WERELDGEBEUREN DE ASTROLOGISCHE WEEK Lening tot Wederopbouw KOLONIALE LOTERIJ ^entaire middens en ik moet zeggen dat op gebied van bevoordeligmg can de vrije scholen, de laatste tijd enorm vee) gedaan Wordt Hier in stad zijn er vrije iagere scholen en bewaarscholen aan de Kruisstraat, aan de Potyze enz maar er zijn geen offi ciële bewaarscholen en geen stedelijke lagere klassen in die wijken Hoe kom: dat dan overeen met de slogan dat elke huisvader moet VTij zijn in de keus van he; onderwijs voor zijn kinderen Als er geen andere scholen zijn. dan is er geen keus. Ge stelt zelfs de kinderen die naar officiële scholen gaan bloot aan de gevaren om" naar het centrum van de stad te komen waar die scholen gelegen zijn- Ik zou willen weten wat het inzieht is var- het schepencollege Ook voor het technisch onderwijs wordt veel gedaan. In de laatste weken houden we in de commissie besprekingen met mi nister Harmei en de leden van de C V P die een voorstel hebben ingediend voor de uitbreiding van het technisch onder wijs en waarbij telkens herhaald wordt dat elke vader de vrijheid moet hebben ip de keus van bet onderwijs voor zijn kind Daar de C.V.P in de meerderheid is zal dat voorstel zeker gestemd worden In gans het gewest leper is er geen enkele officiële technische school, we] een vrije- Voor de ouders die wensen hun kinderen naar een officiële school te zen den. bestaat hier geen enkele mogelijk heid Ik zal nogmaals een bepaald voor stel doen. In het voorstel van de parle mentaire commissie wordt gezegd dat de Minister zal beslissen waar die officiële scholen moeten komen Hij zal een voor stel doen aan de stad en de stad zal drie maanden tijd hebben om haar beslissing te laten kennen Als de stad weigert, zal een aanbod gedaan worden aan de pro vincie. Als de stad en de provincie wei geren dan za) de staat zelf de school op richten. maar dan zullen ongeveer hon derd ten honderd van de kosten van die school ten laste vallen van de stad Als de stad geweigerd heeft, zal ze in haar stad een .schooi krijgen, waar ze niets zal te zeggen hebben en waar ze anders alles zou te zeggen hebben. Zal het sche pencollege ingaan op het voorstel om in de stad een stedelijke school AB in te richten En om daarvoor een crediet in te schrijven Of zal de C.V.P. van leper bewijzen dat ze dezelfde inzichten niet heelt ais Harmei en de C.V P.-leden die zetelen in de commissie Als ik daar sterk aan houd. dan is bet omdat ik als doel heb de opslorping van de werkloosheid. Ik heb onlangs de cijfers gezien van de bedragen die te leper uit betaald worden aan de werklozen. Dat cijfert zich elke week met millioenen Millioenen die uitbetaald worden aan me.isen. die in armoede moeten leven in de armoedigste voorwaarden Als de mas sa over geen geld beschikt, kunnen de middenstarders niet verkopen en zij ge- ra-c en dan ook in moeilijke omstandig heden Hrt is niet de eerste maal dat ge vraagd wordt iets te doen om de werk loosheid op te slorpen. Spreek nu niet van straten te herleggen. enz.... want het is daarmee niet dat de stad de werkloosheid zal oplossen In talrijke steden werden con-iteiten opgericht die al de gezindhe den en belangen vertegenwoordigen en die zoeken naar een oplossing om de werkloosheid te verminderen Als die mensen naar het ministerie gaan. hebben ze veel meer kans gehoord te worden, omdat ze een ganse gemeenschap verte genwoordigen. Ge zult de werkloosheid niet oplossen met niets te doen. Is het inzicht van het schepencollege hier zoiets tot stand te brengen En ten tweede, ik spreek hier na wat ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle in 1951 heeft gezegd, dat een der redenen van de werkloos heid in onze provincie ishet gemis aan geschoolde arbeidskrachten. Zijt ge de mening toegedaan dat in de huidige om standigheden de nijveraars hier iets zul len tot stand brengen, als ze niet kun- ner. rekenen op geschoolde arbeidskrach ten Al ware het maar voor de toekomst, dan moet ge er toe komen hier geschool de arbeidskrachten te vormen Daarom zou ik voorstellen een eerste crediet in de begroting in te schrijven, a] ware het maar om de studie van het plan aan te vatten om hier een school AB. namelijk een middelbare dagberoepschool op te richten. Ziedaar enkele overwegingen van een beroepspolitieker. die spreekt in naam van de socialistische partij en die geen schrik heeft aan politiek te doen. Dat is eer, heel andere mening dan deze van sommige mensen die denken dat politiek schelden is en twisten. Ik beklaag deze mensen Ik meen dat hetgeen ik kom te zeggen opbouwende politiek is en ge zult moe ten toegeven dat ik geen critiek heb ge daan Dan kom ik tot het slot. het laatste deel van mijn uiteenzetting, dat direct betrekking heeft op de begroting. Ik weet dat als ge iets doet. dat ge geld nodig hebt. De socialisten zijn akkoord om daar voor met U te zoeken naar de geschikte middelen. Dat wil daarom nog niet zeg gen. dat we al uw belastingen zullen goed keuren. Ik wil de volgende bemerking makende stad leper geniet op dit ogen blik van een zeer begunstigde positie voor de stadsfinanciën. Waaruit spruit dat voort Na de eerste wereldoorlog hebben de a-dore steden het hoofd niet kunnen bie den aan de lasten die voortvloeiden uit de oorlog. Het gevolg was dat al die ste den nun begroting sloten met grote defl- cielen Na de eerste wereldoorlog werd er een begin gemaakt met de sociale welvaart, nog wel niet in de mate als nu. maar toen werden de steden verplicht tussen te ko men voor het ouderdomspensioen. Het ge volg was dat al de steden voor millioenen leningen hebben moeten aangaan, waar van ze nu nog de lasten dragen. Op de duur waren die steden niet meer leef baar en heeft de staat een oplossing moe ten zoeken. Die uitweg werd gevonden door het stemmen van de Wet Vermeylen. leper is echter aan die lasten ontsnapt Mr Vanderghote We hebben toch ook onze nijverheid verloren. Mr MissiaenMaar we hadden het oordeel aangenomen stad te zijn na de eerste wereldoorlog. De stad heeft daar door geen leningen moeten aangaan en ze heeft nu die lasten niet te dragen. Een tweede punt we kennen weinig steden op enkele uitzonderingen na die geen grote tussenkomsten moeten doen voor de openbare onderstand Dat is het geval te Menen Kortrijk Oostende. Nieuw- poort waar de stad moet tussenkomen voor millioenen. elk jaar om het deficiet van de commissie van openbare onder stand te dekken leper ontsnapt daaraan ook want de stad moet voor geen cent tussenkomen De stad leper komt daar door in een zeer bevoordeligde positie- Er. als we dan zien dat in die andere steden toch gewerkt wordt vooruitstre vend gewerkt, zelfs in steden met een ka tholieke meerderheid dan zeg ik. wan neer het middel bestaat, dat we nog veel meer moeten doen. gezien we ook veel meer de geldelijke mogelijkheden daartoe hebben, als we het verwijt niet willen oplopen dat we niet bekwaam zijn een stad te besturen Nu een woord over de begroting en de middelen om die inkomsten te vinden. Wat zie ik Een verhoging in de begro ting voor de gewone dienst van meer dan 1 240 000 fr Die cijfers zullen dan waar schijnlijk nog wat moeten aangepast wor den. door hetgeen we komen te stemmen in de geheime zitting In een paar jaar is er dus een vermeerdering van 2.250 000 frank Mr VanderghoteDat versta ik niet Mr Missiaen: Ik citeer de cijfers die mij gegeven zijn geweest in de commis sie van financiën Zelfs als er nu een gro ter verschil zou bestaan, dat is de zaak niet. wel het principe. Ge hebt voor mid delen gezorgd en ge hebt ze gevonden. Mr VanderghoteIk versta niet waar ge die 2 millioen haalt. Mr Missiaen Dat is de verhoging van 2 opeenvolgende jaren Wanneer ge nu in geldelijke moeilijk heden zijt gekomen, ziet ge u verplicht de opcentiemen op 300 te brengen. De opbrengst van een opcentiem was voor 1952 bepaald op 5250 fr. en voor 1953 op 4.650 fr.. of een verschil van 600 fr. Dat cijfer werd u gegeven door de diensten van financiën en ik weet dat gij dat niet hebt vastgesteld Maar ik zou toch aan die dienst vragen hebt gij U niet vergist Dat komt voor. Als ik een verschil zou vinden van 600 fr.. dan zou ik toch vra gen hebt gij U niet vergist, zoals dat vroeger reeds gebeurd is De 200 opcentiemen brachten in 1952 924 800 fr op. In 1953 zou die opbrengst dezelfde móeten zijn. maar neen. een opcentiem is maar 4.650 fr. in 1953 en daarom moet ge verhogen met 100 opcen tiemen. om te komen ongeveer aan het zelfde bedrag Ik stel U de vraag of ge dat wel nagegaan hebt Wanneer we onlangs het contract met Inelgas hebben besproken, werd ons ge zegd en hebt ge beweerd dat de maat schappij 1400.000 fr. winst per jaar zou maken, waarvan 50 voor Inelgas en 50 voor de stad. hetzij 700.000 fr. Ge hebt daarbij gevoegd dat de stad belang rijke voordelen zou genieten voor de elec- tricitelt van de stadsgebouwen en de open bare verlichting en dat we aldus een dubbele slag zouden slaan. Het eerste wat ik gedaan heb is gezocht... Mr Vanderghote En ge hebt niet ge vonden Mr MissiaenNeen ik heb niet gevon den ik heb we) bij artikel 30 gevonden een verhoging voor het aandeel in de elec- triciteit van 195000 fr. Dat is nogal een verschil, zelfs een merkelijk verschil. Als ge die 700 000 fr. moest krijgen, dan zoudt ge niet verplicht geweest zijn uw opcentiemen met 100 op te slaan. Ik stel nu de vraagheeft men ons hier be drogen of heeft men nagelaten die som in te schrijven Voor de besparing op de verlichting vind ik in art. 350 voor 195161.874 fr. Voor 1953 is er 70.000 fr. voorzien, of een verhoging van meer dan 8.000 fr. Waar zijn dan die voordelen van Inelgas Voor de verlichting en verwarming van het politiebureel. in 195124.311 fr.voor zien voor 1953 30.000 fr.. of bijna 6.000 fr. meer. Ge hebt hier dus ook geen be sparing gedaan. Voor artikel 373openbare verlichting, de grootste post. virrtl ik voor 1951275.000 fr. en voor 1953 eveneens 275.000 fr. Dus hetzelfde bedrag. Waar is dan de be sparing Artikel 506 voor de scholen vind ik 70000 fr. in 1951 en 80.000 fr. in 1953. of 10 000 fr. meer. Waar zijn dan die grote voordelen Ik vind daarvan geen spoor, integendeel overal tref ik verho ging aan. Wie heeft men hier voor de aap gehouden Mr VanderghoteNiemand. Mr MissiaenIn 1953 zouden we toch het uitwerksel van dit contract moeten vinden. Ziedaar mijn bijzonderste opmer kingen. De h. Vanderghote wil onderbreken. Mr Missiaen: Zult ge mij toelaten te eindigen Ofwel zijn uw cijfers niet juist ofwel werden we verkeerd ingelicht. Wij vra gen echter niets beter dan met het sche pencollege te kunnen samen werken voor het welzijn van de stad Er werd hier ook gezegd dat de politiek d". ondergang is van het land. Ik durf zeggen dat juist door de politiek een enorme verbetering gekomen is in de toestand van de staat. Politiek de onder gang van het land Integendeel, ik be weer dat het een weldaad is. Dat er soms zijn die niet kunnen dulden dat de ar beiders daardoor een beter levenspeil ge kregen hebben, betreur ik. Ik laat het aan de beoordeling van de raad over als de politiek die ik heb voor gesteld niet in het voordeel is van de stad. Ik vraag uw uitleg niet vandaag, mis schien kunt ge dat doen in een andere zitting, zodat ge kalm kunt overleggen om een politiek voor 6 jaar voor te leg gen. Er zullen wel altijd twistpunten zijn. maar er zijn toch talrijke punten die geen politiek uitzicht hebben en die de stad (zie vervolg onderaan volg. kolom) tanÉto helpen om zich op te werken Ik heb gezegd Mr Ia haveMr burgemeester, ver schoon mij. maar de liberale gemeente raadsleden hoeven om 8 uur een syndi cale vergadering bij te wonen, zodat we niet langer kunnen blijven. Ik wil ech ter nog een paar woorden zeggen- Gij hebt de rede gehoord van de leider van de socialistische groep. Ik raap daaruit alleen maar wat ik meen voor mij be stemd te zijn. Mr Missiaen zegt dat alleen de beroepspolitieker met kennis van za ken kan spreken we kunnen daarin van mening verschillen, maar ik verkies een niet-beroepspolitieker te zijn. omdat ik in de overtuiging blijf dat een niet-beroeps politieker meer onafhankelijk staat en ook niet streng onderworpen is aan de po litiek van een partij en dat deze zijn man daat niet beschouwt als het opperste goed. Ik zeg we kunnen van gedacht verschil len We hebben onze houding in de laatste gemeenteraadszitting uiteengezetwij heb ben ook suggesties gedaan waarop we nu niet meer wensen terug te keren. Ge kunt nu uit de overwegingen van socialisten en liberalen nemen wat ge meent nuttig te zijn Wat de begroting aangaat, hoe denkt ge ze te behandelen in openbare vergadering In de commissie werd ze toch grondig behandeldhoe meent ge te werk te gaan Want ik voel er niet veel voor artikel per artikel te bespreken. Mr Vanderghote We zullen kapittel per kapittel nemen Mr LahayeWanneer In de eerstko mende vergadering Mr DehemWe wensen in ieder geval in de volgende zitting op de opmerkingen van Mr Missiaen te antwoorden Mr VanderghoteJa. ik heb nota ge nomen van uw opmerkingen. -• De zitting wordt daarop te 20.30 uur geheven. VAN 8 TOT 14 FEBRUARI 1953 Algemene kenmerken der week. Grillen en buien kunnen deze week twist met de omgeving veroorzaken. Gun stige invloed voor de handelszaken Door vaste wil en standvastigheid kan het doel bereikt worden. RAM: 21 Maart tot I» April. Een goede week. Let op uw uitgaven spring niet te kwistig om met geld. Denk goed na alvorens iets te beslissen op finan cieel gebied. Anders is er niets te vrezen. STIER 20 April tot 20 Mei. Enige onverwachte uitgaven, misschien wel om de gezondheid te behouden kun nen U hinderen. Vertrouw volop in de toekomst. In moeilijke ogenblikken kunt U op bescherming rekenen TWEELINGEN 21 Mei tot 21 Juni. U zult nog deze week van zekere zor gen ontlast worden. Geleidelijke verbete ring van de algemene toestand. Troost en bijstand Goede hoop voor de toekomst. KREEFT22 Juni tot 21 Juli. Een nogal veranderlijke en grillige week. Het is niet aan te raden belang rijke beslissingen te nemen, wacht liever nog een tijdje tot de toestand gunstiger is. LEEUW22 Juli tot 21 Augustus. Opbouwende invloed die U in staat stelt uw voornemens uit te voeren. De week is uiterst geschikt voor iedere poging die tot doel heeft de steun te bekomen van vooraanstaande personen. MAAGD: 22 Augustus tot 21 September. Deze week is bijzonder vatbaar voor indrukken en uw nogal onregelmatig ge drag kan uw omgeving in de wgr bren gen. Met een beetje wilskracht kunt U aan moeilijkheden ontsnappen. WEEGSCHAAL 22 September tot 22 Oct. Een merkwaardige week. ze belooft be vestiging en bevordering van uw zaken. Deze week is eveneens geschikt voor me thodische en verstandige ondernemingen. SCHORPIOEN: 23 October tot 22 Nov. Deze week heerst er een gunstige in vloed in de morgenuren, indien U uw za ken in de voormiddag afhandelt zult U van deze gelukkige toestand genieten. BOOGSCHUTTER: 23 Nov. tot 22 Dec. Er moet vooral getracht worden door wilskracht en standvastigheid de zaken terug te doen opbloeien. Arbeid adelt. Goede gezondheid voor de vrouwen bo ven de vijftig jaar. STEENBOK 23 December tot 20 Januari. Onaangename verrassingen op financieel gebied. Overgrote vatbaarheid voor in drukken die nadelig kunnen worden voor de gezondheid. Verlies echter de moed niet. WATERMAN: 21 Januari tot 19 Februari. Zeer goede week. levenskracht en goed humeur Moei U echter niet met ander mans zaken, dan zult U geen twist of hatelijke woorden te verduren krijgen. VISSEN20 Februari tot 20 Maart. Goede zaken door vruchtbare arbeid. Er moet vooral getracht worden van de gunstige invloed welke deze week heerst gebruik te maken. Het geluk zal uw po gingen steunen BIN NAJOEWA. (Nadruk verboden) m EFRSTE BOODSCHAP VAN EISENHOWER AAN HET CONGRES IS VAN WERELDSCHOKKENDE BETEKENIS. President Eisenhower richtte Maandag zijn eerste boodschap tot het Congres en stippelde de voornaamste punten van zijn bulienlands en binnenlands program uit Hi; deed een beroep op de Europese >'ker om een grotere inspanning te le veren met het oog op de eenmaking en hij kondigde nieuwe maatregelen aan in óp strijd op het Aziatische front- Eisen hower verklaarde dat hij het zevende Amerikaanse vlooteskader bevel zou ge ven t niet langer als schild te dienen voor communistisch Chinazodat de troepen van Tsjang Kai Sjek op Formosa de vrije hand zouden krijgen voor eventuele aan vallen op het vasteland. Dit bevel, aldus de pjesident. betekent geenszins dat er van Amerikaanse zijde een of andere ay-essieve bedoeling in het spel is Het betekent slechts dat de Amerikaanse vloot niet langer de Chinese communisten moet beschermen en hen dus niet moet in staat stellen de UNO-soldaten met grotere straffeloosheid in Korea te doden. Eisen hower maakte ten slotte eveneens gewag van een plan om de gevechtswaarde van het Zuidkoreaanse leger te verhogen OVER DE GEHEIME AKKOORDEN EN EEN VOORSPELLING Aangaande de voorgestelde verwerping der geheime akkoorden met Rusland zei de perssecretaris Hagerty dat hierin ver vat zijn de akkoorden van Jalta. Pots dam en alle andere geheime akkoorden die in het verleden zouden gesloten zijn. De republikeinse volksvertegenwoordi ger Charles Kersten diende onmiddellijk een resolutie in. verklarend dat de over eenkomsten die te Jalta tussen Roosevelt en Stalin getroffen werden nietig en on geldig zijn Hij zeide dat het pact een inbreuk betekent op de rechten der Chi nese en Poolse volkeren, zonder hun me deweten of goedkeuring. Sommige Congresleden voorspelden, dat de volgende stap misschien een vlootblok- kade van de Chinese kust zal zijn met het doel druk op communistisch China uit te oefenen tot het sluiten van een vrede in Korea. ENKELE PERS-STEMMEN OVER DE GROTE BESLISSING VAN PRESIDENT EISENHOWER. Na de voordelen en de gevaren van de louter strategische beslissingvan president Eisenhower te hebben afgewo gen. schrijft de «Daily Telegraph» dat do balans overslaat naar de schaal van de voordelen Het verzet tegen de door de president aangekondigde maatregel be rust niet op strategische redenen, doch wel op een politieke vrees, die geen steek houdt» Want. aldus het blad. «de wijze waarop de Chinese communisten de In diase voorstellen hebben onthaald, bewijst voldoende dat het tot niets dient met hen voorzichtig te werk te gaan. Zij zul len slechts de vrede aanvaarden, wan neer zij er van zullen overtuigd zijn. dat de vrede voor hen voordeliger is dan de voortzetting van de oorlog Volgens de commentators in de Franse bladen heeft de nieuwe president op uit drukkelijke wijze zijn wil te kennen ge geven zoveel mogelijk af te wijken van de weg. die door zijn democratische voor ganger werd bewandeld. De linkse bladen beweren dat hij hier in is geslaagd (Formosa), terwij) de rechtse bladen daarentegen een zeker voorbehoud aan de dag leggen maar niet temin opnieuw uiting geven aan hun ver trouwen in president Eisenhower en te vens verklaren er van overtuigd te zijn. dat geen enkele beslissing, van welke aard ook. zal genomen worden zonder dat vooraf Frankrijk en Groot-Brittannië zullen geraadpleegd worden, o m. met be trekking tot de problemen in het Verre Oosten. Le Figaro is nu reeds zeker er van. dat de opheffing van de blokkade van Formosa het begin betekent van een om gooien van het politieke roer van Truman- Acheson. Het blad stipt verder aan. dat de verklaring van president Eisenhower dat de aan de Amerikaanse 7e vloot ge geven bevelen geen aanvalsplannen van wege de Verenigde Staten omvatten, met voldoening werd onthaald. EN GENERAAL TSJANG KAI SJEK? Generaal Tsjang Kai Sjek heeft ver klaard dat het besluit van president Eisen hower om de Chinese nationalisten op Formosa in de gelegenheid te stellen het communistisch Chinees vasteland aan te vallen niet alleen oordeelkundig doch ook uit militair en zedelijk oogpunt recht vaardig is. Gouverneur K. C. Woe. die het hoofd is van het provinciaal bestuur van Tai wan. verklaarde dat de beslissing van president Eisenhower niet enkel welkom is en dit niet alleen in China maar over de hele wereld, maar dat het ook een verheugende gebeurtenis is in die zin dat met deze beslissing de vrije wereld voor het eerst zelf het initiatief heeft ge- nomen in de koude oorlog. Woe Teh Then, een vriend en raad gever van Tsjang verklaarde, dat Ame rika nu definitief het initiatief had geno men in de koude oorlog tegen Moskou. Welke ook de plannen van Stalin mogen zi n hij zal er nu we] tweemaal over na denken vooraleer nieuwe veroveringsplan nen ten uitvoer te brengen. Hij verklaarde verderWij gaan vol ledig akkoord met Eisenhower dat wij om vrede te hebben eerst de koude oorlog moeten winnen. Ts'ang verklaarde dat hij er zeker van was dat de beslissing van president Eisenhower door de 450 mil lioen Chinezen op eenparig gejuich was onthaald. Hij zegde verderDaar ons eigen plan om het communisme te be strijden en in het Chinese vasteland de nodige hervormingen tot stand te bren gen in mijn opinie een belangrük ele ment is in de strijd tegen de communis tische agressie die de gehele wereld be dreigt. houd ik er aan onze vrienden uit het buitenland de verzekering te geven dat de republiek van China eeen beroep zal doen op de landstrijdkrachten van welk land ook om haar doel te bereiken. China heeft feitelijk nooit een der gelijk verzoek gedaan en heeft ook nooi- illusies van die aard gekoesterd. Tot besluit verklaarde hijAlleen me, dergelijke beslissingen als deze van pre. sident Eisenhower moreel te steunen zu). len de vrijheidlievende landen moger hopen stilaan de nodige solidariteit k bereiken om aan de agressie van het internationale communisme te kunnen weerstand bieden DULLES VOORSPELT EEN INDIGESTIJ VAN DE RUSSISCHE VEELVRAAT De Amerikaanse staatssecretaris Johr Foster Dulles heeft Donderdag, aan dt vooravond van zijn vertrek naar Europ. \oor de Amerikaanse televisie een rede gehouden over de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten Daarin verklaar de hij o m dat Amerika nooit een oor log zal beginnen maar dat het zich noch zal laten intimideren, noch zal laten over weldigen Er zijn in de wereld 800 mil- lioer. communisten die onze vernieling op het oog hebben, aldus Dulles, maar de anti-communisten achter het ijzeren scherm beloven wij dat zij op ons kunnen rekenen. Herinnerend aan een woord vaak door generaal Eisenhower gebezigd zei DullesBij het bepalen van onze bui tenlandse politiek zullen wij ons laten leiden door een verlicht egoïsmeVan de Russische expansie-politiek zei hij De Russische communisten hebben reeds ettelijke volken opgslokt. Er bestaat een verschijnsel dat men indigestie noemt In de communistische wereld worden daar van reeds de symptomen merkbaar De uitzuivering en de processen in Oost- Europa en de massa-terechtstellingen in communistisch China tonen aan dat die volken ongerust en ongelukkig zijn. Uiteindelijk zou die ongesteldheid zo hevig kunnen worden dat zij een dode lijke afloop krijgt Onze taak. zo verzekerde de heer Dulles is het ons verlicht egoïsme te dienen door met daden en voorbeelden aan te tonen hoe deugdelijk de vrijheid is. hoeveel be ter dan het despotisme. Wij moeten voldoende vindingrijk zijn opdat onze vredesintrumenten en desver- eist onze oorlogsinstrumenten, doeltreffen der zouden zijn dan degene waarmede de despoten voor de dag komen. Tegelijker tijd moeten wij begrijpende vriendschap pelijke en goede buren zijn, omdat al te egoïstische lieden nooit sympathiek kun nen zijn. Wat onze regering betreft, kunt gij er van verzekerd zijn dat zij nooit bevreesd of overwonnen zal worden door het ondermijningswerk. Ons land moet pal blijven als een rots. temidden van een door een storm ontredderde wereld Tot al diegenen die onder het Sovjet- juk gebukt gaan. tot de schuchtere en de afgedreigde volken zeggen wijGij kunt op ons rekenen. Met de andere vrije vol ken van de wereld kunnen wij. het is mijn heilige overtuiging, op vreedzame wijze tot een eervolle vrede komen. SPECTATOR le SCHIJF EEN LOT VAN 1.000.000 FR Trekking van 31 Januari De uitslag van de 269e trekking van de Lening tot Wederopbouw (le schijf) luidt: 1.000 000 fr.Reeks 1627 nr 998. De andere obligaties van die reeks zijn betaalbaar met 1.000 fr. 2e SCHIJF EEN LOT VAN 5.000.000 FR. Trekking van 4 Februari De uitslag van de 209e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e schijf) luidt 5.000.000 fr.Reeks 3810 nr 755. 1 000.000 fr.Reeks 3896 nr 239. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1 000 fr. 3e SCHIJF EEN LOT VAN 2.000.000 FR. Trekking van 2 Februari De uitslag van de 144e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt: 2.000 000 fr.Reeks 7885 nr 368. 1 000.000 fr.Reeks 9205 nr 609. De andere obligaties van die reeksen zijn betaalbaar met 1000 fr. GemC!lt0!('cHi',l u'n Rrtlerië TWEE LOTEN VAN 100 000 FR. Trekking van 4 Februari De uitslag van de 171e trekking van het Gemeentekrediet van België 1938 luidt 100.000 fr.Reeksen 171.566 en 279 099 20 loten van 10.000 fr.Reeksen 107.055 121.368 128 550 166 260 169 064 I 177.352 234.345 234.410 262.733 277684 279.988 280.059 286.119 296.832 302.157 304.955 316.032 318 064 324 404 336 805 EERSTE SCHIJF 1953 getrokken op 17 Januari te Geldenaken. De tot op heden, 30 Januari, gekende winnaars van loten gaande van 20.000 frank tot het supergroot lot van twee en een half millioen, in hun geheel of in tienden, waren afkomstig van Athus. Anderlecht, Borgerhout. Brugge. Brussel. Court St Etien ne. Elsene. Etterbeek. leper. Gent. Heist op den Berg. Lessen. Luik. Luxemburg, Moeskroen. Nleuwerkerken. Roeselare» Schaarbeek, Vervlers Waver. Zelzate en Zwevegem. Beroepen van enkele hunner bedienden, gepensionneerde. groentekoopman, groot handelaar. handelsreizigers, huishoudster, koloniaal, kooplieden, magazijnier, meester schilder. renteniers en verschillende arbei ders. De inningen door bemiddeling van finan ciële organismen worden meer en meer tal- rük. In dit geval bezit d^ Loterij geen en kele inlichting over de winnaars. Laatste betaaldag der loten van de 3® schijf 1953 op 17 Mei 1953. De derde schiif zal getrokken worden op 28 Februari te Au vela is. GRIJP DEZE NIEUWE KANS! (7562)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 10