WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NfEUWS- EN AANKONBIGtNSSBlAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER 5e JAARGANG Nr 3S PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 23 AUCUSTUS 1952 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS NA DE ATOOMONTPLOFFING KOLONIALE LOTERIJ De Picanol-Sportdag te leper EEN SCHONE DAG MET GEESTDRIFTIGE SPORTMANIFESTATIES HET YPERSCH NIEUWS BESTUUR EN REDACTIE: 34, BOTERSTRAAT. YPER Tel 300 Postcheckrek.461.73 (L. DUMORTIER ABONNEMENTSPRIJS 1 JAAR 135 Ir. 6 MAAND 70 Ir. Dfc VERDEDIGING VAN HET WESTEN. Vorige week konden wij ondanks dat Het Ypersch Nieuws» reeds de Donder dag gedrukt en verkocht werd nog me dedelen, dat de Conferentie te Parijs over de militaire diensttijd van twee jaar mis lukte, doordat ItaUë en Frankrijk zich in de onmanlijkheid achttten deze dienst tijd te aanvaarden. De bijeenkomst van de vertegenwoor digers van de landen der Europese verde digingsgemeenschap duurde ruim 2 uren. Zij werd voorgezeten door de h. Alphand (Frankrijk). De vorige dag had generaal Ridgway, opperbevelhebber van NATO, de orga nisatie van het Noord-Atlantisch pact. op een persconferentie gewaarschuwd, dat een diensttijd van 2 jaar noodzakelijk is voor een degelijke opleiding van de troe pen. die vertrouwd moeten worden met de huidige wapens. Hij zegde, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn de militaire dienstplicht van twee jaar op te geven op het ogenblik dat hij vruchten begint af te werpen. In de Sov jet-Unie blijven de soldaten drie tot vier jaar onder de wapens. Op het ogenblik is België het enige land van het Europees leger, dat de militaire dienstplicht van 24 maanden heeft inge voerd. Omwille van deze ongelijkheid had de Belgische regering de bijeenroeping der conferentie gevraagd. In Frankrijk, Italië en Luxemburg be draagt de dienstplicht 18 maanden en in Nederland 20 maanden voor het leger en 24 maanden voor de specialisten en de luchtmacht. Groot-Brittannië, dat geen lid is van de Europese verdedigingsgemeenschap, heeft ook een dienstplicht van twee jaar. ter wijl de laatst bijgekomen NATO-bondge- noten. Griekenland en Turkije, voor het leger onderscheidenlijk een dienstplicht hebben van 30 en 24 maanden. De waarheid is dus. dat thans, om het Westen werkelijk te verdedigen, de twee jaren diensttijd noodzakelijk geacht wor den ook door die Westerse landen als Italië en Frankrijk, die deze niet kunnen toepassen maar door innerlijke finan ciële en andere moeilijkheden er nog niet toe besloten werd- Anderzijds staat het nu reeds vast. dat nog dit jaar een voltallige vergadering van de NATO-ministers van Buitenlandse Zaken, van Landsverdediging en van Fi nanciën zal bijeengeroepen worden, om een grondige studie te wijden aan alle militaire en technische uitzichten van de Europese Verdedigingsgemeenschap. Ver moed wordt, dat alsdan een nieuwe Ame rikaanse poging zal gedaan worden, om de twee jaar militaire dienst algemeen in de Westerse landen te doen aanvaarden. Zulks niet om de jonge mannen nutteloos onder de wapens te houden zoals som mige politieke partijen onverantwoorde lijk propagandeerden. tot grote vreugde van de kommunistische propaganda maar enkel en alleen om West-Europa te gen een mogelijke kommunistische over weldiging te beschermen. Het gaat dus. boven alle partijpolitiek, uitsluitend om de werkelijke verdediging van West-Eu ropa. De vraag dient dus als volgt gesteld Wenst U een Russische bezetting boven minder dan twee jaar militaire dienst tijd verenigde staten zullen berlijn niet prijsgeven. De nieuwe Amerikaanse hoge commis saris in Duitsland, Walter Donnelly, heeft in een vraaggesprek van het Amerikaans legerblad Stars and Stripes verklaard, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn Berlijn niet prijs te geven. IR weet niet welke nieuwe moeilijk heden ons te Berlijn te wachten staan ro zei hij, maar ik kan de verzekering geven, dat wij te Berlijn zullen blijven. In Duitsland hebben wüj ten opzichte van de Sovjets een geheel andere hou ding moeten aannemen dan in Oosten rijk. waar de Russen slechts op het be- missie te veranderen, houd van de huidige toestand aanstu ren. Commissaris Donnelly zei nog. dat zijn opdracht in Duitsland er onder meer in bestaat, het hoog commissariaat van de Verenigde Staten in een diplomatieke GROOTSCHEEPSE MILITAIRE OEFENINGEN IN SEPTEMBER. Een oefening van grote omvang, waar aan schepen, vliegtuigen en manschap pen van de landen van de organisatie van het Noordatlantisch verdrag zullen deelnemen, zal in de loop van de herfst op de Noorderflank van Europia plaats hebben. De Noordatlantische strijdkrachten die zullen betrokken zijn bij deze operatie de grootste van haar soort die ooit op touw gezet werd zullen onder het bevel staan van de beide geallieerde op perbevelhebbers. admiraal Lynde D. Mac Cormick. geallieerd opperbevelhebber op de Atlantische Oceaan (Saclant) en gene raal Matthew B Ridgway. geallieerd op perbevelhebber in Europa (Saceur). De oefening, die de codenaam Main Braces zal dragen, zal 13 dagen duren en op 13 September aanvangen. Saclant zal er deel aan nemen met door acht Atlantische landen te zijner beschikking gestelde strijdkrachten. Meer dan 150 oorlogsbodems en honderden vliegtuigen zullen deelnemen aan vliegtuig- en duik- bootafweer en begeleidingsverrichtingen. Legermachten van Canada. Denemar ken. Frankrijk. Nederland. Noorwegen. Portugal. Groot-Brittannië en de Verenig de Staten zullen bij de operatie betrokken zijn. Als grondgedachte van de oefening wordt verondersteld, dat vijandelijke strijdkrachten de noorderflank van Euro pa aanvallen. De onder het bevel van admiraal Mac Cormick staande strijd krachten van het geallieerde Atlantische commando zullen de strijdkrachten van Saceur bijstaan om die aanval af te we ren. Admiraal Sir Patrick Brind. van de Britse Zeemacht, werd aangewezen als de met de leiding van de operatie belaste opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Noord-Europa. Het hoofdkwartier van admiraal Brind is te Oslo gevestigd. DE EUROPESE GEDACHTE. In een artikel gewijd aan het boek van Salvador de Madariaga. de bekende Spaanse letterkundige. over Europa schrijft de h. André Maurois Europa zal niet tot stand komen door het nationaal karakter van de verschil lende volkeren te verloochenen of te ver zwakken. maar wel door een onderlinge genegenheid aan te moedigen Opdat Europa in politiek opzicht ver enigd zij. is het evenmin nuttig als wen selijk. dat de Fransen zouden ophouden Fransen te zijn en de Duitsers Duitsers. Het volstaat, dat alle naties van Europa weten, dat wat hen verenigt sterker is dan wat hen verdeelt Daarom is het boek van de Madariaga zo nuttig Hij werpt een helder licht ter- zelfdertijd op de eenheid van Europa en op de bekoring van de Europese verschei denheid Hij zegt ons. blijft wat gij zijt maar leert elkaar waarderen Dat is niet tegen strijdig Het Laatste Nieuwsmerkt daarbij zeer juist op«In die geest nemen de Vlamingen deel aan de Europese bewe ging. Zij willen blijven wat zij zijn. deel achtig worden aan een hogere beschaving en aldus bijdragen tot een Europese sa menwerking. die de verscheidenheid van de verschillende volkeren, hun cultuur en hun taal eerbiedigt belangrijke chinees-russische besprekingen te moskou. Zondag is in de Russische hoofdstad een Chinese communistische afvaardiging gearriveerd samengesteld uit nagenoeg de helft van de ministers der regering .in Peking. De afvaardiging staat onder leiding van ministerpresident Tsjoe En Lai. Radio-Moskou heeft een verklaring van deze laatste omgeroepen volgens wel ke het bezoek tot doel heeft de vriend schappelijke samenwerking tussen beide landen te verstevigen en verscheidene aangelegenheden dienaangaande te be spreken. Ik ben er stellig van over tuigd. aldus Tsjoe En Lai. dat de verste viging van de vriendschapsbanden tussen onze beide staten veel zal bijdragen tot de vredelievende ontwikkeling van de wereld Te Washington is men van oor deel dat de besprekingen verband hou den met de oorlog in Korea en men geeft blijk van een zeker optimisme in verband met de kansen op een bestand In som mige Russische verklaringen, oa. in een in de Pravda verschenen hoofdartikel en in de indirecte toespelingen van Jakob Malik in de wandelgangen van de UNO meent men een aandringing te zien dat de communisten tot enige toegeving be reid zijn. WESTERSE DRIE STELLEN NU CONFERENTIE VAN VIJF VOOR Het is dus een feit dat de twee mach tige grote blokken het Westen en het Oosten zich almaardoor verstevigep en zich meer en meer paraat tot oorlogvoe ren maken. Toch wordt er anderzijds onverminderd gepoogd een wereldvrede tot stand te brengen. Echter met dien verstande, dat ieder Blok poogt het sterkst, het over- heersendst te blijven. De Ver. Staten stelden Dinsdag voor. dat de Grote Vijf een ontwapeningscon ferentie zouden houden om te beslissen over de verdeling, de types en de hoe veelheden van de toegelaten wapens en om een overeenkomst te treffen over het uitschakelen van de wapens voor massa vernieling. waaronder de atoombom. De Amerikaanse afgevaardigde Benja min Cohen deed. samen met Engeland en Frankrijk, dit voorstel aan de ontwape ningscommissie die samengesteld is uit twaalf landen. Hij legde een bijkomend werkplan voor. dat tot doel had te gemoet te komen aan de opwerpingen der Sovjets op een vroe ger gelijkaardig voorstel. De drie westelijké mogendheden heb ben voorgesteld, dat de legers van de V. S., Rusland en China, zouden vermin derd worden tot 1.000 000 5 1.500 000 man. en die van Engeland en Frankrijk tot 700.000 marDe landen zouden volgens het plan op een proportionele basis ont wapend worden. Rusland verwierp toen het voorstel, om dat het niets bepaalds voorzag voor de onderverdeling van de strijdkrachten in land-, zee- en luchtstrijdkrachten. De Sovjetafgevaardigde beloofde, de nieuwe voorstellen zorgvuldig en ernstig te bestuderen. Hij herhaalde echter de opwerpingen van de Sovjets tegen het algemene plan met te zeggen, dat hierin geen vermin dering van de Britse of Franse strijd macht is voorzien. We kunnen alleen ernstige voorstellen bespreken zei hij. Het voorstel der drie westerse mogendheden is niet ernstig, omdat het niet de vermindering der strijdkrachten voorziet, maar er op ge richt is het bestaande peil van de strijd krachten te versterken, aldus Malik. BESLUIT. Het komt ons tenslotte voor. dat wij ons momenteel weer in een zeer actieve gemouvementeerde politieke periode be vinden. Mocht ze tenslotte tot waarachtig vredesinzicht en vredesresultaat komen SPECTATOR De familie Mivoski, de gelukkige overlevenden van de atoomontploffing te Hiroshima stelt het nog steeds wonder goed: geen enkel Ld werd hoewel ♦er plotse der ontploffing - door de uitstralingen getroffen en na de ramp gekomen kinderen zijn eveneens normaal en in beste gezondheid. Eerste berichten over de winnaars van de 11e schijf 1952 getrokken op 9 Augustus te Lommei. Ziehier de winnaars die zich aangegeven hebben om hun lot te Innen, vandaag 14 Augustus 1. ZIJ die gekomen zijn om te Innen, ln gehele of tienden, de loten gaande van 100.000 tot twee en een half mlllioen. wa ren afkomstig van Antwerpen. Bergen. Beauralng. Blankenberg»Brussel. Chate- lineau. Gent. Leopoldstad. Lommei. Leu ven. Moeskroen, Schaarbeek. 2. Anderen komende tilt Brussel. Ru pen. Luxemburg. St Trulden. zijn gekomen om loten te trekken, gaande van 20.000 fr. tot 40.000 frank. Verklaarde beroepen afdelingschef, ar beiders waaronder twee potjes één van vlj' arbeiders en één van tien electrtekers chauffeur, diamantslijper, ge pensionnee rde mijnwerker. handelsvertegenwoordiger huishoudster, houdster van een bibliotheek, kellnerin. marskramer, molenaar, socletelts- sekretaris. vrouw van een ge pensionnee rde mt in werker Di Burgemeester tan Lommei die het groot lot van twee en een half mlllioen ge trokken heeft, bad de gelukkige hand. want ren tiende var. dit lot werd gewon nen door een toeschouwster, de vrouw van een mijnwerker (gepensionneerd voor inva liditeit) moeder van zes kinderen, die haar groot geluk niet heeft kunnen verbergen. De zaal heeft haar hartelijk toegejuicht Het toeval heeft nogmaals goed gekozen OPGELETDe volgende trekking zal reeds plaats hebben op DINSDAG 26 Augustus- KOOPT UW BILJETTEN! («781) Het iz weer voorbij. Spijtig Wat al voorbereidend werk, schrijven en wrijven, heejt hei niet gekost om van 17 Augustus te maken wat het is geworden een onvergetelijke dag. En lijk Meteoren, zo vlug, vloden de stonden voorbij, wtj ver wijlden nog met onze gedachten bij de basket of reeds weerklon ken de laatste tonen van De Kleine Wals Wi; hadden geen tijd om te pozen. Het ene was nog maar van de baan oj wij zaten reeds tot over de kop in een andere mani festatie. De feesten verliepen vlot, aan de lopende band. Geen haperingen, veel belangstelling, succes over de hele lijn en de weermaker werd schaakmat gezet. Voor wij in breder termen relaas geven rest ons nog een plicht te danken. Dank aan hen die het plan ontwierpen, dank aan hen die de mortel droegen maar vooral dank aan eenieder die Zn steentje bijbracht voor dat monumentale Sportgebouw van Zondag 1.1. Ook de werkers achter de schermen i, om het in theatertaal te zeggen, verdienen een gemeend mergi s want zonder die ongeken de wroeterS zou 17 Augustus niet zo 'n vlot verloop hebben gekend. ATHLETEN KOMEN AAN Dat was geen regenen, maar echt water gieten die Zondagmorgen Wie was die op timist weer die voorspelde 't Zal bete ren en Inderdaad, hij moest er toch tets van kennen want na de ontvangst ln de hall van de Werkhuizen Picanol bleven de kraantjes gesloten. Op die welkom-plechtlgbeld. te 9.25 u.. werd door dhr Omer Deschacht. voorzit ter van Athlon, het woord gericht tot de aanwezige sportmensen van de firma Be kap rt, uit Zwevegem. die pas waren aan gekomen Mevrouwen. Mijne Heren, Het is mij bijzonder aangenaam V allen in de naam der firma Picanol hartelijk te verwelkomen, ter gelegenheid van deze Sport hoogdag in onze Hallestede. Het is voor ons een eer en een genoegen als gasten de afgevaardigden van een be drijf te kunnen ontvangen dat. zowel door de faam van haar producten als door haar vooruitstrevende geest en dynamisme, al ler sympathie heeft verworven. Het is een goede zaak dat de leidende bedrijven van ons land door persoonlijk contact elkander beter leren kennen en begrijpen. Hiertoe biedt de sport, en dan voornamelijk d< zuivere sport waarvan de beoefenaars in ridderlijke wedijver het beste geven voor de kleuren van hun club. een uitstekende gelegenheid. BEKA Maes L. (7) Devare V. (8) Schlettekatte A. (1) Schlettekatte R. (2) Ravellnghien R. (2) Raepsaet W.Ovaere E. NorelUe J. (1). ATHLON Debeuf A. (5) Vanhoorne R. Therry J.Ooerlandt A (1); Lambeets I. (6) Van Eckelpoel Vandoolaeghe K. (2). Dhr Bernard Steverlynck overhandigde de eerste Picanol-beker van de dag aan het winnende team en tevens een herin- nerlngsmedallle. Het ganse verloop van de strijd werd door de heer Besnard gefilmd, deze laatste zou trouwens eveneens het athletlekfeest en de derby op de gevoelige plaat brengen waarmede dan achteraf een filmavond zal gevuld worden. WIJ willen erop wijzen dat dhr Besnard tijdens de ganse dag werd geassisteerd door dhr R. Strpobandt die aardig op weg ls een flink operateur, of ls het porteur, te worden... In groep bracht men vervolgens een be zoek aan het Belfort waar gids Duprez enkele geschiedkundige wetenswaardighe den vertelde. ontvangst op het stadhuis Te 12 uur werden enkele leidende figuren van de Ieperse Sportwereld en afgevaardig den van de Werkhuizen Beka en Picanol ln de raadzaal van het stadhuis verwel komd door Schepenen Dehem, Muller en Kobyn. Dhr Bernard Steverlynck tijdens het uitspreken van zijn rede in de raadzaal van het stadhuis- Sa de stichting van W.AJ'.Sport en van de Harmonie, die reeds hun sporen hebben verdiend, is het thans de beurt aan de zo pas gestichte athletiek- en basketclub Ath lon om, door het betwisten van haar eer ste wedstrijd tegen gereputeerde tegen standers, het bewijs van haar kunnen te tonen. Wit wilun niet nalaten u te danken voor de spontane tegemoetkoming welke u hebt betoond om deze Sport hoogdag mogelijk te make-1 cn he,ven dal deze dag een uiting mag worden van gezonde, sportieve wed ijver cn gezellig samenzijn, waarvan onze bei,le firma's steels een goede herinne ring mogen bewaren Hierna resumeerde dur Deschacht het verdere programma en mochten de geno digden de ere wijn proeven en... die was verre van slecht. Per auto en bus trok men vervolgens naar het Esplanadeplein waar de basket match zou doorgaan. athlon-beka 14-21 Het terrein van de Ieperse BB C lag ta melijk vochtig maar de W-A.PB.-ers Alex Vandepitte en Roger Bolle lieten zich niet pramen en gewapend met een borstel brachten zij bet plein ln een uitstekende staat. De ploegen werden ln lijn gesteld. Beka (groen-wit) en Athlon (zwart-oranje). Het was de eerste maal dat Athlon met haar nieuwe uniform ln het strijdperk ver scheen en de Indruk stemde zeer sympa thiek. Scheidsrechter Hellln hanteerde het fluitje en het was Lambeets die erin slaag de de eerste punten voor de Ieperse ploeg te verdienen. De voorsprong bleek echter van korte duur want dank zij hun vlug ger acteren en sneller verplaatsen konden de Beka-jongens. bij de rust. reeds een 4-5 resultaat behalen. Na de sinaasappelen mochten wij puike aanvallen van Beka applaudiseren die hun stand gevoelig aan het opdrijven waren dank zij vooral de predese worpen van aanvoerder L. Maes Bij het einde van deze spannende partl: wezeD de bordjes 14-21 en de mannen van Athlon mochten op een eervolle pres tatie terugblikken. Immers, wij mogen niet vergeten dat onze Jongens slechts één trai ning meemaakten en zeker niet uit het oog verliezen dat Beka regelmatig in com petitie uitkomt. Een volgende keer zal he' reeds stukken beter gaan. Op het terrein toefden enkele afgevaar digden van een club uit het Franse Noor den die voorstelden een partij te basketten ofwel te leper ofwel te Hesdln. Ziehier de ploegen met de behaalde min ten WIJ noteerden de aanwezigheid van dhr Bernard Steverlynck, dhr Maurlts Degroote, dhr Besnard, dhr Valeer Seys. voorzitter K.V.CJ5. Yprots, dhr Reml Stroobandt, voor zitter van W.A.P.Sport, dhr Maurlts Qua- ghebeur. voorzitter van de Harmonie Pi canol. dhr Omer Deschacht, voorzitter van Athlon naast de hh. Forret en Janssens, secretarissen van White Star en K.V.C.S. Yprols. Dhr Dehem nam dadelijk het woord en verontschuldigde Burgemeester Vandergho- te. met verlof. In een korte rede drukte hij op de nauwe samenwerking die be staat tussen het Stadsbestuur en de firma Picanol. HIJ dankte dhr Bernard Stever lynck. ln naam van de bevolking, voor de werkgelegenheid die alhier door de Werkhuizen Picanol wordt verschaft en ook voor de wijze waarop hij de sport ln onze stad steunt en dient. Dhr Bernard Steverlynck dankte als volgt Heren Schepenen. Het is sedert vandaag niet dat onze.fir ma op velerlei gebied in nauw verband staat met u. die hier het Stadsbestuur vertegenwoordigt. Ik hoef hierop trouwens de nadruk niet te leggen. Dit is immers meer dan een voldongen feit. het is een verheugende vaststelling. Maar laat ik u eerst. Heren Schepenen, in naam van de verenigingen van onze fir ma heel simpel weg mijn dank betuigen. Niet enkel om deze gulhartige receptie, die u ons welwillend en met welk een harte lijkheid hebt toegestaan, maar tevens om de daadwerkelijke medewerking en steun ons verleend voor onze sportdag ran he den. Ik kan hier moeilijk tot in de puntjes vertellen over de materiéle als morele hulp die irij van u reeds hebben ontvangen doch ik houd eraan de aanwezigen mede te de len dat deze dag een mijlpaal is in de ge schiedenis van onze firma en hoeveel zijn er nu reeds en niet alleen zomaar een sporthoogdag werd dank zij de ver dienstelijke feestcommissie, doch werkelijk gestalte kreeg en vandaag kan plaats grif pen dank zij die ruime steun van ons lepers Gemeentebestuur. Ik wil hier nogmaals getuigenis afleggen ran de wil van onze werkhuizen, en dus de wil van allen die deze laatste hier ver tegenwoordigen. van leper te helpen een stad maken waarnaar de meeste West- Vlaamse steden zouden moeten opkijken. Meer nog. wij wensen de heropleving, de bloei van deze weleer nijverige gemeente, van de Hallestede die eertijds heette het Westeuropees centrum ran de lakennifver- (zie vervolg blz. 5)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 1