat U bedoelt toch niet, dat zij nergens is te vinden De ogen van de Hoofdcommissaris sperden zich wijd open, toen hij luisterde naar de stem, die tot hem sprak. Ja, maar het is mogelijk, dat zij is uitgegaan voor een morgenwande ling zei hij zijn wenkbrauwen fron send. Nee Nu goed, ik kom ogenblik kelijk. De hoofdcommissaris was er aan gewend zich vlug te kleden en te scheren. Een paar woorden geroepen achter ever de veranda brachten dadelijk zijn oppasser met zijn chota hazri. Terwijl hij de goed gezette thee dronk en zijn toast verorberde, liep hij heen en weer tussen zijn slaap kamer en de telefoon. Murphy. Me neer Keston was zeer helder van geest. Zijn assistent moest zich bij hem voegen in de bungalow van de Ontvanger. De Ontvanger had zich zelf deze ellende op de hals gehaald, doordat hij niet streng was opgetre den. toen het nodig was. dacht de Hoofdcommissaris, die jong en geest driftig was en wiens geestdrift nog niet was onderdrukt door de mensen, die hem ter zijde hadden moeten staan, doch dit niet deden. Hij had zijn chota hazri en zijn toilet be ëindigd. Hij stak een automatisch pis- i tool in zijn zak. stapte in zijn auto en reed zo snel hij kon naar de bun- I galow van de Ontvanger. En daar heerste een ontsteltenis, zoals hij nog maar zelden had bijge woond. Flavia was spoorloos verdwe nen uit een ontredderde slaapkamer. De ayah had het die morgen om zes uur ontdekt. «Wat deed de ayah, toen zij het ontdekte Meneer Keston had zijn opschrijfboek in de hand. Meneer Murphy en hij waren in de kleed kamer van de Ontvanger, waarvan de deur op slot was gedaan. Mevrouw Metcalfe en de Ontvanger keken hem aan. Zij zegt. dat zij juist op het punt stond van naar haar eigen kwartier te gaan,» zei mevrouw Metcalfe be- Prijzenlijst Tombola K.A.J. 11862 wekker 2674 3 handdoeken 25726 2 flessen porto 6075 tafelkleed 3264 blauwe sloefen 19128 vulpen 11703 koffiemolen 4792 plaat G- Gezelle 5114 album 10364 wasmachine 7315 koekebrood 9163 gele broodkom 15277 pijp 16222 handboormachine 2248 overtreksel 24682 voetmat 20314 6 kleine zakdoeken 14756 nachtlamp 13403 plaat H. Conscience 4061 rode sjerp 24009 2 flessen witte wijn 19794 zwarte sloefen 13760 groene lepel en schepper 24015 overtreksel 16603 plaat O L. Vrouw 3078 das 19320 2 handdoeken 5053 pijp 15076 2 flessen witte wijn 9595 St Jozefzaag 23663 2 aluminiumkommen 7816 broekriem 13383 fles Lotion 17784 braadpan 18676 rode sloefen 25375 groene broodkom 6176 koffieservies 17696 metalen kandelaars 7625 tabakdoos 7675 voorschoot 19677 voetmat 5117 groen handdoekenrek 13075 boeken 6621 handdoek 11727 das 11376 wintersloefen 5862 strijkijzer 21653 passerdoos 3828 stalen rolmeter 14641 St Jozefzaag 1988 2 onderlijfjes 14917 2 flessen wijn (beaujolais) 25703 rode vaas 7933 fles Lotion 24953 sporttas (vrouwen) 17603 bretellen 25663 fietspomp 5493 koekebrood 12968 tapijt 2008 vulpen 2000 metalen kandelaars 17000 glazen schaal en kom 7011 Engelse sleutel 7915 rode nijptang 6404 2 flessen witte wijn 9950 doos zeep 16102 gele vaas 9074 melkpan 21059 2 flessen miswijn 14851 strijkijzer 10109 passerdoos 5790 kleine vijlstaak 3755 plaat P. Benoit 2072 fruitschaal 5632 2 flessen wijn (beaujolais) 6650 braadpan 3919 2 kleine aluminiumkommea 16619 stuk stof 16291 bon voor 100 naamkaartjes 14331 dassen 14383 bretellen 8990 2 schilderijen 15821 lange doos koeken 19092 radio Omslagen 3325 zetel 3005 aluminiumkom 3940 500 gr. breiwol Vervangnummers 3641 491 1494 Deze nummers xxfm slechts geldig na 29 Juni 1952. Prijzen af te halen in het Christe» Volkshuis. St Jacobstraat 28. te leper ln het bureel van de K.A.J. of Café. De prijzen moeten afgehaald zijn tegen 29 Juni 1952. Beroepsvereniging van Herbergiers, Hotel- en Restauratiehouders van leper en Omliggende Verscheidene onzer leden vroegen ons inlichtingen nopens de verschillende aan plakkingen die WETTELIJK verplicht zijn in café's, hotels en restaurants. Ten gerie ve van al onze leden laten wij hierbij een volledige lijst volgen. Wat betreft de dranken De tarief der dranken moet op zichtbare en ondubbel zinnige wijze aan de buitenkant en bin nen in de inrichting uithangen alsmede de besluitwet betreffende de beteugeling van de dronkenschap (binnenin). Wat betreft de maaltijdende prijzen moeten aangeplakt zijn aan de buitenkant van het restaurant indien dit toegankelijk is voor iedereen en binnen in de zaal in dien het slechts toegankelijk is voor de hotelgasten (hotelpensiogs). Op deze ta bellen moeten eveneens voorkomena) de prijs en de samenstelling der maaltij den indien zij tegen een vaste prijs wor den opgediendb) de prijzen der scho tels die op verzoek van de klienten wor den opgediend c) alle eventuele bijbeta lingen andere dan het bedieningsgeld. Wat betreft het personeelWerkhuis reglement en werkurentabel moeten ge hangen worden in een lokaal toegankelijk voor het personeel. Zij moeten ingevuld zijn en getekend door de ondernemings chef. Daarenboven moet een exemplaar van elk dezer twee berichten gestuurd worden naar de Arbeidsinspectie en naar de Griffie van de Werkrechtersraad van het gebied. Volgende week zullen wij omstandig handelen over de wettelijk verplichte aan plakkingen wat betreft logement en Pen sions (Hotels). HET BESTUUR. vend. «Sliep zij in Flavia's kamer?» Ja. Is U daar zeker van Ik heb er nooit aan getwijfeld, zei mevrouw Metcalfe. Laat haar hier komen dan kun nen wij haar ondervragen,zei me neer Keston zijn assistent aankijkend. Heel goed meneer,en meneer Murphy verdween. Mevrouw Metcal fe stond op en trok aan meneer Kes- ton's mouw. Er moet vlug gehan deld worden,hijgde zij. Dat zal ik doen, maar er moet iets zijn, vanwaar ik kan uitgaan, zei meneer Keston vriendelijk. Ayah zal ons wel alles zeggen, wat zij weet. Aha, hier is zij al. Sahib. zei ayah en haar blauwe j lippen beefden. Sliep je in de kleedkamer van de juffrouw sahib Nahin, sahib,antwoordde ayah, terwijl zij begon te brullen. Ik dacht, dat je dat niet deedt, zei meneer Keston. Nu, zeg de waar heid. Om hoe laat keerde je naar de bungalow terug Om twaalf uur, sahib,zei ayah. Hoe kwam je de slaapkamer van de juffrouw sahib binnen Door de deur van de badkamer open te laten, sahib, jammerde ayah. Lag zij in bed, toen je om twaalf uur thuis kwam Ik heb het niet gezien, sahib, snikte ayah. Ik ging regelrecht naar de kleedkamer en de slaapkamer was erg donker. Ik zag niets, sahib.» «En wanneer heb je gezien, dat de juffrouw sahib er niet was Ongeveer om zes uur, sahib. Ik pakte mijn beddegoed bijeen en wil de naar mijn kwartier gaan. Ik zag het muskietengaas helemaal scheef getrokken. Ik keek naar juffrouw sahib en zag haar niet, sahib. Juist. Nu zullen wij naar Flavia's slaapkamer gaan.» Meneer Keston nam nog slechts notitie van zijn as sistent. «Volg mij. Murphy,» zei hij en de twee mannen in hun witte uniformen liepen de zonnige veranda dcor. «Zij is ontvoerd, daaraan valt niet te twijfelen,zei meneer Keston rus tig, toen zij in de wanordelijke ka mer stonden. «Kijk het muskieten gaas is gescheurd. Zijn er voetstap pen in de badkamer «Ja,» zei Murphy na een lange pauze. Zijn superieur voegde zich bij hem. «Ja, inderdaad. Leg er iets over heen, om ze te verbergen en sluit de badkamer af. Ik ga naar de bazar, zei meneer Keston kortaf. Blijf hier en probeer iets van de bedienden te weten te komen. Doe al het mogelijke om mevrouw Metcalfe gerust te stel len. Het is een ellendige historie, zei hij kortaf. Ja.De lippen van Murphy wa ren bleek. FlaviaHet meisje, dat hij liefhad. Natuurlijk zit Kotpana erachter, zei meneer Keston, terwijl hij iets in zijn notitieboek krabbelde. Het blijkt nu duidelijk hoe fataal het was om hun eerste poging door de vingers te zien, al was het dan ook maar ge durende twaalf uur. Zij hadden een ernstige bestraffing verdiend en wel ogenblikkelijk. Maar...» De Hoofd commissaris van politie deed het elastiek om zijn boek. U denkt... Ik denk, dat de Maharanee het in elkaar heeft gezet,zei meneer Kes ton. c Zij is er achter gekomen, dat Prins Hernam Singh verliefd is op Flavia en besloot dus haar uit de weg te ruimen. Het is vreselijk... barst te meneer Keston los, zijn tanden opeen klemmend. «Ik zal...» Meneer Murphy ver bleekte. Het enige, wat we kunnen doen, is haar gaan zoeken.zei meneer Keston. En ik ga nu om te doen, wat ik kan. U blijft hier, tot ziens dus. Meneer Murphy groette zijn chef, die dadelijk de bungalow verliet en in zijn auto stapte. De chauffeur sloeg aan en ogenblikkelijk reed de auto de brede laan af. Mevrouw Met calfe zag het uit de veranda en greep de arm van haar broer. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 5