MARJOLEINTJE ANNIE DE HOOG - NOOY xxvn HET YPERSCH NIEUWS Bit 12 28-2-1953 7 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAG Gevulde Eieren Witte Soep Gebraden Fazant Abrikozen compote Gekookte Aardappelen Amandelpudding. MAANDAG: Gehakt Gesloofde An dijvie Gekookte Aardappelen Fruit. DINSDAGGekruide Varkensschijf Raapjes Gekookte Aardappelen Sinaasappelvla WOENSDAG: Gebakken Schol Frites Rijstepap. DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aardappelen Fruit. VRIJDAG Gestoofde Kabeljauw Aard appelpuree Karnemelkpap ZATERDAGKop Bouillon Gegrati neerde Macaroni met Kaas VOOR DE LEKKERBEKKEN Witte Soep. Benodigd 1 L bouillon van 500 gr schenkelvlees of poulet. stukje foelie, stuk je Spaanse peper, wat peterselie. 30 gr tapioca. 1 eierdooier. 1 dl. room. BereidingTrek op de gewone wijze geurige bouillon van het vlees met het water en de kruiden. Giet hem enige malen door een flanellen of dubbelgevou wen linnen doek. tot hij volkomen hel der geworden is. Kook er de gewassen en geweekte tapioca in gaar (3/4 1 uur) en giet de soep voorzichtig flink roerende bij de eierdooier, die met de room geklopt is. in de soepterrine. Amandelpudding. 75 gr. sago. een paar lepels suiker en wat geraspte citroenschil met wat melk vermengd, in 1 1. kokende melk roeren en even laten doorkoken er dan aan toe voegen 75 gr. gemalen amandelen. 3 a 4 eierdooiers en het stijfgeklopte wit van twee eierende pudding in een natge maakte vorm laten afkoelen. Gebakken Schol. Benodigd4 mooie bakschollen, boter of slaolie, wat bloem of melk en zout. BereidingMaak de vis schoon, was de vis van buiten en van binnen goed schoon, kerf hem in. wrijf hem aan beide kanten met vrij veej zout in en laat hem een half uur op een vergiet liggen, opdat het zout er in kan trekken Maak dan zoveel olie in de koekenpan heet. dat de bodem ruimschoots bedekt is. Zorg da: er blauwe damp van het vet slaat. Wentel de vis na 't afdrogen aan beide kanten door het meel of de melk. bak eerst de lichte kant van de vis op een flink vuur lichtbruin, daarna de donkere kant Schuif de vis onder het bakken telkens heen en weer in de pan. Laat de schol als hij gaar is. op grauw papier aan beide kanten flink uitdruipen. Leg de vissen met de lichte kant naar boven dakpans gewijs op een schotel en garneer met schijfjes citroen. KEUKENGEHEIMEN. Allerlei over Vlees- Vlees is spoedig aan bederf onderhevig. Daarom moet het in de huishouding steeds zo snel mogelijk worden bereid en ge bruikt Is men verplicht vlees tot de vol gende dag te bewaren en heeft men geen koelkast, dan doet men er goed aan het vlees dicht te schroeien. Hiervoor legt men het even in een droge koekepan en laat het aan alle kanten verhitten Dit mag alleen gebeuren in een stalen of ijze ren pan. dus nooit in geëmailleerde, daar het email hierdoor zou afspringen Gebraden vlees kan. indien goed onder de jus. maandenlang bewaard blijven. Het is in de jongste oorlog, bij het opgraven van kelders in gebombardeerde huizen, bewezen, dat vlees onder jus gedurende meer dan drie jaar goed gebleven was. Bevroren vlees heeft dezelfde voedings waarde als vers vlees. Het is echter aan te raden dit vlees eerst langzaam te laten ontdooien, alvorens tot de bereiding over te gaan. Pas op. is bevroren vlees eenmaal ont dooid. dan bederft het spoediger dan vers vlees. Bij de aankoop van vlees in blik, lette men er vooral op. dat het blik niet ge bombeerd is. Het deksel mag niet bol staan. Drukt men op zo 'n bolstaand dek sel en springt het weer omhoog, dan mag men zeker zijn dat de inhoud bedorven is. Want dit bewijst, dat de doos niet langer luchtledig gebleven is. Doordat een grote rosbeaf of een flink stuk varkensgebraad een tamelijk lang verblijf in de oven noodzakelijk maakt, gebeurt het nogal eens, dat het vlees hieropder lijdt en uitgedroogd op tafel verschijnt Dit kan men voorkomen door te ramen met het vlees een kommetje water in de oven te plaatsen: de water damp die hierdoor ontstaat zal het vlees beletten uit te drogen. Ook is het aan te raden het vlees niet te zouten voor het bijna gaar is. want ook zout onttrekt vocht aan het vlees Zorg steeds, dat het vlees midden in de oven staat Voor een klein plat stuk vlees zal men dus het rooster iets hoger in schuiven dan voor een dik stuk vlees. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Onderhoud van vloeren. Het is absoluut verkeerd potten vol was op het linoleum te smeren, dat zich slechts na veel moeite uit laat wrijven Na verloop van tijd kan men de over vloedige was nooit meer helemaal uitboe nen Het gevolg hiervan is. dat de vloer vettig wordt en alles wat van vet door trokken is trekt vuil aan Zet maar eens enkele stappen met stoffige schoenzolen op vettig linoleum. Het resultaat Iedere stap maakt een lelijke vlek Menige huis vrouw valt. na een visite-uurtje, met een wollen doek in haar handen geklemd op haar knieën op de pas geboende vloer om het ontstane onheil te restaureren. En toch was de visite werkelijk onschuldig, de fout ligt bij UU moet Zuiniger zijn met de boenwas. Laat de vloer liever zacht glanzen, maar niet spiegelen. Eéns in de zes weken matig in de was zetten is voor de vloer voldoende. De overige tijd wrijft men de vloer nu en dan met een zachte doek op. Zo 'n vloer heeft geen hinder van voetstappen. integendeel, wordt er zelfs mooier door. want door het lopen ontstaat een schuurproces. waarbij de geringe hoeveelheid boenwas gelijkma tig wordt verdeeld en geen vuil. klevend in een vetlaag blijft achter. Dit geldt niet alleen voor linoleum, maar ook voor balatum en parket-vloeren. KLANKJES UIT DE MODE-WERELD. De Voorzitter van het Syndicaat der Parijse Haute-Couture is er van overtuigd, dat voor het aanstaande seizoen de slanke figuur de modelijn zal beheersen. De slanke lijn. die iedere vrouw recht doet wedervarenaldus de uitspraak van bovengenoemde voorzitter. Of men het met deze uitspraak eens is of niet. een feit is het dat de wijde rok ken van het afgelopen seizoen in veel gevallen wel wat camoufleerden, maar toch weinig flateus waren voor de vrouw met een goed figuur. Marine-blauw schijnt weer favoriet te worden Dit doet veel vrouwen stellig plezier, want marine-blauw is een echte voorjaarskleur en staat bijna iedereen Van het grijs hebben de couturiers ge noeg gekregen. Althans de meestenzij willen deze kleur vervangen door beige. Een mooi zacht beige inderdaad maar griezelig besmettelijk Zo besmettelijk dat de praktische vrouw zeker terug zal grijpen naar het grijs- zodat deze kleur zich best zal blijven handhaven- Wit en rood zijn eveneens modekleuren. De algemene modelijn zal. het smaller worden der rokken uitgesloten, zeer wei nig verandering ondergaan Alleen de taille zal een tikje meer afgetekend worden, terwijl heel veel aandacht be steed zal worden aan de t details Naast enkele grote modellen met flinke bol, blijTen de hoeden uiterst kleinzij worden bijna recht op het hoofd gezef. zedat zij de haren op het voorhoofd en in de nek vrijlaten. Jacques Fath is naast het klaarmaken van zijn zomercollectie ook bezig met het vervaardigen van de trouwjapon voor on ze prinses Josephine-Charlotte. Evenals de vorige jaren, werd ook dit jaar de Hertogin van Windsor weer. door 150 mode-experts uitgeroepen als de best- geklede vrouw van Amerika. Toen men haar vroeg waarom zij naar deze titel streefde antwoordde die vrouw, die eens Engelands geschiedenis een andere wen ding gafc Ik ben geen opvallende schoon heid. het minste yvat ik kan doen voor de man. die voor mij een Koninkrijk opgaf, is zorgen dat hij trots op me is. als ik ergens mijn entrée maak Kunnen we hieruit geen les trekken Want ofschoon onze mannen voor ons geen koningskroon hoefden op te offeren, zijn wij toch tegenover hen verplicht, dat wij ons kleden en gedragen derwijze dat hij trots op ons moge zijn. De Engelse vrouwen, die niet tot de adel behoren en bij de kroningsplechtigheden in de Abbey dus niet de kleine kroon of het hermelijnen kroonachtige kapje dra gen. moeten, als ze in middagtoilet ver schijnen. het hoofd bedekt hebben met een sluier die niet voor het gezicht hangt, maar van de kruin tot op de schouders reikt, echter niet verder dan het middel. Deze sluierachtige hoofdtooi mag zijn van tule. kant. organza of voile chiffon en wordt op het haar vastgehouden met een juwelen speld of kam. bloemen, een strik of een juwelen kapje, maar niet met ve ren. Alle kleuren zijn toegestaan behalve zwart. Bij avondtoilet mag een diadeem in het haar worden gedragen ONS WEKELIJKS PRAATJE. De beste eetlust. Onlangs werd. zoals de Parijse bladen meldden, in een Frans stadje een feest gevierd, dat bij de aanhangers der slanke lijn. niet erg in de smaak zal vallen. Weldoorvoede dames en heren namen deel aan een wedstrijd, waarbij uit moest komen, wie de beste eter of eetster van Frankrijk was. Daar zaten nu aan de witgedekte tafel, die doorboog onder het gewicht der scho tels, meer dan omvangrijke gestalten, uit alle delen van Frankrijk gekomen wa ren. om de palm weg te dragen van de beste eetlust te hebben. De hors-d'aeuvre at- een pikant visgerecht, dat de gaster, in de goede stemming moest brengen er. hun eetlust op moest wekken, werd in reusachtige hoeveelheden verorberd. Zo als door de jury werd vastgesteld ver slond een heer meer dan een kilogram van dit voorgerecht. Toen werden de knapperige kippetje* met compote geserveerd. Dat iedere deel nemer en deelneemster een kip opat spreekt bij deze matadoren vanzelf. Eer dame echter, die met overgave en kennis van zaken twee kippen opat. zonder zich in het geringste te haasten, werd storm achtig toegejuicht en men gaf haar kan sen voor de prijs. Doch bij het kalfsge- braad werd zij overtroefd door een heer. die zich verre haar meester toonde. Het was wel niet een heel kalf, dat hij met huid en haar verslondmaar hij wekte toch de algemene bewondering door voor zich alleen een reusachtige schotel met kalfsvlees in beslag te nemen en deze glad op te maken. Een gezin met kinde ren had van de aardappelen, spinazie en worteltjes een hele maand kunnen leven. De jury sloeg hem met respect gade. Toch viel niet hem de prijs ten deel maar aan een viooltje, dat tot nog toe in het verborgen gebloeid hadDeze heer had zich bij de hors-d'oeuvre en wat er verder op volgde, rustig gehouden en wijselijk zijn krachten gespaard tot het dessert. Toen de taarten kwamen, chocolade, noot- en amandeltaarten, begon hij doel bewust te kauwen en de ene taart na de andere verdween. Verstomd keken de juryleden hem aan. Men kon merken, dat hij niet alleen uit eerzucht atmaar dat de lekkernijen hem werkelijk uitstekend smaakten. Op een dergelijk appetijt had men niet gerekend en hij moest telkens nabediend worden. Alle tot nu toe geleverde prestaties wer den door hem overtroffen en hij was het ook. die de palm wegdroeg. Hij ontving een lauwerkrans met een lint. waarop men in gouden letters, vrij naar de be roemde roman van Emile Zola. de woor den Le ventre de France geborduurd had. TANTE DINA, (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden 1 Verantwoordelijke uitgever L. DUMORTIER, 34, Boterstraat. leper (NADRUK VERBODEN) Feuilleton Het Ypersch Nieuws 37 Weet je dat je me de kosten daarvan nog steeds vergoeden moet Maar dat komt wel terecht. Als je man jou tenminste niet met z'n lef aansteekt en jij er toe komen zou je hoofd om te draaien als je je oude vriendin Lottie op straat tegenkwam. Vooreerst is daar geen kans op, want we gaan de volgende week met de revue de provincie in. Val niet om bij wat je nou gaat lezen. Ik ben geen girlmeer. Ik heb in een nieuwe scène die ingelast is, een rol gekregen, wel geen grote, maar dat hindert niet, 't is in ieder geval een stap vooruit. De anderen waren woest toen ze het hoorden, dat snap je.' Zoals jullie zien, kom ik er ook zónder Van Dalen,zei ik. Dat kon Erna zich aantrekken, die maakte in dat verband altijd hatelijke opmer kingen. weet je nog wel Waar je van op zult kijken is. dat het nu na zijn dood blijkt dat van Dalen eigenlijk zo goed als geen geld had, hij deed alleen maar een beetje dik. Hij was. wat wij noemen, een echte artistenvlo. Je kent dat soort wel. die alles wat ze hebben in re vues en dergelijke steken om daar door met verschillende artisten in aanraking te komen, 't liefst vrou welijke natuurlijk. Je vraagt je zeker af hoe ik dat weet van van Dalen Een kennis van mij heeft laatst zijn vrouw ge sproken. Die stakker verhuurt nu ka mers, is zo arm als Job. Snap je nou, hoe zo 'n vent?... Enfin, van de do den niks dan goeds. Ik ga op het ogenblik met René Paulus, je weet wel, waar jij niets van wou weten. Hij valt toch reuze mee. 't Is gemakkelijk iemand te hebben die in dezelfde zaak werkt. Ze nemen nog eens wat voor je uit de hand en je hebt tenminste 's avonds als je naar huis gaat, gezelschap. Boven dien loop je dan nog wel eens een broodje met pekelvlees of een warm grocje op. Ik hoop dat m'n brief niet te veel uit jouw stijl valt. Of ben je nog de oude, eenvoudige Diny van destijds? Ik hoop dat het je goed gaat. maar mocht je nog eens weer in de misère komen, vergeet dan niet dat je altijd bij mij aan kan klop pen... Diny schudde het hoofd, terwijl ze de brief dichtvouwde, 'n Echte har telijke meid toch wel. Jammer dat Paul hun omgang verbood en toch had hij misschien gelijk. Lottie zag Paul verkeerd. Hij voél de zich helemaal niet, alleen tegen over mensen waar hij niet mee te maken wou hebben. En daar was zij er een van. Ze zou het Paul maar niet vertellen dat Lottie haar ge schreven had. Het zou hem maar op nieuw wrevelig maken als hij dacht dat ze buiten hem nog corresponden tie met haar onderhield. Ze kon toch niet helpen als Lottie haar schreef... Ontevreden voelde zij zich, echt ontevreden. En het meeste met zich zelf. Het werd haar meer en meer duidelijk dat er iets aan haar haper de. dat ze in iets tekort schoot. En toch kon ze niet precies realiseren waarin. Ze zou proberen eens wat geduldiger, verdraagzamer te zijn. Het eens niet zo erg vinden als Paul geen tijd voor haar had. Eéns had ze hem toch gelukkig kunnen maken, waarom nu dan niet meer Hij gaf haar zoveel... Zoveel, ja maar niet dat ene, waarnaar ze met haar ge hele ziel hunkerde en verlangde zijn vroegere warme liefde... De volgende dag, na schooltijd, kwam Marjoleintje de keuken bin nenstormen. Berta,riep ze al van vexre. Zeg, kan jij goed pannekoeken bak ken Nou en óf. Dan moet je dat morgen doen. want dan komt Doortje en die is er dol op. Zeg Berta, is Mammie bo ven vroeg ze in een adem. t Ja, en je Pappie ook. «Wat Pappie ook?» riep het kind verheugd uit. O, Berta, wat een feest zo midden op de dag'k Ga gauw naar boven.» «Je tas, neem je tas mee.» Ben al boven schreeuwde ze naar beneden. ik kom haar straks wel halen. Pappie thuis, dat betekende ge zellig met z'n drietjes theedrinken of misschien nog wel een wandelin getje maken... Ze zou zachtjes lopen en dan meteen onverwachts de ka mer binnen vallen. Maar wat was dat? Wat 'n harde stemmen... Wie schreeuwde daar zo Was dat Mam mie?... Dat kon toch haast niet, die ging nooit zo te keer.. Nu hoorde ze haar vader ook. Onwillekeurig bleef ze op de gang staan. Bobby, die haar stem gehoord had, krabbelde met zijn poot aan de binnenkant van de deur van de zij kamer. Langzaam trad ze op het kamertje toe. Bobby's blijdschap om haar thuiskomst trof haar niet. Ze moest steeds maar luisteren naar die boze woorden die van de aangrenzende kamer tot haar doordrongen. Het verveelt mij gruwelijk al tijd alleen te zitten,hoorde zij haar moeder op scherpe toon zeggen. De stem van haar vader klonk nu iets rustiger. Het is toch voor m'n werk Diny. «Je werk, altijd je werk... Waar om had je dan in het ziekenhuis en de eerste weken hier wèl tijd voor me Omdat de gedachte aan jou, m'n blijdschap je terug gevonden te heb ben, mij toen meer dan iets anders in beslag namen. Toen in die tijd, ik wil het eerlijk bekennen, kwam mijn werk op het tweede plan en jij op het eerste... Nu kom ik op het derde. Het derde Hoezo Eerst je werk, dan het kind en dan eindelijk ik. Je bent onredelijk, Diny. Een vrouw is altijd onredelijk als ze eens zegt waar het op staat. Ach zo, je wou me dus eens zeg gen waar het op staat...vroeg hij cynisch. «Ja, en ook dat ik er genoeg van hebOp die manier had ik net zo goed alleen kunnen blijven. «We zijn van elkander vervreemd, dat is het.Er klonk verdriet uit zijn stem. «Jij bent niet meer de oude... Het was alsof ze haar moeder even hoorde lachen, een nare, vreemde lach, direct gevolgd door een reeks van verwijten. Toen werd ook haar vader driftig. Ze hield haar vinger tjes tegen de oren. Ze wilde er niet langer naar luisteren. Het was of het binnen in haar hartje opeens hele maal donker werd. De twist bleef aanhouden. Ieder woord bonsde als het ware tegen haar aan. O, waarom doen jullie toch zo riep ze radeloos uit. O, Bobby, zeg nu zelf is het leven nu niet écht naar De stemmen vochten door. Marjoleintje begon zachtjes te hui len. «O, Bobby,» snikte ze. «Bobby... De hond hief zijn kop naar haar op. het was of hij zeggen wou, ik wil je wel helpen, als ik maar wist hoé. Opeens scheen ze iets te bedenken. Zonder een ogenblik te aarzelen liep ze de kamer uit, de trap af naar de keuken. De hond vlak achter haar aan. Berta, die juist de thee naar boven wou brengen, schrok van haar ont daan gezichtje. M'n hemel, kind, wat scheelt er aan vroeg ze bezorgd. «O, Berta...» riep het kind, het betraande gezichtje in de brede rok ken van de oude meid verbergend. nu hebben ze toch écht ruzie... Zie je wel, dacht Berta, terwijl ze het kind over de haren streelde en het troostwoordjes toevoegde, ik had er zo 'n voorgevoel van. Ik zag het al aan Mevrouw's gezicht dat er storm op komst was. Had ik er maar eer der aan gedacht, dan had ik Marjo leintje hier in de keuken gehouden. Die twee daar boven moesten eens weten wat ze het kind er mee aan deden. En waarvóór deden ze het Ze waren dol op mekaar, dat zag toch iedereen. Zonde en jammer was het, twee van zulke béste mensen... Ze veegde met het puntje van haar witte schort de tranen uit Marjolein- tje's ogen. Stil maar, hoor,troostte ze. «Je zal zien, dat duurt niet lang. Straks zijn ze het allebei weer vergeten, let maar eens op Berta's woorden. Ik heb dat vroeger bij je vader thuis zo dik wijls meegemaakt, je grootvader za liger was nét zo 'n driftkop en dan ging het dikwijls hard tegen hard en tegen dat je dacht dat ze mekaar aan vlogen, dan belden ze om warm water voor de groc. Dan dronken ze het samen af. Ja kind iedereen heeft wel eens van die strubbelingen, daar is nou eenmaal niks aan te doen. Ze zijn nu eenmaal bij mekaar en nou moeten ze er het beste maar van ma ken... Het kind hief snel het hoofd op. Berta, ken jij óók al Engels Ik, welnee kind. De hemel bewa re me voor die geleerdheid. Hoe kom je daarbij «Ik dacht het, omdat... daar zeg gen ze ook zoiets, zie je. Het staat op dat schilderijtje in Pappie's ka mer... Het was haar plotseling of ze haar vader weer hoorde zeggen dat be tekent dat je moet zorgen, dat alles zo goed mogelijk wordt...Ja, zo had hij het gezegd. Berta,riep ze opeens uit, als Pappie en Mammie dat doen, zou al les dan voor altijd goed zijn Als ze wat doen vroeg de meid, de gedachtengang van het kind niet volgend Als ze het beste van alles ma ken... «Ja natuurlijk, maar...» O, Berta, dan weet ik geloof ik watMaar dan moet jij me helpen. Wil je dat Natuurlijk wil ik je helpen, als je maar zegt waarmee. Marjoleintje's kleine hersentjes werkten snel. Als dat eens gebeur de dat vader en moeder niet meer boos op elkaar werden, dat zou heer lijk zijn. Ze moesten er het beste van maken, precies zoals dat op dat schilderijtje stond. Ze hadden er mis schien geen van beiden aan gedacht daar eens op te kijken... Nou, zeg eens op. Waar moet ik je mee helpen «Kom eens...» zei het kind. Ber ta's hoofd naar zich toetrekkend. ik zeg het je aan je oor. Zeg het zo maar. Er is hier toch niemand Jawel. Bóbbv toch. en die ver laadt net misschien. Je kan nooit weten.. Ze fluisterde de meid. die bij wat ze hoorde direct al pogingen deed om los te komen, haar plannetje in het oor. Haar gezichtje was een en al spanning en haar rechteroogje trok krampachtig toen ze. Berta's hoofd nog steeds vasthoudend, vroeg Doe je 't Bert, ja, hé Maar de meid schudde onwillig het hoofd. Ik denk er niet aan. Ik zou nog liever... Hoe haal je het in je hoofd Toe nu. Berta, smeekte het kind. Ik denk er niet aan,zei Berta vastbesloten. Het kind wendde zich mistroostig af. (Vervolgt)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 12