Eerste en Plechtige Communie ter Drukkerij DUMORTIER MARJOLEINTJE Kerkboeken (Missalen en andere) Paternosters (witte en gekleurde) Communiegedachtenissen Geschenken (zoals kaders. vulpen- Den. vulpotloden, albums, woordenboeken) 34, Boterstraat YPER i, s (met of zonder druk) KOLONIALE LOTERII OPENSTAANDE WERK AAN BIEDINGEN ANNIE DE HOOC-NOOY SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK BONDAG: Witloof met harde eieren en gewelde boter Tomatensoep Var- kenscoteletten Spruitjes Ge kookte aardappelen Tipsy cake MAANDAG: Gebraden worst Appel compote Gekookte aardappelen Fruit. DINSDAG: Biefstuk Erwtjes Ge kookte aardappelen Vanillepudding. WOENSDAG: Gekookte zalm Zure eierboter Witte bonen Gestoof de pruimen DONDERDAG: Kalfslapjes Schorse neren Gekookte aardappelen Fruit VRIJDAG Mosselen Frites Citroen- rijst ZATERDAGGekookte bruine bonen Gebakken spek Gebakken uien Griesmeelpudding. VOOR DE LEKKERBEKKEN. Tipsy-Cake- Benodigd 8 kolombijnen. 75 gr suiker 1/2 1. melk. 2 13 eieren. 15 gr. maïzena. 1/2 dl. cognac, wat confituur. BereidingSnijd de kolombijnen mid den door. besmeer ze met wat marmelade •f jam en leg ze in een vuurvaste schotel Breng de melk langzaam aan de kook met de vanille en de suiker, giet deze flink roerende, bij de maïzena, die met de eier dooiers is aangemengd, doe alles in de pan terug en laat de vla, roerende met een eierklopper. 3 4 4 min. doorkoken Giet hem dan over de kolombijnen. na er van 't vuur de cognac doorgeroerd te hebben. Klop het eiwit stijf, roer er wat suiker door en strijk het over de vla. Ze} de schotel in een matig warme oven en laat het eiwit opdrogen, maar zorg. dat het zo licht mogelijk van kleur blijft. Kalfslapjes- Benodigd 1/2 kg. kalfslappen. min stens 75 gr. kalfsvet of boter. 1 citroen. 7 1/2 gr. zout BereidingWas of schrap de lapjes en wrijf ze in met het zout. Maak het vet •f de boter heet in een koekenpan en bak hierin de lapjes aan beide kanten bruin. Bij een klein aantal kunnen de lapjes dadelijk in de stoofpan gebakken worden. Leg ze in een stoofpan. giet er de afgemaakte jus over. voeg er wat ci troensap en enkele schijfjes citroen zon der pit bij en laat de lapjes nog een half uur 4 drie kwartier zachtjes stoven. Bruine Bonen met Spek en Uien. Benodigd500 gr bruine bonen, wat zout. 200 gr. spek en 3 uien. BereidingWas de bonen enige keren met koud water af. zet ze gedurende 24 uur in ruim water (koud) in de week. Breng ze de volgende dag met hetzelfde water aan de kook. laat ze daarna op een zacht vuur gaar koken (1 uur 4 5 kwartier), maar zorg. dat Ze steeds onder het vocht blijven staan. Roer er. even voordat ze gaar zijn. wat zout door. schep ze met een schuimspaan uit de pan en diea ze met gebakken spek en gebakken uien op. Bewaar het vocht voor soep. KEUKENGEHEIMEN. Wanneer men pap van macaroni kookt, gebeurt het nog al eens. dat de melk schift. Waardoor het gerecht een onaan trekkelijk uitzicht krijgt en ook minder smakelijk is. Dit vervelende euvel kan men voorkomen door de macaroni voor af te blancheren. Hiervoor zet men de macaroni op met koud water en brengt ze even aan de kook. Giet dan de massa in een vergiet, zodat het kookwater weg loopt en laat er vervolgens koud water over stromen. Door deze behandeling is het buitenste lijmlaagje, dat het schif ten veroorzaakt, verdwenen. Bereid nu de pap verder op de gewone wijze, het is te zeggen door eerst de melk aan de kook te brengen en er dan de macaroni aan toe te voegen. Dikwijls wordt een pompelmoes maar half opgeëten en de andere helft blijft liggen Wanneer men deze halve vrucht onafgedekt laat liggen, gaan na korte tijd veel vitamines verloren. En dat is jam mer Leg ze liever met het snijvlak naar beneden op een schoteltje en giet hier over een weinig water, zodat geen lucht bij het vruchtvlees kan. Zo blijven smaak er. vitaminen behouden. Ook een halve sinaasappel of citroen bewaart men zo. Alvorens een nieuwe aluminium kook pot in gebruik te nemen, is het aan te raden er een eerste maal melk in te ko ken. Wanneer men bouillon getrokken heeft van soepbeenderen, gebeurt het wel eens. dat deze té vet is geworden. Laat dan de bouillon afkoelen, waarna men ge makkelijk een gedeelte der drijvende vet laag kan verwijderen Dit afgeschepte vet is nog zeer goed bruikbaar in de keu ken wanneer men het in een pannetje zolang verhit, tot het pruttelen ophoudt, wat een bewijs is dat alle vocht verdwe nen is. Men heeft nu een volkomen zui ver vet bekomen, zeer geschikt voor bak ken of braden. NUTTIGE WENKEN. Vingerhoeden, die meestal vervaardigd zijn van vernikkeld of verzilverd koper, vertonen snel kopergroen. Dit kan men wel enigszins voorkomen door de vinger hoed van tijd tot tijd even van de vinger te nemen en uit te blazen. Want juist doordat de vingers gaan transpireren komt het koperlaagje gauw te voorschijn Zoals men weet is kopergroen een sterk vergif, wat vooral gevaar kan opleveren wanneer men een wondje aan de vinger heeft. Om vettige vaatdoeken te voorkomen, /.al men ze eens per week uitkoken in water, waaraan een flinke hand zout werd toe gevoegd. Wanneer men zich heeft gewond en er is geen middel in huis om het bloed te stelpen, was dan de wond uit met zout water en zij zal veel vlugger genezen. Wanneer men een verkoudheid voelt opkomen, of hoofdpijn heeft, ruikt dan eens een paar keer aan een flesje ammo niak. Meestal is het een probaat middel tje alleen moet men natuurlijk niet te hevig inademen. Lichte brandwonden kunnen, wanneer de huid niet verveld is. met een stukje zeep worden behandeld. Maak de zeep eerst wat vochtig met water en wrijf er daarna mee over de verbrande plek. De zeep droogt snel op en er kan zich geen blaar meer vormen. Ook de pijn verzacht door deze eenvoudige behandeling. De keukenstoelen zijn opnieuw gever nist Hoe gaat ge nu de borstel schoon maken Smeer de haren goed in met bruine zeep en was de borstel in lauw water. Aanhoudend flink kneden. Zo no dig de behandeling nog eens herhalen en zorgvuldig spoelen. Laten drogen... en de borstel is weer als nieuw. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. Weinig vleiend voor de film. Een opinie-onderzoek, onder de leerlin gen van 10 4 15 jaar te Dusseldorf in Duitsland, heeft uitgewezen, dat het de minst schranderen zijn, die het meest naar de bioscoop gaan. De Evangelische Weltmeldt dat de achterlijke kinderen driemaal meer de bioscoop bezoeken dan de normale kinderen van dezelfde leef tijd. De peiling heeft eveneens aan het licht gebracht, dat de kinderen van 15 jaar twee keer zoveel naar de bioscoop gaan jsti-Mi ïi sAui.'HN HJs'aaii xan als de kinderen van dezelfde leeftijd in 1835 De jongens gaan meer naar slecht verlichte zalen dan de meisjes en de rijke- manskinderen gaan minder dan de kin deren van de arbeidersklasse Slaap wel Het blad «Aufbau und Frieden». dat te Praag verschijnt, meldt dat sommige stoffen, die tijdens de winterslaap getrok ken worden uit vledermuizen en kikvor sen. een uitstekend slaapmiddeltje zijn. Na de onderzoekingswerken van Dr Wil helm Kraus ter zake te hebben toege licht. schrijft het blad dat die stoffen een rustige en diepe slaap verzekeren. Ze zou den in Tsjecho-Slowakije toegepast wor den bij de behandeling van zenuwzieken. Meisjes in de meerderheid- Een van de wonderen van de schepping is wel. dat de geboortecijfers van jon gens en meisjes elkaar nooit veel ont lopen. Maar in Carlentini. een stadje in Oost-Sicilië van 12.000 inwoners heeft men al 'n half jaar lang een duidelijke meerderheid van meisjesbabies. Doch toen men einde Februari de bur gerlijke stand nakeek, heeft men aldaar elkaar toch werkelijk onthutst aangeke ken negentien geboorten waren er in die maand, waaronder achttien meisjes Vrouwen het laatst De Engelse filmacteur James Mason, die thans in Hollywood werkt, schijnt het niet zo heel erg op het schone geslacht begrepen te hebben. In een interview heeft hij namelijk gezegdIk interes seer mij voor films, toneel, politiek, goed voedsel, rode wijn. katten en vrouwen. Met nadruk voegde hij er aan toeIn deze volgorde ONS WEKELIJKS PRAATJE. Huwelijk in Lapland- Wanneer in het Zweedse Lapland een jongeling zich een meisje heeft uitgeko zen. dat hij gaarne tot vrouw zou willen hebben, dan gaat hij met zijn vader en een vriend naar de ouders van het meisje en brengt meteen een flinke hoeveelheid brandewijn mee. Hij blijft echter voor de hut. De anderen gaan naar binnen en complimenteren de vader van de gelief de. terwijl de verliefde jongeling voor de deur hout hakt. Daarbinnen drinken zij lustig op eikaars gezondheid en geven elkander allerlei vleiende namen. Ten slotte roept men de ongeduldig wachten de binnen en brengt hem naar de gelief de. Ze wrijven, naar oude gewoonte, el- kaars neus. kussen elkaar en gaan samen naar buiten, waar de jonge man het meis je enkele stukken gekookt vlees aanbiedt Zij weigert. Hij moet het haar enige ma len verzoeken. Eindelijk neemt ze dan het vlees. Vervolgens vraagt hij haar te mo gen blijven. Werpt ze de stukken op de grond, dan is hij afgewezen en gaat hij heen. Drukt Zij het vlees aan haar hart. dan betekent dat ja Dan mag de ge lukkige blijven en komen, zolang de va der van het meisje het goed vindt. Iedere dag moet de jonge man hem rijke ge schenken. zoals tabak, brandewijn en an dere dure versnaperingen brengen. Dat duurt soms jaren. Is eindelijk de trouwdag vastgesteld, dan komen alle bruiloftsgasten bij de schoonvader. De bruidegom moet aan alle gasten geschenken geven en daarbij zeer nauwkeurig letten op stand en waardig heid Bij de bruiloftsstoet loopt men naar de kerk. de bruidegom voorop, dan alle mannen achter hem en eerst dan de bruid, geleid door twee vrouwen, die haar mutsen, eerbiedig, onder de arm dragen. De bruid loopt met gebogen hoofd en haar gelaatstrekken moeten zo zijn. alsof zij erg bedroefd is, dat zij gaat trouwen. In de kerk beantwoordt zij de vraag of zij haar bruidegom trouwen wil. met een diep stilzwijgen. De bloedver wanten dringen er bij haar ernstig op aan om een antwoord te geven. Maar zij blijft zwijgen. Ten lange laatste zegt zij ja maar zo zacht, dat de priester het nauwelijks hoort. Hoe langer de bloed verwanten moeten aandringen en hoe zachter zij jazegt. des te groter is haar succes als zedige jonkvrouw en van aller lippen stromen de loftuigingen. Het bruiloftsmaal is meer een picknick, want iedere gast brengt zijn eigen eten mee en daarbij nog brandewijn. Zijn er meer gasten dan het huls kan bergen, dan gaan de jongelui op het dak zitten en halen hun eten op met een touw. De jongelui blijven nog een jaar in het huis van de vader der jonge vrouw en beiden dienen hem. Trekken zij dan in een eigen huis. dan krijgen zij een rijke huwelijks gift vaak honderden rendieren. In ieder geval krijgt de jonge echtgenoot de door hem gegeven cadeaux minstens viervou dig terug. TANTE DINA (Nadruk, ook gedeeltelijk, verbodenl TREKKING DER 4e SCHIJF 1953 VAN ZATERDAG 21 MAART De biljetten waarvan Eenheden het nr eindigt op winnen 0 84020 100.000 fr. 88040 20 000 fr. 4170 5.000 fr. 1490 5.000 fr. 1 931 l.OOOfr. 2 317952 1.000.000 fr. 1762 2.500 fr. 61082 20.000 fr. 3 3 200"fr. 15603 40.000 fr. 7923 2.500 fr. 3433 2.500 fr. 05953 20.000 fr. 8393 5.000 fr. 4 14 500 fr. 55014 100.000 fr. 5 0515 2.500 fr. 23335 20.000 fr. 05445 20.000 fr. 16745 20.000 fr. 61255 20000 fr. 2795 2.500 fr. 6 1836 lO.tHXffr. 7046 5.000 fr. 377356 2.500.000 fr. 01766 20.000 fr. 41966 20.000 fr. 40176 100.000 fr. 8576 2.500 fr. 286 1.000 fr. 48196 40.000 fr. 7 18607 40.000~fr. 92327 40.000 fr. 1457 5.000 fr. 87767 100 000 fr. 5867 5.000 fr. 2497 2.500 fr. 398897 1.000.000 fr. 8 28308 40.000 fr. 62018 20 000 fr. 5078 10.000 fr 9988 5 000 fr. 62198 20.000 fr. 9 63709 20.000 fr. 19159 20 000 fr. 06769 20.000 fr 68189 100.000 fr 9189 2.500 fr. 81699 20.000 fr. 4799 5 000 fr. A. IN HET GEWEST Reiziger-demonstreerder in stofzuigers. Reiziger in eorsetten en ondergoed op (beide Vlaanderen). Leerjongen-steenkapper (met Jeercon- tract) leper. B. BUITEN HET GEWE8T Landbouwarbeiders (100 fr. per dag netto kost en inwoon) Wallonië. Mijnarbeiders voor de ondergrond dagelijkse diensten met autobus voor de dagploeg en de nachtploeg wekelijkse autobusdienst voor de mij nen van Waterschei van uit Elverdinge over leper. 5 rietdekkers. 28.45 fr. per uur (Ant werpen). Metselaars voor fapadewerk en plak kers (Veurne). Plaatwerkers voor S.E.M Gent. dage lijks vervoer met autobus. Verschillende metaalbewerkers (Wallo nië). 2 kraanmannen voor drageline (Luxem burg). Fietsenemailleerder (Xortrijk). Borduursters met machine Singer (Kortrijk). Dienstmeisjes en ander seizoenpersoneel voor de kust. 40 handlangers voor walsbedrijf (Boëi- La Louvière). FrankrijkRadio-electrotechnisch inge nieur en eerste radiotechnicus te bege ven bij het hoofdkwartier van de geal lieerde luchtmacht, centrum Europa j te Fontainebleau (S. M.). tussen 18 enj 55 jaar oud zijn, hoog loon •+- duurte-J toeslag, uitwijkingsvergoeding en inrich-l tingsvergoedlng. Voor verdere inlichtingenGewestelijk Bureau van de Rijksdienst voor Arbeids bemiddeling en Werkloosheid, Vandenpee. reboomplaats 47. leper. Tel 501. Open van 9 tot 11 u. en van 14 tot 16 u. De Zaterdagnamiddag gesloten. Verantwoordelijke uitgever L DUMORTIER 14 B«4erstraac I«pe«- (NADRUK VERBODEN) Feuilleton Het Ypersch Nieuws 39 Juist op het moment dat hij, danig in zijn wiek geschoten, de kamer wil de verlaten, ging de deur open. Hij draaide zich snel om en liep naar het venster. Zijn jas beroerde het gordijn. Marjoleintje durfde zich niet te verroeren, ze hield haar adem in. Haar vader stond zó dicht bij haar, dat zij, als ze haar vinger tegen het gordijn drukte, hem zou kunnen aan raken. Ze hoorde haar moeder kuchen. Nu zijn ze allebei in de kamer, dacht ze. Nu zal je het hebben. Het bevreemdde haar dat het zolang stil bleef. Waarom zei geen van beiden wat? Het was nu zo stil in het ver trek dat ze haar vaders snelle adem haling kon horen. Hij moest eens weten dat ze zo dicht bij hem stond... Diny's stem verbrak de stilte. Hier ben ik,zei ze. Wat klinkt haar stem koel, dacht Marjoleintje, net of iemand je on verwachts met een koude hand aan raakt. Ze voelde dat haar vader zich bewoog. Blijkbaar keerde hij zich om. Ik ook,zei hij en Marjoleintje verwonderde zich er over dat hij pre cies op dezelfde toon sprak als haar moeder. Ze zullen toch niet wéér beginnen, dacht ze angstig. Wat had je me te zeggen hoorde ze haar vragen. Ik jou Draai de zaak niet om asjeblief, ik ben op jouw verzoek hier, dus... Op mijn verzoek vroeg ze ver wonderd. Zijn blik werd toornig. Ze moest het niet te ver doordrijven, vond hij. t Maak er geen comedie van, Diny, zei hij ongeduldig, c Als je in ziet dat je straks te ver bent gegaan, dan doe je beter dat ruiterlijk te be kennen, dat is heel wat loyaler dan dat gepruts van zo 'n briefje met een verdraaide hand, het is misschien goed bedoeld, maar... t Wat zeg je, denk je dat ik... Hij toonde haar het verfrommelde briefje. Asjeblieft,zei hij, zich door haar houding al minder zeker voe lend. Maar...stamelde ze onthutst, haar eigen briefje te voorschijn ha lend. «Ik heb er precies zo een...» Even keken ze elkaar sprakeloos aan, beider gedachten gingen snel. Opeens viel Paul's blik op de spreuk, midden op tafel... Er dansten kleine lichtjes in zijn ogen toen hij op zachte toon zei «Nu begrijp ik alles. Het is Mar- joleintje's werk... Een warm gevoel kroop op naar zijn hart. Dmy staarde hem verwonderd aan. Ik begrijp je niet,zei ze. Diny,zei hij, terwijl zij nader kwam, zie je deze spreuk Een paar dagen geleden was Marjoleintje bij mij op de kamer en toen vroeg ze me wat die woorden betekenden. «Wat zou dat Dat heeft toch niets uitstaande met deze briefjes of denk je dat zij die Ongetwijfeld. Dat bestaat toch niet, zo 'n klein kind.riep Diny ongelovig uit. Marjoleintje is wijzer dan andere kinderen van haar leeftijd,zei hij en de ingelijste spreuk in de han den nemend, las hij hardop «Make the best of it...» Hij keek naar zijn vrouw. Hun beider ogen ontmoetten elkaar. Make the best of it,herhaalde hij... en spontaan de beide handen naar haar uitstrekkend, vroeg hij «Zullen wij dat doen, Diny, jij en ik?...» Zij wendde het hoofd af. Haar lippen beefden... Hij trok haar hoofd aan zijn schouder. «Al was het alleen maar terwille van het kind...zei hij zacht en on willekeurig schoten hem enkele re gels in de gedachte van het lied dat hij die avond door de radio hoorde, en die toen zo 'n indruk op hem ge maakt hadden 't Lot van je leven, van je bestaan Ligt vaak in twee kleine handen... Het is gegaan zoals je voorspeld hebt... Marjoleintje zou mij helpen. Ze hééft me geholpen. Hij kuste haar vochtige ogen. Dit is het moment waarop alles keert, dacht Diny. Het geluk welde als een machtige stroom in haar op. Alle leed, alle bekommernis, viel in dit ogenblik van haar weg. Ze hief het hoofd naar hem op en zo zacht, dat hij haar nauwelijks kon verstaan, zei ze Van nu af zal het goed gaan, Paul. Ik weet het zeker. Vrouwke,zei hij, als jij dat zo zéker weet, dan zal het ook wel zo zijn. Marjoleintje kon het achter het gordijn haast niet meer uithouden. En toch zou zij de gehele avond zo wel willen blijven staan, als het maar aldoor goed bleef tussen haar vader en moeder. Maar het was er zo warm en het hoefde nu toch eigenlijk niet meer, want ze had toch zelf gehoord dat ze het nu wel wisten dat zij dat gedaan had van die briefjes. Wat zou j Berta het fijn vinden als ze het hoor de... Ze had haar toch maar goed ge- holpen. Alléén had ze het vast niet zo mooi kunnen bedenken. Berta was toch wel knap al kende ze dan ook geen Engels... Zou ze nog even blij ven staan... misschien gingen ze wel I gauw de kamer uit en dan behoef den ze niet te weten dat ze geluis terd had. Dat was erg lelijk en het was ook helemaal haar bedoeling niet geweest, maar dat kon nu een maal niet anders... HoorVader en Moeder lachten samen... Zou dat nu altijd zo blij ven Een gevoel van vreugde kwam in haar op, net alsof ze iets héél moois Igekregen had... En toen ze heel even om het hoekje van het gordijn gluur de en zag dat haar ouders elkaar kus ten, kon ze het niet langer uithouden en het kleine kopje met de guitige ogen, buiten het gordijn stekend, riep ze, met een stem die oversloeg van blijdschap, uit Pappie, Mammie, ik ben er ook nog EINDE

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 12