uit ;.;de streek Raph. Coulier-Jonckheere KONINKLIJK ATHENEUM Auguste Bonte Rijksmlddelbire Meisjesschool leper De Montstraat, 11, leper Tel. 729 A. - VOORBEREIDENDE AFDELING C. - MIDDELBARE AFDELING Aanvang van de lessen VLAMERTINCE I Gehucht Geitenhoek en Krommenelst van café Beige tot aan Café Amerika. DIKKEBUS SINT IAN (lcDer) ZONNEBEKE BRIELEN LANGEMARK POELKAPELLE C de Stuersstr. 27, leper Amerikaanse Brillen Kristallen glazen Zeiss, Bausch en Lomb STADEN GELUWE Drukkerij DUMORTIER Zorgt voor de WINTER Elverdingestraat 11 IEPER Tel. 384 Kinderen van hun zesde jaar af (vóór Januari 1953). Franse lessen van hei derde studiejaar af B. - PRE-NijVERHEIDSAFDELINC Bereidt voor tot de verschillende ambachten, de nijverheid volledige technische studiën. 1- Grieks-Latijnse afdeling 2. Latijns-Wiskundige afdeling 3. Wetenschappelijke afdeling 4 Economische afdeling N. B De meisjes worden toegelaten in gans de oude humaniora en in de hoogste drie klassen van de moderne humaniora. WEINIG LEERLINGEN PER KLASSE GEDIPLOMEERDE LERAARS Biedt de meeste kansen tot slagen in de Staatsexamens en aan de Universiteit AVONDSTUDIE MIDDAGMAAL Inschrijving en inlichtingenDe Montstraat 11. iedere Zaterdag van 9-30 tot 11.30 uur Op 29 en 30 Augustus, de ganse dag. Toelatings- en Herexamens op 1 en 2 September. aj Voorbereidende afdeling op Maandag 1 September, te 9 uur. b) Pré-nijverheids- en Middelbare afdeling op Woensdag 3 Sept-, te 9 u. (6741) trouw aan het hoogste ideaal en onge broken groeikracht. Immers. Zondag 24 Augustus 1952 werd de eerste steen gelegd van het nieu we IJzerkruis. het tweede dat Vlaande ren zal bouwen op vijf en twintig jaren tijd. i Tevens was deze XXVe Ijzerbede vaart een overduidelijk bewijs van de groeiende eenheid onder de Vlamingen. KRITIEK OP SOMMIGE PARLEMENTAIRE PRACTIJKEN. Tijdens de jongste Vlaamse Sociale Week te Leuven, oefende Theo Lefèvre. Kamerlid en voorzitter van de C.V.P.. een scherpe kritiek uit op sommige par lementaire practijken. Hij zei o.m. Het is geen zwartkijkerij. wanneer men moet vaststellen dat die wederzijdse eerbiediging en dit geloof in het regime niet steeds voorbeeldig betoond worden door vertegenwoordigers van de machten zelf. Wanneer een paar jaren geleden een eerste minister er de krijgsauditoraten en krijgsrechtbanken meende een verwijt van te mogen maken, dat ze de Besluit wetten van de regering te Londen en de wetten die door de Kamers waren goed gekeurd toepasten, dan gaf die eerste minister blijk van gemis aan staatszin Door dit afwentelen van verantwoorde lijkheden werd het gezag van regering en parlement immers geenszins gered, wel integendeel- En tevens werd de rechtsmacht door een lid van de uitvoe rende macht aangetast. Wanneer onlangs, naar aanleiding van een berucht strafrechtelijk onderzoek, een lid van het Parlement een hoog magistraat niet ten onrechte in het gedrang bracht, waren toch de termen waarin dit gebeur de en de commentaren in een deel van de pers zo onterend. dat doorheen de per soor. van de betrokken magistraat de magistratuur zelf werd gekwetst. Wanneer tijdens de debatten over de Koningskwestie een ongematigdiheid en een grofheid zonder voorgaande met zie kelijk zelfbehagen in de Kamers werd tentoongespreid, is het de Koninklijke in stelling, die aan het wankelen werd ge bracht Het ergste van deze feiten is wel. dat regcrings- en kamerleden niet enkel aan die twee grote instellingen, de Magistra tuur en de Kroon, zware slagen toebrach ten. Ze hebben wellicht nog meer. nog groter nadeel berokkend aan de parle mentaire instelling zelf. Op minder dan vijf jaar tijds is het regime in de ogen van velen opnieuw zo diep in discrediet gevallen, als ten tijde van de aanvallen van Degrelle en de Rexisten. Wellicht is de malaise nog ernstiger dan toen. Daar ditmaal de slagen van de ene instelling uitgaan tegen de andere, is er wantrouwen en wederzijdse min achting tussen de drie takken van d' staatsmacht gegroeid. Een zeker onbegrip is hier niet van schuld vrij te pleiten. Het lijkt me de onontbeerlijke taak van het Parlementslid zelf. een inspanning te doen om tot de kern van het ingewik keld raderwerk der parlementaire demo cratie te geraken en daaruit een ruimere blik. een delicater verantwoordelijk heidsgevoel. een aangepaster zin voor tact te ontwikkelen. Dan zullen haperingen in de gang der instellingen niet slechts onhandige verontwaardiging gaande ma ken maar een maatvolle, realistische zin vorr de concrete verbeteringen aan het werk zetten. POLITIEKE VRAAGSTUKKEN DOOR EEN LIBERAAL GEZIEN. Te Mechelen had een politieke liberale betoging plaats, als jubileum van het 60- jarig bestaan van de Liberale Voorwacht De heer senator Hoste, uitgever van «Het Laatste Nieuws» belichtte er de huidige politieke vraagstukken. Hij ver klaarde dat. indien men de liberale op vattingen ten voordele van het algemeen landsbelang wil doen vooruitgaan, er moet opgekomen worden tegen elke po litiek. die een totalitaire strekking heeft, zij moge uitgaan van de christelijke volks partij of van de socialisten. Spreker drukt de overtuiging uit. dat een schoolvrede mogelijk is. indien voor al in de Vlaamse gewesten de christe lijke volkspartij van verdraagzaamheid wil getuigen. Ook de sociale vrede kan verzekerd worden, wanneer de werkgevers blijk geven van het nodige breed inzicht en de socialisten zowel als zekere kringen van de christelijke volkspartij in geen marxisme vervallen, dat alle verhoudin gen vergiftigt. Tegenover het totalitair geweld uit het Oosten moet het Westen een democratie blijven verdedigen, die steunt op de ver antwoordelijkheid en de persoonlijke waardigheid. Sedert de bevrijding wordt het Par lement als het ware aangetast door een ziekte om de wetten en 'besluiten te ver menigvuldigen. De wet op de oorlogs schade. die niet toe te passen viel. is daarvan een treurig voorbeeld. Maar wat gezegd van de financiële wet ten Het groot werk van vereenvoudi ging wordt maar steeds verdaagd en nie mand wordt er nog wijs uit. Hetzelfde geldt voor de sociale zeker heid. De liberalen willen de maatschap pelijke zekerheid bevestigen, en men mag zelfs zeggen, redden, want zoals het thans gaat, dreigt men naar een instorting te gaan die in de eerste plaats de eerlijke werknemers zou treffen. De liberalen hebben op elk gebied, en vooral tot redding van de middenstand, een onontbeerlijke taak te vervullen. Zij hebben tot plicht zich te verzetten tegen elke volksmisleiding. Hun houding is in dat opzicht geble ken in verband met de kwestie van de dienstplicht. Aan de regering van de christelijke volkspartij werd gevraagd, dat er een nationaal overleg zou gebeu- SPORTKRING Zondag LL deden wij de verplaatsing naar B- S. Pcperinge waar wij deze vriendenweds: rijd n'pt verloren met 2-1. Als verzachten,.»: om standigheid kan ingeroepen worden dat E. Guiliemont, R- en G. Cauiiez en J. Vandromme niet opgesteld werden en dat G. Hoflack in de tweede speelht.ft ge kwetst werd. Bij onze ploeg was dan ook alle verband zoek. Niettemin bewezen Daniel Vandromme. M. Hof en de De- plancke's de nodige training doorgemaakt te hebben. De andere spelers missen het aantal kilometersDe nieuwelingen R. Hoflack en G. Vanhove hebben geen zelfvertrouwen genoeg. Zondag a s. gaat de revanche door op de Pothem en dit om 4 uur. Daar het de laatste vriendenmatch is. hopen wij dat Sportkring met een best mogelijke ploeg zal kunnen optreden, die de moeilijkste supporters zal kunnen be vredigen. Hiermede doen wij dan ook een warme oproep tot alle sportliefhebbers zo talrijk mogelijk op te komen. REINIGINGSDIENST Vanaf Zaterdag i 16 Augustus, telkens om de veertien da gen zal de reinigingsdienst de afval van de huishouding afhalen in de volgende straten i Poperingesteenwegvanaf Bulckaert Edward tot Haezebrouck Camiel I Grote Branderstraattot aan Cappelaere Hector I Zevecotestraattot aan Logie Alfons Vanaf Zaterdag 23 Augustus, eveneens om de veertien dagen De bewoners van deze straten worden verzocht de afval, in geschikte bakken, aan de zijkant van de straat te plaatsen, goed zichtbaar voor de afhaler. DUIVENUITSLAGEN Breteuil (jon gen). 1. Pottillius T.2. Laconte G.3. Clauw A.4. Debal O.5. Dehaene O. 6. Santy G.7. Pottillius T.8. Coumans E.9 Patou J.10. Laconte G. Breteuil (oude). 1. en 2. Pottillius T. 3. Debruyne M.; 4. Pyck H.5. Devos J. 6. Carpentier L.7. Debrabandere A. 8 Debruyne M.9. Debrabandere A. 10. Devos J. Zondag 31 Augustus prijsvluchten voor oude en jongen, ook nationale wedvlucht uit Bourges (vliegveld), inkorving Vrij dag tot 19 uur. MET ONZE RENNERS De Wieler club Het Vliegend Wieldie de stille hoop gekoesterd had op 26 Oktober de Olympische Kampioen en tevens Wereld- ren. Daarop werd niet ingegaan, maar kampioen André Noyelle te kunnen vie ren, heeft een groots plan opgevat om deze renner te huldigen om zijn uitzon even zwaar is de verantwoordelijkheid van de socialisten, die politieke stakin gen deden ontstaan, waardoor de lands verdediging wordt in het gedrang ge bracht. De liberale Vlamingen moeten een duidelijk besef hebben van de taak. die zij in het land te vervullen hebben tot genoegdoening van de Vlaamse drang naar een eigen hoger leven, zonder dat een politiek federalisme de toekomst van het land in gevaar brenge. Daarvoor Is een aanhoudend werk van voorlichting nodig. SOCIALISTISCHE VOORSTELLEN. In zijn jongste artikel somt Max Buset. voorzitter der B.S.P., de voorstellen op, die de socialisten graag ten spoedigste tot wet zouden zien bekrachtigen. Hij schrijft: Indien er bij de C V.P. werkelijk men sen van goede wil zijn. dat zij het parle ment bij hoogdringendheid samenroepen om ten spoedigste van onze ivcflgende voorstellen een wet te maken. Ik wil ze als volgt opsommen 1. Verdediging van het Westen. Ja en nog eens ja Wij behoren tot de enkelen die pas uit Zuid-Slavië terugkeerden en een beet je beter weten wat er achter het IJzeren Gordijn geschiedt. Wij zeggenAlles liever dan dat 2. De internationale verbintenissen van België Wij verloochenen ze niet. wij discussiëren niet. wij aanvaarden ze. Wij ontkennen zelfs aan de C.VP. het recht, eenzijdig te beslissen dat zij de strijdkrachten van de beloofde divisies met 15 t.h. gaat verlagen. Er waren an dere katten te geselen. 3. De diensttijd Wanneer men hem op eerlijke wijze tot het onontbeerlijke minimum herleid zal hebben om ons toe te laten onze verplichtingen na te komen, zullen wij er niet meer over spreken. 4. Indien wij moeten kunnen strijden om elke aanval te stuiten is het niet min der belangrijk in deze periode van koude oorlog, alles te doen om het gevaar voor een agressie af te wentelen. Dat men dus alle vrijstellingen of de meeste er van afschaffe voor de duur van de herwapening. 5. In de andere landen wordt het vrouwelijk volontariaat op brede schaal toegepast. Wij zouden tenminste de proef moeten wagen in de hulpdiensten zoals de Socialistische Vrouwen het voorstellen. 6. Hoe weinig dit ook moge op'eve- ren. laten wij de burelen van het leger en de bevoorradingsdiensten zuiveren van alle weerbare mannen. Hun plaats is in de strijdende eenheden. Op een dergelijke basis mag men er van overtuigd zijn dat de duur van de legerdienst ten hoogste 18 maanden zal bedragen en zonder enigerlei verminde ring van onze verbintenissen. TIJL - derlijke prestaties in deze titelkoersen. Het volledig programma zal later bekend gemaakt worden. Hier volgen de uitslagen van de aan gesloten renners A Noyelle2e in 't Wereldkampioen schap. R. Ghisquière10e te Poperinge. G. Desmedt18e te Poperinge. M. Deboodtle te Westrozebeke3e te leper. R. Crabbe2e te Westrozebeke. 6e te Torhout. 12e te leper. K. Lamote3e te Westrozebeke, 4e te Torhout. 5e te leper. J. Willemijns2e te leper, 4e te West rozebeke. J. Vankemmel11e te Komen. G. Cool: 5e te Komen. Gouwy 9e te Komen. N. Desmedt10e te leper, 14e te Komen. M. Ide8e te Veurne, 11e te leper. J. Vandamme15e te Komen. Beker der club met de best gerangschik te renners te leper2. Willemyns3. De boodt: 5. Lamote: 10. N. Desmedt; 11. Ide12. Crabbe. JACHTONGEVAL Dinsdagnamiddag terwijl een groep jagers op patrijsjacht was uitgetrokken op de landerijen ge legen tussen Dikkebusvijver en de Kerk straat. ging plots een schot af. De heer Knockaert Cyriel. aan het klaver pikken op de landerijen van zijn schoonzoon Forceville Emeric werd door het schroot in volle gelaat getroffen. Doktershulp werd ingeroepen. Gelukkig maar voor het slachtoffer, want alle zaad jes konden verwijderd worden en niets is er voor zijn gezicht te vrezen. N. C. MIDDENSTANDSVERBOND Vanaf Dinsdag 2 September, zal er elke maand, namelijk de eerste Dinsdag, een korte zittijd ingericht worden te 13 30 u. ter herberg In de Smidsebij Dewan- ckel Georges, Bruggestraat 19 Alle mid denstanders (dus ook niet-leden) genie ten van kosteloze raadplegingen geduren de de zitstonden van September. October en November. DUIVENUITSLAGEN Breteuil (jon gen) van 24 Oogst. 75 duiven. Snelheid 1137 m. 1. Vangraefschepe2. Deceuninck A-3- Noyez G.4- Bouten Leon5. Claeys C.6. Vuylsteke L.7. Hoflack R.8. Cou- ckuyt L.9. Claeys L.10. Vangraefsche pe A.11. Titeca 12. Deceuninck H. 13 Deceuninck H.14. Noyez G.15. De ceuninck A. 16. Deceuninck H 17. Tail- lieu J 18. Claeys L.19. Baelen A.20. Deceuninck A. Breteuil (oude). 54 duiven. Snelheid 1172 m. 1. Vansteelandt H.2. Dewitte H. 3. Vansteelandt H.4. Callewaert M. 5. Callewaert M.6. Dewitte H 7. Ver- kamer G 8 Deman M.9. Vangraef schepe A.10. Noyez R.11. Dewitte H. 12. Vuylsteke L.13. Deceuninck A 14. Deceuninck H.15. Dierinck M BURGERSTAND GeboortenVan- gheluwe Jozef. z. v. Henri en Suzanna CoudronJohny Vandorpe. z. v. Georges en Maria Salomez Alain Vermeulen, z. v. Georges en Simonne VansteelandtMoni ca Vandewalle. d. v. Jerome en Bertha LorsomGino Comyn, z. v. Gaston en Agnes Vermeulen. Huwelijken: Antoon Bogaert en Geor gette Slosse. beiden van Zonnebeke Mau- 1 rice Samyn van Passendale. met Simonne Santy van ZonnebekeGerard Van Aelst van Staden. met Marie-Josée Pattyn van Zonnebeke. SterfgevallenJeroom Fauvaert. wdr v. i Aurélie VerbekeCyriel Camiel Vincke, echtg. v. Eugenie Defour. I LANDBOUWSCHOOL Inschrijving voor de leergang 1952-53 bij A. Huyghe. Roeselaresteenweg. 1 ProgrammaGrondkennis, bemestings leer. algemene plantkunde, bijzondere teelten. VOETBAL Brielen Sp.-S.C. Bizet 5-3. Brielen Sport heeft Zondag 1.1. een hart versterkende prestatie geleverd door Le Bizet. een toekomstig rivaal, met 5-3 te slaan. Dat bij de aanvang in de lokale gelede ren alle cohesie ontbrak is gezien de op stelling van 5 nieuwe elementen best be grijpelijk. Uit dergelijke mangel aan samenhang tussen de spelers onderling en manke ver standhouding tussen de lijnen hadden onze tegenstrevers slechts 10 minuten no dig om tot 2-0 uit te lopen. Wanneer me nig zwartkijker ontmoedigd de kop liet hangen, kwam plots de kentering. Dank zij het aardig combinerend werk van de voorüjn. gerugsteund door 2 rus teloze halfs en 3 trapvaste backs werd de stand vóór de rust nog 4-2 in ons voordeel. Na de rust, alhoewel de onzen met windvoordeel veruit de meest aanvallen de partij waren, wisten beide ploegen nog 1 maal te doelen wat de einduitslag op 5-3 bracht. De zege is verdiend te noemen en laat ons toe de toekomst hoopvol tegemoet te zien. Wat betreft onze C. S. ïeper-nieu- welingen hebben we alle reden om te vreden te zijn en we zijn overtuigd dat ze zich vlug in het Brielens midden zul len weten in te burgeren. OpstellingMerlevede A. Hollebeke M. en Deweerdt D. Lepla P., Herman M. en Lepla A. Devloo A., Vanbeselaere A., Onraet C-, Deman Fr. (Decrock R in 2e helft) en Dewulf R. Zondag a s. verplaatsing per fiets naar onze geburen S. K. Elverdinge. Vertrek om 14 uur. Oefeningen. Laten we aanmerken dat de trainingen doorgaan de Dinsdag en Donderdag telkens te 18.30 uur onder lei ding van de heer monitor A. Merlevede. Nieuw lokaal Maandag 1.1. werd op de bestuursvergadering van Brielen Sport bij meerderheid van stemmen 't lokaal toegekend voor één jaar aan de hr Snick René. Het lokaal wordt telkenjare op nieuw verkozen. Rouwbeklag Het Bestuur, spelers en supporters van Brielen Sport, bieden aan hun verkleefd speler, Francois Deman, hun innige deelneming aan bij het over lijden van zijn pleegmoeder Vrouw He lena Detillieu. echtgenote van hr Martin Volckaert. De dierbare overledene heeft zich haar hele leven ingespannen om haar kinderen en pleegkinderen op te voeden tot waar dige burgers in onze maatschappij, wat haar ook tot eer strekte. AANVANG SCHOOLJAAR 1952-53 De klassen der Gemeentelijke Jongens school en der Aangenomen Meisjesschool vangen aan op Maandag 1 September a.s. N. C. MIDDENSTANDSVERBOND Vanaf de eerste Dinsdag van September. begint de zittijd te 15.30 uur en eindigt op het ogenblik dat er zich niemand meer aanbiedt. Vanaf de maand September wordt er ook een zittijd belegd te Sint Juliaan, namelijk de tweede Woensdag te 16 uur, ter herberg In de Steenbak kerij Bruggestraat. 52. N. C. MIDDENSTANDSVERBOND Vanaf de eerste Dinsdag van September, begint de zittijd te 14 uur en eindigt op het ogenblik dat er zich niemand meer aanbiedt. ill Gezicbtskundige specialist Grote keus Gratis Brillen voor Ziekenbonden Eigen werk Spoedige bediening (5649) AFSCHEIDSFEEST BIJ HET POST- PERSONEEL Op Zaterdagavond 23 Augustus 1.1. vierde het postpersoneel van Staden feest Dit ter gelegenheid van het heengaan van Wnd. Ptp Robert Maes en de intrede van de Heer Cool als Ptp. van ons kantoor. Alle postbedienden met hun vrouwen hadden eraan gehouden op deze hulde tegenwoordig te zijn. De twee oudste bestellers Jules Billiet en Rpbert Vanthuyne overhandigden een prachtige bloemenruiker respectievelijk aan Mevrouw Maes en aan Mevrouw Cool. Daarna werd plaats genomen aan de feestdis en eens het maagje vol nam be steller Gerard Billiet het woord. Namens het bestellerspersoneel bracht hij hulde aan beide feestelingen en hekelde in dicht vorm zijn collega's door talrijke anec- doten te openbaren. Besteller Robert Vanthuyne antwoordde spreker in dezelf de termen. De lachspieren kwamen vol ledig in beweging en bij het verder tap pen van talrijke moppen bleef de stem ming hangen. Heer Robert Maes dankte het personeel voor de huldeblijken en gaf de groep over aan zijn opvolger. Heer Cool, die op zijn beurt dankte en beloofde de goede verstandhouding in het kantoor te hand haven. In ware solidariteit werd afscheid genomen en in feestroes zagen wij nog dergelijke feestjes in de toekomst. BURGERSTAND Geboorten: Gode- lieve Vermeersch, d. v. Leon en Maria VanlerberghY ProvinciebaanChristiana Degrijse. d. v. André en Elfrieda Ost, Lucasstraat. HuwelijksbannenLievin Crombez van Poelkapelle, en Yvonne Terryn van Sta den Antoon Feys van Ingelmunster, en Mariette Vercruysse van Staden Georges Vandepitte van Ste Kruis, en Oda Beer- naert van Staden André Cappelle, en Si monne Allossery. beiden van Staden. DUIVENUITSLAGEN Lokaal Do Eendracht». Breteuil. 189 duiven. Snel heid 1172,9 m. 1. Vandenbroucke Mau- rits2. Beeckaert Gerard; 3. Devuider Roger4. Rabaut Charles5. Devuider Roger6. Billiet Jules 7. Crombez Geor ges 8. Mortier Cyriel9. Devuider Ro ger 10. Rietmaecker André. Arras- 89 duiven. Snelheid 1254,9 m. 1. Roelens Robrecht; 2. Pollentier Michel: 3. Pieters Jules4. Veile Prosper5. De- gryse Achiel6. Blomme Oscar7. Mon- teyne Albert8. Gesquière Julien 9. De- ruytter Henri10. Veile Prosper. NIEUWE TUINWIJK INGEHULDIGD Geluwe kan zich verheugen over het bezit van een nieuwe tuinwijk De Witte Poortbestaande uit 102 onlangs opge trokken woningen. Zondag had met veel luister de officiële inhuldiging plaats. De plechtigheid werd ingezet met een H. Mis in open lucht, waarna de wijding der nieuwe kapel en een bloemenhulde plaats hadden. In de namiddag werden tal van overheidspersonen op het gemeentehuis ontvangen door burgemeester Flament en het schepencollege. Na deze ontvangst begaven de genodig den zich, met het muziekkorps Ste Ceci lia. naar de ingang der baan Geluwe- Dadizele. waar de h. Tjampers, afgevaar digde van het ministerie van openbare werken het symbolisch lint doorsneed. Achtereenvolgens werden dan de ver schillende lanen van de nieuwe wijk ge opend. De plechtigheid werd besloten door toe spraken van de hh. Flament, burgemees ter, en Deconinck. afgevaardigde van het Ministerie van Volksgezondheid. Mie Handels- en Familiedrukwerk wordt met zorg uitgevoerd ter 34, Boterstraat IE P E B Voor uw KOLEN één adres: 1. KINDERTUIN (jongens en meisjes van 3 tot 6 jagr) 2. VOORBEREIDENDE AFDELING (6 studiejaren. Frans vanaf het 3e studiejaar) 3. MIDDELBARE AFDELING (3 jaren. Kosteloze lessen in steno-dactylo) 4. FAMILIALE AFDELING (3 jaren. Snit en confectie, koken, wassen, strijken, kinderverzorging) Inschrijvingen in Justice (hoek St Jansstraat en St Niklaasstraat) van 10 tot 12 uur. Alle leerlingen verzamelen Maandagmorgen 1 September te 9 uur in Justice. (6816) np»p»p»p»pinpiPiPip»p»p»p»p»p»p»p»ptp»piPiPiPiFipimiiPiPinniiiP»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 2