FILMWERELD Gumotü? ÜN AHERICAIN A PAWS UIT DE PROGRAMMA'S wssrammssmBm llSaEislu» Kleeft alles Te verkrijgen Drukkerij DUMORTIER (8«OSCAR») 4, GENE KELLY* GEORGES GUETARY LESLIE CAPON «OSCAR LEVANT* NI NA POCH- ^5* mm I a HET ÏTERSCH NIEUWS BJ« 8 15-11-1M4 C*N*MA OUD ZEPER HET FEESTMAAL DER SMOKKELAARS Fru^oise Rosar, Jean-Pierre Kerien, And ré "Valinj en Kathe Haack. Ren dorp <jjp de grens van drie Janden nat! Holland, rechts Duitsland, in bet ■idden België. Ren dorp waar drie verschillende we relden samenwonendeze der arbeiders, •deze der smokkelaars, deze der tolbeamb ten Rerst de "wereld der werkers Sinds ■neer dan honderd jaar is de familie De- ■teuse aan het hoofd ener schoenfabriek. De zaken zijn op dit ogenblik moeilijk om uit te voeren moeten vele formalitei ten vervuld en vele toelatingen bekomen worden. En Mijnheer Au guste Demeuse ia pessimist niettegenstaande zijn vriend schappelijke ommegang met zijn perso neel. De Duitse markt boezemt hem be lang in terwijl de Duitse grens gesloten ia. Men spreekt van de Belgisch-Holland se grene te openen, hetgeen de grote on- In zijn overhaast heeft hij onverrichter zake de jonge douanier toegelaten aan Siska het hof te makende meisjes val len in de meest ondernemende armen, i Het gevolg hiervan is een heftige ruzie en Siska verlaat het ouderlijk huis om zich bij Pierre te vestigen. En hier vindt zij Elsa gevestigd. In haar blinde woede laat zij de honden van Pierre op haar mededingster los. Vreselijk gebeten wordt de jonge Duitse ter verpleging in het hos pitaal opgenomen terwijl Siska vertroos ting zoekt bij de werklieden der fabriek waar Jet de syndikale afgevaardigde, haar de oorzaken uiteenzet welke de fa briek in gevaar brengen. In een feest- en kermisstemming wordt de doorgang vrij gegeven voor de koop waren aan de Belgisch-Hollandse grens. Deze eerste stap naar de zo moeilijke een making van Europa wordt met luister gevierd en Mijnheer Demeuse. dewelke burgemeester is van een grensdorp heeft een rede gehouden. tegen zijn belangen en zijn vrouw in... Het was toch een mooie dag... Het feestmaal der smokkelaarswerd vervaardigd naar een scenario van •■se landgenoot Charles Spaak. Naast Franse artisten, treden ook nog Duitse en Nederlandse erin op, zodat men wel van een internationale film mag gewagen. dernemingen zou bevoordeligen. doch de kleine ondernemingen zou blootstellen aan Hollandse mededinging. Demeuse is onge rust en zijn vrouw nog meer. Zij vreest sociale verwikkelingen, de economische eenheid met Holland, een nieuwe oor log en verlangt naar Zuid Amerika uit te wijken. De wereld der smokkelaarsin deze hoek van Europa verrijkt de smokkelarij nel degenen welke niet kunnen weer staan aan de verleiding van het gemak kelijk verdiend geld. Het volstaat dat de koffie de weg oversteekt welke België van Duitsland scheidt om vijfmaal in waarde te stijgen, en Pierre heeft snel begrepen dat hij hiermede op een paar maanden neer kan verdienen dan gedurende een eeuw zijn zagerij uit te baten dewelke hem slechts tot alibi dientaan het hoofd van een groepje vastbesloten jongens, tart hij de wetten met alle hieraan verbonden gevolgen: gevang of misschien de dood... Rn ziehier de wereld der douanebe ambten eenvoudige mannen, bespot door de enen. miskend door de anderen, en met veel te weinig om een doelmatige •ontrole te kunnen uitoefenen. De jonge ren doen wat zij kunnende anderen berusten geen moeilijkheden en leve het «p rust gaan. De brigadier Achille Van Mol droomt van de dag waarop hij de douane kan verlaten, een herberg over nemen en zijn nachten, lekker warm, in een bed kan doorbrengen... Drie werelden, dewelke ons te zamen gebracht worden door Siska. hartstochte lijk en boeiend jong meisje. Zij is de dochter van brigadier Van Molzij is be diende in de schoenfabriek, zij bemint Pierre. Maar Pierre, welke een gevaarlijk be roep uitoefent, en hiervan houdt, is geen trouw man. Tijdens zijn vele reizen naar Aken heeft hij een jonge Duitse ontmoet, ïlsa dewelke met haar moeder in een kelder der geteisterde stad woont Alle jongens der familie zijn gedood, en in de harde naoorlogse jaren, heeft Elsa, zoals men zich inbeelden kan. brood, conserven, eigaretten, onvindbaar in de winkels, doch door de soldaten der bezettende legers aan him uitverkorenen uitgedeeld, beko men. Pierre is op haar verliefd... Niet tegenstaande al wat Elsa overkomen is. vindt hij haar rein... Hij neemt haar mede naar België De brigadier Van Mol heeft als kost gast een jonge tolbeambte genomen, waar van hij zijn schoonzoon zou willen maken. Nochtans, wat Demeuse vreesde is ge beurd. Een belangrijk kontrakt met Duits land werd vernietigd door de regering geen deviezenEn de Hollandse mede dinging laat zich onmiddellijk gevoelen. De Hollandse werklieden werken aan la gere lonen dan de Belgen. Demeuse heeft zijn bedrijfsraad bijeengeroepen om de toe stand te verklaren e Ofwel aanvaarden de Belgen een loonsverlaging, ofwel sluit ik mijn fabriek.Waarop de syndikale afgevaardigde antwoordtMen opent geen grenzen om de levensstandaard der werkende klas te verlagen. En er wordt gestaakt... Maar het zal geen gewone staking zijn Gesteund door zijn vrouw welke hier de enige gelegenheid vindt om naar Zuid Amerika uit te wijken, besluit Demeuse het huurkontrakt voor de machinen tot schoenfabrikatie niet te hernieuwen. De stakers besluiten zich tegen de ontman teling der fabriek te verzetten. Doch wat kunnen zij tegen gewapende rijkswach ters Intussen heeft Pierre en zijn smokke laars het aan de stok met een mededin gende bende. Zij waren hun zaken met vuistslagen en revolverschoten aan 't re gelen als zij door de tolbeambten verrast werden. Onmiddellijk vallen zij gezamen lijk de douaniers aan en kunnen de koop waren en hun gekwetsten redden. Pierre en Hans, de leider der Duitse smokkelaars stellen zich akkoord en besluiten zelf de Duitse grens te openen voor de vrije door gang der koopwaren. En om te beginnen stellen zij zich in dienst der stakende arbeiders. Daar de fabriek onmiddellijk kan gered worden door levering van vijf tien duizend paar schoenen aan een Duitse koper, zullen zij de koopwaren overbren gen en aldus hoop geven aan de werklie den, dewelke zich reeds tot vaste werk loosheid gedoemd zagen. In een onredelijke wereld helpen enkel onredelijke midde len. Een grens openen helpt niet veel om Europa te maken men moet alle gren zen openen. En de smokkelaars vieren hun over»inning tijdens een lustig en spot tend feestmaal. Tijdens al deze wederwaardigheden is Pierre meer en meer aan Elsa gehecht. Siska is met Jef wiens eerlijkheid en moed haar bevallen, terwijl Demeuse de leiding van de fabriek aan zijn zoon af staat: welke ook de sociale of politieke moeilijkheden zijn voor de jonge Michel Demeuse. de vlucht bij de Patagoniërs kan geen eerbare oplossing zijn... CINEMA OUD IEP ER RACKET met Robert Mitchum en Liza be th Scott. Gedurende vele jaren heeft het bende- boofd Nick Scanion in al zijn onderne mingen geslaagd, dank zij zijn handig heid maar ook zijn voorzichtigheid. Een grote reeks successen had voor gevolg dat hij minder voorzichtig werd. en. op zekere dag. een fatale vergissing beging. Wan neer Higgins, candidaat voor de plaat selijke verkiezingen die de bende min of meer had geholpen, ontmaskerd werd en Nick Scanion vaststelde dat hij in werke lijkheid een agent was van de federale politie, deed hij hem neerschieten door twee van zijn mannen. De moord was nochtans niet voltrokken zonder getuige en. wat erger was. de ge tuige was niemand anders dan de agent Johnson die één van de moordenaars her kend had. Dit was nog het ergste niet. maar Johnson maakte deel uit van de keurgroep die onder het commando stond van kapitein Mac Quigg, die niet om te kopen was. En Mac Quigg had gezworen Scanion te krijgenHij ging zeer intelligent te werk. Wetende dat de gangster alle mo gelijke maatregelen had moeten treffen om een onderzoek te doen mislukken, trachtte hij te weten te komen welk zijn zwak punt was. Weldra stond het vast dat het de jongere broer was van Nick. een nietsnut, die zich niet veel bemoeide met de zaken van de bende, maar die door zijn oudere broer letterlijk aanbe den werd Na een onderzoek was het Mac Quigg mogelijk genoeg kleine wetsover- schrijdingen van Joe Scanion bijeen te krijgen om hem te doen aanhouden. Op zijn order hield Johnson gelast met de hele zaak Joe Scanion aan. Een be hendige ondervraging, en de onverwachte tussenkomst van Irene Hayes, de ver loofde van Joe. leverde goede resultaten op. Irène. onder de indruk van de gang van zaken en verontwaardigd door de hou ding van haar verloofde, vertelde al wat zij wist en deed omtrent Nick de meest overtuigende onthullingen. In het nauw gedreven verdedigde Nick zich volgens zijn persoonlijke brutale me thode. niettegenstaande de dringende ver zoeken van zijn invloedrijke medeplich tigen. Welch, de candidaat die Higgings verving, en Turck. een gewetenloos politie man. Zonder onderscheid trachtte hij al degenen die hem bedreigden te treffen. Hij begon met Mac Quigg. maar zijn poging hem om het leven te brengen mis lukte. Een bom ontplofte in de woning van de kapitein, maar deze was juist uitge gaan Ook Irène trachtte hij te doden maar het wantrouwen van het meisje ten opzichte van Nick Scanion redde haar het leven. Johnson kwam dan aan de beurt want deze werd al te gevaarlijk voor Nick De politieman was moedig en voorzich tig.. Twee mannen van Nick achtervolg den hem doch hij gelukte er in hen neer te schieten. Nick had nu geen keus meer hij zag zich verplicht zelf Johnson te doden. Deze moord betekende het einde van de gangster. Achtervolgd door de politie, aangevoerd door Mac Quigg. werd hij weldra ingehaald en gevangen genomen. Er bleef hem nochtans één redding over. Al was hij de gevangene van zijn vijan den. toch had hij nog bondgenoten in de plaats, Welch en Turck. Hij eiste van hen dat zij hem zouden helpen te ont vluchten. Zij weigerden, aanhalend dat het voorzichtiger zou zijn dat hij tot na de verkiezingen in het gevang zou blijven. Nick Scanion werd woedend en dreigde op zijn beurt alles aan de politie te ver tellen. Turck deed of hij akkoord was om hem te laten ontsnappen, gaf hem een ongeladen revolver, deed het venster dat op de hulpladder uitgaf open, en, wijl de gangster dacht te ontvluchten, kogelde hij hem neer. CINEMA COLISEUM DE KARAVAAN- DER ONTSNAPTEN met John Payne, Dennis OTKeefe en Arleen Whelan. De actie grijpt plaats in 1863. Vijf galei boeven, ontsnapt uit de gevangenis van Salt Lake, vluchten door de woestijn, ge leid door hun chef. de onverbiddelijke Pete Black. Door ontbering uitgeput, zijn de bandieten op punt door hun achter volgers ingehaald te worden, wanneer zij een kleine groep landverhuizers ontmoe ten die in California een nieuwe gemeen schap gaan stichten. De galeiboeven ver plichten de leider der karavaan, de pre dikant Jacob Karns, hen als medereizi gers op te nemen. Pete komt weldra onder de invloed van de mooie Rose Billings, de verloofde van de predikant. Het jonge meisje voelt echter diepe afschuw voor het brutaal optreden van de bandiet, ofschoon hij haar nochtans niet onverschillig laat- Pete wil ten alle prijze de reis bespoedi gen. en ondanks Jacob's waarschuwingen, verplicht hij de karavaan een kortere weg te nemen doorheen een dorre streek waar in geen druppel water te vinden is. De ongelukkige trekkers bevinden zich weldra in een erbarmelijke toestand te- neergedrukt en ontmoedigd kennen zij de hardste ontberingen. Zij worden door een storm overvallen en de streek wordt in een ware modderzee herschapen waarin de zwaar beladen wagens blijven steken. Om de wagens te verlichten beveelt de bandiet al de bagage achter te laten. Voor een kus zal Rose echter van Pete haar koffer mogen behouden. Tot grote ontsteltenis harer medereizi gers trekt Rose haar fijnste klederen aan om Pete te behagen, tot wie zij zich on weerstaanbaar aangetrokken voelt. Zij oefent ten andere een weldadige invloed op de bandiet uit want hij verzet zich te gen de misdaden der andere boeven. Wan neer deze zich van het geld der kolonis ten willen meester maken, gaat hij met ha.i een onverbiddelijke strijd aan en wordt zwaar gekwetst. Jacob redt hem van een zekere dood door de kogel uit zijn wende te halen terwijl Rose hem met liefde en toewijding verpleegt De karavaan bereikt eindelijk Angel's Creek, waar de trekkers besloten hadden zich te vestigen. Pete biedt zich aan om het dorp te helpen bouwen. Jacob stemt toe. hopend de bandiet terug op de rechte weg te brengen. Pete en zijn handlangers worden te werk gesteld aan het uitgraven van een onder aards magazijn. Wanneer zij tijdens hun arbeid de rotsen met dynamiet doen sprin gen ontdekken zij een goudmijn. Wel we tend dat dit goud de ondergang van het vredige dorpje betekent besluit Pete Jacob op de hoogte te brengen van hun ontdek king. Maar de andere boeven willen het goud voor zich zelf en zij trachten Peje van kant te maken. In de hieropvolgende strijd wordt Pete dodelijk gewond, maar in een uiterste krachtinspanning werpt hij een lantaarn in een ton buskruit. De tun nel ontploft en de bandieten worden on der het puin begraven. De nieuwe gemeenschap zal voortaan in vrede leven, terwijl Rose, wijzer worden door de verschrikkelijke beproe ving. naar Jacob terugkeert. Een hardnekkig strijdtoneel uit de boeiende avonturenfilm De karavaan der ontsnapten CINEMA COLISEUM DE GRILLEN VAN SUZANNA rfiet Joan Fontaine, George Brent en Dennis O'Keefe. Bij het uitstappen van een militair vlieg tuig. valt Susan Darrel, een jonge, zeer charmante actrice, in de armen van de grote industrieel. Richard Aiken, die spoe dig onder de invloed is van de schoonheid en de manier van grote dame der jonge vrouw. Hij wacht dan ook niet haar ten huwelijk te vragen, wat zij zonder aar zelen aanneemt. Richard Aiken is niet de eerste man in haar leven, en het duurt niet lang voor aleer hij het ontdekt. Suzanne brengt hem ten andere op de hoogte van haar ver schillende proefnemingen Daar was ten eerste Roger Berton. een veelbelovend regisseur. De andere, die eenvoudig door haar leven zijn gegaan, waren de dichter Bill Anthony, en de spor tieve Mike Ward, een rijke jonge man afkomstig uit het Westen. Dezelfde avond, gedurende een ont vangst. ontmoet Richard de drie mannen en komt tot het besluit, dat ieder van hen. in Suzanne alleen, de vrouw hebben be mind die zij in haar hoopten te vinden, daar zij als actrice slechts een kant van haar persoonlijkheid had onthuld. Vast besloten de waarheid te kennen betref fende deze die hij als zijn verloofde aan ziet. nodigt de industrieel de drie jonge mannen uit hem te vertellen hoe zij er toe gekomen zijn Suzanne te beminnen. Roger, die een eenzaam leven leidde, na enkele teleurstellende avonturen met on beduidende vrouwen, was verliefd gewor den door de aangename en eenvoudige gratie van Suzanne. Hij was besloten er een grote actrice van te maken. Zij had een zeer groot succes geoogst in het be roemde stuk van G. B. ShawHeilige Johannazij waren ook gehuwd, maar zeer spoedig gescheiden. Mike, was door Roger aan Suzanne voorgesteld geweest. Haar bekoorlijkheid en haar schoonheid hadden hem verleid maar spoedig was hij haar leugens moe. In feite had zij in hem alleen de rijke man gezien die Roger daadwerkelijk kon steunen. De dichter Bill had met Suzanne ken nis gemaakt op een bank in Central Park zij was hem voorgekomen als een ver standige en gevoelige vrouw. Bijl had een roman geschreven, zij had hem overtuigd er een toneelstuk van te maken, waarin zij de bijzonderste rol zou spelen. Roger zou de leiding nemen, en Mike, natuurlijk het geld voorschieten. De jonge vrouw had eveneens getracht de jonge schrijver dronken te maken om hem bij verrassing te trouwenop het laatste ogenblik, door grondige eerlijkheid weerhouden, had ze dit plan opgegeven. Na deze samenkomst, gaan de vier man nen op zoek naar Suzanne, ieder van hen hopende dat zij hem zal trouwen. Maar het is op Roger, die zij niet op gehouden heeft te beminnen, dat haar keuze valt iihfinm CINEMA CAPITOLE EEN AMERIKAAN TE PARIJS met Gene Kelly en Georges Guetary. Jerry Mulligan, een Amerikaanse ex G.I., bleef na de oorlog te Parijs om er zijn schildersloopbaan voort te zetten. Hij leeft in een kleine kamer gelegen boven het Café Huguette. Een andere huurder in het gebouw is de concertpianist Adam Cook. Op zekere dag krijgt deze laatste het bezoek van de Franse zanger Henri Baurel met wie hij vroeger als begeleider samenwerkte. Henri vertelt hem. dat hij op het punt staat te trouwen met Lise, een wees. dE hij tijdens de bezetting be schermde. Intussen ontmoette Jerry de rijke Milo Roberts, een Amerikaanse die behoeftige kunstenaars steunt. Jerry wil hun ver houding op een strikt zakelijke basis hou den doch Milo blijkt meer belang te stel len in Jerry dan in zijn schilderwerk. Tijdens een bezoek aan een nachtclub maakt Jerry kennis met een meisje op wie hij dol verliefd geraakt. Het meisje is niemand anders dan Lise. de verloofde van Henri. Wanneer Jerry haar ten hu welijk vraagt verklaart zij, met Henri te willen trouwen, daar zij hem heel wat verschuldigd is. Jerry troost zich dan met Milo doch wanneer deze op het bal der Parijse Akademiestudenten de ware toe dracht der zaken tussen Jerry en Lise verneemt draagt zij haar sympathie over op Adam. Alleen Henri staat nog het geluk van Jerry en Lise in de weg doch wanneer hij hoort hoe Lise met gebroken hart van Jerry afscheid neemt laat hij het meisje vrij de man te vervoegen die zij liefheeft- «r ave o MUSKJUE DE GEORGE GERSHWIN -■ EA

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 8