ÜIT DE STfiEEK VLAMERTINGE DIKKEBUS ZONNEBFKE BOEZINCE Grand te Hollebeke Benoeming van Burgemeester Zeer knap en verdienstelijk boogschutter te Dikkebus BEHANGPAPIER - BALATUM ALBERT SLOSSE Het H. Bloed te Voormexele VOORMEZELE Drukkerij DUMORTIER OPENBARE WERKEN IN DE STREEK STADEN HFT YPERSCH NIEUWS Biz i 6-6-1953 MET HET MUZIEK OP REIS Zon dag 14 Juni richt de muziekvereniging De Vlaamse Vriendenhaar jaarlijkse zomeruitstap in naar de zee Dil jaar trekken wij naar Koksijde. Vertrek aan de kerk om 9 uur Sluiting der inschrij ving Zondag 7 dezer Mee reizend en beta len 45 fr Al wie een aangename en gezellige dag aan zee begeert door te brengen, schrijve onmiddellijk in bij Hr Jozef Denhert Dl'IVEN Uitslag der prijsvlueht uit Dourdan 2e Syndicaatvlucht). 1 Molein G.2. Pyck H 3. en 4 Verhoye A.5. Mahieu A 6 Devos J.7. Vankemmel A 8 Molein G 9 Grijspeerdt S 10. Lietaert P Prijsvlueht uit Breteuil. 1. Phlypo M. 2- Huvghe M.3 Thevelin G.4 Ver- straetê L.5. De bal O.; 6 Heyte R.7. Vanrobaeys M-8 Van Engelandt M- 9 Desrumaux J.10. Senrame R Zondag as grote jaarlijkse prijsvlueht uit Dourdan voor jaarlingen ook prijs vlueht voor oude duiven. 4e Bondvlucht uit St Denis en leervlucht uit Arras. BOND DER KROOSTRIJKE GEZIN NEN De eerste protestvergadering op onze gemeente kende een grote bijval De voorzitter verwelkomde de heer Bovdens. landelijk propagandist van de bond der Kroostrijke Gezinnen en alle aanwezigen. Vervolgens handelde de heer t oorzitter over de eisen voor de onmiddellijke ver dubbeling der kinderbijslagen voor de niet-loontrekkenden Een protest-motie werd gestuurd aan de Eerste Minister, verscheidene ministers en alle mandata rissen van ons gewest. Onafhankelijken en Middenstanders, nu de werking er is. moet gij de bond der Kroostrijke Gezinnen helpen en uw lei ders steunen, slechts door volledige sa menwerking zullen wij zegevieren. EEN REISJE MET DF. VIJVERZONEN Op Zondag 7 Juni trekt onze Konink lijke fanfare De Vijverzonennaar Voormezele om er de plechtigheid der ope ning van het nieuwe baanvak St Elooi - Café Francals» op te luisteren II. VORMSEL Elk zijn beurt. Dit maal trekken een twintigtal jongens en meisjes van Dikkebus naar Voormezele om er uit de handen van Mgr Desmedt het H Vormsel te ontvangen Dus. op Woensdag 10 Juni worden de ouders der vormelingen verzocht hun kin deren te vergezellen naar Voormezele waar ze door Monseigneur tot strijders zullen gezalfd worden voor Christus en Zijn Kerk. ZIJ GINGEN NAAR DE KONING Ter gelegenheid van de blijde intrede van Koning Boudewijn te Brugge, trok een afvaardiging der gemeente samen met een afvaardiging der muziekgilde en van de Oudstrijdersbond met de vaandels der bovenvermelde verenigingen naar de Brey- delstede waar ze deelnamen aan het dé filé voor Z. M de Koning MUZIKANTEN WORDEN VERERE- MERKT. Op Kermiszondag. 21 Juni a s. zal in de namiddag omstreeks 4.30 uur overgegaan worden tot de plechtige ver- eremerking van drie trouwe muzikanten. 25 Jaar deelden zij het wel en wee van hun verknochte fanfare. 25 jaar hielpen zij de faam onzer Koninklijke fanfare hoog houden. Loon naar verdienste, want na de aan spraak door de Heer Voorzitter Jozef Verdonck wordt het drietal gedecoreerd, 't Zijn de Heren Firmin en Daniel Leeu- v. erek en de Heer Jozef Vandamme die na hun vereremerking ruikers zullen gaan neerleggen aan het standbeeld der ge sneuvelden. Deze plechtigheid wordt dan gesloten met het uitvoeren der Braban- Conne Vier zusterfanfares zullen ons kermis feest. met deze uitreiking van eretekens als hoogtepunt, komen opluisteren PLECHTIGE COMMUNIE Op Zon dag 31 Mei deden 58 kinderen hun plech tige Communie waaronder 26 jongens en 32 meisjes H. VORMING Op Maandag 8 Juni te 4 uur komt Zijne Excellentie Monseig neur De Smedt de kinders vormen. BURGERSTAND Huwelijk: Valeer Braem. uit Wytschate. met Cecile Roose uit Zonnebeke. SterfgevalZoë Borry. dochter van Isi- door en Louise Louwagie. ONZE RENNERS Bij de onafhanke lijken te Drongen behaalde onze Devoghel Gerard de 8e plaats op 48 deelnemers. Onze Nieuweling B.W.B Lannoo Remi bekwam te Wer-vik de 5e plaats pp een lot van 21 renners. Onze crack Jean Del'Haye behaalde zijn eerste zege van dit seizoen te Proven. Decroix Michel werd er 5e. Na wekenlange ziekte deed Georges Ver- meersch zijn heroptreden in de Omloop Mandel. Leie en Schelde en werd er. na gans de koers op het voorplan gestreden te hebben. 21e op 70 deelnemers. Te Beselare behaalde onze Jean de 3e plaats en Michel Decroix werd na band breuk 11e. DÜIVENNIEUWS Uitslag prijsvlueht uit Doordan van 31 Mei. 193 duiven. Snel heid 1116.6 m 1. en 2. Ghekiere G.3. Bostijn O.4. Talpe O.5. Degroote R. 6. Vanneste Gebr.7. Degroote R.8. Van- doorne R.9. Defever M.10 Callewaert M 11. Dewïtte; 12. Bostijn O 13. Tho mas U.14. Verhaeghe K.15. Buysse M. 16. Vandenbroucke M 17. Dewitte H. 18. Thomas M.19. Dedeurwaerder M. 20. Talpe O. Uitsla g Breteuil120 duiven. Snelheid 1020 m. 1. Vansteelandt H.2. Dierinck M.3. Vansteelandt H.4 Dedeurwaer der M.5. en 6. Eggermont C.7. Leleu L.8. Card oen Fr.9. Callewaert M.10. Vansteelandt H-11. Card oen Fr 12. Le leu C-13. Eggermont C.14 Bol M. 15- Feys G. Uitslag uit .Arras- 117 duiven Snelheid 1104 7 m. 1 Noyez Gebr.2 Bouten C. 3. Matthys G.4. Defever M-5. Beer- naert M.6- Desmet A.7. Leroy G.8. Beernaert M 9 Callewaert M 10. Beer- naert M.11 Eggermont C.12 Van steelandt H. Op Zondag 7 Juni 1953 4e syndikaats- vlucht uit Breteuil 1500 fr heeften en speciale heeften. Prijsvlueht uit Arras. 1000 fr. heeften en seriën gewaarborgd Inkorving tot 15 30 uur TEGEN AUTO GEREDEN Gillebert Daniel uit Dranouter die Woensdag per rijwiel te Boezinge voorbijreed had niet bemerkt dat er een stilstaande auto langs de baan stond, waardoor hij tegen het voertuig aanreed en met het hoofd door de achterruit sloeg Hij liep daarbij een zware wonde op aan het voorhoofd en aan het oog. ZWARE AANRIJDING Op de grote baan kwam het Zaterdag 1.1. tot een zwa re aanrijding tussen twee personenwa gens. respectievelijk bestuurd door Ver linden Maurice uit Hollebeke en Donck Michel uit Boezinge Een drietal inzitten den liepen verwondingen op. terwijl beide voertuigen zwaar beschadigd werden Bliksem ingeslagen op een hoeve Zaterdagvoormiddag woedde een vrij hevig onweder boven de streek Zillebeke- Houthem. Op zeker ogenblik sloeg de bliksem in op een bijgebouw van de boer derij van Gerard Degryse. Komenstraat te Hollebeke Dadelijk brak brand uit in het stro en de landbouwproducten die al daar op zolder opgeslagen waren. Met de hulp van geburen kon het vee dadelijk in veiligheid gebracht worden, doch men diende beroep te doen op de brandweer van leper, die spoedig ter plaatse ver scheen. om het vuur te bestrijden. De aangerichte schade is aanzienlijk. ii - In het Staatsblad van 31 Mei 1.1. ver scheen de officiële benoeming van de h. J. Catteau, als burgemeester van Wyt schate. Onze hartelijkste gelukwensen De gemeente Dikkebus telt onder haar inwoners een zeer verdienstélijk schutter in het handboogschieten. namelijk de heer Coolzaet Camiel. wonende in de Vlamer- tingestraat. die reeds negen Koningsvogels naar beneden haalde, waaronder een Kei- zertitel De heer Coolzaet Camiel werd op 27 December 1922 te Reningelst geboren. Op 14-jarige leeftijd ging hij voor de eer ste maal naar een handboogschieting Se dertdien is hij trouw gebleven aan die schone en edele sport en is heden ten da ge een der beste schutters van de streek. Hij is aangesloten bij drie maatschappij en die dezelfde naam dragen, namelijk Sint Sebastiaansgildete Reningelst. Kemmel en Vlamertinge Hij behaalde de Koningstitel te Reningelst waar hij sedert zijn prilste jeugd lid is der gilde in het jaar 1942. 1947. 1950. 1951 en 1952: hier mede behaalde hij de titel van Keizer der Maatschappij. Te Kemmel werd hij Koning in 1950 en 1952 en bij de Sint Se- bastiaansvrienden te Vlamertinge waar hij pas sedert verleden jaar lid geworden is. werd hij Winterkoning 1953 op de lig gende wip en enkele weken geleden schoot hij met de Kermisfeesten de Koningsvogel naar beneden Zoals U kunt opmerken mag de heer Camiel Coolzaet aanzien worden als een zeer flink en knap schut ter. Slechts weinig boogschutters beschik ken over zulk een schone palmares en wie weet. hoeveel Koningtitels zal hij nog niet weten te bemachtigen De heer Camiel Coolzaet, de knappe boog schutter uit Dikkebus, die een der beste schutters is uit de Westhoek. Wij zien hem hier met zijn prachtige negen Ko ningsvogels die hij naar beneden haalde bij de drie verschillende maatschappijen waarvan hij lid is. In de hand houdt hij zijn laatste Koningsvogel die hij met de Kermisfeesten te Vlamertinge bij de Sint Sebastiaansvrienden wist te bemachtigen tl, Vaodenpeereboompl. leper - Tel. 461 Negendaagse plechtigheid van Zondag 7 Juni tot Maandag 15 Juni Zondag ek. vangt de noveen aan te Voormezele ter ere van het H. Bloed deze stemmige gemeente zal weer eens de volkstoeloop kennen van de grote da gen om uit te groeien tot een apotheose op Maandag 15 Juni met de jaarlijkse processie Het is immers in onze streek een mooie traditie dat men ten minste eenmaal tij dens de noveen naar Voormezele gaat om te bidden en dat men zeker niet na laat op de Maandag van de processie te rug te komen Dit heilig bloed van Onze Zaligmaker werd aldaar aangebracht op 29 Juni 1152 door de proost Isaac, die het te Rome uit de handen van de Paus ontvangen had. Meer dan achthonderd jaar zijn sedert dien verlopen, waarin het H Bloed on telbare malen in processie rondgedragen werd De kleine gemeente had intussen ook af te rekenen met de uitspattingen der Geuzen met de komst van de Franse sansculotten, die de abdij van Voormezele met de grond gelijk maakten Doch het H Bloed was intussen reeds in veiligheid binnen de stad leper. Tijdens de eerste wereldoorlog ging de vlucht zelfs tot in bet verre Lourdes en in de laatste oor log werd het kostbaar schrijn opnieuw uit alle voorzichtigheid naar leper overge bracht. doch telkens kwam het naar Voor mezele terug. Thans gaat de traditie verder en Zon dag 7 Juni wordt de noveen ingezet. Op Zondagen 7 en 14 Junimissen te 7 u 8 30 u en te 10 u. Plechtig lof te 14 30 uur. Op de weekdagen missen te 7 30 u. en te 8 30 u lof te 16 uur. Tijdens de H Missen wordt een ser moen gepredikt door E P. De Spiegeleer. Redemptorist. Op Maandag 15 Junimissen te 7.30 u. en te 9 uur; te 9 30 u.Plechtige dienst te 16 u.Plechtig lof gezongen door Z.E.H. C Verhaeghe. deken van leper. Daarna Processie. Deze processie gaat van de Wytschate- straat. aiover de Markt. St Elooiweg. Ka- leputstraat. Wittenhuisstraat. Vlamertin- gestraat. terug naar de Marktplaats, waar de Zegen zal gegeven worden met het H Bloed. Tijdens al de diensten van de noveen, evenals op alle Zondagen en Vrijdagen van het jaar. wordt de relikwie ten toon gesteld. Men kan zich laten Inschrijven voor de Confrérie van het H. Bloed in de kerk. mits 5 fr. voor één jaar of 50 fr. voor de duur van het leven INHULDIGING VAN DE NIEUWE BAAN Zondag e k 7 Juni te 14 uur zal de nieuwe baan van Sint Elooi naar Café Frangais plechtig geopend worden in te genwoordigheid van een afgevaardigde van de minister van openbare werken De plechtigheid zal opgeluisterd wor den door de Kon. Fanfare De Vijver- zonen van Dikkebus. alsmede door ver schillende verenigingen der gemeente. Te 16.30 uur grote velokoers voor Nieu welingen. Daarna groot bal bij M. Leroy ven, snelheid 1057.20 m 1 Verschaeve Oscar2. Misplon Gebr-3. Cornette Ca miel 4 Dick Albert5 Bekaert Gerard 6. Debaere Odiel7. Deleu Oscar8 Huy- ghe Hector9- Hoornaert Victor10. De- voldere Daniel, allen uit Staden. Arras, jaarlingen, snelheid 1023.90 m. 1. Vandamme Odiel2. Vandamme And ré 3. Degryse Achiel; 4 Verhulst Octaaf: 5 Crombez Maurits6. Verhulst Octaaf 7. Pattyn Marcel8- en 9 Vandeportaele Gebr.10 Verhulst Octaaf allen uit Sta den. Onze halve fond- en fondspelers heb ben medegekampt op de grote Dourdan van Boezinge- deze vlucht was een echte ramp. Slechts 15 duiven waren gekend vóór 12 uur en de Stadenaars oogstten het grootste deel- Xaveer Everaert won de le prijs aan 11 u. 32. verder Albert Casier. Achiel Vandamme. Georges Casier. Georges Bouttelgier en Jules Billiet. Een hartelijke proficiat aan deze melkers. BURGERSTAND GeboortenWalter Brackez. z. v. Camiel en Yvonne Gouwv. IeperstraatRonny Crombez. z. v. Livien en Yvonne Terryn HouthulststraatMi reille Castelein. d v. Gerard en Maria Vanderiviere. Ieperstraat. Overlijden Wed. August Terryn, Grote Veldstraat WILLEMSFONDS Onze jaarlijkse groepsreis van het Willemsfonds die plaats heeft op Zondag 14 Juni. kent een lichte wijziging, onze groep zal de terugweg nemen over Wervik. in plaats van over Roeselare. Te Wervik zullen al de liberale groeperingen van Staden ons afwachten rond 19 uur. Daar hebben namelijk grote feestelijkheden plaats dit met de inhuldi- ging van Burgemeester Dr De Geest. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar, prijs 135 fr per deelnemer. Inschrijven bij de bibliothecaris G. Billiet, Vredestraat 8 CONTROLEBOEKEN voor BEEN HOUWERS REGISTERS voor de verkoop van ALCOHOL (nieuw mo del) zijn steeds te verkrijgen ter 34, Boterstraat I E P E R TUSSENKOMST A AN KAMERLID LAHAYE BIJ DE BESPREKING VAN HET BUDGET VAN OPENBARE WERKEN Kamerlid Lahaye kwam deze week als woordvoerder van de liberale groep tussen in de besprekingen van het budget van openbare werken voor 1953 Na in zijn toespraak het budget zelf gecommenteerd te hebben had hij het over de noodzakelijkheid van openbare werken in eigen streek. Wij wensen onze lezers omtrent dit gedeelte van zijn uiteenzetting in te lichten. FMIFI PAUWELIJN HULDE Op Zondag a. s. hebben de vrienden van wij len Heer Emiel Pauwelijn. oud-gemeen teraadslid. en ware volksvriend van alle gemeentenaren, een groot feest op touw gezet Een grootse herdenkingshulde gaat door in de voormiddag met de inhuldiging van een prachtig nieuw vaandel voor de muziekmaatschappij Ste Cecilia en de vakbond, bonden waarvan de afgestorven jubilaris Hr. Emiel Pauwelijn voorzitter was. De talrijke deelnemers van vreemde lokaliteiten staan borg voor een grootse optocht, niet minder dan 60 maatschap pijen en afvaardigingen stappen op en een machtige vlaggenzee en de gekende car navalgroep L'Avenir uit Mesen bren gen kleur en praal aan de stoet Muziek- concerten en prachtige balletdansen zor gen voor de vooravondstemming. Alle danslustigen kunnen vanaf 16 uur hun hart ophalen in de danszaal Emiel Vanheule tot in de late avond. Te Staden zal het op Zondag 7 Juni feest zijn. een feest dat nog lang in het geheugen van alle Stade naars zal bijblijven. WIELERNIEUWS Op Zondag 14 Ju ni is het feest aan de Moortelbak. Een grote velokoers wordt gegeven voor Beginnelingen onder de 18 jaar. begiftigd met 1.200 fr. prijzen en talrijke premiën. Inschrijving in café Stad Roeselare bij Camiel Vanpeteghem. Aankomst bij We T Sabbe café t Den Hogen Akker Prijs- deling in de Moortelbakbij Gabriel Dewulf Op Maandag 22 Juni. zijnde Kermis- Maandag is het de beurt aan de Spey- hoek. Grote Wielerwedstrijd voor Lief hebbers B.W.B. begiftigd met 5.000 fr. orijzen. Een prachtige premie voor de eerste renner van de Veloclub «Willen is KunnenInschrijving bij Pol Billiet. St Jansstraat, tot 21 Juni. Uitdeling der rugnummers ter café De Olifantbij Virgile Vandamme. Prijsdeling bij Ch. Saelens in café St Jan. Na de koers gaat onze Reuzin Johannaop toernee. op geluisterd door de muziekmaatschappij Ste CeciliaTot laat in de avond al lerhande vermakelijkheden. DUTVENNIEUWS Uitslag Breteuil, lokaal «Recht en Vrijheid». 198 duiven. Snelheid 961.70 m. 1. Timmerman Firmin Zarren2. Deleu Oscar. Staden3. Casier Albert. Staden4. en 5. Verduyn Achiel. Oostnieuwkerke6. Depuydt Marcel. Sta den 7. Verduyn Achiel. Oostnieuwker ke 8 Roelens Gerard. Staden 9. Casier Albert Staden10. Vanlerberghe Petrus. Staden. Breteuil, jaarlingen, snelheid 932.10 m. 1. Casier Albert Staden2. Brackez Vic tor. Staden3. en 4. Haspeslagh Leon. Staden5. Vandamme André. Staden. Arras. lokaal De Eendracht297 dui Tot slot wens ik een paar woorden te zeggen over de pogingen die de regering doet om de streken waar werkloosheid en ontoereikende economische ontwikke ling heerst, ter hulp te komen Door de heer Minister van Financiën werd op 17 Juli 1952 een wetsontwerp in gediend houdende zekere fiscale aanpas singen welke tot doel hebben de oprich ting van nieuwe ondernemfngen evenals de uitbreiding van ondernemingen aan te moedigen in de streken waar structurele werkloosheid, achteruitgang in de tewerk stelling en ontoereikende economische ont- v.ikkeling. bestaat. Ik noem dat een lofwaardige poging en de provinciale Besturen is dat ook niet ontgaan. Zo heeft het Provinciaal Comité tot bevordering van het bedrijfsleven in West- laanderen twee nota's opgesteld en ver spreid omtrent dat wetsontwerp en ook omtrent de Openbare Werken die in de provincie zouden moeten uitgevoerd wor den om de economisch-technische uitrus ting ie verwezenlijken waaraan West- Vlaanderen behoefte heeft. Welnu. Mijne Heren, ik vind het geen toeval dat het bewust Provinciaal Comité het Wetsontwerp 639 en de uit te voeren Openbare Werken in de Provincie als I een en hetzelfde probleem aanziet. Inder daad fiscale tegemoetkomingen aan on dernemingen zijn een mooi gebaar van j de regering, dat geef ik toe. doch ik vind /,e op dit ogenblik ongepast omdat ze ■lechts resultaat zullen opleveren op lan- I ge termijn of te laat zullen komen 1 Wat er volgens de liberale groep dient gedaan is onmiddellijk Openbare Wer- ken in grote getale doen aanvangen ten einde de werkloosheid onmiddellijk te bestrijden in de Vlaamse Provinciën die het meest eronder lijden, zo bvb. West- Vlaanderen. Eens de werkloosheid daar i: opgelost komt het vertrouwen erf uit zicht op ontwikkeling vanzelf. Ik heb verleden week Ik was af wezig wegens ziekte door de kranten kennis gekregen van het zeer hoog be zoek dat U en Uw Departement ontvan gen hebben vanwege Z. M. Koning Bou dewijn Ik moet U zeggen dat dit be zoek niet alleen Uw Departement ver eert maar dat het het ganse Land gun stig heeft gestemd Wij zijn unaniem om die stap door Zijne Majesteit gesteld, te loven. Dat gebaar toont overigens aan hoezeer Zijne Majesteit .evenals zijn on derdanen. er van overtuigd is. dat de enige manier om de stijgende werkloos heid in ons Land op te lossen te vinden is in het doen uitvoeren van openbare werken Geloof mij. Mijnheer de Minister, alle andere middeltjes, als financiële tegemoet komingen. noem ik kostelijke, dure lap middelen. waaraan de staat zijn kleren cheuren zal. Dergelijke middelen moeten weliswaar het initiatief van ondernemers uitlokken en hun aanzetten tot uitbrei ding van hun onderneming. Doch wat baat dat zo niet vooraf opdrachten in 't voor uitzicht rijn Daarom herhaal ik dat de Regering hst mis voor heeft. Men vergete niet dat de Provincie Westvlaanderen. die noch tans een van de minst bevolkte provin cies is. gemiddeld 30 000 35.000 werklo zer. telt. namelijk iets minder dan een vlifde deel van het totaal werklozen in het land en dat het overgrote deel van die werklozen en dat is ook het geval t. mijn eigen arrondissement uit de bouwnijverheid komen. Een zeer spoedige oplossing van de werkloosheid, daar waar ze het meest nijpend is. bestaat dus wel in het doen uitvoeren, van Openbare Wer ken. Zolang de bevoegde overheden dat niet begrijpen en naar academische lap middelen blijven zoeken, zal de econo mische achteruitgang van bepaalde stre ken nog lange jaren een onderwerp van discussie blijven. Men zoekt een oplossing die geldig zou zijn voor 't ganse land. Dat is verkeerd, elke streek moet een aangepaste oplos sing krijgen. Ik hoop niet in de woestijn gepredikt te hebben. Ziedaar enkele beschouwingen van algemene aard die ik namens mijn groep aan het oordeel van de Kamer onderwerp. Ik wil nu mijn tussenkomst besluiten met een kleine preek voor eigen parochie, zoals elk volksvertegenwoordiger gewoon is te doen. In mijn geval is dat nochtans dubbel gerechtvaardigd. Inderdaad, ik heb reeds lang de overtuiging, ja de ze kerheid. dat mijn streek niet voorkomt op de kaarten en plannen in gebruik in het Departement van Openbare Werken of. zo ze er wel op voorkomt, er gemerkt is met een bijzonder teken dat voor zeker beduidtNiets voor die streek Zo bvb. vraagt de gemeente Boezinge verbetering van buurtwegen 4. 5. 10. 11. 19 en 135. Sommige dier aanvragen en ontwerpen dateren van April 1950. Drie jaar zijn voorbijgegaan en steeds luidt het antwoord: «Geen kredieten, later mis schien. Te Nieuwkerke. zelfde geval, daar werd meer dan drie jaar geleden om Ver betering van buurtweg van groot ver keer (Steenwerckstraat) gevraagd Be voegdheden uit het Departement bezoch ten ze en gaven toe dat de werken uit zonderlijk dringend waren. Resultaatnul Te Wervik wacht de weg van groot verkeer nr 128. die de steden Wervik en Menen verbindt, op voltooiing. Inderdaad, het gedeelte op grondgebied Menen werd gemoderniseerd. Dat op grondgebied Wer vik niet en het is afgrijselijk slecht, nog geen 3 m. breed. Het voorstel dateert van drie jaar geleden. Het verkeer is er enorm druk en van economisch belang. Aan weerszijden van die weg wordt er overigens duchtig ge bouwd Eveneens te Wervik wacht het St Jans- Hospitaal op bedden, kasten, matrassen en tafels. Het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw komt er im mers tussen voor 40 wegens herstel var oorlogsschade en het Min van Volks gezondheid voor 60 Dit laatste gaf reeds lang zijn goedkeuring voor uitvoe ring van de werken Waarop wacht het Min. van Openbare Werken Wie 't weet is een hele piet. En wanneer dan eens helemaal per uitzondering aan mijn streek gedacht wordt, dan komen de inzichten van het Departement in 't geheel niet overeen met de belangen van de bevolking. Zo bvb. te Elzendamme, gehucht van de gemeente Oostvleteren, waar de Rijks weg nr 65. vak leper - Veurne. naar het I oordeel van de bevoegde overheid, zou moeten verlegd worden en een nieuwe brug over de Ijzer gebouwd. Ik ben ter plaatse geweest samen met de Directeur-Hoofdingenieur van Bruggen en Wegen. Het verleggen van de weg en het bouwen van een vaste brug zouden de dood van hét gehucht Elzen damme betekenen, zonder te spreken van de enorme kosten voor de Schatkist. Een r kleine rechttrekking en een draaibrug j op de vroegere plaats zouden mijns in- ..iens de schatkist en de bevolking dienen j en anderzijds niet schaden aan de plan nen van Bruggen en Wegen. Argumenten ontbreken ten andere niet en werden te ge pasten tijde ter overweging voorgelegd Dat gebeurde twee en een halve maand geleden Het zou mij genoegen doen te rernemen hoeveel water door de IJzer zaï vloeien eer over het lot van het ge hucht Elzendamme wordt beslist. In elk geval doe Ik een oproep tot U, Mijnheer de Minister en vraag U. voor eenmaal dat een ernstig werk in mijn streek wordt verricht of zal verricht worden door Open bare Werken, de bevolking niet te ont goochelen. t De Rijksweg leper - Veurne - Kust is verleden jaar hersteld geworden. Een proef werd gedaan met een nieuw soort bekleding waarvan de technische bena ming mij onbekend is. Wat mij nochtans wel bekend is. dat is de nutteloosheid van al dat werk De weg is precies weer als voordien. Duizenden Franse toeristen on dervinden het dagelijks. Het intens ver keer 's Zondags kan er best vergeleken worden met dat van Brussel en Gent naar de Kust Slechts een heel klein deel van de weg dat tussen Elzendamme en De Nieu we Herberg werd gemoderniseerd zoals hst behoort. De rest is weer afgrijselijk slecht. Ook de wegen die van de Franse grens, van uit Waasten. Komen. Wervik. Menen naar leper en zo naar de kust leiden zijn niet meer van hun tijd en bovendien ge vaarlijk. Ze beantwoorden reeds lang ab-oluut niet meer aan de eisen van het huidige toeristen- en handelsverkeer dat er op geschiedt. Doch zoals ik reeds zeg de. mijn streek is op de officiële kaarten met een zwart kruis gemerkt Het is dan ook te begrijpen dat mijn groep om de redenen in mijn algemene uiteenzetting en ik persoonlijk om de hier voor aangehaalde redenen, de begroting van openbare werken niet kunnen goed keuren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1953 | | pagina 2