MARJOLEINTJE ANNIE DE HOOG-NOOY HET YPERSCH NIEUWS Rtz 12 *-14-l»52 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK WONDAGHesprolleijes met harde eieren Kippenbouillon Gekookte kip met eiersaus Gekookte aardappelen Griesmeelpudding met abrikozen saus- MAANDAGVarkensribbetjes met zuur kool Aardappelpuree Eruit. DINSDAG: Gebakken vis Frites Rijstepap. WOENSDAGGehakt Andijvie Ge kookte aardappelen Yogurt met biscuits. DONDERDAG Bietstuk Gestoofde prei Gekookte aardappelen Fruit. VRIJDAGGekookte schelvis Boter saus Gekookte aardappelen Maï- zenapudding met rozijnen. ZATERDAG Gebraden worst Savoye- kool Gekookte aardappelen Ap pelcompote VOOR DE LEKKERBEKKEN. Speenvarken. Dat is een heel jong varkentje dat net gespeend is. Het wordt vaak klaargemaakt voor een souper, een herenfuifje, enz. Het wordt goed schoongemaakt door iemand die er verstand van heeft Is het een klein varkentje, vul het dan op met gemengd gehakt en naai het van voren weer dicht. Het liefst moet ook de kop er aan blijven Het varkentje wordt nu flink bestreken met slaolie Bak het in een zeer warme over. die na 15 min getemperd wordt Telkens onder het braden opnieuw be strijken met olie. dan wordt het croquant en blijft toch mals. Het moet drie uur braden. In zijn geheel opdienen gegar neerd met een citroen in de bek, een takje peterselie in de oren en een bril van citroenschil op de neus. Hesprolletjes met harde eieren. We rekenen per persoon twee hardge kookte eieren en twee schijfjes gekookte hesp Verder hebben we nodig, wat may onnaise. tomaten, augurkjes, haring of ansjovis en wat peterselie. We leggen de plakjes ham in de vorm van een zakje om de hardgekookte eieren, die een weinig uit de hamschijfjes van voren moeten steken. De eieren worden, voor zover dit mogelijk is met 'n laag dikke mayonnaise bedekt. Op de ham komt een schijfje tomaat, hierop een stukje zoute haring of ansjovis, die we enige tijd in water met melk hebben laten weken. De vis wordt gegarneerd met een waaier vormig gesneden augurkje en wat fljn ge hakte peterselie. Antwerpse pepernoten. Vermeng met 450 gr. meel. twee en hal ve gr. amoniak-carbonaat en twee gr vier kruiden Laat middenin een holte en vul deze met driehonderd gr. honig, die vooraf in anderhalve deciliter water ge warmd werd Voeg twee gr anijspoeder of enkele druppels anijsessence toe. Werk alles flink doorheen zonder het deeg al te zeer te pletten, juist genoeg om zon der veel kneden de vermenging te bewer ken Laat een uur rusten en verdeel in brokjes ter grootte van een hazelnoot. Leg deze blokjes op met reuzel ingevette pla ten en laat ze in een hete oven bakken. Laat koud worden en bewaar de peper noten in een dichtgesloten blikken doos. KEUKENGEHEIMEN. Haringen die te sterk gezouten zijn. legt men gedurende 48 uur in een kom met melk. De melk moet warm maar niet kokend op de vis worden gegoten. Na 24 uur verversen we de melk nog eens. De haringen zijn dan goed ont- zout. maar moeten wel dadelijk wor den gebruikt. Op bovenstaande manier kan men ook ranzige noten behandelen. Deze wor den na het trekken in de melk. in open lucht gedroogd In de zomer eten we het overschot van een stuk gebraden vlees koud op Het smaakt dan immers uitstekend met sla en gebakken aardappelen. In de wintermaanden is deze kost echter min der in trek. Dan zullen we het gebraad liefst weer verwannen. Hoe doen we dat het best Het vlees wordt even in koud water gedompeld en daarna in een beboterd perkament-papier gewik keld. Nu wordt het zolang in een matig warme oven gezet tot het goed warm is. Op deze wijze droogt het vlees niet uit en krijgt het ook geen onaange name smaak. Berg overschotjes eten niet weg in de schotels van uw mooiste servies. Het vergt slechts weinig tijd. om de etens resten in een speciaal daartoe bestemd schaaltje over te brengen en uw mooie servies zal zeker veel langer mooi blij ven. Witloof, onze nationale groente tot ver over onze grenzen bekend, is in ons eigen land lang niet door iedereen ge liefd om zijn bittere smaak. Jammer want witloof is gezond en het helpt de huisvrouw zo prachtig door het groentenarme seizoen heen. omdat het zich tot zoveel verschillende schotels leent. Nu is er wel iets aan die bittere smaak te veranderen Men moet dan bij het schoonmaken een klein sponzig kegel tje uit de voet van het struikje snijden. Sommige huisvrouwen menen, dat ko ken in ruim water de groente veel minder bitter maakt. Maar witloof bezit naast de bitterstofïen ook andere stoffen welke in ruim water eerder af koken dan de bittersmaak en op deze wijze streeft men dus het doel voorbij. Houdt het dus liever bij het verwijde ren van het sponsachtig kegeltje uit de voet van het loof. VOOR ONS HUIS. Planten in het moderne interieur. Ook in de winter kunnen we fris groene planten in de kamer hebben. Zelfs in een enigszins donkere plaats doen deze plan ten het goed, mits men ze onder een lamp zet. die 's avonds een paar uur brandt. Zoals begrijpelijk hebben bloeiende plan ten heel wat meer licht nodig dan blad planten. maar beide soorten zijn zeer ge schikt om bij electrisch licht te worden gekweekt. Er bestaan tegenwoordig smeedijzeren staande lampen, die tegelijkertijd als bloe- menstandaard ingericht zijn. Ook zijn er armen aan bevestigd waar men hang- plantjes kan aanbrengen. Vooral in deze donkere maanden zullen deze lampen een zonnige gezelligheid in onze woonkamers brengen. OUDE GORDUNEN OPFLEUREN. Nieuwe overgordijnen aanschaffen is nog steeds een dure geschiedenis. Maar toch... die oude hebben hun beste tijd achter de rug. aan de onderkant begin nen ze af te slijten, ze zijn een doorn in ons oog. Wat kunnen we hier toch eens aan doen Welnu gaat U eens op zoek in uw lappenkist. misschien vindt U nog wel een aardig lapje, een oud tafelkleed of wat dan ook. dat goed kleurt bij de oude overgordijnen. Niets gevonden Gaat dan eens kijken of uw winkelier geen couponnetje voor U heeft, of koopt een paar meter goedkope stof Knipt hiervan dan smalle banen van 10 cm. bijvoorbeeld, die ge horizontaal op de oude gordijnen naait of stikt. Natuurlijk worden de baantjes zo ge stikt. dat de slechtste plaatsen bedekt wor den. U kunt deze banen in een effen con trasterende kleur kiezen, bv. beige of rood. blauw of grijs, maar ook kan men hiervoor een flleurig imprimétje of gezel lig blokje nemen. Wanneer de oude over gordijnen gemaakt zijn van bewerkte stof. kiezen we natuurlijk altijd effen baantjes in één of ander kleur der gordijnstof. Het kns; werkelijk weinig geld en moei te en uw oude overgordijnen krijgen een heel ander en nieuw uitzicht. Juist een werkje dat we voor Kerstdag nog even op kunnen knappen. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN Alteen op Zondag. Een Engelsman maakte in zijn vacantie een autotocht door Denemarken. Op een Zondag, op weg naar Kopenhagen, merkte hij dat er geen water meer in de koeler was Hij stopte daarom voor de eerste ae beste boerderij en vroeg om water. De boer verstond de Engelsman echter niet en hij riep zijn dochter, die te voorschijn trad in hoerendracht en met kaplaarzen aan Zij sprak zo goed Engels dat de rei ziger haar verbaasd vroeg waar ze dat had geleerd.. In Engeland, daar heb ik rechten ge studeerd antwoordde ze. t Rechten Maar waarom bent U dan boerin geworden Dat ben ik ook alleen maar op Zon dag. Door de week werk ik in Kopenhagen als minister van Justitie». Het boerenmeisje was Helga Pederson. rechter te Kopenhagen, minister van Jus titie in Denemarken. Mijn zoon Tan drie Wat denkt U van de moeder van de driejarige Donald Newman in Southbend een stadje in Indiana (Ver. Staten) die laatst van de politie bericht kreeg, dat ze hem hadden betrapt op het ogenblik dat hij er in de auto van de buren vandoor wilde gaan O zei Mevrouw Newman. U behoeft zich niet ongerust te maken dat hij een ongeluk zal krijgen, hij bestuurt al vier maanden de auto van zijn vader. Vrouwenroof, ingericht door een Parijs Blad. Het Parijse dagblad Franc Tireur heeft zojuist een gewaagd experiment on dernomen. Het liet op één avond vijfmaal op de openbare straat een gillende vrouw ontvoerenGeen enkele maal was er politie te zien. geen enkele maal schoten omstaanders te hulp om het te verhinde ren. geen enkele maal gingen zij hulp halen. Onmiddellijk na de in scène gezette ont voering werden de getuigen geïnterviewd Zij verklaarden met het geval niets te maken te hebben en er liever buiten te willen blijven Het blad was tot dit spelletje gekomen in verband met de arrestatie van de boer Gustave Dominici uit Lurs op beschul diging van het niet bieden van hulp aan een in gevaar verkerend persoon. Hij had namelijk toegegeven niets te hebben ge daan toen hij schoten had gehoord in de onmiddellijke nabijheid van zijn huis. waarmede de Britse voedseldeskundige Sir Jack Drummond, zijn vrouw en dochter werden neergeschoten. De proef bewees ook. dat er geen politie omtrent was en het publiek zich liever nergens van aantrekt. De Monocle blijkt de laatste tijd onder de inboorlingen van de Afrikaanse west kust grote opgang te maken. Eensklaps ziet men hier velen rondlopen die de staatsie van hun lendenschort vervojma- met die lange zijden benen. Soms leek het net of ze helemaal geen kousen aan had. Tante vond haar Mammie erg ouderwets. Je bent veel te stijf, zei ze laatst. Op zo 'n manier kom je er nooit... Ze had daar ook weer niets van begrepen, want waar kwam Mammie dan nooit Meestal werd ze op straat gestuurd als er wat gepraat werd, maar als het regende ging dat niet. Laatst meen de ze er iets op gevonden te hebben om tóch te kunnen luisteren als tante Lottie fluisterend iets vertelde. Want dat wist ze allang dat alles wat zo zachtjes verteld werd, juist de moeite waard was. Zo was het op die keer ook. En toen had ze haar leesboekje genomen en was er stil mee in een hoekje gaan zitten. Ze had heel goed gemerkt dat Mammie steeds haar kant uitkeek... Die was lang zo goed gelovig niet als tante, die steeds maar zei Ach je ziet toch dat dat kind ver diept is in d'r boek, die hoort toch niks... Een beetje wijzer was ze door dat luisteren toch geworden. Ze wist nu tenminste dat ze nog een vader had, want ze had Mammie zachtjes horen zeggen dat ze meende hem gezien te hebben. Ze had nu niet gehuild toen ze het over hem had. Maar hoe kon ze hem nu gezien hebben Ze had toch laatst zelf verteld dat Pappie naar een heel ver land was... Wat had ze daar graag wat meer over willen horen. Het was zeker erg onvoorzichtig geweest dat ze haar stoel wat dichter bijgeschoven had, want Mammie had toen direct het gesprek afgebroken. Ze had natuurlijk net gedaan of ze dat niet bemerkt had en was stil doorgegaan met lezen. Maar toen Mammie 's avonds voor dat ze wegging, op de man af vroeg of ze geluisterd had die middag, had ze ja gezegd. Ze wist vooruit dat ze een standje zou kregen, omdat iets afluisteren erg lelijk was. maar jok ken was nóg lelijker... Maar toen was Mammie zó ver schrikkelijk te keer gegaan dat ze eigenlijk niet helemaal zeker wist of ze het de volgende keer wel zo eerlijk zou opbiechten. Gelukkig dat ze er nog bijtijds aan ken door het dragen van dit modieuze aan een koord bevestigd oogglaasje. Een Londense fabriek voor optische ar tikelen heeft in verband met deze hausse reeds een derde lading van ettelijke hon derden monocles per vliegtuig naar Nige ria gestuurd. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Een Vader schrijft! In het "Westen van de Verenigde Statea in Dallas, ging een eenvoudig kantoorbe diende op zekere dag aan zijn schrijftafel zitten om een brief te schrijven. Hij had iets op het hart dat hij gaarne aan alle automobilisten wilde zeggen. En daar hij niet persoonlijk wilde zijn en ook niet goed wist tot wie hij zijn brief richten moest, stuurde hij hem als «ingezonden» naar het plaatselijk dagblad De krant plaatste het schrijven. Deze brief heeft in de Verenigde Sta ten een grote weerklank gevonden. Vele kranten namen de brief over en millioenen mensen lazen hem. De toon van dit schrij ven sprak tot velen en ontroerde hen. De vader schreef het volgende Mijnheer de redacteur, vandaag ging mijn klein dochtertje voor het eerst naar school Ze droeg een blauw jurkje en witte schoentjes. Onder het eten vertelde ze me alles, wat ze op deze dag. die voor haar zo belangrijk was. beleefd had Van de onderwijzer die ogen in zijn rug had. van het grote meisje dat niet meer aan Sinterklaas geloofde en van het jongetje op de eerste bank. dat met zijn tong bijna aan zijn neus kon komen. 's Middags had ik een paar uur vrij en nam het ABC en een paar reken sommetjes met haar door En nu is het avond en ligt ze boven in haar bedje met haar pop in de arm. U zult haar toch geen kwaad willen doen. niet waar. beste automobilist Ik ben haar vader en vriend. Wanneer er iets aan haar pop hapert, dan hebben wij daar beiden verdriet van. mijn kleine meid en ik. Dan help ik haar. zoals ik dat altijd doe. zo goed als ik kan Ik kan haar ook helpen wanneer ze zich in haar vinger heeft gesneden maar. weet U. wan neer ze naar school gaat, en vanuit een zijstraat de weg oversteekt, dan is ze in uw handEn ze is zo speelsU moest haar thuis eens zien, ze is als kwikzilver. Hoe gemakkelijk zal zo een levendig kind je een onverwachte beweging maken, ook op straat. Dan kan ik niet bij haar zijn. Ik moet immers in ons levensonderhoud voorzien en geld verdienen voor haar kle ding en de school I En daarom waag ik het U te verzoekenhelpt U mij een beetje om op haar te letten Rijd voor zichtig. wees oplettend, in het bijzonder, in de buurt van een school. Denk er om dat er ieder ogenblik een kind. verdiept ir. zijn spel. van achter een parkerende auto te voorschijn kan komen. Om Gods wil overrijd mijn kleine meisje niet TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden) dacht om niets over haar vader te vragen. Het was eigenlijk echt naar als je maar zo weinig mocht weten. Op zo 'n manier bleef je altijd even dom. Het was een heerlijke middag ge weest, ofschoon Doortje niet mee mocht. Gelukkig had ze er niet met haar over gesproken, dat zou nog veel naarder geweest zijn. Ze wist zelf hoe naar het was als iemand je wat be loofde dat later niet doorging. Dat had Mammie nu al twee keer gedaan, eenmaal met een nieuwe jurk en la ter met een paar schoenen. En ze had ze allebei net zo nodig. Tante Lottie wou ze vanmiddag voor haar kopen, maar dat wou Mammie beslist niet. Dat was eigenlijk echt flauw van d'r. 't Was toch tante's geld en daar kon L DUMORTIER i4 K (NADRUK VXRBODRN» Feuilleton «Het Ypersch Nieuws» 25 Ze versnelde haar pas. Het begon weer te regenen. Als ze een beetje flink doorstapte kon ze nog net droog thuiskomen, nog maar een paar hui zen. dan was ze er. Ze ergerde zich bij de ontdekking dat de straatdeur weer openstond. Waarom zorgde Marry er toch niet voor, dat die altijd goed gesloten werd Ze wist toch hoe 'n hekel ze aan een open deur had. Overdag vond ze het al erg... En gevaarlijk was het ook. vooral 's avonds als het kind alleen thuis was. En Marry was toch al zo bang. Op haar tenen liep ze de trap op, bang dat ze haar anders wakker zou maken. Ze sliep tegenwoordig toch al zo licht. Bij het minste gerucht zat ze rechtop in haar bedje. Ook gebeur de het wel eens, dat ze wakker lag als zij thuiskwam en dan waren haar handjes en voetjes steen koud. Het kind kon niet tegen alleen-zijn. Ze zou ook wel gauw zorgen dat daar verandering in kwam. Boven gekomen begreep ze er niets van dat de kamerdeur niet direct openging, niet verder dan een kier. Het leek wel of ze aan de binnenkant dichtgehouden werd. Eerst toen ze. door de smalle opening, de rand van een stoel gewaar werd, begreep ze onmiddellijk de hele situatie. Arme k'eine pop. wat moest ze weer bang geweest zijn... Met een ruk stootte ze de deur verder open. zette toen zo zacht mogelijk de stoel op haar plaats. Marry's angstuiting maakte haar schuldbewust. Ze wist toch dat het kind bang was, waarom nam ze dan geen betere maatregelen Een enkel knipje op de deur zou het kind al een gevoel van veiligheid geven. Waarom moest ze daar nü eerst aan denken, nu Marry haar op het idee bracht Grensde dat niet aan veron achtzaming Ze keek naar het kind, dat onrustig lag te woelen. Ze haastte zich het licht te temperen, zag toen de lege broodtrommel... XVII De volgende dag was een stralende voor Marry. Er stond voor de vrije Woensdagnamiddag een pretje op het programma. Tante Lottie had beloofd hen beiden te komen halen om in de stad boodschappen te gaan doen. Nu, ze wist wat dat betekende als tante Lottie er bij was. Die zocht altijd de een of andere lunchroom op waar ze fijn konden smullen. Tante Lottie was veel royaler dan Mammie. Die liet haar soms wel twee, drie taartjes eten en dan mocht ze zelf uit gaan kiezen, dat was eigenlijk nog het heerlijkste van alles. En dan kreeg ze soms nog een kop chocolade of een glas van die rode priklimonade ook. Ze hield wel van tante Lottie. Die was zo vrolijk en wist altijd iets te vertellen waar je om lachen moest. Ze was heel anders dan Mammie, die keek altijd zo ernstig en soms was het net of ze van binnen huilde, zon der dat je er van buiten jets van merkte. Misschien had ze ook wel een beetje verdriet en als dat zo was, dan wist Marry ook wel waarom. Dan was het om haar pappie... Want toen ze Mammie, op een keer, dat ze weer zo droevig keek, eens naar hem vroeg, was ze ineens hardop beginnen te snikken. Na die tijd had ze er jia- tuurlijk nooit meer over durven pra ten, ze was veel te bang dat haar Mammie dan wéér zou huilen... Het was goed dat ze daar aan dacht, want na wat juffrouw Vromans de vorige avond allemaal gevraagd had. was ze er haast weer over begonnen. Als ze nog aan gisterenavond dacht... Wat had ze een angst uitgestaan. Wat raar was het toch dat je dat de volgende morgen, als alles licht was, niet meer zo goed voor kon stellen. Ze had steeds lawaai gehoord, dat was waar maar overdag hoorde je toch nog veel meer lawaai en dan was je niet bang. Gek was dat. Het was natuur lijk het open en dichtslaan van de benedendeur geweest, want Mammie zei, dat die openstond toen ze thuis kwam. Daar had zij de schuld voor gekregen en de juffrouw van bene den had het gedaan. Het was niets prettigs als je een standje kreeg voor iets wat een ander gedaan had. Daar wist Doortje ook van mee te praten, want die kreeg meestal de klappen die haar broertje verdiende. Ze zou best willen vragen of Doortje mee mocht vanmiddag. Doortje ging nooit uit en die zou toch evengoed wel van taartjes houden. Als tante het goed vond behoefde ze er tóch niet méér geld voor uit te geven, want dan zou zij, wat ze kreeg, eerlijk met Doortje delen. Maar misschien vond Mammie dat Doortje er niet netjes genoeg uitzag... Dat zei ze laatst ten minste, toen ze ook eens gevraagd had of haar vriendinnetje mee mocht. En toen ging ze nog wel alleen met Mammie en die zag er zelf ook altijd maar heel gewoon uit. Maar nu met tante Lottie, zou het dan hele maal wel moeilijk gaan. Die had zul ke prachtige kleren, bont en zij en fluweel. Die moest wel verschrikke lijk rijk zijn. «Ik kan kopen wat ik wil...» zei ze laatst. Nu, dat was heel wat anders dan met Mammie, die kon dat lang niet. 't Kost me maar een handom draaien... zei ze er nog bij. Wat dat betekende wist ze niet. Tante Lottie zei heel dikwijls iets wat ze niet begreep en dat was wel jammer, want meestal waren het nogal leuke dingen naar het scheen, want ze lachte er altijd erg bij. Soms zei Mammie dan, een beetje uit haar humeur Lottie, denk toch om Marry Ach, dat kind. snapt toch niks, antwoordde tante dan en daar had ze jammer genoeg, gelijk in. Dat was echt vervelend van grote mensen, dat ze nooit wilden zeggen waarom ze huilden of lachten. Ze maakten je altijd maar wat wijs. Mammie vooral. En wat kon ze soms ineens kwaad worden op tante Lottie, als die een leuk liedje zong of eens erg zwaaide met d'r benen of zo... Wat gaf dat nou Dat laatste moes ten zij op school, bij de gymnastiek, ook doen en dan kreeg je zelfs een standje als je het niet hoog genoeg kon. En als tante het eens in een vrolijke bui deed. ging Mammie er over te keer. En het was juist zo leuk ze mee doen wat ze wou. Als je zo 'n gezicht trekt, gaan we direct naar huis,had Mammie gedreigd. Wat had ze nou gewild, dat ze nog blij gekeken had ook, als er een mooie jurk en een paar nieuwe schoenen zo maar aan je neus voor bijgaan. Toch had ze maar gauw een ander gezicht getrokken. Ze wist dat als haar moeder op zo 'n bitse toon iets zei, ze het meende ook. En ze waren nog niet in die lekkere winkel geweest... Tante had haar later nog stiekum een reep chocolade in d'r hand ge stopt. Voor vanavond in bed,had ze gezegd. Nu ze aan vanavond dacht, kreeg ze het weer een beetje te kwaad, vanavond betekende donker en alleen zijn. Maar zo erg als gisteravond kon het nooit meer worden, want Mam mie had vandaag een stevige knip op de deur gemaakt. Dat had ze zélf ge daan. Mammie was toch soms wel erg knap ook. Als die knip er eenmaal op was. durfde ze misschien het licht ook wel uit te doen, ofschoon ze daar nog niet helemaal zeker van was. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1952 | | pagina 12