Hoekje van de Wielewaal Christiaen Bil DE VUURKRUISEN I MATRASSEN ALBERT SLOSSE Kon. leperse Schaakkring Schaken op het Koninkh'k Atheneum MOTO EN BROMFIETSCARAGE Maioulaan 34 IEPER De feestelijke intrede van Mgr De Smedt te leper ATHLETIEK SOCIAAL BUREAU, v. z. w. d J. DEVOS «In de Bie AVIS IUDICIAIRE CEREMONIEKOSTUMES te huur 't Spinnewiel Uittreksel van een vordering tot scheiding van goederen HET YPERSCH MEOVS Blz. 4 2-5-1953 VUURKRUISER VERONGELUKT Op j de werven van de militaire gebouwen var. de Kemmelsteenweg deed zich verleder week een dodelijk ongeval voor- De 57 ja rige Pertry Raymond wonende Bascule straat en trouw lid van onze Vuurkrui- senbond werkte op ongeveer 6 meters hoogte, toen de plaat waarop hij stond plots brak. Pertry stortte op een hoop stenen Inderhaast werd hii naar het O E I Vrouwhospitaal overgebracht, maar bi. zijn aankomst aldaar bleek hij overleden Onder een grote toeloop van volk werd onze makker uit de Vuurlinie ter aarde besteld Aan zijn bedroefde weduwe ei familie bieden wij onze innige deelne ming NAKLANK STEEN STRATE Verle den Zondag namen wij deel aan de in huldiging van het nieuw gedenkteken var. het 3e en het 23e Linie te Steenstra te. Be nevens ons voltallig bestuur waren ook ♦alrijke Vuurkruisen opgekomen Wij be merkten eveneens onze Federale Secre taris Kolonel Haine en verschillende af delingsvoorzitters. oudstrijders van ver noemde regimenten. Onze Kanadees De- keersschieter Guillaume. lid van onze vereniging, thans met verlof in België was ook van de partij Hij stapte tijdens de défüéin de rangen van onze af deling er. was overgelukkig voor de eer ste maal sedert 26 jaar. zich opnieuw tus sen zijn kameraden uit de Vuurlinie te bevinden. Tussen pot en pint werden veel herinneringen opgerakeld waarbij de in nige kameraadschap zich steeds deed ge voelen. wat men maar alleen bij dat roemrijk IJzergeslacht vinden kan OP 3 MEI NAAK BRUSSEL Zoals we reeds langs deze Vuurkruisenkronijk om hebben aangekondigd, zal de inwij ding van het Vuurkruisen-kerkraam in de Nationale Basiliek van Koekelberg door gaan op morgen Zondag 3 Mei Wij doen een dringende oproep tot al onze leden opdat ze aan de onthullings plechtigheden zouden deelnemen van het kerkraam dat de herinnering moet be stendigen van de Strijders uit de Vuur linie van de oorlog 1914-1918. Te 10 uur zal in de Basiliek een plech tige H. Mis worden opgedragen. Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey heeft ge lieven te aanvaarden na de H. Mis tot de wijding over te gaan van het kerkraam, dat zijn ontstaan te danken heeft aan de milde giften van nagenoeg alle leden van de Federatie Het weze ons toegelaten onze leden nogmaals onze dank te betui gen voor hun milde giften. De samenkomst der deelnemers-Vuur- kruisen (de echtgenoten en de weduwen van onze leden zijn in de rangen toege laten) zal gebeuren per afdeling, op het plein rechts van de basiliek. De vlaggen zonder geleide aan het hoofd van de groep. De samenkomst moet te 940 uur beëindigd zijn. Vlaggen op kop zal men de basiliek binnentreden langs de twee zijdeuren van de hoofdingang, alleman moet in de basiliek ter plaatse zijn te 9.50 uur De deelnemers worden met aan drang verzocht zich te willen schikken naar de onderrichtingen van de commis sarissen. Een volgende maal geven we de be tekenis van het kerkraam, hetgeen door onze talrijke lezers, ten zeerste zal op prijs gesteld worden, want dit bijbel schouwspel is de weerspiegeling van de gevoelens die de strijders uit de Vuur linie 14-18 bezield hebben en nog bezie len In laatste instantie vernemen wij dat Z. M. Koning Boudewijn. in de onmoge lijkheid de plechtigheid bij te wonen, uit oorzaak van zijn blijde intrede te Has selt. zich gewaardigd heeft zich te laten vertegenwoordigen door Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins Albert van Luik. SI, VsuuieapeereboMBpi leper - TH. 461 (7728) IN DE NATUUR Deze week zijn de gierzwaluwen toege komen Zoals dat gewoonlijk is zijn ze steeds de laatste van de vier zwaluwen. De gierzwaluw zal wel iedereen kennen. Die pikzwarte zwaluwen die gedurende de warme zomeravonden hoog boven on ze straten cirkelen en een scherp siet siet laten horen. Het zijn echte stads- vogels die wonen in de gaten en nissen der gebouwen Als ge de 4 soorten zwalu wen eens samen wilt Zien. dan moet ge in de zomer 's avonds eens op de ves tingsmuur gaan staan. Daar ziet ge ze boven en onder U over het water sche ren en daar kunt ge ze zo goed onder scheiden. De zwarte gierzwaluw, de brui ne oeverzwaluw, de huiszwaluw met een witte vlek op de rug en dan de boeren zwaluw met de rug effen blauw. Voor het ogenblik zijn er in de stad niet veel zwaluwen te zien, daar er nog geen in secten genoeg rondvliegen, maar aan de vijvers zijn ze al ferm aan het rondtoe ren. De koekoek die hier al een paar weken is. begint nu ook lustig te roepen en geeft aan de natuur zijn zomerse stem ming. De wielewaal of goudmerel en de karekiet zijn nog niet toegekomen, maar zullen niet lang meer op zich laten wach ten. t_ Verder werden alhier nog enkele zeld zaamheden opgemerkt, nl. de asgrauwe kiekepdieL bij Zillebeke vijver, de bonte vliegevanger aan de Komense vaart, als ook het nest van de staartmees, en dan een paar boomklevers bij de zwemkom. De uitstap naar de 'broedplaats van de kievieten en grutto's te Woumen gaat door op 1 Mei te 13.30 uur. Vertrek aan de Central Grote Afarkf Gummi laar zen en een stukje eten gewenst. Inschrij ven Grote Markt 23. CLUBKAMPIOENSCHAP 22e Ronde Dinsdag 5 Mei te 20 uur 2e KlasseDuhameeuw - Boudry Pyck - Decorte Lemenu - Knockaert Delahaye - Bollaert Vandenhoven - Devacht Gh Grimonprez bye 3e Klasse Mennens - Beernaert Depoorter - T'Jonck Christiaan - Vandaele Devos R. - Baete Gantois N - Baudewijn B Grimonprez A. - Lammens NOG GELUKWENSEN! De schakers zijn werkelijk Zeer pro ductief en onze familiekring is weerom vergrootMevrouw T'Jonck gaf het leven aan een mooi dochtertje hetwelk Greta gedoopt werd. Hartelijk gefeliciteerd Mr en Mevr T'Jonck. doet zo voort. JEUGDSCHAKEN Atheneum: leper - Oostende 141-51 Dat het team van leper een betere uit slag dan deze van verleden jaar zou be halen waren we wel verwachtende, doch dat het de overwinning zou behalen en dan nog wel met zulk een overweldigen de scoor, neen dat durfde niemand te ho pen. Ter verontschuldiging van Oostende dient gemeld dat hun sterkste speler, de jonge heer Van Hoorde alsook een twee tal minder sterke spelers weerhouden waren door ziekte. Toch is het een hele prestatie de ploeg van Oostende in het stof te doen bijten daar het de eerste maal is sinds haar bestaan (5 jaar) dat ze de nederlaag kent na overwinningen geboekt te hebben tegen Antwerpen. Gent. Blankenberge. Middelburg, enz. Wij zeggen de ganse ploeg en ook haar leider de Hr Jude een welgemeend pro ficiat De jonge schaakclub van het Atheneum is nu ongeveer twee jaar oud en het is te danken aan de regelmatige oefening en de taaie volharding dat nu dit mooie resultaat geboekt werd. doch opgelet jeugdige schakers geen overmoed Op Za terdag 16 Mei staat een harde kamp U te wachten nl. te Blankenberge. waar de fel getrainde normalisten gereed staan met hun 80 spelers sterke ploeg. Technische uitslagen IEPER OOSTENDE 1. Vanderstichelen - Vlietinck 1-0 2 Loonis - Boven i-o 3. Havegheer - Beyen 1-0 4 Devos - Deweert i-o 5. Lambelin - Beke 1-0 6. Van Robaeys - Gunst 1-0 7. Verfaillie - Cuffez J-J 8. Durleu - Vandezande 0-1 9 Neirynck - Fockedey 0-1 10. Vanholst - Casteleyn 1-0 11. Dewilde - Langenaekens 1-0 12. Louagie Willy - Laridon 1-0 13. Denys - Degraeve 1-0 14. Covemaeker - Degroote o-l 15- Bossue - Schepens 1-0 16. Leclercq - Verbiest 0-1 17. Declercq - Verhelst 0-1 18. Goemaere - Blomme 1-0 19 Buytaert - Soenen 1-0 20. Vandromme - Zonnekeyn 1-0 Reserveu 1 Bossaert - Coucke 2. Louagie Wilfried - Hamers 3. Marien - Cordy 4. Herreman - Degraeve 5. Coffyn - Strumane 6 Caignie - Calcoen Sr. 7 Pyck Frans - Calcoen Jr. 8. Kaestecker - Cosman 9 Pyck Jan - Suys 10 Vandaele - Vandevyver 14J-5J 1-0 0-1 0-1 1-0 1-0 0-1 0-1 0-1 0-1 0-1 3-7 BEKERWEDSTRIJD 7e Ronde Herreman (2) - Neirynck (0) 0-1 Havegheer (0) - Leclercq (2) 1-0 Dewilde (2) - Buytaert (1) 0-1 Durieu (2) - Vanholst (0) 0-1 Lambelin (0) - Loonis (0) 0-1 Bossue (1) - Covemaeker (0) J-J Marien (2) - Van Robaeys (0) 0-1 Tussen haakjesde veriiespunten. Wie 2J verliespunten telt is uitgescha keld. Uitgeschakeld na de 7e rondeLeclercq. Herreman. Dewilde. Marien en Durieu. 8e Ronde Neirynck (0) - Lambelin (1) Loonis (0) - Buytaert (1) Vanholst (0) - Covemaeker (J) Bossue (IJ) - Havegheer (0) Van Robaeys (0) bye XIKHM Agentschap MOBYLETTE en KREIDLER Alle andere goede merken ook verkrijgbaar Vraag aan onze 73 klanten waarom zij de voorkeur gaven aan inze instelling KREIDLER 9 485 fr. MOBYLETTE 6 250 fr BOMVOLLE KERKEN Onze stad mocnt zich Zondag veifieu- gen in het bezoek van Mgr De Smedt- de nieuwe bisschop van Brugge Hij genoot een feestelijk onthaal in onze stad die met de talrijk bevlagde huizen een pret tige aanblik bood. Te 8 30 uur deelde hij de communie uit in de St Jacobskerk waar hij ook de preek hield voor een bomvolle kerk. waar talrijke gelovigen rechtstaande de H. Mis bijwoonden, daar er waarlijk stoelen te kort waren Mgr De Smedt wordt aan de dekenij door een der zangertjes van St Maartens- kathedraal verwelkomd. Monseigneur ging daarop naar de de kenij en even vóór tien uur. vertrok hij van aa:.r naar de St Maartenskathedraal. tussen een haag leerlingen van het Sint Vincentiuscollege In de kathedraal werd een ontroerend mooie mis opgedragen, waarvoor de kleine zangertjes onder lei ding van E. H. Deprest en met orgelbe geleiding van de h M Baert. hun uiter ste best deden. Monseigneur sprak hier andermaal van op de kansel de gelovigen toe. alsook in de mis van 11.30 uur. Na deze laatste godsdienstige plechtig heid begaf Zijne Excellentie zich naar het monument der leperse gesneuvelden, alwaar hij bloemen neerlegde, terwijl het muziekkorps van de St Jozefs Vrije Be- roepsschool de Brabanconne uitvoerde. ONTVANGST TEN STADHUIZE Zijne Exc. Mgr De Smedt werd daar op met Z.Z. EE H H deken Verhaeghe en de pastoors van St Pieters. St Jacobs en St Niklaas, ontvangen ten stadhuize De h. burgemeester hield hier volgende toespraak Het is voor ons Bestuur een grote eer V hier vandaag ten Stadhuize te mogen ontvangen en welkom heten. Groot was ons genoegen te vernemen dat. ter gelegenheid van uw bezoek aan Stad, V de wens had uitgedrukt ons Bestuur te mogen ontmoeten en ermede kennis te maken. Het weze mij toegelaten. Monseigneur. V voor die zeer lofwaardige beslissing geluk te wensen. Wij verheugen ons dat Gij, de spreuk Traduttore. traditoreindachtig, aan de onrechtstreekse kennismaking die makkelijk kon bereikt worden, de directe kennismaking van j>ersoon tot persoon hebt rerkozen. des te meer dat Gij niet. zoals uw voorganger Mgr. Lamiroy. eerst een stage als Deken te Yper hebt mogen doen. j Ik wil hier niet. Monseigneur, uitweiden nper het verleden van Yper als bisschop- gelijke zetel, noch over de stichting ran I !iet Bisdom Yper na de verwoesting van I Therouanne noch over de verplaatsing van I de bisschoppelijke zetel van Yper, naar Gent die in deze aangelegenheid tegenover onze Stad de verfoeilijke rol van rtlle tentaculaire heeft gespeeld. Gij kent. Monseigneur, veel beter dan ik zelf al deze episodes van de Kerkelijke Geschiedenis, zodat ik U ook niet kan verrassen met U te herinneren aan het feit dat de 15e Bisschop van Yper ook een Monseigneur Desmedt was. Ik ben dus zeer vereerd en uiterst ge lukkig, als tolk van ons Bestuur en van de bevolking van Yper. V hier te mogen begroeten. De bevolking van Yper is in haar grote meerderheid haar Herder onderdanig. Zij heeft, meen ik. reeds bewezen dat zij uw bezoek wist te waarderen zoals het be hoorde en U door haar waardig onthaal blijk gegeven van de algemene sympathie die Gij hier zoals in gans het Bisdom, hebt oeten te winnen. Voor wat ons zelf, be heerders van de gemeenschap Yper, be treft, mag ik V verzekeren dat wij, alhoe- oel door ons ambt tot verdraagzaamheid genoopt en dikwerf door de toepassing van de theorie van de thesis en de hypothesis 'n het nauw gebracht, steeds bekommerd zijn de leiddraad te volgen van een onzer grote kerkheren In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus charitas». Zodoende menen wij, op wereldlijk ge bied, en in de mate van onze zeer beperkte middelen. Uw Excellentie in het verwezen lijken van haar Kerkelijke zending ter zijde te staan. In deze geest zeg ik U dan ook, Mon seigneur, onze beste dank voor uw bezoek, °.n druk de wens uit dat uw Excellentie lange jaren een voorsjxiedig en vreedzaam beheer aan het hoo/d van het Bisdom Brugge zou mogen te gemoet zien. In een kort wederwoord noemde Zijne Excellentie zich gelukkig ontvangen te worden in onze oude bisschoppelijke stad en dankte tevens voor deze ontvangst ten stadhuize. Hij zei dat het zicht van de talrijke kerkhoven van vreemde soldaten in en rond onze stad op hem een diepe indruk had gemaakt, daar zij herinner den aan de opoffering van zoveel jonge mannen. Monseigneur verklaarde nog dat hij de stad leper bijzonder toegenegen was en dat hij als bisschop de geestelijke belangen van de ganse stad te behartigen had. alhoewel hij wist dat het grootste gedeelte der bevolking de christelijke principes was toegedaan Hierop werd een erewijn geschonken, terwijl Monseigneur ook-het gulden boek van de stad tekende DE PLECHTIGHEID IN DE ST NIKLAASKERK Zondagnamiddag bracht Mgr De Smedt dan een bezoek aan de Sint Niklaaspa- rochie. Te 15.30 uur werd Zijne Exc. op gewacht aan de pastorij. Een haag werd gevormd door de verschillende katholie ke groeperingen dezer parochie met hun vlaggen Bij zijn aankomst werd de Kerk vorst verwelkomd door Z. E H Deken Verhaeghe en E H. De Cuyper. pastoor der Sint Niklaasparochie Stoetsgewijze ging men dan naar de Sint Niklaaskerk waar een plechtig H Lof werd gezongen. Tijdens dit H. Lof hield Mgr De Smedt een korte toespraak tot de talrijke aan wezigen. maar in het bijzonder tot de vele moeders die opgekomen waren met hun kleine kinderen voor de Kinderze gen. Daarna wijdde Mgr De Smedt de twee nieuwe vlaggen der Sint Niklaas parochie. namelijk de vlag der Katholieke Arbeidende Vrouwen en de vlag van het Meisjes-patronaat van Sint Niklaas. Tot slot werd deze plechtigheid beëindigd met de Zegening der talrijke moeders met hun kleine kleuters. GESLAAGDE WEDSTRIJDEN IN DE DDvSMUIDESTRAAT TE IEPER Ter gelegenheid van Diksmuidestraat- kermis had het feestcomiteit. in samen werking met de leperse athletiekclub. de gelukkige gedachte loopwedstrijden op het programma te plaatsen Daar deze koers officieel bij de Belgische Athletiek- bond was aangevraagd- konden de aan gesloten athleten er dus ongestoord aan de start verschijnen, terwijl ook niet- aangeslotenen hun kans konden wagen. Deze eersteling kende een flink succes, alhoewel het een heel waagstuk mocht genoemd worden loopwedstrijden op het Zondagnamiddagprogramma te plaatsen, in plaats van de traditionele wielerwed strijd voor Nieuwelingen. Doch het was nu eenmaal iets nieuwser werd strijd geleverd, een strijd die het talrijk publiek van nabij kon volgen en het moet dan ook niemand verwonderen dat er langs alle zijden enthousiaste stemmen opgin gen om in de toekomst nog dergelijke wedstrijden op het feestprogramma te krijgen We sluiten ons graag daarbij aan te meer dat deze wedstrijden een enorme publiciteit betekenen voor het inburgeren van de athletiekgedachte en daarom al leen reeds verdienen ze alle verdere steun De inrichters van wijkkermissen die er zouden belang in stellen, kunnen zich dan ook wenden tot de secretaris van de leperse athletiekclub. de h. Robert De Blieck. Zonnebekesteenweg 235. leper, die bereidwillig alle inlichtingen zal verstrek ken. De uitslagen Kadetten 1) Pieters Etienne (leper) 2) Van de Casteele Louis (leper) 3) Vermeulen Julien (Kortrijk Sport) 4) Callens Roland (C.S.Y.) 5) Roose Lucien (leper) 6) Verstraete René (Nieuwkerke) 7) De Clerck (leper) 8) De Can Urbain (Wervik) Scholieren 1) Bracke P. (C S.Y.) 2) Kesteloot René (Kortrijk Sport) 3) Roelens (C.S.Y.) 4) Haezebrouck (C.S.Y.) 5) Verstraete Roger (Nieuwkerke) 6) Maes Herwig (Beselare) 7) Staessens Daniel (C.S.Y.) 8) Verstraete Jozef (Nieuwkerke) 9) Declercq A. (Wervik) 10) De Rudder A. (Wervik) Juniors - Seniors: 1) Demarez (Kortrijk Sport) 2) Van Poucke St. (Houtland) 3) Delaere A. (Wervik) 4) Verstraete Michel (Nieuwkerke) 5) Verschoore Gilbert (CS.Y.) 6) Fiey (C.S.Y.) 7) De Coninck (Wervik) 8) D'Haene Charles (C.S.Y.) 9) Bosmans (CS.Y.) 10) Van Poucke W. (Houtland) 11) Kenes (Wervik) 12) Naaije (Wervik) Mgr De Smedt gekiekt vóór het stadhuis te midden Z. E. H. Deken Verhaeghe en burgemeester Vanderghote verder bemerken we de pastoors der drie parochies, schepenen, gemeenteraadsleden en de secretaris der stad. Voor het bijhouden hunner SOCLALE VERPLICHTINGEN, wenden alle handelaars, werkgevers, landbouwers, enz. zich tot Langre Torhoutstraat 13, te IEPER (Soc Sekret. aangenomen bij M. B. van 7-3-46. onder Nr 515) Voor de beste en goedkoopste VERVEN VERNISSEN en ONDERHOUDSARTIKELEN wendt U bij de Vakman Uijseistraat 34 IEPER (7796) Le Procureur du Roi prés le Tribunal de première instance d'Ypres porte la connaissance du public que la nommée DELDICQUE Carmen-Louise, née a Co- mines (Fr.) le 4 aoüt 1912. fille de Alfred- Joseph et de Duflou Felicie-Marie, épou- se de BLANCKAERT Robert-Valère. bo- bineuse. domiciliée a Comines (Belgique). rue de Wervicq n° 113. a fait par devers lui. le 27 avril 1953. une déclaration d'op- tion de nationalité beige. Le Procureur du Roi procédé a une enquête sur l'idonéité de la prénommée. conformément a Particle 10 de l'Arrêté Royal du 14 décembre 1932. coordonnant les lois sur l'acquisition. la perte et le rccouvrement de la nationalité. Toutes personnes ayant des observa tions. éclaircissements ou objections a formuler a propos de ladite déclaration pourront les faire valoir par l'interven- tion du Commissaire de police de Comi nes. jusqu'au 13 mai 1953. Ypres. le 27 avril 1953 Le Procureur du Roi. (7943) (signé) J. CARRE Zuidstr. 75 - ROESELARE - Tel. 718 Habit - Jacquet - Smoking Alle maten - Toebehoorien (6969) Volgens exploot van Deurwaarder Roe- giers te Yper. in datum van dertien April 1900 drie en vijftig. Heeft: Mevrouw FLORA RUYSSEN, zonder beroep, echtgenote van Mijnheer RO BERT CARTON, voorheen handelaar, met hem gehuisvest te Poperinge. Proven- steenweg, 94. voor wie aangesteld is en optreedt M«r HENRI DELOBEL advo- kaat-pleitbezorger te leper, de Stuers- straat. 30. Een vordering tot scheiding van goede ren ingesteld tegen haar echtgenoot. Heer ROBERT CARTON, voorheen handelaar, gehuisvest te Poperinge. Provensteenweg- 94. en tegen de curators van de faling van gezegde Heer Robert Carton. Mees ters JOSEPH BOONE en FERN AND SPOTBEEN. Advokaten te Yper. respec tievelijk Rijselstraat en Lange Torhout- straat. Voor uittreksel De 21 April 1953 De Pleitbezorger aangesteld voor eiseres (get) Henri DELOBEL (7941)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 4