LE DOCTEUR KNOCK De Wielewaal Kon. leperse Schaakkring Theatre National de Belgique Afdeling Yper KINDERFFF«T «HET VPEBSCH NIEUWS BH 4 7-2-1953 Bij DE VUURKRUISEN VEREREMEKKT Twee onzer leden komen vereerd te worden namelijk Van- denbirssche Edmond Polenlaan 10. met het Burgerlijk Ereteken le Was voor 35 jaar trouwe dienst in de Administratie der Directe Belastingen terwijl Wallaert Daniel. Pennestraat 34 het Burgerlijk Ereteken 2e klas bekwam voor zijn jaren lange dienst bij de Nationale Maatschap pij der Belgische Spoorwegen Aan beide vereremerkten bieden wij onze hartelijkste gelukwensen. OPBOEP VAN OVZE VOORZITTER Morgen Zondag 8 Februari heeft te 14 uur stipt onze bijzondere algemene ver gadering plaats in de zaal LI DO (Lapie- re). D'Hondtstraat De Voorzitter doet bierbij een speciale oproep tot de leden opdat ze allen, zon der enige uitzondering, op die vergade ring zouden aanwezig zijn. Ditmaal voor al zal het de moeite lonen, want wat U daar zult te horen krijgen is in uw aller belang Luidsprekers worden de ganse zaal door aangebracht opdat geen enkel woord zou verloren gaan. Het is ten zeer ste aangeraden er op tijd aanwezig te zijn. indien U een goed plaatsje wilt be machtigen. want dat het er zal spannen, is zeker en zal wellicht alle verwachtin gen overtreffen. Wie dus niet wil teleur gesteld worden, volge deze richtlijnen Het is eveneens gewenst zich te voorzien van de lidkaart 1953. zoals op de uit nodigingskaart is vermeld Gezien de belangrijkheid van deze ver gadering. werd ons verzekering gegeven dat zusterafdelingen van eind en verre, afgevaardigden er naartoe zullen sturen ten einde poolshoogte te kunnen nemen over de noeste werking onzer afdeling, die thans, zowel in aantal als op ieder ander gebied, aan de spits staat. Kameraden uit de Vuurlinie, wrij ver wachten U allen op morgen Zondag na middag. in de zaal Lapiere. die wel is waar. zal te klein zijn. doch waar U deug delijke kost zult te slikken krijgen, de Vuurkruisen en hun Weduwen, ten bate. VUURKRUISENDAG De Vuurkrui sendag Is bepaald op Zondag 12 April Op deze datum zal insgelijks het Memo riaal COX-VUYLSTEKE worden onthuld Wij vragen dat een ernstige inspanning door onze leden zou gedaan worden, om talrijk samen met bestuur en vlag. op die plechtigheden aanwezig te zijn. Zoals telkenjare zal te 10 uur in de kollegiale van S. S MICHIEL en GOEDELE. een H. Mis worden opgedragen en de stoet zal vervolgens opstappen naar het monument van onze grote Koning Albert en daarna vóór het Graf van de Onbekende Sol daat. Aanvullende inlichtingen zullen la ter verstrekt worden DEZE VAN 1940-1945 STRIJDERSKAARTEN Volgende le den worden vriendelijk uitgenodigd zich op ons lokaal. Menenstraat 6. aan te bie den op Zondag 15 Februari aanstaande, tussen 11 en 12 uur. daar er morgen Zon dag 8 Februari, bij uitzondering. NIET gezeteld wordt uit oorzaak van de bij zondere algemene vergadering Vanleene Aimé. WytschateMinnekeer Joseph, leperVermeeren Daniel, Brie- len Tancré Albert, leperSinlobin Mar cel, Oostvleteren en Pollet Michel, Wyt schate. DAVinSFOKinS EEN GELUKKIG INITIATIEF Voor een totaal gevulde zaal meer dan 600 toehoorders had Dinsdagavond 3 Februari de voorstelling plaats van de film c De overwinning van de Alpamayo Een voordracht van heer Bert Janssens. regisseur van de luisterspelen van het N.I.R. en van de Televisie-uitzendingen, leidde de film in. met tal van wetenswaar digheden over deze avontuurlijke tocht. De prachtige kleurfilm, die toeliet heel de tocht te volgen, zelfs in de hachelijk- ste ogenblikken, bevredigde eenieder. Een nieuw initiatief van het Davids- fonds leper werd medegedeeld vanwege de voorzitterHet aanwerven van Leden- Missionarissen. Reeds een duizendtal missionarissen uit het Vlaamse land zijn leden van het Da- vidsfonds en ontvangen regelmatig de boeken. Wij kunnen ons voorstellen dat het ontvangen van een nieuw verschenen Vlaams boek veel vreugde kan brengen bij een missionaris of missiezuster, in hun eenzame missiepost ergens in Afrika of Azië Davidsfonds-Afdeling leper wil daarin meedoen en zelfs zoveel mogelijk te ge- moetkomen. Het lidmaatschap voor een missionaris bedraagt 75 fr. 25 fr. ver zendingskosten per jaar. Wenst iemand een missionaris of missiezuster daarmee gelukkig te maken hij geve naam en juist adres van de zendeling op aan het bestuur van het Davidsfonds leper, en betale 50 fr. de overige 50 fr. wordt dan door de afdeling zelf bijgelegd. Wenst iemand diezelfde vreugde te verschaffen aan een missionaris, niet wetend wie hij daarom zou aanduiden dan zal het Davidsfonds- bestuur de keuze van een missionaris of missiezuster overlaten aan Sint Paulus missiebond. leper. Het bestuur hoopt dat velen dit initiatief zullen steunen. Het Davidsfonds dient eveneens geluk gewenst met de fijne en smaakvolle expo sitie van de Davidsfondsboeken in de voorhalle van de Stadsschouwburg ter ge legenheid van voorgaande filmavond. Zo leren onze mensen de werkzaamheid ken nen van de grootste kulturele beweging van het land. Deze zelfde Davidsfonds- stand zal nogmaals opgesteld worden Zon dag aanstaande aan de ingang van St Vin- centiuscollege ter gelegenheid van het jaarlijks toneelfeest. Langs deze weg laat het Davidsfonds- bestuur ook weten dat enkele personen nieuwe leden hun keuzekaart hebben ingestuurd zonder aanduiding van naam en adres. Daar reeds bij alle vroegere en nieuwe leden de lidmaatschapsbijdrage werd opgehaald en dus bij deze personen niet. kunnen deze aldus hun vergissing gewaar worden. Zij worden verzocht het Davidsfonds-bestuur op de hoogte te stel len. N. S. B. - NIEUWS Aaa de Strijders 1948-45 Wij zijn overtuigd dat vele leden nog met in bezit zijn van het brevet der herinneringsmedaille dat nodig is voor het aanvragen der Strijderskaart. Wij hebben Zondag in het Provinciaal Con gres. vernomen dat de uiterste datum voor het indienen der aanvragen voor de Strij derskaart vastgesteld is op 31 December 1953. Wij vestigen de aandacht van de be langhebbenden op het feit dat de Strij derskaart dient als prioriteitsbewijs voor het bekomen van een betrekking bij de openbare diensten en volstrekt vereist is om van de tussenkomst van het Nationaal Werk der oudstrijders'te kunnen genieten. Velen beweren dat ze dit nooit zullen nodig hebben. Blaar kunnen ze voorzien dat hun huisgezin van ziekten zal ge spaard blijven en in welke toestand zij zich zullen bevihden wanneer zij de ou derdom van 55 of 60 jaar zullen bereikt hebben Welke verantwoordelijkheid tegenover htm naastbestaanden. Aarzel dus niet en doe onmiddellijk het nodige HET BESTUUR. CLUBKAMPIOENSCHAP 1952-53 13e Ronde Dinsdag 10 Februari te 20 uur le Klasse Laconte - Dubrulle Deroo - Gits Baert - Jude Grimonprez O - Vandroemme Kaeslecker - Dewilde 2e Klasse Grimonprez M - Decorte Duhameeuw - Knockaert Pyck - Bollaert Lemerru - Devacht Gh. Delahaye - Vandenhoven Boudrybye 3e Klasse Grimonprez A. - T'Jonck Mennens - Vandaele Depoorter - Baete Christiaens L - Baudewijn B Devos R. - Gantois N Lammens - Beernaert Et Rangschikking 3e klasse na de heenronde G P 1. Mennens 11 9 0 2 18 2. Devos 11 8 0 3 16 3. T'Jonck 11 7 1 3 15 Lammens 11 7 1 3 15 5. Beernaert 11 7 0 4 14 6 Vandaele 11 5 1 5 11 7. Christiaens 11 5 0 6 10 8 Grimonprez A. 11 4 1 6 9 9 Baete 11 4 0 7 8 Depoorter 11 4 0 7 8 11. Baudewijn 11 3 0 8 6 12. Gantois N. 11 1 0 10 2 KANDIDATEN TORNOOI LIGA WESTVLAANDEREN le Ronde Calus (Oostende) - Laconte (leper) 0-1 Prachtige blitzoverwinning van onze huidige vaandeldrager, die zijn niet te onderschatten tegenstrever tot opgave dwong na amper 14 zetten. 2e Ronde Zondag 8 Februari Laconte (leper) - Gobert (Xortrijk) te leper. Ghesquière (Oostende) - Calus (Oostende) Van As (Kortrljk) - Callens (Pittem) Vrancken (Kortrijk) bye. Wilfried Laconte speelt Zondag te 14 u. in ons lokaal Hotel De Maan de zwaar ste partij van dit tornooi Inderdaad is de Heer Gobert kampioen van België per briefwisseling, kampioen van Kortrijk. kampioen van Gent en 7e van het kam pioenschap van België 1952. Clubleden die vrij zijn worden vrien delijk uitgenodigd onze jonge, belofte te komen aanmoedigen INTERCLUBKAMPIOENSCHAP WESTVLAANDEREN 2e KLASSE Dit kampioenschap vangt Zondag 8 Fe bruari aan Bij het ter perse gaan ken nen we de speelrooster nog niet. Het is ons dus onmogelijk te melden welke onze tegenstrever', van Zondag zullen zijn. Ploeg van K.I.S.K. EffectievenLaconte. Dewilde. Deroo. Dubrulle. Gits. Jude. Reserven: Devacht J Vandroemme. ïrimonprez O Boljaert. Daar de Heer Laconte deelneemt aan het Kandidatentomooi (Kampioenschap van België) zal hij voor onze ploeg slechts zelden vrij zijn. De Stadsschouwburg zal te klein ziin En 't is verduveld toen nog gin leugen. Lekt dao èkè anNog een zevental da gen scheiden ons van de grandiose leper se revue-operette LEKT DAO EKE AN en we kunnen reeds bestatlgen dat het terug volle bak zal zijn in de leperse stadsschouwburg op Zondag 15 en Maan dag 16 Februari telkens te 20 uur. Ieder een moet immers die revue zien. Men voelt zich als het ware meegesleurd in die stroom van een geestdriftige, echt deugddoende leoerse atmosfeer, waarvan de drie sympathieke Optimistische flgu- -en LERTEN. FIETE en PAMPHTEL er de bron van zijn. Samen zullen ze. met hun talentvolle medespelers, terug een gemoedelijke warme stemming tussen onze leperse mensen brengen. Menige ta fereeltjes zullen de toeschouwers onver getelijke momenten doen beieven. Terwijl de bekoorlijke balletten uitgevoerd door nog bekoorlijker ballerinneties en op de tonen van meeslepende melodieën menig- aangenaam zullen verrassen. Het is tevens een feit dat het leperse Optimistengezelschao met hun lokale re vue LEKT DAO EKE AN alle records heeft weten te breken. Daarom moet ieder rechtgeaard Ieperling aanwezig zijn op één van de heropvoeringen van de atoom revue «LEKT DAO EKE AN En speelt men in Brussel niet de revue "k zal 't wel arrangerenWaarom zmidi U Ieperling. niet gaan zien naar Uw revue' En U mag ervan overtuigd z:>e. dot LERTEN en FIETE het wel zul len arrangerenen natuurlijk met den arrr. DE LEKKER. Le SAMEDI 28 FEVRIER 1953 2 20 heures précises va reprendre ses consultations sur fa scène du Théatre Communal d'Ypres. Dans la salie archi-comble les êtres mi-chair mi-poisson c.a.d. les biens portants seront peut-être en minorité. mais TOUS les assistants salueront par leurs quintes de toux autant que par leurs éclats de rire les «diagnostics» du célèbre médecin. Prix de la consultation 60, 50 et 30 frs avec réduction de 50 aux membres des Amis de la Langue Frangaise. Les abonnements sont valables. René Hainaux KNOCK Aux <Vmis de la Langue Francaise Knock ou le Triomphe de la Médecine. Le docteur Parpalaid. médecin du bourg St Maurice, est venu avec sa femme at- tendre son successeur le docteur KNOCK a la gare du chef lieu. Les void qui s'ln- stallent dans l'auto antique du dodeur Parpalaid. Le tacot s'ébranle. les deux confrères font connaissance Parpalaid. prétre nonchalant de la vieille médecine. révèle malgré lui qu'il a cédé a Knock une clientèle presque inexistante. St Mau rice est Je pays de la santé. Knock, décu d'abord. se ressaisit II s'agit pour lui de transformer ce canton de montagnards ignorants, crasseux et pleins de santé, en un flef de la médecine Trols mois après, Parpalaid revient. pour toucher le premier des versements convenus avec Knock 11 constate avec une profonde stupeur. les résultats déji obtenusla médecine triomphe Knock consent lui devoiler quelques uns des mystères de ses méthodes. II trouble la conscience de Parpalaid. le convertit peu peu et. par un dernier coup de génie, en fait non seulement un disciple, mais un mclade qu'attendent le lit et le ther- momètre Rappelons que le röle titulaire de ce spectacle splendide sera tenu par René Hainaux dont ce sera la rentrée cette saison. Notre première scène de comédie du payr fait bien les choses car René Hainaux sera entouré de Mesdames Irène Lecarte. Nelly Corbusier. Juliette Verbo. Line Jaques. et Arlette Schreiber alnsi que par Messieurs Robert Lussac. Roger Broë. Jean Nergal. Luc André. Georges Aubrey. Michel Gaye. Billy Fasbender. etc Location ouverte au Boerenhol Prix des places 60. 50 et 30 frs avec réduc tion de 50 aux membres des Amis de la Langue Frangaise. Les abonnements sort valables. Hfitez-vous de réserver vos places... Location ouverte au Boerenhol (tél. 246) Place Vandenpeereboom, Ypres. NE TARDEZ PAS DE RESERVER VOS PLACES. (7564) ■■nil —Willi i 1 I' M— Zeer verdienstelijke personeelsleden gevierd bij de Belgische Maatschappij voor Cas en Electriciteit te leper Verleden Zondag 1 Februari 1953 was de Belgische Maatschappij voor Gas en Electriciteit te leper in feest ter gelegen heid der huldiging van enkele verdienste lijke personeelsleden der Maatschappij, namelijk de herenVandermarliere Ga briel. uit leperGhesquière Robert, uit Zonnebeke Kesteloot Maurits. uit leper Vanlimburg Georges, uit LangemarkLe- cour Julien. uit PloegsteertDegroote Al- briek. uit leper en Desimpel Cyriel uit Zarren Te dier gelegenheid werd door de vriendenkring Gazelec dezer maat schappij. een groot feest op touw gezet Te 2 uur in de namiddag werd in het Gasthof Patria een grote feestvergade- ring gehouden, die door het volledig per soneel van deze maatschappij werd bij gewoond. Het was de heer Maurits Du- rieu. die als voorzitter van de Vrienden kring. het welkomwoord toesprak Hij dankte de talrijke personeelsleden op dit feest aanwezig en in het bijzonder de Hr Robijns. bestuurder dezer instelling, als ook mevrouw Robijns. die er aan gehou den had op deze plechtigheid tegenwoor dig te zijn. Spreker eindigde met een wel verdiende hulde te brengen aan de ge vierde Jubilarissen, dit ter gelegenheid van hun 30 of 25 jaar trouwe dienst bij de maatschappij. Aan allen werd dan een prachtig geschenk aangeboden, dit als aan denken van hun Jubelviering. Daarna volgde de feestrede van de heer Robijns t bestuurder, die op een pittige manier en met gepaste woorden hulde bracht aan de gevierde personeelsleden. De heer Gabriel Vandermarliere dankte daarop namens de Jubilarissen de heer bestuurder Ro- 1 bijns. alsook het bestuur en de leden van de Vriendenkring Gazelec voor de hul de en het prachtig geschenk dat hun werd aangeboden. De erewijn werd vervolgens aan al de aanwezigen geschonken. Deze feestviering werd besloten met een gezellig samenzijn en een grote prijskaar- ting voor al de leden van de vrienden kring «Gazelec». Aan de gevierde Jubi larissen bieden wij onze hartelijke geluk wensen Na de opvoering van de Operette Mooi meisje, miin meisje Het Operettengezelschap Kunstleven uit Menen, onder het Erevoorzitterschap van Heer Dokter G Lorfèvre bracht op Zondag laatstleden in de Stadsschouw burg te leper een zeer geslaagde uitvoe ring van de operette Mooi meisje, mijn meisje van Arie van Entbrouckx op mu ziek van Alfons Nicolaï. Plaatsgebrek be- le' ons uitvoerig over deze vertoning uit te weiden. Wij willen toch niet nalaten onze welgemeende gelukwensen aan te Heden aan alle uitvoerders. Het onberis- oclijk uitvoeren van een operette door liefhebbers mag inderdaad een hele pres tatie worden genoemd. Zowel de hoofd vertolkers en vertolksters alsmede de figuratie en de jeugdig-frisse balletdanse ressen en niet het minst het flinke svm- ohonisch ensemble dat op buitengewoon meesterlijke wijze het muzikaal gedeelte illustreerde en de verschillende zangers bescheiden doch degelijk schraagde, in één woord allen verdienen in één adem te worden vermeld. Het publiek dat vrij talrijk was opgekomen voor deze eerste vertoning van dit operettengezelschap in onze stad bracht hun allen dan ook een -ledurige en zeer verdiende ovatie. Uit doorgaans welingelichte bron komen wij m juist te vernemen dat Kunstleven van Menen een nieuwe vertoning van een operette in de komende weken te leper :r. het verschiet stelt. Wij twijfelen er niet aan dat dit nieuws ten zeerste alle njeretteliefhebbers van leper en omlig gende zal verheugen. Met belangstelling zien wij van nu af aan reeds deze nieuwe voorstelling tegemoet. De gevierde Jubilarissen bij de Eelgische Maatschappij voor Gas- en Electriciteits- uitrusting te leper met in hun midden de heer Robijns, bestuurder dezer instelling en de heer Maurits Durieu. voorzitter van de Vriendenkring «GAZELEC». ALLE JONGENS EN MEISJES van leper en omliggende die kunnen la chen en die houden van vrolijk gezel schap zullen het met willen missen op 15 Februari 1953 •e 14.30 u. en te 17 u. in de Stadsschouw burg. Iugangskaarten van 10 fr. en famijie- kapilen van 30 fr (voor 4 personen) te '.erkrijgen bij de Scouts van de St Mar- *ir.usgro< p er. op het secretariaat. Slacht- huiïs'.raat 17 leper. Lee^t en verspreidt- «HET YPERSCH NIEUWS»! Iets over Nestkastjes. Voor de vogelliefhebbers is nu de tijd aangebroken voor 't plaatsen van hun nestkastjes in de hof. Veel vogels broeden in holle bomea maar in onze streek zijn niet veel oude vermolmde bomen te vinden. In de jonge gezonde bomen op onze vestingen en in de hovingen zijn er weinig gaten te vin den zodat er waarlijk een woningnood is voor die soorten vogels, mezen vliegen vangers. roodstaartjes. enz... En 't zijn juist die vogels die zoveel in secten verdelgen in onze boomgaarden. Verdelg de schadelijke insecten door die vogels broedgelegenheid te geven in uw tuin Het model dat we hier zullen be schrijven is de vrucht van jaren lange on dervindingen en voorgeschreven door de plantenrichtenkundige Dienst. Een goede nestkast zal aan verscheidene eisen be antwoorden 1. ze moet graag door de vogel aan vaard worden en hem alle kansen bieden om zijn broedsel groot te krijgen 2. ze moet gemakkelijk binnen schoon gemaakt worden, niet alleen het deksel moet dus los zijn ook de bodem. Verder is het nodig dat de constructie eenvou dig is. sterk en niet duur. De opening moet 32 mm doorsnede heb ban dan kunnen de mussen er niet bin nen. alleen mezen. Boven op 't deksel doet men een stukje asphalt papier of zink voor de regen, 't beste is ook ze te schilderen in het grauweroen of bruingroen of ook met carboline. In het kastje doet men een weinig zaagmeel. Daar vele vogels de na bijheid van de mensen zoeken kunnen in tuinen van vb. 20/30 dikwiils met succes drie kastjes geplaatst worden, in- d'en althans in de tuin en in de omge ving bomen en struiken staan. Als men de kastjes hangt na Maart zullen die waarschijnlijk niet meer be woond worden, 't Is nu dat ze hun nest plaatsjes aan 't zoeken zijn. Kasten die in het dichte groen van struiken hangen blijven dikwijls onbewoond. Daarom ver mijdt men ook de kast in het dichte ge bladerte der boomkruinen te hangen, lie ver kiest men een plaatsje aan de naakte stam ongeveer 2 m. hoog. Ieder jaar in Augustus na het broeden haalt men het oude nest er uit. Het op voedend element, dat er in 't gebruik van de nestkastjes zit, is niet zonder beteke nis de personen die ze bezorgen, be ginnen zich geleidelijk meer aan de vo gels te interesseren. De belangstelling van de jeugd naar de vogels, die vaak op vernieling van nesten neerkomt, kan door middel van t leren gebruiken van nestkasten in goe de banen worden geleid. Een nauwkeurig plan voor 't bouwen van zulk een nestkast kan men bekomen bij onze schatbewaarder. Grote Markt. 23. waar ook gereed gemaakte nestkasten kunnen verkregen worden aan de prijs van 40 fr. BANK VAN ROESELARE De Beheerraad van deze Westvlaamse bankinstelling heeft zopas de rekeningen afgesloten van het boekjaar 1952. Vergeleken met het vorig boekjaar, valt over gans de lijn een uitbreiding aan te stippen van circa 20 pc. De deposito's stegen met ongeveer 100 millioen frank, de verscheidene kredie ten aan het bedrijfsleven met circa 75 millioen frank. Het totaal actief der balans bereikt 737.323.792.92 fr. tegenover 637.787.771.77 frank vorig jaar. De winst en verliesrekening wijst een batig saldo aan van 6.117.964.99 frank te genover 5.312.451.27 frank per einde 1951- Daarvan zal. na beslissing door de al gemene vergadering van 2 Maart as- een bedrag van 2.400000 frank besteed worden om aan de 60.000 kapitaalsaan delen een dividend uit te keren van 8 pc- netto. d.i. 40 frank per aandeel. Voorts zullen 3.000.000 frank overge boekt worden naar de reserves zodat de eigen middelen der bank op 58 millioen frank worden gebracht

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4