Acke-Cailliau DE HAARD GERMAINE A Vandenberghe-Cherchye Is. VANNIE'JWENHDTZE Zonen HFT VPLRsCH MtXWs Biz 4 DF.ZE VAN 1940-1945 DE STRIJDERSKAARTEN Bijna al le strijderskaarten zijn toegekomen. Deze zullen eerstdaags door onze Voorzitter Jef Soete, persoonlijk aan de leden in het lokaal overhandigd worden. Verdere richtlijnen hierover zullen langs deze kroniek om. aan de belanghebben den worden medegedeeld. Meester-Kleermakersbond van leper, Poperinge en Omstreken Voot enkele weken heeft de kleerma- kersbond zijn werkzaamheden hervat. Op deze eerste vergadering werd door de Voorzitter het droeve nieuws medege deeld van het overlijden van Heer Jero me Debruyne. kleermaker te Oostvlete- ren. een minuut stilte werd ter zijner nagedachtenis bewaard. Wij zullen zijn ziel indachtig zijn op de jaarmis die zal opgedragen worden voor de overleden le den op Maandag 1 December te 9 uur in de ka Del van het Belle-Godshuis. Daarna werd het woord verleend aan de Heer Bob Ve'tman uit Moeskroen die in een zeer interessante voordracht handelde over de dikbuik patroonschets en pas. De tweede vergadering van deze winter heeft plaats Maandag aanstaande 17 No vember te 18 uur in de «Casino» Statie straat. Deze voordracht gaat door in sa menwerking met het Vakblad voor de kleermakerij, uitgevende Maatschappij MTSSET Doetingen Nederland, met als volgende onderwerp Moderne broeken en hun diverse pompfoutenhet belooft Iets interessants te zullen zijn. De jaarlijkse Ste Catherine feesten heb ben dit jaar plaats op Maandag 1 De cember. meer nieuws daarover Maandag aanstaande, in ieder geval staat een ver gadering met de Heer Alfons Noseda, Provinciaal afgevaardigde reeds op het programma. Wat onze verdere winterwerking be treft zullen er nog verschillende voor drachten ingericht worden, om onze leden te heioen de steeds moeilijker kliënteel naar behoren te kunnen bedienen, en aan de nieuwste modegrillen te kunnen vol doen. De Voorzitter leper. A. Vermeersch. De Voorz Poperinge. J. human. Bil DE VUURKRUISFN i WAPEN STILSTANDS HERDENKEN G Verleden Zondag trokken honderden Vuur kruisen op. naar de kerk der E t Paters Karmelieten waar de jaarlijkse H. Mis opgedragen werd. ter nagedachtenis on zer duurbare afgestorven Vuurkruisen en Strijders 40-45 Dit is telkenjare de inzet der herden king van de schoonste stonde die we 34 jaar geleden hebben beleefd Ieder soldaat die aan de IJzer heeft gestaan, beseft dat fen volle, alsof het pas gister gebeurd is Helaasvelen zijn sindsdien veel té vroeg en voor goed heengegaan en eerst en voor al. gaan onze gedachten naar onze ge liefde doden De oud - LJ zerra tten houden van mekaar en hoe kan het anders Vooraf de doden eren is een gebruik, een gewoonte waar van niet meer zal afgeweken worden. Naar de gesneuvelde makkers gaan steeds eerst onze gedachten, ook naar deze, die jaarlijks worden neergeveld als gevolg van het doorstane leed. Dit jaar hebben wij er nogmaal zóveel te betreu ren en hoeveel zullen er nog bijkomen vooraleer het jaar ten einde ia. Heel plechtig wordt de dienst door drie Paters opgedragen Vooraan zitten de overlevende Oud piotten van de IJzer. in vroom gebed ver zonken. in al hun eenvoud, waar het koud- officiële of commando van geen tel is. zonder militaire pracht, doch in diepe verering. Het gelegenheidssermoen wordt door al de aanwezigen spannend aanhoord. De betekenisvolle weergave van onze strijd, steeds en altijd in de eerste gelederen, op de voorposten. Ontroerende geschiedenis, doordrongen van het lijden, jaren ach tereen. De voorbereiding tot de dood 34 jaren zijn heen. hoeveel kameraden zijn U ontvallen wanneer uw beurt en.... het is zo mooi dat ge uw gevallen en afgestorven kameraden blijft geden ken. maar. Vuurkruisen. UW DODEN, zijn niet dood. zij leven in uw harten, was het besluit van de predikant en voorwaar, zij zien op ons neer vol eerbied, broeder lijkheid en dank. Wij hebben de makkers tersluiks gade geslagen. Wat ging er toen om in de har ten van die geknakte wrakken Vier ja ren hebben hele levens vernietigd. Dit zijn de mannen die in de oude tijd de oo'log hebben gewonnen. Offerande, met het grootste aantal Vuurkruisen die we ooit hebben gekend. Consecratie. Ons sym bolisch vaandel buigt, even symbolisch omringd door onze Voorzitter en Onder voorzitter. De Dienst loopt ten einde en onder de gedempte toon van het vaderlands lied. staan onze jongens dèèr. als levende mo numenten, waar in hun harten de namen van Diksmuide. Boezinge, Steenstrate. Mcrkem. Ramskapelle. enz. onuitwisbaar staan gegrift, symbolen van vreselijke strijd en... heldenmoed. Op deze eenvoudige, doch veelbeteken de manier werd de herdenking van de wapenstilstand ingezet door de mannen ui; de Doodsbrigade. door onze Vuurkrul- sen. Wegens plaatsgebrek wordt het verder verloop verschoven tot toekomende week. DE LIDKAARTEN 1953 Morgen Zondag 16 November wordt een begin ge maakt met het uitreiken der lidkaarten voor 1953. Een zestal bestuursleden zullen in het lokaal. Menenstraat 6. zetelen van 10 tot 13 uur. ten einde de talrijke leden met spoed te kunnen bedienen. In de week wordt ook bestendig geze teld. Wij houden er aan onze leden te verwittigen dat ze tegen einde December moeten in regel zijn. Dit is vooral in uw eigen belang. Verandering van woonst Het Huis Goemaere - Dubliquy MODEM 34, Meoenstraa* IEP ER zal vanaf IS NOVEMBER OVER GEBRACHT WORDEN naar de Zonnebekesteenweg, 66 (juist voorbij de Cité Ligy) (7129) Kon. I eoerse Schaakkring CLUBKAMPIOENSCHAP 1952-1953 5e Ronde Dinsdag 18 November te 20 uur le Klasse Kaestecker - Dubrulle Grimonprez O. - Dewilde Baert - Vandroemme Deroo - Jude La conté - Gits 2e Klasse Pyck - Delahaye Duhameeuw - Vandenhoven Grimonprez M. - De vacht Gh. Comardt - Bollaert Decorte - Knockaert Lemenu bye. 3e Klasse Depoorter - De vos Mennens - Gantois N. Grimonprez A. - Baudewijn B. Beernaert - Baete TJonck - Vandaele Christiaens L.bye Rangschikking na de 4e ronde le Klasse 1. Laconte. 4 op 42. Deroo en Dewilde. 3 op 4 4 Jude. 2i op 45. Vandroemme en Gits. 2 op 47. Kaestec ker 1^ op 4 8. Dubrulle en Baert. 1 op 4 10. Grimonprez O.. 0 op 4. 2e Klasse1. Bollaert en Pyck. 3 op 4 3. Knockaert. 2J op 34. Duhameeuw. 2J op 45. Vandenhoven. 2 op 36. Le menu. 2 op 47. Grimonprez M.. 1 op 3 8. Devacht Gh.. 1 op 49. Decorte. 0 op 2 10. Delahaye. 0 op 3 flf. 3e Klasse 1. Depoorter. 3 op 3 2. De- vos en Mennens. 3 op 44. Baete en Le menu. 2 op 36. T'Jonck, 2 op 47. Van daele. Christiaens en Beernaert. 1 op 3 10. Gantois. 0 op 4. JEUGDSCHAKEN Westvlaanderen - Oostvlaanderen Sl'l-51 Zondag 9 November ging te Oostende de le interprovinciale ontmoeting door tussen de jeugdschaakploegen van West en Oostvlaanderen. Deze was voorzien op 50 borden, doch 12 Oostvlamingen zonden hun katDat was zeer spijtig daar alzo verscheidene Westvlamingen, die grote verplaatsingen hadden gemaakt niet in de gelegenheid waren aan de kamp deel te nemen. Ook was dit natuurlijk een ver zwakking voor het Oostvlaamse team. De ze twaalf jongens die beloofd hadden deel te nemen aan de wedstrijd en niet tegen woordig waren hebben gebrek getoond aan opvoeding en fair-play. De heer ear lier. jeugdleider van Oostvlaanderen, die zich bijzonder inspant voor de versprei ding van het schaken onder de jeugd. In een kleine toespraak, stelde het gedrag van deze jongens aan de kaak en drong aan op meer verantwoordelijkheidsgevoel bij de jeugd. Wij maken hier van de ge leeenheid gebruik om ook twee ingeschre venen van de Ieperse ploeg, die niet aan de start verschenen en zich niet lieten verontschuldigen op de vingers te tikken. De inrichting was perfect en de Heren Spilliaert (Jeugdleider van Westvlaande ren) en B'lliet (Jeugdleider van Oost ende) verdienen alle lof. Het resultaat behaald door de Ieperse deelnemers kon niet verbeterd worden daar allen hun partij wonnen. Gerard Dewilde speelde rijn laatste match als jeugdkampioen van Westvlaanderen tegen de sterke kampioen van Oostvlaanderen. de heer Mauquol. die eveneens 'voor het laatst als jeugdspeler optrad. Gerard eindigde in schoonheid en behaalde een mooie overwinning en ver lat» alzo ongeslagen de jeugdcategorle. Tevens won hij een mooie prijs. De jonge Christian Havegheer maakte er korte met ten mee en zijn partij was amper een paar mimittr aan de gang of zijn tegenstre- ïf- stond mat. Zijn clubmakker Loonls André had het heel wat lastiger en was een der laatste om zijn partij te winnen. Ilier volgen de uitslagen van de Ieperse deelnemers le bordDewilde (K.I.S.K) wint. 4e bordVan Tilborgh (St Vincentlus- college) wint. 7e bord Mej. Devacht (K.I.S.K) wint. 13e bord Loonis (Kon. Atheneum) wint. 19e bord Havegheer (Kon. Atheneum) 20e bord Kelgnaert (St Vincentluscol- lege) wint- 27e bord Alleweireldt (St Vincentius- colleg's) wint. 2b? bordClarysse (St Vlncentiuscol- lege) wint. 32e bordVan Robaeys (Kon. Athe neum) wint. 36e bordLambelin (Kon. Atheneum) wint. De 4 andere deelnemers van het Kon. Atheneum behoefden niet te' spelen in de officiële wedstrijd bij gebrek aan tegen standers. Zij speelden een vriendenpar- tiitje met hun makkers van Oostende, die eveneens voor niets gekomen waren (voor her. was het echter niet zo erg!). Ver- faillie en Leclercq wonnen hun partij. Neirynck en Vandromme moesten echter het onderspit delven. Vermelden we nog dat de Heer Van Hoorde. Voorzitter van de Belgische Schaakbond, de inrichters de eer aandeed, de wedstrijd bij te wonen tot het laatste ogenblik. AANDACHT Verlangt U geen moeilijkheden met uw mazoutkachel of centrale ver warmingsapparaten. gebruikt alleen de Speciale Esso Mazout Te verkrijgen bij Off. verdeler der Esso producten Kaai West 6 - IEPER - Tel. 253 Trouwe en spoedige bediening ten huize. (7053) DE MARIASCHOOL LAMOTTE IN FEEST 200-jarig bestaan met luister gevierd De Mariaschool La motte was Zondag in feest, ter gelegenheid van haar 200- jarig bestaan. Immers in 1752 stichtte Jonkvrouw Clara Van Zutpeene-Lamotte het klooster en de school van de Zusters van Maria, in onze stad beter gekend als de Lamotten Het verdienstelijk werk van deze con gregatie hoeven we zeker hier niet nader te belichten, want de waardering die deze school in onze stad en dan vooral op de volkrijke buurt van St Pieters geniet, spreekt boekdelen. Het kon niet anders of deze viering moest tot iets luisterrijks uitgroeien. Zondag 9 November zal dan ook als een gulden dag in de annalen van de Lamotteschool geboekt worden. De feestviering werd ingezet met een piechtige dankmis in de St Pieterskerk, te 10 uur opgedragen door Z.E.H. Pastoor Wicht Talrijke oudleerlingen en sympa thisanten waren op deze kerkelijke plech tigheid aanwezig. ZK.H. Brutsaert. dio cesaan schoolopziener, hield een passend gelegenheidssermoen Na de H. Mis werden de E.E. Zusters per auto naar het stadhuis gevoerd, waar ze in de raadzaal verwelkomd werden door de h. Burgemeester Vanderghote. om ringd docr de schepenen Dehem. Muiier en Robyn. gemeenteraadsleden Capoen. Pattyn. Rouseré. en stadssecretaris A. Ver sailles. Onder de genodigden bemerkten we nog Z.E.H. Deken Verhaeghe. Z.E H. Brutsaert. Z.E.H. Wicht, pastoor van Sint Pieters. alsmede de onderpastoors van deze parochie. Ir rijn welkomwoord legde de h. Van derghote de nadruk op het verdienstelijk werk van de congregatie, wegens de op voeding en het onderricht der kinderen, waarvoor ze in de stad en vooral op Sint Pieters. de algemene sympathie der be volking wegdragen. Wijzend op de goede en minder goede dagen voor de school, bracht hij het jaar 1384 in herinnering, toen de zusters uit nun school verdreven werden door het stadsbestuur, zoals de legende verhaalt «op het ogenblik dat ze aan tafel zaten en fricadellen atendit feit gaf aan leiding tot het ontstaan van de naam Fricadellen die nu nog aan de school gegeven wordt, die zich na het vertrek van de congregatie, in de gebouwen kwam vestigen- De o. burgemeester vroeg ook de aan dacht voor de talrijke kinderen, die tij dens de voorbije 200 jaar in de school onderricht genoten, waaruit hij besloot dat de E.E. Zusters zeer veel goede vruch ten en zeei veel goed zaad hadden te kie men gelegd, waarvoor hij hen nogmaals dankte. Op de. gemoedelijke wijze hem eigen. sprak Z.EH. Deken Verhaeghe daarop een passend dankwoord uit. voor de ont vangst die de E E. Zusters op het stadhuis genoten hadden. Hij verheugde zich er ever dat de naam, Lamotte zo passend voor het nageslacht werd bewaard en in eer wordt gehouden, doch hij drukte er over zijn spijt uit dat de naam van ka nunnik Var Roo. niet op dezelfde wijze overgeleverd werd. daar deze bij de stich ting van de school een voorname rol ge speeld had. Tot slot dankte hij nogmaals de here» burgemeester, schepenen en gemeente raadsleden voor het onthaal en wenste de Zusters bij het overschrijden van de twee de naar de derde eeuw niet al te veel emoties maar hoop op een goede toe komst. Hierop werd de erewijn geschonken, waarna de h. Wicht het stadsbestuur uit nodigde op de feestavond. Toen de E E. Zusters zich daarop naar beneden begaven, voor een groepsfoto aan de poort van het stadhuis, werden zij be groet door het lied van de MariaschooL dat door de leerlingen van de schooL die inmiddels in de ingangspoort verzameld waren, geestdriftig werd gezongen. De E E. Zusters werden vervolgens op nieuw naar de Lamotteschool gevoerd, waar een feestmaal hen wachtte. Deze viering werd besloten met een feestavond aangeboden door de leerlingen, ten voor dele van de bouwwerken der nieuwe be waarschool en der Middelbare huishoud school. Vermelden we tot slot nog dat de jubi lerende kloostergemeenschap thans rijf kloosterzusters telt. die reeds 50 jaar ea meer kloosterleven hebben, namelijk Eer waarde Moeder Overste Marie, sedert 1893 in het klooster Eerw. Zuster Clara, se dert 1894 Eerw. Zuster Vincentia. sedert 1897 Eerw. Zuster Margriet, sedert 1900 en Eerw. Zuster Germaine, sedert 1902. We bieden de Eerw. Zusters dan ook onze beste wensen aan bij deze Jubel- viering. De Jubilerende Kloostergemeenschap, met op de voorgrond Eerw. Moeder Overste, Z.E.H. Deken Verhaeghe, Z.E.H. Wicht, burgemeester Vanderghote en schepenen Dehem, Muiier en Robyn. (MT DAMES! Wast in de Nieuwe WAS EN ZELFWASSERIJ Dikkebusstw. ISO - IEPER Tel. 142 Automatisch of niet - Automatisch naar keus t AANDACHT: Wij wassen Uw was. leveren het werk en al de produkten WINDDROOG voor 7 50 fr. het kilo. Ook Mangel en Kastklaar - Was. Doet een proef en U zult zeker kliënt blijven want Uw was zal hagelwit zijn. buiten gedroogd en niet gemengd met andere wasten (6837) Aux Amis de la Langue Francaise a Un inspecteur vous demande a et la Presse. La presse de tout le pays a unanimement célébré le trés grand succès remporté par le Théfitre National de Belgique dans la pièce bouleversante de PriestleyUn inspecteur vous demandeNous citons quelques extraits pris au hasard Un spectacle 4 ne pas manquer qui fait honneur au ThéStre National et 4 son remarquable animateur(Le Face- è-main, Bruxelles). La Troupe du ThéStre National fait merveiUe dans cette oeuvre. Les inter- prêtes sont parfaits. Leur jeu d'une in telligence fouillée est un plaisir de haute qualité pour l'amateur de théStre(Le Matin. Anvers). Chacun des comédiens sert admira- blement par delS le National, le ThéStre beige tout entier(Pourquoi Pas. Brux elles). La pièce et l'interprétation sont bou- lcversantes(La Nouvelle Gazette de Bruxelles). Supérieurement mis en scène par MM. J. Huysman et R. Geröme Un inspec teur vous demandecompte parmi les meilleurs spectacles qu'ait jamais présenté le ThéStre National de Belgique(Le Peuple de Bruxelles). Cette brillante réussite d'un genre ex- ceptionnel suscité notre admiration(Le Courrier du Soir. Verviers). Cette pièce haletante a été jouée avec une maitrise et une mesure incompara- bles» (La Métropole. Anvers). Nous pourrions multiplier les exemples. Rarement spectacle a regu un accueil aussi enthousiaste du public et de la cri tique... Rappelons que la pièce sera pré- sentée au ThéStre Communal ce samedi soir 15 novembre 1952 S 20 heures Quel ques places sont encore disponibles au Boerenhol (Tél. 246). Ping-Pong Club voor Dames en luffrouwen Op Woensdag laatstleden greep in het Hötel Splendid et Britannique te leper de stichtingsvergadering plaats van een nieuwe Ping-Pong club voor Dames en Juffrouwen. De trainingen zullen regel matig doorgaan op elke Maandagavond. Er zal worden gezorgd voor doelmatige opleiding van de nieuwe leden die nog niet regelmatig konden oefenen. Eventueel zullen competitiematchen aan huis en op verplaatsing worden ingericht. Belangstellende Dames en Juffrouwen kunnen zich permanent laten inschrijven in het Hötel Splendid et Britannique Grote Markt 17, leper. N. C. M'HHoncfandsverbonrl Gewest leper. EERSTE GEWESTELIJK WINTERFEEST OP ZONDAG 16 NOVEMBER Er zijn nog slechts enkele voorbehou den zitplaatsen beschikbaar, voor diege nen die willen profiteren van het kosteloze Winterfeest, dat aangeboden wordt aan onze leden en hun gezinsgenoten. De groep Elck wat wilsuit Brugge, treedt op met een bont programma van de fijnste snee. in de zaal van de Hostel- lerie St Nicolas, de Stuersstraat 6. Deuren open te 15.45 uur. Gordijn te 16.15 uur. Einde van de voorstelling te 19.15 uur. Onze leden van de buiten hebben dus nog allerlei gelegenheid om thuis te ge raken. Wie een voorbehouden zitplaats begeert, kan zich daartoe nog kaarten aanschafTen tot vóór 15.30 uur op Zondag 16 dezer, in het Gasthof 't Zweerd, Grote Markt 2. NATIONAAL VERBOND DER ZELFSTANDIGE MEESTERKLEERMAKERS De heer Dupan, de gekende vakleraar uit Brugge, maakt hierbij bekend, dat hij op Woensdag 19 November, te 15 uur stmt, zal optreden in de zaal van het Gasthof 't Zweerd. Grote Markt 2. te leper, met volgend onderwerpHet vermijden van de meest voorkomende fouten bij het kleermaken Daarna zal hij het programma ontvou wen van een reeks lessen, met het oog ot> de herscholing van kleermakers en kleermaaksters dewelke eerlang, om de 14 dagen, in de zaal van het Gasthof 't Zweerd zullen plaats grijpen. immii De Koninklijke Nederlandse Schouwburg te leper Opvoering van «HET DORP DER MIRAKELEN Op Woensdag 19 November 1952 te 20 uur, gaat in de Stadsschouwburg een offi ciële gastvoorstelling van de Kon. Neder landse Schouwburg door. onder de aus piciën van het Davidsfonds leper Met Robert Marcel in de hoofdrol, flink bijgestaan door Germaine Loosveldt. Re- my Angenot. Jan Cammans, Jos Mahu e.a. en onder regie van Gaston Vander- meulen. wordt het vrolijk mirakelspel van Gaston Mariens. Het Dorp der Mirake len voor het voetlicht gebracht. Dit nieuwe mirakelspel van Gaston Mar tens is ontstaan door het feit dat enige inwoners van een Waregems gehucht, ge naamd Nieuwenhove. op eigen krachten een kerk hadden gebouwd om niet meer naar de ver afgelegen gemeentekerk te moeten gaan. Ze bouwden dus die kerk ondanks het verbod van de pastoor. Zo ontstaat een koude oorlog, die tot warme schermutselingen aanleiding geeft. De kerk zal tenslotte toch door de geeste- j lijke overheid worden ingewijd maar slechts na een hele reeks gebeurtenissen, tot valse mirakels toe. Deze gebeurtenis sen lokken de daverende lach uit. Want Pier Amerlinck, de forsige smid, hoofd van de beweging tot inwijding van de nieuwe kerk. is van geen klein geruchtje vervaard. Hij duikt zowaar onder, insce- neert een zelfmoord, mirakelt er fameus op los. maar omringd door een kleurige schare partijgangers, één voor één schil derachtige types, zal hij het pleit tenslotte winnen. Prijzen der plaatsen50, 40. 30 en 20 fr. Kaarten verkoopCafé Boerenhol. Van- derpeereboomplaats, leper. DE IEPERSF NACHTEGAAL Algemene bond van Vogelliefhebbers uit het Ieperse- Lokaal: «Christen Volkshuis», St Jacobstraat 28, leper. Tel. 650 De algemene vergadering gaat door op Zondag 30 November te 3 u. namiddag in het lokaal. i Twee vreemde voordrachtgevers treden I op. Een bizondere verrassing voor de leden. Alle leden zijn verwacht. Niet-leden hartelijk welkom. De leden die vogelzaden willen bestel len (minimum 5 kgr. per soort) gelieven dat te doen op de algemene vergadering- is de enige met algehele frontcirculatie Laag in prijs. Groot verwarmingsvermogen. In .welke stijl uw meubelen ook mogen zijn, sierlijk in lijn, weelderig van uitvoering. Onafbrandbare Ignis-lak. Brandt alle soorten steenkolen. Elverdingestraat 84 IEPER

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4