STEVENS Gebroeders Door onze grote aankopen gunstige voorwaarden... voor onze kiienlen. N. S. B. - NIEUWS u HET YPERSCH NIEUWS Bb 4 *8-2-1953 .•mm BIJ DE VUURKRUISEN ONZE ACTIE De Federale Raad heeft zich eens te meer met het vraag stuk van onze eisen en de mogelijkheid om die te verwezenlijken bezig gehouden Onder meer heeft de Raad beslist een grote propaganda inspanning in te zetten Daar onze zaak rechtvaardig is moet ze noch het daglicht, noch de publiciteit vrezen. De waarheid moet veropenbaard worden en het publiek moet alles weten Ieder lastenbetaler heeft het recht te we ven. waar zijn geld naartoe gaat In de sferen van de Regering en van het Parlement, hebben wij, tijdens onze aanzoeken bij de Ministers altijd onder vonden dat men daar een algemeen be grip had van de onrechtvaardige toe standen die in de oudstrijderswereld heer sen. Ons standpunt vond er goedkeuring Maar in werkelijkheid hebben zij ons niet gevolgd omdat onze actie onvoldoen de was Thans zal dat bijgewerkt worden In de parlementaire kringen zal er een krachtdadige inspanning moeten gedaan worden en wij moeten aan de parlements leden toelaten met kennis van zaken te stemmen en dat zij dan hun verantwoor delijkheid nemen. Daarom is het. dat de Federale Raad besloten heeft, een Groen Boek te pu bliceren. dat eenvoudig weg. de waarheid bevat, dat eenvoudig weg rechtvaardig heid eist en dat iedereen op zijn plaats zet Groen is de kleur van de hoop: zij be tekent dat wij nog niet zinnens zijn het bijltje er bij neer te leggen dat wij ons vertrouwen in ons ideaal, ongeschonden bewaren en dat de mannen uit de Vuur linie. elkander nog liefhebben zoals in 1914-1918 Op het laatste federaal congres werd beslist een actiecomité te stichten Voor onze provincie moeten twee kandidaten aangeduid worden, om er deel aan te nemen. Zij moeten zeer actief zijn en in nauwe voeling blijven met het federaal en provinciaal bestuur Wie zal dit voor Westvlaanderen op zich nemen Wij vernemen uit welingelichte bron. dat twee leden, eveneens uit Westvlaan deren moeten aangeduid worden voor het versterken van het redaktiecomité van ons Vuurkruisenblad Zelfs kunnen wij mededelen dat hei de wens Is van het provinciaal bestuur en eveneens van talrijke zusterafdelingen uit de provincie, dat onze Voorzitter Mau rice Quaghebeur. als Officieel lid van het redaktiecomité zou voorgedragen en ge kozen worden. Dat ware het ideaal en wij zouden er om jubelen, maar of hij over de nodige tijd daarvoor beschikt. Is een ander paar mouwen. Benevens zijn beroep en de talrijke be slommeringen die hij vrijwillig op zich neemt, staat hij met een groepering die 1800 leden telt. wat voor hem een zeer zware last betekent en nu nog dit Het ware misschien wel wat te veel gevraagd en. ten andere. Brussel ligt ook aan zijn achterdeur niet. wat een nieuwe last voor hem zou meebrengen en toch., ware het. ons aller wens Het Weldadigheidsfeest ten voordele der geteisterden van de overstromingen ingericht op initiatief van onze Voorzit ter op Maandag 23 Februari in de zaal Lido is buitengewoon geslaagd, zowel on der oogpunt van de opbrengst als van het vermaak en de gezelligheid. Waarlijk onze Voorzitter heeft er helt handje van om iets puiks op touw te zetten. Niettegenstaande alle omhalingen en de talrijke feesten die met hetzelfde doel plaats grepen, mochten wij ons verheu gen een som van 6.000 fr. aan het Rode Kruis te kunnen storten Wij bedanken in de eerste plaats al. diegenen die hun geldelijke steun hebben verleend Onze hartelijke dankbetuigingen gaan ook tot dezen die vrijwillig en kosteloos hebben medegewerkt voor het wellukken van dit schone feest en namelijk het ge zelschap De Optimistenhetwelk het bedrijf De grote kuisvan de succes volle Ieperse revue t Lekt dao ékè an op meesterlijke wijze heeft opgevoerd, het balletkorps. Juffrouw Rossey en Me vrouw Lelong. Allen hebben veel bijval behaald en de stemming van de aanwe zigen op het hoogste peil gebracht Vergeten wij ook onze verkleefde mu zikanten niet die hun mooiste dansstukjes ten gehore gaven. Onze dank gaat ook tot het stadsbe stuur onder wiens bescherming dit feest doorging. Eens te meer heeft deze prachtige uit slag de solidariteitsgeest van onze stads genoten bewezen. AAN DEZEN VAN 1940-45 Met genoegen melden wij aan de vol gende leden, dat hun. bij besluit van de Prins Regent, de herinneringsmedaille met twee gekruiste bronzen sabels wordt toegekend Alleman Gerard en Temperman Leon. Hartelijk proficiat! De brevetten kunnen afgehaald worden Zondag aanstaande in het lokaal tussen 10 30 uur en 11.30 uur. Wij houden nog ter beschikking de bre vetten van Liefhooghe Gerard. Van Be- celaere Leon en Verschoore Camille. OPROEP aan alle Burgerlijke Oorlogsinvaliden, weduwen, wezen en rechthebbenden van de beide oorlogen 1914-18 en 1940-45. Komt allen naar de Algemene Verga dering van de afdeling leper op Zondag 8 Maart 1953 te 2 uur namiddag, in het Gasthof c De Drie Koningen Grote Markt, te leper. Uw belangen staan op het spel. Nieuwe wetten zullen gestemd worden, weest op uw hoedeVelen weten zelfs niet waar aan ze zoal recht hebben In uw eigen belang, komt naar die algemene verga dering Kon. leoerse Schaakkring BELANGRIJK Achterstallige partijen van Clubkampioenschap en Bekerwedstrijd. Deze moeten gespeeld worden op Dins dag 3 Maart 1953 te 20 uur le KlasseDeroo - Baert La con te - Dubrulle 2e Klasse Duhameeuw - Knockaert Lemenu - Devacht Gh. Je Klasse Baete - Mennens Beernaert - Grimonprez A zo mogelijkDe poorter - Baete Vandaele - Grimonprez A- BekerBaudewijn - Grimonprez O. Beckaert - Christiaens INTERC Ll'BKA MPIOEN SCHAP lie Categorie Westvlaanderen Wedstrijdrooster le Ronde 1 Maart Veurne - leper (28-2-531 Bredene - St Andries 2e Ronde8 Maart leper - Bredene St Andries - Veume 3e Ronde 15 Maart Bredene - Veurne leper - St Andries 4e Ronde 22 Maart leper - Veurne St Andries - Bredene 5e Ronde29 Maart Bredene - leper Veurne - St Andries 6e Ronde 12 April Veurne - Bredene St Andries - leper OpgeletDe voorziene data vallen dus allen op Zondag Wij zullen echter trach ten accoord te bereiken met de betrok ken clubs om zoveel mogelijk op Zater dagavond te spelen. De eerste wedstrijd te Veurne wordt betwist op Zaterdag 28 Februari te 19 u. in Café de l'Espérance Markt. Bijeenkomst in het lokaal Hotel De Maan om 18 u. Vertrek om 1815 uur BEKERWEDSTRIJD KORTRIJK-IEPEB Gezien de interclubkampioenschappen een aanvang nemen op de datum voor zien voor onze ontmoeting met Kortrijk wordt deze laatste verschoven tot een later te bepalen datum KANDIDATEN TORNOOI LIGA WESTVLAANDEREN 5e RondeZondag 1 Maart 1953 Gobert (Kortrijk) - Callens (Pittem) Vrancken (Kortrijk)-Van As (Kortrijk) Laconte (leper) - Dr Ghesquière (Oost ende). Calus (Oostende) bye Onze vriend Wilfried speelt in het lo kaal Hotel De Maante 14 uur. BLITZTOBN OOI Eindrangschikking van de eliminaties Reeks A1. Dewilde 22 2 Baert 20 3. TJonck 17 4. Dubrulle 16 5. Duhameeuw 15 fl. Havegheer 14 7. Gits 12 8. Devacht Gh 8 9. Vandroemme 6 10. Depoorter 4 Devos 4 Gantois N. 4 13 Baudewijn 0 Keeks B1. Vandenhoven 20 2. Bollaert 20 3. Deroo 20 4. Jude 19 5. Laconte 16 6. Pyck 15 7. Mennens 8 8. Boudry 6 9. Beernaert 5 10. Vandaele 5 11. Christiaens 4 12. Grimonprez O 2 13. Lammens 0 De eerste vijf van elke reeks spelen de finale. De anderen spelen een troostwed- strijd- lepers meest geliefde Moeder Het is dus op Zaterdag 7 Maart aan staande ie 20 uur dat lepers meest ge liefde Moeder door het volk zal worden verkozen- Een prachtige variété-avond zal deze gebeurtenis stemmig omlijsten, de me dewerking van talrijke befaamde artisten is van nu af aan reeds verzekerd Nog dagelijks komen geschenken toe aangebo den door firma's en handelaars van onze stad De verkiezing van lepers meest ge liefde moeder zal ontegensprekelijk uit groeien tot een waardige apotheose van de Kanefeesten 1953 Wil U niet worden teleurgesteld ga dan vandaag nog naar het Boerenhol en bespreek er Uw plaat sen Prijzen der plaatsen van 10 tot 25 fir. Moeders met één of meer kinderen die wensen mede te dingen tot de titel van Moest geliefde Moeder van leper kun nen zich eveneens nog in zelfde café laten inschrijven. Schaken op het Koninklijk Atheneum KAMPIOENSCHAP 1952-53 Eindrangschikking 1. Looms 12J p- 2. Havegheer en Lambelin 12 p. 4 Van Robaeys lij p. 5. Durieu 9 p. 6. Devos 5 p. 7. Verfaillie en Neirynck 4J p. 9. Leclerq 0 p. Felle strijd om de eerste plaats, nipt gewonnen door Loonis. Verfaillie moest midden in het kam pioenschap forfait verklaren om ernstige redenen Een nieuwe operette-avond in het xicht Na de succesvolle uitvoering van c Mooi meisje, mijn meisje» door het Kunstge zelschap c Nieuw Leven uit Menen had den wij een nieuw optreden van deze uit muntende troep in onze Stadsschouwburg aangekondigd. Thans vernemen wij dat Nieuw Leven op Zondag 29 Maart een nieuwe operette-avond zal inrichten. Het valt niet te betwijfelen dat deze nieuwe prestatie van Nieuw Leven aan de ver wachtingen van de talrijke operettelief- hf.bbers van leper en omstreken zal be antwoorden en een nieuw en glansrijk succes tegemoet gaat. We raden U dan ook ten sterkste aan deze datum van nu af aan reeds vrij te houden. Komende week hopen wij nadere details over dit nieuw optreden te kunnen verstrekken. LIJDERS AAN SUIKfcl Voor Uw spec;- wendt U tot de welbekende VAN NIEUWENHI'v Hoekje van de Wielewaal DE GROTE LUSTER Reeds in het vroege voorjaar ja. op het einde van de Winter kan men reeds in de bossen de grote lijster haar lied horen uitgalmen. Deze vogel gelijkt enigs zins op de gewone Zanglijster doch hij is veel zwaarder en robuster van bouw De bovendelen van kop en lichaam va riëren van bruin tot grauwbruin evenals de rug. de stuit en de bovenstaartdek- veren. de veertjes echter hebben geel achtige bruine zomen en de bovenstaart- dekveren zijn voorzien van witte toppen. De benedendelen van het lichaamals ook de oksel- en ondervleugeldekveren ziju wit. de bovenborst en de lichaams zijden zijn geelachtig bruin getint en met donkerbruine vlekjes getekend. Deze vlek jes zijn klein op kin en keel en vergroten op de zijkanten om groot en pijlpuntvor- mig te worden op de borst en afgerond op de buikzijde De grote lijster is een algemene broed- vogel in Europa. In ons land Is zij een betrekkelijk algemeen verspreide en vrij gewone broedvogel. Haar verplaatsingen volgen geen vast schema en ze kunnen zowel stand- als zwerf- en als trekvogels genoemd worden Wanneer men een zwerfgebied aanneemt van 10 km. straal dan heeft men geconstateerd dat geen enkel lijster de geboortegrond verlaat voor September In October echter wij ken een aantal vogels uit naar verder af gelegen oorden (zowat een honderd kilo meter ver). Gedurende October-Novem ber en Februari-Maart wordt een trek wacigenomen naar Zuid-West Europa. De afwezigheid duurt echter niet lang vooral niet voor de bewoners van streken met een zacht klimaat. Het levensgebied van de Grote Lijster bevindt zich voornamelijk op de randen van de Ardenner-bossen en de omliggen de weilanden en velden, alsook bij ons aan de zomen van gemengde bossen, eikendreven. niet al te hoge dennenbossen en uitgestrekte parken met hoogopgaand hout. Het hoofdzakelijke voedsel bestaat uit dierlijke spijs waaraan in het najaar een menigte bessen worden toegevoegd Tot het voedsel van dierlijke oorsprong werden voornamelijk insecten met hun larven (vooral meikevers) gerekend ver volgens stelt ze nog belang in regenwor men. kleine slakken en spinnen De bes sen van meidoorn, vlier, blauwe bosbes, jeneverboom, rozen en vooral van Lijster bes en marentak (vandaar de bijnaam van Mistellijster) vormen de hoofdschotel van plantaardige aard. Maar kersen, drui ven. appeltjes, pruimen en aalbessen worden echter ook niet versmaad. Eigen aardig is te vermelden dat het zaad van de marentak enkel zal opschieten wan neer het zaad de reis heeft ondernomen door het gedarmte van lijsters of merels en met hun drek is uitgeworpen. Het nest rust meestal in een zware takken- vork. tegen de stam of daar waar de stam zich in drie vertaktsoms ook in een knotwilg. Ook in appel- en perelaren (zelden lager dan manshoogte) evenals in naald- en loofhout kan men het aan treffen. De buitenlaag bestaat uit mos en droge grasrommel waartussen fijne heide takjes. twijgjes of grove grasworteltjes, veertjes, lapjes katoen of eindjes koord steken. De middellaag bestaat uit blad geraamten en grassprietjes aaneengekit met een laagje leem. De binnenbekleding tenslotte is samengesteld met een laag dunne, soms nog groene grassprietjes. De afhangende slierten bouwstoffen zijn ken merkend en verraden het nest gemakke lijk. Het voltallig legsel bestaat gewoonlijk uit vier eieren, maar drie of vijf eieren zi;n geen zeldzaamheid bij hoge uitzon dering eens zes zeven eieren. De schaal kleur schommelt van donker, roomkleurig bruin of grijsachtig groen tot groenachtig blauw. Spaarzaam verspreide roodbruine vlekjes met paarsgrijze onderliggende vlekjes sieren de schaal. Van begin April zijn de legsels gewoon lijk voltallig en na een broedtijd van dertien a veertien dagen komen de jon gen uitkijken. Deze blijven nog een goe de twee weken in het nest voor ze haar ee-ste stappen wagen. Na enkele dagen (een tiental) kunnen zij zich reeds al- '°°n behelpen en trekken er op uit. De band met de ouders blijft echter voort bestaan zelfs tijdens het tweede jaar b'oedsel. In de maand Juli kunnen wij dan ook benden jonge Grote Lijster waarnemen die aan collectieve jacht doen TE ÖTEN'S BROOD ketbakkeru •- Ma*kt 22 - YPER Lusters vanaf 297 fr. Stofzuigers Daglicht-luster 2 x 20 W. 495 fr. Cireusen Pick-ups. 2 snelheden 875 fr. Mixers Automaten, 3 snelheden 2000 fr. Radio's enz. enz enz Een bezoek zal U overtuigen Onze keus is onovertrefbaar Onze prijzen onklopbaar Vandenpeereboomplaats 7 IEPER Tel. 249 enz 1300 fr. 2395 fr. 2950 fr. 1950 fr. enz WIJ en FREULEKE "Wetenschap moet men zich eigen ma ken. kunst moet men leren genieten maar innerlijke schoonheid dringt als van zelf door in elk mensenhart. Dat mochten we weer eens ondervinden bij de opvoering van Freuleke(van Herman Roelvink) door de kunstgroep Richten Juist daar om was de keuze van het stuk zo geluk kig. Hoe modern we ook willen zijn. een beetje gezonde romantiek houdt ons al tijd in de goede maat. Het maakt ons vrij van de eentonige alledaagsheid en wekt opnieuw de frisheid van de jeugd. Het kwam er op aan dat de spelers ons dit deden aanvoelen. En daarin zijn ze prachtig geslaagd Overbodig daarop meer nadruk te leggen. Wie de Zondag- en Maandagavondvertoning hebben bijge woond herinneren zich maar al te goed hoe het publiek zich liet meevoeren door heen al de levensbaren (denken we aan Mie-Betje) van het schoon-menselijk le ven Waar zit het secreet van dit wondere contactSpelers-publiek Eenvoudig in het feit dat ieder acteur zonder één enkele uitzondering niet alleen z'n rol vervulde, maar ze totaal beleefde. Iedere tijd heeft z'n kleine en goede kanten, z'n extravaganties en onhebbe lijkheden. Dat vertelde ons Tante Hen- riette zo raak en typisch. Mevrouw Des- ramaults verdient een bijzondere felici tatie om haar nabootsingstalent en haar verzorgde uitspraak. Geen gemakkelijke rol om de femme savanteuit de 18e eeuw zo getrouw voor onze ogen te to veren Studentikoziteit en familiale tradities blijven voor elk overmoedig studentje met een klein hart een onoverkoombare moeilijkheid. Hans moest ons dat wijs maken Proficiat. Mr De Clercq U waart zeer raak in uw snoevershouding en voor al in uw eigenaardige uitingen van boos heid en verontwaardiging Wat Baron Van Averting betreft. (Mr F. Verbeke) hij vervulde zijn rol met waardigheid en statie. Hij heeft dit vóór op allen dat men hem steeds en overal verstaat. Zo men gerust het gezegde van Freu leke over I »man van Aerschot (Mr G. Vermeersch) mag beamen: dat niemand zo mooi kan vertellen als hij. dan mag men er voorzeker aan toevoegen dat z'n schalksheid zich keurig aftekende bij de spontane reacties van «Mie-Betje» En wat is onze Job(Mr J Lesage) prachtig geweestEnig was hijDe spe ciale ovatie die hij van het publiek te horen kreeg onderstreepte maar al te duidelijk hoe echt hij z'n zielsconflict naar voren bracht. Men zegt somseen mens is een vat vol tegenstrijdigheden. Dat is waar Maar om het op de planken weer te geven moet men vele eigenschappen bezitten, om maar enkele op te sommen psychologisch inzicht, kunstzin en ver beeldingskracht- Last but not least, een woordje over Freuleke en Mie-Betje Freuleke (Juffr. L. Pattyn) was net een figuurtje dat zich uit een of ander salon schilderij had losgemaakt en levend weer op de planken te voorschijn kwam. Haar gracieuse verschijning was in volledige harmonie met haar eenvoudig en voor naam optreden. Ze was nooit overdreven en had genoegzaam begrepen dat ze enkel mocht zijnhet lieve Freuleke dat liefde en zonneschijn bracht. Besluiten we deze kleine kritiek met een eresaluut aan Mie-BetjeZij voer de het stuk naar bepaalde hoogtepunten als bvb. in het 2e bedrijf waar ze vijf minuten lang ons stilzwijgend in span ning hield Haar suggererende actie was zodanig doeltreffend dat op zeker ogen blik het publiek als 't ware zelf ging mee spelen Wat dient er verder nog ge zegd?... Iedereen die dit liefelijk toneel stukje heeft gezien is genoegzaam over tuigd dat de Kunstgroep Richten haar taak begrepen heeft. Een niet gemakke lijke taak voorwaar de medemens helpen optillen uit het drukkende leven om hem met een lach en een traan op te voeren naar de oasen van goedheid en schoon heid. Deze keer mogen we niemand vergeten daarom nog een welgemeend proficiat aan al degenen die aan deze opvoering heb ben meegeholpen, vooral de heren van het decor. Beter kon het nietElkeen voelde zich thuis in de deftige woon kamer van huize Rande Alleen maar een kleine aanmerking denkt eraan dat het publiek van de laat ste rijen U ook moet verstaan als U stil dient te sprekenEen beetje meer mond- turnen en dat komt wel in orde Richtenwanneer komt U nog eens ons zo aangenaam verrassen in afwachting onze oprechte dank Uw talrijk publiek. Be vertolkers van de prachtige comedie Freulekeopgevoerd door de bekende Kunstkring Richten uit leper tijdens de Gala-avond van ct Milac dit ten voordele van het Rampenfonds der geteisterden van ons land. in het midden de talentvolle Regisseur Meester Staf Bruggen. Kaarters maatschappij De vlugge manillers vierde haar koningen Ter gelegenheid van de Koningskaarting welke doorging op Zondag 15 Februari 11- in het lokaal «Au Faubourg» Dikkebussteenweg te leper, vierde de maatschappij op waardige manier haar Koningen. Hunne Majesteiten werden dan ook op de gevoelige plaat gebracht en men bemerke (van links naar rechts) A. Maes, lokaalhouder. Koning 1950, Decadt Roland, 1951, Mevrouw Deboeuf Theofiel, Koningin 1953, Debceof Theofiel 1953 en Decadt Raymond 1952, omringd door het bestuur en leden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4