fi U M BÉ Cine Coliseum B5 Acke-Cailliau Koop uw stofzuigers en andere electrische huis houd - apparaten bij uw plaatselijke electriekers... Denk aan latere herstellingen... E rjVL STEVENS Gebroe ders Auguste Bonte BIJ DE VUURKRUISEN Deze week in Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag Kon. leperse Schaakkring Schaken op hef Koninkliik Atheneum WAS EN ZELFWASSERIJ Dikkebusstw. 130- IEPER Hewel Wie lekt ermee C. de Stuersstr. 27, leper Amerikaanse Brillen Kristallen glazen Zeiss, Bausch en Lomb Bond der Oudgedienden van de Bezettingslegers Wijzigingen aan autobusdiensten PLECHTICE AANSTELLING VAN Z. E. H. DE CUYPER OP DE SINT NIKLAASPAROCHIE TE IEPER De ELEKTRICITEITSWINKEL der FIRMA Vandenpeereboomplaats 7 IEPER Tel. 249 is van nu tof nieuwjaar OPEN de ZONDAGVOORMIDDAG van 9.30 uur tof 12 uur. RADIO S - PICK-UPS - FONOPLATEN WAPENSTILSTANDSHERDENKING Toen op 11 November 1918 het «Staakt het vuur werd geblazen, was de eerste wereldoorlog afgelopen. Dat is nu 34 jaar geleden en bet aantal Oudstrijders 14-18. die op de dag van de Wapenstilstand, hulde brengen aan hun gesneuvelde en afgestorven frontkameraden. wordt ieder jaar kleiner en ze zien er telkens wat cvder uit Door een tamelijk mooi weertje be gunstigd. nam een machtige schaar Vuur kruisen samen met de andere Oud-strij dersgroeperingen, aangesloten bij bet Ver- standhoudingscomiteit. deel. aan ALLE officiële plechtigheden Onze deelname was uiterst bevredigend, want zeer tal rijk was de groep Vuur kruisen die waren opgekomen. Het Défiléop de Grote Markt, was indrukwekkend en wij heb ben er veel op de tanden zien bijten, toen ze die oud-piotten, zo tuchtvol en fier. zagen voorbijmarcheren. hoewel sommige door verminking en andere kenmerken van leed. met de grootste moeite, de sol dateske kadans konden bijhouden en tochzo ontroerend om aanschouwen Geen wonder ook. want wat hebben die jongens ook al niet doorgemaakt en hoe afgrijselijk zijn de gevolgen van de kie men. In een onmenselijk leven opgedaan in de zompige bloedgrachten aan de IJzer en andere slagvelden Op deze heerlijke verjaring van onze grote Zegedag kon niets hen beletten deze te vieren, in de feestroes die daarbij pas- t* bij die heuglijke herinnering van 34 jaar geleden. Menig glaasje werd gele digd. broederlijk en welgezind trokken ze op, naar het hotel Yprianawaar het gebruikelijk banket te 13.15 uur plaats had. De ruime zalen waren spoedig prop- pensvol Midden de rechtstaande kame raden stapten de Heren Schepenen De- hem en Muiier samen met onze geliefde Voorzitter, gevolgd door het ijverig be stuurslid Camiel Gantois. de zaal binnen onder het spelen van de Vuurkruisenmars. waarbij hun een geweldig applaus ten deel viel. Onmiddellijk nam Voorzitter Quaghebeur het woord. Hij heette een ieder welkom en had een bijzonder woord over voor dhr Dehem. die door het stads bestuur afgevaardigd was. hetgeen door alle leden diep werd aangevoeld en ten zeerste gewaardeerd werd. alsmede voor dhr Muiier. die eveneens een deel van de ovatie mocht op zijn rekening zetten, waarna hij de betekenis van deze dag ken schetste. Zeer interessant en merkwaardig was zijn uiteenzetting over de betekenis en •de waarde van het Vuurkruis. Spannend werd deze gloedvolle rede muizenstil aan hoord en op het gelaat van alle aanwe zigen was het te zien dat de gevoelige snaar was aangeraakt, daar hij de gru welijkste episoden uit die mensenslachte rij voor onze ogen had ontrold waarbij hij besloot in de volgende zin Broeder Vuurkruiser. dit moeten wij vandaag nog elkander zeggennog enkele jaren en de laatste van ons. ligt onder de aarde. Alleen ONS symbool. ONS VUURKRUIS. zal voortleven, ons Kruis van Vuur zal blijven schitteren, het kruis van bloed en ellende, het vuur van het gebrachte offer zal worden vereerd door de komende ge slachten indien... ja. indien WIJ het hoog houden en., het niet laten ten grabbel gooien Langdurig werd hij hierbij toegejuicht, waarbij de ganse zaal meermalen dreun de onder het geweldig applaus. Tijdens het banket ging het er heel gezellig aan toe. dat hoeft niet eens ge zegd. het prachtig orkest en de Chan teurs volgden elkander op. maar wat de ganse zaal in beroering bracht waren de frontliederen der chanteuse waar aan maar geen einde kwam. hetgeen ten zeerste in ieders smaak viel. Door onze Secretaris werden de telegrammen der beide Ere-Voorzitters Lucien Cambier 14-18 en Bernard Steverlynck 40-45. voor gelezen. die ons de verzekering gaven, dat ze op deze mooie dag. in gedachten bij ons vertoefden. Hierop nam dhr Schepen Dehem het woord in naam van het stadsbestuur en verontschuldigde dhr Burgemeester-Vuur- kruiser. In zijn eigen naam en in deze van dhr Muiier sprak hij in een taal vol sympathie ten onzen opzichte, hetgeen door iedereen naar waarde werd geschat en. na de verzekering te hebben gege ven dat het jongere geslacht, het Vuur kruis en de Vuurkruisen evenzeer weet te waarderen, bevestigde hij met klem. dat deze ten allen tijde ten zeerste op prijs zal worden gesteld met de blijvende verering van de grootse verdiensten van de frontsoldaat 14-18. door hun vreselijke strijd en heldenmoed bewezen. Aan het applaus scheen maar geen ein de te zullen komen Makker Théo deed er nog een schepje bij en het moet ge zegd. dit was wel de mooiste en doel treffendste rede die wij tot nog toe. van hem hebben gehoord. Hij besloot met de luimige noot. gevolgd door een langdurig gejuich en daarmede steeg de geestdrift ten top. hetgeen tot middernacht werd volgehouden, waarbij niemand het luimig gezelschap kon verlaten en... de grote verrassingen van de dag met de talrijke prijzen in ieders smaak vielen. Nooit is de samenhorigheid zo groot en schoon geweest als dit jaar en. ter wijl de ene naar huis trok op ietwat sol dateske wijze, neuriede de andere Ma deion tevreden over deze dag en reeds uitziende naar 11 November 1953. die deze wellicht nog in de schaduw zal stellen. Een bijzonder dankwoord aan de milde schenkers van de lekkere wijnen en even eens ook aan de uitbater van «Ypriana» die eens te meer bewezen heeft, dat hij er ALLES van kent. waarvan alle deel nemers zonder enig onderscheid, niet ge raken uitgepraat, zowel over opdiening. fijnheid als... bekomste. GRUNDIG RADIO goedkoopst en best Beluister hem bij TELEWEST Stationstraat, 7 IEPER (7086) (7192) ONTMOETING IEPER - KORTRUK Vrijdag 28 November te 19 uur gaat de spannende kamp K.I S.K. - Groeninge Club Kortrijk door in het Clublokaal Ho tel De MaanOnze tegenstrevers, die zich voor 't ogenblik bijzonder onder scheiden in het Interclubkampioenschap van België zullen alles in het werk stel len om ons te verslaan, daar zij met ons een eitje te pellen hebben. Inderdaad, verleden jaar werd Kortrijk te leper verslagen met 5J-2J en bij de terugwedstrijd met 9J-54- Geprikkeld door deze twee onverwachte nederlagen besloten onze Kortrijkse vrien den een beker te laten betwisten op 10 borden (gunstigste bordenaantal voor de Kortrijkzanen). leper nam onmiddellijk de handschoen op. Twee ontmoetingen zijn vootzien. een te leper en een te Kortrijk waarvan de eerste nu Zaterdag doorgaat. De Kortrijkse ploeg telt In haar ran gen spelers met naam o.m. de Heer Go- bert. die toegelaten werd tot het kam pioenschap van België. Ie klasse, waar aan slechts 10 spelers mogen deelnemen, wat betekent dat de faniondrager van Kortrijk tot de beste spelers van België behoort. Ook de Heer Missiaen. kampioen van de Liga Westvlaanderen is een van hun sterke troeven. Verder de Heren Van As. Walleyn, Vranken. Lepla, enz., allen spelers van degelijk formaat. Indien leper gelijk spel haalt zal dit reeds een hele prestatie zijn. leper Kortrijk 1. Laconte - Gobert 2 Deroo - Missiaen 3. Dubrulle - Van As L. 4. Devacht J. - Vrancken 5. Dewllde - Van As A. 6. Vandroemme - Walleyn 7. Gits - Depraetere 8. Jude - Depla 9. Bollaert - Leenaert 10. Duhameeuw - Van Heste De beker zal toegekend worden na 2 beurten. In geval van gelijke punten zul len de bordpunten de winnaar aanduiden. BLITZTORN OOI Dinsdag 25 Nov. te 20-15 uur 4e, 5e en 6e ronde. De spelers kunnen de gedetailleerde rooster raadplegen in het clublokaal. KAMPIOENSCHAP Huidige Rangschikking le Klasse: 1. Havegheer. 7 p.2. Loo ms, 5} p.3. Lambelin. 4 p.; 4. Verfail- lie. 2J p.5. Durieu. 2 p.6. Devos en Neirynck. 1 p 8 Van Robaeys en Le- clerq. 0 p. 2e Klasse1. Vandromme, 9 p.2. Co- vemaeker. 6 p.3. Bossue. 4 p.4 De- wijde. 31 p.5. Demey en Goemaere. 3 p. 7. Denvs. 21 p.8 Declercq. 0 p. 3e Klasse: 1. Louagie Wilfried. 7 p.; 2. Louagie Willy. 51 p.3. Bossaert. 5 p. 4. Caignie. 3 p.5. Buytaert en Vandam- me. 21 p.7. Vande Voorde. Decrock. Vanholst en Herreman. 2 p 11. Pottel en Van Nieuwenhove. 11 p.13. Vandaele en Pyck. 1 p.15. Vallaeys. Ghesquière. Marien en Coffijn. 0 p. DAMES! Wast in de Nieuwe Tel- 142 Automatisch of niet - Automatisch naar keus AANDACHT: Wij wassen Uw was leveren het werk en al de produkten WINDDROOG voor 7 50 fr. het ki o Ook Mangel en Kastklaar - Was. Doet een proef en U zult zeker kliënt blijven want Uw was zal hagelwit zijn. buiten gedroogd en niet gemengd met andere wasten (6837) Inderdaad. Wie lekt ermee op Za terdag 13 December (te 20 u Zondag 14 December (te 18 u.) en Maandag 15 De cember (te 20 u.) aan de nieuwe leperse succes-revue-operette LEKT DAO EKE ANopgevoerd door het toneelgezel schap «DE OPTIMISTEN» Een revue waarin alle gebeurtenissen te leper van de laatste tijd op de meest markante en humoristische manier worden weergegeven Verder detail geven is on nodig immers iedereen weet wat De Optimistenbij hun opvoeringen in hun mars hebben. Aan leuke, treffende en goedgeplaatste zetten zal er geen gebrek zijp.. Dit alles wordt het publiek vertoond in een sfeer van meeslepende muziek, om weven van bekoorlijke balletten sierlijk gezang en feërieke. adembenemende licht- decors. Het wordt werkelijk hoogtijd dat met de opvoeringen van Lekt dao ékè an gestart wordt Onze charmante ballerin- netjes die kleine, lieve, zoete vlinder tjes. zoals Lerten ze destijds betitelde in de laatste revue «'t Ke zyn. 't ke nie »yn 't kut olglyk zynzijn niet meer in toom te houden. Dit is tevens ook het geval met de kaar- tcnverkoop. De laatste dagen werd het een ware rush naar het café Boeren- hol» (tel. 246 leper). We kunnen dus maar iedereen de gulden raad geven van bijtijds U te voorzien van toegangskaar ten U allen kent het toneelgezelschap De OptimistenU hebt reeds kennis gemaakt met hun opvoeringen. U bent vertrouwd met een LERTEN. FIETE. PAMPHIEL. e.a. Waarom dan nog de kans laten voorbijgaan en Uw oud en ver trouwd plaatsje in de stadsschouwburg te laten innemen door anderen. OpgeletVergeet nieter is en blijft een verrassing bij de opvoering van de leperse revue LEKT DAO EKE AN door de OPTIMISTEN Ik weet dat de echte Ieperling er zijn zal I DE LEKKER GexichUkundige iprcblta Grote keus Gratis Brillen voor Ziekenbonden Eigen werk Spoedige bediening (5649) UITSLAG TOMBOLA Op het Bal der Oudgedienden van de Bezettingslegers, gehouden op 9 Novem ber 1952. hebben volgende loten een prijs gewonnen en werden nog niet afgehaald 192 217 130 367 32 191 284 321 124 140 135 49 74 346 60 143 62 67 126 17 63 117 4 125 De prijzen mogen afgehaald worden op het lokaal Klein RijselRijselstraat 210, leper. FEERIE TE BRUSSEL Ter dezer gelegenheid organiseert de Sectie leper der Nationale Unie der Oud gedienden van de Bezettingslegers een reis naar Brussel op Zondag 14 December aanstaande. Vertrek 's morgens om 7 uur. gelegenheid om mis te horen te Gent. Aankomst in Brussel in de voormiddag om onmiddellijk een herinnering te plaat sen aan het Monument der Oudgedienden. Het vertrek uit Brussel zal derwijze ge regeld worden dat men in de gelegenheid zal gesteld worden om de straatverlichting, theater of velodroom te bezoeken. De reisonkosten belopen 50 fr. voor de leden. 60 fr. voor echtgenote en kinde ren der leden. 75 fr. voor de niet-leden. Men kan zich inschrijven bij de Secre taris Robyn I.. Paterstraat. 8. In het lo kaal «Klein Rijsel». Rijselstraat. of bij Depuydt Victor. Augustinenstraat 1. Inschrijvingen worden aanvaard tot 11 December. HET BESTUUR REIZIGERS. Van 23 November 1952 af zullen de auto bussen der lijnen Veurne - leper (391). leper - Poperlnge - Watou - Oostcappel (376). leper - Nieuwkerke - De Seule (381) en leper - Ge.uwe (385). bij aan komst en vertrek te leper Station (N.M. B.S.) halte maken aan de stilstandspaal met richtingsplaten, die aangebracht is rechtover de u'teang van het station. Het wachthuisje N.M.V.B. te leper Station wordt niet meer aangedaan en zal geslo ten blijven. B. GOEDEREN. Van 1 December 1952 af zullen geen goederen meer afgelegd of weggenomen wr.-dcn in Café Torentje aan 't Station. De zendingen voor Veurne - leper, leper - Oostcappel en leper - De Seule. zullen voortaan aanvaard worden in Café Central(hoek D'ksmuidestraat) te leper Markt, en deze voor de lijn leper - Geluwe in Café Trois Rolseveneens op de Markt De zendingen die van de lijnen komen zullen in deze inrichtingen afgelegd wor den. iUIUIUKI JIUI (7193) GERT. Foto genomen tijdens het in ogenschouw nemen van de stoet Wij bemerken in het raidden de nieuwe herder Z. E. H. Jan De Cuyper, omringd door Z. E. H. Verhaeghe, Deken van leper, die de kerkelijke aanstelling verrichtte, E. H. André De Cuyper, broeder van de nieuwe pastoor, die optrad als eerste getuige en Z. E. H. Kan. Ges- quière. tweede getuige. Zij zijn omringd door Zijne Ex. de heer Minister Dequae en de heer Vanderghote, burgemeester van leper. Verder herkennen wij nog de Z. E. H. Principaal van het college, schepen Robyn en rijkslandbouwkundige de heer Simoens Verleden Zondag is voor de St Niklaas- parochie een grote feestdag geworden, dit ter gelegenheid van de plechtige aanstel ling tot Pastoor van Z.E.H. De Cuyper, voorheen pastoor te Pervijse. Niettegen staande het gure weder, waren de in woners der Sint Niklaasparochle reeds van in de vroege morgen aan het werk om de straten en huizen te pinten en te versieren De wijk De Kruisstraatdie te leper voor het inrichten van feeste lijkheden bijzonder bekend is, verdient ook deze maal een bijzondere vermelding, want noch tijd noch kosten werden ge spaard voor de inhuldiging van hun nieu we pastoor. Te 14 uur werd op de Poperingesteen- weg een prachtige stoet gevormd bestaan de uit verschillende praalwagens en scho ne gekostumeerde groepen. Aan het kloos ter der Eerw. Paters Capucienen was een tribune opgeslagen voor het in ogen schouw nemen van de stoet. Intussen had zich een talrijke menigte rondom de tri bune geschaard, die met ongeduld wacht te op de komst van de nieuwe pastoor. Even rond 3 uur kondigde de Fanfare van het St Vincentiuscollege met trom- nettengeschal de aankomst aan van Z E. H De Cuyper. de nieuwe herder. Hij was vergezeld van Z. E. H. Verhaeghe. Deken van lener en Z. E. H. Kan. Ghes quière van Brugge. Bij zijn aankomst werd hij verwelkomd door de heer bur gemeester Vanderghote en de leden van het stadsbestuur en de kerkfabriek. Na dat de nieuwe herder zich in het klooster met kerkelijke gewaden had aangekleed, gine h'j met de andere personaliteiten plaats nemen op de tribune De heer J. van der Mersch, hield als voorzitter der kerk fabriek een korte toespraak en verwel komde op bijzondere wijze Z. E. H. De Cuyper, als nieuwe herder der St Niklaas parochle. Daarna overhandigde de jonge heer Bruno Billiau, zoontje van Meester Lucien Billiau. de herderlijke staf, sym bool van het herdersambt. De prachtige bont-kleurige stoet zette zich daarop in beweging en werd van op de eretribune in ogenschouw genomen door de nieuwe I herder en de burgelijke en kerkelijke overheden, waaronder wij herkenden Z E H. Deken Verhaeghe. Z. E. H. Kan. Gesquière. Zijne Ex. de heer Minister Dequae, Z. E. H. Principaal van het Sint Vincentiuscollege. Z. E. H. André De Cuy per. broeder van de nieuwe pastoor, de heer burgemeester Vanderghote. de heren Volksvertegenwoordigers J. Stubbe en Le- fere. de heer Senator Feryn. de heren schepenen Dehem. Robyn en Muiier. de katholieke gemeenteraadsleden, benevens de heren van de kerkraadde heer Si moens. rijkslandbouwkundige en de heer Versailles, stadssecretaris. Nadat de prach tige stoet in ogenschouw werd genomen, ging de nieuwe herder met de overige personaliteiten aansluiting nemen bij de stoet. Overal werd de nieuwe pastoor luidruchtig door zijn parochianen toege juicht. De optocht nam een einde aan de Sint Niklaaskerk. waar de sleutel der kerk door een lieftallig meisje werd over handigd. In een prachtig versierde kerk die spoedig vol liep. had vervolgens door Z. E. H. Deken Verhaeghe. de kerkelijke aanstelling plaats. Na het zingen van een plechtig Te Deum werd deze kerkelijke plechtigheid besloten. In het klooster der H. Familie had daar na voor de genodigden en overheden een groot feestmaal plaats waar talrijke toe spraken werden gehouden. Aan de nieuwe herder wensen wij een vruchtbaar apostolaat en ad muitos annos De flinke groep van Crescendo die in de stoet opstapte ter gelegenheid van de plechtige aanstelling: ran Z. E. H. De Cuyper tot pastoor op de Sint Niklaasparochie» CO

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 4