FILMWERELD U L P E N UIT DE PROGRAMMA'S dana dow reolisafin ov-Kt EEN Drukkerij DUMORTIER «HET YPERSCH MFHVSBlz. 7 1-11-195*2 flNEMA OLD IEPER IN DE STORM pana Andrews, Dorothy McGuire m en Farley Granger. Wij zijn in het begin van de Lente 1950. ingenieur Martin Greer, die geduren- if vier jaar onder de wapens was als hfitenant. leeft gelukkig met zijn vrouw en twee kindertjes. Hij is werk- v. _4 iron 7iin woHor TVi/-> laaD1 in het bedrijf van zijn vader, Tho- Greer. evenals zijn jongere broeder deques, die smoorlijk verliefd is op de ijeitoorlijke Carrie, dochter van rechter Turner poch dit gelukkig en onbekommerd be staan is van korte duur. De Verenigde Staten nemen het besluit troepen te zen- Hen naar Korea De jonge mannen wor den voor de keuringscommissie geroepen en Jacques wordt met de eerste groep op aeroepen. Deze commissie is voorgezeten ^,r de rechter Turner die steeds met lede Jsen de verhouding van Jacques met zijn dochter aanzag. Alle redenen om de jon- man van huis weg te zenden zijn de zijne en het gelukt hem dan ook de Jeden van de commissie er van te overtuigen dat Jacques goed voor de dienst is, niet tegenstaande het feit dat hij een wonde aan de knie heeft. Vol wrok tegen degene die hem heel duidelijk heeft aangeduid voor een mo gelijke opoffering vertrekt de jonge man. Zijn moeder en schoonzuster geven uiting aan hun afschuw voor de oorlog, doch andere offers zullen van hen gevergd wor den... Martin heeft geen rust. Hij wordt ge kweld door de wroeging. Kort voor het vertrek van zijn broer had hij geweigerd een verzoek te richten aan de plaatse lijke overheden om te voorkomen dat dén van zijn werklieden onder de wapens zou worden geroepen. De vader van deze jonge man had hem gesmeekt iets voor hem te doen, doch hij had stellig gewei gerd En nu verneemt hij dat deze jon gen niet weergekeerd is van een ver kenningsvlucht. Te meer wordt Martin's geweten ge kweld door de gedachte dat hij zijn land beter zou kunnen dienen in het leger dan in het burgerlijk leven. Zijn innerlijke wens zal vervuld worden door de tussen komst van zijn vriend, kolonel Harvey Landrum. die hem er toe aanzet dienst in het leger te nemen. Martin ontvangt een bevel zijn eenheid te vervoegen. Hij is uiterst bedroefd zijn vrouw en kindertjes te moeten verlaten, doch in de grond van zijn hart is hij gelukkig zijn on dervinding in dienst van zijn land te kun nen stellen, 's Nachts vertrekt hij. kust zijn beide kleintjes die slapen terwijl Nan cy haar tranen weerhoudt en hem vaar wel zegt met een glimlach... Jacques komt met verlof voor tien da gen. vooraleer naar het front te vertrek ken Hij en Carrie zijn onafscheidbaar. In de algemene vreugde besluiten de jon ge lieden hun levens te verenigen voor hij weer vertrekt. Zij begrijpen dat zij nooit gelukkig zullen zijn indien zij hun plannen niet uitvoeren. Carrie pleit hun zaak voor haar vader, die niet anders kan dan toestemmen voor zoveel vastbe radenheid. Hun geluk is als een zonne straal in deze sombere dagen. En zo ze geviert steeds de jeugd en de liefde, in dien er slechts een beetje vrede heerst in deze wereld. Indien U gehouden hebf van DE SCHOONSTE ONZER JAREN van Samuel Goldwyn zuil II komen kijken MARK «oV$v CINEMA OUD IEPER: DE DUIVELS VAN GUADALCANAL met John Wayne en Robert Ryan. Het bericht dat Majoor Dan Kirby be noemd werd tot bevelhebber van hun eskader werd heel koel ontvangen door de piloten van de basis van Hawaïka pitein Carl Griffin was het meest ont stemd van hen allen. Niemand had sym pathie voor Kirbyhij was onwrikbaar en zonder medelijden, was bijzonder streng en behandelde zijn manschappen niet als mensen, maar als een mecanisme waaruit zijn eenheid was samengesteld. Hij was een man van staal en kende slechts één ding zijn plicht. Griffin was een bijzonder goed officier en alhoewel hij geen sympathie had voor Kirby. achtte hij hem en nam steeds zijn verdediging op wanneer zijn manschap pen hun ontstemming te zijnen opzichte te kennen gaven. Hij leerde hem beter kennen achtte hem nog meer. maar ver foeide hem uit ganser harte. Kommandant Curan. geneesheer van het eskader, trou we vriend en bewonderaar van de Majoor, had schoon al het mogelijke te doen om er Griffin toe te brengen Kirby's psycho logie te begrijpen, maar deze, alhoewel Mj aannam dat de Majoor steeds blijk ?af van de grootste moed en zelfverloo chening en graag toegaf dat hij onberis pelijk was op alle punten, kon toch niet 'nstemmen met het feit dat hij de man- schappen behandelde alsof het pions wa ren op een schaakbord. Er kwam een ogenblik waarop Griffin f"ek niet meer bedwingen kon. Dit ge beurde na een gevecht tegen de vijand gedurende hetwelk, onder het koele oog van de majoor, verschillende vliegtuigen brandend in zee vielen, en hij Cow- Boyde schoonbroer van Griffin verbood op te stijgen met zijn Texaslaar- zen en, enige minuten later, een piloot voor dg krijgsraad deed verschijnen om dat hij, zonder opdracht, de formatie had verlaten om een Japanees vliegtuig af te schieten. Griffin zegde Kirby zonder om weg wat hij van hem dacht. Doch Dan Kirby, ééns te meer, ant woordde niet eens. Hij wist dat hij zijn plicht vervulde en dat de strijd en de ondervinding hem gelijk zouden geven. Al het andere kon hem niet schelen. De Majoor en Griffin zetten hun taak voort en namen samen deel aan de grote gevechten van Leyte. Tarawa en Iwo-Jima. Griffin kon bestatigen dat, in tijd van oorlog, goedheid en toegeeflijkheid slechts tot wanorde leiden. Hij zag gehele een heden verloren gaan door het gebrek aan vastberadenheid van hun overste, vlieg tuigen vernield worden door het indivi duele optreden van de piloten, soldaten vallen zonder rede omdat zij poogden hun kameraden bij te staan en naar eigen goeddunken handelden Hij leerde hard te zijn en onmeedogend. Hij dacht weldra niet meer aan de mensen die deel uit maakten van de divisie, maar slechts aan zijn divisie, die hij. kost wat kost. wou vrijwaren en tot de zege leiden. Hij ging zelfs zo ver aan zijn piloten te verbieden de formatie te verlaten om Cow-Boy hulp te bieden. Hij had begrepen wat een strijd in werkelijkheid was. Dan Kirby gaf zich rekenschap van het nieuw gedrag van Griffin en. wanneer hij een nieuwe post moest gaan vervoe gen in de Verenigde Staten, stelde hij hem aan het opperkommando voor om hem te vervangen. Op zekere dag wandelt Marie voorbij die groeve en ziet tot haar ontsteltenis hoe de makkertjes van haar zoontje zich bezig houden met het ongeval te recon strueren. Daaruit leert ze dat haar man de knaap opzettelijk heeft laten omkomen. Ze gaat naar huis. schiet haar man neer en geeft zich gevangen. Nu begrijpt Latour dat hij verantwoor delijk is voor dit ganse drama. Hij stelt alles in het werk om haar te redden, doch Marie blijft onverschillig. Ten uiterste gekweld schreeuwt zij haar leed uitzij wil niet gered worden. Aldus wordt zij tot 10 jaar opsluiting veroordeeld. Latour zal haar dan. met de medeplich tigheid van een agent, een doos sinaas appelen zenden en deze daad doet Marie mijmeren over vervlogen geluk, doch geeft haar tevens de kracht de droeve uren te doorkomen. Marie Charbonnier (Viviane Romance) heeft haar man gedood om haar zoontje te wreken. Op de beklaagdenbank wil ze geen erbarmen. Ze zal dan ook gestraft worden, al de pogingen van haar advocaat ten spijt. Dit wordt op aangrijpende wijze in de Franse film Passion weergegeven. CINEMA CAPITOLE: DE NIEUWE DAGERAAD met Arthur Kennedy en Peggy Dow. Tijdens een opdracht in 't Noorden van Afrika, is de Amerikaan. Larry Nevins. aan het hoofd gekwetst en naar het hos pitaal te Valley Forge in U S A gebracht, waar hij hoort dat hij blind is voor zijn verdere leven. In wanhoop wil hij zich zelfmoorden, maar de korporaal Flagg. ook zijn in structeur. belet het hem en tracht hem op te beuren. Larry moet nu leren zien met zijn vingers Hij wordt vlug een goede patiënt. De eerste moeilijkheid voor Larry is zijn toestand aan zijn ouders en zijn ver loofde Chris, die in Florida wonen, te vertellen. Tijdens een uitstapje in de naburige stad van Valley Forge, ontmoet Larry een jong meisje. Judy Green, en getroffen door de gevoeligheid van de blinde, wordt ze op hem verliefd. Larry is gelukkig een ware vriendschap te vinden, want hij komt die van zijn vriend, de neger Joe Morgan te verliezen die hij gekrenkt heeft zonder het zelf te willen. Enkele dagen later mag Larry met ver lof gaan dat hij bij zijn ouders zal door brengen Daar hoort hij dat zijn verloofde geen man wil die afhankelijk van haar is voor het verdere leven Ontmoedigd keert Larry terug naar het hospitaal waar hij de vriendschap van zijn vriend Joe Morgan en de liefde van de kleine Judy voor zijn ganse leven terugvindt. In De nieuwe dageraad wordt op aangrijpende wijze een der meest droe vige aspecten van de oorlog belicht. We maken er kennis met de wederaanpas sing van de oorlogsblinden, die zeker wel het zwaarst geteisterd werden. OUD IEPER PASSION met Viviane Romance. ,j ,ar'e Charbonnier zit op de beklaag- 32r.it Een advocaat pleit c pro Deo *5*kent haar- wel. in de zaal bevindt zich La- die haar 10 jaar geleden in drama- omstandigheden leerde kennen. ,j werd gekwetst bij een vlucht voor C>a hüitse P°litie en verpleegd bij de «rbopniers. Als enige dank voor Jac- q.!" sS5nes af tussen de echtgenoten. Charbonnier nam hij de liefde van zijn vrouw Marie. Deze werd zijn min nares te Parijs. Voor hem was het slechts spel. zij voelde werkelijke liefde. Toen zij zich bewust werd van het speels karakter van Latour. is Marie naar haar man teruggekeerd. Een zoontje werd geboren, waarvan Jacques Charbonnier wist dat hij niet de vader was. Hoewel hij van zijn vrouw hield, groeide zijn haat voor de knaap elke dag- En aldus speelden zich soms hef- Toen de kleine zeven jaar geworden was. kwam hij om in een zandgroeve, nadat Jacques aUes in het werk had ge steld om hem te redden CINEMA CAPITOLE: EEN DETECTIVE met Kirk Douglas. Eleanor Parker en William Bendis- Detective James McLeod is als onmee dogend rechter een gevreesde figuur ge worden in de onderwereld van Manhat tan waar hij van uit het politiebureau der 47e straat, alle overtreders der wet met een wrede hardheid achtervolgt. Koppig en oplopend, is deze vreemde held meer onderworpen aan zijn zieke lijke haat der misdaad dan aan zijn een voudige plicht Voor hem. maken inbre kers en moordenaars, deel uit van een gevaarlijke fauna die zonder onderscheid met éénzelfde onverbiddelijkheid moeten gestraft worden- Hij vergeeft hun geen enkele zwakheid, en de jonge Arthur Kindred die hij onder beschuldiging van diefstal arresteerde zal aan zijn veroordelingswoede niet ontsnap pen Nochtans heeft deze jongeling, ver blind als hij was door een onmogelijke idylle, meer een vaderlijke raad nodig dan een gerechterlijke vervolging. McLeod is er echter de man niet naar om zich te laten vertederen door Arthur's verloofde noch door zijn goedhartige col lega Lou Brody. Hij volgt elk spoor, ontmaskert elke schuldige met dezelfde onmeedogende scherpzinnigheid, maar toch blijft één doel zijn gedachten beheersen Dr Karl Schnei der. die hij ervan verdenkt verscheidene ontijdige bevallingen uitgevoerd te heb ben. achter slot en grendel brengen. De bewijzen zijn echter onvoldoende tegen de handige Schneider, en iedereen die niet zoals McLeod door een verschrikkelijke haat bewogen wordt zou de zaak reeds lang opgegeven hebben. De koppige hardnekkigheid waarmee McLeod aan deze zaak werkt, heeft de nieuwsgierigheid opgewekt van zijn chef luitenant Monaghan aan wie Sc tinei der's advokaat te verstaan geeft dat de detective door persoonlijke redenen aan gespoord wordt. Monaghan opent dan zelf een onder zoek. en hij ontdekt dat de verrukkelijke Mary. McLeod's echtgenote, vóór haar huwelijk beroep gedaan heeft op Schnei der's goede diensten i. Hij laat zich niet overtuigen wanneer de jonge vrouw hem verzekert deze misstap nooit aan haar echtgenoot bekend te hebben en hij eist een confrontatie. Na deze tragische biecht van een ver leden dat hij niet kende is McLeod als het ware vernietigd. Hij heeft zijn vrouw hartstochtelijk lief. maar zal deze liefde de schuld kunnen uitwissen Ditzelfde misdrijf dat hij zich tot taak stelde uit te roeien. De eerste woorden die hij uit spreekt zijn harde verwijten, en wanneer hij haar vuige vragen begint te stellen, ontvlucht een wanhopige Mary het politie bureau. Voor de jonge vrouw pleitend, overtuigt Lou Brody zijn vriend dat hij door zijn gemis aan vergevingsgezindheid zijn ge luk'verspeelt. Ontredderd maar deze waar heid inziende, tracht Mc Leod een ver zoening te bewerken, maar na de eerste liefdewoorden wordt hij opnieuw door bitterheid en jaloersheid verteerd, en. ra deloos van smart breekt Mary definitief met hem af. Gebroken door deze beproeving, keert McLeod naar het bureau terug waar hij. zich hardend tegen de vertwijfeling, het verhoor van Arthur voortzet. Intussen is een moordenaar, wel wetend dat hij niets meer te verliezen heeft, er in gelukt zich van een revolver meester te maken en hij houdt iedereen met zijn wapen in bedwang. In zijn ontgoocheling richt McLeod zich traag op en gaat op de bandiet af Droge schoten weerklinken en hij stort dodelijk getroffen neer. Zijn laatste daad is een daad van liefdadigheid de eerste misschien hij laat de jon ge Arthur Kindred vrij. In een laatste zucht vraagt hij vergiffenis aan haar die hij nooit ophield te beminnen voor al het kwaad dat hij haar berokkende. steeds het ideale geschenk. De grootste keus vindt U steeds ter 34, Boterstraat, IEPER - CINEMA COLISEUM: HET SPOOK VAN ZORRO met Clayton Moore en Pamela Blake- Jonathan White en zijn dochter Rita, eigenaars van de Pioneer Telegraph Com pany zijn van plan hun lijn door te trek ken tot de grenspost Ervin Bluffs. George Crane, een van hun werklieden, herbergt echter buiten de wet gestelden. die door alle middelen de plannen van White wil len dwarsbomen. De Indianen vallen op bevel van Crane de telegraafinstellingen aan doch Ken, de meestergast van White, komt tussen- zie vervolg volgende hlx-I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 7