Raph. Coulier-Jonckheere TWEELINGZUSTERS Auguste Bonte Onze specialiteit VLOEREN S.V.K. (Ceram tegels) LAMBRISO - ORNIT S.V.K. Elverdingestraat 11 1EPER Tel. 384 Bij DE VUURKRUISEN N. S. B. - NIEUWS G. de Stuersstr. 27, leper Amerikaanse Brillen Kristallen glazen Zeiss, Bausch en Lomb Stedelijke Muziekacademie Vacanfrie Patronaat jongens Een modern Sprookje Een Rijke Oogstmaand KOLONIALE LOTERIJ Prent deze data in Uw hoofd twee en een half mülioen De cavalcade van de wijk Montmartre N. C. Middenstandsverbond PAMELA WYNNE HET YPERSCH NIEUWSBL. 4 2-8-1952 (Korist- en gewone muurbekleding) KONING ALBERT-HULDE TE NIEUW- POORT Het benuur doet nogmaals een dringende oproep in massa deel te ne men aan bet 17e Nationaal Huldebetoon aan Koning Albert en de Helden van de IJzer. dat te Nieuwpoort gehouden wordt op morgen Zondag 3 Augustus. We vertrekken gezamenlijk uit leper met de trein van 7 37 uur Vergadering aan het station. Vuur kruisen, schaart U allen op die dag rond uw Bondsvaandel. om ook als de talrijkste en machtigste groep van het land vertegenwoordigd te zijn bij de grootse hulde gebracht aan onze onver getelijke Aanvoerder van de IJzer. To nen we dat we zijn waardige soldaten gebleven zijn en dat de nagedachtenis van onze grote Koning-Soldaat, vooral door zijn mannen in ere wordt gehouden. Wij zijn Hem dat verschuldigd. Hij was onze Leider en hadden wij Hem nu nog in ons midden gehad, wij zouden in Hem de waardige Getuige en trouwste Verde diger hebben gevonden. Frontmakkers, laten wij samen Koning Albert in vroomheid herdenken. Wij zijn overtuigd dat geen enkel Vuurkruiser zal ontbreken en dat allen er aan zullen hou den zich te scharen aan de boorden van de IJzer waar we samen hebben gestre den en waar. rond deze heilige stroom, zoveel makkers aan onze zijde vielen waar wij terzelfdertijd ook. hun nage dachtenis zullen eren. samen met deze van zoveel Franse en Engelse wapenbroe ders. die dèèr het grootste Offer hebben gebracht- Alle mannen uit de Vuurlinie, daar naartoe Wees drager van uw Vuurkruis. groot formaat. OUD-KRIJGSGEVANGENEN 1914-1918 Talrijke leden oud-krijgsgevangenen 1914-1918. hebben zich reeds in regel ge steld. Andere waren niet in bezit van de nodige gegevens. Wij maken hierdoor on ze leden nogmaals attent, alle bewijsstuk ken. die van het grootste belang zijn, mede te brengen. Voor deze die reeds houder zijn van frontstrepen, in toepas sing van de Wet van 25-8-1919 of van 2-7- 1932. dient het nummer van het dossier bij de Nationale Kas der Oorlogspensioe nen. voorgelegd. Dit rentenummer is on ontbeerlijk. Voor de niet-titularissen van frontstre pen. moet de datum, plaats en omstan digheden van de gevangenname opgege ven worden. Indien deze richtlijnen stipt worden ge volgd. kunnen de aanvragen met de mees te spoed worden doorgegeven Wij houden onze leden, ten gepaste tijde, op de hoogte, voor het indienen der aanvragen tot de gevangenschap- streeprente. Wij herhalen eveneens dat een getuig schrift van goed gedrag, zeden en bur gertrouw. op ongezegeld papier, bij de aanvragen dient gevoegd. s Uitstap der Harmonie naar Oostende Zondag 27 Juli trok onze Harmonie r.aar Oostende ten einde deel te nemen aan het bestendig Festival. 52 muzikanten waren opgekomen en 44 leden en familieleden hebben ze verge zeld. Aangekomen om 9.30 uur, begaf de Harmonie zich. al spelende, naar de Grote Markt, waar het Concert plaats greep. Er werd halt gemaakt aan het Stede lijk Gedenkteken der Gesneuvelden van beide oorlogen. Een bloemtuil werd neer gelegd door de voorzitter, terwijl het «Te Velde» werd geblazen en het Nationaal Lied uitgevoerd. Om 10 u. ving het Concert aan en een uitgelezen programma werd op meester lijke wijze te horen gegeven onder de belangstelling van een grote menigte toeschouwers die de kiosk omringden of gezeten waren op de terrassen van de tal rijke hotels. De puike uitvoering der verschillige muziekstukken werd geestdriftig toege juicht. Ook werden chef en muzikanten warm gefeliciteerd, én door de voorzitter, ere- majoor Moesman, én door de afgevaar digde van het bestendig festival die de hoop heeft uitgedrukt de maatschappij nog te mogen terugzien. Vervolgens begaf de Harmonie zich. nogmaals als spelende naar het Memo riaal der Gesneuvelden van het 3e en 23e Linieregiment, alwaar dezelfde hulde als deze betoond aan het Stedelijk Monu ment werd gebracht en ook dezelfde plechtigheid. Daarna keerde ze terug naar de stad onder het spelen van vrolijke marsen om zich naar het hotel Prins Boudewijn te begeven waar haar een gul onthaal voor behouden werd. Gezichtskundige specialist Grote keus Gratis Brillen voor Ziekenbonden Eigen werk Spoedige bediening (5649) AANVULLENDE UITSLAGEN der prijskampen over *t schooljaar 1951-52 NOTENLEERKLASSEN MEISJES EN JUFFROUWEN le Leerjaar Lerares Mej. Verhack Irene 31 1/2 punten: Maes Rita. Verfaillie Marie-Madeleine. KLAVIER LeraresMevr. Rosseel Alice. Aanvankelijke graad le Melding met grote onderscheiding Devos Luc. Klas van Mevr Versavel Leopold ine Aanvankelijke graad le Melding Wagnon Frangoise. Lagere graad 2e jaar le MeldingBostyn Marie-Thérèse BILJARTCLUB «WIT EN ROOD» Lokaal café 't Panwtje bij Henri Desmit, Zonnebekestw. 50. De maandelijkse prijskamp op de goal biljart gegeven in ons lokaal café 't Pauwtje werd betwist door 24 deel nemers en gaf volgende uitslag: 1. Vihhee Julien. 5 p.2. Delaire An- dré, 4 p.3. Odent Michel en Hermans Robert. 3 p.5. Morel Julien. Delaire Leon. Ollivier Julien en Delaire Robert. 2 p 9 Riquière Kamiel en Riquière Jean. 1 p. Deze speeldag verliep in een echte cupatmosfeer en stond volledig in het teken van de wederopstanding van ex- kampioen Vanhee Julien welke op zijn gewone flegmatieke wijze, alle tegenstan ders opruimde. Dat de favorieten zich kalm gehouden hebben voor de komende zware hindernissen bewijst de eindstand in blok. van onze tamboer-major en solo trommelaar Leon volkomen. Die twee mannen azen namelijk op de grote buit. het landenklassement. voor welke eind zege zij als enige buitenlanders grote kans makenwij zullen nog van hen horen HET BESTUUR. Woensdag 1.1. werd een aanvang geno men met een hele reeks spannende wed strijden onder de naam van Ronde van Frankrijk, te betwisten in twintig ritten. In de eerste rit, 100 m. vlak waren er 7 reeksen. Winnaarsle Reeks, 12 tot 14 jaar Voorspoels L. 2e Reeks. 12 tot 14 j.Versavel E. 3e Reeks: 10 tot 11 j.Versavel JJ. 4e Reeks 8 tot 9 j.Cleenewerck J. P. 5e Reeks 8 tot 9 j.Decramer J. 6e Reeks7 tot 8 j.Gabriel W. 7e Reeks7 tot 8 j.Geudens J. In de tweede rit. tijdrit 300 m. vlak Winnaars1. Nuytten J. 58"2. Van Op- lynus D. en Versavel E-, 59" Tijdrit 200 m. vlak1. Santy W.. Woets N.. Romero A. en Gabriel W-. 30". Alg. klassementle Reeks 11 tot 14 j. (10 deeln.) 1. Versavel E. en Nuytten J., 3 p.3. Voorspoels L. en Van Oplynus D.. 5 p.5. Versavel J., 7 p. 2e Reeks 7 tot 10 j. (24 deeln.) 1. Ga briel W.. 2 p.2. Romero A., Santy W. en Woets N.. 3 p. Maandag a.s. Bergrit. Verzamelen aan de vaart. Kruisstraat. Ouders zendt uw kinderen naar het Vacantiepatronaat. Aangenaam verzet on der goede leiding. Een erfenis van 23 000-< dollar. Uit Ogden in de staat Utah (U-S A ontvingen we deze week een schrijven, waarin ons gevraagd wordt een oproep te doen naar gebeurlijke erfgenamen in de streek. liet betreft hier een erfenis van 23 onaooo dollar, die mogelijks zou kun nen te beurt vallen aan personen die de naam Boogaert, Boogaart, van den Boo- gaen, en de verschillende aanverwante spellingen- dragen. De personen, die me nen daarvoor in aanmerking te kunnen komen dienen te vermelden wie hun ou ders grootouders en overgrootouders wa ren. en tevens de geboorteplaats en -da tum var de voorouders- Hun schrijven, vermeldende juist adres, dient gericht tot Mrs Boogaert-Riet. 2840. Porter Ave- Ogden Utah (U-S-A). Vermelden we nog als eigenaardigheid dat de brief in de linker bovenhoek een ex libris droeg, waarop os twee bomen en de Latijnse woorden a fructibus cog- noscetiswaren afgebeeld. Er zullen in Augustus twee trekkingen zijn van de op Zaterdag 9 Augustus te Lommei en op Dinsdag 26 Augustus te Andenne. Bij iedere trekking 34.218 loten van 200 fr. tot Dus opgelet eerstvolgende trekking op 9 Augustus te Lommel. (6710) De stoet die Zondag 20 Juli j.l. in de namiddag uitging, ter gelegenheid van de wijkfeesten op Montmartre. kende een ongewone bijval. Op de tonen van vrolijke marsmuziek en door een zonnig weertje begunstigd, trokken de mooi verklede groepen en de reklaamwagens. door enkele bijzondere straten der stad. Op gans de doortocht stond een dichte menigte kijklustigen om de stoet te aanschouwen. Terecht mag gezegd worden dat de in richters van deze cavalcade, alle eer ha len van hun werk. Ze hebben denkelijk noch moeite, noch kosten gespaard, om de bevolking iets aan te bieden dat. zij het dan op klein formaat, aan de vroegere carnavalstoeten doet terugdenken. Het succes was buitengewoon want zelden zag men zoveel volk in onze stad. Dit moet de wakkere inrichters stellig aansporen om in de toekomst, ons nog te laten ge nieten van hun zomercavalcade. Zulks ten bate van de wijk Montmartre en ook van de stad. Dit wenst van harte... Een toeschouwer. GEWEST IEPER Wegens het jaarlijks betaald verlof, is het Secretariaat Grote Markt 2. te leper, gesloten van 3 tot 10 Augustus. UITSLAG BALLONWEDSTRIJD VAN ST PIETERSKERMIS 1 Bertier Freddy. Kanonweg 11. Neuil- ly (Fr.) 435 km. 2. Delplace Rosanne. Haiglaan, Udenhausen (D-). 390 km. 3. Wullepit Corneel. Reninge, Hateau (Fr.), 365 km. 4. Staelens Myriam. Korte Tor- houtstr. 10. Vendöme (Fr.), 365 km.5. Ballyn Jerome. Dikkebusstw 100, Arns- berg (D). 305 km.; 6. Dehollander Dian- ne. Gouden Poortstr. 8. Gelsenkirchen <D>. 285 km.7. Dehollander Karei, Gou den Poortstr. 8. Essen <D.). 277 km.; 8. Buseyne Luc. Klaverstr. 20, Courances (Fr.). 273 km.9. Forret Eddy. Zonne bekestw. 6. Krefeld (D 242 km.10. Mahieu Henri. Patteelstr., Rosay en Brie (Fr.). 240 km.11. Viaene Claudine. Te- gelstr. 42. Raeren, 240 km.12. Bulcke Jean. Rijselstw.. Herve. 234 km. 13. Pluym Monique. Ieperleestr. 18. Marbehan. 227 km.14. Lazoore Yvan. Rijselstw. 47. Es- neux. 217 km.15. Coussement Camiel. Lindendreef 55, St Georges s/Meuse. 204 km.16. Denise Kimpe, Rijselstw. 16, Tharn (Ned 195 km.17. Bultat Jac queline. Rijselstr. 143, Marchin. 192 km. 18. Leire Freddy, Zonnebekestw. 171. Chantilly (Fr.) 19. en 20. Wicke Marie- Thérèse. Rijselstr. 137. Riemst, 188 km. 21 Wicke André, Haiglaan 204. Riemst. 188 km.22. Wicke Marie-Thérèse, Rij selstr. 137. Riemst. 188 km.23. Cottignie Francois, Tegelstr. 20, Wassuges, 184 km. 24. Van Peteghem Eddy, Oude Konijnen- straat, Boulzicourt (Fr.), 177 km.25. Sa- moye Jean-Pierre. Rijselstw. 44, Meenzel Kiezegem. 164 km.26- 27. en 28. Boudry Nicole. Rijselstw. 22. Scherpenheuvet 158 km.29. Casteleyn Ronny, Rijselstw. 37. Marchois (Fr.). 150 km.30. Preneel Mar- cella. Rijselstw. 94. Tielen. 149 km. 31. Wallaert Roland. Grote Pennestr- Grand Rosière. 146 km 32. Nuytten Ginette. Neerstr- Walcourt, 135 km.33. Casteleyn Ginette. Rijselstw. 37. Putte. 123 km. 34. Samoye Nida. Rijselstw. 44, St Kathe- lijne Waver. 117 km.35. D'Hooghe Ma deleine. Rijselstw. 12. Seboncourt (Fr.), 115 km.; 36. Derous Arlette. Frenchlaan 52. Verneuil (Fr.), 112 km. 37. Titeca Joël. Zillebeke. Villers 9t Paul (Fr.). 110 km.38. Mulle Jacques, Poperinge- stwKallo. 108 km.39. Wullepit. Pat teelstr. 24. Beveren Waas. 107 km.40. Boudry Marie-Rose, Bukkerstr. 21. Brus sel. 105 km. 41. Fauvart Jean. Merghe- lynckstr. 24, Ukkel. 104 km.42. Rudd Simonne. Bukkerstr. 20, Wolvertem. 103 km. 43. Cottignies Francois. Tegelstr. 20. Brussegem. 102 km.44. Debruyne Pa trick. Rijselstr. 95. Kemseke. 95 km.45. Dooiaeghe Linda. Lindendreef 59. Sinaai Waas. 90 km.46. Packet Arthur. Tegel str. 49. St Gillis Dendermonde. 85 km. 47. Pyncket Luc. Grimminckstr. 6. Wieze Aalst. 84 km.48. Duthoo Johan. Menen- stw- 99. Denderleeuw. 84 km. 49. Terryn Willy, Ieperleestr. 18. Herdersem, 83 km. 50. Moniez. Rijselstr- 34, Ninove, 82 km. 51. Titeca Brigitte. D'Hondtstr. 73. Nino ve. 82 km.52. Bruneel Liliane. Wanzele. 75 km. 53. Vanherpoel Francine, Pope- ringestw. 129, Lochristi, 74 km.54. We- zenschool, Aaigem. 73 km. 55. Vanmoer- beke Raphael, Bukkerstr. 5, Zele. 73 km. 56 Landerwyn Daniel. Lindendreef, Slei- dinge. 65 km. De prijzen zijn af te halen vanaf Zon dag 3 Augustus in «Café Congo». Rijsel- straat. Feuilleton Het Ypersch Nieuws 49 O, mijn God Maar Margaret zei de woorden niet hardop. Slechts een koude rilling ging haar over de rug. Ik word niet gaarne tegengewerkt en hun, die zich tegen mijn wil ver zetten, berouwt dat steeds,zei de Manaranee langzaam. Ik wil nu weer slapen. Slaap ook en als de uil weer schreeuwt, laat je dan niet door hem verontrusten. Huzoor,zei Margaret naar haar hoek terugkerend. Bevend kroop zij daar in elkaar. Zij zou haar waag stuk ondernemen. Zo gauw de Ma haranee begon te snorken, zou zij de kamer verlaten en naar Prins Her nam Singh gaan. Zij begon brokstuk ken van een gebed op te zeggen, om haar geest tot rust te brengen. Zij keek omhoog naar de getraliede ven sters en zag een kleine ster trillend staan in de lucht. God was er dus. Een nabije hulp in leed. Margaret mompelde de woorden, erover den kend, dat niemand ze realiseerde, tot dat men geen raad meer wist en al het andere al had geprobeerd. Waar om was dat toch Een kleine bleke schijn van de maan kroop over de grond naar haar toe. Nu viel 't maan licht over het bed en iets daar begon te glimmen. Het waren de ogen van de Maharanee. Zij keek naar haar, even wakker als zij zelve was. Mar garet sloot opnieuw haar ogen en be gon langzaam het Onze Vader te bid den. Wat moest zij doen Wachten totdat de Maharanee weer sliepDat was het enigehet zou absoluut on mogelijk zijn vóór die tijd iets te doen. De minuten kropen voorbij en toen plotseling kwam er van de Ma haranee een luid snorkende adem tocht. Weer een Margaret kroop met de grootste behoedzaamheid uit haar deken. Zij liep met haar blote voeten over de grond naar de deur. Nu openen. Zo dat was in orde. Zij hijgde toen de frissere lucht haar lon gen vulde. Vooruit nu... en toen be woog de oude Nana zich en stak zijn lelijk hoofd boven zijn deken uit. En Nana liet er geen gras over groeien. De Maharanee was zeer dui delijk geweest, toen zij daar stond gebogen over haar glas citroensap en sodawater. Als de ayah midden in de nacht de kamer verliet, dan moest zij er onmiddellijk weer in terugge bracht worden en dan weggestopt, waar zij verder geen last zou kunnen geven. Vijftig rupijen voor de oude Nana, als hij alles vlug en handig deed en vooral als het geluidloos ging. Vijftig rupijen was een grote som voor een oude hebzuchtige man als Nana. En ofschoon oud, was hij zeer sterk. Margaret's gil werd dadelijk gesmoord door het laken, dat hij over haar hoofd wierp, terwijl zijn blote voeten zich repten. HOOFDSTUK L Simla was eerst ietwat gemelijk geweest. Zeker het was heel erg, dat twee Engelse dames achter elkaar verdwenen, maar de tijden waren al moeilijk genoeg. Verzoening. De tele foon, die de twee plaatsen verbond, had het druk met dat woord. Indien het moest dan zou er gehandeld wor den, maar eerst verzoening. Verzoe ning. De babu in het hoofdkantoor te Simla had er plezier in om dat woord telkens weer uit te stoten. Verzoening is vervloekt. Loop naar de hel met je verzoening, raas de de Ontvanger, half buiten zichzelf. Er was nu al een dag verlopen, sinds Prins Hernam Singh ademloos uit het Paleis bij hem was gekomen. Hij reed met de grootste snelheid het witte hek door en stopte vlak voor de stoep, sprong uit zijn auto en ver telde, dat juffrouw Baker spoorloos was verdwenen. Zijn moeder had ge zegd. dat zij als ayah niet voldeed en die morgen in de vroegte met haar bagage was vertrokken, c Het sche merde nog en nu ben ik zonder vrou welijke hulp,jammerde de Maha ranee, op haar bed zittend en haar zoon aankijkend met buitengewoon heldere ogen Maar waar denkt U, dat zij dan naar toe is vroeg de Ontvanger ellendig en wanhopig, een en al angst. Zij is natuurlijk niet weg. Mijn moeder heeft ze beiden in de een of andere schuilhoek verborgen.stot terde de Prins. Zij is geen vrouw, zij is een duivelin,riep hij wenend. Toen ging meneer Despard heen en alarmeerde de Post. Simla was ver ontwaardigd. Despard was zeker op het punt van zijn pensioen te nemen, anders zou hij niet op zulk een wijze hebben durven telefoneren. Onmo gelijke berichten lagen op lange stro ken voor de van een grote schild padden bril voorziene ogen van de chef van het kantoor. Hij zat met op getrokken benen en spuwde telkens bij het opschrijven der woorden. En in Wandara zaten de Ontvanger en de Generaal en de Hoofdcommissaris van politie te zamen en vroegen zich af wat er nu gedaan moest worden. Zouden zij zich gedragen als mannen en het risico lopen van ten onder te gaan of zouden zij doen als lafaards Het er op wagen, zei de Generaal, die nog niet lang genoeg in het land was om zijn volle pensioen al ver diend te hebben, maar het kon hem op dit ogenblik niets schelen. Wat Het hele ding in mekaar schieten vroeg de Ontvanger, en voor zijn geest kwam de zachte lieve blik van Margaret's bijziende ogen. Nee, dat niet. Maar het vrouwen kwartier doen ontruimen,zei me neer Keston. «Klaarblijkelijk zijn ze daar beiden. Prins Hernam Singh was er zeker van. «Van avond dan en we zullen veer tig gewapende politieagenten meene men. Wat dunkt U daarvan, Kes ton Uitstekend. En als U 't mij vraagt, dan zal het van weldadige invloed zijn op het ganse district,zei me neer Keston grimmig. Heeft Pan ton U niet verteld, dat hij geen es corte met zich mee kon krijgen, toen hij verleden jaar December naar de districten wilde gaan Ja zeker,zei de Ontvanger. En nog steeds praat Simla over verzoening en meer zulke onzin. Jazei meneer Despard en hij drukte zich krachtdadig uit. En in Engeland huilen ze en doen sentimenteel als we vragen om de activiteit van Mahatma Gandhi een beetje te beknottenzei de Gene raal sarcastisch. Zwijg ervan,viel meneer Des pard hem in de rede. «Ze zeggen, dat Paget voor zijn leven blind zal zijn door dat oproer in Dalapur. Het is te vreselijk,en de Ontvanger stond op en liep naar het venster. Toen was de samenkomst ten einde. Maar alles was vastgesteld. Die avond zouden de vertrekken van de Maharanee bestormd worden. En als ze ons vermoorden, dan zullen we ten minste voor een goede zaak ster ven,zei de Generaal, de hand van de Ontvanger drukkend met het heer lijke gevoel nu weer eens als een man te kunnen handelen. HOOFDSTUK LI Toen Margaret omlaag viel, was haar eerste gedachte aan de loerende cobra. Toen verloor zij voor een korte tijd het bewustzijn. Nana had in zijn haast om van haar af te zijn en zijn vijftig rupijen te verdienen, niet ge keken, hoe hij haar door het luik duwde en zij was nogal lelijk geval len. Nu hij zijn taak had volbracht, stond hij grijnzend en kruiperig voor de Maharanee. Morgen krijg je je beloning, nu wil ik gaan slapen, zei de oude vrouw boos. Zij bukte zich en gromde en maakte haar wan ordelijk en bijna omgevallen bed weer in orde als een oud dier, dat zijn leger maakt. Toen ging zij lig gen, trok de deken op tot haar kin en begon bijna onmiddellijk te snor ken. Alle twee die schepsels ter dood gebracht, ten minste zo goed als. En de laatste was natuurlijk een dwaas verzinsel van haar zoon geweest. Maar zij zou net doen tegenover hem, alsof zij dat niet had begrepen. Dat was gemakkelijk, dacht de sluwe oude vrouw, haar geverfde lippen stijf opeen klemmend, een en al vol daan over zichzelve. Margaret was weer bijgekomen. Zij ging zitten en greep naar haar hoofd, dat duizelde. Uit een hoek kwam het geluid van een moeilijke, fluitende ademhaling. Margaret bad en wan kelend liep zij naar de hoek. Was Daniel niet in de leeuwenkuil ge gaan, zei zij bij zichzelf en zii her innerde zich de plaats, die zii in een boek had gezien, waaruit zij de 'on- gere meisjes van de Missie voorlas. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4