DIT DE STREEK KONINGSKINDEREN VLAMERTINGE DRANOUTER ZONNEBEKE ZILLEBEKE DE HERDENKINGSDAG DER GRENADIERS TE ZUIDSCHOTE MOORSLEDE STADEN HFRBFPr.MFURFLFN BOLLINCIER, Lange Torhoutstraat IB, te IF PER HET YPERSCH NIEUWS Blz. 2 9-5-1953 bmteniand aanbevolen De President heeft in een speciale bood schap tot het congres verklaard dat de 5-U28.000.000 dollar welke hij voor hulp verlening aan het buitenland aanvraagt, nodig rijn om de veiligheid van de Ver enigde Staten op lange termijn te helpen waarborgen De president heeft in zijn boodschap nog gezegd De brutale en werkelijke waarheid is dat wij ons niet kunnen ver oorloven onze verdedigingsinspanningen te laten verslappen, zolang wij geen dui delijk bewijs hebben van de oprechte vre deswil van de Sovjet-Unie. President Eisenhower onderstreepte in zijn boodschap hoe het feit dat zulk een groot deel van de geldmiddelen voor mi litaire doeleinden wordt gebruikt doet blijken hoe groot het gevaar is waarin de vrije landen leven. De president herinnert aan de oproep die hij onlangs gedaan heeft voor een ware vrede en vertrouwen onder de Jan den. Wij blijven hopen op een bewijs van de goede wil der Sovjets, opdat de wereld haar kracht en haar hulpbron nen zou kunnen gebruiken om de be hoeften te dekken, en niet om de mens heid in de angst te dompelen. Tot de Sovjets door daden het bewijs van hun goede trouw hebben geleverd, moeten de vrije Janden voor het behoud van de vrede alleen rekenen op hun eigen kracht. Onze militaire macht niet verder uitbouwen zou neerkomen op een verslapping van onze inspanning der jongste vijf jaren voor de verdediging van onze vrijheden. Wij moeten nog meer doen voor het Verre-Oosten. Wij zijn voornemens aan zienlijke hulpbronnen ten dienste te stel len van de Fransen en de verbonden sta ten om hen te helpen hun militaire in spanning voort te zetten tot de commu nistische agressie van de Vietminh de kop zal zijn ingedrukt. De president voegde er aan toe dat ongeveer 5 250.000000 dollar in het hulp programma voorzien is voor de bewape ning en voor directe hulpverlening aan s onze vrienden en bondgenoten Bovendien zijn 550 000.000 dollar voor zien voor technische en economische doel einden om een doelmatiger gebruik van de middelen der vrije Janden in de hand te werken, en alzo de vrijheid en de vei ligheid van allen te vrijwaren KORTOM Het blijkt, dat de gewone sterveling zich te vlug heeft laten op sleeptouw ne men door bemoedigende persberichten, die deden geloven dat eindelijk de we reldvrede nabij was- Toch weigeren wij te geloven, dat wie ook op oorlog aanstuurt, zodat wij de me ning blijven koesterenelke partij van het Oost-West conflict tracht zoveel mo gelijk profijt in de wacht te slepen Juist dèt is de reden van de scherpe, ja ge vaarlijke wrijvingen, doch uiteindelijk komt er geen nieuwe wereldoorlog, wordt toch de wereldvrede gegrondvest. Het wachtwoord blijftgeduld en blij vend vertrouwen hebben SPECTATOR. Een familietoneeltje te Balmarol, een van de residenties der Britse koninklijke familie. Plum Puddingis erin geslaagd op de vensterbank te klimmen. Zijn zusje, prinses Anna. probeert vergeefs dit voorbeeld na te volgen. Broer komt een handje toesteken. Daarna zal hij nog eens alleen het werk overdoen KERMISPROGRAMMA Zaterdag 9 MeiGrote Liefhebberskoers B. W. B. be giftigd met 5 000 fr. prijzen en talrijke premiën. Aankomst aan de Patria- Kampioenschap van Vlamertinge in het Manillen, voor dames en heren, ingericht door Meester Dedrie. 1.000 fr. te verkaar- ten en twee bekers voor de overwinnaars. Vele andere prijzen te verloten. Begin om 6.30 uur. 2e ronde om 9 uur. Einde rond 11 uiir. De opbrengst komt ten goede voor de aankoop van leesboekjes van de klasbibliotheek. Zondag 10 MeiOm 9.30 u. Grote Vin- kenzetting. 100 fr. plus inleggeld en bloe men. Inleg 10 fr. Inschrijving vanaf 8.30 uur in het lokaal De Zwaan bij L. Pro voost Duivenvlucht uit Breteuil en Dourdan. Inkorving en afslag in het lokaal De Gouden Leeuw bij Teles Pottillius. Om 2.30 uur Grote Schieting aan de staande pers bij Camiel Hahn. Muziekverbroederingsfeest ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan der fan fare De Vlaamse VriendenEerste op treden in uniform. Om 9.45 uur optocht naar de kerk. Om 10 uur Hoogmis voor overleden en levende leden der muziekvereniging. Om 11 uur luisterrijk kermisconcert. 1. B N.D mars Spoel 2. Le petit boulanger. polka Vermaelen 5. Triumphmars uit Aïda Verdi 4. Bayrische polka Lohmann 5. La Mascotte. Fantaisie Filsfils 6. le Grenadiers mars Bender Om 4 uur Feestelijke muziekoptocht door de kom der gemeente met de fan faren Westouter. Elverdinge. Dikkebus en Vlamertinge. Om 5 uur Muziekconcerten op het ge meen teplein. Vlamertinge Opèningsmarsle Grenadiers. Westouter Ancona. mars Dra mat Ouverture Souvenir du Pare Liederen fant. Elverdinge Witte Paard Walsmotieven De brandweermars Dehollander Leneman Delannoir Slootmaekers Benatsky Lincke X begiftigd met 5.000 fr. prijzen en talrijke premiën. Klassementsprijs van 1.100 fr. voor de rangschikking van deze twee daagse. Dinsdag 12 MeiOm 2 uur Koning- sehieting en Prijsschieting voor de leden van de St Sebastiaansgilde bij Camiel Hahn. In de namiddag Poppenspel in de Fa miliezaal. Om 7 uur Prachtige Toneelavond met het transformatiespelDe lokstem uit Parijsvan W. Putman. Gespeeld door M. Vrielynck en J. Leenaerts. Woensdag 13 MeiTraditionele Kaar tingen bij A. Depuydt Zorgvliet) en bij C Baelde in de Groene Jager Donderdag (O. H. Hemelvaart) 14 Mei Duivenvlucht uit Breteuil (omtrek Syndi caat). Inkorving en afslag der consta- teurs bij Jozef Devos. Om 2 uur Voetbalwedstrijd op de Pot- hem. Om 3 uur Grote Hondenkoers, begiftigd met 500 fr. prijzen. Inschrijving bij Ca miel Hennebel In het CrispynPrijs- uitdeling In het Paviljoenbij Maurits Alleman. Deze koers wordt betwist in de Kerkhofstraat. Traditionele kaarting in de wijk het Hoekje Grote Prijsbolling in de zaal «Het Bol dershof bij Herman Rabaut. ingericht door de Lustige Bolders. Hei kermisprogramma van de Brand- hook en de Krommen Eist volgt toeko mende week. Dikkebusi Roubaix-Huv. mars Hensen He-'stavond-Ardennen Govaert Edelweiss Sarby i Maandag 11 Mei Om 9 u Koningret- ting b'i de vinkeniers. 100 fr. vooruit en prachtige blo°m°n B°ide zettingen tellen voor het kampioenschap. Om 9 30 uur Solemnele Mis voor alle Paro-h:anen. PriKi-lacht uit Le Touquet. Inkorving tot 12 uur. Om 3 u. Grote Liefhebberskoers B-WB. BRIFL^N VOETBAL W. S. Ieoer - Brielen Sp. 4-0. Zoals verwacht heeft Sport het Zon dag 11. tegen de leiders niet verder ge bracht dan tot een moedig verweer. De le helft bood ons verdeeld spel met de locale aanvallers gevaarlijker voor doel, zodat ze aan de rust met 2-0 leidden. Na de koffie was W. S., dank zij het windvoordeel. uitgesproken de meerdere. De Brïelense verdediging had de handen vol om de talrijke aanvallen der gast heren in te dijken, doch kon evenwel niet (beletten dat hun rusteloze midvoor de stand op 4-0 bracht. Verdiende zege der '.eiders met doelschutter Ennaert als uit blinker. Zondag a. s. verplaatsing naar S. V. Moorslede. ONGELUKKIGE VAL De 40-jarige Vanuxem Jeanne, vrouw Dec rock Geor ges. voelde zich Dinsdagmorgen op haar kamer onwel worden Toen ze zich naar beneden wilde begeven om iets te halen, viel ze van de trappen en bleef bewuste loos liggen. De ongelukkige werd met een ernstige schedelbreuk naar het O. L. Vrou-.vhospi- taal te leper overgebracht ONZE RENNERS Bij de beroeps- renners in de Vijf Bergenprijs had onze Georges Vermeersch met onkans af te rekenen, doch behaalde niettemin enige vette premiën In Luik - Bastenaken - Luik was (lij 35e op 105 deelnemers Bij de Nieuwelingen B W B te leper behaalde onze dorpsgenoot Lanr.o de 5e plaats op 32 deelnemers Bij de Nieuwelingen te Zonnebeke op 40 deelnemers 1 Carpentier Daniel (El verdinge) 60 km in 1 u. 46'2. Vander - straeten3. Pierpont4. Keignaert5. Barbé 6. Salomé 7. Pyck 8 Carton 9. Braedt10. Del"haye (Zonnebeke) 11. Colley 12. Malfait13 Merlot Bij de Nieuwelingen te Langemark was onze Jean Del'haye 7e op 30 deelnemers. BURGERSTAND Huwelijk: Georges Gheyle uit Zeebrugge met Solange Ghes- quière uit Zonnebeke. HuwelijksbeloftenRemi Bostyn uit Zonnebeke met Simonne Pascal uit Sint Jan bij leper Michel Blanckaert uit Lan gemark met Jacqueline Knockaert uit Zonnebeke. GeboortenChristina Wydaeghe d. van Cyriel en Suzanne DemeyLuc Rabaeys z v. Urbain en Christiane Fonteyne DUTVENNIEUWS Uitslag uit Bre teuil van Zondag 3 Mei 1953 (308 duiven) 1. Dejonghe M (snelheid 1009.6) 2 Hof- lack R.3. Decoster Bas.4 Noyez M. 5 Bol M. 6. Decoster L.7. Dejonghe A.8. Verschaeve K.9. Oost R.; 10. Deceuninck H 11 Dejonckheere J.12. Leleu C.13. Dejonghe A.14. Dejonghe A 15. Vuylsteke L.16. Vandenameele O. 17. Deman W.18. Deceuninck H.19 Vansteelandt H.20. Zole J.21. Calle- waert M.22. Leroy A 23. Hoflack R. 24 Deleye G. Uitslag uit Arras: (33 duiven): 1. De ceuninck H.2. Vercaigne J-3 Dierinck M.4. Claeys S 5. idem6. Callewaert M.7. Beernaert M 8. Deman Willy 9. Deceuninck H.10. Deman W ZONDAG 17 MEI 1953 INHULDIGINGSFEESTEN v:ui dhr Burgemeester Louis ROBBE Te 9 45 uur Verwelkomen van de Heer Burgemeester door de plaatselijke over heden. de Ste Cecilia muziekmaatschappij en de Voorzitters der plaatselijke ver enigingen. Te 10 uurPlechtige Hoogmis met Te Deum, waarna receptie op het gemeente huis. Te 14.30 uurVorming van de stoet aan 't Land van belofte. Te 15 uur Grote Feeststoet, met de me dewerking van alle plaatselijke vereni gingen en maatschappijen en van de gan se bevolking. De stoet gaat langs de Statiestraat, de Wervikstraat. de Zandvoordestraat (tot aan de kapel), de Dorpplaats, de Ieper straat (tot de Brikke) en terug door de Dorpplaats voor schouwing. De stoet gaat uiteen in de Wervik- en Statiestraten. De volgorde van deze stoet delen wij in ons nummer van toekomende week mede. Na de stoet hulde aan de oorlogsslacht offers bij het gemeentelijk gedenkteken. Te 17 uur: Ontvangst van de genodig den in de gemeentezaal. Te 17.15 uurMuziekconcert op de Dorp plaats door de Koninklijke Harmonie Onder Ons van Wervik. Te 19 uurOptreden van de St Michiels Turners van leper (100 uitvoerders). BURGERLIJKE STAND APRIL Hu welijken Carton Maurice, landbouwer te Zandvoorde, en Provoost Irène. zonder beroep te ZillebekeTaillieu Romain, kleermaker te Beselare. en Wullepit Ma ria. zonder beroep te Zillebeke Leterme Arthur, kleermaker te leper, en Garreln Agnès. te Zillebeke Met een mooi lenteweder kwamen de talrijke autobussen en auto's vanaf 1030 uur toegestroomd op Zondag 3 Mei- De Heren Burgemeester Remi Pecceu en Schepenen Dezeure Daniel en Louwagie Hilaire ontvangen de delegaties op het gemeentehuis. Benevens de vroegere le geroversten en de talrijke oud-grenadiers merken we ook op de Heren Dochy Je rome. Burgemeester van Elverdinge en Peene Fabien Burgemeester van Bik- schote. Mejuffer Collet van Brussel, na mens de Belgische Verpleegsters. Dhr Frederic van Brussel en dhr Berteloot van Roeselare. inrichters van dit herden kingsfeest. Alle delegaties hebben hun vlag mede Onder de zo talrijke vlaggen merken we opVerbroedering der Gre nadiers van Antwerpen. Charleroi. Brus sel. Gent (beide Vlaanderen) Artillerie van Antwerpen. Uit leper onder geleide van Heer G. Van Winsendelegaties en vlaggen van Les Poilus de France British Legion. Nationale Invalidenbond. Nationale Strijdersbond (N S B Oorlogsvrijwilli gers. 3e en 23e Linieregimenten. Verbroe dering der Rijkswacht. M.N.B (Nationale Strijders beweging). Geheim Leger. Rood Kruis. P A (Partisanen) enzomeer. Ook d? oudstrijders met hun vlag van Bik- schote. alsmede de plaatselijke vlaggen van de Nationale Oudstrijdersbond. Boe- rtngilde. Werk van de Akker en Jon gensschool. Klaroenen en trommel aan het hoofd stappen we op naar de kerk die te 11 uur bomvol loopt voor de H. Mis. Een aan gepaste kanselrede wordt gegeven door Z E H A. Van Antwerpen. Pastoor te Zuidschote- Aan de offerande schijnt geen einde te komen. De klaroenen blazen r Te VeldeDe vlaggen buigen 't Is Consecratie. Aandoenlijk ogenblik. Na de mis staan alle vlaggen in 't midden tij dens het gebed voor de Koning en buigen terwijl de Brabangonne op het orgel wordt gespeeld. Nu volgt huldebetoog aan het gedenk maal van Zuidschote en aan het nieuw Engels gedenkteken Klaroenen schallen De kinderen der jongensschool zingen Het Belgisch Volkslied de Marseillaise en God save the Queen ieder in de oor spronkelijke nationale taal Bloemengar ven worden neergelegd gedragen door een 15 tal bereidwillige juffers. Nu wordt de stoet opnieuw gevormd en we trekken door de bevlagde straten over Lizern naar het monument der Grenadiers. Hul debetoog onder het neerleggen van bloe men en kransen door de Verbroedering der Grenadiers der beide Vlaanderen, ook ooor Antwerpen. Heer Burgemeester R Pecceu namens 't gemeentebestuur van Zuidschote. door Heer Achiel. Durnez. voorzitter van de plaatselijke N.O.S.S mejuffer Collet en een krans door het British Legion Daarna volgt het défilé van alle aan wezige oud-grenadiers en oudstrijders. We begeven ons nu naar Steenstrate-brug Aan het pas ingehuldigd nieuw monu ment van 3/23e Linieregiment brengen we hulde Een laatste hulde wordt ge bracht op de plaats waar voorheen het prachtig monument der Fransen stond. Terug naar Lizern en de plechtigheid is gedaan. Te 13 30 uur zijn we terug voor het verbroederingsmaal in 't gemeente huis. Meer dan 200 ingeschrevenen Het eetmaal is opperbest, 't Is er gezellig en de oude soldatenliederen van 1914-1918 weerklinken. Is 16 uur. Een laatste maal horen we de Nationale liederen, rechtstaande en... 't is tot weerziensDe talrijke delegatie der Grenadiers en Artillerie van Ant- werpen vinden het scheiden te vroeg en komen terug voor nog een uurtje, 't Gaat er gezellig Tot toekomend jaar 't Zijn de laatste groeten, 't Was ook 't slot van de feestrede Eens grenadier, altijd grenadier. Eens naar Zuidschote. altijd naar Zuidschote Mejuffer Collet uit Brussel, legt namens de Belgische verpleegsters bloemen neer aan het monument. AANHOUDING Door de rijkswacht van Moorslede werd zekere Gérard Van- damme. varkenshandelaar te Moorslede aangehouden Vandamme zou zich plich- tig gemaakt hebben aan het uitgeven van checks zonder dekking. Het bedrag van zijn verduisteringen zou méér dan 100.000 fr bedragen. Hij werd opgesloten ter be schikking van het Parket van leper. VOETBALNIEUWS Halve finale Ille ProvinciaalS- K. Staden - R. C- Bisse- gem 1-6. S. K Staden startte met de wind in de zeilen. Beide ploegen vielen om beurt aan maar de bezoekers moesten een paar hoekschoppen toestaan die echter niets opleverden Met de 21e min., op aarzelend optreden van onze spil. kon de bezoekende middenvoor het openingsdoel punt netten. Enkele ogenblikken later moest onze stopper David het veld ver laten en de bezoekers profiteerden ervan om hun tweede doelpunt te halen. S. K. Staden viel. daarop, verwoed aan. onze jongens kenden echter geen geluk. De rust werd dan ook bereikt met een 2-0 voorsprong voor R. C. Bissegem. Na de koffie wilden onze jongens kost wat kost doelen en ze drongen zodanig hun spel op dat Bissegem gich in verde diging moest terugtrekken. Toch behaal den ze hun punt. dit op de 11e min. door Lobelle die op voorzet van Beeuwsaert buiten het bereik schoot van de bezoeken de doelman. De onzen bleven in de aan val en op persoonlijke doorbraak van Achiel Deruytter ging de bal juist naast. Bij een vrijschop voor de bezoekers werd onze doelman Frankie Deputter gekwetst en speelde op halve krachten, hij kon dan ook niet beletten dat de Bissegemnaars aan een paar goedkope doelpunten geraak- *en. 1-4 voor Bissegem. Korte tijd daarop maakten de bezoekers er 1-6 van en onze jongens lieten de moed zakken. Het ein de kwam dan ook met deze cijfers die echter sterk overdreven waren. Met deze nederlaag worden onze S. K. jongens uitgeschakeld voor de eindronde en met hoopvolle goede verwachtingen zien we het speelseizoen van toekomend jaar tegemoet, waar ze in lie Provinciaal zullen acteren. DUIVENNIEITWS Lokaal «De Een dracht». Arras. 277 duiven. Snelheid le duif: 1032.60 m 1. Deleu Oscar. Staden; 2. Debeuf Oscar. Staden 3. Deleu Oscar, Staden 4. Vansteenkiste R Kortemark 5. Cornette Camiel. Staden6. Desnouck M Staden 7. Hoornaert Victor. Staden 8 Vandamme André. Staden9 Desen der Oscar, Staden10. Pieters Marcel, Staden. Lokaal Recht en Vrijheid Arras. 190 duiven. Snelheid le duif 1050 m. 1. en 2 Pattyn M Staden3. Debeuf Oscar. Staden 4. Couchez André. Zarren5. Pattyn M Staden 6. Couchez André. Zar ren 7. en 8. Vanysacker Gilbert. Sta den9. Pattyn M.. Staden; 10. Descamps M.. Staden. Breteuil. 360 duiven. Snelheid le duif 1030 m. 1. Vanlerberghe Petrus. Staden 2 Deleu Oscar. Staden3. en 4. Deleu René. Staden5. Debeuf Oscar. Staden 6. Vandamme Achiel. Staden7. Haspe- slach Leon. Staden 8. Casier Albert. Sta den 9. Devriendt Karei. Kortemark10. Deruytter Achiel. Staden. EMIEL PAUWELIJNHULDE en VLAG- GENINHULDIGING Het programma van deze feestelijkheden omvat: Zondag 7 JuniTe 10 uur Herdenkings- hulde aan wijlen Heer Emiel Panwelijn, oud-gemeenteraadslid, op het gemeente lijk kerkhof. Toespraken namens het Hul- de-Comité. Te 10.30 uur Academische zitting in de zaal Emiel Vanheule. Markt. Hulde aan wijlen Heer Emiel Pauwelijn en over handiging van de vlag aan de plaatse lijke Liberale vakbond en aan de muziek maatschappij Ste Cecilia. Spreukbeurten door vooraanstaande personaliteiten der Liberale Partij van België. Te 14 30 uur Grootse optocht. Mede werking van talrijke muziekmaatschap pijen o.a. Berchem (VI.). Diksmuide. Gistel. Koekelare. Poperinge. Wervik. Nieuwpoort. Carnavalgroep l'Avenir Me- sen en tal van Liberale groeperingen. Vor ming van de stoet in de Diksmuidestraat, wijk Mispelaere-Eik te 14 uur. Te 16 uur Feestrede door Heer Victor Sabbe. Voorzitter van het Liberaal Vlaams Verbond. Ondervoorzitter van de L. P van België en overhandiging van gedenk penningen, in de zaal Flandria. Ieper straat. Te 16.30 uur Muziekuitvoeringen op de kiosken Stationplaats en Speyhoek. door verschillende muziekmaatschappijen. Te 19 uur Kunstconcert op de kiosk Marktolaats. door de Koninklijke Mu ziekmaatschappij De Philharmonie uit Poperinge 85 uitvoerders. Te 20 uur Volksdansen op een podium op de Marktplaats, door de vermaarde Balletgroep l'Avenir uit Mesen. le priji Carnaval van Aalst 1953 60 uitvoerder* met 80 verschillende kostumes. Duur van 20 tot 22 uur. i Vanaf 16 uur in de danszaal Emiel Van heule. Marktplaats, Groot Bal met me dewerking van het gekend Jazz-ensemble «The Jolly Boys Band». Studie van Meester Désiré-V. ROEGIER8, Deurwaarder te leper. Diksmuidestg 41 Bij Rechtsmacht. OPENBARE VERKOPING van: ZATERDAG 16 MEI 1953 te 10 uur 's morgens op de Grote Markt Koning Albert te IEPER. kant Gerechts hof. zal Deurwaarder Roegiers voornoemd, overgaan tot de openbare en gerechtelijke verkoop van hetgeen volgt, te weten Grote toog met marmeren b'.ad. achter- toog met spiegels, tien herbergtafels, acht en dertig stoelen, regulateur, luster, radio pick-up. kachel, buffet, enz... Kojnptante betaling zonder kosten voor de kopers. (7990) IFUGDCLUB ST PIFTFRS PATRONAAT -r- Zondag 10 Mei. van 5 tot 9.30 uur. Vanaf 6 uur alle sportuit slagen. Te 8 uur tombola. We rekenen vooral op de komst van onze pingt-pon- gers. voor de strijd om de wisselbeker, die toch zeker niet altijd voort in han den zal blijven van W. Durieu BASKET Terwijl de eerste k'assers voorlopig'van de klas zijn. de tribu'atie's van het voor bije seizoen druk bespreken en plannen koesteren om weldra de Brugeoise. kam pioen van 3e Afd. A. een klopping te ge ven om aldus kampioen te worden van Westvlaanderen. zijn de J.S.P- kadett'en nog in volle zwier voor de Langemarkse beker die ze bli;kbaar naar St Pieters wensen mee te brengen. Zondag a s. staan zij voor de laatste en tévens lastigste te genstrever van de serie. J. C. Langemark. We wensen onze kadetten 't beste, dus... een klinkende zege Uitslagen van Zondag 3 Mei Athlon Picanol - J. C Langemark 25-12 B B C. La"?°mark-J.S P. T=oer (ka-I14-32 FOTODIENST Zondag 10 Mei zul len alle foto's in de laatste ti:d gpnomen (match Moeskroen A en B Paastomooi. Paasfeest en de fameuze 1 Mei fietstocht) in het patronaat uitgehan<"*i worden- Wie er dus begeert, kome zien Voor het invullen uwer BELASTINGSAANGIFTEN. HANDELS REGISTERS VERZEKERINGEN enz... alleenlijk één adres:

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2