De 23ste Handelsfoor behoort weer tot het verleden. WERELDGEBEUREN ONAFHANKELIJK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER. 6e JAARGANG Nr 19 PRIJS 3 Fr. ZATERDAG 11 APRIL 1953 EX-KONING CAROL VAN ROEMENIE OVERLEDEN HET YPERSCH NIEUWS BESTl'CK KN KEÜACTII-: 54. BOTERSTKAAT. YFKK ABONNEMXNTBTBUS TeL 500 Postcheckrek. 46L73 (L. DL'MORTIER» VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS 1 JAAR: 13S tr. C MAAND: Ir 25.000 BEZOEKKKS ONGEVEER De 23e Ieperse Handelsfoor behoort weer eens tot het verleden. De Paasdagen zijn voorbij en nu heerst er weer be drijvigheid in en om de Hallen, om al het tentoongestelde naar zijn oorspronke lijke plaats terug te voeren- We voor spelden verleden week dat deze 23e Ieper se Handelsfoor een succes zou worden Nu is het altijd wel wat gevaarlijk aan voorspellingen te doen en op het ogen blik dat we deze voorspelling neerpenden, konden we niet voorzien dat het weder bar slecht zou worden. En toch heeft de 23e Handelsfoor ons in het gelijk gesteld en de verwachtingen ingelost, die in haar gesteld werden. Want bijna 25.000 bezoe kers hebben tijdens die dagen onze Hal len bezocht en wat meer isde meeste tentoonstellers hebben zaken gedaan en dat blijft tenslotte nog het voornaamste. Zoals de vorige jaren, waren nu ook Paaszondag en -Maandag de drukste da gen toch is het verheugend vast te stel len dat ook de Dinsdag en Woensdag nog tal van bezoekers opleveren. Voor Dins dag alleen waren er nog meer dan 2.000. Dit zijn allemaal zaken die voor de in richters flinke aanknopingspunten bete kenen en die hen zeker moeten in staat stellen immer verder te bouwen aan dit grootse werk dat ze 23 jaar geleden be gonnen hebben. We geloven zelfs niet dat we hen daar voor bijzonder hoeven aan te sporen, want pas sluiten de poorten zich de Woensdag avond achter de laatste bezoekers, of reeds worden plannen geschetst voor het volgende jaar. Het kan dan ook niet an ders of onze Ieperse Handelsfoor moet immer meer aan vermaardheid winnen, onze stad en onze streek ten bate. Het teken waarin dit jaar deze 23e Han dels/oor stond, droeg een heel bijzonder karakter en laat het beste verhopen voor de toekomst. Ik teil hier niet nogmaals herhalen wat daarover reeds gezegd werd toch hond ik eraan het belang te onder lijnen van menigvuldig er contactnamen met het Hoorden van Frankrijk. Laat mij ook toe andermaal te wijzen op de voor delige ligging en de rol als kruispunt, die onze stad zou kunnen spelen in dit ge deelte van een Verenigd Europa. Het weze me ook toegelaten de heer Mi nister er op te wijzen dat onze stad en onze streek hulp nodig hebben, zowel voor hun voornaamste bestaande nijverheid, als voor het voeren van een politiek tot opslor ping van de werkloosheid. De aanleg van nieuwe wegen, het herstellen van dc water weg Leie-IJzer. de studie voor de aanleg van een vliegveld bij onze dichtstbijgelegen grens, zijn zoveel zaken die een gunstige weerklank zouden vinden bij onze arbei dersbevolking. die uitermate moedig is ter wijl deze initiatieven een bijzonder voor delig psychologisch effect zouden hebben op de financiële mogelijkheden en op de kredietverschaffing. Tot onze Franse vrienden zeg ik laat ons door herhaalde bijeenkomsten en zon der verdere bijgedachte de vrede vestigen voor de toekomst, in wederzijdse arbeid en vertrouwen, onmisbare zaken voor de Euro pese economische eenmaking. Wat ons be treft. wij zullen daartoe onze goede wil bijdragen en de onveranderlijke vriend schap die we koesteren voor V en voor uw prachtig land. Na een toespraak van de h Huvelle. algemeen directeur van de flrma Picanol. die wees op het belang van deze dag. dankte de h. Meurice voor het onthaal en voegde er aan toe dat hij zich altijd ter beschikking hield om iets te doen voor de stad. waar het maar enigszins mogelijk was. De koorgreep L'Amitié du Peupleuit Paturages, die bloemen neerlegde aan het monument der Ieperse gesneuvelden. NOG DE OPENINGSDAG Vorige week brachten we reeds een uitgebreid relaas over de openingsplech tigheid, zodat we daarop niet verder hoe ven terug te keren. Toch dienen we er aan toe te voegen, dat na de openings plechtigheid. 's avonds in het H6tel Bri- tannique. op de Grote Markt, een lunch aangeboden werd aan de h. minister Meu rice en de genodigden. De h Aimé Gru- wez. voorzitter van het comité der han delsfoor, die wegens zijn gezondheids toestand de openingsplechtigheid niet had kunnen bijwonen, had er toch aan ge houden op dit maal aanwezig te zijn om de hoge gasten de nodige eer te bewijzen. Het was dan ook voor iedereen een bij zondere voldoening de ijverige voorzitter te mogen begroeten, die zich noch door moeite noch door last laat afschrikken, als het gaat om het welslagen van zijn handelsfoor Tijdens dit maal nam de h. Eugène Glissoux, voorzitter van de Ieperse Han del en Nijverheidskamer, het woord Heer Minister, Heer Voorzitter, Mijne Heren, Ik ben bijzonder verheugd hier aan de ze tafel de h. minister Meurice, de h. voor zitter Goudaert en alle personaliteiten die onze uitnodiging hebben willen aanvaur- den, te mogen begroeten. 23 jaar la het geleden, dat onder impuls ran onze Handelskamer, de eerste handels- foor tot stand kwam. Het weze me toege laten de ploeg, die thans nog het reuzen- irerk voortzet om ieder jaar deze foor in la richten, geluk te wensen en te bedanken. Het bereikte resultaat is omvangrijk en Zeker belangrijker dan men zou kunnen vermoeden. Want benevens de drukte van mensen en goederen die dit initiatief om- *treeks Pasen meebrengt, draagt de foor Tenorm toe bij onze stad en onze streek veter te leren kennen. De gewaardeerde medewerking vanwege onze Burgemeester V\.0erneenteoverheid, alsmede het indruk wekkend kader van onze Hallen, dragen in niet geringe mate bij tot het welluk- van ons initiatief. Te noteren valt dat tijdens deze lunch verscheidene personen contact namen met de minister, wat zeker voor de handel en de nijverheid in onze stad gunstige gevol gen kan hebben. In dit verband past het ook wel er op te wijzen, dat de h. Meu rice. die minister van buitenlandse handel is. de aangewezen persoon was om op de openingsplechtigheid van deze 23e Han delsfoor uitgenodigd te worden, daar hij vooral bij machte is de afzetmogelijkhe den van onze nijverheid te verbeteren. HET KUNSTGEDEELTE Over de concerten en kooruitvoeringen die ter gelegenheid van deze 23e Handels foor doorgingen, vinden onze lezers oe- schouwingen op een andere plaats in ons j blad We wensen hier nog aan toe te voe gen dat de Amitié du Peuple van PStu- rages en de Feest- en Muzikale Kring van St. Andries elk een bloemenhulde brachten aan het Monument der Ieperse Gesneuvelden Verder bracht deze laatste maatschappij nog een serenade aan de h. Aimé Gruwez. vóór zijn woning in de Bo- terstraat. wat de sympathieke «pre sident» zichtbaar naar het hart ging ter wijl het comité van de Koninklijke Har monie De Kunstvrienden van Sint Ni- klaas-Waas hem een bezoek bracht. DE LANDBOUWDAG Als slot van deze handelsfoor. werd Woensdag 11. een landbouwdag gehouden i We moeten dit initiatief van het Comité der Handelsfoor ten zeerste toejuichen vermits onze stad te midden een vruchtba-1 re landbouwstreek gelegen is en uit de samenwerking van de landbouw en de plaatselijke handel de beste vruchten kun nen groeien voor de ganse streek Deze Landbouwdag werd ingericht met de me dewerking van de Belgische Boerenbond het Tabaksyndicaat van Westvlaanderen en de Hopplantersvereniging van het Po pe ringse. Na een lunch in het Hotel Britannique werd in de Stadsschouwburg een vergade ring gehouden, waarop ongeveer een 400-1 De h. Aimé Gruwez, voorzitter van het Comiteit der Handelsfoor, komt aan zijn deur de muzikanten van de Feest- en Muzikale Kring van St Andries begroeten, die hem een serenade brachten. Achter de h. Gruwez bemerkt men twee be stuursleden van deze muziekmaatschappij. tal landbouwers aanwezig waren. Zij werd voorgezeten door senator Mullie. voorzit ter van de Belgische Boerenbond. Aan de bestuurstafel bemerkten we nog de hh. Scheerlynck. inspecteur-generaal van het ministerie van Landbouw, die de minister vertegenwoordigdeburgemeester Vander- ghote senatoren Desmedt en Sobrybe stendig afgevaardigde OllivierReyntjes. directeur van het Rijksstation voor plan tenveredeling te Melle, alsmede de hh Glissoux en Robyn, resp. ere-voorzitter en ondervoorzitter van het Comiteit der Handelsfoor. Hadden eveneens op het po dium plaats genomende hh. senator Feryn; Bruneel de la Warande, burge meester van Kemmel en voorzitter van het Landbouwcomice leper - Kemmel Brutsaert. arrondissementeel voorzitter van de Boerengilde en Van Heghe. consulent bij de Belgische Boerenbond. In de zaal bemerkten we ook nog de aanwezigheid van E. H. Delanote. arron- dissementele proostde h. ingenieur Si- moens. de h. J. Capoen. gemeenteraadslid van de stad leper en de h. A. Caenepeel. secretaris van het landbouwcomice Ieper- Kemmel Te 14.30 uur sprak de h. Robyn volgend welkomwoord uit Mijnheer de Afgevaardigde van de Minister van Landbouw Mijnheer de Senator Mullie. Mijnheer de Burgemeester. Mijne Heren. In afwezigheid van onze Voorzitter Heer Aimé Gruwez. door onpasselijkheid belet deze vergadering bij te wonen, is het mij een aangename plicht V allen welkom te heten. Het is mij bijzonder aangenaam de Heer Minister ran Landbouw te danken, om zijn welwillendheid een afgevaardigde te hebben gestuurd, de Heer Inspecteur-Generaal van het Ministerie van Landbouw. Ook een heel bijzonder woord van dank, aan Senator Mullie, ondervoorzitter van de Senaat, door iciens tussenkomst deze landbouwdag mogelijk is geworden. We danken ook de Belgische Boerenbond, het Hopplantersverbond van het gewest Po- peringe en het' tabakssyndikaat van Ko men - Wervik, om hun gewaardeerde mede werking. We drukken de wens uit dat deze lste Landbouwdag moge ten goede komen aan de Landbouwbevolking van gans de streek, zodat de Landbouw, een der bijzonderste nijverheden onzer provincie, moge In sa menwerking met Handel en Nijverheid bijdragen tot de economische bloei van ons land Ik geef het woord aan de Heer Senator MuUie. Daarop wenste de h. Mullie de inrich ters van deze landbouwdag geluk voor hun gelukkig initiatief en dankte de orga nismen die hun medewerking verleend hadden. Hij stelde daarop de sprekers voor. de h- A. Van Heghe. die Zou han delen over de maïsteelt en de h. H. Reyn tjes. die zou spreken over weide-verbete ring. Na nog de h. Scheerlynck begroet te hebben als vertegenwoordiger van de mi nister van landbouw, verleende hij het woord aan de h. Van Heghe Deze gaf op klare en bevattelijke wijze een uiteenzetting over de teelt van maïs en in het bijzonder van twee variëteiten, de Goudster en de Wisconsin 240. Aan de hand van cijfers vergeleek hij achtereenvolgens de invloed van stikstof, fosfor, potas en bemesting op de opbrengst van deze twee variëteiten, waarna hij uit weidde over de teelt zelf van maïs en over het belang bij de voeding van paar den. melkvee en mestvee. Na deze uiteenzetting die warm toege juicht werd. nam de h Reyntjes het woord. Deze bracht vooreerst een hulde aan de h. minister en aan senator Mullie. wat op handgeklap onthaald werd. Ver volgens besprak hij de oorzaken van de achteruitgang van veel goede weiden, waar het Engels zaaigras na weinig ja ren verdrongen en vervangen wordt door kleine kruipende klaver. Hij drong aan op betere bewerking en wees ook op het gevaar van de boterbloemen. Na nog een woord van lof voor het werk verricht door ingenieur Simoens. besprak hij de ver schillende variëteiten van zaaigras en ein digde met de landbouwers alle geluk toe te wensen. Na deze belangwekkende voordracht werden enkele vragen gesteld, die de h. Reyntjes geredelijk beantwoordde. Tot slot van deze vergadering kwam de h. Scheerlynck nog aan het woord. Hij verontschuldigde de h. Heger. minister van landbouw, die belet was deze verga dering bij te wonen en bedankte de h. voorzitter voor hetgeen hij gedaan had voor deze landbouwdag. alsmede de twee voordrachtgevers. Hij verheugde zich over de goede opbrengsten van boter in de streek, doch noemde ze nog vatbaar voor verbetering inzake kwaliteit. Hij drong aan voor een inspanning in het kader van de kruistocht voor meer melkver- bruik. Het verbruik van een vierde liter per hoofd, moet op twee derde liter ge bracht worden, besloot hij. Daarop werd de vergadering door de h. Mullie geheven. De deelnemers aan deze landbouwdag brachten daarop nog een bezoek aan de handelsfoor. DE TOMBOLA Naar we konden vernemen zal de trek king van de tombola der Handelsfoor. waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. slechts op het einde van deze week plaats hebben. De uitslagen publiceren wij in ons nummer van Zaterdag 18 April. DANK Daarmede valt het doek over deze 23e Handelsfoor. Om te eindigen houden we er aan onze dank te betuigen, in de eerste plaats aan het comité van de Handelsfoor en aan de exposanten, die ons deze prach tige feestdagen schonken, maar ook aan de vele kleine helpers, die vanaf de ver kopers van ingangskaarten aiover pom piers. wachters, enz... zich andermaal vol ijver en toewijding aan hun taak hebben gezet en zonder wie een degelijke inrich ting zeker niet mogelijk is. Nogmaals dank en tot toekomend jaar Ex-Koning Carol van Roemenië overleed in de nacht van Vrijdag op Zater dag op zijn buitengoed nabij Lissabon. We zien hier de vorst gekiekt met zijn echtgenote, Magda Lupescu. bij een bezoek aan Londen. OPHEFMAKEND NIEUWS UIT MOSKOU Te Moskou wordt gemeld dat op last van het ministerie van binnenlandse za ken de negen dokters die in het begin van het jaar werden aangehouden onder de beschuldiging de dood te hebben ver oorzaakt van verscheidene Sovjetleiders vrijgelaten zijn. In het ambtelijk commu niqué wordt verklaard dat de Sovjetdok ters vals werden beschuldigd en dat de verantwoordelijken voor die beschuldi gingen op hun beurt zijn vastgezet. De voorzitter van de Opperste Sovjet heeft het ereteken van de Lenin-orde dat 20 Januari jl. was toegekend aan doktores Lida Timatsjoek. wegens haar verdiensten bij de onmaskering van het dokterscom plot, ingetrokken. Het communiqué ver klaart dat 15 artsen uit de gevangenis werden ontslagen. Het geeft de redenen niet op waarom de zes dokters, over wie vroeger nooit is gesproken, waren aan gehouden. HOOFD VAN DE RUSSISCHE OPSPORINGSDIENST WERD AANGEHOUDEN. Rioemin, het hoofd van de opsporings dienst van het Russische ministerie van de Staatsveiligheid, werd aangehouden in verband met de zaak van de Russische geneesheren, die zopas in ere werden her steld. In een heftig artikel beschuldigt de Pravda er Rioemin van de regering te hebben bedrogen. De vroegere minister van Staatsveiligheid, Senen Xngnatiev. wordt eveneens door de Pravdage laakt. Hij wordt er van beschuldigd een «blinde en onverschillige politiek te heb ben gevoerd» en wordt uit het hoofdbe stuur van de partij geweerd. De Pravdaonthult verder, dat en kele ambtenaren van voormeld ministe rie de Sovjet-wetten hebben overschreden door de vervaardiging van valse stukken in de zaak der geneesheren. Zo ook heeft de commissie voor genees kundig onderzoek een vals oordeel ge veld over de voorgeschreven behandeling voor Tsjerbakov en Zdanov en was zij niet opgewassen voor haar taak. Het Russische volk heeft met voldoening vernomen, aldus de Pravdadat de tegen de geneesheren ingebrachte beschul diging volkomen vals was. De Pravda verklaart vervolgens, dat de communistische partij en de regering vragen en eisen, dat alle werk in de staatsdiensten onder het voortdurende toezicht zou staan van de Sovjetgemeen schap en haar leidende organen. GAAT HET OM EEN BINNENLANDSE AFREKENING OF OM VERSTEVIGING VAN MALENKOV'S BEWIND Het Zuid-Slavische persagentschap Tan- joeg verspreidt commentaar van de bla den Politika en Borba over de vrij lating van de Sovjetrussische geneesheren. Kunnen de redenen van deze gebeur tenis moeilijk onmiddellijk worden uit gelegd. dan kan de ommekeer, die men in de U.S.S.R. opmerkte, de veronderstel ling wettigen, dat het hier gaat om een binnenlandse afrekening, zo meent «Po litika Borbais van oordeel, dat het eer herstel van de dokters niet betekent. dat misdadige methodes worden prijs gegeven Het is een en dezelfde orga-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1