Blijde Intrede van de Koning te Bergen Prins Albert legt de eed af van aspirant officier ONAFNANMeUNC NIEUWS- EN AAN*ON&ie#4©»LAD VOOR HET AftROtf WéSIMSNT YPER De Bisschop sprak tot de Werklozen WERELDGEBEUREN JAARGANG Nr 25 MU0 3 ft. ZATERDAG 23 MEI 1953 VERSCHIJNT ELKE WEEK 'S ZATERDAGS Belangwekkende toespraak van Mgr De Smedt Een heuglijke dag voor Oostende en de Belgische Zeemacht HET YPERSCH NIEUWS ^■TIJUE EN REDACTIE 34, BOTES8TRAAT. YPEE friL Postcfaeekrek 4«L73 (L. DUMORTIKR ABOJ 1 JAARm *r. MAAND N Ir. Met uitbundige vreugde heeft de bevolking van Bergen Zondag Zowel 's morgens bij de ontvangst op het stadhuis als 's midd stadsschouwburg, was de Grote Markt herschapen in een ware een aanval van griep, hield hij er toch aan alle plechtigheden ran Bergen zal gewonnen hebben. Links op de fotode Ko personaliteiten. Rechtsde h. Alexandre André, voorzitter van ning een zilveren medaille, het zegel voorstellend va 1.1. Koning Boudewijn begroet, tijdens zijn Blijde Intrede aldaar, es, toen de Koning het folkloristisch feest bijwoonde in de mensenzee. Alhoewel de Vorst zichtbaar vermoeid was wegens bij te wonen, waardoor hij zeker de harten van alle inwoners ving doet een rondgang op de Grote Markt, omringd van de de provinciale raad van Henegouwen, overhandigt aan de Ko- 1 Boudewijn V, de dappere, graaf van Henegouwen. Mgr Desmedl, onze nieuwe bisschop, heeft in korte tijd de algemene sympathie weten te veroveren. Daartoe droeg niet alleen zijn innemende verschijning bij, doch ook zijn onuit puttelijke werkkracht en ziki ruim begrip voor Westvlaamse toestanden en noden. De toespraak die hij onlangs in de Basiliek van het II. Bloed hield tot de Brugse werklozen, heeft ruime weerklank gevonden in alle middens. Het is ten andere typisch voor Mgr. De Smedt dat hi.i zich op dit terrein gewaagd heeft, een terrein dat doorgaans door de kerkelijke overheid weinig betreden wordt. Dat hij het met onbetwistbare bevoegdheid deed, zullen onze lezers kunnen opmaken uit de passages van deze toespraak die we hier publiceren. Op deze heilige plaats, omgeven van een talrijke schaar werklozen, wil ik plechtig beroep doen op al degenen die aan de toestand waarin gij u bevindt verbetering kunnen brengen. Beroep op de openbare opinie. Eerst en vooral wil ik mij richten tot de openbare opinie, en vragen dat zij met meer rechtvaardigheid en met meer liefde uw toestand zou beoordelen. On getwijfeld zijn er misbruiken, en niemand van ons kan deze misbruiken goedkeu ren; maar het is onaanneembaar dat op uw naam en uw faam een vlek zou ge worpen worden. Mag men u minder ach ten omdat er naast u een zeker aantal mensen zijn die van de openbare onder steuning misbruik maken Van de 30.000 werklozen in deze pro vincie Westvlaanderen, zijn er duizen den en duizenden die niet beter verlan gen dan te kunnen werken voor vrouw en kinderen, dan te kunnen nuttig zijn voor de maatschappij. Door de openbare machten wordt u. Goddank, een regelmatige steun verleend. Maar wie meent dat gij daarmee van alle stoffelijke zorgen bevrijd zijt. beproe- ve zelf een week te leven met de vergoe ding die u wordt uitgekeerd. Maar groter 1 dan uw stoffelijke nood is uw zedelijke beproeving. Ik vraag dat iedereen zich uw toestand zou indenken en zou begrij pen in welke moeilijkheden gij u bevindt. Schrijnend is het zielelijden van ern stige mensen die zonder werk en zonder uitzicht de toekomst tegemoet gaan. Wat gaat er om in het gemoed van al die jonge mannen die een huisgezin willen stichten of die een huisgezin gesticht heb ben en die zich in de onmogelijkheid bevinden een normaal inkomen aan de hunnen te bezorgen. Denkt aan de ge moedstoestand van mensen op meer ge vorderde ouderdom die het werk hebben zien ontsnappen en die omwille van hun ouderdom geen hoop meer hebben nog ooit in hun leven aan werk te geraken. Denkt aan al die mensen in de voile kracht van het leven, die hun dag moeten doorbrengen in niets-doen en wachten op de volgende dag die even troosteloos zal zijn als de voorgaande. Welke ont goocheling. welke pijn. welke moedeloos heid in al deze hartenEn daarom vraag ik aan al de kristenen van dit Bisdom dat zij rechtvaardig zouden zijn in hun oordeel over degenen die zich iedere dag naar het stempelbureel moeten begeven. Wellicht hebben ze nog meer behoefte aan onze achting en waardering dan aan geldelijke hulp. Beroep op de openbare besturen en de werkgevers. Omgeven door een grote schaar werk lozen en in naam van al de werklozen van mijn Bisdom doe ik ook een plechtig beroep op de openbare besturen. Met be angstigd gemoed vraag ik hun dat zij met de meeste aandacht de oplossing van het werkloosheidsprobleem zouden beharti gen De verdediging van de geestelijke kracht van de natie eist het. Ik vraag aan de werkgevers het als een gewetensplicht te beschouwen al het mo gelijke te doen om hun medemensen werk te verschaffen. Het is voor de katholieke patroons een der meest aangewezen vor men van moderne liefdadigheid hun per soneel niet te beperken tot het strikte minimum en ook een aangepaste bedie ning te zoeken voor de verminkten. Ik richt mij in het bijzonder tot de le den van de beheerraad der naamloze ven nootschappen. om hen te waarschuwen tegen collectief egoïsme. Het is onaan vaardbaar dat zij onverschillig zouden staan tegenover de menselijke kant van het probleem der werkloosheidook hun bedrijven moeten met zin voor het wel zijn van de mensen beheerd worden. Mijn bedoeling is geenszins hier be schuldigingen uit te spreken. Ik weet dat de aandacht van de openbare besturen en van de nijverheid op dit probleem ge vestigd is. Ieder weet dat enorme kapita len vereist zijn om de tewerkstelling te verhogen in de groot-nijverheid. Men heeft berekend dat er meer dan 2 000.000 fr. gevergd wordt om één arbeider in de groot-industrie arbeid te verschaffen. Ieder kan uitcijferen welke fabuleuze sommen zouden nodig zijn om de 30 000 werklozen van Westvlaanderen opnieuw bij de nij verheid in te schakelen. De kleine en de middelmatige bedrijven slorpen propor tioneel meer arbeiders op dan de grote fabrieken Deze kleine bedrijven, die so ciaal gesproken ook de interessantste zijn. verdienen alle steun en aanmoediging, niet alleen vanwege de openbare bestu ren maar ook vanwege de grote onderne mingen. De grote ondernemingen zouden de kleinere bedrijven met hun bestellin gen van bij-artikelen moeten begunstigen Beroep op de solidariteit tussen de arbeiders. Maar in verband hiermee wil ik ook beroep doen op de solidariteit tussen de werknemers zelf. Het heeft geen zin de standing van een deel der werkende klas se steeds maar hoger te willen opvoeren als dit onvermijdelijk de aangroei van het aantal werklozen tot gevolg heeft. Indien men bij het stellen van sociale eisen Zijn berekeningen uitsluitend baseert op de flnantiële mogelijkheden van het groot bedrijf. veroordeelt men meer en meer de kleine en middelmatige bedrijven tot de ondergang en meteen hun personeel tot de werkloosheid. De toestand is te ernstig om zich onberedeneerd te werpen in gewaagde sociale avonturen. Contact tussen alle verantwoordelijken. Daarom is het verheugend vast te stel len dat uw groeperingen en het Verbond der Belgische Nijverheid meer contact zoeken met elkander. In dit samenkomen van alle verantwoordelijke leiders is het heil te zoeken. Er is dringende nood aan een nieuw sociaal pact. Niemand mag zich opsluiten in de ivoren toren van het eigen belang of van het groepsbelang op het ogenblik waarop duizenden en duizenden medemensen en medekristenen bloot staan aan de smartelijkste menselijke en zede lijke ontreddering. AAA Zich vervolgens rechtstreeks tot de werklozen wendend, zei Monseigneur o.m. dat ze alhoewel aangetast in hun stoffe lijke welstand, zij zich niet mochten la ten aantasten in hun waarde als mens- Hij gaf dan ook als raad zich niet af te zonderen, doch verder te zoeken, te strij den e:i te hopen. Zedelijke steun kunnen ze vinden in him gezin, in kulturele en godsdienstige ontwikkeling. Laat ons hopen dat de woorden van Mgr De Smedt. die direct naar het hart gaan. een weldoende invloed mogen heb ben. Dat ze een ruime weerklank gevon den hebben, is onbetwistbaar. Mocht zijn gezaghebbende stem aan dit nijpende vraagstuk der werkloosheid, vooral in onze provincie een gunstige wending geven IN JUNI 1953 ZOU DE HOOP OP WERELDVREDE GROEIEN. Te Londen, verwacht men. onmiddellijk na de kroningsfeesten van Koningin Eli sabeth II. ophefmakende gebeurtenissen op diplomatiek vlak. Naar verluidt heeft de Britse eerste-mi- nister. Sir Winston Churchill, zich in be trekking gesteld met Russische vertegen woordigers, om inlichtingen in te winnen, in verband met de mogelijkheid van het houden van een conferentie der drie grote mogendheden. Verantwoordelijke Britse zegslieden hebben verklaard, dat de Sovjets vrijwel kunnen instemmen met de meeste voor stellen en voorwaarden van de eerste-mi- nister. Als alles goed gaat zouden de Russen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten binnen niet al te lange tijd uitnodigen voor een conferentie. De eerste toetssteen heeft betrekking op de besprekingen, welke de vier mogend heden thans te Berlijn voeren over de luchtcorridor tussen de voormalige Duit se hoofdstad en de westelijke zones van het land. de tweede over de komende be sprekingen van de vier mogendheden over het Oostenrijks vredesverdrag. Anderzijds wordt in politieke kringen verklaard, dat het de wens is van Sir Winston Churchill eerlang een onderhoud te hebben met president Eisenhower, om de ontwikkeling van de internationale toe stand te bespreken Deze bijeenkomst zou volgen op de vergadering van de minis ters van het Gemenebest. Een conferentie Churchill-Eisenhower zou aan de beide staatshoofden de gele genheid bieden de Anglo - Amerikaanse meningsverschillen betreffende het Kore aanse vraagstuk te regelen. OOK BIDAULT MEENT NU DE VOORTEKENS NAAR EEN WARE VREDE TE ZIEN. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, de h. Georges Bidault, heeft ver klaard. dat de vrije wereld verder aan zijn verdediging moet werken, zolang geen bevredigende regeling is getroffen, die vooraf grote wijzigingen vergt Als grote wijzigingen beschouwt hij de oorlog in Korea, in Indochina en de moeilijkheden op sommige punten in de wereld. De eerste verandering is, aldus de h. Bidault. dat vrede zou komen waar oor log heerst. Wij beleven nu de tijd der voortekens, doch de vraag rijst wanneer en hoe men zal overgaan naar de tijd van de werkelijkheid. De h. Bidault zei verder, dat hij geen tegenspraak ziet in de wens van Sir Win ston Churchill In zake een bijeenkomst van de grotenen de motie, die in die zin werd goedgekeurd door de commis si e van Buitenlandse Zaken van de Fran se nationale vergadering. MAAR EGYPTE MAAKT ZICH KLAAR VOOR EEN ONAFHANKELIJKHEIDS OORLOG. Generaal Nagib heeft het Dinsdagavond gehad over Churchill's verwijzing naar de Duitse deskundigen, die in het Egyptisch leger dienen. In een boodschap tot het Egyptische volk verklaarde de generaal o. m., Sir Winston Churchill beschuldigt de Duitse specialisten er van dat zij een Nazi-geest scheppen in ons leger, hetgeen de Engelse zending, voorzien in het verdrag van 1936. in tien jaar niet heeft kunnen bewerken. Het ware doel van de Britse missie be stond er in. de Egyptische troepen in on macht te laten. Na hulde te hebben gebracht aan de Duitse deskundigen, die in tegenstelling met Churchill's beweringen, aan geen po litiek doen en hun bevoegdheid niet te buiten gaan, zei Nagib dat Egypte de strijd niet zal aangaan zolang het niet volstrekt gereed is. Wij weten, zo verklaar de hij, dat wij onze rechten aan onze vijanden zullen moeten ontrukken en dat dit niet gemakkelijk zal Zijn. Wij willen er ons zorgvuldig op voorbereiden en dat niet alleen op militair gebied. Wij willen niet dat de ramp van Palestina of van de guerilla-strijders van Suez zich zou her halen. (si* vervolg volg klsj J^jdt-ns een indrukwekkende plechtigheid op de ^'a'K 'p,d van heeft Prins Albert Maandagvoormiddag de raf£le£ •sP'rant-officier van de Zeemacht Fel toegejuicht door de UUr j ■*mgte stapte de prins daarop in zijn blauwe uniform, witte sep. riemen en beenkappen, aan bet hootd van zijn peloton, dat de opmars zóu openen voor het défilé vóór Minister De Greef. Enkele beelden van deze plechtigheid; links: De jonge prins legt de i ed af«Ik zweer getrouwheid aan de Koning, gehoorzaamheid aan de Grondwet en aan de wetten vaD het Belgische VoIk.Midden: Prins .Albert, samen met commodore Timmermans en kolonel De Greef, minister van landsverdediging, groet de vlaggen van de Zeemacht, Rechts: Prins Albert tijdens het défilé.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 1