Raph. Coulier-Jonckheere Acke-Cailliau RIJKST EC MN ISCHE SCHOOL met HAiNDELSAFDELINQ 1. - VOORBEREIDENDE AFDELING 2. - MIDDELBARE AFDELINC 3 jaar MODERNE AUTOCURSUS STAATSBREVET Aanvang der lessen op Maandag 1 5 September te 18 u. DE VINKENIERSCILDE «DE KAAI VINK BI) DE VUURKRUISEN Kon. leperse Schaakkring Zorgt voor de WINTER Elverdingestraat 11 IEPER Tel. 384 WAS EN ZELFWASSERI) Dikkebusstw. 130- IEPER Aux Amis de la Langue Francaise ATHLETIEK BASKET - BALL KOLONIALE LOTERIJ Bij elke schijf 33.600 loten van 200 fr. tot 1.000 fr. 15 loten van 100.000 fr. Drie grote loten twee van een millioen elk een van twee en een half millioen Volgende trekking te Rochefort op 4 October. NIEUWE SCHIJF NIEUWE WINNAARS JEUGDCLUB ST PIETERS AVONDLEERGANGEN t I K K K aIWhnivhF leergangenindustrieel tekenen patroontekenen voor -< hoenma^-rs electriciteit. mechanica, radio, televisie. b) Handelslrergangenboekhouden, steno- en dactvlographie handels correspondentie, c Moderne talenFrans Engels- Om toegelaten te worden tot de School moet men 14 jaar «ijn inlichtingen De Montstraat 11. iedere Zaterdag •n op 12 12. en 15 September, de ganse dag HET YPERSCB NIEUWS BH. 4 Ï4-9-1952 IEPER NOG IMMER GELIEFD BU DE BRITTEN Deze wees ontvingen we een briet uit Woking (Surrey-England) van een F.ngels oudstrijder van de eerste wereldoorlog, die in Juli een bezoek bracht aan onze stad (a Your delightful town zoals hij schrijft). Bij zijn terugkeer gaf hij een relaas van deze reis en van zijn verblijf in de streek aan de uitgever van "t plaatse lijk maandblad, de Woking Review die het in zijn nummer van September liet verschijnen Dit nummer werd ons toege zonden en daarin zien we. naast een be schrijving van de belevenissen op het front van de h. Victor E Fagence in kwes tie. en het uitgebreid verhaal van zijn reis. vooral de nadruk gelegd op het goed onthaal dat de groep genoot op het stad huis te leper, waar ze ontvangen werden door de h. burgemeester, alsmede de har telijkheid van de bevolking, die ze niet zullen vergeten. Dergelijk artikel in een blad van e over sea is beslist een aanbeveling voor onze stad en we moeten er de beer Fagence ook dankbaar om zijn. Het is tevens een bewijs dat onze Engelse vrienden nog im mer een bijzondere voorliefde koesteren voor onze stad. die bij hen zoveel her inneringen oproept. BUITENGEWONE BESTUURSVERGA- DERING Naar wij uit welingelichte HULDIGDE HAAR KONING EN KAMPIOEN 1952 TE IEPER bron vernemen, werd Zaterdag II.. een buitengewone bestuursvergadering gehou den in ons lokaal. Menenstraat 6. Dat ons bestuur steeds een Ijvervolle werking aan de dag legt. weten wij. doch in die bestuursvergadering werd het top- j net lokaal bij Daniel Bouchaert Stoets- punt van activiteit bereikt. Meer dan gewijze met een gelegenheidsmuziek voor een halve nacht aan een stuk werden de aan ging men naar de woning van de heer nieuw aangebrachte eisen, die als gevolg Masure Raymond. Kampioen 1952 met de van de laatste oproep waren binnengeko-VOgel «Barbara». 1141 liedjes Vanwege Te leper was de bloeiende en weibeken-j« Dokus 1221 liedjes. Ook de Koning de vinkeniersgilde De Kaaivink in feest ter gelegenheid der inhuldiging van haar Koning en Kampioen 1952. Te 5 uur ver gaderden al de leden der maatschappij in men. aan een langdurig onderzoek onder worpen Samen met de eisen van ons bestuur, werd een eisenkohier opgesteld, niet van veertig punten, maar van enkele, die in brede zin te verrechtvaardigen zijn en d« man uit de Vuurlinie en hun ver waarloosde weduwen moeten ten goede komen Wat het juiste resultaat van die buitengewone bijeenkomst is. weten we niet precies en we willen dan ook de za ken niet té zeer vooruit lopen. Niettemin kunnen we mededelen, dat het hier in de eerste plaats ging om onze schamele weduwen, die zo schandelijk worden ge negeerd. Daar moet vooral een einde aan komen en dat was dan ook hun grootste bekommernis, met het gevolg dat onver wijld een einde moet worden gemaakt aan die erbarmelijke toestanden. Genoeg gedraald, geen beloften meer. Ten koste van wat ook. zullen ze zich met man en macht daarvoor in de weegschaal werpen. Verder voor onze Vuurkrulsen de aan passing van de frontstreeprente tot haar koopkracht van 1919. Het bedrag van die rente stemt niet meer overeen met de in zichten van de wetgever die het aanvan kelijk bedrag van bedoelde rente heeft vastgelegd. Inzake invaliditeitspensioe nen voor de houders van de Vuurkaart volledig herstel van het recht een invali diteitspensioen aan te vragen en te be komen. zoals de Wet van 25-7-1927 het voorzag, de Vuurkaart toegelaten zijnde, als oorsprongbewijs. Toekenning van 10 invaliditeit aan alle houders van de Vuurkaart wegens voorbarige sleet en dit met alle voordelen toegekend aan de oorlogsinvaliden. Toekenning van in- validiteitsvergoedingen aan de houders van de Vuurkaart. niet invaliden, agenten der openbare besturen op gelijke voet met deze. voorzien voor de oorlogsinvali den door art. 13 van de Wet van 3-8-1919. Afschaffing van de bestaande verschil len bij de toepassing van de toegestane verminderingen op het vervoer per spoor, buurtspoor en autobus naar gelang ze wordt toegestaan aan een invalied of een Vuurkruiser. Oppensioenstelling aan 60 jaar. ten bedrage van dit toegestaan •ar. 65 jaar (voorbarige sleet) voor de houders van de Vuurkaart der Openbare besturen en private instellingen. We menen dat dit de bijzonderste pun ten zijn die éénparig werden aangenomen. In voorbereiding tot de aanstaande pro vinciale en federale Congressen, gehou den te Roeselare en Brussel, waarvoor onze Voorzitter, als mandataris van onze machtige vereniging werd aangewezen en gekozen. Ten einde zijn volle verantwoor delijkheid te kunnen opnemen, stelde hij de vertrouwenskwestie aan zijn bestuur voor. Spontaan en in volle éénparigheid bij stemming, schonk het ganse bestuur hem haar vertrouwen, toestemming en vrijheid van handelen, in naam van de 1800 leden, alzo de volmacht in handen gevende. Dat onze strijd nog niet is uit gestreden. zullen de komende dagen be wijzen. Doch we zijn gerust, wat er ook komen mag. Wij danken ons bestuur voor de spontane blijken van samenhorigheid en dat de ganse werking in handen gege ven wordt van onze ijverige Voorzitter, betekent voor ons «Hes en vooral zege- zekerheid. Tot slot werden de 11 Novemberfeesten besproken. Volledige medewerking aan de officiële plechtigheden werd toegezegd en tevens ook werd voldaan aan de algemene wens der leden, in de vorm van een refe rendum gehouden om na deze plechtig heden. de gebruikelijke feestelijkheden verder in ere te houden zoals voordezen ten andere, voor gans het land is dit reeds een gewoonte geworden. Voor dit alles brengen we hulde aan ons wakker bestuur en wensen onze voor zitter Goed heilbij zijn moeilijke, lastige, maar vooral ook. soms ondank bare taak. een lieftallig meisje mocht de Kampioen 1952 een prachtige bloemenruiker in ont vangst nemen. Vervolgens ging de optocht verder naar de woning van de heer Ho- norez André. Koning 1952 met de vogel 1952 werd in de bloemen gezet Na enkele straten de: stad te hebben doorkruist, keerde men terug naar het lokaal, waar een giotc feestvergadering plaats had. Het was de heer Norbert Louwyek. se cretaris der maatschappij, die een korte toespraak hield waarin nogmaals hulde werd gebracht aan de Koning en Kam pioen 1952. Daarna overhandigde de heer Deconinck Felicien. voorzitter, de Diplo ma's aan de gevlerden Een prachtige Tombola en een groot dansfeest aange boden aan de leden en familie der maat schappij besloot deze Kampioenenhulde De gevierde Koning en Kampioen 1952 bij de Vinkeniersgilde De Kaaivinkte leper met in hun midden de Koningin der Gilde. Zij zijn omringd door de heer Baert Aehiel. Ere-voorzitterde heer Deeoninck Felicien, voorzitter; de heer Coudron Leon, ondervoorzitterde heer Norbert Louwyek, secretaris der Maatschappij. Verder bemerken wij nog de heer Alfons Maes, gewestelijk secretaris en de leden der feestvierende maatschappij. BANKET Om verschillende redenen werd de da tum van ons jaarlijks banket verschei dene malen gewijzigd. Het zal definitief doorgaan op Zaterdag 4 October 1952 in het t Hotel BritanniqueBijeenkomst in het lokaal te 19.30 u. Een groepsfoto wordt aldaar genomen te 19.45 u. Opge let voor de telaatkomers 1 NIEUW SPEELSEIZOEN In de algemene vergadering van Dins dag 16 September werden de reglemen ten van de diverse tornooien definitief vastgelegd. A. CLUBKAMPIOENSCHAP DataElke le. 2e en 3e Dinsdag van de maand te 20 uur. Reglement en Speelroosterzie jaar boek. DeelnemersGoting) Ere- en eerste klasse (gemengd) 1. Vandroemme2. Dewilde (erekl.) 3. Kaestecker 4. Grimonprez O-5. Baert 6. De Roo7. Laconte (erekl.) 8. Gits 9. Jude10. Dubralle11. Devacht J. (erekl.). Tweede klasse 1. Vandenhoven 2. Delahaye3. Leme- nu 4. Pyck5. Duhameeuw6. Grimon prez M.7. Cornardt8. Decorte 9. Knoc- kaert; 10. Bollaert11. Mej. Devacht. Derde klasse 1 Mej. Gantois 2. Devos3. Mej. Chris- tiaens 4. Depoorter 5. Mennens 6. Mej. Grimonprez7. Beernaert8. TJonck 9. Vandaele 10. Baete 11. Baudewijn B. Zaterdagcompetitie 1 Baudewijn M.2. Comijn; 3. Van- deweghe. B. BEKERTORN OOI DataElke 2e Zaterdag van de maand te 17 uur. Reglementzie jaarboek. Inschrijvingen Moeten vóór 1 October binnengebracht worden. le speelrondeZaterdag 11 October 1952 te 17 uur. C. BLITZTORNOOI DataElke 4e Dinsdag van de maand te 20 uur. Reglementzie jaarboek. InschrijvingenMoeten vóór 14 Octo ber binnengebracht worden. le speelrondeDinsdag 28 October 1952 te 20 uur. Voor uw KOLEN één adres; DAMES! Wast in de Nieuwe Tel. 142 Automatisch of niet - Automatisch naar keus 1 AANDACHT: Wij wassen Uw was. leveren het werk en al de produkten WINDDROOG voor 7.50 fr. het kilo. Ook Mangel en Kast klaarWas. Doet een proef en U zult zeker kliënt blijven want Uw was zal hagelwit zijn. buiten gedroogd en niet gemengd met andere wasten. (6837) Menagerie-Bezichtiging dagelijks van 10 tot 18 uur Loicatie aan da clrcuscassa's dagelijks van 10 tot 21 uur Pérou, terre promise... Ce n'est pas sans raisons que le Pérou porte le cornet d'abondance dans ses ar- moiries. ni que nous parions encore tou- jours de gagner le Pérou i et de i ce n'est pas le Pérou a... On ne peut évoquer les splendeurs de ce magnifique pays sans songer aux Incas. cette tribu des Quichas. qui. jusqu'è la conquête des Espagnols. ne cessèrent de fournir les empereurs du Pérou. L'empire des Incas avait atteint un haut degré de civilisation. Le gouvernement en était parfaitement organisele souve- rain communiquait avec les gouverneurs des provinces et avec les chefs de ses armées au moyen de cordelettes portant des noeuds dont le nombre et la disposi tion avaient un sens bien déterminé. Des routes étaient tracées a travers l'empire et des forteresses étaient construites dans les pays conquis. Des monuments impo sants par leurs dimensions s'élevaient dans les villes. Des artisans habiles existaient dans tous les corps des métiersbijou- tiers. tisserands, céramistes. etc. dont les produits émerveillent encore toujours a présent... Le Soleil était leur Dieu suprè me. Ils avaient leurs Vierges du Soleil qui vivaient cloitrées et étaient analogues aux Vestales romaines. Ce passé somp- tueux du Pérou vous sera évoqué par Monsieur M P. Huvelle lors de sa pro- chaine conférence Impressions de voya ge aux pays des Incas et des Aztèques Rappelons que cette conférence sera suivie de la projection d'un magnifique film documentaire en première vision Ypres Les Mayas a travers les figes La conférence aura lieu le mardi 23 sep- tembre 1952 20 heures au Théatre Com munal. Entrée gratuite sur presentation de la carte de membre. Flink succes te Oostduinkerke. Nu het Zomerseizoen stilaan op zijn einde loopt, beginnen de specifieke zomer, athleten de spikes aan de haak te han gen De anderen echter, zij die voor het zware labeurwerk geen schrik hebben, zien reeds verlangend uit naar het cross- seizoen. waar ze nog eens hun hartje zul len kunnen ophalen. Als overgang tussen beide seizoenen, waren er Zondag 1.1. wedstrijden te Oost duinkerke kadetten 1000 m., scholleren 1500 ni en juniors-seniors 4000 m. Onze leperse club ging er met enkele mannen heen en het werd een mooi succes, voor al dan vanwege de jongeren, waaraan we zeker nog veel plezier zullen beleven. Bij de kadetten waren er niet minder dan 32 deelnemers. Onze mannen werden respectievelijk Bracke 2eCallens 5e en AUeweireldt 6e- Daarmede behaalden ze 13 punten voor de clubrangschikking, evenveel als Westkust, die echter de be ker wegkaapte, daar de winnaar van de koers tot deze club behoorde. Onze jon gens mogen dus terugblikken op een flin ke wedstrijd. Bracke zag zich slechts de eerste plaats ontglippen wegens het feit dat hij de sprint te laat inzette. Nu. al doende leert men De scholieren, die slechts zes man aan de start brachten, maakten er een onder onsje van. dat ze dan uitvochten in de sprint, die eindigde tussen een spelende muziekmaatschappij doorVan een be wogen eindspurt gesprokenMet al dat legde Wilfried Roelens beslag op de eer ste plaats. Verschoore werd 3e en Van- denbroere 6e. Daarmede staken ze ook nog de beker voor de clubrangschikking op zak. Beter kon het niet Drie «oude taaie» Fiey R-, Bosnians en Dehaene, namen deel aan de wedstrijd voor seniors, waar niet minder dan 34 concurrenten waren. Fiey die door een val enkele dagen voordien, zijn kansen niet naar behoren kon verdedigen, werd 14e. Bosmans 16e en Dehaene 17e. Met 47 punten legden ze tevens beslag op de 3e plaats. Flink zo Globaal gezien kunnen we dan ook te vreden zijnonze mannen deden te Oost duinkerke de leperse kleuren alle eer aar 1 (j. Met acht mannen trokken we Zondag laatst naar Estaires. waar we die ver maarde Franse ploeg (le Afdeling) in een vriendenwedstrijd hebben ontmoet- Zoals voorzien hebben we het onderspit moeten delven. Er moet echter gezegd dat er slechts twee vedetten uit de eer ste ploeg deelnamen en wanneer we de scoor van 53-30 beschouwen dan kunnen we daar gemakkelijk uit afleiden dat on ze ploeg een onbetwistbaar hardnekkige wedstrijd leverde. Onze jongens liepen wat verloren gedurende het eerste ge deelte van de match en zochten te vergeefs de weg naar de netten. De rust werd dan ook bereikt met een groot puntenverschil. Na een heerlijke verfrissing liep het wat vlotter van stapel en de achterstand werd dan ook ingelopen. We bestatigden een beter ploegverbandnu echter konden we vaststellen dat onze mannen nog niet volledig ingespeeld waren en ze zeker nog over het nodige uithoudingsvermogen niet beschikken. Onze reserven speelden ook een prach tige wedstrijd. De verdediging brak vele zware aanvallen van de oversterke tegen- strpvPT de aanvalslijn liet enkele prach- t'ge spelphazen zien maar was niet al te secuur bij het werpen naar doel. Alles samen genomen mogen we tevreden zijn over dit eerste heroptreden van onze bei de ploegen. Wel Is er nog een gemis aan uithoudingsvermogen, ook een ietwat aan tactiek en bij de reserven aan techniek, maar overigëns kunnen we met veel moed de kampioenschappen aanvangen. Zondag a s. krijgen we de eerste wed strijd van het seizoen en het gaat name lijk tegen Kortrijk Sport. Om 10 uur de reservematch en om 11.15 u. de eerste ploeg Dus mannen en beste supporters. Zondag rendez-vous op het Esplanade plein. BROS. 600 loten van 2.500 fr. tot 40.000 fr. (6897) PATRONAAT Zondag 21 September open van 5 tot 9.30 uur. Vanaf 5-30 uur alle voetbaluitslagen. Veel volk wordt verwacht. BASKET-BALL Zondag 14 Sept. II trokken onze kadetten naar Vlamertinge. Het nieuwe basket-ballterrein werd er voor het eerst in gebruik genomen. Wijl de J.SP.-spelers een kleine demonstratie gaven van het spel. werd door leider R. Heughebaert een kleine uiteenzetting ge geven van de reglementering, spelfouten, taktiek. enz... Er werd geëindigd met een kleine proefmatch tussen een Vlamerting- se en de J.SP.-ploeg. We moeten het eerlijk bekennen dat de gasten van Vla mertinge ons verwonderd hebben in hun spel en hun doelworpen Zondag a.s. gaat de eerste ploeg van JS-P. leper naar Kortrijk Sp. haar eer ste match betwisten van de competitie 52-53. Vertrek aan De Valk om 9-45 uur. Zorgen wij dat het een overwinning wordt Het entrainement schenkt reeds bevre diging. Nu de matchen aanvangen, ver wachten we alle spelers trouw op post de Donderdagavond op de koer van het patronaat van 7 30 u. tot 9-30 uur. Wedstrijden voor Zondag 21 Sept., 3e Af A Kortriik Sp. - J.S P. leper 11.15 u. Olb. Roeselare - Moeskroen B 11 00 u- Wikings B - Wikings A 1100 u. Herseaux - Beka A 16 15 U- Moeskroen A - Beka B 10 00 u-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4