FIL ^WERELD KALMAN ERICH UIT DE PRGCRAMMAS CINEMA OLD lEPER: CZARDAS VORSTIN met Marika Rökk en Johannes Heesters. De temperamentvolle Hongaar se iter Sylva Varescu. hierwegens 4 czardasvorstin genoemd, komt terug van een triomfale wereld tournee en bereikt Europa in Italië Het hoogste geluk dat een vrouw [kan beleven Dat is liefde te krijgen en liefde [te geven. Overal waar Sylva opgetreden is heeft ze een massa bewonde raars gevonden. Een van haar landsgenoten, de planter Feri van Buenos Aires, heeft zich in Sylva tot boven de oren verliefd. VoJ hoop volgt hij haar op het schip dat haar terug naar Europa brengt. Maar die hoop wordt enigszins teleurge steld. want Feri is zo heel jong niet meer. Hij gaat dan ook jeugd herinneringen bij het corps de ballet opfrissen... De meisjes, de meisjes, de meis- [jes van het ballet Beminnen licht, maar niet tra- [gisch. Te Taormina in Sicilië, doet een groot handelsman. Boni, zijn best om Sylva's gunsten te krijgen. Hij wil de roekeloze ridder spe len. en simuleert zelfs een aan slag. Maar... Die domme liefde Die maakt een mens warempel zo [blind ...zelfs als alle hoop tevergeefs js. Want Sylva heeft Edwin von Weylersheim ontmoet. In roman tische omstandigheden treffen ze mekaar midden in de nacht... Maar Sylva moet alweer verder... Er zijn meisjes als sirenen Maar wie liefheeft ziet maar ene... In het Orphéum, te Rome, waar Sylva nieuwe successen oogst, vindt ze Edwin in haar loge. Ed win. die eveneens de vrouw, en niet alleen de ster bewondert. Wat kan het hem schelen dat zijn ouders beslist hebben dat hij met de artsin Stasi trouwen zal Hij wil Sylva en geen andere, maar wil eerst alles met Stasi regelen. Ja, zonder vrouwen was 't een saaie [boel... zeggen Boni en Feri, die in wijn en czar das een troost in een Romeins restaurant gaan zoeken... Ja, vrienden, laten we vandaag vrolijk [zijn. Vrolijk zijn. Zeker. Des te meer als het toeval Boni dwingt, voor Edwin's vader te handelen alsof hij Sylva's echt genoot was... Wij doen het de zwaluwen na En bouwen gauw ons nest. Edwin gelooft zich in Sylva vergist te hebben. Hij stribbelt wel wat tegen, maar aanvaardt Stasi als vrouw. Te Parijs, in een geharrewar, speelt het toeval echter een liefdesintrige, bijzonder wanneer Syl va met haar pseudo-echtgenoot verschijnt. Dansen wil ik, juichen wil ik 'k Vind de wereld fijn... Edwin heeft zijn bruid totaal vergeten zodra Sylva verschenen is. De vergissin gen en misverstanden verdwijnen op het tempo van een heerlijke wals... Eng'lenseharen zingen feest'lijk Hebt lief... ELAN ffLMS COBY mm;-, emwfisnm- fit**, JwteemM Op 17 November 1915. première in het Johann Strauss theater te Wenen Czar- dasvorstinvan Emmerich Kalman. Het stuk blijft zonder onderbreking tot het begin van Mei 1917 aangeplakt. Nooit werd voorheen een operette zo Jang in Wenen gespeeld. Drie keer was Czardasvorstinver filmd in 1927 met Lilian Haid, in 1934, eerste klankversie met Martha Eggerth, en ook een Russische klankversie. In 1952 verschijnt Czardasvorstin opnieuw op het witte doek. met Marika Rökk. in een moderne kleurversie Het is een werkelijke weergeboorte. Dit onbekende iets... Het publiek van een schouwburgzaal breekt niet in daverend applaus los in dien dit onbekende iets er niet is. dank zij hetwelk een stuk opeens alles doet losdaveren. Indien er één componist van lichte muziek bestaat die dit onbekende iets kent, dan is het wel Emmerich Kal man. Zijn muziek vol vreugde, tempo, kleur en folklore, in een eenvoudige or kestratie. vormt de ruggegraat van de I nieuwe kleurfilm die volgens zijn operette gemaakt werd Czardasvorstin de 60.000 maal vertoonde «Czardasvorstin». 0 Vorstin Czardas Marika Rökk en Johannes Heesters zul len een reuzensucces oogsten voor hun vertolking in de nieuwe kleurfilm van Georg Jacoby. Vorstin CzardasMaar vergeten we degene niet die de muziek componeerde, 36 jaar geleden. Em merich Kalman. Een der meest gevreesde Muziekcritieken van Wenen, Professor Richard Specht, zei van hem Kalman's muziek is recht gegroeid, ze is fris. aardig, vol melodische vondsten, ze heeft de kleur en de gezondheid van de populaire kunst In Hongarije geboren, kwam hij in We nen leven, in Wenen waar hij 26 jaar leefde en werkte. Gedwongen te emigre ren in 1938. leefde hij tijdelijk te Zurich, dan te Parijs, om zich eindelijk te Hol lywood te vestigen, waar enige tijd na zijn aankomst een verfilmde versie van Gravin Maritza verscheen. In de Verenigde Staten is Kalman zo populair geworden als hij het in Wenen was. CINEMA CAPITOLE HET VOLK TEGEN O H AR A met Spencer Tracy. Wanneer Johnny O Kara wordt aange houden voor moord op zijn patroon Wil liam Sheffield, een groothandelaar in vis, besluit Jim Curtayne. een advokaat, die vroeger beroemde moordprocessen pleitte, de verdediging van de jonge man op zich te nemen, daar hij van zijn onschuld overtuigd is. Door deze beslissing is Ginny. de dochter van de advokaat verplicht haar huwelijk met Jeff Chapman uit te stellen. Op het proces blijkt de prokureur-gene- raal Louis Barra alle troeven in handen te hebben na het getuigenis van Franckie Korvac. die met Johnny samenwerkte en er hem van beschuldigt de moord te heb ben beraamd en ook te hebben bedreven. Een andere getuige ten laste, de matroos Sven Norson. zweert dat hij Johnny op Sheffield heeft zien schieten nadat hij hem van zijn aktentas beroofde. Daar Curtayne er zich rekenschap van geeft, dat hij de nederlaag zou kunnen lijden tracht hij Norson om te kopen om op zijn verklaring terug te komen. Nor son verklikt Curtayne evenwel aan Barra en overhandigt hem de cheque van de advokaat Johnny wordt veroordeeld doch Barra wil Curtayne sparen en laat hem toe be roep aan te tekenen. De advokaat bekomt dan een stevig alibi wanneer hij er in slaagt Carmelita Lanzetta. de vrouw van een gangster, te doen erkennen, dat Johnny bij haar was de nacht van de misdaad. Men moet dus nog alleen de misdadiger ontdekken. Met de hulp van de radiowagens der politie en door middel van een kleine zender hoopl Curtayne de bekentenis van de moordenaar in handen van het gerecht te spelen Het blijkt dat de dader niemand anders is dan James Korvac. de broeder van Franckie Terwijl Curtayne de bekentenis aan de politie wil doorzenden wordt hij even wel betrapt en neergekogeld. Johnny O'Hara wordt vrijgelaten ter wijl Barra uit bewondering voor Curtay ne. de kompromitterende cheque stuk scheurt Giny en Jeff kunnen thans trouwen en zullen de herinnering aan Curtayne. die stierf voor zijn rechtvaardigheidsideaal in ere houden. CINEMA OUD IEPER: EN HET LEVEN HERVAT met Elli Parvo, Lea Padovani, Vittorio Duse en Massimo Serato. 8 September 1943. Onder de slag van een onverdiend noodlot, stort het Italiaan se leger in elkaar. Het land werpt zich •n de chaos en wordt in twee stukken gescheiden. Cesare. een soldaat die reeds drie jaren front deed, ontvlucht te Milaan de gevan geniskampen en de deportatie en vervoegt de eigen woonst te Villavecchia. een dorp de Lombardische vlakte. Tussen de vluchtelingen, door de bombardementen uit de steden verjaagd, ontmoet hij Laura, de dochter van een zeer behendig tech nieken die werk vond in de steenbakke rijen van Villavecchia. De jongelieden vpelen zich tot elkaar aangetrokken daar rij eenzelfde ideaal voedende fascisten Duitsers verdrijven. En het is juist jegens dit ideaal dat Laura en Cesare hun reeds vastgesteld huwelijk verdagen. Cesare toch, zal het gebergte vervoegen, «m met zijn gezellen de partisanen-oorjog te beginnen Op de avond van zijn vertrek, gelukt 'tilde, de eigenares der steenbakkerij, wulps en lichtzinnig wezen, reeds lang Cesare verliefd, erin indruk op hem maken en zij raadt hem zijn vertrek Om hem tegen opeisingen te bescher- men geeft zij hem een betrekking in de steenbakkerij. Laura, diep verontwaar- 'gd. wil niets meer van hem weten. Maar °P een avond, als de partisanen in het orP dringen om aan de bevolking voed- uit te delen, aan de zwarte markt ontnomen, aarzelt Cesare niet langer. ®[Pringt op een wagen en gaat naar het gebergte. Onderwijl komen Duitsers Villavecchia fitten. Majoor Heinrich komt Matilde's tois bewoneneen gemakkelijke gele- ^heid tot het botvieren zijner ondeug- ïL Matilde wijst hem evenwel af. t)e partisanen. door Guido. Laura's va- bijgestaan, verenigen zich in de sa- - om een actieplan te beramen om öuits munitie-depot op te blazen. Zij door Mario. Cesare's broeder ver- raden, een laag en geldzuchtig mens. Ce sare kan evenwel ontsnappen aan de dood. Maar het uur der opstanding nadert. Het is de lente 1945. De radio stuurt de speciale zending uit. het signaal van de opstand De zon zal nog opstaan Cesare doodt Heinrich. terwijl Matilde in de dood haar vergelding vindt en Ma rio met het leven, zijn eigen verraad be taalt- Cesare en Laura verenigen zich voor immer in de nieuwe wereld die geboren gaat worden. CINEMA CAPITOLE: HUWELIJKSAGENTSCHAP met Bernard Blier, Michèle Alfa en Carette. Noël Pailleret is een brave jongen die door zijn iets of wat tyrannieke moeder vertroeteld wordt. In de kleine provincie stad die zij bewonen is hij een model bankbediende. Op zekere dag erft hij van een hem onbekende tante, die te Parijs woont. In de hoofdstad aangekomen om de erfenisformallteiten te regelen en er de vlam op het graf van de Onbekende Soldaat met zijn regiment aan te wakke ren. stelt hij vast. dat hij ingevolge deze erfenis de eigenaar is geworden van het huwelijksagentschap L'Union Jéróme. de factotum van zijn overleden tante, brengt hem op een nogal cynische wijze op de hoogte van de werkzaamheden- Hij verlangt naar zijn bank en zijn moeder terug te keren. Langzamerhand echter begint hij het nut van instellingen als zijn huwelijksagentschap in te zien zij zijn de redding van schuchteren en eenzamen. Samen met zijn levenslust, vindt hij het voorwerp van zijn dromen, zijn jeugdvriendinnetje, de charmante Gil- berte weer. En op een mooie dag. terwijl twee kliënten van L'Union op het ge meentehuis van een provinciestadje in de echt verenigd worden, begrijpen Noël en Gilberte dat zij hen binnenkort zullen navolgen en aldus een levende publiciteit voor het Agentschap zullen worden. Een toneeltje uit de Franse comedie i< Agence Matrimoniale» met Bernard Blier en Michèle Alfa in de hoofdrollen. CINEMA COLISEUM ROVERSEILAND met Jeff Chandler en Evelyn Keyes. Craig heeft intussen brand aan boord gesticht en vliegt met het goud in zijn armen de lucht in. Alleen op zee nestelt Vivian, die naar Kent toegegaan is. zich nu in zijn armen. In de haven van Macao, het schuilhol van piraten en avonturiers wordt een boot door de politie bewaakt, 't Is de boot van de duiker Steve Kent. die de 1.000 dollars die hij geleend had van de ban kier Lorca niet kan terugbetalen. Nu wordt het materiaal van Steve als waar borg genomen. CINEMA COLISEUM: LES REQUINS DU FLEUVE met Nicole Courcel en Frank Villard. Jean Michaut. een jonge bootsman, is eigenaar van de oude rivierschuit La Marie Het werk wordt hem, alsook veel van zijn gezellen, echter onmogelijk ge maakt door Levers, een rijke booteigenaar. Dezes dochter. Monique, is verloofd met Robert Girard en het is een publiek ge heim dat moeder Girard, tevens vennote van Levers, ook zijn minnares is. Monique heeft slechts één wensdit rusteloze leven op de rivier vaarwel zeg gen en zich op het land vestigen. Door een ernstig meningsverschil tus sen Jean en Robert, maakt Monique ken nis met eerstgenoemde. Het is het begin van een grote liefde- Samen met Nestor, een ander onfor tuinlijk bootsman, zal Jean alles in ht werk stellen om de plannen van de ben de LeverS-Girard te dwarsbomen. Door een dwaas geval komt Nestor ech ter in contact met het gerecht, waardoor Jean alleen in het gezelschap blijft van dezes vriendin, Maguy. Deze beproeft al haar charme om hem te verleiden en ge lukt erin, wat ze niet nalaat aan Moni que te vertellen. Wanneer Jean dan, onwetend van dit gesprek, aankondigt dat hij werk gevon den heeft op een boot en Monique tot vrouw vraagt, wordt hij- afgewezen. Hij verstaat er dan ook niets van. Ten slotte komt alles terecht, want we gens een vuile streek van haar vader, waardoor de moeder van Jean bijna de dood vond, zal Monique haar familie ver laten. om samen met Jean het harde leven, op de boot te aanvaarden. t j Op een avond maakt Kent kennis met de mooie Vivian Craig. Zij biedt hem 2.000 dollars aan om een kist met pharmaceu- tische producten die aan de zeeoever ligt. te gaan halen. Wanneer de kist aan boord is, bemerkt Steve dat het staven goud zijn en bedreigt Vivian met de politie, doch het is te laat want Steve is verliefd op haar. Volgens de wil van haar man. waarvan Steve nu ineens het bestaan ver neemt. zal het goud naar Hong Kong ge bracht worden waar Craig de vrijheid aan zijn vrouw zal geven. Ze geven het goud aan Lorca om het in kleinere staven te laten smelten. Daar na wordt het goud aan boord gestopt on der springstoffen om de zeeschuimer Bok- Ying te misleiden. Maar deze laatste volgt de boot van Kent, waarop Vivian en haar man plaats genomen hebben, op weg naar Hong-Kong. Steve loopt in een val door de zeerover gespannendoor de mist heen zwemt hij tot aan de boot van Bok-Ying en plaatst springstof onder het stuur. Craig. alleen op de boot met zijn vrouw en het goud. werpt dynamiet naar de zeeroversboot om haar te doen zinken en zo Steve te doden. Maar deze is slechts duizelig door de schok. Om haar man in de war te brengen, vertelt Vivian dat het goud zich niet op de boot bevindt. In zijn woede om het goud terug te vinden valt hij over de springstoffenVivian gaat intussen met een bootje Steve redden. Een mooie opname van Jeff Chandler in Roverseiland Een liefdestoneel tussen Jeff Chandler en Evelyn Keyes in de film Roverseiland

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 7