DE STREEK f "ATTEFEEST 1953 ZONNEBEKE VLAMERTINCE BRIELFN DIKKEBUS 3 Geen men? zal zich ooit kunnen voor stellen welke drama's van menselijke ellende zich in de laatste dagen en nach ten in Nederland hebben afgespeeld Talie.-» zijn de mensen die hun man of vrouw of andere familieleden voor hun ogen zagen verdrinken. Zo kwam een man in een vlot aange varen met een versteven kipdje in de armen dat twee maanden te vroeg ge- borer werd op een door de golven om spoelde zolder. Boers spoelde het lijk van een vrouw aa*> Toen het op de diik getrokken werd. omklemden de stijve dode armen een le venloos kind Een mar. van 48 jaren kon alleen wor den gered Zijn vrouw en 12 kinderen overleefden de ramp niet- De ramp die Nederland getroffen heeft is des te pijnlijker, als men bedenkt boe onze Noorderburen reeds in 1944-45 aan de overstroming hun tol betaalden, als aandeel in de bevrijding van West-Euro pa Met man en macht had men zich daar na aan het werk gezet en met verbeten heid werd gezwoegd om alles opnieuw aan gang te krijgen, zoals het voorheen ,was geweest. Thans in een enkele nacht is niet alleen dit jarenlange gezwoeg nutteloos gewor den. maar hebben zich tevens een onover zienbare berg moeilijkheden opgestapeld vrmr de jaren die komen moeien. Dc schade in Groot-Brittannië is niet te overzien In Groot-Brittannië is het aantal slacht offers van de storm tot 409 gestegen. Een leger van doorweekte en vermoei de mannen is bezig de bressen in de dij den met zandzakken en ander materiaal dicht le maken. Men kan nog geen definitieve cijfers ge ven omtrent het aantal slachtoffers, doch het aantal vermisten wordt tussen de 600 en óe 1000 geschat. Volgens de politie zijn op het eiland, dat het zwaarst getroffen werd. zeker 100 personen om het leven gekomen en worden er nog van 400 tot 500 vermist. In het geheel zijn tn Engeland 35.000 personen tengevolge van de overstromin gen dakloos. Er staan 100.000 ha. onder water. De schade aan eigendommen is vooralsnog niet te schatten. Dc reddingsbrigades wijden al hun aan dacht aan de overlevenden. Lijken moes ten in vele gevallen worden achtergelaten, omdat er gebrek aan bootruimte was. Meer dan drieduizend eilandbewoners van Canvey in de monding van de Theems weigeren hardnekkig hun overstroomde huizen te verlaten. HET VPER-CH NIEUWS Blz. 2 7-2-1953 VOETBAL Beselare - Zonnebeke 2-1 Bij stormweder moest de thuisploeg deze wedstrijd tegen wind in. aanvangen en zaten de bezoekers volop in de aan val Ze verkeken echter een mooie kans. Aan de 13e min, op ongepast uitlopen van de keeper, opende Zonnebeke de stand (0-1). Daarna moest de keeper van Beselare herhaaldelijk ingrijpen Maar de kansen keerden en een hard schot werd onvoldoende door de keeper van Zonnebeke gehouden (1-1). Tot aan de rust wist de Zonnebeekse verdediging haar kamp vrij te houden. Na de koffie ging Beselare spoedig ten aanval en na 1 min. nette de linkse hoek het overwinningspunt- Niettegenstaande tegenwind kwamen de bezoekers htans in meerderheid, door een gepast passenspel terwijl de Beselaarse voorlijn een paar kansen miste Hoe Zonnebeke ook aanviel, toch lukte het niet de gelijkmaker te net ten en Beselare won aldus twee kostbare I puntjes. TONEELOPVOERING door de plaatse lijke groep Die Speelghesellenop Zondag 15 Februari te 5.30 uur in de pa tronaatzaal. Wordt opgevoerd in drie be drijven het vrolijk spel Napoleon, de Vierdede man die zich verbeeldt bin nenkort Keizer van Frankrijk te worden Kaarten reeds te bekomen bij R Dobbe- laere BERICHT Ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk van H. K. H. Prin ses Josephine - Charlotte, zijn lijsten neer gelegd op het gemeentesekretariaat voor het inzamelen van handtekeningen alsook voor geldelijke giften als blijk van gene genheid aan onze beminde prinses en aan ons Vorstenhuis. DUIVENKEITR1NG met de pendel op 8 Februari in het duivenlokaal van Loo- nis Daniël te Passendale door de geken de pendelaar Rogier Lecossois uit Ronse. Ook Engeland werd op verschrikkelijke wijze door bet giertij getroffen. De niets ontziende stormwind joeg te Skegness, in Lincolnshire, een aantal woonwagens en barakken van een kamp op een hoop bij elkaar, terwijl de streek onder water liep. Met grimmige en zwijgende vastbera denheid zitten zij op de daken en op de zolders van hun huizen, zonder drink water. zonder licht en verwarming en bijna zonder voedsel. De overheid stelt al het mogelijke in het werk om de koppige achterblijvers over te halen de zevenduizend ontruimden van het eiland naar het vasteland te velgen, daar men bevreesd Is. dat nieu we overstromingen zullen volgen. De reddingsploegen, die met bootjes voortdurend in de buurt van het eiland b'ijven. hebben te kennen gegeven dat geer. voedsel naar de achterblijvers ge bracht zal worden. Maar met een uit wanhoop geboren koppigheid slaan de eilanders alle smeek beden van de overheid in de wind en klemmen zich vast aan de schamele over- b.i.Kelen van hun bezittingen. Bewonderenswaardige Solidariteit Terwijl, naar aanleiding van de over stromingsramp. nog steeds talrijke tele grammen van deelneming toekomen, heb ben steden en gemeenten uit de hele we reld hulp aangeboden aan de geteister de gebieden. Materieel wordt ter be schikking gesteld voor de bestrijding van de watersnood en klederen, voedings waren en geld worden ingezameld om de beproefde families te helpen. Regeringen, gemeentebesturen en tal rijke nijverheidsinrichtingen verzonden reeds reddingsmaterieel. geneesmiddelen. SPORTKRING SJi.V. - F. C. Lich- tervelde 3-3. Zondag 1.1. bewezen onze jongens eens te meer dat ze het de twee de ronde ernstig opnemen Dat ondervon den de blauwwitten uit Lichtervelde. die voorgaande competitiedag het sterke Ar- dooie wisten in bedwang te houden. Ge durende de eerste speelhelft met een wei nig wirdvoordeel. waren de Sportkringers voortdurend de baas en wanneer de stand aan de rust slechts 1-0 was dan pleit dit niet In het voordeel van sommige man nen onzer voorlijn. die het te gemakke lijk onnamen. Zo moesten wij de 37e min. afwachten alvorens J. Vandromme de stand kon openen. Na de rust was het spel meer verdeeld, maar toch zou het back Vandemaele zijn. die na enkeje dribblages en met een ver rassend schot de stand zou weten op te drijven. De bezoekers wisten nu het spel te verplaatsen en in enkele minuten zou rechtsbuiten Deschepper met twee doel punten de bordjes gelijkstellen. Dit was echter het sein voor de aanval en aan de 37e min. na mooie combinatie Hof-Deplan- cke zou laatstgenoemde zijn ploeg voor sprong bezorgen. De punten waren ech ter niet op het droge, want tot overmaat van ramp. als wanneer 4 min. voor het einde de bezoekende middenvoor od doel schoot en keeper Debruyne onvoldoende afwerkte zond G Hoflqck in eigen net ten en de einduitslag was bereikt. R. Cauliez werd vervangen door F De- cadt. die degelijk zijn streng trok en om zHn volharding en wilskracht gaarne te- rueeez'en wordt op de Pothem. Zondag a.s. doen wij de verplaatsing naar Houthulst, die ot> eigen terrein hun vel duur verkopen. Wanneer wij met vol tallige ploeg kunnen optreden dan zullen de Woudsporters er aan moeten geloven. Vertrek om 1 uur. De reserven wonnen eerder gemakke lijk teeen Menen met 6-3. WIST U Sinds enkele maanden zoekt Sportkring naar een weide of een perceel land. geleeen niet ver van de dorpskom en geschikt om er een voetbal- terrein van te maken (afmetingen110 X 70 m.). Wie kan er nuttige inlichtingen verschaffen Eenmaal tot zulke maatregelen gedwon gen. zal dit natuurlijk financieel zwaar vallen en daarom moet er van nu al ge- soaard worden. Ten voordele van onze club ls er Zondag a.s. in het lokaal een prijskamp op de teerlingbak met ver schillende priizenw.o. een wekker, ter waarde van 260 fr, een fijne taart, ver- schrijnde flessen wijn. enz., LOTTRDESSPEL Zondag a.s. te 6 30 u. in de familiezaal transformatiesoe] in 3 bedrijven van L. Devriendt en Willem Putman (Jean du Pare), vertolkt door Magda Vrielynck en Jaak Lenaerts uit Brugge. Overal groot succes. Een extra kansLaat die niet voorbijgaan. IN DE STORM TUdens het storm weer in de nacht van Zaterdag op Zon dag werd er ingebroken in het materiaal huisje der Firma Daniel Simoen uit Po- peringe. welke opgeslagen is langs de Po- peringestraat. De gereedschappen van ver schillende werkers werden er ontvreemd In dezelfde nacht vonden enkele kleingeestige mensen er plezier in twee zware wielen, toebehorende aan J- Techel. honderden meters mee te voeren en in de gracht te rollen Ook V. D. uit Rousbrugge werd door het weder misleid en kwam aldus in een diepe gracht terecht. Met een nat pak en verzorging bij J D. kon hij zijn tocht voortzetten. DUH'EN Woensdag 11 Februari in het lokaal de Zwaluw komt de wonder- keurder en pendelaar Isidoor Ronsse uit Vichte om uw duiven te keuren en te koppelen. Liefhebbers maakt van deze gelegenheid gebruik. Begin om 9 uur tot 's avonds KEES BRUG Tot slot van het win terseizoen krijgen wii in de Riviera een denderende revue Vroeger en Nu met Kees Brug. die voor U Zondagavond geen onbekende meer zal zijnLucy Top. de bekende Vlaamse Jodelerinhet show en dansorkest The Sonny Boysmet een keurcollectie van attractie's waaron der de Zuidzee-Troubadours. Kora Ras. Billy en Willy, het Wineto Trio en tot slot een grote onverwachte verrassing, die wij U niet mogen verklappen. Kaarten bij J. Devos. Telefoon 619 TONEELAVOND Ten voordele van de Kerstboom 1953 wordt op Zondag 8 Februari a.s. een groots toneelfeest inge richt. De Studiekringtoneelgroep brengt voor het voetlicht Ik eis de Doodstraf een zeer boeiend drama in 3 bedrijven, bewerkt door Jef Van Klerken, gevolgd door een luimig kluchtspel in één bedrijf van Mark Anders Angèle Deuren open om 18.30 uur Gordijn te 19 uur zeer stipt. Kaarten te bekomen bij de spelers en bij Mr A. Beele Prijzen der plaatsen 20. 15 en 5 fr. (kinderen). VOETBAL Brielen Sp. - Winkel St Elooi 1-4. Niettegenstaande het helse stormweder hebben onze jongens zich kranig verdedigd. Stand aan de rust 1-1 Indien onze aanvallers meer het doel der bezoekers bekogeld hadden, dan kon de stand evengoed 5-1 geweest zijn. Na de rust acteerden de gasten met wind- voordeel en werd er voortdurend op onze helft gespeeld, zodat deze geen moeite hadden om de score tot 1-4 op te drijven. Zondag a.s. verplaatsing naar FC. Lich tervelde. Vertrek om 1330 u. stipt. BOERENGILDE De suikerbeetteelt staat op een tweesprong. Enerzijds is er een wereldstock van suiker en de rege ring moet reeds jarenlang beschermlngs- D<aatregelen treffen. De rietsuiker doet een geweldige aan val op de wereldmarkt. Anderzijds moet de vraag gesteld of de suikerbeetteelt nog winstgevend zal blijven en of ze nog dezelfde plaats moet blijven innemen In ons teeltplan. Dit brandend vraagstuk wordt behan deld door Ingenieur Bruggemans. Secre taris van het Westvlaams Suikerbeetsyn- cicaat. op Zondag 8 Februari te 11 uur voormiddag in de Faisan Doré bij Mw Vancauwenberghe. Een talrijke opkomst wordt verwacht, een deelname van alle landbouwers. WERK VAN DE AKKER Op Zater dag 7 Februari 1953. om 13.30 uur in de tuin der pastorij, praktische Jes in het Snoeien der Fruitbomendoor de Heer Marguant. assistent bij de Rijkstuinbouw- consulent. Iedereen toegelaten. Een talrijke op komst wordt verwacht vanwege de be langstellenden. BETRGERLIJKE STAND JANUARI 1953 Geboorten Onraet Johan. z. v. Gerard en Maria LanoyeHeugeu Agnes. d. v. Henri en Godelieve Barbez. ZILLFBEKE VERKEERSONGEVAL Op de Menen steenweg. ter hoogte van het Kanon had Vrijdag 1.1. een aanrijding plaats tus sen de personenwagen van Sclaar Jozef uit Brussel en de motorijder Cailkm An dre uit Geluveld. De motorijder liep lichte verwondingen op. terwijl beide voertuigen beschadigd werden. dekens en andere beschuttingsmiddelen naar de getroffen gebieden. In deze moeilijke omstandigheden kun nen we een gevoel van samenhorigheid met de geteisterden niet van ons afzet- ten. Hoe bewonderenswaardig is die soli- I dariteit die zich in alle standen en ran gen van de gemeenschap openbaart, bo- van alle tegenstrijdige belangen en ge- zindheden uit en ver over alle lands- 1 grenzen Tvnisch zijn wel de woorden die we vandaag hoorden, toen iemand de vraag stelde t Hoeveel van die hulp de geteister- i d«-n wel zou bereiken en deze wantrou- wige even v'.ug geantwoord werdAls ge niets geeft, zal uw hulp die mensen nooit bereikenn Fink zoDe overstro mingen hebben een dringende noodtoe stand geschapen en we hopen dan ook dat a'le andere initiatieven zullen onderse- I schikt worden aan dit ene de geteister den zc vlug en zo doeltreffend mogelijk hulp te bieden, hier zowel als in het bui- I tenland. Benoemingen van Burgemeesters In het Staatsblad van 1 en van 5 Fe bruari verschenen nog enkele benoemin gen van burgemeesters uit het arrondis sement leper Bikschotede h. F. Peene- Geluveldde h. J. Houdendycke. Geluwede h. A. Flament. Hollebekede h. M. Vandeputte. Kemmelde h. J. B run eel de la Wa rande. Krombeke de h. V. Deblock. Langemarkde h. J. Dumoulin. Mesende h. V. Geerardijn. Nieuwkerke: de h. A. Boulet Provende h. baron Ch. d'Udekem d'Acoz. Voormezelede h. O. Onraet Waasten de h. P. DesimpeL Watou: de h. J. Persoone. Wervikde h. J. De Geest Zillebekede h. L. Robbe. Zonnebekede h. A. Vanwalleghem. Zondag 1 Maart Te 15.30 uurVorming van de KATTESTOET Vanden- peere boomplaats. OptochtNeermarkt. Grote Markt. Korte Torhoutstraat, Kauwekijnstraat, Menenstraat, Grote Markt, Sint Jacobsstraat, Sint Jacobsnieuwweg. Merghelynck- straat, Rijselstraat, Grote Markt. KATTENWORP UIT HET BELFORT Na het feest uitbetaling der premies op het Stadhuis. De Harmonie Ypriana zal het feest opluisteren. De bevolking wordt uitgenodigd te bevlaggen. Zondag 15 Maart: DE KATTEKOERS Internationale Koers voor Liefhebbers Koers der drie Belfortsteden Gent Kortrijk Yper en de Westvlaamse Bergen. Aankomst te Yper, Statiestraat, omstreeks 16 uur. ■f Een flink en jeugdig piloot uit de Westhoek van Westvlaanderen Sergeant-Piloot Robert Verwaerde van Vlamertinge kreeg zijn opleiding als straaljager in Amerika. Zeer dikwijls gebeurt het dat jonge ke rels de schoonste toekomstplannen koes teren en er van dromen het eens zeer ver te brengen in hun leven. Zulke jeugd dromen blijven al te vaak bij luchtkaste len, want de jonge ontwerpers vergeten dat er veel moed en volharding nodig is om het tot iets te kunnen brengen. Met sergeant Verwaerde Robert uit Vla mertinge die thans in de Verenigde Staten van Amerika zijn opleiding van piloot voltooit, ging het anders. Deze jongen droomde van in zijn kinderjaren eens piloot te worden. Hij liet het echter niet bij deze droom, maar durfde het aan zijn jeugdige moed ie toetsen aan de harde werkelijkheid. Sergeant Robert Verwaerde uit Vlamer tinge. Foto genomen na de toekenning van de Zilveren Vleugels Robert Verwaerde werd te Vlamertin ge op 14 Juni 1934 geboren als jongste van een kroostrijk gezin van 8 kinderen. Vader Verwaerde is altijd een harde werker geweest en bracht zijn kinderen goed door het leven. Na de lagere klassen te Vlamertinge gevolgd te hebben, werd Robert naar leper gestuurd, waar hij de handelsafde ling volgde. In 1950 beëindigde de knappe student zijn studies als tweede van zijn klas. Als knaap reeds beweerde Robert vliegenier te zullen worden. Toen hij over zijn levenswending moest beslissen, liet deze gedachte hem niet los. De zware schriftelijke proef die hij moest afleggen schrikte hem niet af en door eigen studie vulde hij de technische kennis aan die hem ontbrak. Hij lukte in zijn ingangs examen en mocht op 16 Juli 1951 zijn intrede doen als vrijwilliger bij de Bel gische Luchtmacht. Zijn vorming vor derde zeer snel. Achtereenvolgens deed hij dienst op de luchtbasis van Godsen- hoven bij Tienen en op deze van Kok- sijde. Op 29 September 1951 vertrok hij naar Texas in de Verenigde Staten voor zijn opleiding aan de Internationale vlieg- school te Hondo. Vandaar vertrok hij sa men met zijn makkers van de klas 52-R naar de grootste Amerikaanse Luchtbasis te Chandler-Arizona. In deze luchtbasis begon pas voor goed de harde training met de straaljagers waarvoor aan de jon ge piloten de grootste eisen worden ge steld. Achtereenvolgens was het met een T-33 en een F-80. deze laatste het ge ducht gevechtstoestel van de Amerikaan se Luchtmacht. Kolonel James D. Mayden. de Commandant van deze Fighter Schoolliet zich in een brief, gericht aan de ouders van Sergeant Verwaerde. vol lof uit over de vorderingen en ver wezenlijkingen van hun zoon. Het zware programma van deze opleiding voorzag 65 vlieguren en 150 uren les. Tijdens de grootste feestelijkheden die enkele weken geleden plaats gehad heb ben op de Luchtbasis van Chandler wer den de Zilveren Vleugels aan de koene Sergeant Verwaerde uit Vlamertinge toe gekend. Voor zijn dorpsgenoten is dit dan ook een verrassing geworden en de ge meente Vlamertinge mag er zijn zo een dappere jongen in haar midden te hebben. De opleiding is voor Sergeant Ver waerde hiermede nog niet helemaal ach ter de rug, want hij en zijn klasmakkers uit de NATO-landen moeten thans nog het laatste hoofdstuk afwerken. Nadat hun de Zilveren Vleugels werdenwÉoe- gekend kregen de jonge piloten een extra- verlof van acht dagen, die werden door gebracht in het filmland Hollywood, waar zij in het filmbedrijf een kijkje mochten nemen. Na dit prachtig verlof in de fllm- wereld zijn de piloten der Klas 52-H naar de basis van Luke in de Verenigde Staten vertrokken voor de grote schiet oefeningen. Toen onze foto-reporter aan de geluk kige vader Verwaerde de vraag stelde: Wanneer komt Uw zoon Robert terug naar huis, kreeg hij als antwoordDat zal zeker niet lang meer duren, want op 5 Maart a.s. is de opleiding helemaal ge daan. Rond 15 Maart zal Robert te Brus sel aankomen en vermoedelijk zal hij dan ook spoedig naar Vlamertinge komen om erkele dagen verlof bij zijn familie en vrienden door te brengen. Aan vader Verwaerde wensen wij een welgemeend proficiat met zijn kranige zoon. Ook aan de jonge piloot Sergeant Robert Ver waerde onze beste wensen en wij bieden hem veel geluk in zijn verdere loopbaan. CEREMONIEKOSTUMES huur ^n'nnpwiel Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Tuebehoorten (6969) GALA-VFRTONING TE IFPER Zoals wij U reeds mededeelden legt de toneelafdeling van t Richten momenteel de laatste hand aan de opvoeringen van Freuleketoneel spel in drie bedrijven door Herman Roelvink. De première van «Freuleke» wordt gegeven in een «GALA-VEBTO- NING op Donderdag 19 Februari te 20 u. in de Stadsschouwburg. Deze <i Gala n wordt gegeven ten voordele van de Ieperse Soldaten in samenwerking met Mïlac in het kader van de «Week van de Soldaat». Wij twijfelen er geen ogenblik aan of alle ruimdenkende stadsgenoten zullen er het hunne willen toe bijdragen om onze Ieperse miliciens een waardige cadeau te bezorgen, in de vorm van een pakje, dat hun na de «Week van de Soldaat» zal opgestuurd worden. Wat echter meer is, door zich een toegangskaart aan te schaffen voor de Gala-vertoning van Freuleke vervult U niet alleen uw plicht van sold:dair stadsgenoot, maar wordt U tevens een toneelopvoering aange boden die wij U ten zeerste kunnen aanbevelen. Naast de dames MevrM. Desramault, A. Debouvere en L. Pattyn, en de Heren F. Verbeke, J. Lesage en M. De Clercq, treedt de gekende Ieperse acteur G. Vermeersch op als gast. Regisseur StaJ Bruggen, samen met het Bestuur van Richten hebben zich voor deze gelegenheid een speciale inspanning getroost Ook op gebied van decor en costumes (achttiende eeuwse klederdracht) werd niets aan het toeval overgelaten. Prijzen der plaatsen, naar ieders mogelijkheden van 15 tot 75 fr. Kaar ten te verkrijgen bij alle leden van «Richten». Ook zullen door de M-lackaarten aangeboden worden. Teneinde aan iedereen de moge- li kheid te bieden op een mooie plaats te kunnen beslag leggen zullen de kaarten slechts vanaf 13 Februari kunnen genummerd worden in Café Boerenhol. De twee volgende opvoeringen gaan door op Zondag 22 Februari te 17 uur en op Maandag 23 Februari te 20 uur. Voor deze opvoeringen locatie in Café Boerenhol. tel. 246. vanaf 1 Februari. SPECIALE AUTOBUSSEN Zondag 22 Februari, opvoering van 17 uur 1 Poelkapelle. Langemark. St Juliaan. St Jan. leper. 2. Merkem. Bikschote, Zuidschote. Boezinge. leper. 3. Woesten, Elverdinge. Brielen. leper. 4 D-anouter. Loker. De Klytte. Dikkebus, leper. 5 Kemmel. Wvtschate. leper. 6 Kru s-E k Beselare. Zonnebeke. leper. 7. Voor V amertinge is er genoeg mogeli:kheid per trein om na de opvoe ring thuis te geraken. (o.a. is er een trein te 20.40 uur). Maandae 23 Februari, opvoering te 20 uur 1. Zandvoorde. Geluveld. leper. 2. W-**tn:ewkeTke. leper. Belanrrnke onmerkineIn al de boven aangehaalde gemeenten is er een 'nschrijvings.okaal. Raadpleeg hiervoor de strook onderaan de plak brieven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2