gemeenteraadszitting van vrijdac so ianuari Bijvoegsel aan HET YPERSCH NIEUWS 7-2-53 Te 18.10 uur opent de heer burgemees- WT Vanderghote de openbare zitting. De raad is voltallig op uitzondering van de h Lahaye. 1) Proces-verbaal der zitting van de 12-12-1952 en 13-1-1953. De h- stadssecretaris A. Versailles geelt achtereenvolgens lezing van het verslag der zittingen van 12 December en van 13 Januari. Ze worden beiden zonder op merkingen algemeen goedgekeurd. Stadskas Proces-verbaal van on derzoek. Op 26 December '52 werd overgegaan iot het onderzoek van de stadskas. Dit uai volgende uitslag ontvangsten dienstjaar '52 19.070.457.67 Ir. ontvangsten 1953: 117 860.00 fr samen19.188.317.67 fr. uitgaven dienstjaar 1952 18.018.111.95 fr. uitgaven 1953 13.175.00 fr. samen: 18.031 286.95 fr. Dit laat een batig saldo blijken van 1 157.030,72 fr Hierbij dient het kasgeld levoegd (1 millioen frank), zodat het te verantwoorden bedrag 2.157.030.72 fr. was. Mr MelisMr Voorzitter, ik herinner mij dat ge voor een paar maanden aan Mr Missiaen uitleg gegeven hebt over het kasgeld. Blijft dat altijd 1 millioen Mr VanderghoteJa, dat is eigenlijk een voorraad waaruit we mogen putten voor het uitvoeren van dringende werken. Mr MelisDat bestaat dus feitelijk niet Mr Vanderghote Jawel, in geld. J) C-O-O. Onderzoek kas van de ont vanger. Dit orderzoek geschiedde op 9 Decem ber 1952 en gaf volgende cijfers entvangsten: 19.766.251.23 fr. uitgaven15.919.722.76 fr. saldo 3.846.528.47 fr. 4) C-O.O. Aanbesteding voedingswa ren en borstels goedkeuring- In zitting van 19 December werd de le vering van verscheidene artikels aan de COO. toegewezen aan verschillende han delaars van de stad. De h. burgemeester vaagt deze toewijzing zoals ze gaat en «taat goed te keuren. Dit gebeurt met algemene stemmen, min -ie onthouding van de heren Capoen en r.Iissiacn. leden van de C.O.O. 5) C.OO. Verkoop van bos te Zilir- beke advies. De C O O. besliste in zitting van 31 De cember 1952 de toelating te vragen voor de verkoop van 33 a 47 ca. bos te Zille- beke. aan de instelprijs van 50.205 fr., alsook machtiging om 0 it perceel te ont trekken aan het toezicht van het loon- beheer. Zelfde advies als voor punt 4. S) C.O O. Voorontwerp verbouwing* werken Belle godshuis goedkeuring. Ten einde in de dringende behoefte aan afzonderlijke kamers voor ouderlingen te voorzien, heeft de Commissie in zitting van 23 Januari 1953 beslist het vooront werp opgemaakt door architect Viaene. voor de verbouwingswerken aan het Belle Godshuis goed te keuren en het aan de overheid, voor te leggen ter goedkeuring, goedkeuring. Mr SixMr voorzitter, ik zou vragen dat in het lastenkohier zou rekening ge houden worden met de princiepen, die reeds 70 jaar op het programma staan van de christen democraten, namelijk dat de aannemer zich verplicht het minimum loon uit te betalen aan zijn arbeiders... Mr VanderghoteHet gaat hier slechts om een voorontwerp. Het lastenboek wordt slechts later opgemaakt. Mr SixMr voorzitter, ik kom liever te vroeg dan te laat En ten tweede, dat de aanbesteding zo veel mogelijk aan Ieperse ondernemers zou gegeven worden, om aldus de Ieperse belangen te dienen en om de werkver schaffing alhier te bevorderen. Mr VanderghoteIk denk als het las tenboek zal opgemaakt worden, dat daar mede zal rekening gehouden worden. Mr MissiaenIk moet doen opmerken dat de openbare besturen bij hun aanbe stedingen verplicht zijn die bepalin-1 gen op te nemen in het lastenboek. Mr Vanderghote Die technische uit voering wordt ten andere altijd zeer stipt gedaan door de technische diensten van de provincie. Dit voorontwerp wordt daarop algemeen goedgekeurd, min de onthouding van de hh. Capoen en Missiaen. leden van de COO Stedelijke Brandweer Begroting 1953. Deze begroting behelst de volgende cij fers vergoedingen28 000 fr. kleding46.500 fr. onderhoud materiaal40.200 fr. Algemeen goedgekeurd. Muziekakademie begroting 1953 voor ontvangsten heeft men overschot 1952: 119.43 fr. ^lage provincie: 30.000.00fr. ?°elage staat145.000.00 fr. toschrijvingsrechten 20.000,00 fr. toelage stad 377.387.59 fr. totoal572.507.00 fr. (afgerond Voor uitgaven wedden498 407 fr. andere uitgaven74.100 fr. totaal572.507 fr. Deze begroting sluit dus in evenwicht- "■'gemeen goedgekeurd. 91 Kerkfabriek van St Jacobs reke- tobg 1951. Ontvangsten 110.783.72 fr. Uitgaven: 111.097,64 fr. Tekort319.92 fr. -P® kerkfabriek vraagt enkele kleine e- eten onder onvoorziene uitgaven te *en ne.men r Melis: In wat bestaan die onvoor- *ne uitgaven Sfr anderghote Dat zijn. geen onvoor ziene uitgaven het zijn alleen uitgaven die wat hoger zijn dan geraamd werd. Mr MelisEr staat vermeld als onvoor ziene uitgaven de som van 14 572 fr. Het gaat hier niet om de begroting maar wel om de rekeningdus zouden ze er moeten in vermeld staan. Mr Vanderghote (na enkele tijd ge zocht te hebben)Enfin, als ge wilt zul len we dat opzoeken. Dringt ge daarvoor aan Mr MelisIk dring niet aan. maar het ware toch wel Interessant dat te weten vermits het om een som van 14.000 fr. gaat. Als het een rekening betreft mogen ze wel vermeld worden. De h. Vanderghote zoekt nog enkele tijd maar vindt blijkbaar niets. Mr MelisIk zal maar niet verder aan dringen. mijnheer voorzitter. Deze rekening wordt daarop goedge keurd met 9 ja (HH. Dehem. Mulier. Pat- tyn. Nuytten. Six. Pype Capoen. Robyn en Vanderghote) bij 5 onthoudingen (HH. Missiaen. Michiel. Worme. Melis en Roe- giers). 10) Kerkfabriek van St Jacobs be groting 1953. Ontvangsten en uitgaven sluiten met 104.245.22 fr. Met dezelfde meerderheid goedgekeurd (9 ja 5 onthoudingen) als punt 9. Mr MelisEr Is daar ook een vergis sing een bewijs dat ik er belang in stel de rekening sluit met een tekort van 313.92 fr en dat staat in de begroting ver meld als een batig saldo. 11) Kerkfabriek van St Jacobs aan besteding traliewerken aan vensterramen advies. Het ontwerp en bestek voor die tralie werken. opgemaakt door Bouwmeester Landtsheere. werd reeds goedgekeurd door de hogere overheid en ook reeds in aanbesteding gegeven, maar er werd geen enkele inschrijving ervoor ingediend De kerkfabriek vraagt thans deze wer ken in beperkte aanbesteding te mogen geven. Toegestaan met 9 ja (rechterzijde) bij 5 onthoudingen (linkerzijde). 12) Lening van 1 millioen voor aan koop van 1.066 watermeters (Se snede). De aankoop van 1000 watermeters van 13 mm. ten behoeve van de stedelijke wa- terdienst werd reeds op 19 December 1952 door de bestendige deputatie goedgekeurd Deze aankoop bedraagt een som van 865.000 fr.. of 865 fr. per watermeter. Met de keurings- en plaatsingskosten komt de prijs op ongeveer 1.000 fr. Het schepencollege vraagt nu een lening van 1 millioen frank te mogen aangaan. Algemeen goedgekeurd. 13) Verbetering wegkromme van het Komens routje goedkeuring van ont werp, lastenboek, bestek. Mr VanderghoteDe gemeente Zille- beke is bezig met de slechte kasseibaan van de Verbrande Molen naar Hollebeke en Komen te vervangen door een beton- baan, met een rijweg van 6 m. en een fietsbaan van 180 m. Op het grondgebied van leper vormt die baan een bocht en het ministerie dringt nu aan opdat ze daar zou rechtgetrokken worden. De aan nemer Knockaert. die de baan voor de gemeente Zillebeke aanlegt heeft zich ak koord verklaard de werken uit te voeren aan dezelfde eenheidsprijzen. Volgens raming van de arrondissements ingenieur zal dit werk 375.513 fr. kosten. Daarop is er een toelage van de staat van 60 en 7 van de provincie. We staan hier zowat voor een cas forcé en het schepencollege stelt dan ook voor dit werk goed te keuren. Algemeen aanvaard. 14) Heropbouw Lakenhalle-Nieuwwerck a) verlenging uitvoeringstermijn (af werkingen Lakenhalle) b) verlenging uitvoeringstermijn (ruw- werk Nieuwwerek). De voltooiïngswerken aan de Ooster vleugel van de Lakenhalle die moesten aanvangen op 24-12-51 en die moesten vol tooid zijn in 200 werkdagen, werden aan zienlijk vertraagd omdat de voorraad eiken balken voor de zoldering uitgeput was en dat ze slechts veel later geleverd werden door de fabriek Hierdoor konden de vol tooiïngswerken slechts veel later begin nen. Het schepencollege stelt dan ook voor de uitvoeringstermijn met 250 dagen te verlengen en geen boete toe te passen op de aannemers Gebroeders Vandekerckho- ve uit Ingelmunster. Hetzelfde geval doet zich voor met het Nieuwwerk. waar de werken moesten aanvangen op 24 December 1951 om in 350 werkdagen voltooid te zijn. Deze termijn was veel te kort. wat blijkt uit het feit dat men nu voor het afmaken van het gedeelte langs de Van- denpee re boom plaats en Coomansstraat 700 dagen bepaald heeft. In de bouwwerken van het Nieuwwerek komen veel beeldhouwwerken voor. waar van de plannen moeten opgemaakt wor den aan de hand van foto's en documen ten van vroeger, wat veel tijd vergt. Aldus stelt het schepencollege voor de termijn met 250 werkdagen te verlengen en eveneens geen boete te eisen. Mr MichielHet spreekt vanzelf dat dergelijke werken vertraging oplopen, maar ik zou willen vragen dat het in de toekomst zou vermeld worden de hoeveel ste verlenging het is. Mr VanderghoteDe eerste- Mr MichielDe zou het niet geloven. Mr VanderghoteGe verwart met an dere werken die ook aan de Hallen uit gevoerd werden. Mr Michiel En voor het Nieuwwerek Mr VanderghoteDe eerste. Ge ver wart met andere werken die ook aan de Hallen gedaan werden. Mr MissiaenHet komt niet op 50 of 60 dagen voor zulke werken, als we al jaren wachten, maar ik stel vast dat de tijdsbepaling altijd te kort is. Dat begint mij wantrouwig te maken, want wanneer een eerlijke aannemer meent dat hij de uitvoeringstermijn niet zal kunnen nale ven. dan doet hij aan die aanbesteding niet mee Als we dan vaststellen dat het altijd dezelfde aannemer is die de werken kreeg mag de vraag gesteld worden of de technieker die de termijn vaststelt, niet met opzet te werk gaat- Dat schijnt mij zonderling te zijn en ik zou wensen dat de uitvoeringstermijn der werken zou onderworpen worden aan een technieker om na te gaan of ze op die tijd uitgevoerd kunnen worden, zodat we niet altijd moeten verlengen Mr Vanderghote: Mijnheer Missiaen, ik geloof dat uw wantrouwen niet gegrond isdat zijn werken van heel bijzondere aard die veel tijd vergen. Mr MissiaenDat moet die technieker ook weten- Mr VanderghoteDaarom ook is de ter mijn zo lang bepaald geworden. De steen kappers moeten wachten achter de balken en op de duur geraakt dat helemaal in elkaar verward bij de opbouw van die hallen. Mr Missiaen 't Is daarom ook dat de aannemers zich onthouden. Mr VanderghoteZe waren toch met 6 of met 7. Mr MissiaenEr zijn er soms die daar mee rekening houden en daardoor niet de laagste prijs hebben Mr MelisGe zoudt kunnen zeggen dat het de laatste verlenging is. Mr VanderghoteJa. ze kunnen er maar één bekomen. Mr MelisEr is toch eerst spraak van 200 dagen en dan van 250. Mr VanderghoteDat gaat hier over twee verschillende werken. Beide verlengingen worden vervolgens met algemene stemmen goedgekeurd. De openbare zitting wordt daarop te 10 uur geschorst, om enkele punten ln geheime zitting te bespreken. Het betreft h'er vooral artikelen van de begroting, alsmede een kleine wijziging die gebracht wordt aan de weddeschalen in voege se dert 1 Januari 1951. Te 19.15 uur wordt de openbare zitting voortgezet De h. Lahaye is intussen ook zijn plaats komen innemen. 15) Sladsbegroting over 't dienstjaar 1953 bespreking goedkeuring. ■*De h. Burgemeester Vanderghote geeft vooreerst een bondig verslag over de stadsbegroting. Hij stelt vast dat er dit jaar voor 1.240.000 fr. meer uitgaven zullen zijn voortspruitende uit credietverhogingen van vorige dienstjaren, verhogihgen van wed den. pensioenen, bijdragen R.M2., enz... Dit wordt gecompenseerd door een meer opbrengst voor electriciteit. bals, rijks toelagen. Tevens stelt het schepencollege voor de opcentiemen op de grondbelasting op 300 te brengen. Het aandeel van de stad in het fonds vier gemeenten zal echter ongeveer 100.000 fr. minder bedra gen. Hij zegt ook dat in deze begroting, bul ten de verlichting van de gebouwen van de stad die ter studie is en het oprichten van een autobusstation, geen andere wer ken voorzien zijn, gevolg gevende aan de richtlijnen van het ministerie ojn geen werken in de begroting op te nemen, die nog niet goedgekeurd werden door de be stendige deputatie en de bevoegde dien sten van het ministerie. Wel zijn er 4 5 dossiers, die binnenkort ter uitvoering zul len kunnen voorgelegd worden en die dan ingewerkt zullen worden in de buitenge wone begroting. Mr MissiaenMijnheers, in de laatste gemeenteraadszitting heb ik het niet nodig geoordeeld tussen te komen, omdat ik voorzag dat we binnen korte tijd weer zouden bijeen komen voor de bespreking van de begroting Ik oordeel nu dat met ingang van een nieuw mandaat van 6 jaar. het gepast is de algemene politiek van het stadsbestuur en van het schepencol lege onder ogen te nemen en de vraag te stellen aan het schepencollegeWat is uw politiek In de laatste gemeenteraadszitting is er over het woord politiek op smadelijke en vernederende wijze gesproken geworden. Ik zou nu kunnen de vraag stellen Wat is politiek Moest er aan het hoofd van de staat of van de provincie geen bestuurlijk organis me bestaan, wat zou de toestand dan zijn Het ware een onontwarbare anarchie, een I ramp voor de staat en voor de provincie. Als er geen anarchie is. dan is er een dictatuurik weet niet of er zijn in de gemeenteraad die de dictatuur zouden verkiezen Als we geen anarchie en geen dictatuur willen, dan moeten we een bestuur aan stellen. Daarvoor moeten we richtlijnen hebben en die kunnen niet anders zijn dan van politieke aard. Ik vind er niets smadelijks in het woord politiek te ge bruiken in verband met het gemeente bestuur. Ik vind het des te meer noodza kelijk. omdat we daarom beroep doen op het gemoed van de mensen die ons heb ben aangesteld. Wanneer er soms mensen zijn die spre ken van politiek met minachting, dan haal ik daarvoor de schouders op. want men sen die geen politiek gedacht hebben, we ten niet eens dat alles wat om hen heen gebeurt, politiek is. Er is ook gesproken geworden met die zelfde vernederende uitdrukkingen over de beroepspolitieker. De ben een beroeps- politieker. niet omdat ik dat sedert mijn jeugd gewild heb. maar mijn medebur gers hebben mij al heel vroeg naar het I Parlement afgevaardigd. En als men ver van Brussel woont en men zich op de hoogte wil houden van de staatszaken, dan vind ik dat ogen geen tijd meer heeft voor iets anders. Ik vind daar dan ook niets smadelijks is. Een beroepsmens is iemand die door specialisatie, door onder vinding. veel meer inzicht heeft voor het geen hij uitvoert dan iemand die er een Zondagsambt van maakt of d;<* het be schouwt als liefhebberij. Het zal dan ook bij niemand opkomen een liefhebber bok- Iser te plaatsen tegen een beroepsbokser. een liefhebber wielrijder tegen een be- i roepsrenner Een liefhebber timmerman zal tegen een beroepstimmerman ook een belachelijk figuur slaan, omdat deze c-r zijn dagelijks werk van maakt en door de zaken elke dag in te studeren meer ondervinding opdoet- In politieke vraagstukken is dat juist hetzelfde en zo komt het dat liefhebber- politiekers wel eens de nagel nevens de kop slaan. Ik heb ook niet gemeend mij te moe ten aansluiten bij de hulde die U gebracht werd mijnheer burgemeester, alsmede aan het schepencollege In persoonlijke zin Ge weet dat ik U al mijn achting toe draag als persoon, maar als burgemeester en schepenen kan ik U niet geluk wensen in naam van mijn politieke partij. Mr Vanderghote (lachend) Dat versta ik best. Mr MissiaenDat is politiek en als ik U anders eerbiedig, kan ik mij niet altijd akkoord verklaren met uw politiek. Als hier gezegd werd dat ge de beste burgemeester en de beste schepenen zijt die we ooit konden hebben, dan zouden de socialisten in die voorwaarden geen kandidaten moeten gesteld hebben. We hebben dat niet gedaan omdat we niet akkoord zijn met uw beheer op politiek gebied. Ik zal mij ook niet aansluiten bij de hulde die gebracht werd aan de uittreden de raadsleden, niet omdat ik hen niet eer. maar omdat ik mij niet kan akkoord stel len met hun politiek. Ik heb zelfs met genoegen gezien dat ze vervangen werden door drie vertegenwoordigers van de ar beidende klasse. Het uitzicht van de ge meenteraad is er enorm door veranderd. Vroeger waren er op 15 gekozenen 5 van de arbeidende klasse en 10 van de bur gerij. Sinds de laatste kiezing is dat ver anderd en van minderheid zijn de arbei ders een meerderheid geworden, met 9 gekozenen op de 15, waarvan 6 op de 9 die de meerderheid vormen. Ik zou niet goed begrijpen dat op het laatste ogenblik een manceuver zou uit gevoerd zijn geworden door het A.C.V., als het niet was om een andere politiek in de gemeenteraad te voeren. Dat zou dan geen zin hebben. Juist omdat de meerderheid ook is ver anderd. stel ik de vraagMijne heren, wat zal uw politiek zijn in de eerstvolgen de 6 jaar En het is juist bij de bespreking van de begroting dat we wensen die vraag te stellen. Anders zou onze aanwezigheid in de gemeenteraad ook geen zin hebben, want we zijn hier om een politieke taak te vervullen. Mijne heren, ik zou eerst en vooral en kele vragen willen stellen over de alge mene politiek die ons te wachten staat. Ik zal geen critiek uitoefenen, alleen maar vaststellen. Ik kan ook begrijpen dat ge voor onverwachte vragen niet dadelijk het antwoord kunt geven. Een eerste vraag is: wat is de politiek van het nieuw schepencollege inzake de waterbedeling van de stad Ik herinner mij dat we voor een drie tal jaren aan de boord van een ramp stonden en er werd dan voorgesteld aan de gemeenteraad ons aan te sluiten bij de Nationale Maatschappij voor Water verdeling We hebben dat dan gedaan om maatregelen te nemen om ons in de toe komst van dergelijke ramp te besparen. We hebben leningen van millioenen goed gekeurd. die wegen op de stadsfinanciën. Kort nadien zijt ge gekomen met nog een ander voorstel, namelijk om aan elk huis een watermeter te geven. We hebben dat ook aangenomen en we hebben nu zelfs de aankoop van een derde schijf goed gekeurd Ik verneem nu dat het water verbruik in de stad geweldig verminderd is. Ik ga voort op de cijfers die gegeven werden in de commissie voor financiën. De h. burgemeester wil tussenkomen. Mr MissiaenMr burgemeester, zult ge me laten voortspreken? Ge kunt daarna al zeggen wat ge wilt. Als het waterver bruik met een derde verminderd is. dan is er geen vrees dat er ooit nog water te kort zal zijn Dat maakt dat we mil lioenen hebben geleend voor de aanslui ting en voor de aankoop van watermeters, terwijl er nu geen vrees meer is voor watertekort. Er is zelfs meerer is over vloed aan water en op geregelde tijden moet het uit de vijvers gelost worden. Er wordt nu ook beweerd dat er bin nen afzienbare tijd een tekort zal zijn van ondergronds water en dat de maat schappij voor waterbedeling moeite zal hebben om haar aangeslotenen te bedie nen Zou dit het ogenblik niet zijn om te onderzoeken of we het teveel niet kun nen verkopen aan de maatschappij, zo dat op die manier de verkoop aan de nationale maatschappij zou toelaten de lasten die we moeten dragen, te vermin deren Ziedaar een eerste gedachte die ik ter overweging geef en die door een beroeps- politieker gezien wordt in het belang van de stad. Een tweede punt betreft de indeling en de organisatie van de politie. We hebben daar nog altijd de toestand van vóór de oorlog van 1914- In andere steden waar een centraal bureel is wordt er in elke wijk getracht een ondercommissariaat in te richten. Als de politie hier geroepen moet worden naar de Potyze. de Kruis straat of het Brielen Hoekje, moeten de mensen eerst komen naar het centrum van de stad. Er is zelfs nog geen open bare telefoon, om onmiddellijk te kunnen verwittigen. Is het ogenblik niet geko men om dit vraagstuk in te studeren en ondercommissariaten in te richten, ten einde een rationele dienst te verzekeren Wat nu de urbanisatie betrefthet schijnt dat ge een plan hebt, maar zelfs de gemeenteraad kent het niet Het is nu reeds 25 jaar dat ik in de gemeenteraad zit en ik wacht nog steeds naar het eer ste plan. Intussen is de toestand echter enorm veranderd bij voorbeeld denk ik aan de Posthoorn, het Hoornwerk, Hommelhof. Handelskwartier, Kalfvaart en Cité Ligy. De toestanden zijn daar enorm veran derd. Als wij vroeger vroegen iets voor die mensen te doen. werd ons altijd ge antwoord die wijken behoren aan de staat. Maar ze behoren nu niet meer aa* de staatde huizen zijn verkocht en ze behoren aan private personen, die ze ge kocht hebben Wie moet er nu zorge* voor het onderhoud van de straat, do waterafloop, enz... Als ge niets doet, zal daar een warboel ontstaan die schadelijk zal zijn niet alleen voor de inwoners maar ook voor de stad- Ik weet het wel het zijn maar arbeiders die daar wone» maar zij betalen toch ook belastingen. Denkt ge niet dat dit vraagstuk moet ter saidie genomen worden? En wat met de Wieltjesgracht Ik zie in de begroting dat er een krediet inge schreven staatwat zult ge daar doen Want niemand in de stad weet er iets van. Voor de Kalfvaart werd de maatschap pij voor goedkope woningen verwittigd om te beginnen huizen te bouwen, maar niemand weet waar zal gebouwd worde* en hoe de straten zullen getrokken wor den en waar. Ik zie daar niets van in uw begroting. Ge hebt gezegd dat er plan nen ter studie liggendat is mogelijk maar ik zie er niets van Maar er is meer. enkele jaren geleden werd er in de stad een onderzoek gedaan naar de woningnood. Toen is gebleken dat er 500 woongelegenheden te weinig waren. Ik neem aan dat er intussen een honderd tal gebouwd werden en ik neem ook aan dat er intussen 100 160 door Ons On derdak zullen gebouwd worden. Dat is samen 260. maar er ontbreken er dan nou altijd 240. Waar zullen die mensen bou wen Er is geen urbanisatie en niemand weet waar te beginnen. In het centrum van de stad is er geen plaats. Ge zoudt de mogelijkheid moeten scheppen voor de mensen die willen bouwen, want het ia nodig. Heel zeker zullen de heren van het schepencollege mij niet tegenspreken, want elke week zien ze dat er mensen worden buiten gezet en dat hun meubels in de Halle worden geplaatst. Wat is hier de politiek van het schepencollege De bevordering van het toerisme is iets dat iedereen aanbelangt. Ik moet er dan ook mijn verwondering over uitdrukken dat in piaats van uitbreiding, het crediet voorzien voor toerisme verminderd werd met 15.000 fr- Het was vroeger al niet schitterend en als ge het nu nog vermin dert, vaag ik mij af wat er nog zal over blijven Ge hebt een commissie van feestelijk heden aangesteld. Wat zijn uw plannen daarmee -Zullen de leden ervan bijeen komen om in het wilde te praten en niets te doen Jawel, ze zullen het programma opstellen van de Tuindagfeesten. Moet ik U dat programma zeggen 'Zaterdag klokkengelui en uitstap van de Reus Zondag processie Maandagvelokoers Dinsdagmis voor de gesneuveldendan nog verder een prijskamp in het vissen en een handboogschieting. Het is toch niet nodig daarvoor een commissie van fees telijkheden te hebben. Ik weet dat alles niet op één jaar gedaan wordt, maar meent ge dat in andere steden ook alles het eerste jaar in orde was Dat is jaar na jaar gegaan. We moeten daarom niet alles nadoen wat in andere steden gebeurt en het moet daarom niet altijd een car navalstoet zijn, maar ge zoudt een folk loristische stoet of een historische stoet kunnen inrichten. Als ge elk jaar 20 of 25 000 fr. zoudt besteden om een nieuwe- groep in te richten, dan zoudt ge na 10 jaar 10 groepen hebben, die opspraak zou den maken. Ik vaag nogmaalswat is de politiek van het schepencollege in zake feestelijkheden Dan is er nog wat. Wat is uw plan voor de uitbreiding van de waterbedeling, elec triciteit, riolering, openbare diensten In elke gemeenteraadszitting worden er klachten gedaan door de gemeenteraads leden over de electriciteit die in sommige straten geen voldoening geeft. De belofte wordt dan gegeven dat te onderzoeken en zelden of nooit komt er iets van in huis. Maanden nadien wordt dan opnieuw dezelfde klacht gedaan. Wat is de politiek van het schepencollege om daar een einde aan te stellen Zal zij daarvan een plan opmaken Nogmaals, ik weet dat niet alles in één jaar kan gedaan worden, maar ge kunt dit jaar dit en volgend jaar zulk werk doen en ten slotte krijgt ge een aaneenhangend werk om de stad in een normale toestand te stellen. We leven in de eeuw van de sport en we vagen ons af wat de politiek van het stadsbestuur is voor de sport. Ge hecht er belang aan. want ge hebt in uw kies- brieven reklaam gemaakt voor sportplei- nen, die naderhand niet bestonden. Maar we moeten de jeugd toelaten zich met sport bezig te houden en zich te ontwik kelen Ik bedoel met sport niet het kijken naar een voetbalmatch of naar een velo- Koers, maar de beoefening en daarvoor moet iets gedaan worden. Er kan aan- gedrongen worden in de verschillende scholen van de stad om sportgroepen op te richten. Ze kunnen zich bezig houden met basketball, voleyball. athletiek. om m competities elkaar te ontmoeten, waar ge aan de lichamelijke ontwikkeling van de jeugd zoudt kunnen medewerken, om nadien in de sportmaatschappijen van de stad een belangrijke rol te vervullen. Sinds jaren is er bij de bespreking van de oegroting van de stad een discussie over het medisch schooltoezicht, dat sinds jaren ondoeltreffend is. Ik weet niet wat de politiek van het schepencol lege is om daar verandering aan te bren- gen. De voorstellen die gedaan werden zi.'n het onderzoeken waard hebt ge be tere. des te beterHet medisch school toezicht. dat niet degelijk ingericht wordt, levert geen resultaten op en is geld ver kwist. Ik kom nu tot een paar belangrijke punten, die mij nauw aan het hart lig gen ten eerste de schoolpolitiek. Ik zou willen vagen aan het schepencollege wat het denkt te doen. Ik ben goed op de hoogte van wat gezegd wordt in parle- (zie vervolg volg. blz.)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 11