De kleine wereld van Don Camillo Hoekje van de Wielewaal B11 DE VUURKRUISEN icnr.nCLUR ST PIETERS Kon. leperse Schaakkring j i Schaken op het Koninklijk Atheneum EIGEN HEERD LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE Voor Uw speciaal GLUTEN'S BROOD wendt tot de welbekende BANKETBAKKERIJ VAN NIEUWENHUYSE - Grote Markt 22 YPER CINEMA CASINO KEMMEL FERNANDEL in Zaterdag 14 Maart om 8 u. Zondag 15 Maart om 3.30 en 7.30 u. Maandag 16 Maart om 8 u. Dinsdag 17 Maart om 8 u. AUTOLESSEN TE IEPER CEREMONIEKOSTUMES tc huur 't Spinnewiel De BESTF VIJI PENNEN koopt men ter Drukkerij DUMORTIER, 34 Boterstraat, leper HIT VFKRSCH MUTTS Biz. 14-3-1953 BANKET - >X'L"RK K HS EVD AG De :eden die wensen deel te nemen aan het broederlijk vriendenmaal in de ruime zalen van de Boudewijnclub. Dailiykazer- ne te Brussel ter gelegenheid van onze grote Vuurkruisendag die zal doorgaan op Zondag 12 April aanstaande, worden vriendelijk verzocht hun naam op te ge ven aan onze Voorzitter of Secretaris, of wel in ons lokaal, dit vóór 25 Maart Kosten van de maaltijd 115 fr fooi en alles inbegrepen tot zelfs de tramrit van de Brouckêreplaats naar de Daillyplaats. waarvoor bijzondere trams zullen inge richt worden. Door ons bestuur wordt na betaling aan de deelnemers, een bon over handigd. dewelke aan de ingang der zaal van de Boudewijnclub. zal geëist worden De echtgenoten onzer leden worden even eens hartelijk uitgenodigd Wij dringen bij onze leden, ten zeerste aan. talrijk op te komen, opdat onze Vuurkruisendag 1953 nog schitterender zou zijn dan deze van voorgaande jaren Tijdens deze dag. doorgebracht midden uw loopgraven ge zellen zult U zich opnieuw stalen in deze mooie stemming van vriendschap die op de slagvelden haar ontstaan heeft gevon den in U zullen de gevoelens terug op wellen. die de slijkratten van de Ijzer, zo nauw verbonden hielden U zult zich de dagen herinneren van lijden ellende strijd en roem Vrienden uit de Vuurlinie, noteert van nu af aan. deze datum en neemt het vast besluit, deze dag te wijden aan Vuurkrui- sensolidariteit ZEER BELANGRIJK Onze talrijke nieuwe leden voor 1953 zullen eerstdaags een dubbele gele kaart ontvangen. Zij worden verzocht deze onmiddellijk, de gelijk ingevuld en ondertekend, terug te sturen aan onze Voorzitter Maurice Qua- ghebeur. Adj. Masscheleinlaan 16. Alle vragen dienen beantwoord te worden met melding van de eenheid waartoe ze be hoorden. samen met het stamnummer of matricule» Ook het nummer van de Vuurkaart en voor de Strijders 40-45. het nummer der Strijderskaart. Dit alles is van het grootste belang. Vuurkruisenleden. zeer talrijk zijt U onze rangen komen vervoegen en aanvul len Volgt tuchtvol, zoals uw kameraden, de richtlijnen van uw bestuur, het is in uw eigen belang. Stel niet uit tot morgen, doe onmiddellijk het gevraagde opdat al les ten gepaste tijde aan de federatie kan worden overgemaakt DEZE VAN 1940-1945 STRIJDERSKAARTEN Alle strijders- kaarten welke vóór 1 Januari 1953 wer den aangevraagd, zijn binnengekomen en /uilen aan de rechthebbenden overge maakt worden. Deze die zich na voor noemde datum hebben in regel gesteld, mogen eveneens hun kaart in de eerste dagen verwachten. Indien er nog enkele leden zijn. vooral onder de nieuwe, die tot nog toe verwaar loosd hebben hun aanvraag te doen. wor den ze verzocht zich onmiddellijk in re gel te stellen, anders zullen ze wellicht te laat komen. Een laatste kans wordt U geboden. Maakt er gebruik van. het be stuur staat bestendig ter uwer beschik king. PATRONAAT Zondag 15 Maart van 5 u. tot 9 uur. Vanaf 5-30 uur alle sport uitslagen. Te 8 uur mooie prijsloting BelangrijkZondag wordt de eerste golfbiljart geïnstalleerd. We verwachten veel amateursNa de Kattekoers Zullen, tussen 6 en 7 uur. enkele Hollandse ren ners een bezoek brengen aan Jeugdclub St Pieters. o. a. Piet van Roon en Henk De Groot, allebei kampioen bij de ama teurs in 1951 en 1952. Alwie dus een hand tekening begeert en deze kampioenen wenst te zien. weze tijdig op post BASKET Beka A - J.S.P. leper 10-22 (rust 2-7) De kogel is dus door de kerk. De ge vaarlijke klip is veilig omzeild. Eerlijk gezegdwe hadden schrik en niet zon der redenWant een paar belangrijke pions uit de ploeg ontbraken. Vijf moedige kerels namen dus de grote strijd op Hoedt - Hollevoet - Dehaene - Degroote - Lakiere terwij) de jeugdige Janssens de enige invaller was. Langs beide kanten geen spraak van mooi spel. De zenuwen speelden de hoofdrol. Aan de 15e minuut werd de 4e fout genoteerd voor onze Crick. Gelukkig dat de voorsprong reeds groot genoeg was. en het lot van Beka bezegeld, toen hij met een 5e uitviel. 6 minuten vóór het einde. Heel de ploeg deed haar best. en onze sympathieke kapitein die het meest van de zenuwen geplaagd scheen, spoorde zijn mannekens maar gedurig aan metKalm jongens, opgepast, niet ze nuwachtig Ook heel de bende flinke supporters speelde goed haar rol Zondag 15 Maart homematch te 11 uur op het Zaalhof tegen Moeskroen B. Het kan nog een zegetje bij de rest zijn! Klassement voor promotie CLUBKAMPIOENSCHAP 16c Ronde Dinsdag 17 Maart te 16 u le KlasseDubrulle - Grimonprez O Kaestecker - Baert De wilde - Deroo Vandroemme - Laconte Jude - Gits Je Klasse: Delahave - Pyck Vandenhoven - Duhameeuw Devacht Gh - Grimonprez Bollaert - Boudry Knockaert - Decorte 3e Klasse De vos - Depoorter Gantois N. - Mennens Baudewijn B - Grimonprez Baete - Beernaert Vandaele - TJonck Lammens - Christiaen INTERCLUBKA MPIOENSCHA P II e Klasse West Vlaanderen Ie Rondeleper - Bredene 51-1 Op aanvraag van Bredene werd deze ontmoeting te Torhout betwist. De leden van Het Vliegende Paard van Bredene verdedigden zich dapper en hun prestatie was beter dan de uitslag doet vermoeden. De Heer Dubrulle had het bijzonder ge makkelijk. de Heer Dewilde won ook zon der veel moeite de Heer Laconte had een harde tegenstrever, maar tenslotte sprak toch de klas. de Heer Deroo moest zich na een lange kamp tevreden stellen met remise, de Heer Devacht speelde bene den zijn gewoon pei) en mocht zich ge lukkig noemen, tenslotte toch de over winning te behalen, de Heer Jude. wiens partij de langste duurde heeft ook zijn overwinning niet cadeau gekregen, hij stond bijna gans de partij met licht voor deel. doch de beslissing viel slechts door de 3e laatste zet van zijn tegenstrever, die alhoewel geen blunder, toch bijzonder flauw was Technische uitslagen Laconte - Blomme 1-0 Dewilde - Debrock 1-0 Deroo - Himpens j-j Dubrulle - Aspenslagh 1-0 Devacht - Cattryse 1-0 Jude - Delrue 1-0 leper - Bredene 5J-4 3e Rondeleper - St Andries (Brugge) Zware ontmoeting. St Andries- klopte Bredene met 5-1. zodat de sterkte van deze club niet mag onderschat worden. De kamp zal doorgaan Zaterdag of Zondag We kregen hieromtrent nog geen antwoord van St Andries. De spelers zul len persoonlijk verwittigd worden. KANDIDATEN TORNOOI LIGA WESTVLAANDEREN Stand na de 6e Ronde 1 Gobert (Kortrijk) Kampioen 5 5 0 0 5 2 Calus (Oostende) 4 3 0 1 3 Laconte (leper 5 3 0 2 3 4 Callens (Pittem) 4 2 0 2 2 Vrancken (Kortrijk) 4 2 0 2 2 6. Ghesquière (Oostende) 5 10 4 1 7. Van As (Kortrijk) ff 5 0 0 5 0 7e Ronde Zondag 15 Maart te 14 uur, Hotel De Maan. Grote Markt. leper. Laconte leper) - Callens (Pittem) JEUGDSCHAKEN Kampioenschap van leper - Inschrijvingen Twee reeksen: Juniors (16 - 20 jaar); Scholieren (min dan 16 jaar). DataDonderdag 9. Vrijdag 10 en Za terdag 11 April. Inschrijvingen vóór 25 Maart bij de He ren Gits Jean (Elverdingestraat. 28) of Jude Lucien (Maloulaan. 12). W- J S. P. leper 6 5 1 0 145 90 10 Beka 6 4 2 0 149 101 8 Roeselare 4 2 2 0 124 105 4 Dottignies 5 1 4 0 86 154 2 Wikings 3 0 3 0 33 87 0 Algem een klassement J. S. P. leper 15 12 3 0 410 232 24 Beka A 15 12 3 0 463 258 24 Roeselare 14 10 3 1 542 306 21 Moeskroen B 13 4 0 304 272 ,8 Moeskroen A 13 5 1 431 316 15 Herseaux 14 7 7 0 357 420 14 Beka B 14 5 0 194 478 li Dottignies 12 4 3 0 254 305 a Kortrijk Sp. 14 4 10 0 296 308 8 Wikings A 13 3 10 0 219 314 6 Wikings B 15 2 13 0 132 369 4 Bekerwedstrijd Het Laatste Nieuws 48 leerlingen nemen deel aan deze wed strijd welke Dinsdag 17 dezer een aan vang nam. Zal Havegheer er in gelukken zijn overwinning van verleden jaar te bevestigen Looms. Lambelin en Van Robays zullen het hem niet gemakkelijk maken. We kijken vol belangstelling naar de prestaties van de jonge Vanholst, am per 12 jaar. welke zich de laatste tijd bijzonder onderscheidde en de besten ten val kon brengen door zijn verbluffend vlug spel. Wedstrijden in het vooruitzicht 1. Zaterdag 4 AprilKoninklijk Athe neum - St Vincentiuscollege (15 borden) 2. Donderdag 9 April tot Zaterdag 11 AprilDeelname aan het kampioenschap van leper. 3 Einde AprilKoninklijk Atheneum leper - Kon. Atheneum Oostende (20 bor den). 4. Begin MeiRijksnormaalschool Blan- kenberge - Kon Atheneum leper (20 bor den). Samenwerkende maatschappij voor goedkope woningen te leper. De aandeelhouders worden uitgenodigd de Algemene Vergadering bij te wonen op Zondag 15 Maart 1953. om 11 uur. in de zaal van het Stadhuis te Yper DAGORDE 1- Verslag van Bestuurs- en Toezichts- raad over de werkingen van het Dienst jaar 1952. 2- Voorstelling en goedkeuring van Bilan en Rekening van Winsten en Verliezen. 3. Ontlasting van Bestuurs- en Toezichts- leden. 4. Benoeming van drie Bestuursleden en een Toezichtslid Yper. de 18 Februari 1953. De Beheerder-Secretaris. De Voorzitter. H. Gillioen. H. Delobel Verzending: gans het land door. vertoont het grootste succes van het jaar (LE PETIT MONDE DE DON CAMILLO) Komt allen deze productie van Julien Duvivier bewonderen- (7717) innw Zondag 15 Maart van 8 30 tot 10 uur gaat de inschrijving verder voor de nieu we praktische autoleergangen in het plaat selijk leslokaal van café DE DRIE KO NINGEN Grote Markt. 3. IEPER. De lessen zullen de Zondagvoormiddag doorgaan en aanvangen op 22 Maart. Zo wel dames als heren, onverschillig hun ouderdom of ontwikkeling kunnen de les sen met succes volgen. Diploma en Rijbewijs, onmisbaar voor de toekomst, na de leergangen. Deze leer gangen worden ingericht door de ver maarde Brugse Autoschool. de enige school die zoveel praktijk geeft, dus de beste (7726) Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 flabit - Jacquet - Smeking Alle malen - Toebehoorte» (8949; NAAR WOUMEN Iedereen zal wel weten waar Woumen ligt nl. op de weg naar Diksmuide Voor ons vogelliefhebbers is dat het vogelpara dijs uit de naaste omgeving. Als we naar de broeken van Woumen trekken zijn we steeds zeker van iets te zien Het gebied Is ook uiterst geschikt voor de vogels. Langs de baan Ieper-Diksmuide ligt het kasteel van Woumen met zijn prachtig park Daarachter blinkt de grootste vij ver die we hier in de streek hebben Daar zitten honderden eenden van a)le grootte en kleur en vormen een aanhoudend con cert dat uw oren er van suizen .De kleine winter- en zomertalingen. de sierlijke pijl- staart- en slobeenden, de fluitende smie- eenden. de gewone wilde eenden, enz. Ook verscheidene futen komen daar overwin teren Er is steeds een gespartel van be lang op de vijver. Langs de achterkant hebben we dan een klein bosje waar in het midden een ingesloten plas verborgen ligt. Dat is de eendenkooi. Daar worden de wilde eenden gevangen zoals vroeger. De plas is omgeven met rietvlakken zo dat de eenden niet zien wat er gebeurt. Langs onder in die rietvlakken zijn gaten ingebracht om een klein rostgekleurd hondje door te laten dat voor dat werk speciaal geleerd werd Het hondje loopt zig-zag door die gaten zodat het nu eens zichtbaar wordt, dan weer niet De eenden die denken dat het "n vos is (om zijn kleur) verenigen zich in grote benden en komen naar het hondje toegezwommen om het te verjagen. Die loopt echter naar het net en de eenden volgen tot ze verrast worden, maar dan is het te laat. Een voordelige vangst hangt echter van te veel factoren af. zodat de resultaten soms heel gering zijn. Het is ook boven die eendenkooi dat de aalscholvers en reigers te zamen broeden In hun grote nesten. Er zijn er wel een 30 koppels en buiten Wou men Zijn er maar een paar van die kolo nies meer in gans ons land. Daar wordt steeds veel heen en weer gevlogen, eerst met takken voor de nesten later met voed sel voor de jongen. En dan hebben we nog die grote vlakten, de eigenlijke broeken grasweiden maar meest hooiweiden die gedurende de winter blank liggen en in de Zomer nooit droog komen. Ieder wei de is omringd van een gracht, zodat men nooit ver kan lopen en men verplicht is van de enkele bestaande wegeltjes te ge bruiken wil men ergens geraken Het Is daar dat de kievieten broeden. Ook de grutto's, de watersnippen, de eenden heb ben er ieder jaar hun nest. En er is nog zovee' dat ons onbekend is. Daar zijn nog zoveel ontdekkingen te doen op vogel- kundig gebied. Er moet gezocht worden dagenlang want de natuur laat haar ge heimen niet gemakkelijk los. Daarbij wordt het werk zeer bemoeilijkt door de ondoordringbaarheid van de moerassen, waar grote stukken weide drijven op het water, zodat men er dwars doorheen valt. Wat weten we bv. over de watersnippen, de roodpootruiters. de velduil. de snor. de kiekendieven en dan die vreemde roer domp die met zijn hevig getoet de ganse streek op stelten zet. Alhoewel het nog vroeg is en er nog geen nesten zullen te vinden zijn. hopen we toch met een beetje geluk iets te vin den dat onze uitstap weer iets moois zal maken. Dat de zon nu maar haar best doet zoals op Kattefeest. Tot Zondag dus om 13.30 uur op de Markt aan het tCafé Central H. M. 1MIM0M Het Noorden van de Provincie Antwer pen heeft veel geleden door de overstro mingen. Te Zandvliet. Berendrecht en Lillo werden honderden hectaren vrucht bare poldergrond door het Scheldewater verzopen En toch was deze streek een der voornaamste toeristische attracties voor dj bevolking van Antwerpen, maar ook van veel verder, van Luik bv.. kwa men dt toeristen deze streek in de Lente bezoeken Zodra Pasen was aangebroken en de lucht en het land gewassen van alle win tergrauw, kwamen de bonte vlaggen van zeilende wolken boven de eindeloze hori- Dat was de feestgroet ter ere van de Zand- zonten van het Polderland openwaalen vlietse bloembollenvelden Tulpen en hyacinthenvelden te Zand vliet Er was inderdaad slechts één plaats in ons land. waar die kleurige en geu rige bloemen werden geteeld. Over een uitgestrektheid van meerdere hectaren, spreidden de velden, in April en Mei. hun kleurenweelde van rose en rode tul pen. van blauwe en witte en paarse hya cinthen ten tooneen waar festijn voor het oogMen waande zich in de befaam de bloembollenstreek om Haarlem, al was het dan ook in miniatuur. Er Is nu nog enige hoop dat een deel van de beplante bloembollenvelden. nl die te Berendrecht. niet te veel door het water zullen geleden hebben Er is echter buiten deze bollenvelden nog zoveel te genieten in deze zo eigen aardige en karakteristieke streek, in deze zo barre Polder. 'Waar elders hebben de einders zulk een diepte, waar staat de hemel zo mach tig en groots boven het land. waar heeft de lucht, die zich in de vaarten, kreken en wielen spiegelt, een zo heldere glans De winden zingen er in de bomen het lied van de Schelde en van de zee. woest soms als toen hun onstuimig water de dijken doorspoelde en van heel het lage land een reusachtig meer vormde De dij ken met hun bomen zijn de kronkelende sieraden van het polderlandschap, waar het water nog steeds heerst in beken, grachten en sloten, waar nog steeds en kele molens leven en beweging brengen, waar het wijd-uitgrazend vee bonte vlek ken schildert op de groene weilanden, en waar. als in een land van belofte, reuze oogsten van de rijkste veldvruchten in de oude polderschuren worden binnen- I gehaald. Zó is. benoorden Antwerpen, het Pol derland. dat u in den beginne enigszins koel kan voorkomen maar dat u ten slotte toch wel belangstelling zal inboezemen Schilderachtige gemeenten liggen er verspreid Zandvliet. Berendrecht en Sta- i broek in het Noorden. Lillo in het Wes- j ten aan de Schelde. Kapellen aan de Oos- telijke grens van het gebied. Ekeren, Hoe- venen en de voormalige gemeenten Oor deren Wilmarsdonk en Oosterweel in het Zuiden bij de Antwerpse agglomeratie Elk hunner heeft u wat aan te bieden, genoeg om er een korte halte te maken Zandvliet zult U zeker bezoeken, maar vergeet niet de andere PolderdorpenZij brengen u stellig wat nieuws en wat schoons U wordt er gemakkelijk heen- j gebracht per electrische tramde wegen zijn er goed en de signalisatie flink on derhouden Kom dan eerst naar Antwer pen, bezoek er de haven en reis van daar uit naar de Polders. Wie te Zandvliet aanlandt merkt da delijk aan de loop der straten en steeg jes dat hij zich in een voormalig ver sterkt stadje bevindt, door de Spanjaar den ommanteld Kon het anders of het moest een begeerd doelwit zijn voor de Hollanders, die te Berendrecht en te Lillo versterkingen bezaten op de rechteroever der ScheldeDadelijk treft u de rust van dit pittoreske eilandje te midden der Pol ders. waar de romantische schilder Nica- sius De Keyser (1813-1887) werd geboren (De Keyserhoeve). en waar zo niet in drukwekkende. dan toch interessante be zienswaardigheden te vermelden zijn de meer dan 100-jarige linden op de Grote Markt, de oude waterpomp op hetzelfde pleintje en op de hoek van het kerkhof de sierlijke smeedijzeren putkevie boven de oude bornput. Dt natuurvorser integendeel zal zich vooral aangetrokken voelen haar de uit gestrekte schorren (meer dan 700 Ha langsheen de Schelde, waarvan een ge bied van ca 250 Ha. werd ingedijkt en vruchtbaar land is geworden Deze t schor ren zijn alluviale gronden welke bij springtij onder water komenhet Is de streek van schapenteelt en er groeit een uiterst interessante flora. Natuurlijk is dit gebied thans nog steeds no man's land. VIATOR. POLDERZICHT

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4