MARJOLEINTJE Drukkerij DUMORTIER ANNIE DE HOOC-NOOY HET YPERSt H NIEUWS Blz 12 21-3-1SS3 SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK. ZONDAGKerriesoep Kaasomelette Gepaneerde varkenslapjes Bloem kool Gekookte aardappelen Luchtige rabarberschotel MAANDAG: Schapenribbetjes Bear- nese saus Gekookte aardappelen Fruit DINSDAG Gebraden worst Rode kool Gekookte aardappelen Vanille pudding. WOENSDAGMosselen Frites Yog hurt met beschuit. DONDERDAGBiefstuk Spinazie Gekookte aardappelen Fruit- VRIJDAG Stokvisgerecht Aardappel puree Fruit. ZATERDAG: Kop bouillonSoepvlees met eiersaus Hofmeesters-aardap pelen Appelbeignets. VOOR DE LEKKERBEKKEN Kaasomelette. BenodigdEieren, geraspte Parmezaan se kaas. boter, peper, zout BereidingKlop de eieren met water, zout en peper, zoals men dit voor een gewone Franse omelette doet. doch voeg er tegelijk een paar eetlepels geraspte kaas bij. Bak de omelette op de gewone wijze sla ze dubbel en plaats ze op een goed hete schotel (de omelette moet van bin nen nog vochtig zijn). Strooi er nog wat geraspte kaas op en laat ze onmiddellijk opdienen. Luchtige Rabarberschotel. Benodigd500 gr. rabarberstelen. 200 gr. suiker, aardappelmeel of maïzena, 3 eieren, geraspte citroenschil, boter. BereidingDe rabarberstelen schillen, tot moes koken. 150 gr. suiker toevoegen, het moes binden De eierdooiers met de rest van de suiker tot een luchtige mas sa roeren, de geraspte citroenschil, de stijfgeklopte eiwitten er door mengen De helft van deze massa overdoen in een met boter bestreken vuurvaste schotel, hier op het rabarbermoes leggen, vervolgens de rest van de eiermassa Het gerecht in een matig warme oven laten souffleren en goudgeel bakkenhet moet dan on middellijk opgediend worden daar het spoedig inzakt. Stokvisgerecht BenodigdStokvis, tomaten, uien. knof look. aardappelen, olijfolie of slaolie BereidingZet de stokvis in koud wa ter op (liefst in een vuurvaste aarden pot), laat ze langzaam heet worden. Kook de vis op een zacht vuur tot ze bijna gaar is. Hak een paar uien en stamp een kwart pitje knoflook fijn. Maak enige to maten schoon. Maak een weinig olijfolie (of slaolie) heet. fruit hierin de uien goud geel en voeg daarna de tomaten en de knoflook toe. Snijd de vis in stukken en voeg ze bij de uien. Laat alles nog even op een heel zacht vuur stoven. Soep Express Kook rijst gaar in water met zout en peper. Ze moet vast blijven maar even wel mals gekookt Neem een koffielepel rijst per genodigde. Maak intussen twee grepen zuring per vier genodigden schoon en stoof ze in boter, in een ander potje Voeg er de rijst aan toe met het kooknat De kooktijd duurt in 't geheel 25 minuten Kluts een eierdooier met een klont boter in de soepterrine en voeg er een eetlepel Oxo Bouillon bij. Schep de soep er bij en strooi er iets uiterst fijn gehakte ker vel in HUISHOUDELIJKE WENKEN. Sieraden in filigrainwerk zijn weer in de mode Deze kan men schoonmaken in zeepwater, waarin een klein scheutje geest van salmiak is opgelost (2 is al vol doende). Hierin worden de voorwerpen goed gewassen, daarna nagespoeld en in warm palmhoutzaagsel gedroogd. Tenslot te uitborstelen. Palmhoutzaagsel is bij de drogist te ver krijgen Gewassen beddetijken moeten opnieuw ondoordringbaar gemaakt worden. Dit doet men door de binnenkant te bestrij ken met was. Hier worden stukken was bedoeld, die. uitsluitend voor dit doel. bij de drogist ofwel bij de behanger ver krijgbaar zijn. De behandeling is heel eenvoudigmen moet evenwel krachtig wrijven, zodat de was goed in het weef sel dringt en er een beschermend laagje vormt. Er worden weer geplisseerde vestjes in de japonnen gedragen en deze moeten nogal eens een keertje verfrist worden. Dit doet men in was-benzine (oppassen brandgevaar), maar vooraf hecht men het plissee eerst met een dwarsdraad vast. zodat de plooitjes er niet uit kunnen gaan. Is het vestje gewassen en droog, dan wordt het met wat water bevochtigd, op de strijkplank gelegd en men strijkt er de plooitjes stevig in. Eerst dan haalt men er de dwarsdraad uit en gaat er nog even luchtig met het strijkijzer overheen. De aldus behandelde vestjes zien er als nieuw uit. Een goed middeltje om lakleder, dat door de tijd dof is geworden, weer een mooie glans te geven, is terpentijn. Wrijf er het leder mee in en blink het op met een verwarmde wollen doek VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. Wat de Engelse kinderen lezen. In een gedeelte van Oost-Londen hield men een rondvraag onder 11.000 jongens en meisjes, wie hun lievelingsschrijver was. Het antwoord der kinderen de jongste was acht en .de oudste vijftien is wel de moeite waard. Onder de schrij vers. die het meest gelezen worden, be vinden zich slechts twee levendende andere acht - zijn goede oude bekender. Aan de spits gaat de Engelse rover Robin Hooddaarna komt de schrijfster Rich- mal Crompton met de verhalen van «Wil liam die oorspronkelijk in het geheel niet voor kinderen geschreven werden. Nr 3 is Defoe met Robinson Crusoe dan volgt Het geheime eilandvan Robert Louis Stevenson Alice in Wonderland is Nr 5op de zesde plaats komt Peter Panvan James Barriedan verschil lende sprookjes van Grimm en tenslotte Charles Dickens met Olivier Twist Wat bewijst nu deze enquête In de eerste plaats dat de moderne schrijvers al heel slecht de smaak van kinderen we ten te treffen en dat de door de critici als «ideale kinderlectuur» aanbevolen boe ken door de kinderen zelf niet gelezen worden Jongens van iedere leeftijd houden van avonturenromansbij jongens tussen 10 en 14 jaren komen dan de jongens-kost- schoolboeken terwijl met veertien jaar hun interesse hoofdzakelijk uitgaat naar avonturen. In een ding verschillen de moderne kinderen van de vorige gene ratie ze hebben veel gauwer afgedaan met sprookjes. Achtjarige meisjes lezen het liefst dierverhalen. De tijden zijn veranderd. Het British Museum heeft onlangs de hand kunnen leggen op een der weinige nog bestaande exemplaren van de Man chester Weekly van 1727. In dit nummer staat n.l. de eerste huwelijksadvertentie Het was een zekere Helen Morrison, die daardoor bekend liet maken, dat ze een goed gesitueerd echtgenoot zocht. De publicatie van die advertentie had tot gevolg zoals men in een volgend nummer van de Manchester Weekly kan lezen dat de bewuste dame ge arresteerd werd en in een inrichting ge stopt om haar geestesvermogen te onder zoeken. Geen woning ter uwer beschikking. Een nieuwe inwoner van West-Berlijn ontving het volgende officiële schrijven Aan de heer Klaus Bachmeyer Ber- lijn-W. Volgens mededeling van het be volkingsregister hebt u zich hier in de stad gevestigd. Wij maken er u echter dringend op attent, dat wij geen woning ter uwer beschikking hebben Woonruimte kunt u slechts in de vroegere plaats uwer inwoning aanvragen. De hr Klaus Bachmeyer kon dit schrij ven echter zelf niet lezen, daar hij op dat ogenblik pas drie weken oud was en juist met zijn moeder uit het moederhuis naar zijn ouderlijke woning was gekomen VAN ALLES WAT. De hoofdzaak voor het verkrijgen van lekkere frietjes, is het vet. Plantenvet is hiervoor uitstekend geschikt en is boven dien licht verteerbaar. Geeft men de voor keur aan dierlijk vet dan bestaat de beste mengeling uit gelijke delen runds-, kalfs- en varkensvet. Het is aan te raden het verouderde vet uit de fritespot af en toe volledig te vervangen door vers vet. Het oude vet werpt men natuurlijk niet weg, dit wordt gezuiverd en kan daarna nog uitstekend gebruikt worden voor het sto ven van vlees, het bakken van aardap pelen. vis of iets dergelijks Denk eraan dat slagroom stijfgeklopt wordt zonder bijvoeging van suiker. Eerst wanneer de room goed stijf is. strooit men er de suiker in fijne regen bij en mengt men alles nog even dooreen Wanneer de dokter een dieet heeft voorgeschreven waarbij men geen melk mag gebruiken, maar wel karnemelk, denk dan niet dat yoghurt ook goed is. Yoghurt is een product van volle zoete melk. dus is voor bovengenoemd dieet verboden Aardappelen mag men in deze tijd van het jaar niet meer ongeschild koken. Het solanine gift in oude aardappelen zit vooral in de schil en bij de kiemen. Daar om ook zal men ze goed diep uitpitten en wat dikker dan gewoonlijk schillen. Tot slot nog ditOude aardappelen krij gen een betere smaak wanneer men aan het kookwater een klein scheutje azijn toevoegt. DE ZUIGELLNGENSTERFTE IN BELGIE IS ZEER HOOG. Hier volgt een tabel van het aantal kin deren per 1.000 geboorten dat stierf be neden één jaar gedurende het jaar 1951. Zweden 21 Nieuw-Zeeland 23 Australië 24 Nederland 27 Ver. Staten 29 Denemarken 29 Zwitserland 30 Engeland 34 Luxemburg 41 België 50 Frankrijk 52 West Duitsland 53 Oostenrijk 62 Hieruit blijkt duidelijk dat het aantal sterfgevallen bij zuigelingen beneden de leeftijd van één jaar in België bijna twee keer zo groot is als in Nederland. Natuurlijk is het de zaak der deskun digen de oorzaken van dit hoge sterfte cijfer op te sporen en het trachten te verminderen. Ons inziens is deze tragische achter stand op Nederland vooral te wijten aan de hygiëne, die bij onze Noorderburen steeds goed in acht wordt genomen. Voor al bij onze boerenbevolking is er op dit gebied nog veel te doen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Het gezonde slaapvertrek. Slapen lijkt iets heel eenvoudigs men wordt moe en slaapt in. Maar juist het eenvoudige schijnt de tegenwoordige men sen. en meer speciaal de stadsmensen niet bijzonder te liggen. Onder sommige om standigheden schijnen zelfs de meest na tuurlijke neigingen van de mens. zoals bijvoorbeeld honger en behoefte aan slaap achterwege te blijven. Er zijn werkelijk mensen genoeg, die hongeren naar hon ger, hoe gek dit ook moge klinken, zo kort na een oorlog. We moeten toegeven dat het een ver vreemding is van de natuur als de be hoefte aan slaap en voedsel in gebreke blijft Ons eerste werk moet dus zijn een gezonder, natuurlijker levenswijze te vin den daarvoor moeten we beginnen met de uiterlijke dingen. Nader verklaard wij dat dus zeggen, dat we bijvoorbeeld voor het verkrijgen van een gezonde slaap een gezonde slaapkamer nodig hebben. De gehele inrichting van het slaapver- trex moet zo spaarzaam mogelijk zijn ls zij dat ook 7 Helaas alleen maar bij die weinige mensen die zich bewust zijn var. de kracht- die van een gezond en een voudig leven uitgaat. Anderen echter gaan van een heel ander standpunt uit: bij hen moet de slaapkamer zo kostbaar en elegant mogelijk zijn. Het zijn die mensen, die 's morgens met een moe hoofd en on verkwikt ontwaken. Een slaapkamer moet. om te voldoen aan de eisen der gezondheid en hygiëne geen stofverzamelende dingen, zoals ta pijten en pluche meubelen bevatten. De lucht moet zo zuiver en kiemvrij zijn als maar enigszins mogelijk is. In een slaap vertrek. zowel voor kinderen als voor vol wassenen. moet ieder stukje stof. ook het kleinste reepje, wasbaar zijn Het moet geuren van reinheid Eenvou dige gladde meubelen, geboende vloeren waarop wasbare karpetjes. luchtige gor dijnen. bedrukt met frisse motiefjes, lam pen van glas en metaal, allemaal dingen die gemakkelijk en goed schoon zijn te houden. Van veel gewicht zijn verder de bed den. Het beste is een harde stevige ma tras en als dekking een donzen deken of wasbare lichte wollen dekens. Som mige mensen denken dat ze hun lichaam goed doen. door het in watten te pakken Maar harding is nog altijd het beste om een gezond lijhaam te houden. Bij lang zaam wennen is ook in de winter één donzen deken of twee wollen dekens al voldoende. Men kan zich bijna niet voorstellen dat bij al het enthousiasme dat er tegenwoor dig is voor sport en hygiëne, er toch nog mensen zijn, die 's zomers en 's winters met dichte ramen slapen. Sommigen zijn bang voor muggen, anderen voor lawaai of inbrekers, kortom er zijn altijd genoeg redenen te vinden om te verklaren waar om men niet met open ramen kan slapen We sterven niet aan benauwde lucht, dat is waar. maar we moeten ons dan ook niet verwonderen dat we ieder jaar een beetje inboeten aan kracht en energie Het slaapvertrek moet een gezond ver trek zijn. waarin licht en lucht in over vloed kunnen toetreden. Pas dan kan men genieten van een goede slaap. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden i Rouwbrieven en ronwgrdacliteniaaea worden in minimum - tijd geleverd door de 34, Boterstraat IEP ER Verzorgde uitvoering van geboorte- ea huwelijksaankondigingen. iNADRUK VERBODEN Feuilleton Het Ypersch Nieuws 39 Ik begrijp het wel Pappie, zei ze met een wijs knikje, U hebt hoofd pijn. Ga maar lekker een poosje op de bank zitten, dan gaat het wel over. Ik ga wel zolang naar boven, hoor Meteen toverde ze het briefje op de armleuning van de witgeschilder de tuinbank. Even treuzelde ze nog, maar toen ze zag dat haar vader daar op plaats nam. wipte ze meteen naar binnen. Bobby keek haar verbaasd na. Wat deed het vrouwtje toch vreemd vandaag... Ze deed de tuin deur achter zich dicht, zodat hij haar niet achterna kon lopen. Zoiets deed ze anders nooit. Hij sprong er blaf fend tegenaan. Marjoleintje haastte zich intussen naar haar vaders studeerkamer, klom daar op een stoel en had in een oog wenk de spreuk, waarvan ze haar vader om de uitleg gevraagd had, van de muur gehaald. Ze moest zich haasten. Anders waren ze er nog eerder dan zij... Voorzichtig sloop ze, met de spreuk onder haar arm de gang door naar de eetkamer. Waar zou zij haar nu zetten? Er gens waar ze goed in het oog viel... Op het buffet, had Berta gezegd, maar dat leek haar niet zo goed... Ineens ontdekte zij een goed plaatsje, midden op tafel tegen het vaasje met bloemen aan. Het scheelde maar weinig of ze had de vaas omvergegooid. Ze schrok ook zo toen ze die naderende voet- - stappen hoorde. Waar moest ze nu zélf blijven De kamer kon ze niet meer uit... Als ze haar zagen zouden ze alles direct begrijpen en dat mocht niet. Even draaide ze besluiteloos in het rond, dan. geen andere uitweg meer we tend. liep ze vlug naar het raam en verschool zich achter de zware pluche overgordijnen... XXIX Waartoe je ook in 't leven komt. Gaat het je weeld'rig, of slecht, Stoot ze nóóit af, die handen, waarin Je eenmaal je hart hebt gelegd... Een matte glimlach vloog over Diny's gezicht toen het kind de ka mer verlaten had. Lief was ze toch. maar vreemd, heel vreemd soms... Ze kon je sommige ogenblikken met zo 'n paar grote, vragende ogen aan kijken, dat je je angstig afvroeg, wat er wel in het kind om moest gaan. Zó ook nu weer... Arme Marjolein tje, ook zij leed onder de veranderde stemming die onmiskenbaar bij haar en Paul te bespeuren viel. Kon daar toch maar eens verandering in ko men. Alles was toch zo goed geweest, de eerste weken van hun weerzien. Hoe had zij zich verheugd om dit prachtige huis en om de vele atten ties waarmee Paul haar in het begin overlaadde Wat waren het een heerlijke avon den geweest, die ze tezamen doorge bracht hadden. Avonden die soms zwijgend, maar vol intens geluk voorbijgingen en andere waarop ze elkaar zo heel veel te vertellen had den. Hij over zijn werk daarginds, over de vele opofferingen, die hij zich had moeten getroosten om te vol brengen hetgeen hem opgedragen was, en tenslotte over zijn voortdu rend verlangen naar haar... En zij had naar hem geluisterd, zittend op de lage poef voor de haard, met haar hoofd tegen zijn knie ge leund. En starend in het vuur had ook zij alles verteld wat er in de ja ren die achter hen lagen, met haar gebeurd was. Haar onzegbaar ver driet om de scheiding die ze zelf ge- j wild had, omdat zij hem daarmee dacht te helpen, de moeilijke omstan digheden waarin Marjoleintje gebo ren werd, haar langdurig verblijf in de ziekenverpleging daarna... Van haar leven in het goede hartelijke gezin van moeder Dekkers, daarna het getob met betrekkingen en ein delijk de afschuwelijke toneelomge ving, waarin Lottie haar met de beste bedoelingen gebracht had met als slot daarvan de tragische afloop die avond met van Dalen... Was dat al les nodig geweest om haar weer tot het geluk te voeren Het geluk dat gekomen was en nu weer aan haar hand ontviel Ze voelde dat het zo niet kon door- gaan. Dat ze zó niet naast elkaar kon- j den voortleven. Hij moest zijn lief de dan eerlijk verdelen tussen haai en zijn werk, bedenken dat hij nü niet, zoals in de jaren die achter hem i lagen, alleen voor dit laatste kon j I leven. Ze had zich van hun hereniging téveel voorgesteld dat ze nu met een bescheiden plaatsje in zijn hart ge noegen zou kunnen nemen. En als jhet zou blijken dat Paul haar hierin j niet tegemoet zou willen komen, dan... ja, wat dan? Ze wist heel goed dat ze nu niet meer van hem weg zou kunnen gaan. Niet uit vrees om de ellende die ze meegemaakt had. opnieuw te moeten doorleven, maar omdat ze wist dat ze hem nu niet meer missen kon... Een gevoel van hulpeloosheid be ving haar. Tranen drongen tussen haar wimpers. Ze zocht tastend op de grond naar haar zakdoek die van haar schoot gegleden was. Verwonderd keek ze naar het klei ne briefje dat er uit viel. Had dat misschien op de grond gelegen en I had ze het nu, gelijk met haar zak- doek opgeraapt Maar wat was dat voor een briefje Ze had het straks niet in de kamer gezien... Werktuigelijk vouwde ze het open en haar verwondering steeg nog toen ze zag wat er op geschreven stond Kom naar de eetkamer. Ik heb je i wat te zeggen. Wat een gek schrift... Ze begreep er niets van. Toen kreeg ze een ver moeden... Een glimlach vloog over haar gezicht. Het was dus waar. Paul zat even zo hard te piekeren als zij... En nu verzocht hij haar naar de eet kamer te komen, natuurlijk om daar eens ongestoord te kunnen uitpraten. Maar waarom had hij zijn toevlucht genomen tot dit verdraaide schrift 'n Grote jongen toch eigenlijk nog, om zoiets uit te denken... Waarom het haar niet rechtstreeks gevraagd inplaats van zó Maar wat piekerde ze nu weer Sprak uit dit gebaar niet zijn wil om alles weer goed te doen zijn Wat kwam het er dan op aan, welke manier hij daarvoor uitdacht. Vertederd keek ze naar het sim pele briefje dat opeens al haar wan hoop, al haar verdriet wegnam. Ze sloot de ogen en de handen ineen gevouwen, dacht ze O God, laat het geluk nog een maal komen. Ook Paul staarde verwonderd op het kleine stukje papier dat hij, toen hij op de tuinbank plaatsgenomen had, achteloos opgeraapt had. Geen ogenblik had hij er aan gedacht dat dit een boodschap voor hem kon be tekenen. Hij had het eerst, zonder er bij te denken in elkaar gefrommeld en weggeworpen, maar toen hij daar zo zat, kwam ineens in hem op dat Mar joleintje zoëven wel wat vreemd ge daan had. Misschien voerde dat klei ne ding weer iets in haar schild. Wou ze hem weer eens fopoen, zoals toen met dat stenen ei in het kippenhok. Ze had gedacht dat hij hoofdpijn had en hij had het niet tegengespro ken. Ze behoefde niet te weten dat er andere dingen waren die hem hin derden. Het kind mocht in geen ge val merken dat het tussen hem en Diny verkeerd ging. Nog niet ten minste. Maar waarom had ze hem beslist naar die bank willen hebben en was ze toen hij daarheen ging. ineens zo weggelopen Dat was vreemd, want ze was meestal niet van hem weg te krijgen. Zou... zou Diny haar gestuurd hebben met dat briefje Ze had het het kind mis schien voorgesteld als een grap Daarom ook dat verdraaide schrift. Zou ze er spijt van hebben dat ze zo tegen hem - uitgevallen was Zo scherp als vandaag was ze nog nooit geweest. Hij had zich nauwelijks voor kunnen stellen dat ze zo zou kunnen zijn. Daarom had hij zich zo lang mogelijk ingehouden omdat hij dat banale bek-vechten verfoeide. Het leven had hem wel geleerd zich te beheersen. Vroeger zou hij dat niet gekund hebben. Ze had het dus niet gemeend wat ze zei, dat ze even goed alleen had kunnen blijven, dat dit misschien nog verkieslijker was dan een leven, zo, met hem... En onwillekeurig gingen zijn gedachten weer naar het kind, zijn kind, dat hij nu niet meer zou kunnen mis sen... Het was wel eigenaardig, dat zijn werk, waarvoor Diny destijds haar geluk geofferd had, hoewel in een andere vorm, ook nu weer tussen hen beiden stond. Zou dit, na al zijn suc ces, dan wéér een scheidsmuur tus sen hen moeten vormen Dat mocht niet gebeuren en dat zij dat ook niet wou, dat bewees dit kleine briefje... Er zouden veel woorden voor no dig zijn om alles weer goed te doen worden. Maar als ze allebei toch wilden... Misschien zat Diny al op hem te vrachten, hij moest gauw naar haar toegaan... Bijna op hetzelfde ogenblik dat Marjoleintje's kleine figuurtje achter het gordijn schoot, werd de deur ge opend en trad haar vader de kamer binnen. Een trek van teleurstelling gleed over zijn gezicht toen hij zag dat Diny er niet was. Daar had hij stellig op gerekend en daarom zijn gezicht alvast in een ernstige plooi getrokken om niet direct zo ingeno men te schijnen met haar toenade- rende houding. Nu zij er niet was kreeg hij het gevoel er ingelopen te zijn... Een misplaatste grap vond hij het. (Vervolgt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 12